Diskuse s wikipedistou:Vojtěch Veselý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
 • Archiv diskuse 2008–2013 zde.
 • Archiv diskuse 2014–2015 zde.
 • Archiv diskuse 2016 zde.
 • Archiv diskuse 2017 zde.
 • Archiv diskuse 2018 zde.

Vložení osobnosti do Wikipedie[editovat zdroj]

Dobrý den,

vložil jsem do Wikipedie jednoho významného člověka z Česka, ale nevím zda nebude vymazán. Wikipedie požaduje nějaké "uhlazení" článku, ale já nevím jak se dělá. Prosím o pomoc. Vložená osoba je Ing. Ladislav Hauptmann.

Předem moc děkuji.

S úctou a pozdravem

Petr Fišer --PF1974 (diskuse) 14. 1. 2019, 18:00 (CET)

Dobrý den, při nejlepší vůli se mně nedaří otevřít obrázky ve Wikipedia Commons, ačkoliv postupuji přesně dle návodu Vaší výborné příručky. Pozdrav --Jrnka ka (diskuse) 3. 2. 2019, 12:32 (CET)

Příručka pro začátečníky[editovat zdroj]

Pane Veselý, ráda na tuto stránku píši pochvalu Vaší příručky, je výborná a návodná. Snažím se dle ní učit, ale nadevše je vysvětlení v hodinách Wikiklubu.--Jrnka ka (diskuse) 3. 2. 2019, 12:38 (CET)

Připojuji se k pochvale příručky, opravdu je skvělá. Díky. --Zorka Sojka (diskuse) 3. 2. 2019, 16:30 (CET)
Moc Vám oběma děkuji za milou zpětnou vazbu! --Vojtěch Veselý (diskuse) 4. 2. 2019, 12:38 (CET)

Téma dalšího článku ke zpracování[editovat zdroj]

Zdravím, Vojtěchu, delší dobu jsem uvažovala o založení stránky „Hotel Praha (Boží Dar)“, až ji někdo založil. Jenže takový subpahýl jsem ještě neviděla, tak jsem tam alespoň dodala fotky, které už jsem měla připravené. Chystám se na doplnění textu, ale zatím váznu (moje nemoc) na obstarání literatury. Jediné, co se mi podařilo zjistit, je snad původní název hotelu - Hieke - založil ho pravděpodobně pan Wilibald Hieke v době počátku rozvoje turistiky při Krušnohorské magistrále v západním Krušnohoří. Stránku bych ráda rozšířila a pevně doufám, že se mi to povede. Takže tolik k mému zamýšlenému tématu na další článek. Na shledanou ve středu --Zorka Sojka (diskuse) 3. 2. 2019, 16:27 (CET)

Hezký den, výborně, to je dobré téma, tak se do něj směle pusťte! Snad Vám bude brzy líp a obstaráte si nějakou literaturu. Pokud byste potřebovala, mohl bych Vám znovu půjčit něco z Národní knihovny (tady mají vyhledávání knih). Mimochodem, ten článek o hotelu byl v momentě založení opravdový subpahýl, do stávající podoby ho rozšířil wikipedista Jan Polák a zachránil ho tak před smazáním. Určitě ale bude rád, když článek dál rozšíříte Vy. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 4. 2. 2019, 12:38 (CET)
@Zorka Sojka: Směle do toho rozšiřování. Pokud budete uváděné informace zdrojovat, pak to bude skvělé. Těším se tedy na Váš článek, milá Zorko Sojko. :-) --Jan Polák (diskuse) 4. 2. 2019, 14:58 (CET)
@Jan Polák: Vynasnažím se :-) --Zorka Sojka (diskuse) 4. 2. 2019, 19:12 (CET)

