Přeskočit na obsah

Guš Dan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapa oblasti Guš Dan

Guš Dan (hebrejsky: גוש דן) je metropolitní oblast Tel Avivu, která zahrnuje oblast Tel Avivu a Centrálního distriktu v Izraeli. Nachází se při Středozemním moři a je největší izraelskou metropolitní oblastí. Její populace čítá přes 3 miliony obyvatel.

Název Guš Dan znamená doslova „Blok Dan“ a jmenuje se tak proto, že tato oblast byla za Izraelského království územím kmene Dan. Podle Tanachu se kmen původně pokusil usadit v centrální přímořské oblasti Kanaánu, ale kvůli nepřátelství Pelištejců, kteří tam již žili, se museli usadit v kopcovité krajině s vyhlídkou na údolí Sorek. Místo tábora začalo být známé jako Machane Dan („Tábory Dan“). Území, na kterém se pokusili usadit, se rozkládalo od Jopy (dnešní Jaffy) na severu po Šefelu na jihu. Kvůli nepřátelství ze strany Pelištejců se kmen Dan nakonec vzdal nadějí usídlit se poblíž centrálního pobřeží a namísto toho migroval na sever země. Po dobytí města Lajiš přemístil kmen své hlavní město tam a přejmenoval ho na Dan. Přesto se jako Guš Dan označuje původní oblast.

Guš Dan se dělí na vnitřní a vnější prstenec:

Na autobusovou dopravu v metropolitní oblasti Guš Dan se zaměřuje společnost Dan Bus Company, i když v některých městech oblasti je postupně vytlačována společností Kavim company. Oblast je napojena na většinu hlavních izraelských dálnic, jako je dálnice 1, dálnice 2, dálnice 4 a dálnice 5. Dopravní dostupnost také zajišťuje místní Ajalonská dálnice.

Panorama části metropolitní oblasti Guš Dan, včetně měst Tel Aviv, Ramat Gan a Giv'atajim
Panorama části metropolitní oblasti Guš Dan, včetně měst Tel Aviv, Ramat Gan a Giv'atajim

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]