Mezinárodní letiště Kišiněv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Letiště Kišiněv)
Mezinárodní letiště Kišiněv
Aeroportul Internațional Chișinău
Základní informace
StátMoldavskoMoldavsko Moldavsko
Nejbližší městoKišiněv (13 km)
Typ letištěmezinárodní veřejné civilní
ProvozovatelCIA
Otevření1939
Kód letiště ICAOLUKK
Kód letiště IATARMO
Souřadnice
Map
Nadmořská výška121 m
Statistika (2008)
Cestujících630 000 
Pohybůaž 10 za hodinu
Vzletové a přistávací dráhy
  • 08/26 – beton, 3590×45 m
Odkazy
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní letiště Kišiněv (IATA: RMO, ICAO: LUKK), rumunsky: Aeroportul Internațional Chișinău, je letiště, které se nachází 13 km jihovýchodně od moldavské metropole Kišiněva. S velkým terminálem o kapacitě 1 200 000 cestujících (postaveném v roce 1970) a 425 přepravenými cestujícími za hodinu je toto letiště hlavním, největším a zároveň nejmodernějším v celé Moldavské republice.

Dne 18. ledna 2024 byl kód letiště IATA KIV, odvozený od ruského a dřívějšího anglického názvu města Kišiněv, změněn na RMO (Republica Moldova, rumunsky „Moldavská republika“).[1]

Vzhled a vybavení[editovat | editovat zdroj]

Interiér letiště

Letiště, které je otevřeno 24 hodin denně, má jednu betonovou vzletovou a přistávací dráhu o délce 3590 m. Stará dráha dnes náleží k dráhám pojezdovým. Na letišti je také kontrolní věž, hangáry a pohotovostní systém hasičských a záchranných vozů. Terminál je moderně zařízen, má 10 odbavovacích stolků, 4 brány, výtahy, restaurace, dětský koutek, obchůdky, WC a VIP terminál. V okolí letiště je také parkoviště a hotel.

V prosinci 2006 byla otevřená také terasa ve druhém patře s částečným výhledem na ranvej. Kvůli bezpečnostním opatřením byla ovšem po necelém roce uzavřena.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Aeroportul Internațional Chișinău a trecut la abrevierea în limba română, renunțându-se la cea moștenită din epoca sovietică. www.hotnews.ro [online]. [cit. 2024-03-31]. Dostupné online. (rumunsky)