Diskuse s wikipedistou:Vojtěch Veselý
Dobrý den, děkuji, ze stříbrné hvězdy mám radost. Těším se na další spolupráci v kurzu pro pokročilé a hlavně na další budoucí práce na Wikipedii.
Otázka od wikipedisty Marie Haisová (1. 7. 2021, 18:46)[editovat zdroj]
Dobrý den, Vojtěchu, ráda bych udělala článek o ZUŠ OPEN Magdaleny Kožené, už mám náčrt na Pískovišti. Na jejích stránkách je možné stáhnout logo. Mohu i do Wikimedií, když je volně k dispozici? Děkuji za odpověď. --Marie Haisová (diskuse) 1. 7. 2021, 18:46 (CEST)
- @Marie Haisová: Hezký den! Logo můžete do Commons nahrát pouze, když je u něj jasně uvedeno, že je uvolněné pod svobodnou licencí (která je zároveň kompatibilní s Commons, typicky např. CC-BY-SA 3.0). Že je obrázek volně ke stažení, že je u něj uvedeno "k dispozici" či že tam chybí copyright, to ještě nic neznamená, na Commons požadujeme specifické potvrzení o svobodnosti obrázku. Můžete samozřejmě lidem ze ZUŠ OPEN napsat, říci, že jste vytvořila na wiki článek a logo by se tam hodilo a že je prosíte, aby jej uvolnili jako svobodné dílo a pravděpodobně Vám vyhoví. Tím, že je logo svobodné dílo by neměla by být nijak narušena jeho ochranná známka nebo umožněno jiné zneužití. Pokud od nich získáte neformální souhlas, postupujte poté dle tohoto návodu a instruujte je, aby poslali na určenou adresu i souhlas formální. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 3. 7. 2021, 17:58 (CEST)
Otázka od wikipedisty Tom Rambousek (13. 7. 2021, 22:06)[editovat zdroj]
Dobrý den, rád bych vytvořil stránku na jméno Vladimír Višváder - motocyklový závodník, ale skončil jsem u úvodní věty, nevím jak vložit obsah a další podnadpisy, a do prava tabulku, moc děkuji za radu, Tom Rambousek --Tom Rambousek (diskuse) 13. 7. 2021, 22:06 (CEST)
- @Tom Rambousek: Hezký den, díky za nový článek! Tabulku s obsahem vkládat nemusíte, ta se vytvoří automaticky na základě nadpisů (pokud jsou v článku víc jak tři). Nadpisy a podnadpisy se vkládají pomocí rozbalovací nabídky "Odstavec" vlevo nahoře. Tabulku vpravo nahoře, které říkáme infobox, jsem do článku vložil, lze ji ještě doplnit o další parametry (stačí na ni v režimu editace kliknout a prozkoumat, jaké parametry tam lze přidat). Co se týče tabulky s medailemi, tak tu vytvořit už je trochu složitější, nevím, jestli to jako začátečník zvládnete, ale můžete se podívat např. do článku Jan Holub (1942) a podívat se do zdroje tohoto článku, jak je tam tabulka vytvořena (všimněte si, že je vytvořena pomocí šablony Infobox - medaile). Pokuste se také do článku doplnit kategorie (návod). Zároveň by bylo dobré, kdyby jste do článku doplnil odkazy na ještě další kvalitní zdroje (elektronické či tištěné), které se osobu Vladimíra V. podrobně zabývají. Vždy je třeba, aby všechny údaje v článku šly ověřit v dalších zdrojích. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 15. 7. 2021, 10:44 (CEST)
Otázka od wikipedisty Kytarystka05 (14. 7. 2021, 10:59)[editovat zdroj]
dobrý den. Chtěla bych se přidat k wikipedii. Mohu napsat článek? --Kytarystka05 (diskuse) 14. 7. 2021, 10:59 (CEST)
- @Kytarystka05: Hezký den, díky, že se chcete zapojit do tvorby encyklopedie. :-) Článek napsat můžete, pokud bude vyhovovat místním pravidlům. Máte nějaký konkrétní nápad, do jakého článku se pustit? Možná pro začátek může být napsání nového článku moc nových věcí najednou, ale můžete zkrátka zkusit třeba aktualizovat či rozšířit nějaký stávající článek. Jen je třeba vždy vycházet z nějakých zdrojů, které je třeba do článků doplnit. A samozřejmě si taky dávat pozor na správnou a srozumitelnou češtinu.
