Přeskočit na obsah

Nápověda:Klíč řazení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Klíč řazení určuje v kategoriích, kam se má článek nebo jiná stránka zařadit do abecedního seznamu na stránce kategorie. Články se na stránce kategorie automaticky řadí abecedně podle svého názvu. Ostatní stránky (tedy i podkategorie) se řadí podle názvu až za označením jmenného prostoru a dvojtečkou, tedy např. Kategorie:Fyzika bude řazena podle názvu „Fyzika“. Je však možné zvolit jiný klíč řazení, tedy název, podle kterého se článek zařadí.

Použití klíče[editovat | editovat zdroj]

Klíč řazení, tedy text, podle kterého se článek (stránka) zařadí, se vkládá dvěma způsoby:

  1. Za svislou čáru ([[Kategorie:Seznamy|Čeští spisovatelé]]) pro použití jen v jedné vybrané kategorii.
  2. Pomocí {{DEFAULTSORT:Einstein, Albert}} pro změnu výchozího řazení u všech kategorií. Tato funkce se využívá zejména u jmen lidí k řazení podle příjmení.

V konkrétní kategorii[editovat | editovat zdroj]

Pokud je třeba změnit řazení pouze v jedné z kategorií nebo je třeba v různých kategoriích použít různý řadicí klíč, používá se kód se svislou čárou podle vzoru:

[[Kategorie:Název kategorie|Klíč řazení]] 

Například stránka Seznam českých spisovatelů by měla být v kategorii seznamů pod písmenem Č, nikoli pod písmenem S – použijeme klíč „Čeští spisovatelé“: [[Kategorie:Seznamy|Čeští spisovatelé]]. Takto zadaný klíč má vždy prioritu nad řazením zadaným pomocí {{Defaultsort}}. Je možné použít i speciální klíče, např. mezeru u hlavního článku (viz níže).

ve V dialogu Kategorií ve Vizuálním editoru se klepne na název zvolené kategorie a klíč se vepíše do políčka Tuto stránku řadit, jako by se jmenovala.

Změna výchozího řazení[editovat | editovat zdroj]

Pokud je potřeba článek ve všech kategoriích řadit jinak než podle jeho názvu, nejčastěji u životopisných hesel podle příjmení, přidejte do něj nad seznam kategorií kód ve formátu:

{{poslední šablona článku|v dotyku s řešením kategorií}}
{{DEFAULTSORT:klíč řazení}}
[[Kategorie:Název kategorie]]

Například článek Albert Einstein se bude vždy řadit pod písmeno E, nikoliv pod písmeno A, protože je do něj vložen kód {{DEFAULTSORT:Einstein, Albert}}. Uvedení klíče v podobě celého jména („Einstein, Albert“) je zajištěno správné pořadí před jmenovcem Carlem Einsteinem. U konkrétní kategorie je pak stále možnost změnit řazení prvním způsobem.

ve V dialogu Kategorií ve Vizuálním editoru jsou pod kategoriemi Možnosti, kde se výchozí klíč řazení píše do políčka označeného Tuto stránku implicitně řadit jako.

Různé klíče řazení[editovat | editovat zdroj]

Klíč řazení je slovo nebo slovní spojení, které se při abecedním řazení článku (stránky) v kategorii použije jako předpona názvu článku (stránky). Pokud klíč řazení není vyplněn, automaticky je použit název článku, stačí jej tedy vyplnit pouze pokud chceme pořadí řazení článku (stránky) v kategorii změnit. U klíče řazení se nerozlišují malá a velká písmena, avšak mezery na začátku nebo na konci ve výsledném řazení roli hrají.

Kromě slov a slovních spojení se jako klíče řazení používají také speciální znaky k následujícím účelům:

  • Mezera ( ) k zařazení na začátek před českou abecedu. Používá se zpravidla u hlavního článku kategorie, který pojednává o tématu kategorie a vkládá se na stránku kategorie šablonou {{Hlavní článek}}.
  • Pomlčka (–) (ne spojovník) k zařazení na druhé místo mezi mezeru a českou abecedu. Používá se zpravidla v případech majících význam jen pro editory, nikoliv pro čtenáře, tedy např. pro WikiProjekty související s tématem kategorie.
  • (π) k zařazení na konec za českou abecedu. Používá se zpravidla u portálů souvisejících s tématem kategorie.

Kategorie, ve kterých nejsou správně seřazeny články, tedy buď nejsou řazeny podle žádného klíče nebo jsou řazeny podle nesprávného klíče, se řadí do kategorie Údržba:Kategorie k seřazení. Články v takové kategorii je pak nutné po jednom projít a přidat k dané kategorii chybějící klíč řazení nebo opravit chybný.

Související nápověda[editovat | editovat zdroj]