Přeskočit na obsah

Wikipedie:Editační filtr

Tato stránka je zamčena pro neregistrované a nové uživatele
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Zkratka:
  • WP:AF
    WP:EF

Editační filtr je nástroj umožňující nastavit automatickou kontrolu editací a v závislosti na jejich povaze případně provést nějakou akci.

Byl vyvinut jako rozšíření MediaWiki pod názvem AbuseFilter (doslova filtr zneužití) a nejprve nasazen na anglické Wikipedii v březnu 2009. Protože se od původní čistě protivandalské koncepce posunul, je dnes obvyklejší jej označovat editační filtr. Na české Wikipedii byl spuštěn v srpnu 2011 a možnost úpravy filtrů zde mají její správci. Požadavky na změny filtrů patří primárně do zdejší diskuse, ale v případě potřeby bezodkladně vypnout škodící filtr může být lepší zkoušet kontaktovat správce i jinými cestami (např. na nástěnce správců).

Editační filtry se skládají ze dvou složek. První je podmínka, při které má filtr sepnout. Ta může být poměrně složitá a skládat se z více podpodmínek, například může být vytvořen filtr, který reaguje na situaci, kdy „uživatel s méně než 500 editacemi“ „zkouší přesunout“ „stránku s jménem vyhovujícím zadanému regulárnímu výrazu“.

Druhou je pak soubor akcí, které se mají provést. Editace může být označkována (značky jsou vidět v posledních změnách a značka typu vyprázdnění pak upozorňuje patrolu na podezřelou editaci) nebo jí může být zabráněno (tedy vůbec k ní nedojde a historie stránky zůstane netknuta). Filtr umí i zablokovat nebo zbavit práv správce, ale tyto možnosti jsou na české Wikipedii vypnuty. Jednou z nejčastějších akcí je také upozornění uživatele připravenou šablonou (třeba že jeho prohlížeč automaticky formátuje všechna čísla coby telefonní a měl by s tím něco dělat).

Všechna sepnutí filtrů jsou zaznamenávána a tyto záznamy by měly být hlavním nástrojem při jejich tvorbě a ladění. Každý nově vymýšlený filtr by měl nejdříve pár dní běžet naprázdno, aby se ověřilo, že spíná jen tehdy, kdy má.

Neurgentní požadavky na změny editačních filtrů vkládejte do zdejší diskuse.