- Můžete se také podívat na svojí Domovskou stránku, kde naleznete různé editační tipy. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 15. 7. 2021, 11:11 (CEST)
Otázka od wikipedisty Marie Haisová (18. 7. 2021, 06:57)[editovat zdroj]
Dobrý den, Vojtěchu, mohl byste se, prosím, mrknout na článek Květa Prajerová, který - po určité výměně názorů - jeden z "kolegů" smazal, jak by se dal vrátit zpět? Děkuji,--Marie Haisová (diskuse) 18. 7. 2021, 06:57 (CEST)
- @Marie Haisová: Hezký den, na článek se bohužel podívat nemůžu. Smazané články vidí jen správci. Můžete některého z nich požádat, aby smazaný článek obnovil ve Vašem uživatelském prostoru (na pískovišti), kde se ho můžete pokusit dopracovat. Nicméně obnova článku není automatická. Pokud jste si ale jistá, že encyklopedickou významnost lze v rámci pravidel doložit (např. jste našla zdroje, které jste předtím neměla), tak Vám správci pravděpodobně vyhoví. Můžete se ozvat např. na nástěnku správců nebo požádat správce Jvs, který původní článek kvůli nedoložení významnosti smazal. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 31. 7. 2021, 22:54 (CEST)
Otázka od wikipedisty Ilona Divácká (22. 7. 2021, 08:12)[editovat zdroj]
Dobrý den, nepodařilo se mi nahrát fotku z počítače ve formátu jpg, nemáte nějaký nápad, děkuji, Divácká --Ilona Divácká (diskuse) 22. 7. 2021, 08:12 (CEST)
- @Ilona Divácká: Hezký den! Pokud jste nahrávala fotku běžným způsobem, tak by neměl být s fotkou ve formátu jpg problém. Pokud fotka nahrát nešla, měla by se správně objevit nějaká chybová hláška, např. že obrázek je moc malý či že stejný obrázek už v úložišti obrázků nahrán je. Můžete zkusit blíže popsat, co se stalo? Či to zkrátka zkusit znovu? Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 31. 7. 2021, 18:52 (CEST)
Otázka od wikipedisty Pisunawiki (26. 7. 2021, 20:18)[editovat zdroj]
Dobrý den, jak mohu vytvořit obsah na wikipedii? --Pisunawiki (diskuse) 26. 7. 2021, 20:18 (CEST)
- @Pisunawiki: Hezký den! Pokud máte na mysli tvorbu či rozšiřování článků, doporučuji pročíst např. příručku pro začátečníky. Základní princip je takový, že když chcete, tak zkrátka můžete kliknout na tlačítko "Editovat" a psát, opravovat atd. Při přidávání nového obsahu je pak potřeba vycházet z důvěryhodných zdrojů a ty také v článku uvádět pomocí tzv. referencí.
- Pokud se ptáte na to, jak v článku vytvořit úvodní tabulku s obsahem, tak ta se vytvoří automaticky poté, co jsou v článku více než tři nadpisy (kapitoly). Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 31. 7. 2021, 18:48 (CEST)
Zkušenosti nových wikipedistů: začínáme pracovat na strukturování přidávání obrázků[editovat zdroj]
Milé kolegyně, milí kolegové,
je to tady, tým Growth se rozhodl začít pracovat na strukturování přidávání obrázků. Přidávání obrázků je jednou z nejčastějších činností, kterou nováčci chtějí na Wikipedii dělat – i přesto je až nečekaně složitá. Abychom to změnili, ve spolupráci s výzkumníky nadace Wikimedia byl vyvinut algoritmus, který umí k neilustrovaným článkům doporučit vhodné obrázky, které existují na Wikimedia Commons.
Tým Growth v průběhu posledního půl roku pracoval mimo jiné na zpracování zpětné vazby z poslední komunitní konzultace týkající se přidávání obrázků. Jelikož vyjádření komunity je opatrně optimistické, připravili jsme plán, jak by se dalo strukturování přidávání obrázků realizovat. Abychom maximálně předešli hrozícím rizikům, přidávání obrázků budeme implementovat po malých částech – první z těchto částí nazýváme iterace 1. Cílem této iterace bude především získávat další zkušenosti – především týkající se schopnosti nováčků psát dostatečně kvalitní popisky.
Ocenili bychom, kdybyste si připravený plán prošli, a řekli nám, co si myslíte. Budeme rádi, pokud nám pomůžete identifikovat případná další rizika, která jsme při plánování mohli přehlédnout či nedostatečně zohlednit. Vyjádřit se je možné na diskusní stránce připravovaného projektu – bylo by skvělé, kdybyste zpětnou vazbu stihli poslat do 23. srpna 2021. Samozřejmě si ji rád přečtu i kdykoli později, jen ji možná nebudeme moci plně vzít v úvahu.
