Martinov (Ostrava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Martinov
Radnice v Martinově

Radnice v Martinově

městský obvod statutárního města Ostravy
kraj: Moravskoslezský
okres: Ostrava-město
historická země: Slezsko
rozloha: 4,0289 km²
obyvatel: 1 496 (26. 3. 2011[1])

PSČ: 723 00
zákl. sídelních jednotek: 7
celých částí obce: 1
dílů částí obce: 0
celých katastrálních území: 1
částí katastr. území (ÚTJ): 0
adresa úřadu: Martinovská 3154
723 00  Ostrava-Martinov
posta@martinov.ostrava.cz
starosta / starostka: Karel Civín

Oficiální web: www.martinov.ostrava.cz
Ofic. web úřadu: www.martinov.ostrava.cz

Martinov na mapě

Martinov je bývalá obec a od 24. listopadu 1990 městský obvod statutárního města Ostravy. Rozkládá se na pravém břehu řeky Opavy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka je z listiny datované roku 1424, kdy majitel obce Jan z Kravař na Bílovci a Fulneku zapsal část Martinova své manželce Anně jako věno. Obec své majitele střídala poměrně často. Posledním z nich v době poddanství byl od roku 1843 Jindřich hrabě z Demblína, který v té době vlastnil také Třebovice. Roku 1865 koupil Martinov a Třebovice Josef Stonawski, po kterém je zdědila jeho dcera Marie. Po svatbě začala Marie Scholzová-Stonawská psát pod pseudonymem Marie Stona a stala se uznávanou německou básnířkou a spisovatelkou. Její dcera, Helena Scholzová (provdaná Železná), pak byla významnou sochařkou. Martinov byl ryze zemědělskou vsí. Ani překotný rozvoj průmyslu v okolí nedokázal změnit zemědělský charakter obce. Ačkoliv většina práce schopných mužů pracovala v okolních podnicích, zemědělská výroba zde nikdy neustala. Po Mnichovské dohodě se Martinov stal od 10. října 1938 součástí Třetí říše až do osvobození 27. dubna 1945. K Ostravě byla samostatná obec připojena 1. července 1961. V obecním pečetidle se vždy vyskytoval svatý Martin dělící se o svůj plášť se žebrákem.

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno Martinov je zřejmě odvozeno od osobního jména Martin, což měl být neznámý lokátor vsi. Během let bylo mnohokrát změněno:

Symboly[editovat | editovat zdroj]

Znak a prapor byly uděleny usnesením Rady města Ostravy číslo 398/10 z 11.04.1995.

Znak

V modrém štítě na stříbrném koni v poskoku sv. Martin ve zlaté římské zbroji s červeným chocholem na hlavě rozsekávající stříbrným mečem svůj červený plášť.

Prapor

Avers opakuje znak, revers tvoří tři vodorovné pruhy, červený, bílý a modrý.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Statistický lexikon obcí 2013. Základní údaje za obce, části obcí a základní sídelní jednotky podle krajů a okresů. Moravskoslezský kraj – okres Ostrava-město [online]. Praha: Český statistický úřad, 2013-10-31 [cit. 2015-01-15]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]