Svítkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svítkov
Plochodrážní stadion Zlaté přílby
Plochodrážní stadion Zlaté přílby
Lokalita
Charakterčást města
ObecPardubice
OkresPardubice
KrajPardubický kraj
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel3 672 (2011)[1]
Katastrální územíSvítkov (4,75 km²)
PSČ530 06
Počet domů1 125 (2011)[1]
Svítkov
Svítkov
Další údaje
Kód části obce118036
Kód k. ú.718033
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svítkov je evidenční a katastrální část Pardubic v městském obvodu Pardubice VI. Nachází se na západním okraji města. Dříve to byla samostatná obec, ale rozrůstáním Pardubic se roku 1964 začlenila pod toto město. Žije zde 3 593 obyvatel[zdroj?] a jejich počet stoupá. Současným starostou je Petr Králíček.

S centrem města je Svítkov spojen linkami MHD číslo 8, 88, 15, 14, 29, 90 (spoj: hlavní nádraží – mezinárodní letiště) a linkami ČD. Vlaková zastávka leží přímo na koridoru PardubicePraha.

V těsné blízkosti je pardubické letiště, plochodrážní stadion, kde se jezdí od roku 1964 Zlatá přilba,[2] dostihové závodiště, kde se každoročně pořádá Velká pardubická. Ve Svítkově také působí hokejbalový klub Svítkov Stars na stadionu u Bylanky, který dosáhl několik úspěchů především v mládežnických kategoriích.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Kaple Narození Panny Marie[editovat | editovat zdroj]

Kaple Narození Panny Marie stojí na návsi v původní staré zástavbě vsi. Postavena byla roku 1885. V ní je umístěna socha Panny Marie Chudých původně z poutního města Banaux v Belgie odkud byla zaslána řádovým sestrám pardubického kláštera „U Kostelíčka“.

Zvonička Církve československé husitské[editovat | editovat zdroj]

Funkcionalistická zvonička Církve československé husitské stojí za kaplí Narození Panny Marie na návsi ve staré zástavbě Svítkova. Byla postavena v roce 1927. Zvon byl sundán během druhé světové války.

Pomník Jana Žižky[editovat | editovat zdroj]

Zřizovatelem pomníku Jana Žižky byl místní občan Václav Šáda. Ten původně nechal ve Svítkově vystavět pomník Josefu II. coby příznivci rolníků. Ten byl po roce 1918 odstraněn a Václav Šáda nechal na truc vystavět další pomník tentokrát Janu Žižkovi a to v polích mezi Svítkovem a Popkovicemi. Takto umístěný pomník později překážel další výstavbě a proto byl v roce 1969 přesunut do parku, kde je dodnes. Skládá se z podstavce a sochy vojevůdce.

Pamětní deska Luďka Matury[editovat | editovat zdroj]

Pamětní deska protinacistického odbojáře Luďka Matury byla dříve umístěna na jeho rodném domě v Přerovské ulici. Po jeho demolici byla v roce 2017 přenesena na kamenný blok v parku.

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Svítkovem protéká potok Bylanka, v jejíž blízkosti se pohybuje například i Ledňáček říční. V posledních letech dochází k vysychání a výskyt ptactva, ryb a ostatních živočichů se zmenšuje.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Zlatá přilba – oficiální stránky závodu. www.zlataprilba.cz [online]. [cit. 2010-07-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-09-12. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jiří Hofman, Jiří Paleček, Jan Řeháček – Historie pardubických městských částí (Klub přátel Pardubicka, 2016)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]