Wikipedie:Bot/Žádosti o provedení práce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
WP:ŽOPP

Stránka by měla sloužit jako místo, kam by se měly směrovat prosby a žádosti na operátory botů pro jejich využití ostatními uživateli, kteří narazili na problém, který si žádá (či by bylo snadnější využít) pomoc bota.

V některých případech je nejlepší se obrátit přímo na operátory konkrétních robotů:

Prosíme žadatele, aby
 • Specifikovali dostatečně jasně problém, nejlépe včetně odkazů na konkrétní články/kategorie…
 • Rozmysleli si, zda je nutné na konkrétní účel spouštět či vytvářet robota, zda není lépe udělat několik málo editací osobně
 • Ujistili se, že nežádají něco, co je v rozporu s Doporučeními či pravidly
Prosíme operátory, aby v případě, že se rozhodnou ujmout se úkolu či danou funkci do svého bota implementovat, aby
 • v případě potřeby u příslušné žádosti označili svůj záměr to udělat
 • a pak potvrdili, že implementace byla dokončena

Archivy žádostí: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 a 13. Dlouhodobě neuzavřené žádosti jsou k nalezení v seznamu neuzavřených žádosti.


Náhrada textu[editovat zdroj]

Nahradit řetězec s tvrdými mezerami "[[m n. m.]]" za "[[nadmořská výška|m n. m.]]" ve všech odkazech na přesměrování M n. m. #REDIRECT [[Nadmořská výška]].--Tomas62 (diskuse) 31. 7. 2015, 08:36 (CEST)

Žádost o přesměrování – Bílí Tygři Liberec[editovat zdroj]

Prosím o zajištění přímého odkazování z interních odkazů:

 • HC Bílí tygři Liberec
 • HC Bílí Tygři Liberec
 • HC Liberec
 • HC Stadion Liberec
 • Bílí tygři Liberec

na Bílí Tygři Liberec. Souvisí to s úspěšně vyřízenou žádostí na Nástěnce správců.

Předem za úpravu děkuji. --Jan Polák (diskuse) 31. 7. 2015, 10:20 (CEST)

Hromadná úprava odkazů[editovat zdroj]

Dobrý den, mám menší problém, kdysi jsem u mnoha čeledí rostlin dal do externích odkazů odkaz na stránky Families of flowering plants, které mezitím změnily webovou adresu a odkazy jsou proto nefunkční. Našel by se nějaký robot, který by prošel stránky a nahradil část webové adresy ve zdrojovém kódu? Potřeboval bych např. z

[http://www.biologie.uni-hamburg.de/b-online/delta/angio/www/trochode.htm]
udělat
[http://delta-intkey.com/angio/www/trochode.htm]

a nápodobně u spousty jiných čeledí. Přípona směřující odkaz ke konkrétnímu článku o konkrétní čeledi (v tomto případě trochode.htm) zůstává u staré i nové adresy vždy stejná.

Děkuji. Vojtěch Zavadil (diskuse) 8. 8. 2015, 17:43 (CEST)

Projel jsem takto kategorii Botanické čeledi, bylo tam 131 článků, kde bylo potřeba provést náhradu. Pokud jsou takové články ještě v nějaké jiné kategorii, tak napište, pustím na ně bota znovu :-) --Wesalius d|p 8. 8. 2015, 18:34 (CEST)
Skvělá práce, díky. Myslím že hlavní díl je hotov, případné drobky mohu dodělat ručně, příp. se ozvu. S pozdravem Vojtěch Zavadil (diskuse) 8. 8. 2015, 19:07 (CEST)

Šablona:Převzato[editovat zdroj]

S ohledem na uzavření tohoto DoSu chci požádat botovodiče o odstranění šablony {{převzato}} z článků v hlavním jmenném prostoru.