@Vojtěch Veselý: Půjčila jsem si 3 knížky v Městské knihovně a jednu v Goethe Institutu již před časem (stále výpůjčky prodlužuji, zatím to ještě jde), ale moc jsem z nich nenačerpala. V každé jsou max. dvě tři věty. Jsou to: 1) Lukáš Novotný: Zmizelé Čechy - Západní Krušnohoří, 2) Stanislav Burachovič: Tajemné stezky - Za ztracenou slávou západního Krušnohoří, 3) Lubomír Zeman: Městečka na dlani - Karlovarský kraj a 4) Petr Mikšíček: Sudetská pouť. Šla jsem na váš nabídnutý odkaz (děkuji za něj) na vyhledávání knih v Národní knihovně, ale asi neumím hledat. Dávala jsem hesla - hotel Hieke - nebo -Wilibald Hieke - nebo - hotel Praha Boží Dar - ale nic užitečného jsem nevypátrala. Kdybych už byla úplně zdravá nebo kdyby bylo tepleji, jela bych do KV do Krajské knihovny, tam bych snad něco našla. Na mém 2. a 3. pískovišti jsou počiny na "Hotel Praha" a "Radnici", pokud byste měl chvilku, prosím, koukněte se na to. A nebo ve středu po kurzu, jak doufám. Zdravím --Zorka Sojka (diskuse) 4. 2. 2019, 19:36 (CET)

Problémy, s nimiž jsem se setkala při wikifikaci[editovat zdroj]

Dobrý den,

Dík za Vaše kurzy a za trpělivost.

Při cvičení wikifikace jsem bohužel narazila na prázdnou stránku:

Capture d’écran 2019-02-05 à 10.54.28.png

Udělala jsem někde chybu?

Díky

Alecra -- Tento příspěvek přidal(a) Alecra (diskusepříspěvky) 5. 2. 2019, 11:09 (SEČ)

@Alecra:Hezký den, zřejmě došlo k velice neobvyklé situaci, že nějaký dobrovolník (či skupina) prošel a wikifikoval (doplnil odkazy) všechny články v seznamu (kategorii). A tím pádem tam teď žádné nejsou. Ale časem se jistě pár dalších objeví. :-) Můžete se místo toho kouknout třeba na seznam nových článků od neprověřených autorů. Tam je možné, že narazíte na nějaké chyby, chybějící odkazy či jiné nedostatky.
(A ještě drobná rada k diskusním stránkám: je zvykem nepodepisovat se ručně, ale použít tlačítko podpisu v editačním menu (viz příručka). Také doporučuji při psaní vzkazu v diskusích nerozdělovat text vynechanými řádky (jako to máte výše). To je možná zvykem v e-mailech, ale tady je praktičtější být hezky kompaktní, takže klidně napsat vše (oslovení, obsah, podpis) do jednoho bloku. Ale to je samozřejmě na Vás, je to jen mé doporučení. :-) Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 5. 2. 2019, 11:57 (CET)
Pro ten filtr na neprověřené editace/založené články je potřeba mít práva patroláře. I bez toho ale lze třeba přednostně kontrolovat články od IP adres a uživatelů bez uživatelské či diskuzní stránky (červený text), ti tu typicky budou noví. --5. 2. 2019, 12:45 (CET), Utar (diskuse)
Aha, díky za upozrnění. Myslel jsem, že vyfiltrovat si to může každý, byť to třeba nemá obarvené a nemá tam "prověřovací" tlačítko. Přemýšlím, k čemu je dobré mít tenhle užitečný filtr pro běžné wikipedisty skrytý. Co si o tom myslí třeba @Martin Urbanec:, @OJJ: či @Matěj Suchánek:? Už se diskutovalo něco podobného, shoda vcelku byla, ale výsledek zdá se žádný.--Vojtěch Veselý (diskuse) 5. 2. 2019, 12:54 (CET)
Jako můžeme to předat výš hned, to je záležitost jednoduché změny nastavení, ale přeci jen to je zásah do rozhraní všech uživatelů, takže by se o tom asi mělo vědět víc. Matěj Suchánek (diskuse) 5. 2. 2019, 16:21 (CET)
phab:T215331, já bych řekl, že to stačí... --Martin Urbanec (diskuse) 5. 2. 2019, 20:30 (CET)
Shodou okolností minulý týden došlo k jejich označení a následnému opravení. Nicméně další takové články lze, jak tam odkazuji, nalézt například takto, takto nebo takto. Matěj Suchánek (diskuse) 5. 2. 2019, 16:21 (CET)

Growth team updates #5[editovat zdroj]

Welcome to the fifth newsletter for the new Growth team!  