S pozdravem,
Martin Urbanec (WMF) (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 15. 8. 2021, 20:50 (CEST)
Obrázky na Wikipedii[editovat zdroj]
Dobrý den, osobně za největší problémy považuji: 1. přidávání obrázků k profilům osob. Neměla bych dělat vlastní výzkum, tudíž bych neměla oslovovat popisované osoby a přitom nezískávat fotky z internetu. Jak se k fotkám dotyčných osob dostat? 2. není srozumitelná potřeba zasílání e-mailu s potvrzením autorských práv do Commons. Volila jsem nejjednodušší způsob a ten neprošel. Je velmi deprimující když investovaná energie a čas přijde vniveč. 3. vyskytl se problém, který nedokážu řešit u Tomáše Zouzala, se kterým jsem komunikovala mimo pravidla, ale nevěděla jsem, jak jinak získat autorská práva. Napsal: "udělil jsem souhlasy, ale vyměňte prosím fotografii za tu, již jsem zaslal v příloze ze služebního mailu. Je stejná, ale u první z nich je v metadatech uveden jiný autor, někdo by mohl vznést námitky. Také jsem fotografii jinak pojmenoval. Děkuji." Nebudu vyměňovat, protože bych zase já porušila autorská práva, nebo? 4. mám pocit, že forma vítězí nad obsahem, což může být dáno i tím, že převážná většina wikipedistů budou IT experti. Marie Haisová
Otázka od wikipedisty Lexa71 (16. 8. 2021, 14:22)[editovat zdroj]
Ahoj, srdečně Tě zdravím. Jsem tady úplným nováčkem - chtěl bych doplňovat na Wikipedii informace o pořadech vysílaných Československou, respektive Českou televizí. Můj první počin je editace stránek se seriálem Randall a Hopkirk (který v této době běží na ČT3) - lámu si však hlavu s tabulkami- chtěl bych, aby vypadaly všechny stejně...ale nevím, jak na to. Poradíš? Děkuje Jarda Burian --Lexa71 (diskuse) 16. 8. 2021, 14:22 (CEST)
Otázka od wikipedisty AsociaceAOVT (26. 8. 2021, 13:09)[editovat zdroj]
Ahoj/Dobrý den, velmi děkuji za nabídku. Naše Asociace obchodu voda - topení vložila na základě vlastního výzkumu článek o patronátu sv. Prokopa k profesi topenář, instalatér. Dnes jsem vložila 3 zdroje z kterých jsme čerpali. Nevím, kam vložit správně, aby se objevoval na konci článku a navíc, jak jej upravit abyl měl ten spávný "wikipedický" vzhled. --AsociaceAOVT (diskuse) 26. 8. 2021, 13:09 (CEST)
Otázka od wikipedisty LLLLLLLLLLLLP (29. 8. 2021, 18:46)[editovat zdroj]
Jak vytvořit stránku? --LLLLLLLLLLLLP (diskuse) 29. 8. 2021, 18:46 (CEST)
Otázka od wikipedisty Mikuláš Galuszka (1. 9. 2021, 10:51)[editovat zdroj]
Dobrý den pane Veselý
chci se zeptat proč mne byla zablokovaná IP adresa, jedná se o adresu v mém bydlišti a internet je města. Jedná se asi o omyl.
děkuji.