Vzhledem ke zdůvodnění uzavření onoho DoSu by bylo vhodné odstranit z článků i nešablonovité poznámky (viz třeba Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Krakov)) typu

<!-- Článek není překlad, proto prosím nenahrazovat šablonou Překlad. -->
* ''Tento článek využívá informace z odpovídajícího článku anglické a německé Wikipedie. ''

, které nejsou v souladu se stávajícími pravidly (WP:OV, WP:VZ) a které jsou vlastně pouze obměnou šablony {{převzato}}, neboť jsou využívány některými editory ve stejných případech. Ale nevím, jestli toto odstranění bude možné roboticky. --Harold (diskuse) 9. 8. 2015, 16:21 (CEST)

Na odstranění šablony pracuji. --Wesalius d|p 9. 8. 2015, 18:25 (CEST)
@Harold:V hlavním jmeném prostoru jsou odstraněny. Nyní jich celkem hodně zbývá v jm. prost. Kategorie, kde je vložena v textu: Kategorie je plněna automaticky šablonami {{Překlad}} a {{Převzato}}. Také odstranit? --Wesalius d|p 9. 8. 2015, 18:49 (CEST)

Hotovo. Hotovo Jelikož text v původním znění po odstranění {{Převzato}} jen klamal, tak jsem to odstranění provedl. --Wesalius d|p 12. 8. 2015, 08:06 (CEST)

@Wesalius:Šablony odstraněny, avšak výše citovaný text odstraněn nebyl. Připomínám čistě jen proto, že zatržítko splněného úkolu mne trochu mate a postrádám odpověď na otázku, zdali text půjde odstranit roboticky.--Tomas62 (diskuse) 22. 8. 2015, 15:22 (CEST)
Odstranění výše citovaného textu roboticky udělat neumím (možná jiný botovodič to zvládne). --Wesalius d|p 23. 8. 2015, 08:14 (CEST)

Úprava šablony Infobox horská chata[editovat zdroj]

Prosím o úpravu Šablona:Infobox - horská chata a cca 40 článků, kde je použit, aby korespondoval s ostatními podobnými šablonami, je to např. v nápovědě Nápověda:Infobox. Parametry: foto nahradit obrázek, popis za popisek, výška za nadmořská výška (není z názvu jasné, zda je to výška budovy či nadmořská výška). Chtěl jsem udělat alespoň alias parametrů (aby mohly být použity oba názvy), ale nepřišel jsem na to, jak to udělat. Děkuji --Pavouk (diskuse) 11. 8. 2015, 00:08 (CEST)

Parametry a infobox jsem přejmenoval a ponechal ho dočasně zpětně kompatibilním. Nemůžu spustit bota, ale případný botovodič se může řídit touto změnou dokumentace. Matěj Suchánek (diskuse) 11. 8. 2015, 07:45 (CEST)
Náhrady v článcích jsem provedl, prosím o namátkovou kontrolu, jestli není nějaký infobox/článek rozbitý. S pozdravem. --Wesalius d|p 11. 8. 2015, 19:34 (CEST)
Děkuji moc. Prošel jsem namátkou asi 15 článků a všude se infobox zobrazuje správně. S pozdravem --Pavouk (diskuse) 12. 8. 2015, 09:33 (CEST)

Úprava šablony Infobox šachista[editovat zdroj]

Prosím o změnu použití šablony Infobox šachista na šablonu Infobox - šachista u všech článků, kde je použita, abychom neměli zbytečné přesměrování a šablonu Infobox šachista bylo možné smazat. Dále prosím o opravu slova Titul (Titul|-) na Tituly (Tituly|-) v této šabloně a všech článcích, kde je šablona použita. Mircea (diskuse) 19. 8. 2015, 16:07 (CEST)

Prosím toho, co bude přesouvat, aby se podíval na stránku Wikipedista:Marek Koudelka/Pískoviště 3, tj. v případě této šablony půjde o úpravu parametrů „Fotografie“ (obrázek) a „Popis“ (popisek). Jinak na odkazované stránce je více infoboxů k náhradě, takže pokud někdo má čas, může roboticky nahrazovat (v závorce je vždy uvedeno, co je třeba rovnou upravit). --Marek Koudelka (diskuse) 19. 8. 2015, 16:15 (CEST)
Já už s tou opravou začal, mohl byste Marku prosím dorazit na cs.wiki IRC, abyste mi pomohl zorientovat se ve vašich pokynech? Díky. --Wesalius d|p 19. 8. 2015, 18:56 (CEST)

