Diskuse s wikipedistou:Martin Urbanec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivy


Dotaz bez nadpisu[editovat zdroj]

Dobry den! Pozadal jsem znovu o prava spravce a chci se zeptat jak to presne funguje, kdyz zadost dostala do archivu automaticky? Dekuji.--Zzz000r

Prosba[editovat zdroj]

Dobrý den, pane Urbanče, obracím se na Vás s prosbou o opravení jednoho „toolu“ na tools.wmflabs.org, konkrétně tohoto. Po kliknutí na 1. nebo 2. to nefunguje. Nevím ale zda není chyba v mém počítači nebo dokonce ve mně.

Děkuji moc a přeji hezký zbytek dne. René Esposito (Battaglia) --René Esposito (diskuse) 10. 7. 2019, 07:27 (CEST)

@René Esposito:Dobrý den, děkuji za zprávu. Opravil jsem. Ať nástroj slouží :). S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 10. 7. 2019, 08:29 (CEST)
Děkuji moc za opravu. S pozdravem, René Esposito (Battaglia) --René Esposito (diskuse) 10. 7. 2019, 08:32 (CEST)

Espik[editovat zdroj]

Milý kolego, článek Pižičky je koprofilní puberťácký žertík (maskovaný cizími slovy: merda znamená hovno, colon je konečník), který by se měl rychle smazat - a s tím uvítáním jste to ve své laskavosti trochu přehnal. Bylo by to spíš na blok. Nesmíme podléhat tomu "kultu nováčků" - o takovéhle nestojíme. Děkuji předem a zdravím --Sokoljan (diskuse) 10. 7. 2019, 09:16 (CEST)

Zdravím Vás, díky za upozornění, omlouvám se, koukal jsem se na to jen pohledem a tyhle "drobnosti" jsem přehlédl. Kolega Tomas62 článek smazal, kterému za to tímto děkuji. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 10. 7. 2019, 11:57 (CEST)

Otázka od wikipedisty Amber80 (11. 7. 2019, 20:15)[editovat zdroj]

Dobrý den, chtěla bych nahrát fotku do infoboxu na stránce Pavel Staněk (politik ODS). Jedná se o jím dodanou fotografii, ke které má veškerá potřebná práva. Jak mám, prosím, postupovat? Díky

Amber80 (diskuse) 11. 7. 2019, 20:15 (CEST)

@Amber80:Dobrý den, jestliže jde o fotografii použitou i jinde na internetu, doporučoval bych ji nenahrávat - mohla by být vyhodnocena jako porušení aut. práv a následně smazána. Místo toho bych ji poslal na permissions-cs@wikimedia.org, spolu s požadavkem, kam byste ráda fotografii vložila, spolu se svolením autora (pro to více viz nápověda). Kolegové ji nahrají a zároveň potvrdí, že k ní máte příslušná práva a poradí, jak vložit do infoboxu. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 11. 7. 2019, 23:41 (CEST)

MediaWiki:Konec mazání[editovat zdroj]

Ahoj, vypadá to, že bot již neaktualizuje MediaWiki:Konec mazání. Můžeš se na to prosím podívat? Děkuji --Jvs 13. 7. 2019, 20:46 (CEST)

Ahoj, bot vypadá, že je nakonfigurován správně. Možná byl na Toolforge, odkud bot běží, nějaký výpadek, ale teď to vypadá, že to funguje. --Martin Urbanec (diskuse) 13. 7. 2019, 22:18 (CEST)
Ahoj, mně se zdá, že to pořád není OK. Když si otevřu Kategorie:Údržba:Subpahýly, vidím SpongeBob Movie: It's a Wonderful Sponge pod zarážkou, ačkoliv by měl být nad ní (čas vypršel 11. 7. 2019). --Jvs 14. 7. 2019, 08:16 (CEST)
Jj, taky třeba Scénologie každodenního chování v Kategorie:Údržba:Urgentně upravit má být dávno nad čarou. --Vachovec1 (diskuse) 14. 7. 2019, 11:35 (CEST)
Tak snad napodruhé už to bude fungovat. Bot sice stránku aktualizoval (časy přímo na MediaWiki:Konec mazání se aktualizovaly), ale vypadá to, že purge už nestačil, a musí jít o null edit. No nic, bot opraven, tak snad bude sloužit dál. --Martin Urbanec (diskuse) 14. 7. 2019, 13:43 (CEST)
Co se pamatuji, vždycky tu byl potřeba null edit. Děkuji, --Jvs 15. 7. 2019, 09:28 (CEST)

