Diskuse s wikipedistou:Vojtěch Veselý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
 • Archiv diskuse 2008–2013 zde.
 • Archiv diskuse 2014–2015 zde.
 • Archiv diskuse 2016 zde.
 • Archiv diskuse 2017 zde.
 • Archiv diskuse 2018 zde.

Obsah

Vložení osobnosti do Wikipedie[editovat zdroj]

Dobrý den,

vložil jsem do Wikipedie jednoho významného člověka z Česka, ale nevím zda nebude vymazán. Wikipedie požaduje nějaké "uhlazení" článku, ale já nevím jak se dělá. Prosím o pomoc. Vložená osoba je Ing. Ladislav Hauptmann.

Předem moc děkuji.

S úctou a pozdravem

Petr Fišer --PF1974 (diskuse) 14. 1. 2019, 18:00 (CET)

Dobrý den, při nejlepší vůli se mně nedaří otevřít obrázky ve Wikipedia Commons, ačkoliv postupuji přesně dle návodu Vaší výborné příručky. Pozdrav --Jrnka ka (diskuse) 3. 2. 2019, 12:32 (CET)

Příručka pro začátečníky[editovat zdroj]

Pane Veselý, ráda na tuto stránku píši pochvalu Vaší příručky, je výborná a návodná. Snažím se dle ní učit, ale nadevše je vysvětlení v hodinách Wikiklubu.--Jrnka ka (diskuse) 3. 2. 2019, 12:38 (CET)

Připojuji se k pochvale příručky, opravdu je skvělá. Díky. --Zorka Sojka (diskuse) 3. 2. 2019, 16:30 (CET)
Moc Vám oběma děkuji za milou zpětnou vazbu! --Vojtěch Veselý (diskuse) 4. 2. 2019, 12:38 (CET)

Téma dalšího článku ke zpracování[editovat zdroj]

Zdravím, Vojtěchu, delší dobu jsem uvažovala o založení stránky „Hotel Praha (Boží Dar)“, až ji někdo založil. Jenže takový subpahýl jsem ještě neviděla, tak jsem tam alespoň dodala fotky, které už jsem měla připravené. Chystám se na doplnění textu, ale zatím váznu (moje nemoc) na obstarání literatury. Jediné, co se mi podařilo zjistit, je snad původní název hotelu - Hieke - založil ho pravděpodobně pan Wilibald Hieke v době počátku rozvoje turistiky při Krušnohorské magistrále v západním Krušnohoří. Stránku bych ráda rozšířila a pevně doufám, že se mi to povede. Takže tolik k mému zamýšlenému tématu na další článek. Na shledanou ve středu --Zorka Sojka (diskuse) 3. 2. 2019, 16:27 (CET)

Hezký den, výborně, to je dobré téma, tak se do něj směle pusťte! Snad Vám bude brzy líp a obstaráte si nějakou literaturu. Pokud byste potřebovala, mohl bych Vám znovu půjčit něco z Národní knihovny (tady mají vyhledávání knih). Mimochodem, ten článek o hotelu byl v momentě založení opravdový subpahýl, do stávající podoby ho rozšířil wikipedista Jan Polák a zachránil ho tak před smazáním. Určitě ale bude rád, když článek dál rozšíříte Vy. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 4. 2. 2019, 12:38 (CET)
@Zorka Sojka: Směle do toho rozšiřování. Pokud budete uváděné informace zdrojovat, pak to bude skvělé. Těším se tedy na Váš článek, milá Zorko Sojko. :-) --Jan Polák (diskuse) 4. 2. 2019, 14:58 (CET)
@Jan Polák: Vynasnažím se :-) --Zorka Sojka (diskuse) 4. 2. 2019, 19:12 (CET)

@Vojtěch Veselý: Půjčila jsem si 3 knížky v Městské knihovně a jednu v Goethe Institutu již před časem (stále výpůjčky prodlužuji, zatím to ještě jde), ale moc jsem z nich nenačerpala. V každé jsou max. dvě tři věty. Jsou to: 1) Lukáš Novotný: Zmizelé Čechy - Západní Krušnohoří, 2) Stanislav Burachovič: Tajemné stezky - Za ztracenou slávou západního Krušnohoří, 3) Lubomír Zeman: Městečka na dlani - Karlovarský kraj a 4) Petr Mikšíček: Sudetská pouť. Šla jsem na váš nabídnutý odkaz (děkuji za něj) na vyhledávání knih v Národní knihovně, ale asi neumím hledat. Dávala jsem hesla - hotel Hieke - nebo -Wilibald Hieke - nebo - hotel Praha Boží Dar - ale nic užitečného jsem nevypátrala. Kdybych už byla úplně zdravá nebo kdyby bylo tepleji, jela bych do KV do Krajské knihovny, tam bych snad něco našla. Na mém 2. a 3. pískovišti jsou počiny na "Hotel Praha" a "Radnici", pokud byste měl chvilku, prosím, koukněte se na to. A nebo ve středu po kurzu, jak doufám. Zdravím --Zorka Sojka (diskuse) 4. 2. 2019, 19:36 (CET)

Problémy, s nimiž jsem se setkala při wikifikaci[editovat zdroj]

Dobrý den,

Dík za Vaše kurzy a za trpělivost.

Při cvičení wikifikace jsem bohužel narazila na prázdnou stránku:

Capture d’écran 2019-02-05 à 10.54.28.png

Udělala jsem někde chybu?

Díky

Alecra -- Tento příspěvek přidal(a) Alecra (diskusepříspěvky) 5. 2. 2019, 11:09 (SEČ)

@Alecra:Hezký den, zřejmě došlo k velice neobvyklé situaci, že nějaký dobrovolník (či skupina) prošel a wikifikoval (doplnil odkazy) všechny články v seznamu (kategorii). A tím pádem tam teď žádné nejsou. Ale časem se jistě pár dalších objeví. :-) Můžete se místo toho kouknout třeba na seznam nových článků od neprověřených autorů. Tam je možné, že narazíte na nějaké chyby, chybějící odkazy či jiné nedostatky.
(A ještě drobná rada k diskusním stránkám: je zvykem nepodepisovat se ručně, ale použít tlačítko podpisu v editačním menu (viz příručka). Také doporučuji při psaní vzkazu v diskusích nerozdělovat text vynechanými řádky (jako to máte výše). To je možná zvykem v e-mailech, ale tady je praktičtější být hezky kompaktní, takže klidně napsat vše (oslovení, obsah, podpis) do jednoho bloku. Ale to je samozřejmě na Vás, je to jen mé doporučení. :-) Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 5. 2. 2019, 11:57 (CET)
Pro ten filtr na neprověřené editace/založené články je potřeba mít práva patroláře. I bez toho ale lze třeba přednostně kontrolovat články od IP adres a uživatelů bez uživatelské či diskuzní stránky (červený text), ti tu typicky budou noví. --5. 2. 2019, 12:45 (CET), Utar (diskuse)
Aha, díky za upozrnění. Myslel jsem, že vyfiltrovat si to může každý, byť to třeba nemá obarvené a nemá tam "prověřovací" tlačítko. Přemýšlím, k čemu je dobré mít tenhle užitečný filtr pro běžné wikipedisty skrytý. Co si o tom myslí třeba @Martin Urbanec:, @OJJ: či @Matěj Suchánek:? Už se diskutovalo něco podobného, shoda vcelku byla, ale výsledek zdá se žádný.--Vojtěch Veselý (diskuse) 5. 2. 2019, 12:54 (CET)
Jako můžeme to předat výš hned, to je záležitost jednoduché změny nastavení, ale přeci jen to je zásah do rozhraní všech uživatelů, takže by se o tom asi mělo vědět víc. Matěj Suchánek (diskuse) 5. 2. 2019, 16:21 (CET)
phab:T215331, já bych řekl, že to stačí... --Martin Urbanec (diskuse) 5. 2. 2019, 20:30 (CET)
Shodou okolností minulý týden došlo k jejich označení a následnému opravení. Nicméně další takové články lze, jak tam odkazuji, nalézt například takto, takto nebo takto. Matěj Suchánek (diskuse) 5. 2. 2019, 16:21 (CET)

Growth team updates #5[editovat zdroj]

Welcome to the fifth newsletter for the new Growth team!  

The Growth team's objective is to work on software changes that help retain new contributors in mid-size Wikimedia projects.

New projects for discussion

We began the "Personalized first day" project with the welcome survey so that we could gather information about what newcomers are trying to accomplish. The next step is to use that information to create experiences that help the newcomers accomplish their goal – actually personalizing their first day. We asked for community thoughts in the previous newsletter, and after discussing with community members and amongst our team, we are now planning two projects as next steps: "engagement emails" and "newcomer homepage".

 • Engagement emails: this project was first discussed positively by community members here back in September 2018, and the team how has bandwidth to pursue it. The idea is that newcomers who leave the wiki don't get encouraged to return to the wiki and edit. We can engage them through emails that send them the specific information they need to be successful – such as contact from a mentor, the impact of their edits, or task recommendations. Please read over the project page, and comment on its discussion page with any ideas, questions, or concerns. Do you think this is a good idea? Where could we go wrong?
 • Newcomer homepage: we developed the idea for this project after analyzing the data from the welcome survey and EditorJourney datasets. We saw that many newcomers seem to be looking for a place to get started – a place that collects their past work, options for future work, and ways to learn more. We can build this place, and it can connect to the engagement emails. The content of both could be guided by what newcomers say they need during their welcome survey, and contain things like contact from a mentor, impact of their edits, or task recommendations. Please read over the project page, and comment on its discussion page with any ideas, questions, or concerns. Do you think this is a good idea? Where could we go wrong?
Initial reports on newcomer activity

We have published initial reports on each of the team's first two projects. These reports give the basic numbers from each project, and there are many more questions we will continue to answer in future reports. We're excited about these initial findings. They have already helped us define and design parts of our future projects.

