Letiště Megido

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Letiště Megido
Základní informace
Typ letiště veřejné
Provozovatel Oblastní rada Jizre'elské údolí
Nejbližší město Afula (7 km)
Kód letiště ICAO: LLMG
IATA: není
Poloha 32°35′50″ s. š., 35°13′44″ v. d.
61 m
Vzletové a přistávací dráhy
09/27 asfalt, 2377×21 m

Letiště Megido (v izraelské armádě známé jako Šachar 7; IATA: není, ICAO: LLMG) je izraelské letiště, nacházející se poblíž kibucu Megido a tři kilometry jihozápadně od AfulyJizre'elském údolí. V současné době slouží k obsluze soukromých a zemědělských letů. V minulosti sloužilo jako základna izraelského letectva, a to až do poloviny 80. let.

Dne 11. října 1980 do Izraele uprchl syrský pilot s letounem MiG-23MLD, který přistál na zdejším letišti. Letadlo poté putovalo do Leteckého testovacího centra izraelského letectva a v současnosti je k vidění v armádním leteckém muzeu na základně Chacerim.

V dubnu 2006 oznámila oblastní rada Jizre'elského údolí, že v Megidu bude vybudováno mezinárodní letiště. Nové letiště se má rozkládat na 400 tisících čtverečních metrech a jeho cena má dosáhnout 35 milionů dolarů. Podle oficiální zprávy má nové letiště zvýšit cestovní ruch v Jizre'elském údolí a přilehlých oblastech.

Letiště Megido je rovněž domovským letištěm izraelské letky hasičských letounů.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Megiddo Airport na anglické Wikipedii.

  1. BEN GEDALYAHU, Tzvi. Israel Prepares for Summer with New Firefighting Planes [online]. Aruc Ševa, 2011-03-31 [cit. 2011-03-31]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]