Galuszka --Mikuláš Galuszka (diskuse) 1. 9. 2021, 10:51 (CEST)
Otázka od uživatele Jiriskaloud: Diskuse s wikipedistou:Jiriskaloud (2. 9. 2021, 12:47)[editovat zdroj]
Pane Veselý, rozhodl jsem se postupně opravovat své chyby. Nyní jsem opravil dle svých schopností stránku Ojców (hrad). I když to je v podstatě nesledovaná stránka. Udělal jsem co jsem mohl. Stačí tyto opravy? na koho se obracet v případě výhrad? Díky za radu. --Jiriskaloud (diskuse) 2. 9. 2021, 12:47 (CEST)
Otázka od wikipedisty Zagor21 (27. 9. 2021, 21:30)[editovat zdroj]
Jak vytvořím vlastní článek? --Zagor21 (diskuse) 27. 9. 2021, 21:30 (CEST)
Otázka od uživatele Jiriskaloud: Nové sýpky (Bydhošť) (1. 10. 2021, 13:09)[editovat zdroj]
Pane Veselý, měl bych dva dotazy.1)provedl jsem na základě doporučení rozdělení článku Nové sýpky (Bydhošť) a Llooydův palác (Bydhošť). Je možné tuto připomínku odstranit? 2)U článku Pilica (zámek) je poznámka, že článek není dostatečně ozdrojován. Protože základním zdrojem je článek v polské Wiki a ten uvádím i s dalšími odkazy, nevím jak tento problém vyřešit. Děkuji za rady. --Jiriskaloud (diskuse) 1. 10. 2021, 13:09 (CEST)
Otázka od uživatele Jiriskaloud: Pilica (zámek) (7. 10. 2021, 10:25)[editovat zdroj]
Pane Veselý, dávám do pořádku svoje stránky. které potřebují opravy. Článek Pilica (zámek) není dle šablony dostatečně ozdrojován. Nevím jak to řešit, když podklady jsou z polské Wiki, která je uvedena jako překlad v referencích a i další zdroje jsou uvedeny v odkazech. --Jiriskaloud (diskuse) 7. 10. 2021, 10:25 (CEST)
Nástěnka mentora již je k dispozici[editovat zdroj]
Milí mentoři,
přicházím s radostnou zprávou: Před malým okamžikem tým Growth nasadil Nástěnku mentorů na české Wikipedii. Odkaz na ni najdete ve svých osobních nástrojích (v pravém horním rohu obrazovky), měla by se tam objevit pulsující modrá tečka.
V tuto chvíli vám Nástěnka mentorů mentorům umožní pouze zobrazit si seznam nováčků, které máte přiřazené, spolu se základními informacemi o nich (datum registrace, počet editací, a podobně). Tyto informace se aktualizují jednou denně. Je také možné si poslední změny filtrovat pouze na vaše nováčky – tato funkcionalita by měla fungovat v reálném čase. Už v tuto chvíli ale pracujeme na vývoji dalšího modulu: bude jím modul Nástroje pro mentory, který mentorům umožní dát si v mentorování pauzu. Bude také obsahovat odkazy na další nástroje, které mentoři mají k dispozici (například možnost převzetí nováčka).
Věřím, že se vám nástěnka mentorů líbí. Jakékoli postřehy, návrhy či komentáře si rád přečtu na diskusní stránce.
Tato zpráva byla odeslána všem mentorům, protože obsahuje důležité informace týkající se fungování mentorství.
Ať se daří, --Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 7. 10. 2021, 21:12 (CEST)
Otázka od uživatele Jiriskaloud: Pilica (zámek) (20. 10. 2021, 13:11)[editovat zdroj]
Obracím se na Vás s několika drobnými dotazy .I když se mi podařilo udělat již několik článků, tak nejsem se sebou stále spokojen. 1) Zpracoval jsem článek Pilica (zámek) a je u něj uvedeno, že není dostatečně ozdrojován. Protože je to materiál převzatý z polské Wiki a protože jsem tam udělal ještě další úpravy nevím jak tento problém vyřešit. 2)Dále jsem zpracoval články na polské hrady Ojców, Mirów a Smolen a po upozornění na potřebu úprav jsem provedl řadu korekcí. Nevím jak tento problém vyřešit. 3)Třetí problém je u článku Piotrkovská ulice (Lodž). Zatím je to bez odezvy a zatím nebyla uveřejněnat šablona Infobox – ulice, která v polské Wiki je. 4) Polské hrady v krakovsko-čenstochovské vysočině jsem komplexně zpracoval a myslím si, že by stálo za to je uveřejnit v nějakém samostatném přehledu (kategorii). Děkuji za rady jak svoji činnost vylepšit. --Jiriskaloud (diskuse) 20. 10. 2021, 13:11 (CEST)
Growth Newsletter #19[editovat zdroj]
Vítejte v devatenáctém newsletteru týmu Growth!
Předmětem práce týmu Growth je pracovat na změnách v software, které pomohou udržet si více přispěvovatelů na Wikimedia projektech.
Strukturované editace[editovat zdroj]

- Přidávání odkazů je první strukturovanou editací týmu Growth. Využívá umělé inteligence k tomu, aby navrhla wikiodkazy, což je jedna z nejjednodušších editací pro nováčky. V květnu 2021 jsme jej nasadili na čtyřech Wikipediích, a v červenci na osmi dalších (poté, co jsme vyhodnotili prvotní výsledky). Zatím jsme viděli pozitivní reakci ze strany nováčků. Různé komunity na projektech, kde tato funkce byla zapnuta, přišly s mnoha cennými návrhy na možná vylepšení. Na těchto návrzích budeme pracovat, a poté kontaktujeme další komunity s žádostí o nasazení vylepšeného přidávání odkazů.
