Moravské zemské muzeum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Moravské zemské muzeum
Dietrichsteinský palác na Zelném trhu
Dietrichsteinský palác na Zelném trhu
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
MěstoBrno
AdresaZelný trh 6, Brno
ZakladatelFrantišek I.
Založeno29. července 1817
ZaměřeníMorava
Vyhledávané exponátyVěstonická venuše
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moravské zemské muzeum je druhá nejrozsáhlejší a druhá nejstarší muzejní instituce v Česku a zároveň největší a nejstarší muzeum na Moravě. Muzeum je rozmístěno v několika budovách a má tři oddělení, historické, přírodovědné a uměnovědné, nejvýznamnější jsou sbírky a expozice pravěké archeologie a antropologie (Pavilon Anthropos). Muzeum navštíví v průměru asi 160 tisíc návštěvníků ročně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Muzeum bylo založeno v Brně dekretem císaře Františka I. jako Františkovo muzeum 29. července 1817. Pod tímto názvem působilo až do roku 1900, kdy jednání o převzetí muzea a jeho sbírek do majetku země ukončil moravský zemský sněm a nové postavení bylo vyjádřeno i změnou názvu na Moravské zemské museum.

Sbírkový fond muzea tragicky poznamenal 22. duben 1945, kdy velké množství předmětů z muzejních sbírek padlo za oběť požáru zámku v Mikulově, kam byly těsně před tím převezeny do – jak se ukázalo, pouze zdánlivého – bezpečí před blížící se frontou. Mezi lety 1971 a 1990 byl ředitelem muzea Jiří Sejbal. Část umělecké sbírky zvaná Obrazárna byla spojena se sbírkou Uměleckoprůmyslového muzea, čímž 1. dubna 1961 vznikla Moravská galerie v Brně.

Biskupský dvůr – přírodovědné a numismatické sbírky
Etnografické muzeum – specializované oddělení moravského muzea

Sbírky a činnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době se ve sbírkách muzea nachází přes 6 miliónů předmětů z různých přírodovědných a společenskovědních oborů (antropologie, archeologie pravěká i středověká, botanika, teatrologie, entomologie, etnografie, geologie, genetika, historie, mineralogie, muzikologie, paleontologie, zoologie; k nejznámějším exponátům patří např. Věstonická venuše.

Kromě sbírkotvorné a vědecko výzkumné práce pořádá muzeum výstavy, přednášky, exkurze, zabývá se prací s mládeží a v neposlední řadě vykazuje také rozsáhlou ediční činnost. Moravské zemské muzeum je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR a členem Asociace muzeí a galerií ČR. Moravské zemské muzeum je výzkumnou organizací, jejímž hlavním účelem je provádět základní výzkum, aplikovaný výzkum nebo experimentální vývoj a šířit jejich výsledky prostřednictvím výuky, publikování nebo převodu technologií v rámci své činnosti.

Muzeum vedle budov, v nichž jsou umístěna odborná oddělení, depozitáře a administrativa (budova na Zelném trhu, na Kapucínském náměstí, Dům Jiřího Gruši na Hudcově 76, ve Slatině, v Rebešovicích) disponuje i objekty určenými především k jedné ze stěžejních činností muzea, totiž výstavním aktivitám. Jde o pět budov v Brně (Dietrichsteinský palác, Biskupský dvůr, Palác šlechtičen, Pavilon Anthropos, Památník Leoše Janáčka) a pět mimobrněnských:

Ze sbírek muzea[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]