 • Welcome survey: the initial report on welcome survey responses is available here. Some of the main findings:
  • Most users respond to the survey, giving it high response rates of 67% and 62% in Czech and Korean Wikipedias, respectively.
  • The survey does not cause newcomers to be less likely to edit.
  • The most common reason for creating an account in Korean Wikipedia is to read articles—not for editing—with 29% of Korean users giving that responses.
  • Large numbers of respondents said they are interested in being contacted to get help with editing: 36% in Czech and 53% in Korean.
 • Understanding first day: the initial report on what newcomers do on their first day is available here. Some of the main findings:
  • Large numbers of users view help or policy pages on their first day: 42% in Czech and 28% in Korean.
  • Large numbers of users view their own User or User Talk page on their first day: 34% in Czech and 39% in Korean.
  • A majority of new users open an editor on their first day – but about a quarter of them do not go on to save an edit during that time.
Help panel deployment

The help panel was deployed in Czech and Korean Wikipedias on January 10. Over the past four weeks:

 • About 400 newcomers in each wiki have seen the help panel button.
 • About 20% of them open up the help panel.
 • About 50% of those who open it up click on one of the links.
 • About 5% of Czech users ask questions, and about 1% of Korean users ask questions.

We think that the 20% open rate and 50% click rate are strong numbers, showing that a lot of people are looking for help, and many want to help themselves by looking at help pages. The somewhat lower numbers of asking questions (especially in Korean Wikipedia) has caused us to consider new features to allow people to help themselves. We're going to be adding a search bar to the help panel next, which will allow users to type a search that only looks for pages in the Help and Wikipedia namespaces.

How to create a good feedback page?

What is the way to built a good help page? What blocks you when writing an help page? Your replies will help to create better help contents to newcomers, that would be used on Help panel.

Growth team's newsletter prepared by the Growth team and posted by bot, 13. 2. 2019, 15:15 (CET) • Give feedbackSubscribe or unsubscribe.

Growth team updates #6[editovat zdroj]

18. 3. 2019, 19:19 (CET)

Growth team updates #7[editovat zdroj]

29. 4. 2019, 18:18 (CEST)

Call for submissions for the Community Growth space at Wikimania 2019[editovat zdroj]

Welcome to a special newsletter from the Growth team! This special newsletter is not about Wikimedia Foundation Growth team projects. Instead, it is a call for submissions for the Community Growth space at Wikimania 2019. We think that many people who receive this newsletter may have something valuable to contribute to this space at Wikimania. We haven't translated the newsletter, because Wikimania's language is English.

Please see below for the message from the organizers of the Community Growth space at Wikimania.

---

Wikimania 2019 is organized into 19 “spaces”, which are all accepting proposals for sessions. This message comes from the team organizing the Community Growth space.

Since you are interested b Growth team projects, and potentially involved in welcoming newcomers initiatives on your wiki, we would like to invite you to submit a proposal to the Community Growth space because of the actions you’ve done around newcomers on wikis. The deadline for submission is June 1. See below for Community Growth submission topics and session formats. Topics and sessions have to be in English.

In the Community Growth space, we will come together for discussions, presentations, and workshops that address these questions:

 • What is and is not working around attracting and retaining newcomers?
 • How should Wikimedia activities evolve to help communities grow and flourish?
 • How should our technology and culture evolve to help new populations to come online, participate and become community members?

Recommended topics: please see this link for the list for the list of recommended topics. If you do not plan to submit a proposal, you can also suggest additional topics here. If your topic does not fit into our space, remember that there are 18 other spaces that could welcome you sharing your knowledge and perspective.

Types of session. We prefer sessions that are participatory, interactive, promote conversations, and give a voice to parts of our movement that are heard less often. Please see this link for the list of recommended session formats.

Poster submissions. Posters are also a good way to introduce a topic, or show some results of an action. Please consider submitting one!

More information about the Community Growth space, topics, and submission formats is available on the proposal page.

Please submit your proposal. The reviews will happen at the beginning of June.

If you have questions about Wikimania in general, please ask them on the Wikimania wiki.

On behalf of the Community Growth leadership team, Trizek (WMF), 16. 5. 2019, 13:44 (CEST)

Otázka od wikipedisty Pan.luke (17. 5. 2019, 15:52)[editovat zdroj]

Dobrý den pane Veselý, Dnes jsem publikoval svůj první článek na wikipedii a to o jednom populárním českém youtuberovi. Bohužel byl můj článek označen tak, že "možná nesplňuje podmínky významnosti", byl byste prosím tak hodný a poradil mi, co přidat, popřípadě odebrat? Do odkazů jsem přidal rozhovor, který daný youtuber poskytl na jednom filmovém festivalu a dokonce článek od nezávislého Pražského magazínu pod názvem Prakultura. Děkuji.

Pan.luke (diskuse) 17. 5. 2019, 15:52 (CEST)

@Pan.luke:Hezký den! Na článek jsem se podíval a oceňuji, že má různé technické vychytávky typu infobox, odkazy nebo reference, což je skvělé. Rovnou jsem v infoboxu trochu opravil vložení obrázku. Otázka významnosti je pak samozřejmě jiná věc a zrovna u youtuberů máme na Wikipedii špatnou zkušenost s tím, že tu často bývají pokusy zakládat články začínajícím či rádoby hvězdičkám, takže proto jsou wikipedisti extra ostražití.
Při zvažování, jestli založit určité osobnosti článek, je třeba se řídit pravidlem Významnost (lidé) (kde je vidět, že požadavky na významnost jsou poměrně vysoké) a zároveň používat vhodné zdroje. Máte pravdu, že článek na webu Prakultura, aspoň podle mě, formální náležitosti na nezávislý netriviální věrohodný zdroj splňuje. Rozhovor z festivalu je hodně na hraně, tam si nejsem jistý, jestli to jako indikátor významnosti stačí. Ostatní reference a externí odkazy jsou vesměs různé databáze a weby, které významnost nedokládají.
Pokud bych využil té Vámi vložené databáze youtuberů, tak dle počtu odběratelů (což samozřejmě není nejdůležitější indikátor významnosti) je The Insidia Project na konci druhé stovky (a to jen v české komunitě). A přestože se osobně řadím spíše mezi inkluzionisty, nemyslím si, že česká Wikipedie potřebuje mít několik stovek článků o českých youtuberech, u kterých navíc není jasné, jestli budou důležití taky za pět nebo dokonce padesát let. Přecijen, Wikipedie je encyklopedie, ne databáze všeho.
Možná ještě najdete další vhodné zdroje, které ostatní wikipedisty o významnosti přesvědčí, ale nemůžu Vám nic slíbit. Možná si můžete článek pro jistotu zkopírovat na své pískoviště (kdyby byl článek smazán, abyste o text nepřišel a mohl ho třeba časem rozšířit, až bude zdrojů více). Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 17. 5. 2019, 17:33 (CEST)

Otázka od wikipedisty TicTac213 (18. 5. 2019, 19:17)[editovat zdroj]

Dobrý den, proč je mé uživatelské jméno červeně? Děkuji za odpověď a s pozdravem --TicTac213 (diskuse) 18. 5. 2019, 19:17 (CEST)

@TicTac213:Hezký den a vítám mezi wikipedisty! Možná jste někdy při pročítání Wikipedie narazil/a také na červenou barvu u některých slov? Třeba v článku Výhřevnost hned v úvodu narazíte na modré spalné teplo a červené měrné skupenské teplo. Obě sousloví fungují jako odkazy na další články, ale pouze "modrý odkaz" funguje, zatímco po kliknutí na "červený odkaz" se objeví jen výzva k založení článku (a červený článek může založit kdokoli, i třeba Vy), protože takový článek v české Wikipedii zatím chybí.
Podobně je to s Vaším uživatelským jménem. Registrací jste si založil/a účet, ale ještě neexistuje Vaše osobní uživatelská stránka, kterou si můžete kdykoli založit a napsat tam pár slov o sobě, třeba co Vás k Wikipedii přivádí, o čem byste chtěl/a psát apod. (více k tomu, jak má uživatelská stránka vypadat, je zde). Proto je zatím Vaše jméno červenou barvou a po kliknutí na něj se buď objeví výzva k založení osobní stránky, nebo (když kliknete na své jméno přes horní uživatelské menu) Vaše domovská stránka (kde je mimochodem výzva k založení osobní stránky také). Domovská stránka je úplně nová funkce, tak je možné, že se tam ještě nějaké věci budou měnit, tak se neváhejte zeptat, kdyby Vás cokoli dalšího zajímalo. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 19. 5. 2019, 01:31 (CEST)

:-)[editovat zdroj]

Dobrý večer, jen jsem tak narazil na Vaši uživatelskou stránku a musím říct, že to máte skvěle napsané! A odkazy úplně super, že existuje takových věcí jako wikipulse jsem netušil. Díky, dneska vypínám Spotify a zapínám hatnote listen. Mějte se. Martin2035 (diskuse) 28. 5. 2019, 21:46 (CEST)

Ha, vidíte, a to už jsem ji roky pořádně neaktualizoval (mohl bych tam přidat třeba toto, byť jde jen o malý výběr anglických článků). :-) Každopádně díky a ať se daří. --Vojtěch Veselý (diskuse) 29. 5. 2019, 03:25 (CEST)
Není zač! Martin2035 (diskuse) 29. 5. 2019, 14:58 (CEST)

Klub[editovat zdroj]

Vážený pane Veselý,

mám dotaz ohledně pražského Wikiklubu - nejsem přímo z Prahy ale nedaleko od Prahy bydlím, tak bych se chtěla zeptat, jak se z AN Na Knížecí dostanu k Vám na klub? Případně, jestli stále funguje program Senioři píší Wikipedii a kdy se koná?

