Egged

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Egged
Logo
Logo
Egged bus IL WV.JPG
Základní údaje
Datum založení1933
Adresa sídlaTel Aviv, Izrael
Charakteristika firmy
Oblast činnostiautobusová doprava
Dceřiné společnostiEgged Ta'avura
Identifikátory
Oficiální webwww.egged.co.il
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Dva starší modely kloubových autobusů v Izraeli. Tyto typy jsou často k spatření v Jeruzalémě a metropolitní oblasti Guš Dan

Egged Israel Transport Cooperative Society Ltd (hebrejsky: אגד) je největší izraelská autobusová společnost a druhá největší autobusová společnost na světě (po London Buses).[1] Společnost, která je právní formou družstevní podnik, zaměstnává 6227 zaměstnanců a provozuje 3105 autobusů (včetně 114 neprůstřelných) na více než 1038 linkách a 3984 alternativních spojích po celém Izraeli. Společnost Egged každý den vypraví na 44 957 jednotlivých spojů a na silnicích o celkové délce 810,519 kilometrů přepraví zhruba milion pasažérů. Linky společnosti Egged obsluhují většinu osad, kibuců, mošavů a měst v Izraeli. Společnost rovněž provozuje místní autobusovou dopravu ve většině izraelských měst.[2]

Společnost expandovala do Evropy zakoupením bulharské autobusové společnosti Trans-Triumph, která provozuje autobusové spoje ve Varně a Sofii, stejně jako letištní a zájezdní autobusové spoje. Tato investice byla natolik úspěšná, že Egged plánuje expandovat i do dalších zemí východní Evropy. EGGED BG JSC vytvořila společně s radnicí pátého největšího (k roku 2009) bulharského města Ruse joint venture s názvem EGGED ROUSSE JSC, která provozuje městskou dopravu v tomto bulharském městě. Egged zahájil provoz i v Polsku. Pod názvem Egged Mobilis provozuje metropolitní autobusové linky ve Varšavě, Krakově a Bydhošti a mimo to též bezplatnou autobusovou dopravu pro zákazníky obchodních center. Mezi nejznámější polské linky patří Express Piaseczno, který spojuje největší varšavské předměstí s vlastním centrem města. Jedná se o jedinou autobusovou linku, která používá autobusy značky Mercedes, dříve provozované v Izraeli, a ne polské autobusy Solaris, které využívají všechny ostatní spoje.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Některé typy autobusů společnosti Egged

Společnost Egged byla vytvořena v roce 1933 sloučením čtyř menších autobusových družstev. V roce 1951 došlo ke sloučení společnosti Šachar bus ze severního a Drom Jehuda z jižního Izraele a tím k vytvoření společnosti s celostátní sítí autobusových spojů. Po šestidenní válce v roce 1967 se Egged sloučil s jeruzalémskou společností Hamekašer. Název Egged (doslova „spojení, sdružení“) dal společnosti izraelský básník Chajim Nachman Bialik.

Navzdory pokusům o deregulaci provedeným Benjaminem Netanjahuem, je Egged stále největší izraelským autobusovým dopravcem, je subvencován vládou a provozuje většinu městských autobusových spojů po celé zemi. V reakci na Netanjahuovy pokusy o deregulaci došlo k autobusové stávce, která ochromila celou zemi. Pracovníci a ředitelé společnosti neváhali prohlásit, že jakékoliv další pokusy o podkopání monopolu společnosti povedou k podobným reakcím. V posledních letech však i tak na izraelský autobusový trh vstupuje stále více menších autobusových společností, jako například Dan, Kavim, Superbus, Connex a jiné.

Během válek v letech 1956, 1967 a 1973 pomáhali řidiči a autobusy společnosti posílit logistický systém Izraelských obranných sil a dopravit vojáky a zásoby na bojové fronty.

Vozový park společnosti zahrnuje širokou paletu autobusů značek Mercedes-Benz, Volvo a MAN, včetně neprůstřelných verzí, které jsou provozovány především na Západním břehu Jordánu. V minulosti společnost též využívala autobusy značek Leyland, Neoplan, Jonckheere, DAF, International, Fiat a další.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Egged Bus Cooperative na anglické Wikipedii.

  1. Facets of the Israeli Economy- Transportation [online]. Ministerstvo zahraničních věcí Státu Izrael, 2001-11-1 [cit. 2009-06-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. מי אנחנו [online]. Egged [cit. 2009-06-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-06-02. (hebrejsky) 
  3. Egged considers expanding operations in Eastern Europe [online]. Ynetnews, 2007-12-4 [cit. 2009-06-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]