Krajský soud v Ústí nad Labem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Krajský soud v Ústí nad Labem
Krajský soud v Ústí nad Labem
Krajský soud v Ústí nad Labem
Odvolací soudVrchní soud v Praze
Předseda souduJUDr. Lenka Ceplová
Místopředseda souduJUDr. Jana Kašparová
JUDr. Jana Nováková
JUDr. Zdeňka Hošková
JUDr. Petr Černý, Ph.D.
Mgr. Vladimír Polák
Mgr. Daniela Zemanová
AdresaNárodního odboje 1274
400 92 Ústí nad Labem
Souřadnice
Oficiální stránky
Mapka soudního obvodu
Mapka soudního obvodu
Mapka soudního obvodu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krajský soud v Ústí nad Labem je krajský soud se sídlem v Ústí nad Labem, který má už od roku 1992 zřízenou pobočku v Liberci[1] (existují dlouhodobé snahy o osamostatnění této pobočky a znovuvytvoření Krajského soudu v Liberci,[2][3] ty však zatím nedošly svého naplnění). Rozhoduje především o odvoláních proti rozhodnutím okresních soudů, které se nachází v jeho obvodu. Sám jako soud prvního stupně rozhoduje ve specializované agendě (nejzávažnější trestné činy, insolvenční řízení, spory ve věcech obchodních korporací, hospodářské soutěže, duševního vlastnictví apod.), o odvoláních pak rozhoduje Vrchní soud v Praze. Vykonává také agendu správního soudnictví.

Soud se nachází ve starší budově na ulici Národního odboje, kde sídlí spolu s Krajským státním zastupitelstvím v Ústí nad Labem. V jejich sousedství na ulici Kramoly se nachází jeho odloučené pracoviště pro věci obchodní i Okresní soud v Ústí nad Labem. Pobočka v Liberci se nachází v moderní budově na ulici U soudu, kde sídlí spolu s Okresním soudem v Liberci a hned v jejich sousedství se nachází Okresní státní zastupitelství v Liberci a pobočka Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem.

Krajský soud v Ústí nad Labem vznikl až roku 1949, do té doby na území jeho působnosti působily krajské soudy v Litoměřicích a v Mostě.[4] Po roce 1960 se jeho působnost rozšířila i na většinu území zrušeného Krajského soudu v Liberci (a tím i bývalého Krajského soudu v České Lípě).

Soudní obvod[editovat | editovat zdroj]

Přímo do obvodu Krajského soudu v Ústí nad Labem patří obvody těchto okresních soudů:

Pobočce v Liberci je svěřena většina věcí z obvodů těchto okresních soudů:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vyhláška č. 576/1991 Sb., o zřízení poboček některých krajských a okresních soudů. Dostupné online.
  2. BERNÁTHOVÁ, Ivana. Samostatný Krajský soud v Liberci zatím nebude. Rozhlas.cz [online]. 2005-11-01 [cit. 2011-05-08]. Dostupné online. 
  3. ŠIROKÝ, Jan. Krajský soud v Liberci se odkládá na rok 2012. Liberecky.denik.cz [online]. 2008-03-05 [cit. 2011-05-08]. Dostupné online. 
  4. Část II. přílohy nařízení ministra spravedlnosti č. 11/1949 Sb., kterým se stanoví sídla krajských soudů a sídla a obvody okresních soudů. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]