Vladimír Železný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
PhDr. Vladimír Železný

1. předseda NEZ/DEM
Úřadující
Ve funkci od:
6. srpna 2005
Předchůdce subjekt vznikl

2. senátor za obvod č. 54 - Znojmo
Ve funkci:
26. října 2002 – 20. července 2004
Předchůdce Milan Špaček
Nástupce Milan Špaček

poslanec Evropského parlamentu
Ve funkci:
20. července 2004 – 13. července 2009
Stranická příslušnost
Členství NEZ/DEM (od 2005)
Nestraník
v EP za NEZ (2004-2005)
v Senátu PČR za NEZ (2002-2004)

Narození 3. března 1945 (74 let)
Samara
Sovětský svaz Sovětský svaz
Děti David Železný
Jakub Železný
Ester Železná
Benjamin Železný
Alma mater Univerzita Karlova v Praze
Náboženství judaismus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladimír Železný (* 3. března 1945 Samara, SSSR) je český žurnalista, podnikatel a politik.

Mládí a raná kariéra[editovat | editovat zdroj]

Narodil se na konci 2. světové války v ruské Samaře, kde si jeho otec, příslušník československých jednotek v zahraničí, které bojovaly proti nacistickému Německu, léčil zranění, která utrpěl při bojích pod Kyjevem. V roce 1963 odmaturoval na Střední všeobecně vzdělávací škole v Praze a nastoupil na pozici asistenta produkce v Československé televizi. V roce 1964 začal studovat na Institutu osvěty a novinářství Univerzity Karlovy v Praze (dnešní FSV UK)[1] obor sociologie-publicistika.

V roce 1968 působil v Československé televizi jako redaktor a přispíval do časopisů Reportér a Student. Během srpnové invaze se aktivně účastnil ilegálního televizního vysílání proti okupaci. Poté odjel do Spojeného království, kde působil v agentuře Associated Press. Po návratu do Československa v roce 1970 dokončil své studium FSVP UK (Institut osvěty a novinářství se mezitím přejmenoval přes Fakultu osvěty a novinářství na Fakultu sociálních věd a publicistiky, FSVP) a získal titul PhDr.

Normalizace[editovat | editovat zdroj]

V období normalizace působil opět v Československé televizi jako redaktor, komentátor a režisér a mimo jiné pro ni komentoval i tři lety Apolla k Měsíci. Počátkem 70. let se stal pro nakladatelství SNTL redaktorem časopisu Technický magazín. Pod pseudonymem Vladimír Silný psal scénáře k populárně naučným pořadům a televizním inscenacím. Známý je především pořad Okna vesmíru dokořán. Pod pseudonymem Jakub Stein přispíval do samizdatových časopisů.

Sametová revoluce[editovat | editovat zdroj]

Po sametové revoluci se v roce 1990 stal mluvčím Občanského fóra a také hlavním dramaturgem jeho volební kampaně. Po rozpadu Občanského fóra byl v roce 1991 ještě krátce mluvčím Občanského hnutí, pak mluvčím vlády České republiky a poradcem tehdejšího premiéra Petra Pitharta. Usiloval také ve výběrovém řízení o post ředitele České televize, ale byl poražen Ivem Mathém.

TV Nova[editovat | editovat zdroj]

4. února 1993 získala společnost CET 21 s Železného projektem od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání licenci na vysílání celoplošného kanálu. Železný v projektu nabízel televizi s kulturním programem ve stylu ČT2. Televize Nova s pomocí amerického investora CME začala vysílat v únoru 1994, přesně rok od udělení licence, a její vysílací schéma bylo velmi odlišné od vítězného projektu. Přesto se však Vladimíru Železnému nikdo nepostavil a ten mohl začít budovat své mediální impérium. Nova se stala brzy nejsledovanějším kanálem v Česku. Železný měl v televizi svůj vlastní pořad Volejte řediteli, kde odpovídal na dotazy divákům, ale také komentoval různé věci, mimo jiné i politiku včetně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Právě kvůli tomu bylo proti němu vedeno v roce 1998 řízení o odebrání licence. To však bylo později zastaveno.