The Growth team's objective is to work on software changes that help retain new contributors in mid-size Wikimedia projects.

New projects for discussion

We began the "Personalized first day" project with the welcome survey so that we could gather information about what newcomers are trying to accomplish. The next step is to use that information to create experiences that help the newcomers accomplish their goal – actually personalizing their first day. We asked for community thoughts in the previous newsletter, and after discussing with community members and amongst our team, we are now planning two projects as next steps: "engagement emails" and "newcomer homepage".

 • Engagement emails: this project was first discussed positively by community members here back in September 2018, and the team how has bandwidth to pursue it. The idea is that newcomers who leave the wiki don't get encouraged to return to the wiki and edit. We can engage them through emails that send them the specific information they need to be successful – such as contact from a mentor, the impact of their edits, or task recommendations. Please read over the project page, and comment on its discussion page with any ideas, questions, or concerns. Do you think this is a good idea? Where could we go wrong?
 • Newcomer homepage: we developed the idea for this project after analyzing the data from the welcome survey and EditorJourney datasets. We saw that many newcomers seem to be looking for a place to get started – a place that collects their past work, options for future work, and ways to learn more. We can build this place, and it can connect to the engagement emails. The content of both could be guided by what newcomers say they need during their welcome survey, and contain things like contact from a mentor, impact of their edits, or task recommendations. Please read over the project page, and comment on its discussion page with any ideas, questions, or concerns. Do you think this is a good idea? Where could we go wrong?
Initial reports on newcomer activity

We have published initial reports on each of the team's first two projects. These reports give the basic numbers from each project, and there are many more questions we will continue to answer in future reports. We're excited about these initial findings. They have already helped us define and design parts of our future projects.

 • Welcome survey: the initial report on welcome survey responses is available here. Some of the main findings:
  • Most users respond to the survey, giving it high response rates of 67% and 62% in Czech and Korean Wikipedias, respectively.
  • The survey does not cause newcomers to be less likely to edit.
  • The most common reason for creating an account in Korean Wikipedia is to read articles—not for editing—with 29% of Korean users giving that responses.
  • Large numbers of respondents said they are interested in being contacted to get help with editing: 36% in Czech and 53% in Korean.
 • Understanding first day: the initial report on what newcomers do on their first day is available here. Some of the main findings:
  • Large numbers of users view help or policy pages on their first day: 42% in Czech and 28% in Korean.
  • Large numbers of users view their own User or User Talk page on their first day: 34% in Czech and 39% in Korean.
  • A majority of new users open an editor on their first day – but about a quarter of them do not go on to save an edit during that time.
Help panel deployment

The help panel was deployed in Czech and Korean Wikipedias on January 10. Over the past four weeks:

 • About 400 newcomers in each wiki have seen the help panel button.
 • About 20% of them open up the help panel.
 • About 50% of those who open it up click on one of the links.
 • About 5% of Czech users ask questions, and about 1% of Korean users ask questions.

We think that the 20% open rate and 50% click rate are strong numbers, showing that a lot of people are looking for help, and many want to help themselves by looking at help pages. The somewhat lower numbers of asking questions (especially in Korean Wikipedia) has caused us to consider new features to allow people to help themselves. We're going to be adding a search bar to the help panel next, which will allow users to type a search that only looks for pages in the Help and Wikipedia namespaces.

How to create a good feedback page?

What is the way to built a good help page? What blocks you when writing an help page? Your replies will help to create better help contents to newcomers, that would be used on Help panel.

Growth team's newsletter prepared by the Growth team and posted by bot, 13. 2. 2019, 15:15 (CET) • Give feedbackSubscribe or unsubscribe.

Growth team updates #6[editovat zdroj]

18. 3. 2019, 19:19 (CET)