Diskuse s wikipedistou:Vojtěch Veselý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
  • Archiv diskuse 2008–2013 zde.
  • Archiv diskuse 2014–2015 zde.
  • Archiv diskuse 2016 zde.
  • Archiv diskuse 2017 zde.
  • Archiv diskuse 2018 zde.
  • Archiv diskuse 2019 zde.

Otázka od wikipedisty INCORP media (24. 12. 2019, 22:32)[editovat zdroj]

Dobrý den, Vojtěchu,

předně Vás zdravím. Založil jsem za naše vydavatelství účet a prosím, mohl byste mi poradit, jak naše zpravodajské weby dostat do wikipedie stejně, jak je tam i naše konkurence? My chceme dodat fakta a informace. Nejde nám o reklamu. Chceme popsat každý jeden náš web, aby byl samostatně uveden na wikipedii a aby bylo jasné, kdo jej financuje, kdo jej provozuje. Tento účet je na INCORP media.

Provozujeme weby EuroZprávy.cz, Globe24.cz, MoneyMAG.cz, stars24.cz a AutoRoad.cz (F1NEWS.cz, RallyZone.cz) či GAMIFIQUE.cz

Moc děkuji za případnou pomoc.

S pozdravem Martin Hájek INCORP media --INCORP media (diskuse) 24. 12. 2019, 22:32 (CET)

@INCORP media: Dobrý den. Předně se omlouvám za dosti pozdní odpověď. K Vašemu dotazu. K tomu, aby byl ve Wikipedii uveden samostatný článek o nějakém tématu, musí to téma splňovat poměrně přísné požadavky na encyklopedickou významnost a ověřitelnost uvedených informací v nezávislých zdrojích. Co se týče článků o médiích, tak tam nastává trochu paradoxní situace, že o nich zas až tolik nezávislých informací není (konkurenční média o sobě navzájem zas až tolik nereferují a prostý fakt, že nějaký web existuje a publikuje, ještě neznamená, že splňuje práh významnosti... mimochodem, je docela dobře možné, že některé stávající wikičlánky o českých médiích onu významnost zcela nenaplňují, a přesto tu jsou – Wikipedie zkrátka není bezchybná a občas se i zpětně musí po návrhu něco smazat). Dostatečným zdrojem může být třeba MediaGuru, Mediář či Marketing & Média. Něco málo lze nalézt třeba i v Mapě médií od NFNZ, ideální jsou pak samozřejmě vědecké či akademické recenzované texty (které ale zrovna k těmto tématům asi nebudou moc k mání a když už, tak ne moc aktuální).
Podle stavu nalezených nezávislých netriviálních věrohodných zdrojů bych se pak rozhodl, jakým způsobem dané informace do Wikipedie dostat – také jaké tam vůbec patřit budou a jaké nebudou. Čistě odhadem (ale berte to jako povrchní dojem) si dovedu představit, že by článek EuroZprávy.cz mohl existovat jako samostatný článek, ale u dalších Vámi uvedených webů si tím tolik jistý nejsem. Nicméně – a to by mi přišlo nejlepší – lze také založit souhrnný článek o celém vydavatelském domu (opět, pokud k tomu budou nezávislé zdroje, ale to by snad být mohly) a tam pak jednotlivé tituly uvést v samostatných kapitolách (nebo aspoň v nějakém souhrnném seznamu). Navíc pomocí přesměrování se pak čtenář na souhrnný článek dostane i ve chvíli, kdy bude hledat informace jen o konkrétním webu.
Nevím, jestli takto má odpověď stačí. Na závěr ještě musím zmínit doporučení, podle kterého většinou není dobrý nápad psát o sobě (či své firmě). Nicméně při dodržení všech pravidel a s vědomím, že ostatní Wikipedisté do článku budou také zasahovat, to zvládnout lze. Pokud máte možnost a chuť, můžete mě potkat na nějakém z pravidelných pražskéch wikiklubů, osobně se toho vždy vyřešní nejvíc a snáze. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 6. 1. 2020, 23:58 (CET)

Otázka od wikipedisty Karelkam (29. 12. 2019, 16:48)[editovat zdroj]

Smaž, prosím, 2 stránky, a to Karelkam/Pískoviště/c a Karelkam/Pískoviště d. Asi to může dělat jen správce. Omluvám se,že jsem si špatně založil 2 pískoviště --Karelkam (diskuse) 29. 12. 2019, 16:48 (CET)

@Karelkam: Dobrý den, kolega nemá oprávnění správce, proto jsem Vaše pískoviště smazal já. S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 29. 12. 2019, 17:10 (CET)

Ahoj,už se mojí prosbou nemusíš zabývat,chybně založené stránky odstranil někdo jiný --Karelkam (diskuse) 29. 12. 2019, 17:12 (CET)

@Karelkam, Khamul1: Rozumím a Khamulovi děkuji za bystrost. :-) --Vojtěch Veselý (diskuse) 6. 1. 2020, 23:58 (CET)