Děkuji za odpověď, Lenka Žáčková (nevím, jak udělat vlnovky, tak se předem omlouvám)

Vlnovky vložíte tímto tlačítkem, které najdete přímo nad editačním oknem
@LenkaZackova49:Hezký den, díky za zprávu! Co se týče cesty z Na Knížecí do knihovny, tak nejrychlejší cesta je metrem (z Anděla na Můstek, tam přestoupit na zelené Áčko a dojet na Staroměstkou). Cesta tramvají je jen o pár minut delší, lze jet pětkou na Jiráskovo náměstí a tam přestoupit na sedmnáctku. Ze zastávky Staroměstská je to do knihovny pěšky asi dvě minuty.
Program Senioři píší Wikipedii funguje a momentálně probíhá v Praze pouze kurz pro pokročilé, ale už je možné se přihlásit na podzimní kurz od 2. října (zde), ale snad budou otevřeny ještě další podzimní kurzy. Každopádně doporučuji se přijít podívat na klub, pravděpodobně tam narazíte i na nějaké účastníky seniorských kurzů, tak se jich budete moci vyptat na dojmy z kurzů. Rád Vás tam potkám. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 30. 5. 2019, 14:01 (CEST)

Otázka od wikipedisty 2media (6. 6. 2019, 14:54)[editovat zdroj]

Dobrý den, pane Veselý, chci se zeptat, zda co se týče kategorií a dalších věcí je již článek Lilia K. v pořádku či je nutné dále upravovat? Mají informace o nutné údržbě zmizet samy? Děkuji moc za radu.

2media (diskuse) 6. 6. 2019, 14:54 (CEST)

@2media:Hezký den, díky za nový článek. Kategorie jsou myslím vyřešeny (ideální by byly užší kategorie než "České ženy", ale obávám se, že Lilia K. se trochu vymyká typickým škatulkám... a další potenciální kategorie, třeba "České duly", zatím neexistují), ale článek si určitě ještě nějaké úpravy žádá.
Tzv. údžbové šablony z úvody samy nezmizí – vložili je tam ostatní wikipedisté a ti je pak v ideálním případě zase odstraní, až budou připomínky vyřešeny (případně mi můžete napsat ve chvíli, kdy to za Vás bude hotové, a když to bude za mě OK, tak to odstraním).
Teď k těm konkrétním úpravám: článku chybí modré odkazy (můžete odkázat třeba na články Bhůtán, Tataři, dula, Univerzita v Oxfordu, Chůze po žhavém uhlí,... odkaz vytvoříte jednoduše přes ikonku "řetězu" v horním editačním menu). V textu článku naopak přebývaly externí odkazy, ale ty už kolega převedl na reference, takže to je v pořádku a zbývá upravit závěrečnou sekci s Externími odkazy (nyní jsou nefunkční, ale pomocí ikonky řetězu je můžete zfunkčnit – a taky zestručnit, nechal bych tam jen ten první, s popiskem, že jde o osobní či oficiální web, a ty ostatní bych smazal, protože už jsou zmíněny a odkázány přes reference).
Pokud je Lilia K. autorkou čtyř knih, mohly by být názvy a roky vydání s krátkým popiskem rozepsány v samostatné kapitole Dílo, aspoň tak je to na Wikipedii zvykem. Do článku ještě doplním odkazy na další databáze, včetně seznamu děl v Národní knihovně.
Ještě poznámka: vzhledem k Vašemu jménu upozorňuji, že pokud článek vytváříte na zakázku, je potřeba to nějakým způsobem dát najevo (disclosure) – Wikipedii mají psát primárně dobrovolníci a placené editování sice není zakázáno, ale je omezeno touto podmínkou, kdy máte upozornit na střet zájmů. Pokud tomu tak je, uveďte to třeba na diskusní stránce článku či na Vaší osobní stránce (pokud tomu tak není, omlouvám se za podezření).
Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 6. 6. 2019, 17:04 (CEST)
Děkuji moc, pane Veselý. Článek je vytvořen jako reakce na mediální souvislosti okolo osoby pana Janečka, uvádím.2media (diskuse) 10. 6. 2019, 20:52 (CEST)

Growth team updates #8[editovat zdroj]

13. 6. 2019, 11:02 (CEST)

Otázka od wikipedisty René Battaglia (15. 6. 2019, 06:10)[editovat zdroj]

Dobrý den, pane Veselý (doufám, že jste pan Veselý, ale když máte takovéto uživatelské jméno, tak asi jste), ze začátku bych se vám rovnou omluvil, tedy pokud jsem na obtíž, nevšímejte si mne, mně to nevadí. No, abych již přešel k věci, proč jsem se vás zeptal a vlastně proč jsem klikl na to tlačítko _poslat otázku_. Wikipedie je tak nádherná a nevěděl jsem, že ji lze editovat, myslel jsem totiž, že ji mohou editovat pouze vybraní a to ti, kteří se někde zaregistrovali, následně byli legitimováni a až poté byla jejich žádost posouzena. Asi mi to nevěříte, ale to chápu, protože jste se nemusel ani legitimovat, ani nikoho žádat. Také si o mne myslíte, že jsem naivní a komunistický prášil, ale ujištuji vás, že ne. Zarigestroval jsem se tedy, vyplnil jsem i e-mailovou adresu, avšak nevím, zda musím tuto e-mailovou adresu nějak ověřovat nebo podobně, protože většinou když se někam registruji, například do jiné encyklopedie, Britanicce, musel jsem e-mailovou adresu ověřit, protože jsem omylem zatrhl nějaké pole. Musím tedy adresu oveřit? Další mou otázkou je, zda mám opravdu spustit toho průvodce, protože mi přijde dlouhý, spustil jsem úvod a radši jsem z toho vyskočil. Tuto zprávu vám píšu během několika dní, takže je možné, že to co je napsáno na začátku již není aktuální. Včera (15. června) jsem provedl první editaci a jsem rád, protože v den kdy jsem se zaregistroval (13. června) jsem na to jak editovat nemohl přijít. Nakonec to nebylo tak těžké, stačilo se podívat pořádně. Jestli jsem dobře pochopil, u každého článku jsou pro zaregistrované (nebo snad lze editovat bez registrace??) dvě tlačítka vlevo a čtyři vpravo. Potom tam je nějaká hvězdička, jejíž smysl nechápu a vedle ní je okno na hledání. Článek a číst chápu, je to v podstatě to samé, nebo alespoň doufám, že nejsem zase takové poleno. Editovat chápu také. Je to tlačítko, které mi umožní editovat a asi i upravovat ty jiné odkazy. Také nevím na co jsou ty odkazy červené - nejdou číst. Budu pokrač, už to víc n

René Battaglia (diskuse) 15. 6. 2019, 06:10 (CEST)

Otázka od wikipedisty René Battaglia (15. 6. 2019, 06:17)[editovat zdroj]

Pokračování: Asi bych nemusel psát tak dlouhou zprávu, kdybych si přečetl toho průvodce. Omlouvám se vám tedy, uvědomil jsem si to až teď, ale přečtu si jej. Zprávu moji hlavně nečtěte a nějak ji smažte - prosím. S pozdravem

René Battaglia (diskuse) 15. 6. 2019, 06:17 (CEST)

@René Battaglia:Hezký den! Omlouvat se nemusíte a rozhodně neobtěžujete. Přečetl jsem si se zájmem i Vaši první zprávu. Zkušenosti nováčků nás zajímají, tak za ni děkuji.
Pokud jste vyplnil e-mail, přišla Vám na něj automatická zpráva s žádostí o ověření. Vyplněný e-mail se hodí na to, aby Vás systém mohl upozornit na něco důležitého – třeba na tuto moji odpověď. :-) Co se týče neregistrovaných, tak ano, i ti mohou editovat. Podívejte se např. na stránku Poslední změny. Každý řádek je jedna editace. A všechny řádky, kde není za názvem editovaného článku uživatelské jméno, ale jen číslo (IP adresa), značí editaci neregistrovaným uživatelem. Každý den je takových editací několik stovek, např. včera jich bylo 250. Hvězdička, na kterou se ptáte, slouží k označení článku za "sledovaný" (více v nápovědě zde nebo zde). A červené odkazy, to jsou odkazy na stránky, které ještě nebyly založeny a které můžete založit třeba Vy. V článcích to bývají různá ne zas tak velmi známá témata, která ještě nikdo nezpracoval, v horních menu to pak často bývají odkazy na diskusní stránky k článku atd. Pokud Vás ještě něco napadá, klidně se ptejte. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 16. 6. 2019, 03:10 (CEST)

Dobrý den, ztratil jsem od účtu heslo, tak jsem si musel založit nový účet, tento, s podobným uživatelským jménem. Bohužel již nejste mým mentorem. Nešlo by to nějak změnit? --René Esposito (diskuse) 17. 6. 2019, 18:27 (CEST)

