Stlačený zemní plyn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Irisbus Citelis 12M s pohonem na CNG (všimněte si nádrží na CNG na střeše vozu)

CNG (anglicky Compressed Natural Gas) je stlačený zemní plyn. Je používán jako palivo pro pohon motorových vozidel a je považován za relativně čistější alternativu k benzínu a motorové naftě, ale také k LPG.

Přestavba motorů na CNG z dieselových motorů (ze vznětových na zážehové) snižuje emise na úroveň normy Euro 5 bez nutnosti dodatečného čištění výfukových plynů s výjimkou nespálených uhlovodíků (NMHC - Non-Methane Hydrocarbons), jejichž obsah naopak naroste a bývá proto pro takové motory legislativně omezen. Cena paliva je o něco nižší než cena nafty, proto je provoz na CNG ekonomicky výhodnější. Měrná jednotka CNG na plnicích stanicích je kilogram. 1 kg CNG odpovídá cca 1,5 l benzínu a cca 1,3 l motorové nafty. Při přepočtu na stejné jednotky (převod 1kg CNG na cca 1,5 l benzínu) je CNG zatím nejlevnějším palivem. V Česku je CNG zatím nezatíženo spotřební daní a vozidla a celé flotily s pohonem na CNG mohou uplatňovat osvobození od silniční daně.[1]

Ekonomika provozu z rozdílu ceny paliva je proměnlivá (závisí na vývoji ceny paliv), další kritéria pro posouzení vhodnosti změny paliva na CNG je rozdíl mezi průměrnou spotřebou původního paliva a CNG. Ta obvykle vzroste o několik procent (zde hraje roli více faktorů, mj. i styl jízdy a kvalita péče o motor).

Nevýhodami provozu CNG vozidla jsou:

 • zmenšení zavazadlového nebo nákladového prostoru, kde jsou umístěny nádrže na CNG,
 • řídká síť čerpacích stanic,
 • v Česku je povolen vjezd vozidlům s nádržemi na CNG do podzemních garáží, pokud mají instalována zařízení pro detekci úniku rizikových plynů a systém pro odvětrávání. Pokud tomu tak není, může být vjezd LPG a CNG vozidel do těchto objektů zakázán,
 • výkon motoru při pohonu na CNG většinou mírně klesne o 5 - 10 %,
 • povinné prohlídky a atestace palivové soustavy a tlakových nádrží.

Mezi výhody provozu CNG vozidla patří:

 • Zemní plyn je kvalitní vysokooktanové motorové palivo (o.č. 128).
 • Při spalování CNG dochází k lepšímu směšování se vzduchem a tím i k rovnoměrnému složení palivové směsi a plnění válců.
 • CNG auta vykazují snížení hladiny hluku o 10 – 15 dB.
 • Výhodou je i lepší startování za nízkých teplot. 
 • Výhodou CNG je rovněž cenová atraktivita tj. nižší provozní náklady a výrazná úspora za pohonné hmoty (cca o 40 až 50%). Na veřejných plnících stanicích se prodává CNG v kg. Spotřeba paliva se udává také v m³ (1 m³ CNG odpovídá z energetického hlediska cca 1 l benzínu).
 • CNG je zatíženo minimální spotřební daní
 • CNG vozidla jsou zatížena NULOVOU silniční daní.

Vlastnosti stlačeného zemního plynu (CNG):

Díky vysokému oktanovému číslu se jedná o čisté palivo, které nemá problémy se současnými i budoucími emisními limity. Je využíván v klasických benzínových motorech, a proto je možné jej kombinovat. Jeden m3 CNG dodává 10,6 KWh. [2]

složení: Obsahuje 96-98% metanu.
skladování: Plynné skupenství v tlakových nádobách
hmotnost: Lehčí než vzduch, lze snadno odvětrat.
kvalita: Jednotná díky propojené síti plynovodů.
parkování: Lze parkovat v podzemních garážích.

Tyto nevýhody v Česku CNG určují na nejčastější využití k pohonu městských autobusů. Tyto mají často své vlastní plnicí stanice, někdy přístupné i pro ostatní uživatele CNG osobních vozů v okolí.

Cng nádrž

Zemní plyn byl jako palivo do motorových vozidel používán už ve třicátých, čtyřicátých i padesátých letech 20. století. Většímu rozšíření však tehdy bránila omezená dostupnost zdrojů.[3]

CNG nádrž II

V Česku bylo k 22. 9. 2014 v provozu 67 veřejných CNG stanic.[4] V Evropě bylo v únoru 2010 v provozu celkem 3163 plnících stanic.[5]

Zemní plyn (NG) se využívá u zážehových motorů (ve vznětovém cyklu nelze směs zapálit - má vyšší teplotu vzplanutí). Vyrábějí se motory přímo pro CNG (jako např. Irisbus na obrázku), které vznikly konstrukční úpravou vznětových. Zážehový (benzínový) motor se nepřestavuje, změní se (nebo přidá) palivový systém pro zemní plyn.

Auta mohou být dvoupalivová (většina modelů na českém trhu), mají dvě nádrže - na CNG a benzín. Naproti tomu motor konstruovaný přímo pro zemní plyn (Dedicated Natural Gas Engine, DNGE) dosahuje o něco lepších parametrů než motor původně benzínový, přizpůsobený spalování zemního plynu (jiný kompresní poměr, časování rozvodů, chlazení).

Rovněž nádrže na CNG u současných vozidel (Fiat, Opel, Volkswagen, Mercedes, Škoda Octavia 2.0 CNG (prototyp)) jsou zabudovány v podvozku vozidla, jako nádrž benzínová a nezmenšují zavazadlový prostor.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/dan-silnicni-3537.html#ds02
 2. Vlastnosti CNG [online]. http://www.tukas.cz, [cit. 2015-06-02]. Dostupné online.  
 3. Historie metanu a propan-butanu v dopravě
 4. http://www.cngplus.cz/v-jindrichove-hradci-je-padesata-verejna-cng-plnici-stanice.html
 5. HORČÍK, Jan. Otevírají se tři nové CNG stanice [online]. Hybrid.cz, 24. 2. 2010, [cit. 2011-02-24]. Dostupné online. (čeština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 • CNG+ - kompletní informace o CNG v ČR
 • CNG4you - informace o CNG od Českého plynárenského svazu