Ahoj. Nevím jestli tvůj bot aktualizuje též stránku Wikipedie:Porušení práv/Články zřejmě porušující autorská práva/Copyvia, ale je tam zřejmě stejný problém jako výše. Neaktualizuje se cache, momentálně (čas 20. 7. 2019, 14:42) se mi tam ukazuje čas 19. 7. 2019, 20:06. Šlo by to spravit purgem. --Vachovec1 (diskuse) 20. 7. 2019, 14:44 (CEST)

Ahoj, jestli se tam vážně ukazovalo 19. 7. 2019 dne 20. 7. 2019, pak je problém někde jinde. Mělo by to ukazovat 7 dní starý čas. Každopádně do purgebota přidáno. --Martin Urbanec (diskuse) 20. 7. 2019, 18:52 (CEST)

Otázka od wikipedisty Matej.boruta (15. 7. 2019, 16:42)[editovat zdroj]

Dobrý den,

prosím Vás, jak je možné vytvořit nový článek? Rád bych vytvořil článek, který shrnuje aktivity a pusobnost jedné investiční skupiny v ČR. Budu rád za Vaši radu,

Matěj --Matej.boruta (diskuse) 15. 7. 2019, 16:42 (CEST)

@Matej.boruta:Dobrý den, Matěji, vítejte na Wikipedii! Jsem rád, že jste zde. Pro to, abyste založil článek, stačí vložit název budoucího článku do vyhledávače. Ve výsledcích se Vám zobrazí věta Můžete stránku <název článku> vytvořit nebo požádat o její vytvoření., kde název článku bude napsán červeně. Tam kliknete. Pak kliknete na Začít editovat a můžete začít psát článek. Lepší ale bude, pokud začnete článek psát na tzv. pískovišti. To uděláte tak, že kliknete na odkaz Pískoviště v pravém menu a začnte psát. Do textu, který vložíte na své pískoviště, Vám nikdo až na výjimky nebude zasahovat, a můžete si tam v klidu připravovat svůj text. Jakmile uznáte, že článek je připraven ke zveřejnění, stačí akorát text z pískoviště překopírovat do článku a je to. Dejte vědět, zda jsem Vám pomohl. PS: Budete-li chtít, můžete mi klidně kdykoliv napsat a požádat, abych se na Vaše pískoviště podíval a sdělil Vám své připomínky. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 15. 7. 2019, 16:47 (CEST)

Otázka od wikipedisty Klaravlk (16. 7. 2019, 16:56)[editovat zdroj]

Přidávání infoboxu - ulice

Dobrý den, zpracovávám heslo na ulici Ostrovní a ráda bych přidala "boční panel" se základními informacemi, bohužel se mi nedaří přijít jak na to. Také se mi stalo, že když jsem na pískovišti uvedla titulek "Ostrovní (Praha)" v módu čtení se mi ukázal až pod obsahem. Ráda bych ho dostala před obsah, ale zatím se mi to nepovedlo. Prosím Vás o radu. Děkuji a hezký den. --Klaravlk (diskuse) 16. 7. 2019, 16:56 (CEST)

