Wikipedie:Wikikonference

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikikonference 2019
Plakát
Plakát
Místo Univerzita Pardubice
Pořadatel Wikimedia Česká republika
Datum 23. listopadu 2019
Předchozí Wikikonference 2018
Některá data mohou pocházet z datové položky.

11. česká Wikikonference, pořádaná spolkem Wikimedia Česká republika, se uskuteční v sobotu 23. listopadu 2019 mezi 9:00 a 18:00 v prostorách Auly Arnošta z Pardubic Univerzity Pardubice. Wikikonference je letos poprvé v Pardubicích – ve městě koní a perníku. O předešlé ročníky se dosud dělily Praha, Brno a Olomouc.

Na konferenci se opět po roce sejdou tvůrci české Wikipedie, aby sdíleli své zkušenosti, zhodnotili, co se povedlo za uplynulý rok, a společně se svými hosty a návštěvníky z řad zvídavé veřejnosti diskutovali nad projekty a vizemi. Součástí Wikikonference 2019 bude také kurz vedený zkušeným wikipedistou, na kterém bude možné se zeptat na cokoliv, co vás o Wikipedii zajímá, a který poběží paralelně s jedním z programových bloků.

Pro získání představy o tom, co lze od Wikikonference očekávat, si můžete prohlédnout videozáznamy přednášek z minulých let 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013 a 2012.

Účast na Wikikonferenci je bezplatná, je ale nutné se předem zaregistrovat prostřednictvím tlačítka níže.


Zaregistrujte se Událost na Facebooku Tweetněte #wikikonference

Program

Letošní Wikikonferenci moderuje Marek Blahuš. Marek je wikipedistou od roku 2004, přispívá v češtině a esperantu. Koordinuje wikikomunitu v Brně a na Masarykově univerzitě. Organizoval Wikikonferenci v letech 2014 a 2016 a od roku 2017 ji moderuje.
9:00: Začátek prezence
10:00 I. Vítejte
Zahájení konference
Klára Joklová: Wikimedia ČR v roce 2019 a dále
Lucie Schubert a Jakub Holzer: Co dělá WMCZ pro nováčky a větší rozmanitost komunity
11:00: Přestávka
11:40: II. Nováčci na Wikipedii
Martin Urbanec: Zkušenosti nových wikipedistů
Příběhy několika nováčků a zkušených wikipedistů
Panelová diskuse
13:25: Obědová pauza
14:25: III. Wiki v zákulisí 14:25: III. Wiki prakticky
Stanislav Horáček: Lexémy na Wikidatech Gampe vysvětluje zájemcům, jak Wikipedie funguje, a odpovídá na jakékoliv dotazy o Wikipedii i jiných projektech hnutí Wikimedia.
Jan Fukátko: Využití Wiki projektů v rámci Mapy.cz
Marek Blahuš: Wikipedie z pohledu korpusové lingvistiky
16:00: Přestávka
16:40: IV. Ohlédnutí
Jan Loužek: Co nařídí Brusel Wikipedii?
Vojtěch Veselý: Wikikluby dnes
Attila Béla Pató: Editováním Wikipedie můžete překračovat hranice (přednáška bude v angličtině)
18:00: Ukončení Wikikonference
18:30: Neformální posezení v univerzitním klubu Áčko

Více informací o řečnících si můžete přečíst v sekci Řečníci.

Místo konání

Místo konání – Univerzita Pardubice
Budova auly
Budova auly
Aula Arnošta z Pardubic
Aula Arnošta z Pardubic

Univerzita Pardubice, Studentská 519, Pardubice.
Aula Arnošta z Pardubic

Bezbariérový přístup

MHD

Pardubický dopravní podnik provozuje velké množství nízkopodlažních autobusů a trolejbusů. V jízdním řádu jsou konkrétní linky, u kterých je garantován nízkopodlažní vůz, označeny piktogramem inline. V případě linek č. 3, 33 (zastávka Hradecká) nebo 10 (zastávka Univerzita) je to většina spojů.

Aula

Bezbariérový přístup do budovy auly je umožněn hlavním vchodem. Před vlastním vchodem je schodiště, na které vede rovněž rampa (z levé strany, podél budovy univerzitní knihovny). Budova auly disponuje bezbariérovými toaletami přístupnými pomocí tzv. Euroklíče. Pro nevidomé je nad vchodem do budovy auly umístěn orientační hlasový maják.

Bezbariérový přístup do samotné auly je veden v levé části vstupní haly. Do foyer umístěného v 1. patře, kde se bude podávat drobné občerstvení a budou probíhat další aktivity, je bezbariérový přístup výtahem, který najdete v levé části budovy auly (při pohledu od vstupu dovnitř), kde se nacházejí kanceláře a technické zázemí auly. Dobrovolníci budou vždy nápomocni, abyste se bez potíží všude dostali.

Doprava

Vlakem

Když dorazíte na pardubické hlavní nádraží, nasedněte na trolejbus č. 3 nebo 33 a vystupte na zastávce Polabiny, Hradecká. Ohledně jízdenek MHD čtěte níže.

Autobusem

Většina autobusů končí na autobusovém nádraží (nedaleko vlakového hlavního nádraží). Na zastávce MHD Autobusové nádraží (směr do centra) nasedněte na trolejbus č. 3 nebo 33 a vystupte na zastávce Polabiny, Hradecká. Ohledně jízdenek MHD čtěte níže.

