Wikipedie:Bot/Žádosti o provedení práce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


Zkratka:
WP:ŽOPP
Žádosti o provedení práce

Na této stránce je možné požádat operátory botů o pomoc s vyřešením určitého problému nebo o vytvoření určitého seznamu stránek pomocí robotických úprav. K pravidelnému narovnávání přesměrování můžete využít také této stránky, k pravidelnému opravování pravopisných nebo stylistických chyb pak této stránky. S komplexnějším problémem se můžete také obrátit na účastníky projektu Strojové zpracování.

Prosíme žadatele, aby
 • si rozmysleli, zda je opravdu nutné na konkrétní problém připravovat a spouštět bota, zda není jednodušší udělat několik málo editací ručně;
 • specifikovali dostatečně jasně problém, nejlépe včetně odkazů na konkrétní články/kategorie;
 • se ujistili, že nežádají něco, co je v rozporu s platnými závaznými pravidly, či doporučeními;
 • případně také uvedli odkaz na diskusi, na základě které mají být robotické úpravy provedeny.
Prosíme operátory botů, aby
 • hlavně u nových anebo časově náročnějších prací uvedli svůj záměr práci provést;
 • vždy potvrdili, pokud byla práce provedena a dokončena.

Neuzavřené žádosti lze nalézt v seznamu neuzavřených žádostí.

Obsah

Infoboxy[editovat | editovat zdroj]

Zdravím všechny botovodiče, prosím, aby jste si našli čas a pomohli sjednotit infoboxy nesprávně pojmenované. Díky. --Urbanecm (diskuse) 11. 3. 2016, 16:03 (CET)

A parametry mají všechny tyto boxy standardizované? Protože, kdyby šlo jen o přejmenování, tak to je hned, ale jak patrno v projektu, je třeba řešit i parametry. --Wesalius d|p 11. 3. 2016, 16:06 (CET)

Nikoliv, tyto boxy jsou ty nesprávně pojmenované (respektive odpovídající výrazu Infobox.* a neodpovídající Infobox - .*). I tak je to ale práce pro botovodiče, kvůli hromadnosti náhrad již vložených infoboxů. Budu rád, když se do toho zapojí více lidí. --Urbanecm (diskuse) 11. 3. 2016, 21:42 (CET)

Děkuji Urbanecm za příspěvek a souhlasím s Wesaliem, je potřeba nezapomenout ani na parametry, případně poladit na sjednocený vzhled. Nejen WikiProjekt Strojové zpracování, ale i WikiProjekt Infoboxy jsou teď oba společně zaměřeny hlavně na ně. Něco málo je nastartováno na společné stránce obou projektů, která byla pro tyto účely vytvořena. Jinak mě ještě napadlo, že by možná nebylo úplně od věci vytvořit nějakou ceduli (s automatickou kategorizací do údržbové kategorie), kterou noincludovat do infoboxů, které ještě nemají nový název. Případně by to mohl zajistit i modul v šabloně Infobox (případně Infobox začátek nebo Dokumentace), který by detekoval v názvu šablony infobox ve starém názvu a vkládal tam tu noinclude ceduli. Třeba by to pomohlo zapojit i další wikipedisty, kteří by si běžně nějakého zastaralého názvu ani nevšimli. --Dvorapa (diskuse) 11. 3. 2016, 21:50 (CET)