@René Esposito, Martin Urbanec:Dobrý den, obávám se, že ne. Ale to nevadí. Když jste schopný najít mou diskusní stránku a napsat mi sem, tak to úplně stačí. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 17. 6. 2019, 18:37 (CEST)
OK, děkuji za odpověď. Mimo jiné jsem četl i jak založit článek a tam jsem se dočetl, že lze překládat i z jiné Wikipedie. Jak toto přesněji funguje? Nebo jsem to v tom článku přehlédl? S pozdravy --René Esposito (diskuse) 17. 6. 2019, 18:59 (CEST)
@René Esposito:Buď zkrátka začnete psát nový článek a do editačního okna vkládáte přeložený text z jiné Wikipedie a na konci poté přidáte šablonu Překlad (kvůli autorským právům a kvůli uvedení zdroje), nebo můžete využít nástroj Překlad (zapnout jde přes horní záložku Beta; až si nástroj zprovozníte, do samotného překládacího rozhraní se dostanete po najetí myší na odkaz Příspěvky vpravo nahoře) a využít pomoc automatického překladu a převedení textu. --Vojtěch Veselý (diskuse) 17. 6. 2019, 19:07 (CEST)
@René Esposito: Obvykle se taková změna neprovádí, ale když jste s kolegou spokojen, proč ne ;). Hotovo :). Projevilo se to správně? --Martin Urbanec (diskuse)
@Martin Urbanec: Dobrý den pane Urbanče, děkuji, projevilo se to správně, jako mentora již v domovské stránce vidím Vojtěcha Veselého. Důvod mé prosby o změnu mentora je krom toho, že jsem s panem Veselým spokojen ten, že mentor, který se mi zobrazoval mi nepřišel jako pan Veselý dobrý, hlavně protože místo toho, aby si za uživatelské jméno zvolil buď celé občanské jméno nebo jen křestní jméno si zvolil pro mne až divný tvar jména Patrik, protože na mne to uživatelské jméno na mne působí jako překlep. Hlavní chybou nezvolení celého jména za uživatelské je to, že se nedá mluvit ve třetí osobě, protože psát o někom pane Patriku je nevhodné. Také jsem na stránce pana Patrika (nemám jak jinak panu Patrikovi říkat, no sami to vidíte) našel nějaké zmínky o instagramu, o čemž jen ze zmínek mých nejbližších dospělých lidí vím, že to je (pro mne) kravina. Sice to vypadá jako diskriminace a možná to je i diskriminace, tedy pokud to je diskriminace tak se všem instagramovým maniakům omlouvám a také těm, co již i na více pracovních místech volí tykání. Děkuji tedy za změnu mentora zpět na pana Veselého, opravdu děkuji a děkuji i za Vaši ostatní práci, protože když jsem kliknul na Vaši uživatelskou stránku, uviděl jsem přesně to, co jsem si o Wikipedii před odpovědi pana Veselého myslel. Že jsou všichni členy nějaké organizace atp. S velkou úctou přeje jak panu Veselému, tak panu Urbancovi hezký zbytek víkendu René Esposito. --René Esposito (diskuse) 22. 6. 2019, 12:34 (CEST)
@René Esposito:Dobrý den, děkuji Vám za odpověď. Jsem rád, že se změna podařila. Co se týče o uživatelských jménech, velká většina lidí si za své uživatelské jméno nezvolila své občanské jméno, já s Vojtou Veselým jsme spíše výjimky než pravidlem. Můžete se třeba podívat na seznam správců. I přesto jsou ale všichni ochotní Vám pomoci, pouze třeba nechtějí, aby jejich občanské jméno bylo veřejné. Abyste mě nepochopil špatně, ani v nejmenším mi nevadí, že jste raději, když se Vám jako mentor ukazuje Vojta Veselý namísto Patricccka - to je naprosto v pořádku. Vztah mentor-mentorovaný by ostatně nemohl fungovat, kdyby Vám mentor - ať už z jakéhokoliv důvodu - nevyhovoval. Mějte se, --Martin Urbanec (diskuse) 22. 6. 2019, 16:16 (CEST)

Domovská stránka nováčků: Nově se můžete nováčkům představit[editovat zdroj]

Milí mentoři,

ze všeho nejdříve bych vám rád poděkoval, že jste se rozhodli nováčkům pomoci odpovídáním na jejich otázky položené skrz Domovskou stránku nováčka. Zatím to vypadá, že Domovská stránka plní svou roli a alespoň některým nováčkům skutečně pomohla - nebo je přiměla udělat to, co bychom chtěli, aby udělali. Tak třeba, bez Domovské stránky má potvrzený e-mail v nastavení jen asi 30 % nováčků, díky Domovské stránce to ale udělá dokonce 60 % nováčků - nejspíše proto, že Domovská stránka upozorní nováčka, že e-mail je nutný potvrdit kliknutím na odkaz zaslaný do e-mailové schránky.

Jako jedno z vylepšení implementoval Growth tým Nadace Wikimedia možnost mentorů se nováčkům představit svou vlastní větou, která se nováčkům zobrazí namísto výchozí "Tento zkušený wikipedista ví, že jste noví, a může vám pomoci s editováním.". Způsob, jak tuto větu do seznamu mentorů dostat, je popsán na MediaWiki.org.

V případě jakéhokoliv dotazu týkající se Domovské stránky i čehokoliv dalšího mě neváhejte kontaktovat.

S pozdravem,
Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 12. 7. 2019, 14:46 (CEST)

Growth team updates #9[editovat zdroj]

23. 7. 2019, 16:26 (CEST)

Editing News #1—July 2019[editovat zdroj]

23. 7. 2019, 20:33 (CEST)

Rada při mentorování[editovat zdroj]

Milí mentoři,

při čtení otázek z Domovské stránky a vašich odpovědí jsem si povšiml, že někteří z vás radí, že po kliknutí na červený odkaz (nový článek, pískoviště) je třeba se přepnout na záložku Založit, aby se spustil vizuální editor. Chtěl bych všechny upozornit, že Wikipedie nyní při kliknutí na červený odkaz spustí editor, který nováček naposledy použil - a pokud jde o první editaci, tak se spustí vizuální editor. Upozorňuji vás na to, abyste své odpovědi mohli této skutečnosti přizpůsobit.

Zároveň si také dovoluji připomenout, že už před delší dobou napsal tým Growth doporučení při komunikaci s nováčky. V případě, že máte jakékoliv otázky týkající se nejvhodnějšího postupu při mentorování či toho, jak fungují produkty týmu Growth, nebo máte k naší aktivitě libovolnou připomínku či komentář, ozvěte se mi.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (talk) 3. 8. 2019, 14:05 (CEST)

Jak co nejlépe poradit nováčkům?[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

tuto zprávu Vám posílám proto, že jste se buď zapsal(a) jako mentor anebo často odpovídáte na otázky na stránce Potřebuji pomoc. Nadace Wikimedia uvažuje o uspořádání školení pro mentory, které by se zaměřovalo na to, jakým způsobem je nejlepší nováčkům pomáhat, jak mohou nováčci reagovat na zprávy od zkušenějších wikipedistů apod. Školení by bylo v češtině a uskutečnilo by se pravděpodobně někdy koncem září. Rád bych se vás touto zprávou zeptal, zda byste o školení měli zájem. Pokud ano, rád bych vás požádal, abyste mi co nejrychleji dali vědět na mou diskusi nebo na e-mail murbanec-ctr@wikimedia.org.

Děkuji mnohohrát,
--Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 5. 8. 2019, 22:23 (CEST)

Otázka od wikipedisty Pavel hvězda (6. 8. 2019, 17:57)[editovat zdroj]

ahoj, dobrý den, mám zájem podpořit vědu a lékařství pomocí wikipedie, a to tím způsobem že za prvé umožním studentům bydlení ve městě, zadruhé mám zájem o podporu lékařského studia hygieny a preventivního lékařství tímto způsobem pomůžu mími příspěvky dávat podněty pro odborné semináře ,a témata k výuce na lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové --Pavel hvězda (diskuse) 6. 8. 2019, 17:57 (CEST)

@Pavel hvězda:Ahoj, díky za zprávu a omlouvám se za pozdní odpověď, ale bohužel úplně nerozumím, jak je to myšleno. Mohl bys to trochu víc vysvětlit? Respektive pokud můžu nějak pomoci (s editací Wikipedie), tak budu rád za dotazy. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 22. 8. 2019, 11:43 (CEST)

Týden knihoven s Wikipedií[editovat zdroj]

Zdravím. Všiml jsem si tohoto nového kurzu, kde je na nástěnce mj. zapsán článek Šternberk. Díky tomu je i upozornění v diskusi k článku. Ovšem původní editace Mkzstknihovna jsem osamostatnil jako nový článek Městská knihovna Šternberk, protože je to samostatné téma a vzhledem k rozsahu nebylo vhodné mít celý tento text v článku o městě. Nešlo by přesunout i ono upozornění? --Vlout (diskuse) 10. 8. 2019, 09:09 (CEST)

Díky za zásah a přesun. Trochu přemýšlím, jestli teď v článku o Šternberku tu část o památkách, kultuře a spol. trochu neupravit, aby tam odkazy na místní farnosti, knihovnu atd. byly trochu výraznější. Asi by to šlo i rozdělit do podsekcí, dopsat tam trochu textu a na začátek sekcí přidat šablony Podrobně. Co se týče těch technikálií s Nástěnkou a upozorněními v diskusi, tak to hned napravím. Díky za echo. --Vojtěch Veselý (diskuse) 22. 8. 2019, 12:15 (CEST)

