Přeskočit na obsah

Obvodní soud pro Prahu 3

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Obvodní soud pro Prahu 3
Budova Obvodního soudu pro Prahu 3
Budova Obvodního soudu pro Prahu 3
Odvolací soudMěstský soud v Praze
PředsedaMgr. Radek Mařík
MístopředsedaJUDr. Andrea Venclíková
Mgr. Kateřina Janitorová Sixtová
AdresaJagellonská 5
130 05 Praha 3
Souřadnice
Oficiální stránky
Mapka soudního obvodu
Mapka soudního obvodu
Mapka soudního obvodu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obvodní soud pro Prahu 3 je okresní soud se sídlem v hlavním městě Praze a s působností pro obvod a městskou část Praha 3, jehož odvolacím soudem je Městský soud v Praze. Rozhoduje jako soud prvního stupně ve všech trestních a civilních věcech, ledaže jde o specializovanou agendu (nejzávažnější trestné činy, insolvenční řízení, spory ve věcech obchodních korporací, hospodářské soutěže, duševního vlastnictví apod.), která je svěřena městskému soudu.

Historie a sídlo[editovat | editovat zdroj]

V oblasti Žižkova dříve působil Okresní soud Žižkov (kromě Žižkova v jeho obvodu byly i obce Hrdlořezy a Malešice[1]), který se roku 1889 oddělil od okresního soudu pro Královské Vinohrady a po provizorním umístění ve staré žižkovské radnici na Prokopově náměstí se roku 1900 přestěhoval do nově postavené budovy na Karlově třídě (dnes Seifertova 51). V souvislosti s reorganizací pražských soudů se roku 1928 spolu s okresním soudem pro Karlín transformoval do Okresního soudu civilního pro Prahu-východ. Vlastní Obvodní soud pro Prahu 3 vznikl až začátkem 60. let 20. století a po velmi krátkém umístění v ulici Na Poříčí se jeho sídlem stala funkcionalistická budova s puristickými rysy na Jagellonské ulici na Vinohradech, postavená roku 1929, která kromě horních pater s byty původně sloužila pro kanceláře společnosti Alfa Separator.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nařízení ministerstva práv č. 56/1889 ř. z., jímž zřizuje se okresní soud v Žižkově v Čechách. Dostupné online.
  2. PRINC, Michal; MAŘÍK, Radek. O historii (nejen) Obvodního soudu pro Prahu 3. Soudce. 2018, čís. 2, s. 16–18. ISSN 12115347. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]