Letiště Kišiněv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mezinárodní Kišiněvské letiště
Aeroportul Internațional Chișinău
Základní informace
Typ letištěmezinárodní veřejné civilní
ProvozovatelCIA
Otevření1939
Nejbližší městoKišiněv (13 km)
Kód letiště ICAOLUKK
Kód letiště IATAKIV
Souřadnice
Nadmořská výška399 ft / 121 m
Statistika (2008)
Cestujících630 000 
Pohybůaž 10 za hodinu
Vzletové a přistávací dráhy
  • 08/26 – beton, 3590×45 m
Odkazy
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní Kišiněvské letiště (rumunsky: Aeroportul Internațional Chișinău) se nachází 13 km jihovýchodně od moldavské metropole Kišiněva. S velkým terminálem o kapacitě 1 200 000 cestujících (postaveném v roce 1970) a 425 přepravenými cestujícími za hodinu je toto letiště hlavním, největším a zároveň nejmodernějším v celé Moldavské republice. Letiště je základnou moldavských aerolinií Air Moldova, Moldavian Airlines, Tandem Aero a Vichi.

Vzhled a vybavení[editovat | editovat zdroj]

Interiér letiště

Letiště, které je otevřeno 24 hodin denně, má jednu betonovou vzletovou a přistávací dráhu o délce 3 590m. Stará dráha dnes náleží k dráhám pojezdovým. Na letišti je také kontrolní věž, hangáry a pohotovostní systém hasičských a záchranných vozů. Terminál je moderně zařízen, má 10 odbavovacích stolků, 4 brány, výtahy, restaurace, dětský koutek, obchůdky, WC a VIP terminál. V okolí letiště je také parkoviště a hotel.

V prosinci 2006 byla otevřená také terasa ve druhém patře s částečným výhledem na ranvej. Kvůli bezpečnostním opatřením byla ovšem po necelém roce uzavřena.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]