- Přidávání obrázků je druhou strukturovanou editací připravovanou týmem Growth, v tuto chvíli je ve vývoji. Tento projekt nováčkům navrhne obrázek z Commons, který by možná mohl být do článku vložen. Zorganizovali jsme mnoho komunitních diskusí i dalších testů. Poté jsme se rozhodli vytvořit první verzi tohoto nástroje, kterou nasadíme na pilotní jazykové verze Wikipedie. Tam budeme zjišťovat, zda nováčci mohou s tímto úkolem uspět. Projektová stránka obsahuje odkazy na interaktivní prototypy. Rádi si přečteme, co si o nich myslíme. V tuto chvíli pracujeme na první verzi nástroje. Tyto prototypy již byly otestovány anglicky a španělsky mluvícími nováčky.
Novinky pro mentory[editovat zdroj]
- Nástěnka mentora je nyní k dispozici na našich pilotních projektech: arabské, české a bengálské Wikipedii. Brzy bude k dispozici i na několika dalších projektech, abychom ji mohli otestovat. [1]
- Na projektech, kde je Nástěnka mentora k dispozici, se mentorům nabídne nový filtr. Mentoři mohou sledovat aktivitu svých nováčků ve sledovaných stránkách a posledních změnách, tak, aby mohli mentoři lépe podporovat své nováčky. Z důvodu ochrany soukromí jsou tyto filtry k dispozici pouze mentorovi. Filtr funguje pouze na nováčcích přiřazených k příslušnému mentorovi. Filtr není k dispozici uživatelům, kteří nejsou na seznamu mentorů. [2]
Komunitní konfigurace[editovat zdroj]
- Komunity si nyní mohou přizpůsobit chování funkcí týmu Growth na svých projektech. Členové komunity mohou na speciální stránce Special:EditGrowthConfig nastavit umístění seznamu mentorů, přizpůsobit seznam šablon využívaných pro editační tipy, aktualizovat odkazy na stránky s nápovědou a také provést další změny. Na této speciální stránce mohou konfiguraci měnit pouze správci a správci rozhraní.
Nasazování funkcí týmu Growth na další projekty[editovat zdroj]
- S nadšením oznamuje, že k funkcím týmu Growth nyní mají přístup všechny jazykové verze Wikipedie! Na tomto místě bychom rádi poděkovali všem členům komunity, kteří týmu Growth pomohli funkce vyvinout, a nasadit je na jejich projekty. Jedinou výjimkou je čínská Wikipedie (zh), a to z technických důvodů. [3]
- Projekty, na kterých jsou funkce týmu Growth k dispozici, se až do dneška účastnily A/B testování, v rámci kterého někteří nováčci funkce týmu Growth nedostali. V tuto chvíli mohou funkcí týmu Growth využívat všichni nováčci z 280 nejmenších jazykových verzí Wikipedie. [4][5]
- Touto dobou také probíhá test Growth funkcí na anglické Wikipedii: funkce se automaticky zapnou pro 25% nováčků. Po ukončení tohoto testu proběhne diskuse, ve které se rozhodne, jak budeme pokračovat s nasazením funkcí týmu Growth na anglické Wikipedii.
- Jelikož jsou nyní funkce týmu Growth k dispozici na všech Wikipediích, tým Growth nyní uvažuje nad tím, jak je zpřístupnit i na ostatních projektech. Někteří uživatelé z Wikizdrojů kupříkladu vyjádřili zájem o využití funkcí Growth na svých projektech. Momentálně probíhá diskuse o využití Growth funkcí Wikizdroji.
Novinky pro komunity[editovat zdroj]
- Máte nějaké otázky o funkcích týmu Growth? Tento seznam často kladených otázek obsahuje odpovědi na ty nejčastější otázky týkající se práce týmu Growth.
- Funkce týmu Growth byly nedávno použity v rámci testu s donory z oblasti Latinské Ameriky, kterým byla nabídnuta možnost naučit se Wikipedii editovat. Výsledky jsou k dispozici zde.
- Přeložené rozhraní je pro nováčky důležité. Prosím, prohlédněte si překlady funkcí týmu Growth, a doplňte chybějící překlady, anebo upravte ty stávající.
- GettingStarted byla funkcí vyvinutou v roce 2013, která směřovala nováčky k článkům, které potřebují zeditovat. Nedávno jsme tuto funkci ze všech projektů odebrali, protože je již plně nahrazena funkcemi týmu Growth.
