Solaris Bus & Coach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Solaris Bus & Coach
Logo
Logo
Solaris Bolechowo (001).jpg
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 1994
Adresa sídla Bolechowo, Polsko
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé Solange Olszewska
Charakteristika firmy
Oblast činnosti automobilový průmysl
Mateřská společnost Neoplan
Majitelé Krzysztof Olszewski
Solange Olszewska
Identifikátory
Oficiální web www.solarisbus.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Solaris Urbino 18
Solaris Trollino 12

Solaris Bus & Coach S.A. je polská firma vyrábějící autobusy, trolejbusy a tramvaje se sídlem v Bolechowě u Poznaně, která vznikla v roce 2001 z firmy Neoplan Polska.

Hlavním výrobkem firmy jsou městské nízkopodlažní autobusy Solaris Urbino vyráběné v různých verzích a lišící se hlavně délkou a množstvím přepravovaných osob. Solaris Urbino 12, který byl uveden na trh v roce 1999, byl prvním autobusem vlastní konstrukce této firmy. Do té doby firma vyráběla pouze městské autobusy německé značky Neoplan. Trolejbusy Solaris Trollino byly pro různé dopravní podniky montovány v Ostravě, avšak nyní se dělají již pouze pro zahraniční dopravní podniky. Výzbroje do karosérií Solaris byly také instalovány v maďarské společnosti Ganz-Skoda Electric (dceřiná společnost firmy Škoda Transportation), odtud byly vyváženy pod značkou Solaris Ganz. Dalším místem, kde vznikají trolejbusy s karoserií Solaris je Plzeň, kde firma Škoda Electric montuje vlastní výzbroje do vozových skříní a vznikají tak trolejbusy Škoda 26Tr, 27Tr a 28Tr Solaris. Tyto trolejbusy pod hlavičkou Škody jsou určeny primárně pro český trh.

Vozidla Urbino/Trollino mají ve znaku zeleného psa Jamnika (jezevčíka), který svou polohou znázorňuje výšku (nízkopodlažní, vysokopodlažní, low entry) nebo typ vozidla (autobus, trolejbus). Nyní firma vyrábí také zájezdové autobusy Vacanza, které mají ve znaku klokana. Produktovou řadu doplnil v roce 2009 také linkový autobus Solaris InterUrbino. Roku 2004 se autobus Solaris Urbino umístil na 2. místě ankety motoristických novinářů z 15 zemí Evropy Bus of The Year 2005.

V současnosti firma exportuje 60–80 % produkce, kromě České republiky také do Německa, Švédska, Litvy, Lotyšska, Itálie, Maďarska, Řecka i Francie.

Na veletrhu v Gdaňsku v říjnu 2009 představila firma Solaris také tramvaj s názvem Solaris Tramino.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]