Pravda o vodě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Pravda o vodě je projekt, který vznikl s cílem přivést pozornost občanů, zastupitelů měst a obcí a zástupců Parlamentu České republiky a Vlády ČR k dění kolem distribuce vody ve městech a obcích, a kolem hospodaření s vodou, a spustit proces převzetí kontroly nad obchodem a hospodařením s vodou zpět ze soukromého vlastnictví do rukou měst a obcí, obdobně jako tento proces probíhá ve Francii, Německu či Itálii. Ve světě bývá tento proces označován např. deprivatization (anglicky), remunicipalisation (francouzsky), Rekommunalisierung (německy).

Má za cíl spustit proces vrácení hospodaření s vodou zpět do rukou měst a obcí, a tím znovunabytí kontroly nad vodními zdroji, peněžními toky a nad zisky z vody veřejnoprávním sektorem.

Jde o investigativní projekt, který se podílí na rozkrytí významných privatizačních kauz ve vodárnách, a současně ukazuje reálné srovnání důsledků realizovaných priorit vodáren v rukou obcí oproti vodárnám v rukou zahraničních koncernů. Pravda o vodě vytváří trvalý informační kanál o vodárnách, ceně vody, prioritách měst i koncernů, a podporuje informovanost zastupitelů i občanů v otázkách skutečného dění ve vodárenství České republiky a v zahraničí.

Mezi tváře projektu patří makroekonom a vodárenský konzultant Ing. Radek Novotný a dlouholetý předseda představenstva okresní vodárny Vodovody a kanalizace Přerov, a.s., MUDr. Michal Chromec.

Projekt si dal za cíl informovat o problematice hospodaření s vodou v ČR a v zahraničí, spuštění celospolečenské diskuse k distribuci vody, prosazení veřejného zájmu v hospodaření s vodou, prosazení legislativního ošetření toho, aby ten, kdo financuje vodárenskou infrastrukturu, prioritně inkasoval zisk z prodeje vody, ukončení vazalských smluv[1] a vrácení distribuce vody zpět do rukou příslušných samospráv.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nedej se plus: Megapodvod s pražskou vodou. www.ceskatelevize.cz [online]. [cit. 2015-04-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]