Newsletter týmu Growth připravovaný týmem Growth a rozesílaný botem • Dejte nám zpětnou vazbu • Přihlašte nebo odhlašte se k odběru.
26. 10. 2021, 20:36 (CEST)
Otázka od wikipedisty DanielkoKekw (27. 10. 2021, 17:15)[editovat zdroj]
Zdravím,
Mám dotaz jak vytvořit svůj vlastní článek?
Děkuji, Daniel. --DanielkoKekw (diskuse) 27. 10. 2021, 17:15 (CEST)
Otázka od wikipedisty Dcinkova (3. 11. 2021, 11:41)[editovat zdroj]
Dobrý den, vytvořila jsem profil Libor Činka, chci se zeptat, zda je odzdrojování již v pořádku? Dále bych chtěla poradit se zobrazením u fotografie, kde se mi objevuje asi i název souboru. Děkuji --Dcinkova (diskuse) 3. 11. 2021, 11:41 (CET)
Strukturované přidávání obrázků bude brzo nasazeno![editovat zdroj]
Milé kolegyně, milí kolegové,
tým Growth finalizoval funkcionalitu přidávání odkazů, a rozhodl se ji nasadit na české Wikipedii nejdříve přespříští pondělí, 29. listopadu 2021. Celkem budou mít nováčci k dispozici dvacet tisíc navržených obrázků k projití. U každého z nich budou moci rozhodnout, zda do článku patří, nebo ne. Aby k tomu měli všechny potřebné podklady, budou si moci zobrazit podrobnější informace, jako například název souboru, jeho popis a popisek či články jinojazyčných Wikipedií, do kterých je vložen. Jelikož si stále nejsme zcela jisti tím, jak moc úspěšní nováčci s přidáváním obrázků budou, rozhodli jsme se omezit množství návrhů, které může jeden nováček během jednoho dne zkontrolovat.
Jak rozhraní v tuto chvíli vypadá je možné si projít v demo videu přiloženému k této zprávě. Jak je zřejmé z videa, v tuto chvíli je stále ještě část rozhraní v angličtině. Nejpozději při nasazení nováčkům ale samozřejmě vše bude i v češtině.
Pokud byste si rádi rozhraní sami vyzkoušeli, můžete se mi ozvat e-mailem na murbanec-ctrwikimedia.org – rád vám nástroj pro přidávání obrázků aktivuji. V případě libovolného dotazu můžete také napsat na diskusní stránku – rád na něj odpovím.
Ať se daří, --Martin Urbanec (WMF) (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 19. 11. 2021, 15:49 (CET)
Otázka od uživatele Jiriskaloud: Mieczysław Fogg (12. 12. 2021, 22:39)[editovat zdroj]
Pane Veselý, doplnil jsem tento článek o životopis s polské Wiky, ale je tam i nadále uvedeno, že článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace. Jak postupovat v případě, že jsem tento požadavek dle mého názoru splnil? Škaloud --Jiriskaloud (diskuse) 12. 12. 2021, 22:39 (CET)
Otázka od wikipedisty Kvetnicka (14. 12. 2021, 15:14)[editovat zdroj]
Dobrý den, opravil jsem historii synchronizovaného plavání, protože jsem byl u toho a bylo mě líto skromných údajů u tohoto sportu. Především však lidí, kteří se o něho zasloužili a jmenovaní už nežijí. Tak malou vzpomínku na ně a na krásný sport, kde mám trenéra III. třídy a rozhodčího ještě z dob socializmu v Československu. S pozdravem Kvetnicka --Kvetnicka (diskuse) 14. 12. 2021, 15:14 (CET)
Pozdrav od wikipedisty Lukáš Král[editovat zdroj]
Zdravím, milý bratranče, vůbec jsem netušil, že jsi také wikipedista! Budu rád, pokud spolu budeme moci spolupracovat. A přeji vše dobré do nového roku. --Lukáš Král (diskuse) 30. 12. 2021, 22:54 (CET)
Otázka od uživatele EditaceWebuCz: List tvoří tři vodorovné pruhy, modrý, vlnitý bílý se třemi vrcholy a dvěma prohlubněmi a zvlněný červený, v poměru 4 : 1 : 5. V modrém pruhu knížecí čepice. V červeném pruhu žluté vozové kolo. Poměr šířky k délce listu je 2 (8. 1. 2022, 12:42)[editovat zdroj]
