Popkovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Popkovice
ulice Pražská - páteřní silnice v Popkovicích v Pardubicích VI
ulice Pražská - páteřní silnice v Popkovicích v Pardubicích VI
Lokalita
Charakter část města
Obec Pardubice
Okres Pardubice
Kraj Pardubický kraj
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 428 (2011)[1]
Katastrální území Popkovice
Nadmořská výška 220 m n. m.
PSČ 530 06
Počet domů 153 (2011)[1]
Popkovice
Popkovice
Další údaje
Web www.popkovice.cz
Kód části obce 321311
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popkovice je část Statutárního města Pardubice ležící na západní straně města, v městském obvodu Pardubice VI. Od roku 1943 se Popkovice staly součástí Pardubic.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Obec Popkovice leží na křižovatce cest Pardubice-Přelouč a Svítkov-Čepí. Jejím nejstarším známým držitelem byl Bohuněk z Popkovic, který se v roce 1440 účastnil čáslavského sněmu. Ve druhé polovině 15. století byly Popkovice spojeny s blízkým statkem Krchlebským. V roce 1472 prodal Jan Žák z Krchleb své dědictví, v němž byl zahrnut i dvůr kmetcí v Popkovicích Janu a Jiřímu Ohništským Z Ohníštska za 1400 kop gr. č. Oba bratři pak prodali toto své dědictví v roce 1502 obci Chrudimské.

Kaplička na Pražské ulici

Ve druhé polovině 16. Století jsou již Popkovice odděleny od zboží Krchlebského. V roce 1544 bratři Oprašalové ze Zher prodali Popkovice - celou ves, dvůr kmetcí s polužím a zboží v Habřince své dědictví po Václavu Oprašalovi ze Zher obci Chrudimské za 390 kop gr. č. Za dvě léta na to byly Popkovice s platy, rybníky, lukami a příslušentvím přepuštěny za 500 kop gr. č. Zikmundovi Andělu z Ronovce. V pozdějších letech byly Popkovice zakoupeny Pernštejny. V roce 1560 spolu s celým panstvím se staly majetkem české král. komory. Podle urbáře z roku 1588 patřili Popkovice k rychtě rosické a měly 12 osedlých. Počet osedlých se během let mnoho neměnil. Víme, že za třicetileté války měla obec stále jen 12 stavení, z nichž během války byla zničena dvě. Do života také značně zasáhly různé reformy prováděné Marií Terezií a Josefem II. Po zrušení Máteřovského dvora v roce 1780 bylo přiděleno z dominikálního panství 8 usedlíkům 75 měr, 14 m a ze zrušeného dvora čivického dvěma usedlíkům 2 míry 1 m. pozemků

Významné změny také přinesl rok 1848 zrušením poddanského svazku a novou organisací obcí tzv. provisorní zřízení obecní dalo právo obcím svobodně volit své zástupce, rozhodovat o přijetí nových členů do svazku obce, hospodařit s obecním majetkem apod. V roce 1926 žádala komun. strana v Popkovicích, aby zastupitelstvo projednalo otázku výstavby obecního domu. V únoru 1927 byl založen fond na stavbu obecního domu a školy ve výši 80 000 Kč. Obecní dům byl postaven v roce 1928 dle návrhu architekta Karla Řepy. V dubnu 1932 žádal Východočeský aeroklub o udělení souhlasu k vybudování soukromého letiště v katastru Popkovice a Třebosice. V roce 1933 byla zavedena do obce telefonní linka. V roce 1941 se začala provádět regulace Bylanky.

Od roku 1942 se jednalo o vytvořen Velkých Pardubic. K uskutečnění tohoto plánu došlo 29. září 1943. Toho dne došel na ob. úřad výměr č.j. 46402/43, kterým včleňuje obec Popkovice do obvodu Velkých Pardubic a její obecní zastupitelstvo se rozpouští.

Školka v Pražské ulici s typickou Gočárovou architekturou

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Letecká doprava[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Letiště Pardubice.

V Katastru obce se nachází Mezinárodní civilní letiště v Pardubicích které vzniklo v roce 1995. Pardubické letiště je původně vojenské. Dnes je to letiště se smíšeným vojenským a civilním leteckým provozem. Na počátku roku 2007 byla zavedena nedělní pravidelná linka Moskva - Pardubice - Moskva a linka z Pardubic do Petrohradu.

Silniční doprava[editovat | editovat zdroj]

Hlavní komunikací protínající obec v východozápadním směru je Pražská ulice – silnice I/2 spojující Pardubice s Prahou a Kutnou Horou.

Sport[editovat | editovat zdroj]

V katastru obce se také nachází dostihové závodiště na kterém se koná prestižní dostihový závod Velká pardubická.

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]