Dopravní podnik Ostrava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dopravní podnik Ostrava
Sídlo Dopravního podniku Ostrava (DPO)
Sídlo Dopravního podniku Ostrava (DPO)
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 19. října 1995
Adresa sídla Poděbradova 494/2,
Moravská Ostrava, 702 00 Ostrava
Identifikátory
Oficiální web www.dpo.cz
IČO 61974757
LEI 3157000EVUU8ROHY7Y06
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dopravní podnik Ostrava (DPO) je společnost zajišťující provoz městské hromadné dopravy (MHD) v Ostravě. Kromě území města Ostravy poskytuje spojení do některých přilehlých obcí a měst v okolí. Provozuje síť autobusových, tramvajových a trolejbusových linek, které jsou zahrnuty do Ostravského dopravního integrovaného systému.

Dopravní podniky města Ostravy vznikly roku 1949 spojením původní Společnosti moravských místních drah (tramvaje v Ostravě), Zemských drah (úzkorozchodné dráhy na Ostravsku, Karvinsku a Bohumínsku), Místní dráhy Ostrava – Karviná. Roku 1953 se k němu připojily ještě Vítkovické závodní dráhy (provoz dráhy ve Vítkovicích a Zábřehu). Dnes je DPO akciová společnost 100% vlastněná statutárním městem Ostravou.

Historie ostravské MHD[editovat | editovat zdroj]

Tramvaje[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcích Tramvajová doprava v Ostravě a Úzkorozchodné dráhy na Ostravsku.

Před vznikem DP[editovat | editovat zdroj]

První projekt parní tramvaje v Moravské Ostravě se objevil již v roce 1882, realizace se dočkal až projekt ze začátku 90. let 19. století. Provoz byl zahájen 18. srpna 1894 z Přívozu (od nádraží) do Vítkovic. Do konce století bylo zprovozněna ještě druhá trať, celá síť ale byla elektrifikována a 1. května 1901 byl zahájen provoz elektrických tramvají. Do roku 1907 byly vybudovány páteřní tratě (Přívoz nádraží – Moravská Ostrava město – Vítkovice a Ostravický most – Moravská Ostrava město – Svinov) ostravské tramvajové sítě. V roce 1926 byla na tuto síť připojena původně železniční trať Svinov – Klimkovice, která však byla ve 20. letech elektrifikována. Ve 20. a 30. letech proběhlo zdvoukolejnění nejvytíženějších úseků ve městě.

Tramvajová doprava DP[editovat | editovat zdroj]

Původní logo DPMO

V roce 1960 byla zprovozněna trať do Poruby, 1969 do Martinova k novým ústředním dílnám. V 70. a 80. letech probíhala výstavba do nových sídlišť na jihu města. Nejnovějším úsekem je trať podél Místecké ulice z roku 1999.

Autobusy[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Městská autobusová doprava v Ostravě.

Autobusy před vznikem DP[editovat | editovat zdroj]

Koncesní listina místní dráhy Přívoz–Vítkovice z roku 1894

Městské autobusy se v Ostravě objevily v roce 1929. 26. dubna byl zahájen provoz na první lince Masarykovo náměstí – Přívoz chemická továrna. Během první republiky bylo zřízeno několik dalších linek, nicméně autobusy nikdy nezískaly žádný velký přepravní význam (provozováno celkem 6 vozů).

Autobusová doprava DP[editovat | editovat zdroj]

Velký rozvoj nastal až v 60. letech, kdy díky levné ropě se začaly masově vyrábět autobusy v Karose Vysoké Mýto.

Trolejbusy[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Trolejbusová doprava v Ostravě.

Zahájení provozu trolejbusů v Ostravě je datováno k 9. květnu 1952, kdy byla slavnostně otevřena okružní trať vycházející z náměstí Republiky. Síť se postupně rozrůstala, větší rozvoj nastal v 70. a 80. letech (trať na Fifejdy, k dolu Heřmanice).

Trolejbusová doprava se v Ostravě nerozšiřovala od roku 1995, kdy byla zprovozněna trať do Koblova. Dalším z prodloužení trolejbusové sítě bylo až roku 2013 zprovoznění nové linky k obchodnímu centru Karolina. O tři roky později byl otevřen terminál Hranečník, na který vede nová trolejbusová trať po Těšínské ulici.

V plánu je stavba trolejbusových tratí přes Františkov a podél Havlíčkova nábřeží.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]