To by asi mohlo pomoci, kdyby běžní uživatelé šablony mohli nějak pomoci. Mě by se bez bota nahrazovat stovku výskytů nechtělo. Obávám se, že to může vyústit v to, že daný uživatel šablonu přesune na správný název a tím to pro něj skončí. To by nám v konečném důsledku mohlo i uškodit. --Urbanecm (diskuse) 11. 3. 2016, 22:29 (CET)
Není to tak dávno, co jich bylo přes 200 se starým názvem. Postup je tedy patrný, včetně úpravy některých problematičtějších infoboxů.
Bohužel u některých to bude ještě práce na dlouho... JAn (diskuse) 11. 3. 2016, 22:09 (CET)
To je fakt, uškodit by to rozhodně asi mohlo. Vyvstává otázka, jestli by třeba běžní uživatelé infoboxu mohli nějak pomoci, aniž by uškodili. Třeba nijak a třeba by se pro ně něco málo také našlo. pak bychom takovou ceduli mohli vytvořit, ovšem nabádala by pouze k danému úkonu, nikoliv k přesunu (nemusela by ani značit špatný název). Ono je dost možné, že nám takto u několika infoboxů již „pomohli“ (třeba viděli nové názvy jinde, tak se chtěli opičit) a přesto takový infobox stále stojí za draka někde v hlubinách nových názvů, které jsme se nyní při fokusování na nesprávné názvy naučili ignorovat, dokud se u nich neobjeví nějaký problém (nechci mluvit za všechny, ale minimálně já si to občas uvědomím). --Dvorapa (diskuse) 11. 3. 2016, 22:59 (CET)
Dokázal by někdo udělat nějaký souhrn - seznam používaných parametrů v infoboxech? tím by se daly odhalit různé nestandadrní výskyty...
něco jako obrázek - výskyt v 328 infoboxech, místo narození - výskyt v 65 infoboxech, ... hurvínek - výskyt v 1 infoboxu. ?
JAn (diskuse) 12. 3. 2016, 10:04 (CET)
To měl být můj nápad :) Mohlo by to jít přes toollabs:templatetiger. Matěj Suchánek (diskuse) 12. 3. 2016, 10:18 (CET)
Podle de:Wikipedia:WikiProjekt Vorlagenauswertung#Zugriffsmöglichkeiten by mělo jít připojit se na toollabs k databázi s51071__templatetiger_p a potom udělat dotaz:
SELECT entry_name, COUNT(DISTINCT tp_name) AS num_use FROM s51071__templatetiger_p.cswiki_para WHERE tp_name LIKE 'Infobox %' GROUP BY entry_name ORDER BY num_use;
@Urbanecm: ^ Matěj Suchánek (diskuse) 12. 3. 2016, 10:40 (CET)
Takový dotaz možné provést je, avšak je problém s kódováním. Výsledek dotazu jsem vystavil zde, třeba mi někdo poradí, jak si s tím poradit. --Urbanecm (diskuse) 12. 3. 2016, 13:03 (CET)
Vyřešeno. Výsledek dotazu je vystaven. Obsahuje seznam požadovaný JAnem řazený podle počtu výskytů. --Urbanecm (diskuse) 12. 3. 2016, 13:33 (CET)
Jen dotaz - obsahuje to jen šablony {{Infobox něco nebo i {{Infobox - něco: JAn (diskuse) 14. 3. 2016, 15:16 (CET)
Jakékoliv šablony, co se vejdou do výrazu {{Infobox ažnekonečněmnohodalšíchznaků. Odpovídá tomu tedy {{Infobox něco, {{Infobox - něco, ale i {{Infobox . Musí prostě jejich název začínat Infobox (mezera za slovem Infobox kvůli vyloučení kořenové šablony). Pak může následovat cokoliv, ale nemusí následovat nic. --Urbanecm (diskuse) 14. 3. 2016, 15:21 (CET)
Pořád tam ale ještě je problém s charsetem, nešlo by to napravit něčím jako
CONVERT(BINARY(entry_name) USING utf8)
? Pak ještě výstup nakopírovat sem na pracovní podstránku ať s tím seznamem můžeme pracovat... --Wesalius d|p 13. 3. 2016, 07:54 (CET)
Ono to vypadalo s limit 10 v pořádku. Díky za upozornění. Zkusil jsem Tebou (Vámi?) navrhovaný způsob řešení a výsledek vystavil na Wikipedie:WikiProjekt Strojové zpracování/Sjednocení infoboxů/Příprava/Parametry. Pokud jsi myslel jinou podstránku, klidně přesuň. Snažím se uložit fix (nemám tam pre), ale jsem ve vlaku přes mobilní EDGE. Budu vděčný tomu, kdo opravý nahraný výstup.--Urbanecm (diskuse) 13. 3. 2016, 08:56 (CET)
Díky. Převedl jsem to na tabulku s řazením, ať se v tom lépe orientuje. --Wesalius d|p 13. 3. 2016, 09:09 (CET)
Dokonalé, bude se to hodit. Díky moc! Matěj Suchánek (diskuse) 13. 3. 2016, 10:10 (CET)
Trochu nechápu, co ten seznam zobrazuje, tak se zeptám rovnou. Jsou to jakékoliv infoboxy, nebo pouze se starým názvem? Protože pokud by byly všechny, pak by počty výskytů např. u parametru obrázek neseděly (viz 441 výskytů u infoboxu chemické sloučeniny). --Dvorapa (diskuse) 13. 3. 2016, 12:34 (CET)
Všechny, ale tady se to bere ne jako počet užití, ale jako počet infoboxů, ve kterých je použit. Matěj Suchánek (diskuse) 13. 3. 2016, 12:59 (CET)
Aha, jasně, díky za vysvětlení. --Dvorapa (diskuse) 13. 3. 2016, 13:40 (CET)

