Martina Kociánová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Martina Kociánová
Martina Kociánová.jpg
Narození28. ledna 1971 (50 let)
Ostrava, Československo Československo
Povolánízpěvačka a moderátorka zpráv
OceněníKrameriova cena (2019)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Martina Kociánová (* 28. ledna 1971 Ostrava) je česká rozhlasová a televizní moderátorka a koncertní pěvkyně-sopranistka.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Po absolvování střední ekonomické školy v Orlové působila rok v ostravském studiu České televize jako redaktorka a moderátorka. Následně se dostala na Slezskou univerzitu v Opavě, kde studovala obor historie a muzeologie. V roce 1996 studium úspěšně zakončila obhajobou diplomové práce Pečetě opavských Přemyslovců ve 14. století.

Během studií začala spolupracovat s TV Nova a pozitivní ohlas u diváků ji vynesl až na pozici hlasatelky Televizních novin. Po získání role v muzikálu Daniela Landy Krysař ji dává ředitel televize V. Železný na výběr mezi uváděním zpráv a hraním v muzikálu. Martina Kociánová následně z TV Nova sama odchází.

Po přechodu ke konkurenční televizi Premiéra TV (dnešní TV Prima) kromě uvádění zpráv také zpívala, moderovala vlastní pořad Odpolední klid Martiny Kociánové na rádiu Frekvence 1, rodinnou soutěž Znáte se?, několik ročníků soutěží Televizní rosnička a Miss Babička a s Lucií Výbornou připravovala autorské představení Meloucháři. Svou poslední zpravodajskou relaci pro TV Prima uváděla 5. 9. 2006 a po deseti letech se tak stala nejdéle působící moderátorkou jedné televize v České republice.

Zúčastnila se několika mezinárodních pěveckých soutěží. Pravidelně vystupuje s mozartovským Triem Amadeus, spolupracuje s řadou hudebních těles, například se Severočeskou filharmonií, Královéhradeckou filharmonií a Janáčkovou filharmonií Ostrava, hostovala v karlínském Hudebním divadle. Za činnost v oblasti umění jí Evropská unie umění v roce 2002 udělila Cenu Gustava Mahlera. V říjnu 2003 vydává své debutové album Jiná s klasicistními sopránovými áriemi.

Spoluzaložila občanské sdružení Aurelius, které se věnuje záchraně a obnově pivoňského kláštera a také péči o děti z oblastí postižených katastrofami.

Od roku 2008 působila jako moderátorka zpráv televize Z1, až do zániku televize v lednu 2011. Na stanici Dvojka Českého rozhlasu moderovala dopolední vysílání a 2 roky i kontroverzní pořad Kupředu do minulosti (zrušen v roce 2016, za rok 2015 ostatně získala Rada Českého rozhlasu od Českého klubu skeptiků Sisyfos za tento pořad anticenu Bludný balvan), od února 2019 s Českým rozhlasem již nespolupracuje.[1]

Od roku 2018 moderuje obnovený pořad Kupředu do minulosti ve vlastní produkci na webu Svobodné universum.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Martina Kociánová. Dvojka [online]. Český rozhlas, 2017-06-15 [cit. 2020-04-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]