Vrchní soud v Olomouci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vrchní soud v Olomouci
Budova Vrchního soudu v Olomouci
Budova Vrchního soudu v Olomouci
Předseda soudu JUDr. Robert Gryga
Místopředseda soudu JUDr. Václav Čapka
JUDr. Eustasie Rutarová
Mgr. Diana Vebrová
Adresa Masarykova 1
771 11 Olomouc
Oficiální stránky
Mapka soudního obvodu
Mapka soudního obvodu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vrchní soud v Olomouci je vrchní soud se sídlem v Olomouci s působností pro většinu Moravy a celé české Slezsko. Pro většinu Čech je pak zřízen Vrchní soud v Praze. Rozhoduje o odvoláních proti rozhodnutím krajských soudů jako soudů prvního stupně (nejzávažnější trestné činy, insolvenční řízení, spory ve věcech obchodních korporací, hospodářské soutěže, duševního vlastnictví, směnek a šeků apod.).

Soud se nachází v historické budově dřívějších zeměbraneckých kasáren na Masarykově třídě. Předsedou soudu je JUDr. Robert Gryga, místopředsedy JUDr. Václav Čapka (trestní úsek), Mgr. Diana Vebrová (insolvenční úsek) a JUDr. Eustasie Rutarová (občanskoprávní úsek).

Soudní obvod[editovat | editovat zdroj]

Do obvodu Vrchního soudu v Olomouci patří obvody těchto krajských soudů:

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na území Moravy a českého Slezska původně působil mezi lety 1850–1949 Vrchní zemský soud v Brně. Po vzniku České republiky byly vrchní soudy obnoveny, nicméně bylo stanoveno, že pro východní část republiky vznikne soud v Olomouci. Ten byl ale na rozdíl od Vrchního soudu v Praze, který vznikl už roku 1993 transformací z již existujícího republikového nejvyššího soudu,[1] založen nově a fungovat začal až k 1. lednu 1996.[2][3] Do té doby jeho agendu vykonával pražský vrchní soud.[4]

Předsedové soudu[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Čl. I odst. 5 a čl. II odst. 1 a 2 zákona č. 17/1993 Sb.
  2. FILIP, Jan. Vybrané kapitoly ke studiu ústavního práva. Brno: Masarykova univerzita, 2001. ISBN 80-210-2592-1. Kapitola 6, s. 380. (česky) 
  3. Zákon č. 241/1995 Sb., o zahájení činnosti Vrchního soudu v Olomouci
  4. Čl. II odst. 2 zákona č. 17/1993 Sb.
  5. ČTK. Klaus jmenoval Roberta Grygu předsedou Vrchního soudu v Olomouci. CeskeNoviny.cz [online]. 2012-09-12 [cit. 2012-10-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]