Zdravím, mám otázku ohledně editace webu na Wikipedii. Nevím jak správně udělat nový web, bez toho aby byl přístupný veřejně. Pouze odkazem na mé webové stránce. --EditaceWebuCz (diskuse) 8. 1. 2022, 12:42 (CET)
Otázka od uživatele Jiriskaloud: Wikipedista:Jiriskaloud/pískoviště 1 (18. 1. 2022, 10:49)[editovat zdroj]
Pane Veselý, na svém pískovišti 1 mám zpracovánu stránku Varšavsko-vídeňská dráha. Je to již před zveřejněním, ale mám obavy, že infobox se umístí vlevo, nikoliv vpravo jak je standard. Je to již možné zveřejnit nebo mám ještě něco udělat. Díky za informaci. Škaloud --Jiriskaloud (diskuse) 18. 1. 2022, 10:49 (CET)
Strukturované přidávání obrázků je již k dispozici i na počítači[editovat zdroj]
Milé kolegyně, milí kolegové,
na konci listopadu tým Growth na české Wikipedii nasadil strukturované přidávání obrázků. Tím nováčkům umožnil snáze přidat do článků obrázek navržený algoritmem. Nástroj byl donedávna k dispozici pouze na mobilních zařízeních. Jelikož ale funguje dostatečně kvalitně (jen na české Wikipedii bylo přidáno přes šedesát obrázků, a jen osm z nich bylo revertováno), rozhodli jsme se jej zpřístupnit i nováčkům, kteří na Wikipedii přichází z počítače.
Tato změna pravděpodobně povede k zvýšení množství editací uložených skrz tento nástroj. Nemělo by ale dojít k výraznému nárůstu množství revertovaných či jinak závadných editací.
Pokud byste si chtěli rozhraní pro přidávání obrázků vyzkoušet sami, prosím, ozvěte se mi na murbanec-ctrwikimedia.org – rád vám jej aktivuji. V případě libovolného dotazu týkající se přidávání obrázku mi můžete napsat na diskusní stránku – rád odpovím.
Ať se daří, --Martin Urbanec (WMF) (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 7. 2. 2022, 20:41 (CET)
Growth Newsletter #20[editovat zdroj]
Vítejte v dvacátém newsletteru týmu Growth!
Předmětem práce týmu Growth je pracovat na změnách v software, které pomohou udržet si více přispěvovatelů na Wikimedia projektech.
Editační tipy[editovat zdroj]
K únoru 2022 bylo pomocí editačních tipů uloženo 300 000 editací. Editační tipy byly poprvé nasazeny v prosinci 2019.
Přidávání odkazů je prvním druhem strukturované editace, kterou tým Growth vytvořil. Poprvé bylo nasazeno v květnu 2021. Projekt způsobil, že nováčci uloží více produktivních editací. V tuto chvíli tým pracuje na druhé verzi tohoto projektu, na základě zpětné vazby od komunity a analýzy dostupných dat. Tým například implementuje: lepší algoritmus, ochranu před přidáním příliš mnoha podobných odkazů a jasnější výzvu pro nováčky, aby ukládali i jiné druhy editací. Po dokončení těchto vylepšení máme v plánu přidávání odkazů nasadit na ještě více Wikipedií.
Přidávání obrázků je druhým druhem strukturovaných editací, který tým Growth vytvořil. Poprvé jsme jej nasadili v listopadu 2021 na čtyři pilotní Wikipedie. Přidávání obrázků je pro nováčky více obtížnější, ale zato je prospěšnější pro články. Zatím nováčci do článků přidali více než 1 000 obrázků. Momentálně zpracováváme dostupná data a zpětnou vazbu od komunit, abychom identifikovali, jaké části projektu fungují a jaké bychom měli ještě vylepšit. Projektová stránka obsahuje odkazy na interaktivní prototypy. Jak na projektu pracujeme a testujeme první jeho verze, rádi přečteme, co si o nich myslíte. V nejbližší době přidávání obrázků nasadíme na další jazykové verze Wikipedie.
Jak přidávání odkazů, tak přidávání obrázků nyní má omezení na počet editací, které nováčci mohou během jednoho dne uložit. Tímto způsobem chceme zabránit tomu, aby bylo nováčky nevěnující editování dostatečnou pozornost uloženo příliš velké množství problematických editací.
