Přeskočit na obsah

Krajský soud v Českých Budějovicích

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Krajský soud v Českých Budějovicích
Budova Krajského soudu v Českých Budějovicích
Budova Krajského soudu v Českých Budějovicích
Odvolací soudVrchní soud v Praze
PředsedaMgr. Martina Flanderová, Ph.D.
MístopředsedaJUDr. Ondřej Círek
JUDr. Zuzana Völflová
JUDr. Ondřej Ludvík
JUDr. Pavel Toufar
JUDr. Robert Pekárek
AdresaZátkovo nábřeží 2
370 84 České Budějovice
Souřadnice
Oficiální stránky
Mapka soudního obvodu
Mapka soudního obvodu
Mapka soudního obvodu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krajský soud v Českých Budějovicích je krajský soud se sídlem v Českých Budějovicích, který má už od roku 1994 zřízenou pobočku v Táboře.[pozn. 1] Rozhoduje především o odvoláních proti rozhodnutím okresních soudů ve svém obvodu, v některých případech (nejzávažnější trestné činy, insolvenční řízení, spory ve věcech obchodních korporací, hospodářské soutěže, duševního vlastnictví apod.) rozhoduje sám jako soud prvního stupně, o odvoláních pak rozhoduje Vrchní soud v Praze. Vykonává také agendu správního soudnictví. Co do počtu soudců je nejmenším krajským soudem.

Vznikl roku 1850, tehdy ale s menší územní působností, až po roce 1949 do jeho působnosti přešla většina území zrušených krajských soudů v Písku a v Táboře.[3] V protektorátním období bylo jeho sídlo načas přeneseno do Vodňan.[4]

Sídlo[editovat | editovat zdroj]

Soud sídlí v historické budově na Zátkově nábřeží, kde se nachází i odloučené pracoviště Okresního soudu v Českých Budějovicích (pro věci trestní a opatrovnické). Pobočka v Táboře se nachází na třídě kpt. Jaroše, kde sídlí i odloučené pracoviště Okresního soudu v Táboře (pro věci trestní).

Justiční palác, sloužící nejen krajskému a okresnímu soudu, ale i místní věznici, byl postaven v letech 1902–1905. Původně měl mít čelo na opačné straně a směrem do města měla být situována věznice, ale po protestech veřejnosti byl plán změněn. Také samotnou stavbu provázely protesty a kritika v novinách, pramenící z tehdejších národnostních sporů v Českých Budějovicích, neboť realizací byla pověřena německá stavební společnost a Češi nebyli připuštěni ani k řemeslnickým pracím. Krajský soud je mohutná šestiboká stavba v novorenesančním slohu, s vězeňskou kaplí, která je směrem k Lidické ulici ve štítu ozdobena váhami s mečem, který je obtočen hadem, a u původního vstupu do věznice na ulici F. A. Gerstnera anděly posledního soudu.[5]

Soudní obvod[editovat | editovat zdroj]

Přímo do obvodu Krajského soudu v Českých Budějovicích patří obvody těchto okresních soudů:

Pobočce v Táboře je svěřena většina občanskoprávních a trestních věcí z obvodů těchto okresních soudů:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Zřízena byla vyhláškou č. 1/1994 Sb., zpočátku jen pro trestní agendu. V roce 2002 měla být v souvislosti s přijetím nového zákona o soudech a soudcích, který původně počítal s pobočkami jen v krajských městech, zrušena, ale tehdejší poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti Vlasta Parkanová prosadila změnu novelizačního zákona č. 228/2002 Sb., který její existenci prodloužil až do konce roku 2006.[1] V roce 2005 pak prosadila změnu novelizačního zákona č. 79/2006 Sb., kterým byla táborská pobočka úplně zachována.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Stenoprotokol z 47. schůze Poslanecké sněmovny ve III. volebním období [online]. Praha: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, 2002-03-12 [cit. 2013-11-10]. Dostupné online. 
  2. Stenoprotokol z 51. schůze Poslanecké sněmovny ve IV. volebním období [online]. Praha: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, 2005-12-14 [cit. 2013-11-10]. Dostupné online. 
  3. Část II. přílohy nařízení ministra spravedlnosti č. 11/1949 Sb., kterým se stanoví sídla krajských soudů a sídla a obvody okresních soudů. Dostupné online.
  4. § 3 odst. 2 vládního nařízení č. 150/1941 Sb., o změnách územní organisace soudů Protektorátu Čechy a Morava. Dostupné online.
  5. 107 let českobudějovické věznice [online]. Vězeňská služba České republiky, 2012-02-21 [cit. 2014-09-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-09-08. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]