@Wesalius: Díky za převedení do tabulky :). --Urbanecm (diskuse) 13. 3. 2016, 15:12 (CET)

Když už jsme u toho, dokázal by někdo udělat nějaký seznam článků, kde infobox obsahuje jeden nebo více nepojmenovaných parametrů (čili parametr 0)? Případně pak i, co tyto nepojmenované parametry (0, 1, 2, 3, …) obsahují? --Dvorapa (diskuse) 13. 3. 2016, 15:21 (CET)

@Dvorapa:Jít by to mělo, jen si nejsem jist dotazem na databázi. Použil jsem
SELECT CONVERT(BINARY(tp_name) USING utf8), CONVERT(BINARY(entry_name) USING utf8), CONVERT(BINARY(name) USING utf8) FROM cswiki_para WHERE entry_name RLIKE '^[0-9][0-9]?$' and tp_name LIKE "Infobox %";
na databázi s51071__templatetiger_p. Mohl by to někdo znalejší struktury této databáze (není někde layout) zkontrolovat/upravit tento dotaz? Díky.
@Matěj Suchánek: ^. --Urbanecm (diskuse) 13. 3. 2016, 19:03 (CET)
Upraven, layout viz de:Wikipedia:WikiProjekt Vorlagenauswertung/en#Database layout. Matěj Suchánek (diskuse) 13. 3. 2016, 19:17 (CET)
Díky za úpravu (a layout), jen sloupec name neexistuje a sloupec tp_name již v dotazu byl. Jedná se o duplicitu? Jestliže ano, výsledek jsem prozatímně šoupl k sobě, netuším, na jakou stránku je to nejvhodnější. --Urbanecm (diskuse) 13. 3. 2016, 19:30 (CET)
dokázal by někdo udělat nějaký seznam článků – hledáme články, nikoliv šablony (tp = template). Ještě tam existuje name_id, můžeš zkusit spojit s tabulkou page. Nebo použij DESCRIBE. Matěj Suchánek (diskuse) 13. 3. 2016, 20:05 (CET)
Aha, to článků jsem úplně přehlédl. Pokusil jsem se udělat dump této databáze (tedy jen tabulky cswiki*) a umístil na [1]. Kdo tedy nemá přístup na toollabs, může si stáhnout, importovat a pokládat dotazy. Zkusím ještě to propojení a dám sem vědět. --Urbanecm (diskuse) 13. 3. 2016, 20:38 (CET)
Výsledek dotazu mám hotový (chyba byla v tabulce, nemělo to směřovat na cswiki místo na cswiki_para? Tam je jak name, tak name_id), jen má 3 MB a po pokusu vložit to na stránku mi spadne prohlížeč. Zítra se to pokusím dořešit. --Urbanecm (diskuse) 13. 3. 2016, 21:10 (CET)
Jestli je to takto velké, možná by byl dobrý výpis toho, co obsahují a počty (častý příklad třeba z chyby bota: thumb   123), abychom některé mohli třeba vzít roboticky. --Dvorapa (diskuse) 13. 3. 2016, 21:16 (CET)

┌─────────────────┘ Nerozumím. Chce se po mě trojice parametr článek hodnota? Nebo parametr hodnota počet vložení s touto hodnotou? --Urbanecm (diskuse) 13. 3. 2016, 23:17 (CET)