Pozitivní posílení[editovat zdroj]
Během uplynulých dvou let se tým Growth soustředil na editační tipy: jednoduché editační úkoly, se kterými nováčci na Wikipedii mohou začít. Zjistili jsme, že editační tipy pomáhají mnoha nováčkům uložit jejich první editaci na Wikipedii. Nyní tým Growth začal pracovat na svém novém projektu: „pozitivní posílení“. Cílem projektu je, aby nováčci na své editace byli hrdí a chtěli se vrátit a uložit jich více. V rámci tohoto projektu zvažujeme implementování následujících funkcionalit:
- Statistika dopadu: ukáže nováčkům, kolik lidí si čte články, které oni editují
- Postupné zlepšování: povzbudit nováčky, aby po uložení několika jednodušších editačních tipů pokračovali s těmi složitějšími.
- Personalizované ocenění: umožní mentorům a dalším wikipedistům ocenit nováčky za jejich dobrou práci.
Tento projekt je zatím na svém začátku. Těšíme se na názory různých členů komunity. Víme, že v tomto projektu se může mnoho věcí pokazit, proto chceme být opatrní. Můžete nás kontaktovat na diskusní stránce a pomoci tak při přípravě projektu!
Novinky pro mentory[editovat zdroj]
- Nástěnka mentorů je nyní k dispozici na všech Wikipediích. Umožňuje mentorům zjistit, k jakým nováčkům jsou přiřazeni a sledovat, jak se jim na Wikipedii daří. Nástěnka se automaticky aktivuje, jakmile je vytvořen szenam mentorů. Pokud se seznamem mentorů potřebujete pomoci, můžete nás kontaktovat.
- Do nástěnky mentorů přibyl nový modul: nastavení. Mentoři si nyní mohou nastavit svůj stav (na „Aktivní“ nebo „Pryč“). Mohou si také určit množství otázek, které budou dostávat a jednodušším způsobem převzít další nováčky. Pomocí nástěnky mentorů je také možné mentorovat přestat a všechny své nováčky nechat převést k jiným mentorům.
- Momentálně pracujeme na funkci, která nováčkům umožní mentorský modul vypnout (a případně opět znovu zapnout).
- V minulosti zobrazoval modul „Vaši nováčci“ všechny mentorovi přiřazené uživatele, včetně těch bez editací (nebo naopak s mnoha editacemi). Toto chování jsme změnili tak, že se nyní ve výchozím nastavení zobrazí jen nováčci s jednou až 500 editacemi. Mentoři si toto mohou změnit pomocí filtrů.
- Momentálně pracujeme na speciální stránce, přes kterou se mentoři budou moci k mentorování zapsat.
Na některých projektech vznikly nálepky, které si mentoři mohou přidat na svou uživatelskou stránku. Pokud je nějaký na vašem projektu, přidejte ho na Wikidata!
Nasazování funkcí týmu Growth na další projekty[editovat zdroj]
V minulosti byly funkce týmu Growth nasazeny pouze pro 80 % nováčků, což týmu Growth umožnilo provádění různých experimentů, ke kterým byla potřeba kontrolní skupina. Nyní jsme toto nastavení změnili. Funkce týmu Growth tak jsou na Wikipediích k dispozici pro 100 % nováčků (s několika výjimkami). Zveme všechny komunity, aby aktualizovali své stránky s nápovědou pro nováčky. Zahrňte do nich prosím funkce týmu Growth. Abychom vám s tím pomohli, vytvořili jsme stránku, která může být přeložena a adaptována na váš projekt.
Jak pomoci[editovat zdroj]
Zajímá vás něco o funkcích týmu Growth? Tento seznam často kladených otázek obsahuje odpovědi na nejčastěji kladené otázky týkající se naší práce. Seznam pravidelně aktualizujeme.
Přeložené rozhraní je pro nováčky důležité. Prosím, prohlédněte si překlady funkcí týmu Growth, a doplňte chybějící překlady, anebo upravte ty stávající.
Newsletter týmu Growth připravovaný týmem Growth a rozesílaný botem • Dejte nám zpětnou vazbu • Přihlašte nebo odhlašte se k odběru.
16. 3. 2022, 18:11 (CET)
Zprávy o editacích 2022 #1[editovat zdroj]
Přečíst si tuto zprávu v jiném jazyce • Seznam odběrů tohoto vícejazyčného zpravodaje
Nástroj Nová sekce pomáhá editorům vytvářet nové ==Sekce== na diskusních stránkách. Noví editoři jsou s tímto novým nástrojem úspěšnější. Zprávu si můžete přečíst. Editační tým ji brzy nabídne všem redaktorům na 20 Wikipediích, které se testu zúčastnily. Můžete jej vypnout v Special:Preferences#mw-prefsection-editing-discussion.
Whatamidoing (WMF) 2. 5. 2022, 20:43 (CEST)