Rosice (Pardubice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rosice
Škola
Škola
Lokalita
Charakter část města
Obec Pardubice
Okres Pardubice
Kraj Pardubický kraj
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 2 191 (2011)[1]
Katastrální území Rosice nad Labem (4,37 km²)
PSČ 533 51 Pardubice 17
Počet domů 670 (2011)[1]
Rosice
Rosice
Další údaje
Kód části obce 141208
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rosice (katastrální území Rosice nad Labem) jsou součástí města Pardubice ve stejnojmenném okrese v Pardubickém kraji. Jsou součástí městského obvodu Pardubice VII.

Nachází se přibližně 5 kilometrů od centra města, od kterého tuto část odděluje část Polabiny. Rosice jsou vzdáleny přibližně 100 km na východ od Prahy, přes 20 km jižně od Hradce Králové a přibližně 10 km severně od Chrudimi. Protéká jimi řeka Labe. Východní část Rosic, oddělená železniční tratí, se nazývá Kréta.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o Rosicích pochází přibližně z roku 1300.

Občanská vybavenost[editovat | editovat zdroj]

Kostel sv. Václava
Památník

Nachází se zde tenisový a fotbalový klub (TJ Sokol Rosice nad Labem), tenisové kurty a fotbalové hřiště a víceúčelová sportovní hala.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Rosice leží na trati Pardubice - Hradec Králové - Jaroměř. Nádraží má tři nástupiště s průjezdnými kolejemi. Do Rosic zajíždí linka 6 pardubické městské dopravy.

Vzdělání a kultura[editovat | editovat zdroj]

Mateřská škola byla postavena po druhé světové válce. Soukromá základní škola v Rosicích je bilingvní a vyučuje se v ní angličtině a češtině. Knihovna v Rosicích je pobočkou Krajské knihovny v Pardubicích. Dalším kulturním místem je železniční muzeum, které se nachází na rosickém nádraží vedle staniční budovy.

Drobné památky[editovat | editovat zdroj]

Kostel svatého Václava mučedníka je umístěn několik metrů od slepého ramene Labe. V kostele jsou pořádány mše, jedná se o aktivní farnost. Slepé rameno Zákoutí nacházející se u západního okraje zástavby je chráněno jako registrovaný významný krajinný prvek.

V parku na Náměstí 8. května stojí památník obětem první a druhé světové války. U části obce zvané Kréta je památník Jiřího Potůčka Tolara, který byl radistou výsadkové skupiny Silver A za druhé světové války a byl poblíž Rosic zastřelen.

Současná bytová výstavba[editovat | editovat zdroj]

Rosice se v posledních pěti letech staly oblíbeným místem výstavby nových domů. Vedle fotbalového hřiště vyrostla celá nová část Rosic.

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

V Rosicích nad Labem se 30. září 1881 narodil Oskar Brázda, umělec, vystudoval Akademii výtvarných umění ve Vídni a po studiích se aktivně účastnil československého odboje. Byl uvězněn a internován do zahraničí. Mnoho let poté žil na zámečku Líčkov, kde i v roce 1977 zemřel. V roce 2006 po něm byla pojmenovaná dosud bezejmenná rosická ulice.

Malíř František Malý, vlastním jménem Hájek, se narodil v Rosicích nad Labem 2. září 1900. Používal také pseunonym Hnězděnský. Působil hlavně po roce 1945 v Karlových Varech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]