@Klaravlk:Dobrý den, Kláro, děkuji, že jste se mi ozvala, a vítejte na Wikipedii. Jsem rád, že jste zde. Co se týče infoboxu (boční panel, který zmiňujete), ten se vkládá následovně: Klikněte na Editovat, pak Vložit, Šablona, napište Infobox - ulice a poté vyplňte tabulku údaji. Vše je také vidět na videu, které je vedle tohoto textu.
Co se týče druhého dotazu, Váš článek je momentálně na pískovišti. To je prostor, na kterém můžete volně připravovat články a případně testovat, co Wikipedie umí. Výdycky se jmenuje Wikipedista:Vaše uživatelské jméno/Pískoviště, ve Vašem případě Wikipedista:Klaravlk/Pískoviště. Poté, co článek bude hotov, můžete ho přesunout na nový název. Jednoduchá cesta je ta, že do vyhledávače napíšete název článku (ve Vašem případě Ostrovní (Praha)), potvrďte Enterem, kliknete na červený název článku, který se zobrazí ve výsledcích a překopírujte článek z pískoviště do článku a uložíte. Dejte vědět, zda jsem pomohl. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 16. 7. 2019, 21:44 (CEST)
@Klaravlk:@Martin Urbanec: Omlouvám se, že vstupiji do cizí diskuse, ale: milá Kláro, konzultantem Vašeho kurzu jsem já, wikipedista:Gampe, prosím technické dotazy směřujte na mne: Speciální:E-mail/Gampe nebo Diskuse s wikipedistou:Gampe. Díky! --Gampe (diskuse) 16. 7. 2019, 21:51 (CEST)
@Gampe: Já si k tomu dovolím drobnou technickou poznámku. Klára je v tom nevině, WMF v rámci projektu Zkušenosti nových wikipedistů spustila projekt Domovská stránka nováčka. Tato domovská stránka je dostupná po kliknutí na uživatelské jméno poloviny nováčků (kvůli A/B testování). Jednou z funkcí Domovské stránky je možnost klást otázky "svému mentorovi". Tohoto mentora automaticky vybere Domovská stránka ze seznamu a každému nováčkovi ho přiřadí. Klářina otázka (jak plyne z jejího nadpisu) pochází právě z této Domovské stránky, a jelikož náhoda určila pro Kláru mé jméno, otázka se objevila tady. Zatím neexistuje žádná možnost, jak jméno mentora ovlivnit. Myslím si, že je kontraproduktivní Kláře "zakazovat" této funkcionality využívat (navíc není možné ovlivnit, kolik dalších "tvých" kurzistů má Domovskou stránku zapnuto, a koho mají přiřazeného za mentora, pak také na wiki otázky si myslím dovedeme odpovědět oba stejně kvalitně). Mimochodem, Klára není první kurzista, který se na mě nějakým způsobem obrátil (a to i před Domovskou stránkou). Jako patrolář se koukám na editace všech, nejen kurzistů, a pokud nastane urgentní problém, zakročím. Když se kurzista ozve, samozřejmě mu vše vysvětlím. Možná bychom tuto diskusi měli vést mailem, abychom Kláru zbytečně nemátli následnou diskusí, která se jí vlastně netýká - jak jsem řekl předtím, Klára je v tom nevině. Pokud k tomuto něco tedy ještě máš, prosím, napiš ;). Měj se, --Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 16. 7. 2019, 22:05 (CEST)
Ještě poznámka, na nejbližší schůzce s WMF zdůrazním, že je nutné, aby náhodu šlo v některých případech ovlivnit. --Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 16. 7. 2019, 22:11 (CEST)

Otázka od wikipedisty Matej.boruta (17. 7. 2019, 12:52)[editovat zdroj]

Wikimedia vyhodnotila muj obrázek jako nebezpečný ohledně porušení autorských práv. Jedná se o obrázek který jsem si zakoupil a je nyní náš. Jak mužu požádat o autorizaci obrázku prosím? --Matej.boruta (diskuse) 17. 7. 2019, 12:52 (CEST)

@Matej.boruta:Dobrý den, Matěji, zkuste obrázek načíst skrz tento odkaz. Dejte vědět, zda jsem pomohl. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 17. 7. 2019, 17:11 (CEST)
@Matej.boruta: Zakoupení obrazu nikterak nemění jeho autorskoprávní status – tj. stále to může být porušení AP. (Martine, na tohle by bylo minimálně vhodné upozornit dřív, než odkazovat na načtení.) — Draceane diskusepříspěvky 22. 7. 2019, 12:33 (CEST)
Díky za doplnění. Oba dva jsme výraz "zakoupil jsem obraz" pochopili jinak, já jako "zakoupil jsem práva k obrazu", a ty nejspíš jako "zakoupil jsem obraz jako takový, jeho 'hardware', potažmo nosič". Netuším, co je pravděpodobnější, každopádně díky. Měj se, --

