Dita Charanzová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ing. Dita Charanzová, Ph.D.
Dita Charanzová (2018)
Dita Charanzová (2018)
Místopředsedkyně Evropského parlamentu
Úřadující
Ve funkci od:
3. července 2019
Poslankyně Evropského parlamentu
Úřadující
Ve funkci od:
1. července 2014
Stranická příslušnost
Členstvínestraník
Nestranička
v EPza ANO 2011 (od 2014)

Narození30. dubna 1975 (47 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Partner(ka)Tomáš Boček
Dětidcery Sophie a Mia
Alma materVŠE v Praze
CommonsDita Charanzová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dita Charanzová (* 30. dubna 1975 Praha[1]) je česká diplomatka, politička, manažerka, konzultantka a bývalá vysoká státní úřednice, věnující se otázkám Evropské unie. Od července roku 2014 je poslankyní Evropského parlamentu, od července 2019 pak jeho místopředsedkyní.

Studium a profesní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Vystudovala magisterské studium na Vysoké škole ekonomické v Praze a později absolvovala i diplomatickou akademii ve španělském Madridu. V roce 2001 obhájila disertační práci na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze titul Ph.D.[2]

Osm let působila v diplomatických službách České republiky, z nichž čtyři roky na Stálém zastoupení při EU. Během předsednictví České republiky v EU řídila Výbor pro obchodní a rozvojovou politiku. V letech 20002001 se podílela na projektu Evropské unie, který byl zaměřený na reformu státní správy v ČR.[3]

V minulosti pracovala ve Štrasburku jako manažerka televizního studia při zasedáních Parlamentního shromáždění Rady Evropy.

Dita Charanzová žije v Praze. Se svým partnerem Tomášem Bočkem má dcery Sophii a Miu. Hovoří anglicky, francouzsky, španělsky a rusky.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 kandidovala jakožto nestraník na 3. místě kandidátky hnutí ANO 2011 a byla s počtem 8 356 preferenčních hlasů (tzn. 3,41 %) zvolena. Svůj mandát obhájila o pět let později, kdy vedla kandidátku Hnutí ANO. Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 získala 53 924 preferenčních hlasů, v červenci téhož roku byla zvolena místopředsedkyní EP.

V Evropském parlamentu je členkou frakce RENEW. Je koordinátorkou Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO), v prvním volebním období byla jeho místopředsedkyní.

Dita Charanzová se v Evropském parlamentu věnuje zejména: ochraně spotřebitele, vnitřnímu trhu, digitální ekonomice a oblasti mezinárodního obchodu. Jako členka Výboru IMCO se zabývá mj. možnostmi rozvoje digitálního prostředí v EU – nejen pro spotřebitele a obchodníky, ale i pro komunikaci občana se státní správou, nebo pro snadnější online přístup k veřejným informacím pro handicapované občany.

Od roku 2018 je místopředsedkyní celoevropské ALDE Party. [4]

Za svoje aktivity v oblasti zahraniční politiky, resp. dodržování lidských práv získala Dita Charanzová 16. 3. 2016 jako první český europoslanec v této kategorii prestižní Cenu poslanců Evropského parlamentu.

V roce 2016 získala ocenění projektu „New Europe 100" udělované osobnostem ze střední a východní Evropy, které se výrazně podílejí na rozvoji regionu. Český poslanec EP obdržel ocenění poprvé v historii ceny. V roce 2017 byla serverem Politico.eu vyhlášena jedním z 41 nejvlivnějších poslanců Evropského parlamentu. Ve stejném roce ji Politico.eu také zařadil mezi dvacítku nejvlivnějších žen, které "hýbou Bruselem" (Women who shape Brussels 2017), ve stejném žebříčku se pak umístila i v roce 2018 a 2020. Časopis Forbes ji pravidelně zařazuje mezi nejvlivnější ženy Česka. Nezávislý bruselský server VoteWatch.eu, který dlouhodobě monitoruje dění v EP v žebříčku nejvlivnějších europoslanců (2020) přiřkl Ditě Charanzové 11. příčku ze všech 705 poslanců, ve stejném roce obdržela také druhou MEP Award, tentokrát za práci na odstraňování překážek na jednotném trhu.

Dita Charanzová se mj. zasloužila o snížení ceny za volání po EU, je podepsána pod návrhy, které přinesly zrušení geoblockingu, tedy diskriminace zákazníků v online prostředí, nebo zajištění volného toku dat v rámci EU. Spolupracuje na většině evropských předpisů, které mají vést k nastavení jasných a spravedlivých pravidel v online prostředí a na jednotném digitálním trhu.

Publikační činnost[editovat | editovat zdroj]

Je také autorkou publikací, které se zabývají evropskou tematikou. Jedná se např. o díla:

  • Charanzová, Dita. Surovinové strategie Evropské unie : globální a domácí výzvy.
  • Charanzová, Dita. Salvador de Madariaga. (edice Velcí Evropané).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Charanzová, Dita, 1975 [online]. Knihovna Liberec [cit. 2014-05-19]. Dostupné online. 
  2. Databáze Národní knihovny ČR - Instituce Evropské unie a jejich reformy [online]. Národní knihovna ČR [cit. 2014-02-24]. Dostupné online. 
  3. První pětka kandidátů do Evropského parlamentu [online]. hnutí ANO 2011, 2014-02-24 [cit. 2014-02-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-03-06. 
  4. Archivovaná kopie. www.aldeparty.eu [online]. [cit. 2019-03-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]