Otázka od wikipedisty EdJir (21. 8. 2019, 16:01)[editovat zdroj]

Ahoj, mám několik otázek, které neumím vyřešit, i když si pročítám nápovědu. Takže: Dělám heslo Poslední adresa (projekt), název už byl zadán dřív, ale ukazuje se, že není dobrý, protože se nezobrazuje ve vyhledávači. Bylo by lepší, aby heslo mělo název Poslední adresa, a pak se uživatel dostal na rozcestí, kde by byla Poslední adresa (film) a Poslední adresa (projekt). Závorka v samotném názvu hesla je navíc. Lze ji odstranit? Jak? Druhá otázka souvisí s obrázkem, který se zobrazuje při posílání odkazu na heslo. Je tam obrázek, který souvisí s ruskou verzí projektu Last Address, přestože v českém textu tento obrázek není, a já bych chtěla logicky obrázek český. Doufám, že se mi podařilo vysvětlit, v čem moje potíže spočívají. Moc děkuji za radu! Edita --EdJir (diskuse) 21. 8. 2019, 16:01 (CEST)

@EdJir:Ahoj, mně se naštěstí wikičlánek o projektu zobrazuje i ve vyhledávači (Google mi ho řadí na 4. místo), ale s navrhovaným založením rozcestníku souhlasím, je to tak koneckonců na české Wikipedii zvykem (ve chvíli, kdy dvě věci sdílí stejný název a jedna z nich není řádově významnější než druhá). K tomu je třeba nejprve článek o filmu přesunout na název Poslední adresa (film) a na uvolněném místě (název Poslední adresa) vytvořit rozcestník (tedy zrušit automaticky vytvořené přesměrování na film a vložit tam odkazy jak na film, tak na projekt). Co se týče závorky v samotném názvu heslaPoslední adresa (projekt), tak tu z technických důvodů odstranit nelze, protože je zkrátka článků s tímto názvem víc. Ledaže by existoval jiný vhodný název. Ještě přemýšlím, jestli by vhodnější rozlišovač (tak se říká té závorce v názvu) nebyl pamětní projekt, protože samotný projekt je poměrně nicneříkající (a mají to tak i na ukrajinské Wikipedii). Ale to je jen drobnost.
U druhé otázky si nejsem přesně jistý, jak je myšlena. „Obrázek, který se zobrazuje při posílání odkazu na heslo“, je přesně co? O jakou situaci jde? V samotném českém článku je jako obrázek použita česká tabulka, takže tam je vše v pořádku. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 22. 8. 2019, 12:05 (CEST)
@EdJir: Ahoj, díval jsem se na wikidata a mám pocit že to není dobře propojeno. Pochopil jsem to správně že existuje ukrajinský projekt Poslední adresa a český projekt Poslední adresa ? Každý ten projekt je placený a organizovaný jinou skupinou lidí? Nebo je ten projekt ukrajinský a má pobočky v různých zemí? Protože na wikidatech je definice jako ukrajinský projekt což neodpovídá textu na české wiki. Buď musí mít každý národní projekt svoji položku na wikidatech, nebo se musí stránka na české wiki přepsat jako ukrajinský projekt z různými národními odnožemi. Jak to vidí Vojta? Děkuji za odpověď.--Podroužek (diskuse) 22. 8. 2019, 19:42 (CEST)
Ahoj, nejedná se o Ukrajinský projekt, ale o iniciativu, která vznikla v Rusku a obdobné organizace vznikly v dalších zemích, kde mají jinou náplň, nejedná se tedy o pobočky, ale zcela samostatné identity, vycházející ze stejného ideového základu. V Rusku jde o pamětní tabulky sovětským obětem represí, v Česku českým obětem. Realizace projektu v každé zemi běží jinak a dělají to různé instituce. Něco jako sesterské projekty? Jak to udělat na wikidatech nevímEdJir (diskuse) 23. 8. 2019, 14:35 (CEST)
@EdJir, Podroužek:Myslím, že na Wikidatech by to mělo být necháno všechno dohromady. Sice to zaštiťují různé instituce, ale mají stejnou myšlenku, název, praxi. (A ani nevidím, že by to na Wikidatech bylo pojato jako ukrajinský projekt. Kde to tam je?) Bylo by ale podle mě lepší, kdyby se český článek více zabýval situací v jiných zemích. Ne že by ji pomíjel, ale je to námět na rozšíření. --Vojtěch Veselý (diskuse) 23. 8. 2019, 14:51 (CEST)
Děkuji za odpověď, no není tam napsáno ukrajinský, asi jsem se přehlédl, už přesně nevím jak jsem k tomu došel. Takže by bylo dobré článek doplnit o ty další země a pojmout ho více celoevropsky. @EdJir: to je pro tebe dobrý námět na rozšíření a ještě jsou v článku externí odkazy v textu, prosím předělej je do referencí. Díky. --Podroužek (diskuse) 23. 8. 2019, 15:12 (CEST)
Prosím víc polopaticky. Bohužel nerozumím: ještě jsou v článku externí odkazy v textu, prosím předělej je do referencí. Prosím o nějaký konkrétní příklad a návod, jak to předělat. Díky! Snad tu situaci v jiných zemích doplní i někdo další. Mám toho na starosti docela dost, takže nemůžu věnovat wiki tolik, kolik by si zasloužila. Možná časem. Teď po mě lidi chtějí fotky do Commons. Tomu taky moc nerozumím. Můžete přiblížit?--EdJir (diskuse) 23. 8. 2019, 15:23 (CEST)

Otázka od wikipedisty Mekch (2. 9. 2019, 13:56)[editovat zdroj]

Jak opravit ´zelený titulek´ Veřejná... na správný Městská knihovna v Chebu? --Mekch (diskuse) 2. 9. 2019, 13:56 (CEST)

Na Wikidatech – opraveno. --Marek Koudelka (diskuse) 2. 9. 2019, 13:58 (CEST)
@Mekch, Marek Koudelka:Díky Markovi za rychlé vyřešení. Pokusím se ještě vysvětlit, jak tohle funguje. Titulek "Veřejná knihovna v Chebu" se do té úvodní tabulky (říkáme jí Infobox) dostal z Wikidat, kde existuje položka Q66828043, která byla donedávna pojmenovaná jako "Veřejná knihovna v Chebu", a teď, po Markově zásahu, je již její jméno "Městská knihovna v Chebu". A Infoboxy tady na Wikipedii umí tyto názvy (říkáme jim Štítky) wikidatích položek přebírat a zobrazit. Další možností, jak ten titulek v Infoboxu změnit, by bylo v editačním režimu na něj kliknout, dát editovat, vyplnit paramater "Název" hodnotou "Městská knihovna v Chebu" a infobox by pak ignoroval štítek na Wikidatech a zobrazil jméno, jaké chcete. Změnit to ale rovnou na Wikidatech, jak udělal Marek, je z dlouhodobého hlediska lepší. Díky za článek a ať se daří. :-) --Vojtěch Veselý (diskuse) 2. 9. 2019, 15:35 (CEST)

Otázka od wikipedisty Karelkam (16. 9. 2019, 16:17)[editovat zdroj]

Ahoj, dovoluji si položit Ti několik otázek, a to: - jakým způsobem se začlením mezi wikipedisty v místě bydliště? - jak mohu reagovat na připomínku konkrétního wikipedisty k mnou editovanému článku tak, aby moje reakce na tuto připomínku se objevila pod připomínkou? - existuje nějaká šablona nebo osnova k vytváření článků o konkrétním místu nebo o konkrétní významné osobě? --Karelkam (diskuse) 16. 9. 2019, 16:17 (CEST)

@Karelkam:Ahoj! Díky za otázky. Velká část wikipedistů působí anonymně a místo bydliště o sobě neprozrazují, ale máš pravdu, že to jde. Wikipedisté to dělají tím, že si svou osobní stránku (tu ještě nemáš vytvořenou, ale snadno si ji založíš kliknutím na své červené uživatelské jméno) vloží do příslušné kategorie (ty jsou na výběr tady, ale nejsou tam ani zdaleka všechny obce). A jak si svou uživatelskou stránku vložit do kategorie? Na své uživatelské stránce dej Editovat a pak postupuj podle tohoto návodu.
K druhé otázce... záleží na tom, kde ta prvotní připomínka je. Jestli na tvé diskusní stránce, nebo na diskusní stránce daného článku. Každopádně dělá se to tak, že si danou diskusní stránku otevřeš, klikneš na Editovat zdroj a svoji odpověď připíšeš pod tu prvotní zprávu (a na začátek odstavce přidáš dvojtečku, aby se text trochu odsadil), podepíšeš se pomocí tlačítka podpisu a dole klikneš na Zveřejnit změny. Celý proces je podrobně popsán třeba tady.
A poslední otázka... to je častý dotaz nováčků a kupodivu takováto společná osnova či kostra (slovo šablona bych nepoužíval, tím se ve Wikipedii myslí sice něco trochu podobného, ale v zásadě jiného) není. Většině wikipedistů stačí se podívat na nějaký příbuzný článek a prostě tu strukturu obšlehnout. Někdy se i vyplatí si ten celý cizí článek zkopírovat na své pískoviště a tam jen změnit text, ale zachovat tu strukturu, včetně třeba tzv. infoboxu apod.
Pokud ještě něco není jasné, klidně se ptej. Ať se daří --Vojtěch Veselý (diskuse) 16. 9. 2019, 16:46 (CEST)
Ještě dodatek, všiml jsem si, čeho se asi týkala ta druhá otázka. Pokusil jsem se to na tvé diskusní stránce opravit, takže už se to zobrazuje správně. Původně jsi totiž ten vzkaz nenapsala do editačního okna, ale jen do kolonky "Shrnutí editace", kam patří jen pár slov popisující o jakou editaci šlo (v tomto případě by tam patřilo třeba jen slůvko "odpověď"). Ale i takový pokus je lepší než žádný a myslím, že adresát si to přečetl a pochopil. --Vojtěch Veselý (diskuse) 16. 9. 2019, 16:50 (CEST)
Díky za vysvětlení, učím se ... --Karelkam (diskuse) 19. 9. 2019, 21:12 (CEST)