Growth team updates #9[editovat zdroj]

23. 7. 2019, 16:26 (CEST)

Bot[editovat zdroj]

Ahoj, mohu na tebe mít otázku ohledně zkušeností s botem? Rád bych si založil bota na občasnou rekategorizace (cat-a-lot), linkfix či opravu parametrů a tabulek. Existuje nějaký začátečnický program nebo je nejlepší pracovat rovnou (naučit se) s AWB? Děkuji RiniX (diskuse) 23. 7. 2019, 17:40 (CEST)

Ahoj, AWB považuji za "začátečnický program" :-). Složitější program (spíše framework, můžeš s jeho pomocí psát vlastní skripty) je třeba Pywikibot (nebo dokonce psaní botů úplně bez čehokoliv dalšího). --Martin Urbanec (diskuse) 24. 7. 2019, 00:07 (CEST)

Prodloužení[editovat zdroj]

Ahoj, jak prodloužit hlasování? OJJ, Diskuse 27. 7. 2019, 05:38 (CEST)

Ahoj, komentářem pod nadpisem Hlasování. V něm se uvede poznámka, kterou bude robot zobrazovat místo data. --Martin Urbanec (diskuse) 27. 7. 2019, 14:11 (CEST)

Otázka od wikipedisty SŠSTeplice (28. 7. 2019, 12:59)[editovat zdroj]

Dobrý den, založil jsem stránku o této škole https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:Horak.Karel ale nikde ji nemohu najít? Nevíte kde by mohl být problém?. Díky Karel --SŠSTeplice (diskuse) 28. 7. 2019, 12:59 (CEST)

Byla patrně na té adrese, kterou jste zadal (Wikipedista:Horak.Karel), jenže její obsah jste - přes všechna možná varování - opsal, takže ho kolegové zrušili. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 29. 7. 2019, 17:23 (CEST)
@SŠSTeplice:Dobrý den, přesně, jak kolega Sokoljan napsal. Jde-li o Váš text, je třeba zaslat svolení autora na adresu permissions-cs@wikimedia.org, viz nápověda. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 29. 7. 2019, 17:28 (CEST)

MMDW[editovat zdroj]

Ahoj, odpusť mi prosím můj Čech. Nejsem rodák.
Viděl jsem tě v jiné Wikipedii a myslel jsem si, že si můžeš přečíst tento článek. Místo "Citace elektronické monografie" jsem použil cizí šablonu "Cite web". Gramatika je však důležitější. Požádal jsem českého kandidáta, aby se na to podíval a ona odešla. Obecně Uhlíř odvedl velmi pěknou práci. Dgw 29. 7. 2019, 19:40 (CEST)

NEWTON Media[editovat zdroj]

Dobrý den, pane Urbanče, chtěla jsem Vás požádat zda by bylo možné odemknout pro úpravy wiki stránku NEWTON Media, která je uzamčena od února - původně do 28. 2. 2019. A uživatel, který stránku rozporoval dále nekomunikuje. Díky. --Evies02 (diskuse) 30. 7. 2019, 14:11 (CEST)

@Evies02:Dobrý den, stránka NEWTON Media není uzamčena, zámek skutečně 28. 2. 2019 vypršel. Jelikož je spor zdá se již vyřešen, odebral jsem upozornění, že o obsahu stránky se vede spor, které Vás možná zmátlo. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 31. 7. 2019, 13:46 (CEST)
Děkuji Vám za odpověď a pomoc --Evies02 (diskuse) 31. 7. 2019, 17:01 (CEST)

Ondřej Höppner[editovat zdroj]

Jakkoliv nechci do kauzy Höppner zasahovat, přijde mi tvůj zámek ukvapený (a zbytečně dlouhý), vypadá to, že i ta IPv6 chtěla přispívat v dobré víře, jak jsme si vyjasnili zde. — Draceane diskusepříspěvky 30. 7. 2019, 16:42 (CEST)