Otázka od wikipedisty Otosokol666 (8. 1. 2020, 19:21)[editovat zdroj]

Kde bydlíte? --Otosokol666 (diskuse) 8. 1. 2020, 19:21 (CET)

@Otosokol666:Dobrý den, na pražských Vinohradech, jak mám ostatně uvedeno na své osobní stránce. :-) Máte nějaký dotaz ohledně Wikipedie? Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 8. 1. 2020, 19:25 (CET)

Otázka od wikipedisty Vlasta03 (10. 1. 2020, 19:58)[editovat zdroj]

Dobrý den, jsem mladý nadšenec do elektroniky a moc se mi nelíbil článek o jednodeskových počítačích, tak tam postupně doplňuji informace. Problém se naskytl, když jsem chtěl vložit obrázek z anglické wikipedie. Když jsem dal vložit, nepustilo mě to dál, protože jsem nezaklikl, že obrázek je mé dílo. Jak mohu vložit obrázek z Anglické wikipedie? Děkuji --Vlasta03 (diskuse) 10. 1. 2020, 19:58 (CET)

@Vlasta03:Dobrý den, jsem rád, že jste se dal do psaní. :-) S obrázky z anglické Wikipedie je to tak, že záleží na tom, jestli tyto obrázky pochází z úložiště Wikimedia Commons, nebo jsou nahrány přímo do en.wiki. To poznáte po rozkliknutí obrázku a prozkoumání popisků. Pokud je obrázek nahrán přímo do en.wiki, tak bohužel kvůli autorským právům použít na české Wikipedii nejde. Velká většina obrázků na anglické Wikipedii ale pochází ze sesterského projektu Wikimedia Commons a všechny obrázky odtud se dají jednoduše na české Wikipedii použít, stačí znát jejich název. Pokud jste se dostal do rozhraní, které se vás ptalo na autorství obrázku, tak jste se ho zřejmě snažil právě nahrát do úložiště Wikimedia Commons (aby odtud mohl být obrázek vložen do Wikipedie); k tomu je ale potřeba mít autorská práva (takže je asi dobře, že jste nepostupoval dál).
Každopádně všechny tři obrázky, které vidím v anglickém článku o jednodeskových počítačích, jsou umístěny na Wikimedia Commons, takže je můžete jednoduše vložit i do českého článku. Stačí si obrázek rozkliknout, dále kliknout vpravo dole na modré tlačítko "More details" a na další stránce se dozvíte název obrázku, což je to, co potřebujete znát (bude znít např. "File:Raspberry-Pi-2-Bare-BR.jpg"). Název (bez "File:") si zkopírujte, přejděte do editace českého článku a pomocí nabídky "Vložit > Obrázky a média" vyhledejte daný název. Měl by se vám pak ukázat náhled několika obrázků, mezi kterými bude i ten pravý. Ten pak stačí vybrat, připojit popisek a je hotovo. (Pro úplnost ještě jeden polopatický návod.) Povedlo se? Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 11. 1. 2020, 18:38 (CET)

Otázka od wikipedisty AbuK7 (12. 1. 2020, 12:46)[editovat zdroj]

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat jak se dává odkaz do samotného slova. např. když je ve článku Amerika najedu s myší na slovo Amerika a tam mi vyjede obrázek kde leží Amerika. Doufám že jsem to napsal srozumytelně a přeji krásný den S Pozdravem Jakub --AbuK7 (diskuse) 12. 1. 2020, 12:46 (CET)

@AbuK7:Hezký den, těmto odkazům na Wikipedii říkáme „vnitřní odkazy“ či „modré odkazy“ a přidávají se poměrně jednoduše: v editačním režimu označte požadované slovo a poté klikněte na ikonku „řetězu“ v horním menu (vypadá takto: OOjs UI icon link-ltr.svg). Pokud by stále něco nebylo jasné, zkuste tento podrobný návod. Zdravím a ať Vás psaní pro Wikipedii baví. :-) --Vojtěch Veselý (diskuse) 12. 1. 2020, 13:31 (CET)

Nápověda Obsah[editovat zdroj]

Ahoj, nevím, jestli sleduješ Wikiprojekt Nápověda a Pod lípou a jsi tudíž v obraze ohledně úprav základní stránky nápovědy. Prosím, zapoj se, i kdybys měl vůči mému návrhu zásadní výhrady. Ale ne každý chodí na kurz a dostat se k informacím přes nápovědu je strašně těžké. Já bych se asi taky špatně chytala, kdybych nemohla přijít s dotazy na wikiklub, a i pak jsem prohrabáváním různých souvisejících kategorií strávila neskutečně mnoho času.--Helena Dvořáková (diskuse) 14. 1. 2020, 13:15 (CET)

