Wikipedie:Wikikonference

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Účastníci loňského ročníku Wikikonference

8. česká Wikikonference, pořádaná spolkem Wikimedia Česká republika ve spolupráci s Masarykovou univerzitou, se uskuteční v sobotu 3. prosince 2016 v prostorách Univerzitního kina Scala v Brně. Tam se opět po roce sejdou tvůrci české Wikipedie, aby zhodnotili pokrok této encyklopedie v uplynulém roce a společně se svými hosty a návštěvníky z řad zvídavé veřejnosti nahlédli „pod pokličku“ tohoto projektu a zamysleli se nad jeho dalším směřováním.

Wikikonference se do Brna vrací po malé přestávce: Před dvěma lety ji hostila brněnská hvězdárna, ale v loňském roce proběhla v Praze, kde se konalo i pět jejích prvních ročníků. Pro získání představy o tom, co lze od Wikikonference očekávat, si můžete prohlédnout videozáznamy přednášek z let 2015, 2014, 2013 a 2012.

Účast na Wikikonferenci je bezplatná. Registrace bude spuštěna na přelomu října a listopadu 2016.


Tweetněte #wikikonference

Místo konání[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 49°11′51″ s. š., 16°36′30″ v. d.

Vstupní foyer Scaly, která vznikla roku 1929 a dnes je prvním univerzitním kinem v Česku a nejnavštěvovanějším jednosálovým kinem na Moravě

Mimobrněnští návštěvníci mají možnost při registraci požádat o zajištění improvizovaného noclehu ve vlastním spacáku v noci z pátku na sobotu (před konferencí) a/nebo ze soboty na neděli (po konferenci).

Pořadatelé[editovat | editovat zdroj]

Wikikonferenci pořádá spolek Wikimedia Česká republika, který je oficiální pobočkou americké Nadace Wikimedia, provozovatele Wikipedie. Organizaci Wikikonference podporují Masarykova univerzita a Spolek absolventů a přátel Masarykovy univerzity.

Program[editovat | editovat zdroj]

Těšit se můžete na zajímavý program, mezi potvrzenými řečníky jsou i dva zahraniční hosté (obsah přednášek v angličtině bude vhodnou formou zpřístupněn i v češtině). Dostatek prostoru bude tentokrát věnován i diskuzím s hosty, příležitost klást jim otázky budou mít i diváci v sále. O přípravách akce vás budeme průběžně informovat na této stránce, jakož i dalšími komunikačními kanály spolku Wikimedia Česká republika a Masarykovy univerzity.

Univerzitní kino Scala se pro účastníky Wikikonference v sobotu 3. prosince 2016 otevře v 9:00, program bude zahájen v 9:50 a skončí přibližně v 17:00. Součástí programu je přestávka na oběd.

Konference bude zahájena krátkým úvodem do aktivit hnutí Wikimedia a ohlédnutí se za minulým rokem na Wikipedii a ve spolku Wikimedia Česká republika. Zbytek dopoledního programu konference pak už bude věnován aktualitám z oblasti spolupráce Wikipedie s kulturními a vzdělávacími institucemi a exkurzu do problematiky autorských práv, která jsou pro většinu veřejnosti příliš komplexní, ale přesto se s nimi musíme řídit a Wikipedie je jimi sice často omezovaná, ale zároveň by bez nich ani nemohla fungovat. O přestávce budete mít vedle času na oběd i možnost individuálního seznámení se s vybranými aktivitami souvisejícími s Wikipedií a s lidmi, kteří se jim věnují. Odpolední blok konference bude věnován tématům jako jsou objektivita prezentace skutečnosti na Wikipedii a principy, které umožňují neohraničené komunitě dobrovolníků, kteří do Wikipedie přispívají, dosahovat společného vytříbeného výsledku díky a současně navzdory tomu, že je účast v projektu otevřena úplně každému.

Po skončení Wikikonference naváže na program neformální setkání v nedaleké restauraci Baroko. V pátek před Wikikonferencí jednáme ve spolupráci s partnerskou institucí o možnosti uspořádání specializovaného semináře určeného aktivním wikipedistům.

Řečníci[editovat | editovat zdroj]

Účast na letošní Wikikonferenci již potvrdili tito vystupující:

S dalšími řečníky jednáme a jejich profily jakož i podrobnější program sem budeme průběžně přidávat.

Kontakt[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]