Některé meziměstské linky autobusových dopravců zastávkou Polabiny, Hradecká přímo projíždějí (resp. zastavují tam). Podívejte se do jízdního řádu, jestli to není právě ten váš.

Letecky

„Fajnšmekři“ disponující vlastním letounem, cestující využívající aerotaxi nebo účastníci, kteří k nám zavítají z Kyjeva nebo Alicante, mohou využít i leteckou dopravu. Z Letiště Pardubice pak můžete použít linku 90; ta bohužel jezdí jen čtyřikrát za týden – a v sobotu vlastně nejezdí vůbec. Vhodnější pak bude zastávka Pardubice, Letiště, kde můžete zvolit linky č. 8, 14, 24 (kromě linky 14 musíte přestoupit na hlavním nádraží, linka 14 vás doveze na zastávku Polabiny, hotel; odkud je to co by kamenem dohodil).

Městská hromadná doprava

Přímo před budovou univerzitní auly je zastávka Polabiny, Hradecká. Tam projíždějí linky č. 3, 33 a 7. V blízkém okolí najdete také zastávky Polabiny, hotel (linka č. 11) nebo Univerzita (linky č. 10 a 16). Linka č. 10 ze zastávky Univerzita je zároveň alternativním spojením s vlakovým a autobusovým nádražím, které zvažte zejména pro večerní návrat z konference, kdy lépe navazuje k některým spojům. Zastávkové jízdní řády najdete na webových stránkách Dopravního podniku města Pardubice.

Plné jízdné MHD Vás bude stát 16 Kč (postačí zóna I). Jízdenky je možné koupit v jízdenkových automatech nebo v některých stáncích v nádražní budově. Některé zastávky jsou vybaveny automatem (ne však všechny). Pokud budete muset kupovat jízdenku u řidiče, bude Vás stát 25 Kč. Můžete si rovněž koupit SMS jízdenku nebo využít aplikace Sejf; tyto jízdenky jsou za 25 Kč – jsou sice přestupní, ale tuto možnost pravděpodobně nebudete potřebovat.

Autem

Přes týden je parkování v areálu univerzity velmi obtížné. V sobotu se Vám určitě povede nalézt volné místo na parkovišti poblíž univerzitní menzy a Fakulty chemicko-technologické. Parkoviště naleznete na souřadnicích 50°2′58″ s. š., 15°46′10″ v. d..

Na kole

Trasu určitě snadno najdete v mapách. Kolo pak můžete zamknout u stojanů před univerzitní menzou (50°2′58″ s. š., 15°46′7″ v. d.).

Stravování

Pro účastníky, kteří projevili zájem v registračním formuláři, bude zajištěn oběd v nedalekém bistru Stiasini, které se nachází v budově Fakulty chemicko-technologické, pouhých 160 metrů od místa konání konference (trasa).

A co dobrého k obědu bude čekat účastníky konference? Vegetariáni si mohou pochutnat na Linguine s restovanou cuketou, sušenými rajčaty a česnekem, sypané parmazánem; Ti, kteří si objednali nevegetariánské menu, si nepochybně vychutnají Kuřecí steak s grilovanou zeleninou a bylinkovým pestem.

V průběhu akce se budeme snažit poskytnout drobné občerstvení a nápoje ve foyer univerzitní auly, které se nachází v 1. patře. Pokud byste se snad chtěli pochlubit svým kulinářským uměním a potěšit své kolegy bábovkou, bublaninou, štrůdlem či domácími koláčky, rádi vše pomůžeme naservírovat — neváhejte oslovit naše dobrovolníky u prezence.

Afterpárty

Oficiálním programem konference rozhodně nebude končit. Proto všechny zveme k posezením v neformálním prostředí klubu Áčko, kde můžete probrat vše, co jste nestihli v rámci oficiálního programu a naplánovat třeba další zajímavé akce.

Řečníci

Lightning talks

Lightning talk je velmi krátká prezentace, která trvá pouze pár minut. Po každém programovém bloku Wikikonference (s výjimkou bloku Nováčci na Wikipedii, kde je prostor využit bezezbytku panelovou diskusí) jsme se rozhodli věnovat několik minut právě těmto miniprezentacím. Pokud máte cokoli, co byste chtěli s ostatními sdílet (pozvánka na akci, zajímavý nástroj, který používáte, projekt, na kterém pracujete atd.), připište se prosím do tabulky níže. Maximální délka příspěvku je 5 minut, abychom mohli nasát co nejvíce inspirace.

Prosíme přihlášené, aby byli připraveni přednášet ke konci kteréhokoliv programového bloku, a aby svou případnou nepřítomnost během určité části Wikikonference nahlásili pořadatelům na e-mailovou adresu wikikonference@wikimedia.cz.

Není nutné si připravovat prezentaci, pokud si ji ale přejete mít, zašlete ji prosím společně s přihlášením pořadatelům na e-mailovou adresu wikikonference@wikimedia.cz

Jméno nebo wikipřezdívka Název příspěvku Preferovaný blok programu
Příklad Příklad I. Vítejte / III. Wiki v zákulisí / IV. Ohlédnutí
 
 

Pořadatelé

Wikikonferenci pořádá spolek Wikimedia Česká republika, který je oficiální pobočkou americké Nadace Wikimedia, provozovatele Wikipedie. Organizační tým Wikikonference 2019 tvoří Martin a Petr Urbancovi. Kontaktovat nás můžete na e-mailové adrese wikikonference@wikimedia.cz.