Minerální olej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Láhev minerálního oleje jak se prodává v USA

Minerální olej (též ropný olej) je jedním z produktů frakční destilace ropy. Je to průhledný, bezbarvý olej složený především z alkanů (typicky s 15 až 40 atomy uhlíku v molekule)[1] a cyklických parafinů, příbuzný s vazelínou (známou též jako bílá vazelina, v lékopisu latinsky Vaselinum album[2]). Má hustotu okolo 0,8 g/cm3.[3] Minerální olej je látka poměrně nízké ceny a vyrábí se ve velkých množstvích. Je dostupný jako lehký a těžký minerální olej.

Koncem 19. století byl poprvé použit termín „minerální olej“ nebo „skalní olej“ k popisu ropných uhlovodíků a souvisejících produktů, které byly získávány z vrtů do podzemních rezervoárů. Termín odlišoval ropné uhlovodíky získávané z podzemních zdrojů od jiných tehdejších zdrojů oleje, například palmového nebo velrybího oleje. Na dnešním petrochemickém trhu se termín „minerální olej“ často používá v právních dokumentech jako označení všech kapalných uhlovodíků a plynných produktů získávaných z ropných vrtů.

Existují tři základní třídy rafinovaných minerálních olejů:

Vliv na zdraví[editovat | editovat zdroj]

Podle IARC jsou minerální oleje prokázaný karcinogen (skupina 1), pokud jsou nezpracované či málo zpracované, ale plnězpracované jsou neklasifikované (skupina 3).[4]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mineral oil na anglické Wikipedii.

  1. [1] Archivováno 18. 10. 2006 na Wayback Machine., efsa.europa.eu
  2. Český lékopis - Vaselinum album
  3. Mechanical properties of materials [online]. National Physical Laboratory [cit. 2008-03-06]. (Kaye and Laby Tables of Physical and Chemical Constants). Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-03-11. 
  4. List of Classifications Agents classified by the IARC Monographs, Volumes 1–134 [online]. [cit. 2023-10-26]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]