Editaton Prachatice 2 - 30. 10. - 3. 11. 2019 Prachatické muzeum[editovat zdroj]

Zdravím, nechcete se nechat pozvat alespoň k distanční účasti na Editatonu ? Náměty na články jsou na Wikipedie:Editaton/Prachatice 2/Podklady Díky a pěkný večer.--Elektracentrum (diskuse) 19. 9. 2019, 20:34 (CEST)

Hezký den, díky za pozvání. O akci vím, ale pravděpodobně nebudu mít čas (ani na dálku). Uvidíme. Ať se daří! --Vojtěch Veselý (diskuse) 20. 9. 2019, 00:11 (CEST)

Otázka od wikipedisty Natalievolkanova (22. 9. 2019, 20:18)[editovat zdroj]

Ahoj, chtěla bych na wikipedii přidat nový článek, jak to mám udělat? díky --Natalievolkanova (diskuse) 22. 9. 2019, 20:18 (CEST)

@Natalievolkanova:Ahoj, díky za otázku! Předně je potřeba se podívat, jestli daný článek už náhodou neexistuje. K tomu slouží vyhledávací políčko vpravo nahoře. Pokud je hledání neúspěšné, tak se na stránce s výsledky hledání nahoře objeví věta „Můžete stránku XYZ vytvořit nebo požádat o její vytvoření.“ Název stránky je červenou barvou a je to odkaz, na který stačí kliknout a začít psát. Pro úplného nováčka ale možná může být lepší začít vytvářet koncept článku na svém pískovišti (odkaz na něj máš nahoře ve svém uživatelském menu) a trochu si metodou pokus omyl vyzkoušet, jak se co dělá a až následně článek z pískoviště přesunout mezi ostatní články (s tím pak můžu pomoci). O čem vlastně chceš psát? Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 22. 9. 2019, 22:19 (CEST)

Otázka od wikipedisty Hana Gabrielová (25. 9. 2019, 13:35)[editovat zdroj]

zdravím .. děkuju a moc ráda s vámi proberu co bych ráda na wiki tvorila. 1. krátkou stránku o sobě .. 2. editace textů o technickém konopí a o konopí vůbec a jjeho využití neb se tomu přes 22 let věnuju .. děkuju Hanka Gabrielová --Hana Gabrielová (diskuse) 25. 9. 2019, 13:35 (CEST)

@Hana Gabrielová: Hezký den, díky, že se chcete pustit do psaní. K tématům: 1. psát článek přímo o sobě (nebo třeba své firmě) sice není na Wikipedii přímo zakázáno, je to ale důrazně nedoporučeno, protože je pak těžké si udržet patřičný odstup. Pokud ale máte na mysli ne článek, ale osobní stránku, tu si samozřejmě založit můžete. Osobní stránka slouží ke stručnému představení se ostatním wikipedistům (tj. neměla by imitovat např. článek), můžete tam popsat své "wikiplány" či si tam třeba odložit nějaké užitečné odkazy. 2. Do těchto témat se klidně pusťte (zaujalo mě, že ani neexistuje článek technické konopí, byť je t. k. zmiňováno v článku konopí). Nezapomeňte při psaní odkazovat na nějaké nezávislé zdroje. Také doporučuji vyzkoušet si první editace na pískovišti (odkaz máte nahoře v uživatelském menu). Když budete něco potřebovat, klidně se ptejte. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 26. 9. 2019, 08:30 (CEST)

Otázka od wikipedisty Karelkam (25. 9. 2019, 23:16)[editovat zdroj]

Ahoj, nemohu přijít na to jak se ve Wikipedii do textů článků vkládají názvy kapitol, resp. oddílů, aby to mělo příslušné formátování --Karelkam (diskuse) 25. 9. 2019, 23:16 (CEST)

Ahoj, možná pomůže tento podrobný návod. Zásadou je nezačínat článek přímo nadpisem, ale nejprve obyčejným textem (úvodní částí) a až pak vkládat jednotlivé sekce. Jejich názvy se pak zobrazí v tabulce s obsahem, která bude nad prvním z nadpisů (tj. pod úvodní částí). Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 26. 9. 2019, 08:32 (CEST)

Otázka od wikipedisty Mhusek (30. 9. 2019, 22:20)[editovat zdroj]

Zdravím, mám otázečku. Narazil jsem v článku https://cs.wikipedia.org/wiki/Kvalifikace_na_Mistrovstv%C3%AD_sv%C4%9Bta_ve_fotbale_1934 na rozhodčího Johna Williamse, odkazuje to ale na amerického stejnojmenného hudebníka. Jak zo toho ven? Nechat text a odkázat na neexistující stránku typu John Williams (rozhodčí)? Děkuji --Mhusek (diskuse) 30. 9. 2019, 22:20 (CEST)

@Mhusek: Hezký den, ano, správná úvaha. Má se to dělat přesně tak, jak píšete. Text nechat stejný a změnit pouze odkaz na "John Williams (rozhodčí)", aby zčervenal a nemátl. Mimochodem, když už budete u toho, můžete přidat červený odkaz na rozhodčího i do rozcestníku John Williams (rozcestník). Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 1. 10. 2019, 00:39 (CEST)
Děkuji, upraveno. A přidán i odkaz do rozcestníku. Mhusek (diskuse) 1. 10. 2019, 22:04 (CEST)
Skvělé! --Vojtěch Veselý (diskuse) 2. 10. 2019, 08:28 (CEST)

Growth team updates #10[editovat zdroj]

2. 10. 2019, 20:49 (CEST)

Otázka od wikipedisty Odost (8. 10. 2019, 15:59)[editovat zdroj]

Dobrý den, pane Veselý, ráda bych vytvořila heslo pro mého manžela Zeno Dostála, ale nemám dost trpělivosti ani ambice věnovat se editaci Wikipedie, ač si v ní ráda čtu. Mohla bych Vás poprosit, zda byste ji vytvořil Vy? Děkuji srdečně Olga Dostálová --Odost (diskuse) 8. 10. 2019, 15:59 (CEST)

@Odost:Dobrý den, bohužel málokterý wikipedista píše články takto na požádání, a já nejsem výjimkou. Všichni máme svých vlastních nápadů a plánů víc než dost. Rád Vás podpořím v tom, abyste to zkusila sama (třeba osobně na Wikiklubu, pokud jste z Prahy). Případně můžete ještě zkusit svou žádost napsat na stránku Potřebuji pomoc, kterou čte více wikipedistů a třeba se toho někdo ujme, byť nemůžu nic slíbit. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 8. 10. 2019, 16:20 (CEST)

Díky za reakci. Jen pro info: pokusila jsem se napsat článek, dala jsem dohromady text na pískovišti, ale protože jsem netrpělivá a řádně jsem si neprostudovala postup, zanedlouho text zmizel. Nevím, zda najdu energii proniknout do tajů editování, nežiji v Praze, takže jsem závislá jen na PC. Díky za radu. O. Dostálová

A/B testování panelu Potřebuji pomoc je u konce[editovat zdroj]

Milí kolegové,

tým Growth dokončil analýzu panelu Potřebuji pomoc, a došel k závěru, že panel Potřebuji pomoc nemá žádný efekt na udržení nováčka, ať už pozitivní, nebo negativní. Stručná zpráva o výsledcích experimentu je k dispozici na MediaWiki.org, podrobná zpráva bude publikována v nejbližší době. I přes tento výsledek, který je pro nás zklamáním, bude i nadále panel Potřebuji pomoc součástí zážitku nováčka, který tým Growth buduje.

Z důvodu popsaného výše se tým Growth rozhodl věnovat svou pozornost Domovské stránce a Editačním tipům. Připomínky k těmto projektům můžete psát na tuto diskusní stránku. Také si můžete prohlédnout grafický návrh Editačních tipů, a sdělit mi připomínky k němu prostřednictvím této diskusní stránky.