@Draceane:Ahoj, přiznám se, že jsem se na Tvou diskusi nekoukal - viděl jsem čtyři reverty příspěvků od dvou anonymních uživatelů, všechny z dneška, tak jsem stránku zamknul. Každopádně ten link to mění, odemknul jsem tedy. --Martin Urbanec (diskuse) 30. 7. 2019, 17:37 (CEST)

Otázka od wikipedisty Sukittel (31. 7. 2019, 12:04)[editovat zdroj]

Dobry, doplnal som do clanku "Seznam dílů seriálu Siréna" prv ako neprihlaseny uzivatel pod mojou IP ckou....Nasledne som si vytvoril ucet ako novacik. Je mozne upravit moju IP, ktora je viditelna v logoch na moj nick? Dakujem Suki --Sukittel (diskuse) 31. 7. 2019, 12:04 (CEST)

@Sukittel:Dobrý den, to bohužel možné není, software to neumožňuje. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 31. 7. 2019, 13:47 (CEST)

Renamed user on it.wiki[editovat zdroj]

Hello, you renamed the user "CamiComunicazione" into "CamiCamiCami" as per request. Unfortunately, also the new name chosen by this user is against the username policies in force on the Wikipedia in Italian language. "Cami" is the name of a manufacturing firm (the former name was pointing to the company's Communication unit) so it is still inappropriate according to it.wiki policies ("official" users as well as "company names" are forbidden and the user with the new name is still enforcing an "official user" indication). The user shall choose a different name totaly unrelated to any company name or business unit. Many thanks and have a good job.--L736E (diskuse) 1. 8. 2019, 14:57 (CEST)

@L736E:Hello, thank you for your information. Feel free to keep user blocked, and tell them they have to request another rename. Best, --Martin Urbanec (diskuse) 1. 8. 2019, 15:02 (CEST)

Jak co nejlépe poradit nováčkům?[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

tuto zprávu Vám posílám proto, že jste se buď zapsal(a) jako mentor anebo často odpovídáte na otázky na stránce Potřebuji pomoc. Nadace Wikimedia uvažuje o uspořádání školení pro mentory, které by se zaměřovalo na to, jakým způsobem je nejlepší nováčkům pomáhat, jak mohou nováčci reagovat na zprávy od zkušenějších wikipedistů apod. Školení by bylo v češtině a uskutečnilo by se pravděpodobně někdy koncem září. Rád bych se vás touto zprávou zeptal, zda byste o školení měli zájem. Pokud ano, rád bych vás požádal, abyste mi co nejrychleji dali vědět na mou diskusi nebo na e-mail murbanec-ctr@wikimedia.org.

Děkuji mnohohrát,
--Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 5. 8. 2019, 22:23 (CEST)

Otázka od wikipedisty Bylonas5auzjsme2 (6. 8. 2019, 21:16)[editovat zdroj]

Dobrý den, pane Urbance, pomohl byste mi prosím s uvěřejněním prvního článku? --Bylonas5auzjsme2 (diskuse) 6. 8. 2019, 21:16 (CEST)

@Bylonas5auzjsme2: Dobrý den, samozřejmě, s čím potřebujete poradit? --Martin Urbanec (diskuse) 6. 8. 2019, 21:33 (CEST)

Otázka od wikipedisty Bylonas5auzjsme2 (6. 8. 2019, 22:53)[editovat zdroj]

Dobrý večer, snažila jsem se na svém pískovišti vytvořit článek o Interim managementu, nejsem si jistá, ve které fázi se nacházím a co mám udělat pro zveřejnění. --Bylonas5auzjsme2 (diskuse) 6. 8. 2019, 22:53 (CEST)

@Bylonas5auzjsme2:Dobrý den, já Váš článek vidím na Interim management jako zveřejněný. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 6. 8. 2019, 23:33 (CEST)

Dobrou noc, zadalo jsem ho tam po vyhledání hesla Interim management, pro které heslo neexistovalo a tak jsem sledovala vývzu na jeho vytvoření. Obyvklou cestu však bohužel stále neznám...Budu ráda za doporučení. Srdečně zdraví.

@Bylonas5auzjsme2:Dobrý den, zvolila jste přesně tu nejobvyklejší cestu. Ať se daří, --Martin Urbanec (diskuse) 7. 8. 2019, 14:32 (CEST)