Původně jsem myslel pouze seznam článků (jednotice) obsahujících prázdný parametr, pokud je jich ale příliš mnoho, pak bude asi lepší zatím jenom dvojice hodnota_nepojmenovaného_parametru   počet_výskytů. Nepojmenované parametry (ve výpisu výše označeny čísly) většinou způsobují chybné editace bota, zapomenutá rovnítka, překlepy, atd., se seznamem nejčastějších hodnot těchto parametrů bych mohl roboticky zpracovat (opravit/smazat) tyto chyby. --Dvorapa (diskuse) 13. 3. 2016, 23:22 (CET)
@Dvorapa: Výsledek původního dotazu. Kódování je v pořádku, je třeba si soubor stáhnout a otevřít. --Urbanecm (diskuse) 14. 3. 2016, 09:28 (CET)
@Dvorapa: Tím druhým výstupem (hodnota parametru počet) jsme si moc nepomohli (velikost 49 MB). Jestli je tedy dotaz
SELECT CONVERT(BINARY(value) USING utf8), COUNT(value) AS num_use FROM cswiki WHERE tp_name LIKE "Infobox %" GROUP BY value ORDER BY num_use;
správně. --Urbanecm (diskuse) 14. 3. 2016, 10:34 (CET)
@Dvorapa: Vzhledem k tomu, že se má jednat o seznam využitelný pro robotickou opravu, omezil jsem dotaz na 1000 nejužívanějších. Výsledek zde. --Urbanecm (diskuse) 14. 3. 2016, 13:54 (CET)
@Urbanecm: Super, myslím, že prvních 1000 bude bohatě stačit, děkuji. --Dvorapa (diskuse) 14. 3. 2016, 18:05 (CET)
@Dvorapa: Koukám, že jsem udělal docela závažnou chybu. Pozapomněl jsem na detekci, zda se jedná o parametr nepojmenovaný. Někam se mi dočista ztratila. Opravená verze zde. Omlouvám se, --Urbanecm (diskuse) 14. 3. 2016, 18:12 (CET)
Šlo by ještě ignorovat nepojmenované parametry uvnitř šablon (alespoň {{Medaile}}) vložených v infoboxu? JAn (diskuse) 15. 3. 2016, 07:09 (CET)

Speciální:Co_odkazuje_na/Šablona:1._česká_futsalová_liga_sezóna[editovat | editovat zdroj]

Prosím smazat výskyty v článcích. Díky.--Zdenekk2 (diskuse) 12. 3. 2016, 14:59 (CET)

Někým jiným VyřešenoVyřešeno --Wesalius d|p 13. 3. 2016, 09:26 (CET)

Zafixování odkazů po přesunu[editovat | editovat zdroj]

Po přesunu prosím o zafixování odkazů:

Cca 150 odkazů, na ruční práci je to moc. Děkuji. --Vachovec1 (diskuse) 12. 3. 2016, 15:01 (CET)

@Wesalius, Matěj Suchánek, JAn Dudík: Nechci se vnucovat, ale mohl by se tohoto jednoduchého problémku někdo ujmout? Jde o to, že dokud nebudou zafixovány odkazy, přesměrování Altaj (pohoří) nemůže být smazáno. --Vachovec1 (diskuse) 14. 3. 2016, 19:27 (CET)
Hotovo Hotovo Tebe to přesměrování obtěžovalo? Matěj Suchánek (diskuse) 14. 3. 2016, 20:52 (CET)
@Matěj Suchánek: Díky. Odkazy s rozlišovačem je po přesunu článku na heslo bez rozlišovače zvykem mazat. Běžné přesměrování by mi nijak výrazně nevadilo, takovéto však ano. --Vachovec1 (diskuse) 14. 3. 2016, 21:44 (CET)

Franziska Preussová[editovat | editovat zdroj]

Prosím o náhradu ve všech článcích v hlavním jmenném prostoru Franziska Preußová → Franziska Preussová. Díky. --Jowe (diskuse) 17. 3. 2016, 14:27 (CET)

Kantony na Réunionu[editovat | editovat zdroj]

Prosím o přesun: Kategorie:Kantony v departementu Réunion do Kategorie:Kantony na Réunionu. Mircea (diskuse) 22. 3. 2016, 16:05 (CET)

Jdu na to. --Urbanecm (diskuse) 22. 3. 2016, 19:13 (CET)
Hotovo Hotovo A je to. --Urbanecm (diskuse) 22. 3. 2016, 19:23 (CET)

Nositelé Řádu vlastenecké války[editovat | editovat zdroj]

Prosím o přesun: Kategorie:Nositelé Řádu Vlastenecké války do Kategorie:Nositelé Řádu vlastenecké války.--Tomas62 (diskuse) 27. 3. 2016, 14:10 (CEST)

Jdu na to. --Urbanecm (diskuse) 27. 3. 2016, 14:17 (CEST)
Hotovo Hotovo --Urbanecm (diskuse) 27. 3. 2016, 14:27 (CEST)

Televizní epizody[editovat | editovat zdroj]

V rámci sjednocení terminologie (které zatím nebylo dokončeno, takže je to tedy alespoň další dílčí krok) prosím o změnu názvů kategorií obsažených v Kategorie:Díly podle televizních seriálů na tvar Díly seriálu XYZ (viz např. Kategorie:Díly seriálu Griffinovi) a překategorizování článků.