@Helena Dvořáková:Ahoj, sem tam něco sleduju, ale jen velmi okrajově. Vnímám to jako důležitou věc a jsem rád, že se tomu věnuješ, ale nějak ne a ne se k tomu dostat. Je to myslím hrozně komplexní problém a prostě bych si na to potřeboval někdy sednout... Raději nebudu nic slibovat, ale snad se na to brzy podívám víc a nějak do diskusí přispěju... --Vojtěch Veselý (diskuse) 22. 1. 2020, 16:13 (CET)
Mezitím se to celé posunulo - Martin naplánoval videokonferenci. Jestli najdeš čas a máš chuť se zapojit, tak nejlíp tam - zde je návrh termínů [1] --Helena Dvořáková (diskuse) 22. 1. 2020, 20:36 (CET)

Otázka od wikipedisty Jiří Mikeš 48 (14. 1. 2020, 22:45)[editovat zdroj]

Dobrý den, nevím, jak upozornit na nesrovnalost v hesle Georges Seurat. Ve sloupku je uvedeno, že zemřel na tuberkulózu, v textu na záškrt. --Jiří Mikeš 48 (diskuse) 14. 1. 2020, 22:46 (CET)

@Jiří Mikeš 48:Hezký den, díky za všimnutí i za starost o kvalitu Wikipedie. :-) Ideální je, když dohledáte, jak to má být, a pomocí tlačítka Editovat (v záhlaví článku) rovnou chybu opravíte. Další možnost je napsat na diskusní stránku článku (opět odkaz v záhlaví). Další možnost je napsat nějakému wikipedistovi, aby Vám s tím pomohl. A to jste zvládl dobře. :-)
Jak koukám na článek, tak nesrovnalost byla způsobena tím, že informace ze sloupku vpravo je automaticky přebírána z Wikidat, zatímco do "těla" článku ji napsal někdo z českých wikipedistů. Informaci ze sloupku jsem raději odstranil úplně (nenašel jsem k ní zdroj), informaci v "těle" článku jsem trochu rozšířil. Ona totiž ta příčina smrti není zcela známa, proto jsou v tom asi zmatky. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 22. 1. 2020, 16:27 (CET)

Informace o klubu[editovat zdroj]

Ahoj Vojto, myslím že na stránce o klubu bys mohl odstranit sdělení, že se klub 25. prosince a 1. ledna nekoná. Je to už poněkud prošlá informace (dva týdny). :) --Filip Havlíček (diskuse) 15. 1. 2020, 10:45 (CET)

@Filip Havlíček:Ahoj, to máš pravdu. :-) Už to i někdy odstranil. --Vojtěch Veselý (diskuse) 22. 1. 2020, 16:29 (CET)

Otázka od wikipedisty Oleptalova (21. 1. 2020, 09:48)[editovat zdroj]

Provedla jsem editaci, příspěvek už je hotov, ale na stránce se stále zobrazuje lišta "na této stránce se právě pracuje". Jak se odstraňuje? (Já ji nevkládala). --Oleptalova (diskuse) 21. 1. 2020, 09:48 (CET)

@Oleptalova:Hezký den, díky za článek! Lištu (říkáme tomu šablona) tam vložil jeden wikipedista na základě poznámky, kterou jste při prvotním ukládání stránky uvedla (že na textu ještě budete pracovat). Šablonu jsem tedy odstranil. Mimochodem, do článku by bylo ještě dobré přidat kategorie (krátký návod zde). Ještě před vložením kategorií si projděte příbuzné články a podívejte se, v jakých kategoriích jsou. Najdete tak názvy existujících kategorií, které budte pak při vkládání potřebovat zadat. Pokud by bylo něco nejasné, pište, rád pomohu. :-) Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 22. 1. 2020, 16:36 (CET)

Editační tipy umožňují tipy filtrovat podle témat článků - vyzkoušejte si je, prosím[editovat zdroj]

Ukázka Editačních tipů

Milí kolegové,

už nějakou dobu nováčkům doporučuje Domovská stránka články, které potřebují určité úpravy. Tato funkcionalita se jmenuje Editační tipy. Tyto články jsou vybírány pomocí údržbových šablon. Zjistili jsme, že určití nováčci klikají mezi nabízenými články velmi dlouho, než najdou článek, na který kliknou. Rozhodli jsme se proto umožnit jim mezi články filtrovat podle témat, kterých se týkají.

Tuto funkcionalitu mají k dispozici všichni nováčci, kterým se načte Domovská stránka. Vy si ji můžete vyzkoušet na své vlastní Domovské stránce. Pokud jste si ji ještě neaktivovali, můžete to udělat ve svém nastavení, úplně dole. Můžete se také podívat na ukázkové video.

Jakoukoliv zpětnou vazbu k projektu uvítám na diskusní stránce k projektu. Máte-li libovolné dotazy či návrhy k nováčkovskému programu, můžete se mě zeptat na mé diskusní stránce.

Těším se na vaše komentáře,

--Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 22. 1. 2020, 16:00 (CET)

Toto je občasník připravovaný ambasadorem české Wikipedie o projektu Zkušenosti nových wikipedistů. Přihlásit či odhlásit odběr můžete skrz Meta-Wiki.