Georges Henri Rivière

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Georges-Henri Riviére
Narození 7. června 1897
Paříž
Úmrtí 24. března 1985
Louveciennes
Alma mater École du Louvre (Paříž)
Příbuzní Thérèse Rivière
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Georges-Henri Riviére (18971985) byl francouzský muzeolog. Vystudoval hudbu na École du Louvre. Po roce 1928 dostal na starost sbírku Davida Weilla, která obsahovala čínský porcelán, řecké a římské starožitnosti a evropské užité umění a malby. Ve stejném roce vedl svoji první výstavu, která se týkala starověkého amerického umění v Musée des Arts Décoratifs a přidal se k Paulu Rivetovi, aby zrenovovali zastaralé Musée du Trocadéro a představili ho veřejnosti jako plně zrenovované Musée de l'Homme v roce 1938.

V letech 1929 a 1930 byl spolueditorem magazínu Documents, kde psal články, jako například Etnografické muzeum v Trocadéro nebo profily jazzových hudebníků, jako byli Eddie South a Hayman Swayze. Ve třicátých letech Riviére financoval ambiciózní projekty jako Dakar-Djibouti mission, kterou vedl Marcel Griaule, nebo Sahara-Soudan mission, která poskytla hloubkový výzkum a dostatečné množství materiálu pro víc než 70 etnografických výstav mezi lety 1929 - 1937.

Ve stejném roce založil Musée National des Arts et Traditions Populaires, které mělo základ v etnografických sbírkach muzea Trocadéro. Nejdřív se výstavy týkaly populární tradiční formy umění, poté se zaměřily na vědu a výzkum. Mezi lety 1948 a 1965 byl Georges-Henri Riviére vrchní ředitel ICOM-u, mezinárodního výboru muzeí, kam se roku 1968 vrátil jako poradce.

Představil koncept ekomuzea(snaha ukázat civilizace v jejich přirozeném prostředí), za který byl vysoce ohodnocen. Museum věnovalo celé jedno vydání ekomuzeím a zařadilo do něho taky článek George-Henri Riviéra nazvaný "Ekomuzeum - definice podpory rozvoje". Publikace Muzeologie podle George-Henri Riviéra byla vydána po jeho smrti, v roce 1989.

Práce[editovat | editovat zdroj]

  • La muséologie selon Georges-Henri Rivière (1989)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Georges Henri Rivière na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]