Hotovo. Hotovo--Wesalius d|p 19. 8. 2015, 21:00 (CEST)

Skvělé, díky. Ještě mě teď napadlo, že by se šedivý řádek "FIDE Elo" nemusel objevovat u těch hráčů (týká se hlavně těch z minulosti před vznikem Elo), kteří ho nemají. Mircea (diskuse) 20. 8. 2015, 09:09 (CEST)
Toto už také nebude dělat bot, nýbrž člověk, který to nastaví ve vlastní šabloně. --Wesalius d|p 20. 8. 2015, 09:11 (CEST)

Infobox - šachista - automatická aktualizace ELO[editovat zdroj]

Pěkné by bylo, kdybychom měli automatickou aktualizaci ELO, jako např. en, de, ru a další wiki. Inspirace je zde: en:Wikipedia_talk:WikiProject_Chess/Archive_21#Automatic_updated_FIDE_rating_in_infobox_.28by_bot.29. Troufl by si na to někdo? Mircea (diskuse) 20. 8. 2015, 09:09 (CEST)

Nepatří tento požadavek pod technickou lípu? Nevidím v tom žádnou práci pro bota. --Wesalius d|p 20. 8. 2015, 09:11 (CEST)
Předpokládám, že to bot každý měsíc, když vyjde prvního nová listina zaktualizaje. Je ale nejspíš pravda, že to přijde i pod technickou lípu - dám to tam. Mircea (diskuse) 20. 8. 2015, 09:13 (CEST)

Narovnání odkazů[editovat zdroj]

Prosím o jednorázové narovnání odkazů Nátrubek -> Nátrubek (hudba). Děkuji --Jvs 24. 8. 2015, 11:50 (CEST)

Hotovo. Hotovo --Wesalius d|p 24. 8. 2015, 20:19 (CEST)

Šablona:Vzorový text[editovat zdroj]

V použiti šablony {Šablona:Vzorový text} jsou na mnoha místech (např. Francouzština) chybné názvy parametrů název 1 (2, 3, ...) namísto správných Jazyk 1 (2, 3, ...). Opravil jsem ručně např. v článku Norština. O ostatní prosím bota. Děkuji. B.mertlik (diskuse) 30. 8. 2015, 14:26 (CEST)

Kolega Wesalius roboticky upravoval dle mých pokynů výskyty šablony {{Infobox - jazyk}} a bot nějakým způsobem upravil i jiné šablony. To jen pro informaci. Díky za kontrolu. --Marek Koudelka (diskuse) 30. 8. 2015, 14:33 (CEST)
Ano, tuto chybnou náhradu mám na svědomí já. Nevím jak parametry |název, které jsou po proběhlé úpravě, shodné v obou šablonách od sebe navzájem odlišit. Šablona Vzorový text je naštěstí jenom v 76 článcích, ale ne ve všech jsou chyby, takže asi to budeme muset společnými silami opravit ručně. Omlouvám se za způsobené potíže. --Wesalius d|p 30. 8. 2015, 17:36 (CEST)
@B.mertlik, Wesalius:OK, jdu od konce. Doufám, že oba pomůžete. --Marek Koudelka (diskuse) 30. 8. 2015, 17:39 (CEST)
Díky za pomoc s opravou a za prvotní upozornění, mělo by to být celé opraveno. --Wesalius d|p 30. 8. 2015, 17:54 (CEST)
Vše OK, překontroloval jsem všechno. --Marek Koudelka (diskuse) 30. 8. 2015, 17:58 (CEST)

Vteřiny a sekundy[editovat zdroj]

V článcích je velmi často použitá nesprávně vteřina místo sekunda (vteřina má být úhlová jednotka, správné pojmenování časové jednotky je jen sekunda). Bot samozřejmě nepozná, kdy je použití správné a kdy ne. Už jsem ručně opravil několik desítek článků a můžu říct, že pokud někde bylo slovo vteřina, tak dokonce ve více než 50 % to bylo nesprávně použito. Takže by snad bylo lepší nahradit všechny výskyty a vrátit zpět tu menší část :) To by asi nebyl dobrý krok, ale přesto doporučuju provést nahrazení pro skupinu článků se sportovní tématikou, kde se tato chyba vyskytuje velice často a určitě se nebude jednat o úhlovou vteřinu.