V případě jakýhkoliv dotazů o projektu se na mě neváhejte obrátit.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (diskuse) 8. 10. 2019, 18:59 (CEST)

Seniorské Wikiměsto Prachatice 2020 (?)[editovat zdroj]

Pěkný den přeji a obracím se na Vás s následujícím dotazem a návrhem. Jak víte, měl by se v listopadu t. r. uskutečnit již druhý Editaton. V rámci jeho přípravy a realizace předchozího Editatonu v březnu t. r. se podařilo pro wikipedické aktivity v Prachaticích vytvořit stabilní a vstřícné zázemí zejména u Prachatického muzea (ředitele i několika odborných pracovníků) a taktéž záštitu starosty města. Kromě toho se podařilo s pozitivní reakcí oslovit několik aktivních seniorů, seniorských sdružení a komunitní plán Prachatic (Městský úřad) zaměřený na seniory. Prachatické muzeum připravuje vytvoření seniorského Wikiklubu zaměřeného na dokumentaci historie města a na na mezigenerační projekty zaměřené na mládež. Domnívám se na základě podrobné znalosti situace, že by bylo vhodné realizovat další wikipedistickou akci v Prachaticích jako Seniorské WikiMěsto Prachatice na jaře roku 2020 (orientačně březen). Podle výsledku prezentací a konzultací s vedením města Prachatice (starosta p. Ing. Malý, místostarosta p. PaedDr Klimeš) by město zřejmě akci podpořilo nejen záštitou, ale i finančně a napojením na seniorskou komunitu v Prachaticích. S ohledem na region a tématiku bychom znovu požádali o podporu nejen Wikimedii ČR, ale i Wikimedii SRN, Rakouskou a Slovenskou. Protože sleduji Váš projekt Seniorského Wikiměsta (Broumov, Přeštice), obracím se s tímto návrhem nejprve na Vás a uvítám Váš názor a případě další náměty zda a jak akci v tomto formátu realizovat. Pro podrobnější informaci může být využita stránka Editatonu Prachatice 2, kde jsou sumarizovány možnosti článků a digitalizace a okruh možných místních partnerů projektu. Ještě jednou pěkný den a klidný víkend.--Elektracentrum (diskuse) 11. 10. 2019, 11:15 (CEST)

@Elektracentrum:Hezký den, pardon, že odpovídám až teď. Klára Joklová mi teď říkala, co jste o víkendu probírali, včetně Seniorského WikiMěsta v Prachaticích. Díky moc za Vaši iniciativu a na akci se těším! Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 6. 11. 2019, 10:54 (CET)

Jak co nejlépe pomoci nováčkům?[editovat zdroj]

Milí mentoři,

Nadace Wikimedia se rozhodla uspořádat celodenní školení pro mentory, ve kterém se budeme bavit o tom, co je vhodné při komunikaci s nováčky (ne)dělat, s jakými problémy se nováčci potýkají, jak se často stává, že v jedné otázce nováčka je skrytých i několik dalších a nakonec se také podíváme na to, jak vypadá dnešní Wikipedie z pohledu nováčka. Školení se uskuteční některou sobotu v kanceláři Wikimedia Česká republika v Praze. Více informací o školení je možné nalézt na Wikipedie:Školení pro mentory. Jakoukoliv otázku rád zodpovím na mé diskusní stránce.

Prosím vás, které nabídka zaujala, abyste se do 22. října vyjádřili k termínu prostřednictvím Doodle.

Těším se na vaši účast.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 15. 10. 2019, 18:41 (CEST)

Pondělní sraz wikipedistů v Praze[editovat zdroj]

Budete se také účastnit, či né? --37.188.171.163

@37.188.171.163: Pardon, že jsem neodpověděl včas. Byl jsem tam. :-) --Vojtěch Veselý (diskuse) 31. 10. 2019, 14:29 (CET)

Otázka od wikipedisty Elúmen Fénix (28. 10. 2019, 12:40)[editovat zdroj]

Zdravím Vás, wiki mi na Vás nabídla kontakt jako na někoho, kdo mi pomůže:) Píši skripta pro studenty předmětu "Západní medicína" - přečetla jsem hodně článků na wiki a některé bych do budoucna ráda poupravila. Nekopírovala jsem do svých skript žádný text, vše mám původní. Ale chtěla bych se zeptat, jak je to s používáním obrázků z wiki do mých skript? Mohu to udělat za předpokladu, že rozkliknu obrázek a stáhnu ho a tam jak je uvedeno "můžete uvést autora" tak ten odkaz stáhnu a dám ho ke svým článkům jako zdroj obrázku? co dělat v případě, že se tam píše "musíte uvést autora" je to stejně? Díky moc za pomoc. jsem z toho už zoufalá:) --Elúmen Fénix (diskuse) 28. 10. 2019, 12:40 (CET)

@Elúmen Fénix: Hezký den! Veškerý obsah Wikipedie, jak obrázky, tak texty, můžete jakkoli používat či upravovat dál, tedy i ve skriptech. Pro texty pokaždé platí licence CC-BY-SA (tedy "uveďte autora, zachovejte licenci"), u obrázků je to individuální, ale v naprosté většině je to také licence CC-BY-SA. Po rozkliknutí obrázku se pomocí modrého tlačítka "Více informací" vpravo dole dostanete do databáze obrázků Wikimedia Commons, kde jsou pod obrázkem v části Licence uvedeny podmínky použití. Tak například tento obrázek je zcela volný (byl zveřejněn před rokem 1924) a zdroj ani licenci uvádět nemusíte (já bych ale i v tom případě pod obrázkem uvedl např. toto: "Volné dílo, zdroj: Wikimedia Commons"). A např. tento obrázek je právě pod licencí CC-BY-SA, takže u něj bych uvedl "autor: Bryan Brandenburg, licence: CC-BY-SA 3.0, zdroj: Wikimedia Commons". Pokud budou skripta elektronická, tak ideálně uvést i ty odkazy, jako to mám já. Je to takto srozumitelné? Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 31. 10. 2019, 15:31 (CET)

Školení pro mentory se uskuteční 9. listopadu 2019[editovat zdroj]

Milí mentoři,

rád bych Vám sdělil, že celodenní školení určené pro mentory uskuteční v sobotu 9. listopadu v kanceláři Wikimedia Česká republika v Praze. Více informací o akci najdete na Wikipedie:Školení pro mentory.

Na školení se budeme zabývat problémy, na které nováčci na Wikipedii narážejí, na co je třeba při odpovídání na jejich otázky myslet i tím, jak dnes vypadá Wikipedie pro nové uživatele.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 28. 10. 2019, 16:29 (CET)

Editing News #2 – Mobile editing and talk pages[editovat zdroj]

29. 10. 2019, 12:11 (CET)

Otázka od wikipedisty Education Cannabis Clinic (29. 10. 2019, 18:20)[editovat zdroj]

Dobrý den Pane Veselý. Jak máme doložit jinak neutralitu našeho článku než ozdrojováním důkazů? Na uvod námi založené stránky o Dušanu Dvořákovi se tento text objevuje, na žádost o vysvětlení jsme ale žádný komentář nedostali. Děkuji Ivan Chalaš --Education Cannabis Clinic (diskuse) 29. 10. 2019, 18:20 (CET)

@Education Cannabis Clinic:Dobrý den, zpochybnění neutrality do článku vložil wikipedista Vojtěch Dostál. Měl pak na diskusní stránce uvést důvody, ale neudělal to. Jeden z důvodů tam pak uvedl wikipedista Jvs – pokud pan Dvořák v rozhovoru sám říká, že doložil účinnost terapie u fatálních stavů diabetes, pak je potřeba i v článku na Wikipedii to formulovat jako tvrzení pana Dvořáka, ne jako nezpochybnitelný fakt (tedy např. napsat „Podle Dvořáka je terapie úspěšná u fatálních stavů diabetes...“). Samozřejmě, že pokud byla účinnost potvrzena nějakou nezávislou studií, pak se to dá nechat tak, jak je, jen je potřeba tam odkázat na tu studii, a ne na rozhovor.
Váš článek a uvedené zdroje jsem podrobně nečetl, ale předpokládám, že podobných problémů tam bude více. Protože Wikipedii může editovat kdokoli (neověřujeme, nakolik je erudovaný), tak jsme při posuzování jejich práce závislí na externích, nezávislých zdrojích. Což, předpokládám, je u tématu tohoto typu asi trochu kamenem úrazu. Pokud máte další otázky, klidně se ptejte. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 31. 10. 2019, 13:53 (CET)
Děkuji,
právě proto jsme dali odkaz na hodnověrné autority a dali odkaz na přednášku vědce nejpovolanějšího Lumíra Hanuše, který n práci a fotodokumentaci k léčbě fatálních stavů diabetes odkazuje V době, kdy je výzkum v této věci tak administrativně zatížen, že je srovnávací studie neproveditelná, je velmi těžké publikovat seriozní data.
Myslím, že jsme k neutralitě doložili vše, přesto je stále článek nadepsán jako článek s napadenou neutralitou.
Děkuji za sdělení dalšího postupu nebo vymazaní nadpisu nad článkem, chceme jej dát kolegům přeložit do řady jazyků
Děkuji
(Education Cannabis Clinic (diskuse) 1. 11. 2019, 11:23 (CET)).
@Education Cannabis Clinic:Hezký den, např. pozn. č. 2 a věta před ní jsou psaná ve stylu obhajoby, apologie, ne v neutrálním encyklopedickém stylu. Pokud se odborníci na něčem neshodují (když to hodně zjednoduším, tak pan Dvořák a Hanuš vs. ostatní), tak je třeba v článku neutrálně popsat, že tito tvrdí toto a druzí ono. A ne psát stylem, že první mají pravdu a druzí ne. Je to tak srozumitelnější? Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 5. 11. 2019, 14:18 (CET)

Otázka od wikipedisty Karelkam (30. 10. 2019, 11:14)[editovat zdroj]

Ahoj, při brouzdání Wikipedií jsem narazil na to, že v článku Jan Bílek jsou uvedeny nesmyslné údaje, např. datum narození a další text, který neodpovídá poslání Wikipedie.Skutečná fakta neznám,ale chtěl bych nějakým způsobem upozornit na to, že článek obsahuje chybné údaje a že potřebuje zásadně přepracovat --Karelkam (diskuse) 30. 10. 2019, 11:14 (CET)

Otázka od wikipedisty Karelkam (30. 10. 2019, 12:51)[editovat zdroj]

