Přeskočit na obsah

Obvodní soud pro Prahu 5

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Obvodní soud pro Prahu 5
Odvolací soudMěstský soud v Praze
PředsedaMgr. Lenka Eliášová
MístopředsedaJUDr. Helena Grmelová, Mgr. Karolína Šorbanová, Mgr. Lenka Hubáčková
AdresaHybernská 1006/18
110 00 Praha 1
UliceHybernská
Souřadnice
Oficiální stránky
Mapka soudního obvodu
Mapka soudního obvodu
Mapka soudního obvodu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obvodní soud pro Prahu 5 je okresní soud se sídlem v hlavním městě Praze a s působností pro vymezenou část hlavního města, jehož odvolacím soudem je Městský soud v Praze. Rozhoduje jako soud prvního stupně ve všech trestních a civilních věcech, ledaže jde o specializovanou agendu (nejzávažnější trestné činy, insolvenční řízení, spory ve věcech obchodních korporací, hospodářské soutěže, duševního vlastnictví apod.), která je svěřena městskému soudu.

Sídlo[editovat | editovat zdroj]

Soud se původně nacházel v domě na Janáčkově nábřeží, kvůli jeho vrácení v restituci původním majitelům se přesunul do justičního paláce na náměstí Kinských 5 na Smíchově, kde sídlil spolu s Krajským soudem v Praze. Pro dlouhodobé kapacitní problémy se jeho hlavní část včetně správy soudu v srpnu 2015 přesunula na ulici Legerova 1877/7 na Novém Městě (exekuční oddělení se dočasně přestěhovalo na adresu V. P. Čkalova 478/18 v Dejvicích) a na Smíchově zůstal až do září 2019 jen občanskoprávní úsek. Od té doby ale celý soud sídlí v rekonstruovaném domě na adrese Hybernská 1006/18, kde byl dříve správní úsek Městského soudu v Praze.[1][2]

Soudní obvod[editovat | editovat zdroj]

Obvod Obvodního soudu pro Prahu 5 se shoduje s obvodem Praha 5, patří tedy do něho území těchto městských částí:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Obvodní soud pro Prahu 5 nepůjde do soukromého objektu, stěhuje se do soudních budov. Česká justice [online]. 2015-04-28 [cit. 2015-08-21]. Dostupné online. 
  2. Konec přebíhání. Obvodní soud pro Prahu 5 začíná sídlit na jedné adrese. Česká justice [online]. 2019-09-18 [cit. 2019-09-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]