Dopravní značení v Izraeli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dopravní značení na silnici č. 431

Dopravní značení v Izraeli je stanoveno izraelským ministerstvem dopravy, konkrétně pak oddělením pro plánování dopravy. Aktuální dopravní značení je platné od roku října 2002.[1] Izrael má po celé zemi stejný systém dopravního značení.

Jazyk[editovat | editovat zdroj]

Dopravní značky jsou často v hebrejštině nebo arabštině, tj. dvou oficiálních úředních jazycích Izraele, či v angličtině. Dopravní značka „Stůj, dej přednost v jízdě,“ je na rozdíl od evropských značek bez slova „STOP“ a na místo toho obsahuje zdviženou ruku.

Výstražné značky[editovat | editovat zdroj]

Výstražné dopravní značky zvýrazňují stávající stav, jako jsou zatáčky, přechody pro chodce, zpomalovací pruhy nebo dopravní signalizace. Mohou rovněž varovat před případným nebezpečím, jako je nebezpečné klesání, blízký přechod pro chodce nebo hluk z letiště. Tyto dopravní značky mají trojúhelníkový tvar s červeným lemováním a bílým vnitřkem.

Příkazové značky[editovat | editovat zdroj]

Příkazové dopravní značky mají kruhový tvar s červeným lemováním a bílým středem a někdy mohou být přeškrtnuté (jako všechny zákazové značky v severní Americe). Opačný druh značek, činnost povolující, má podobu modrého kruhu.

Informativní značky[editovat | editovat zdroj]

Dopravní značka označující obec je bílá obdélníková a dopravní značka označující kulturní nebo turistické místo je hnědá obdélníková. Značení pro parkoviště označuje písmeno „P“, jako „parkoviště“, které je pod hebrejským písmenem chet (ח), jako „chanaja“ (חניה), což rovněž znamená „parkoviště.“

Silnice jsou v Izraeli kategorizovány jako národní, meziměstské, regionální či místní. Mají odpovídající barevné značení a jsou očíslované.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Road signs in Israel na anglické Wikipedii.

  1. Traffic Sign Sheet [PDF]. Ministerstvo dopravy Státu Izrael, 2002-10-13 [cit. 2009-07-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-12-21. (hebrejsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]