Irisbus Citelis 12M

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Irisbus Citelis 12M
Irisbus Citelis 12M pražského dopravního podniku
Typ Citelis 12M
Výrobce Irisbus / Iveco
Vyráběn v letech 2005–2013
Technické údaje
Délka 11 990 mm
Šířka 2500 mm
Výška 2979 mm
Pohotov. hmotnost 11 200 kg
Obsaditelnost (sezení:stání) 28–32:až 71/40:55 (Line)
Pohonné jednotky
Motory
Motor Iveco Cursor F2 B
Výkon 180–213 kW
Převodovky
Převodovka Voith D 851.3
Druh automatická
Počet přev. stupňů 3+1
Převodovka Voith D 851.5
Druh automatická
Počet přev. stupňů 4+1
Převodovka ZF 5 HP 502 Ecomat
Druh automatická
Počet přev. stupňů 5+1
Převodovka ZF 6 HP 502 Ecomat
Druh automatická
Počet přev. stupňů 6+1
Příměstská verze Citelisu – Irisbus Citelis Line

Irisbus Citelis 12M je městský nízkopodlažní autobus vyráběný v letech 2005–2013 společností Irisbus. Citelis 12M, představený 31. března 2005, je nástupcem modelu Citybus 12M (Renault Agora). Stejně jako jeho předchůdce, i Citelis 12M byl vyráběn buď ve francouzském městě Annonay nebo v italském Valle Ufita, přičemž speciální požadavky českých a slovenských zákazníků byly řešeny ve vysokomýtském závodě Iveco Czech Republic (dříve Karosa). Od poloviny roku 2010 se výroba autobusů pro střední Evropu přesunula do Vysokého Mýta. Nahrazen byl modelem Iveco Urbanway 12M.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Citelis 12M se konstrukčně velmi podobá Citybusu 12M. Jedná se o dvounápravový nízkopodlažní autobus s polosamonosnou karoserií. Ta byla nejprve sestavena do skeletu a poté prošla kataforetickou lázní, olakováním a oplechováním. Rám podvozku je vytvořen z ocelových podélníků a příček, bočnice a střecha jsou vyrobeny ze svařených tažených profilů a oplechovány. Zatímco zadní čelo tvoří jeden panel sklolaminátu, přední čelo je vyrobeno z uzavřených profilů, které jsou pokryty plechy a plasty. Motor a převodovka autobusu se nachází v mohutné zadní části. Přední okno vozu je vlepeno a kryto přilepeným gumovým profilem.Ostatní skla jsou lepená. V pravé bočnici jsou umístěny troje (v případě příměstské verze pouze dvoje – přední a střední) dvoukřídlé skládací dveře. V prostoru středních dveří se nachází výklopná plošina pro kočárky a invalidní vozíky, pro které je určen volný prostor právě naproti tomuto vstupu. Výška podlahy je u předních dveří 320 mm nad vozovkou, v prostoru středních a zadních dveří pak 330 mm. Tuto výšku může řidič ještě více snížit pomocí tzv. kneelingu (mírné naklonění vozu v zastávce směrem k nástupnímu ostrůvku), kterým je možné autobus vybavit.

Standardní, 12metrová verze autobusu Citelis je vyráběna v několika variantách. Městské (třídveřové) autobusy mohou být buď klasické dieselové nebo poháněné zemním plynem (verze CNG). Příměstská (dvoudveřová) verze (Citelis Line), která se díky naležato uloženému motoru liší zadním čelem, je produkována pouze ve verzi diesel. Existuje také kloubová verze Citelisu, Citelis 18M. První verze Citelisu byla vybavena motorem splňujícím emisní normu Euro 3, od roku 2007 motory splňují normu Euro 4, na přání zákazníka i normu EEV. Upravené karoserie standardní i článkové varianty jsou využívány společností Škoda ke stavbě trolejbusů Škoda 24Tr Irisbus (standardní) a Škoda 25Tr Irisbus (kloubový).

Karoserie Irisbus Citelis 12M je použita i pro český prototyp hybridního vodíkového elektrobusu v rámci projektu FCZ-H2BUS. Samotný Irisbus nabízí hybridní variantu využívající sériovou technologii od BAE Systems, na rozdíl od dieselové verze využívá motor Iveco Tector, a to v obou délkových variantách (12 a 18 metrů).

Výroba a provoz[editovat | editovat zdroj]

Prototyp vozu Citelis 12M byl vyroben na počátku roku 2005, česká verze (vyprodukovaná Karosou) byla vyrobena v první polovině téhož roku. Ve druhé polovině roku 2005 absolvoval tento autobus zkušební jízdy na linkách MHD po celé České republice. V prosinci 2005 tento vůz zakoupil Dopravní podnik hl. m. Prahy, který ho v lednu 2006 zařadil do svého vozového parku pod evidenčním číslem 3501. Autobus je v provozu doposud. Výroba Citelisu 12M, který nahradil Citybus 12M, započala ještě v roce 2005 a skončila na konci roku 2013.

V Česku jsou Citelisy 12M v provozu např. v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Děčíně, Karlových Varech, Plzni, Zlíně, Pardubicích, Kladně, a mnoha dalších městech. CNG verze je nejpočetněji zastoupena v Havířově (od roku 2005 bylo dodáno 30 kusů), dále je v provozu např. v Brně (od roku 2014 šest kusů) nebo v Prostějově. Celkem bylo vyrobeno 1 235 vozů Citelis 12M.[zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]