Letiště Moskva-Šeremeťjevo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letiště Moskva–Šeremeťjevo
Sheremetyevo view.JPG
Základní informace
Typ letiště mezinárodní veřejné civilní
Otevření 1959
Nejbližší město Chimki
Kód letiště ICAO UUEE
Kód letiště IATA SVO
Souřadnice
Nadmořská výška 622 ft / 190 m
Hub pro
Statistika (2018)
Cestujících 45 836 000
Pohybů 357 228
Vzletové a přistávací dráhy
  • 07R/25L – beton, 3700×60 m
  • 07L/25R – beton, 3550×60 m
Odkazy
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Logo letiště

Mezinárodní letiště Šeremeťjevo, přepisováno též jako Šeremetěvo (rusky Шереметьево) (IATA: SVO, ICAO: UUEE) je největší letiště v Moskevské oblasti i v celém Rusku, a to jak počtem cestujících, tak i počtem pohybů. Leží na území města Chimki, 29 kilometrů severozápadně od centra Moskvy.

Mezinárodní letiště Šeremeťjevo má dvě souběžné betonové přistávací dráhy o délce 3700 a 3550 m. Po rekonstrukci má šest terminálů, přičemž terminály A, B a C, ležící severně od přistávacích drah, slouží hlavně domácí dopravě, kdežto terminály D, E a F na jižní straně (dříve Šeremeťjevo II.) obsluhují mezinárodní lety. Mezi oběma jezdí kyvadlový podzemní monorail. Spojení s centrem Moskvy zajišťuje vlak Aeroexpress (RŽD) za 35 minut a autobusy za 40 až 50 minut (autem za přibližně stejnou dobu).

Na letišti má základnu největší ruská letecká společnost Aeroflot, dále také společnosti Nordwind Airlines, Pegas Fly, Royal Flight a Ural Airlines (2018). Za rok 2018 zde bylo odbaveno 45,8 milionu cestujících při přibližně 357 tisících pohybů.

Lety do Česka[editovat | editovat zdroj]

Z Šeremeťjeva se do České republiky létá pravidelně především do Prahy na letiště Václava Havla a dále také na letiště do Karlových Varů (2018). Linky z Prahy provozují Aeroflot, České aerolinie a SmartWings, létají přibližně desetkrát denně. Z Karlových Varů létají jednou až dvakrát týdně České aerolinie. V roce 2017 bylo na linkách z Česka na Šeremeťjevo přepraveno 676 881 cestujících, je tak po letišti Charlese de Gaulla u Paříže druhým nejvytíženějším spojem mezi českým a zahraničním letištěm vůbec.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vzniklo jako vojenské letiště, v roce 1959 bylo otevřeno pro civilní provoz. Roku 1980 k Letním olympijským hrám v Moskvě byl otevřen druhý terminál (Šeremeťjevo II.) jižně od obou přistávacích drah. Před rokem 2010 nebyly terminály a zařízení v dobrém stavu, takže řada leteckých společností přesunula své lety na letiště Moskva-Domodědovo, které se přechodně stalo druhým největším moskevským letištěm.

Letecké nehody a incidenty[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]