Pokud je teda možné projít sportovní články (hlavně hokejové a stránky atletů nebo obecně sportovců), kde je potřeba nahradit "vteřin" na "sekund". Slova mají stejný slovní vzor, takže bude sedět i tvar vteřiny -> sekundy, vteřinu -> sekundu apod. --LiMr (diskuse) 30. 8. 2015, 15:28 (CEST)

Mohu se na to v nejbližších dnech podívat, ale mám obavu, že se tyto úpravy nemusí zamlouvat dalším wikipedistům pracujícím na těchto článcích. Důvodem je, že konsensus ohledně robotických editací říká, že boti nemají pokud možno zasahovat do obsahu článků. Pokud myslíte, že přínosy převažují rizika, mohu zkusit pár náhrad provést a uvidíme, jestli to náhodou někoho nenaštve. --Wesalius d|p 30. 8. 2015, 17:40 (CEST)
Tak jsem upravil cca 30 článků, teď to nechám vychladnout, aby měli dotčení editoři čas se ozvat a pak budu pokračovat. Nepůjde to příliš rychle, protože cca každý 5. článek používá vteřinu správně a proto musím pokaždé přečíst kontext, abych nenadělal chybné opravy. S pozdravem. --Wesalius d|p 4. 9. 2015, 10:57 (CEST)
Pokud každým pátým článkem myslíte ze zmiňovaných sportovních článků a ne ze všech, tak to snad není tak časté? Na správné použití jsem tam někde narazil, když se odkazoval např. na starý pořad Branky, body, vteřiny, který je v dnešní době taky nesprávně pojmenován. Podobně jsem objevil název nějaké knihy o sportu, která měla v názvu vteřinu, ale která se samozřejmě také nesmí změnit. Občas se jedná o citace nebo přímé věty. Možná to opravdu vyžaduje poloautomatické zpracování a není to čistá práce pro bota. --LiMr (diskuse) 5. 9. 2015, 10:57 (CEST)
No tak časté to sice není, ale stejně musím číst všechno abych ten každý 5. odhalil :-). Včera jsem projel obrovskou várku, ke konci mi to nabízelo už jen články mimo hlavní jmenný prostor. Kdybyste na nějaký narazil, napište mi sem, kdyžtak poupravím parametry vyhledávání a pustím se do toho znovu. --Wesalius d|p 5. 9. 2015, 14:12 (CEST)

Fixlinks tenistů[editovat zdroj]

Ahoj, je-li to možné prosím o zafixování:

Díky.--Kacir 6. 9. 2015, 01:52 (CEST)

Oprava linků ve spolupráci s TchořoBotem dokončena Vyřešeno --Wesalius d|p 6. 9. 2015, 08:29 (CEST)

Chybná ISBN[editovat zdroj]

Prosím o fix následujících ISBN:

Přesné výskyty lze dohledat v seznamu zde – Wikipedie:WikiProject Check Wikipedia/Chybná ISBN. Děkuji. --Vachovec1 (diskuse) 7. 9. 2015, 21:09 (CEST)

Fix šablony[editovat zdroj]

Prosím o nahrazení levé šablony v článcích a smazání přesměrování:

 • {{Český basketbal - související kategorie a články}} —> {{Český basketbal}}

Díky.--Kacir 11. 9. 2015, 11:25 (CEST)

Hotovo. Hotovo--Wesalius d|p 11. 9. 2015, 13:22 (CEST)

Rekategorizace[editovat zdroj]