V roce 1999 se ve zlém rozešel s investorem CME a přestěhoval televizi z Měšťanské besedy na Barrandov. Kvůli tomu se konaly tři mezinárodní arbitráže. Podle jedné Železný investora svým jednáním nepoškodil, ale tribunál nařídil zúčastněným stranám vzájemně si navrátit plnění smlouvy o prodeji akcií společnosti Nova Consulting, a.s. (držela 1% podíl v CET 21) - CME vrátila akcie a Železný zhruba miliardu korun. V dalších dvou arbitrážích se CME soudila s Českou republikou kvůli špatné ochraně investic. Podle první z nich český stát zahraničního investora nepoškodil, druhou arbitráž stát však prohrál a musel zaplatit zhruba 10 miliard korun.

V roce 2002 firma PPF Petra Kellnera koupila od původních společníků CET 21 (Josefa Alana, Vlastimila Venclíka a Petera Hunčíka) jejich podíly (sdružené pod VILJA, a.s.) a stala se tak majoritním vlastníkem držitele licence TV Nova. PPF později uhradila Železného dluhy z arbitráže a o rok později ho propustila z postu ředitele televize, kde strávil více než 9 let.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Do politiky vstoupil Vladimír Železný v roce 2002 kandidaturou do Senátu ve volebním okrsku č. 54 – Znojmo za hnutí NEZÁVISLÍ. Ve volbách v roce 2002 jako jediný kandidát získal nadpoloviční počet hlasů, a byl tak zvolen již v prvním kole.

V roce 2004 kandidoval za hnutí NEZÁVISLÍ do Evropského parlamentu. Hnutí získalo překvapivě 2 křesla, a Železný se tak stal europoslancem.

O rok později založil novou politickou stranu Nezávislí demokraté a byl zvolen jejím předsedou.[2] Jako lídr pak kandidoval o rok později ve sněmovních volbách. Strana však získala jen něco málo přes 36 tisíc hlasů, což je 0,68 % ze všech platných lístků a žádný z jejich kandidátů se do sněmovny nedostal.[3]

V lednu 2009 Železný v Česku zaregistroval značku Libertas.cz, aby využil mediálního zájmu o projekt euroskeptické strany Libertas.eu, který inicioval irský podnikatel Declan Ganley.[4] V březnu 2009 bylo ohlášeno, že nová strana bude kandidovat do Evropského parlamentu pod vedením Vlastimila Tlustého.[5] 13. května republiková rada koalice Libertas.cz a Nezávislých demokratů rozhodla, že Vladimír Železný bude dvojkou na kandidátní listině Libertas.cz právě za Vlastimilem Tlustým. Tématem jejich rozhodnutí bylo i to, zdali by Železný měl kandidovat i přes to, že je pravomocně odsouzený za trestný čin krácení daní.[6]

Ve volbách do Senátu PČR v roce 2014 kandidoval za Nezávislé demokraty (NEZ/DEM) v obvodu č. 54 – Znojmo a pokoušel se tak o návrat do Senátu PČR v obvodu, v němž už jednou senátorem byl.[7] Se ziskem 9,05 % hlasů však skončil na 6. místě a nepostoupil tak ani do kola druhého.[8]

Soudní pře[editovat | editovat zdroj]

V srpnu 2007 byl Vladimír Železný odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu odnětí svobody a k maximální možné, pětimilionové pokutě za to, že při dovozu obrazů spolu s galeristou George Novotnym připravili stát na daních o téměř šest milionů korun.[9] Rozsudek je pravomocný a Ústavní soud odmítl i Železného stížnost.[10]

Vladimír Železný čelil před soudy ještě dvěma dalším obviněním. Jednalo se o údajné poškozování věřitele, když se Železný zbavoval fiktivně majetku, aby nemusel platit dluh svému věřiteli a bývalému partnerovi – firmě CME. Další obvinění se týkalo daňového úniku, kterého se měl dopustit tím, že nezaplatil daň z prodeje svého obchodního podílu ve firmě CET 21. V obou případech ho vrchní soud zprostil obžaloby.[10]

Další televize[editovat | editovat zdroj]

V únoru 2012 média informovala o tom, že Železný vstoupil menšinovým vlastnickým podílem do společnosti vlastnící licenci na TV Pohoda. V té době držel podíl i ve společnostech Digital Broadcasting, Pohoda Top Media a dalších. Radim Pařízek, vlastník Rádia Čas tehdy uvedl, že mu Železný pomáhá s projektem televize Pohoda už šest let.[11]

