Muzeologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Muzeologie je věda, která zkoumá specifický vztah člověka k realitě, kterou tvoří sběratelství, ochrana a dokumentace předmětů, které tuto realitu vystihují.

Dělení[editovat | editovat zdroj]

  • Historická muzeologie - rozebírá historii českých a světových sbírek, historii sběratelství, teorii sbírek, vazby mezi sbírkami, podmínky sbírání
  • Teoretická muzeologie - věnuje se teoretickým východiskům oboru, je založena na třech principech:
  1. Teorie selekce
  2. Teorie tezaurace
  3. Teorie prezentace
  • Aplikovaná muzeologie (taktéž Muzeografie) – aplikuje muzeologii do ostatních vědních disciplín a aktivit týkajících se fungování muzea (ochrana a bezpečnost, konzervace, management, pedagogika, apod.)
  • Společenská muzeologie – hodnotí obraz muzea ve společnosti a roli muzea v rámci společnosti

Studium muzeologie v ČR[editovat | editovat zdroj]

V současné době je obor muzeologie vyučován na několika vysokých školách. Jako jednooborové prezenční i kombinované studium je možné jej absolvovat na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně (Ústav archeologie a muzeologie) [1], jako dvouoborové studium na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě [2].

Historie studia muzeologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně[editovat | editovat zdroj]

V roce 1921 byl zřízen lektorát muzejnictví díky řediteli tehdejšího Moravského zemského muzea Jaroslavu Helfertovi na vzniklé Masarykově univerzitě. V roce 1922 se začalo s výukou. Jednalo se o systém ročních kurzů. V rámci výuky pořádal Jaroslav Helfert exkurze do Moravského zemského muzea, aby tak studentům přiblížil muzejní praxi. Odchodem Jaroslava Helferta lektorát muzejnictví zanikl. Až v roce 1963 opět díky Janu Jelínkovi, řediteli Moravského zemského muzea vzniká tzn. externí katedra muzeologie. Byla první svého druhu u nás a jednou z mála ve světě. Katedra organizovala postgraduální tříleté studium muzeologie pro pracovníky muzeí a galerií, které trvá dodnes. Katedra muzeologie se po roce 1968 stala součástí katedry archeologie. Samostatnou katedrou se stala v roce 1991. První ročník denního studia byl otevřen a výuka zahájena v roce 1993. V roce 1996 došlo v rámci reorganizace fakulty k sloučení katedry muzeologie a archeologie - Ústav archeologie a muzeologie. V roce 2000 byl otevřen první ročník kombinovaného studia.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]