Prosím o přesun podkategorií typu „Alžírští režiséři“ z Kategorie:Režiséři podle národnosti do Kategorie:Režiséři podle zemí, kromě „Baskičtí režiséři‎“ a „Židovští režiséři‎“. (A taky kromě úvodních Divadelní režiséři podle národností, Filmy podle národnosti režiséra.) Děkuji --Jann (diskuse) 12. 9. 2015, 18:28 (CEST)‎

Hotovo. Hotovo--Wesalius d|p 13. 9. 2015, 22:10 (CEST)

Osobnosti (Bratislava, Liptovský Mikuláš)[editovat zdroj]

Prosím o smazání odkazů na kategorie Kategorie:Osobnosti z Bratislavy a Kategorie:Osobnosti z Liptovského Mikuláše u článků, kde existují odkazy na kategorie Kategorie:Narození v Bratislavě nebo Kategorie:Úmrtí v Bratislavě nebo Kategorie:Pohřbení v Bratislavě a Kategorie:Narození v Liptovském Mikuláši nebo Kategorie:Pohřbení v Liptovském Mikuláši. Tam kde kategorie "Narození" nejsou prosím o změnu kategorie "Osobnosti" na "Lidé" (Kategorie:Lidé z Bratislavy a Kategorie:Lidé z Liptovského Mikuláše). Do budoucna by bylo dobré toto udělat i u Česka, tam je toho podstatně více... Mircea (diskuse) 22. 9. 2015, 17:37 (CEST)

Co se týká Česka je možno stejným způsobem přesunovat: Kategorie:Osobnosti z Prahy a Kategorie:Osobnosti z Plzně. Mircea (diskuse) 25. 9. 2015, 16:10 (CEST)
Bylo by možné udělat jednu takovouto změnu ručně a odkázat zde revizi? Rád pomůžu, ale nejsem si jistý, co je zadáním, protože Kategorie:Osobnosti z Bratislavy a Kategorie:Osobnosti z Liptovského Mikuláše nejsou podle Speciální stránky odkazovány z žádných článků. --Wesalius d|p 25. 9. 2015, 22:15 (CEST)
@Mircea:?--Wesalius d|p 1. 10. 2015, 12:28 (CEST)
Tady: [1]. Mircea (diskuse) 1. 10. 2015, 13:00 (CEST)
Teď na to koukám a už chápu problém, na ty kategorie skutečně nic neodkazuje, ale jsou v nich články, stačí kliknout na ty červené odkazy v tomto odstavci. Mircea (diskuse) 1. 10. 2015, 13:05 (CEST)
První polovinu mám a teď se zeptám: Znamená druhá část zadání, že mám z u článků v kategoriích "Úmrtí v Bratislavě", "Pohřbení v Bratislavě", "Pohřbení v Liptovském Mikuláši" změnit kategorii "Osobnosti z Bratislavy" na "Lidé z Bratislavy" a "Osobnosti z Liptovského Mikuláše" na "Lidé z Liptovského Mikuláše"?--Wesalius d|p 1. 10. 2015, 13:50 (CEST)
Díky. Ano přesně tak. Sice jsou někteří z nich např. narození v Bratislavě, ale protože je to jenom v úvodu článku a není to v kategoriích, tak se to už bude muset dočistit ručně.
Tomu kritériu k přesunu Osobnosti -> Lidé neodpovídá žádný článek. --Wesalius d|p 1. 10. 2015, 15:04 (CEST)

Prosím pak i tu Prahu a Plzeň. Stejně tak ručně projedu ty města/vesnice, kde je jeden/dva lidi - to se asi nevyplatí dělat botem, ale ty kde jich je mnoho sem zase zadám, až se k nim při ručním procházení dostanu.Mircea (diskuse) 1. 10. 2015, 14:55 (CEST)

Prahy a Plzně se také týká to mazání odkazů na kategorie (-Osobnosti z Prahy a -Osobnosti z Plzně) pokud se tam narodili, zemřeli nebo byli pohřbeni ? Nebo jen ten přesun na Lidé? --Wesalius d|p 1. 10. 2015, 15:04 (CEST)
Také se jich to týká, musí se k tomu přistupovat jednotně. Mircea (diskuse) 2. 10. 2015, 09:43 (CEST)