Ahoj, heslem Jan Bílek se již nemusíš zabývat, zjistil jsem že wikipedista Petr1888 článek před hodinou opravil. --Karelkam (diskuse) 30. 10. 2019, 12:51 (CET)

@Karelkam:Ahoj, fajn, že je vyřešeno. Pokud se s něčím podobným setkáš v budoucnu, můžeš použít šablonu Doplňte zdroj. To se dělá tak, že během editace za příslušnou větu, která je asi špatně (a chybí k ní zdroj), umístíš kurzor, v editačním menu klikneš na Vložit, vybereš Šablona, napíšeš Doplňte zdroj, potvrdíš tlačítkem Přidat šablonu, na další stránce už nic nevyplňuješ a jen potvrdíš tlačítkem Vložit vpravo nahoře. Tím se za inkriminovanou větou objeví tohle:[zdroj?] Pokud je ale celý článek v dost špatném stavu a chybí mu zdroje, lze podobným způsobem, akorát přímo nad první řádek článku, vložit šablonu Neověřeno. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 31. 10. 2019, 13:35 (CET)

Otázka od wikipedisty Veraikonic (4. 11. 2019, 14:25)[editovat zdroj]

Zdravím Vojto, chtěla bych doplnit některé věci do mé stránky jsem umělkyně Veronika Šrek Bromová/znám jednoho Vojtu Veselého farmáře nejsi to ty??/ Chtěla bych doplnit jméno své matky umělkyně Dagmar Bromové mám tam jen otce také umělec,..Když kliknu na možnosti uprav kolonka rodiče se tam nezobrazuje pritom v rámečku je, také bych chtěla dát více fotografií, a mamince založit stránku,... --Veraikonic (diskuse) 4. 11. 2019, 14:25 (CET)

@Veraikonic:Hezký den. O mém jmenovci-farmáři jsem tuhdá četl, ale nejsem to já. :-) Jméno matky jsem do infoboxu doplnil, bylo to trochu komplikovanější, protože některé údaje se v článku objevují díky Wikidatům (proto jsi při snaze editovat ani kolonku Rodiče neviděla; teď už tam ale je). K fotografiím: při vkládání fotek vlastní osoby bývá trochu problém s tím, že je třeba mít svolení fotografa (ne jen fotografovaného). Technicky se nejprve fotka musí nahrát do databáze, následně vložit do článku. A v případě nahrávání fotky, kterou fotil někdo jiný, je ještě třeba vyřešit svolení autora. S vytvářením nového článku rád pomůžu, třeba i osobně na wikiklubu. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 5. 11. 2019, 14:02 (CET)

Otázka od wikipedisty Míla česko (14. 11. 2019, 15:41)[editovat zdroj]

Dobrý den moje dva články (Skotská ragbyová reprezentace a Jihoafrická ragbyová reprezentace )potřebuje ověřit ptal jsem se ještě pár ostatních wikipedistů, ale ti my poslali citace elektronického periodika, jenže já jsem ti informace našel z wikipedie a stránky Irb nevím kdo je autor atd...jak to mám tedy udělat ? --Míla česko (diskuse) 14. 11. 2019, 15:41 (CET)

Už mi nemusíte odpovědět,už mi tam jeden z wikipedistů odpoveděl.

@Míla česko:Dobrý den, chystal jsem se dneska na to podívat a odpovědět. Snad je tedy zdárně vyřešeno. Pokud by ale časem zase nebylo něco jasné, klidně napište. Díky za články i dotazy a zdravím. --Vojtěch Veselý (diskuse) 15. 11. 2019, 17:47 (CET)

Hvězdy[editovat zdroj]

Co že se tak najednou přihnal ten hvězdný roj? Vždyť to už je snad dávno za ty roky (a tisíce editací) promlčené... :-)--Dirillo (diskuse) 17. 11. 2019, 18:55 (CET)

Promlčené nic není, nevidím důvod, proč by se tato vyznamenání nemohla udělit i retrospektivně. :-) Viz svou diskusní stránku. :-) --Vojtěch Veselý (diskuse) 17. 11. 2019, 18:58 (CET)

Growth team updates #11[editovat zdroj]

18. 11. 2019, 16:02 (CET)

Editační tipy byly právě nasazeny![editovat zdroj]

Editační tipy po aktivaci

Milí kolegové,

v noci na dnešek byly nasazeny editační tipy. Editační tipy jsou novým vylepšením Domovské stránky. Před aktivací této funkce Domovská stránka nováčky vyzývala, aby si vytvořili svou uživatelskou stránku. Jelikož se ale ukázalo, že toto není moc efektivní a uživatelské stránky nejsou mnohdy příliš kvalitní, Nadace Wikimedia se rozhodla vybudovat systém, který nováčka bude učit, jak se Wikipedie edituje – editační tipy. Možnost zobrazit si editační tipy nahrazuje dosavadní tlačítko vyzývající k vytvoření uživatelské stránky.

V současné době editační tipy umožňují nováčkům vybrat si úkoly, na kterých by chtěli pracovat. Úkoly jsou rozřazené od jednoduchých (přidávání odkazů či oprava překlepů a gramatiky), přes středně obtížné (aktualizace článku či přidání referencí) po ty nejtěžší (rozšíření článku). Do budoucna je v plánu přidání možnost filtrování témat článků podle zájmu nováčka či přidání nápovědy ke konkrétnímu úkolu do panelu Potřebuji pomoc. Určitě vás včas budu informovat.

Rád bych Vás tímto požádal, abyste si editační tipy (a pokud jste tak ještě neučinili, i celou Domovskou stránku) sami vyzkoušeli, a napsali na diskusní stránku všechny Vaše postřehy. Domovská stránka se nachází na Speciální:Domovská stránka, je ale nutné si ji ručně aktivovat v nastavení (karta Údaje o uživateli, úplně dole Domovská stránka nováčka, zaškrtnout "Zobrazit Domovskou stránku nováčka"). Těším se na vaše komentáře.

Závěrem mi dovolte Vás pozvat na Wikikonferenci 2019, kde budu mluvit o tom, co se tým Growth za uplynulý rok naučil, a co má v plánu pro budoucnost. Wikikonference je již tuto sobotu 23. listopadu, a koná se v Pardubicích. Přednáška bude samozřejmě nahraná a bude možné si ji pustit i po Wikikonferenci.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador pro českou Wikipedii, 21. 11. 2019, 11:33 (CET)

Ducháčkův řád[editovat zdroj]

Ahoj, děkuju moc, to mě těší. :-) Některé z těch vyjmenovaných věcí jsem dělal částečně v rámci úvazku pro Wikimedia ČR, takže za to si ocenění určené dobrovolníkům nezasloužím, ale ve většině případů je to dobrovolnická práce, v takovém pražském Wikiklubu už jsem pěkných pár stovek hodin strávil. :-) Takže ještě jednou díky. --Vojtěch Veselý (diskuse) 22. 11. 2019, 19:54 (CET)

Otázka od wikipedisty Zabrodsky.pavel (26. 11. 2019, 12:13)[editovat zdroj]

Dobrý den/Ahoj, Vojtěchu,

přihlásil jsem se, protože Wikipedii jsem za svá studentská a pracovní léta použil nesčetněkrát. Když jsem byl teenager a měl víc času, tak jsem trávil hodiny čtením wikipedie proklikáváním odkazů a čtením o nových věcech.

Rád bych také začal něco dávat zpět této skvělé komunitě.

Chci se hlavně zeptat, jestli existuje nějaký plán, který editorům říká, na jaké články by se měli soustředit nebo jestli je to pouze nahodilý vývoj a autoři si články volí podle libosti.

Děkuji za odpověď --Zabrodsky.pavel (diskuse) 26. 11. 2019, 12:13 (CET)

@Zabrodsky.pavel:Hezký den! Těší mě, že Váš přístup a budu moc rád, když se do psaní pustíte! Wikipedie žádný redakční plán nemá, systém wiki umožňuje snadnou spolupráci bez nějaké nutné organizace. Takže se můžete pustit do čehokoli, co je Vám milé (a co splňuje pravidla, např. tzv. encyklopedickou významnost). Samozřejmě existují i různé seznamy toho, co je potřeba udělat. Máme tu třeba požadované články, ale troufám si tvrdit, že většina wikipedistů se těmi seznamy moc neřídí. Kromě zakládání nových článků je velmi potřebné (a pro začátečníka možná i vhodnější) upravovat již existující články s různými nedostatky. Např. rozšířit některé příliš krátké články, zlepšit jazykový styl u jiných apod. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 26. 11. 2019, 13:31 (CET)

Otázka od wikipedisty Strejda Jodok (4. 12. 2019, 11:01)[editovat zdroj]

Vážený pane Veselý, můžete se prosím podívat na článek Kobarid? Objevil se tam nápis Provincie Florida, přitom já jsem tam nic takového nevkládal. --Strejda Jodok (diskuse) 4. 12. 2019, 11:02 (CET)

@Strejda Jodok:Hezký den, díky za otázku a taky za nový článek! Do článku jste si vložil šablonu s názvem „Infobox - sídlo světa“. Tato šablona si automaticky tahá data z Wikidat, kam kolega Hadonos, zjevně omylem, dal špatný štítek. Už jsem to opravil a během pár minut by se to mělo projevit i ve Wikipedii. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 4. 12. 2019, 11:29 (CET)

Ano, už je to v pořádku, děkuji za pomoc.Strejda Jodok (diskuse) 4. 12. 2019, 11:35 (CET)