Henri Coiffier de Ruzé, markýz de Cinq-Mars

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henri Coiffier de Ruzé, markýz de Cinq-Mars
(Narbonne) Portait d'Henri d'Effiat, Marquis de Cinq Mars - Anonyme - Musée des Beaux-Arts de Narbonne.jpg
Narození27. března 1620
Úmrtí12. září 1642 (ve věku 22 let)
Lyon
Příčina úmrtípopraven stětím
Povoláníšlechtic
Titulmarkýz
RodičeAntoine Coiffier de Ruzé
RodHouse of Ruzé
PříbuzníJean Ruzé d'Effiat (sourozenec)
Funkcefrancouzský nejvyšší štolba (1639–1642)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henri Coiffier de Ruzé, markýz de Cinq-Mars (162012. září 1642) byl favoritem francouzského krále Ludvíka XIII. Organizoval a stál v čele posledního neúspěšného spiknutí proti všemocnému prvnímu královu ministrovi, kardinálovi Richelieu.

Cinq-Mars byl synem francouzského maršála Antoine Coëffier de Ruzé, markýze d'Effiat, který byl blízkým přítelem kardinála Richelieu. Kardinál se stal poručníkem Cinq-Marsa po smrti jeho otce v roce 1632 a učinil ho svým chráněncem. V roce 1635 byl markýz jmenován kapitánem gardy, v roce 1637 královským komořím. 15. listopadu roku 1639 složil přísahu jako vrchní podkoní a jako takový se dostal na vrchol dvorské hierarchie.

Když Richelieu představoval Ludvíku XIII. mladého Cinq-Marsa, měl naději, že z něj Ludvík učiní svého oblíbence, což se skutečně stalo. Kardinál se domníval, že bude snadné Cinq-Marse ovládat a kontrolovat. Místo toho však se markýz pokoušel přesvědčit krále o odsouzení Richelieua k smrti, neboť se spojil s Françoisem de Thou i Gastonem Orleánským v konspiraci se Španělskem. V roce 1642 se pokoušel získat pomoc od samotného Olivarese (první ministr španělského krále Filipa IV.). Plán spočíval v uzavření míru se Španělskem včetně reciproční restituce okupovaných území. Španělé sebrali armádu o 18.000 mužích v oblasti Sedanu s cílem podpořit spiklence a pomoci jim. Markýzovi se podařilo i podnítit mezi francouzskou šlechtou revoltu, ale spiknutí se nezdařilo. Kardinálova policie zachytila tajný markýzův dokument, spiknutí bylo vyzrazeno, kardinálova a králova důvěra byla zrazena.

13. června dal Richelieu markýze uvěznit a postavit před soud. Cinq-Mars se bránil, ale marně, byl zrazen svými soudruhy. Byl odsouzen k smrti a 12. září roku 1642, v 22 letech, v Lyonu na náměstí Terreaux spolu s Françoisem de Thou sťat. Vévoda Gaston z Francie uprchl.

Cinq-Marsova matka byla vypovězena do Touraine. Jeho bratr opat byl suspendován a zbaven svých výnosů a rodinný zámek byl zbořen.

Nejvýznamnějším – byť nezamýšleným – důsledkem tohoto spiknutí byl parlamentem schválený a registrovaný výnos, jímž byl vévoda Gaston zbaven svých nároků a práv k francouzskému trůnu.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]