Kunčičky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Kunčičky u Bašky.
Znak ostravské místní části Kunčičky

Kunčičky jsou historická obec ležící na území Ostravy. V současné době jsou součástí městského obvodu Slezská Ostrava.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka pochází z roku 1380. V té době se jim říkalo Nové Kunčice nebo Malé Kunčice, aby se odlišily od starších Velkých Kunčic. V první polovině 16. století zde byl postaven zámek, ten však 16. března 1899 vyhořel do základů a už nikdy nebyl obnoven. Až do roku 1673 byly součástí Slezské Ostravy, poté se na několik let osamostatnily. V roce 1849 byly Kunčičky spolu se Zámostím připojeny ke Slezské Ostravě. V roce 1866 se osamostatnily. K Moravské Ostravě byly připojeny 1. července 1941.

Až do první poloviny 19. století se jednalo o zemědělskou obec. Vlastní školy se obec dočkala v roce 1898. V témže roce byla na jámě Alexander zahájena těžba uhlí, která v letech 18901910 způsobila zvýšení počtu obyvatel o skoro čtyři tisíce. Jáma byla v roce 1926 připojena k sousednímu Dolu Zárubek.

Řeckokatolický kostel sv. Antonína z Padovy v Kunčičkách

Obec byla během druhé světové války osvobozena Rudou armádou dne 1. května 1945. V okolí jámy Alexander začaly v roce 1948 rozsáhlé terénní práce zaměřené na vytvoření rekreačního areálu pro Ostravany. Ten byl dokončen v roce 1950 a pod názvem Park oddechu a koupaliště slavnostně předán k užívání při oslavách Dne horníků. V blízkosti areálu byla vybudována zoologická zahrada.

Další části Slezské Ostravy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]