Přeskočit na obsah

Nápověda:Hlavní článek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Hlavní článek kategorie se nazývá článek, který definuje téma kategorie nebo o něm podává ucelený přehled. Například článek Lokomotiva je hlavním článkem Kategorie:Lokomotivy.

Hlavní článek se řadí do „své“ kategorie (kategorie, kterou definuje) na začátek před abecední pořadí pomocí mezery jako řadícího klíče:

[[Kategorie:Název kategorie| ]]

Hlavní článek se dále řadí do kategorií, do nichž je zařazena tato vlastní kategorie, pokud jsou v nich i další články podobného druhu. Například článek Praha patří na začátek Kategorie:Praha a do Kategorie:Města v Čechách. Ne všechny nadřazené kategorie jsou však vhodné i ke kategorizaci článku: např. článek Praha nepatří do Kategorie:Kategorie podle obcí v Česku, protože se jedná o tzv. metakategorii, která má obsahovat pouze kategorie a žádné články.

Hlavní článek se na stránce kategorie navíc zvýrazní tím, že se vloží v úvodu textu kategorie pomocí speciální šablony: například v Kategorie:Lokomotivy je na začátku uveden kód:

{{Hlavní článek|Lokomotiva}}

Na stránce kategorie se pak zobrazí tučně jako odkaz:

Hlavní článek: Lokomotiva

V případě potřeby je možné uvést víc než jeden hlavní článek. Pokud v šabloně není uveden název hlavního článku, použije se odpovídající položka Wikidat nebo název stránky kategorie (bez „Kategorie:“).

Související nápověda

[editovat | editovat zdroj]