V listopadu 2013 nastoupil do funkce generálního ředitele TV Barrandov. Nahradil v ní Jaromíra Soukupa, který se vedení ujal v červnu téhož roku.[12] Mimo jiné prodloužil hlavní zpravodajskou relaci a zavedl pořad Volejte Železnému. Po pěti měsících ve funkci však skončil a jeho nástupkyní se stala Marcela Hrdá, dosavadní předsedkyně představenstva vydavatelství Empresa Media, pod něž TV Barrandov spadá.[13]

V roce 2017 se stal spoluvlastníkem připravované zpravodajské televize z24.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1999 od něj odešla jeho první manželka Marta. Tepre po 2 letech, v lednu 2001, se s odchodem manželky smířil, přistoupil na rozvod a manželství s Martou bylo rozvedeno.

28. listopadu 2003 se oženil s Konstancií Záhorkovou,[14] o třicet dva let mladší bývalou sekretářkou.

S první manželkou Martou má dva syny, staršího Davida[15] a mladšího Jakuba, jenž v současnosti působí jako moderátor publicistických pořadů České televize.

S druhou manželkou Konstancií má dceru Ester[16] a syna Benjamina.

Vladimír Železný v jednom interview a „on-line chatu s osobností“ tvrdil, že se považuje za neortodoxně věřícího Žida, s velkými sympatiemi k Izraeli.[17]

Vladimír Železný je sběratel výtvarného umění. Například v roce 2005 koupil na aukci za 3,6 milionu korun obraz od Rudolfa Kremličky z roku 1919 s názvem Po koupeli.[18] Kromě toho mezi jeho záliby patří i víno, vinohradnictví a sportovní střelba.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. {title}. fsv.cuni.cz [online]. [cit. 2011-10-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-10-31. 
 2. Seznam politických stran a hnutí, Historie strany NEZÁVISLÍ DEMOKRATÉ [online]. Ministerstvo vnitra ČR [cit. 2014-04-01]. Dostupné online. 
 3. Oficiální výsledky voleb
 4. Železný: O jedničce na kandidátce Libertas.cz rozhodnou Češi, ne Irové – iDNES.cz, 24. 1. 2009
 5. Tlustý bude lídrem Libertas.cz, Železný je dvojkou, číslem tři Schwippel – iDNES.cz, 31. 3. 2009
 6. Železný šidil na daních, přesto se chce nechat zvolit – Aktuálně.cz, 13. 5. 2009
 7. Volby do Senátu Parlamentu ČR konané dne 10.10. – 11.10.2014, Jmenné seznamy a přehledy, Obvod: 54 – Znojmo [online]. Český statistický úřad, 2014 [cit. 2014-09-04]. Dostupné online. 
 8. Volby do Senátu Parlamentu ČR konané dne 10.10. – 11.10.2014, Výsledky hlasování, Obvod: 54 – Znojmo [online]. Český statistický úřad, 2014 [cit. 2014-10-11]. Dostupné online. 
 9. Železný je vinen, dostal dvouletou podmínku – Deník, 20. 8. 2007
 10. a b http://zpravy.idnes.cz/vladimir-zelezny-podminka-kraceni-dani-ustavni-soud-f96-/krimi.aspx?c=A111114_163005_krimi_cen
 11. VÁLKOVÁ, Hana. Bývalý šéf Novy Vladimír Železný se vrací do mediálního byznysu. iDNES.cz [online]. 2012-02-17 [cit. 2014-03-13]. Dostupné online. 
 12. JIŘIČKA, Jan. Bývalý šéf Novy Vladimír Železný je novým ředitelem TV Barrandov. iDNES.cz [online]. 2013-10-23 [cit. 2014-03-13]. Dostupné online. 
 13. ČERNÁ, Michaela. Železný končí po pěti měsících v čele TV Barrandov. iDNES.cz [online]. 2014-04-13 [cit. 2014-03-13]. Dostupné online. 
 14. Vladimír Železný se oženil – iDNES.cz, 28. 11. 2003
 15. VIP rodinné trable: Syn Vladimíra Železného byl obviněn ze znásilnění! – Ahaonline.cz, 18. 4. 2011
 16. Železný se pochlubil utajovanou dcerou! – Blesk.cz, 14. 10. 2008
 17. Vladimír Železný se představuje v roli fotografa – iDNES.cz, 13. 5. 2008
 18. Železný koupil obraz za 3,6 milionu – iDNES.cz, 23. 5. 2005

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]