Diskuse s wikipedistou:Chrzwzcz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

do června 2016 | do prosince 2019

Věrohodný zdroj pro názvy dílů Simpsonů[editovat zdroj]

Dobrý den, jaký je podle Vás věrohodný zdroj pro názvy dílů? Já si myslím, že věrohodný zdroj by měl být oficiální název uvedený televizí (na jejich oficiálních stránkách, např. v programu), která seriál vysílá. S pozdravem --Patriccck (diskuse) 1. 1. 2020, 19:02 (CET)

Seznam jsem před lety tvořil s nejlepším vědomím a svědomím podle webu ČT, serialzone apod., DVD seznamu, fanwebů a zejména a hlavně podle toho, co hlasatel říká v úvodu. ČSFD podle všeho nyní pro starší série upřednostňuje DVD seznam, který má taky tu a tam mouchu, ale pojmenovat jeden z dílů jen "Simpsonovi" je prostě mimo mísu :) Ani jeden ze zdrojů není úplně bezchybný, ale nějak se to dohromady dá dát. Prima ale v tom moc neexceluje, zvlášť když v nových dílech najednou píše "Lisa" místo "Líza" a špatně pojmenovává zažité věci z ČT případně DVD, pokud jména měníte hlavně kvůli Primě. Do seznamu se dá dávat víc variant, ale jedna nakonec musí být hlavní pro název článku a infobox... no, je to piplačka. Chrzwzcz (diskuse) 1. 1. 2020, 19:30 (CET)
Rychle jsem to prolétl, ale pokud existují dvě různé varianty a správné: ČT použilo, DVD to a Prima to. Udělal bych to podle Narcos. RiniX (diskuse) 1. 1. 2020, 19:34 (CET)
U Narcos je štěstí, že se to objeví jen v seznamu, ne v názvech článků a navigačních šablonách. Ano, to je běžný postup v případě více názvů, jeden ale přece jen bude mít vrch a u Simpsonů to byl zpravidla ten ČTčkový, krom čarodějnických dílů, kde se dopouštěli nejednoznačností, tam jsme upřednostňovali DVD název, protože ten uměl číslovat, ale zase nekonzistentně někdy s tečkou a někdy bez tečky po čísle. No koho z toho nechce bolet hlava, ten to nechá jak to bylo před rokem něž se začal dávat Primě prim. Chrzwzcz (diskuse) 1. 1. 2020, 19:40 (CET)
V názvech to je problém,. Řídil bych se tam ale podle prvního vysílání a v samotném článku pak zmínil další možnou verzi. Jestli to bylo podle ČT a postupně to přešlo na Primu, zbytečně bych to nenahrazoval. RiniX (diskuse) 1. 1. 2020, 19:43 (CET)
Dosavadní (tedy než se mi to dostalo z rukou) princip byl: hlavní (a evidentně nejtrvalejší) je hlasatel, zatímco ze seznamů dílů opisovat zejména různé čárky, pomlčky a velikosti písmen. Rozdíly byly nemnohé, hlavně ty co byly dnes skoseny ve prospěch nejnovějšího seznamu a la Prima. Chrzwzcz (diskuse) 1. 1. 2020, 19:48 (CET)
Já bych to udělal tak, že do názvu bych uvedl aktuální název a la Prima a do seznamu bych vepsal i název ČT. --Patriccck (diskuse) 1. 1. 2020, 20:28 (CET)
Já ne. Primácký seznam je někde zahrabaný v TV programu a co z toho, nevidtelný, neznámý. V seznamech na webu a v dílech samostných je to jinak. Chrzwzcz (diskuse) 1. 1. 2020, 20:32 (CET)
Ale je to oficiální název. I u jiných článků jsem viděl, že byl použit název aktuálního vysílatele pořadu a v článku byl uveden i název starší. Bylo by dobré někde rozjet diskusi na toto téma. --Patriccck (diskuse) 2. 1. 2020, 16:32 (CET)
Když ho při každém vysílání mění, tak mu věřím tak, jak si zaslouží - vůbec. Vůbec neovlivní očekávání čtenáře/diváka. Chrzwzcz (diskuse) 2. 1. 2020, 18:16 (CET)

Zhroucený stát[editovat zdroj]

Dík za pracnou úpravu článku Zhroucený stát. Sice jsem si říkal, že nacpat vedle sebe vlajku a název státu v češtině musí být proveditelné jednodušeji, než jak to dělám, ale nevěděl jsem jak. Člověk se učí celý život :-). Zdraví--Svenkaj (diskuse) 7. 1. 2020, 13:32 (CET) @Svenkaj: Není zač. ještě by šlo nahradit některá volání šablony základním tvarem názvu státu, aby se nevyužívala přesměrování, ale to už je detail. Chrzwzcz (diskuse) 7. 1. 2020, 18:35 (CET)