Výškovice (Ostrava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Výškovice
Ulice Lumírova
Ulice Lumírova
Lokalita
Charakter městská čtvrť
Městský obvod Ostrava-Jih
Obec Ostrava
Okres Ostrava-město
Kraj Moravskoslezský
Historická země Morava
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 13 945 (2011)[1]
Katastrální území Výškovice u Ostravy
Počet domů 718 (2011)[1]
Výškovice
Výškovice
Další údaje
Kód části obce 414051
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Ostravě-Výškovicích

Výškovice jsou historická obec ležící na území Ostravy. V současné době tvoří místní část městského obvodu Ostrava-Jih a skládají se ze dvou částí – z původních Starých Výškovic a ze sídliště Nové Výškovice, které bylo vybudováno v 70. letech 20. století. Výškovice sousedí s lesoparkem Bělský les.

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno získaly Výškovice příponou -ovice k osobnímu jménu Vyšek. To je zdrobnělinou staročeských jmen, jako je Vyšemír, Vyčeslav apod.

Pečeť[editovat | editovat zdroj]

Od 18. století měla obec v pečeti ohnutou ruku držící rovnoramenné pákové váhy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka pochází z roku 1408 (Wiskowicze). V listině se praví, že Hanuš z Bělé přijal biskupské léno na Starou Bělou a Výškovice. Výškovice byly součástí starobělského léna až do roku 1558, kdy přešly pod Zábřeh. Od roku 1652 přešlo zábřežské léno, a s ním i Výškovice, do majetku olomoucké kapituly, která je připojila k Petřvaldu. Součástí petřvaldského panství byly Výškovice až do roku 1848.

Obyvatelé se živili převážně zemědělstvím, výjimkami byly někteří živnosti (např. kovář). Ačkoliv industrializace zasáhla celé území Ostravy, na převážně zemědělském charakteru obce se nijak zvlášť neprojevila. Výškovice tak spolu s Antošovicemi, Martinovem, Pustkovcem a Proskovicemi byly jediné obce, které prakticky neovlivnila imigrační vlna z přelomu 19. a 20. století.

Od svého založení spadala obec pod farnost ve Staré Bělé. Výjimkou bylo krátké období v letech 16241630, kdy duchovní správu vykonávala farnost ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Až do roku 1873 chodily výškovické děti do starobělské školy. Poté již získaly školy vlastní.

K Moravské Ostravě byly Výškovice připojeny 1. července 1941. Samostatnost získaly 16. května 1954. Opětovné připojení k Ostravě proběhlo 1. ledna 1966.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]