Ropné břidlice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ropné břidlice
Ordovická vrstva s ropnými břidlicemi (Estonsko)

Ropné břidlice je souhrnné označení usazených hornin, které obsahují organický materiál zvaný kerogen. Jeho podíl se pohybuje mezi 10 až 30 %. Kerogen může být přeměněn na ropu pyrolýzou, během níž je ropná břidlice zahřívána na 450–500 °C bez přístupu kyslíku. Odhaduje se, že světová ložiska ropných břidlic jsou co do produkce ropy porovnatelná se zásobami klasické ropy.[zdroj?] Ropné břidlice mohou být také přímo spalovány jako málo výhřevné palivo.[1]

Estonsko, Rusko, Brazílie a Čína v současnosti ropné břidlice těží tzv. frakováním, ale jejich produkce klesá z ekonomických a ekologických důvodů.[zdroj?]

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Ropné břidlice vznikly v dávné minulosti ukládáním zbytků rostlin a živočichů a dalších sedimentů na dna jezer a moří. Postupně se vlivem tepla a tlaku přeměnily do dnešní podoby. Teplo a tlak ovšem nebyly tak vysoké jako v podobném procesu, při němž pravděpodobně vznikla ropa.

Naleziště a těžba[editovat | editovat zdroj]

Ropné břidlice se těží v povrchových dolech. Experimentálně jsou vyvíjeny také metody, jak zahříváním oddělit kerogen přímo v nalezišti.

Podle odhadů (rok 2014) se světové zásoby ropných břidlic odhadují na 345 miliard barelů ropy. Největší zásoby se nacházejí v Rusku – 20 %.[2] Následují Spojené státy (15 %) a Chile (9 %). Významné zásoby byly zjištěny i v Argentině, Libyi, Austrálii a dalších zemích.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Nejekonomičtější využití je prozatím přímé spalování. Jediná existující elektrárna používající jako palivo ropné břidlice se nachází v Estonsku.

Obsah síry může být až 10 %, výhřevnost je mezi 4 a 8 MJ/kg.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Roponosná břidlice. Charakteristika a složení surovin. cs1.drunkentengu.com [online]. [cit. 2022-03-22]. Dostupné online. 
  2. Shale oil and shale gas resources are globally abundant [online]. EIA, 2014-01-02 [cit. 2015-01-01]. Kapitola Table 2. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]