V případě Simpsonů by bylo potřeba ještě přejmenovat podkategorie, které dosud mají tvar Epizody Simpsonových, 1. série‎, na název typu Díly seriálu Simpsonovi (X. řada)‎ (viz vzor Kategorie:Díly seriálu Simpsonovi (6. řada)). Díky. --Harold (diskuse) 29. 3. 2016, 18:10 (CEST)

Jdu na to. --Urbanecm (diskuse) 29. 3. 2016, 18:12 (CEST)
@Harold: Kategorie:Díly amerického seriálu Kancl‎ nějak přejmenovávat? Na zbytku bot pracuje. --Urbanecm (diskuse) 29. 3. 2016, 20:38 (CEST)
Fajn, že se sjednocuje, ale u Simpsonů je teď chyba, u kategoriích chybí -o- ve slově Simpsonovi. A když už do toho rýpu, chtělo by to pořešit sort těch kategorií, teď je to ... - 19. řada - 2. řada - 20. řada - ... Chrzwzcz (diskuse) 29. 3. 2016, 21:42 (CEST)
@Chrzwzcz: Chybička se vloudila, opravuje se. Omlouvám se. --Urbanecm (diskuse) 29. 3. 2016, 23:02 (CEST)
Od včerejších 23:33 Hotovo Hotovo. --Urbanecm (diskuse) 30. 3. 2016, 08:35 (CEST)
No, skoro ano. Ti Simpsonovi, jak jsem psal, nejsou sortovaní podle čísla řady, ale podle abecedy 19 < 2 < 20. A na Star Trek se nějak nedostalo. Chrzwzcz (diskuse) 30. 3. 2016, 17:19 (CEST)
Ještě ten Star Trek a bude hotovo. Kancl je ok (přesunul jsem včera sám vzhledem k nízkému počtu článků), protože existuje víc seriálů s tímto názvem. Simpsny seřadím ručně, k tomu není potřeba robot. --Harold (diskuse) 30. 3. 2016, 17:35 (CEST)
Technická, robot by určitě neměl rušit řazení článku v kategorii ([2]). --Harold (diskuse) 30. 3. 2016, 17:54 (CEST)
@Harold: Omlouvám se za rušení řazení, zjevně nějaká chyba v pywikibotovi, který používám. --Urbanecm (diskuse) 30. 3. 2016, 18:04 (CEST)
Star Trek přesouvám, nějak jsem přehlédl. --Urbanecm (diskuse) 30. 3. 2016, 18:04 (CEST)
Díky! Chrzwzcz (diskuse) 30. 3. 2016, 18:05 (CEST)

Speciální:Co_odkazuje_na/Cernunnos_(mytologie)[editovat | editovat zdroj]

Prosím fixnout v článcích na Cernunnos. Děkuji.--Zdenekk2 (diskuse) 31. 3. 2016, 23:16 (CEST)

Hotovo Hotovo Matěj Suchánek (diskuse) 1. 4. 2016, 20:11 (CEST)

Wikidata - štítky[editovat | editovat zdroj]

@JAn Dudík:Zdravím všechny operátory Wikidata botů, rád bych je požádal, aby dodali štítky dle tabulky na Tool Labs. Díky moc. --Urbanecm (diskuse) 1. 4. 2016, 17:01 (CEST)

Hotovo Hotovo Už to běží (TSV se asi hodí víc, ale není problém). Matěj Suchánek (diskuse) 1. 4. 2016, 17:37 (CEST)
Díky. --Urbanecm (diskuse) 1. 4. 2016, 19:52 (CEST)

Fix[editovat | editovat zdroj]

Prosím o zafixování výskýtů:

--Kacir 4. 4. 2016, 01:24 (CEST)
Jestli se v této podobě nejedná spíše o vodní hráz. --MONUDET (diskuse) 4. 4. 2016, 12:40 (CEST)
@MONUDET: Redir z rozlišovače na článek bez rozlišovače je špatně. K té záměně došlo v r. 2015 přesunem článku, ale v heslech zůstal stále stejný stejný odkaz na stejný význam, jen bez rozlišovače; sk iw např. rozlišovač udržuje – Hrádza (stavba). Jde jen o technické zafixování po přesunu; v opačném případě prosím uveďte, kam by jinam mělo nově přesměrování směřovat. Děkuji.--Kacir 16. 4. 2016, 11:34 (CEST)
@Kacir, MONUDET: Opět stejná otázka. Je nutné, aby se znovu uložila kompletní kopie všech 268 článků odkazující na Hráz (stavba)? Všechny linky stejně nezafixujeme (minimálně externí), proto by se rediry měly mazat minimálně. --Urbanecm (diskuse) 16. 4. 2016, 13:07 (CEST)
Nevím, co je to kopie 268 článků, ale při přesunu stránky na nový název bez jiného úkonu, tedy u čistě technického úkonu, se nový název zafixuje ve všech výskytech a relikt po přesunu následně smaže. Stejně jako zde. O nic jiného se nejedná. Chápal bych, kdyby se přesouvalo z obecnějšího na konkrétní: hráz → hráz (stavba), že by v některých článcích hrozil i jiný význam uvedený v rozcestníku. Zde ale je výchozím stavem 1 konkrétní význam, který byl pouze přesunutý na stále stejný význam bez rozlišovače. Pouze bylo vyhodnoceno, že je to význam dominantní.--Kacir 16. 4. 2016, 16:23 (CEST)
Tak jinak. Při každém uložení stránky se uloží celý článek znovu (tedy jeho kopie a na Hráz (stavba) odkazuje právě 268 článků). To je taky ten technický důvod, proč vynucujeme, někdy i blokem, používání tlačítka náhled (anebo bezchybnost). Kompletní článek se uloží nezávisle na tom, zda šlo o přidání deseti tisíc znaků anebo o změnu nezpůsobující žádný rozdíl (typicky oprava typa anebo právě fixlink po přesunu). Při přesměrování se pošle jen hlavička obsahující URL adresu cílového článku. Mě zajímá důvod, z jakého je nutné/vhodné toto znovuuložení provést a vyhodnotit jako menší zlo, než ponechání i článku s rozlišovačem. Dovedl bych si představit to, že by bot měl zároveň přidat do všech odkazujících stránek nějakou kategorii anebo by na názvu s přesměrováním mělo vzniknout něco jiného, pak by byl fixlink nutný. Pokud vím, fixlink se neprovádí po každém přesunu, ale jen tehdy, pokud je to vhodné/nutné. Navíc, externí odkazy se tím rozbijí a může tím vznikat pověst "oni mažou články". Ne každý se vyzná v automaticky nabízených lozích. --Urbanecm (diskuse) 16. 4. 2016, 17:15 (CEST)
To je nové pojetí, které jsem zatím na Wikipedii nezaznamenal, že články s rozlišovačem odkazující na heslo bez rozlišovače nemají být mazány jako zbytečná přesměrování, respektive že je zbytečné provádět pouze napřimování přesměrování. Je to zde letitá praxe, z poslední doby např. Altaj od kolegy Vachovce1 (fix) či více termínů od kolegy BobaM. UrbanecmBot takto „zbytečně“ zafixoval např. češtinu nebo rajčata. Došlo tedy ke změně přístupu a odteď se takové editace roboticky provádět nebudou?--Kacir 16. 4. 2016, 18:08 (CEST)
Mé názory se mění s postupným přibíráním nových informací o tom, jak vše funguje na pozadí. Dřív jsem si myslel, že se ukládá rozdíl verzí, vidím ale, že rovnou celé kopie (zřejmě pro ušetření výkonu serveru, nemusí při parsování ty rozdíly zpětně aplikovat). Nějaké podrobnější vysvětlení je na enwiki, něco taky zde. Mé příspěvky sem s tímto tématem spočívají jen v tom, abych dal množství informací k rozhodnutí toho, zda to smysl má anebo ne. O letité praxi vím, otázka je, zda ji není na čase přehodnotit. Jestli si myslíš, že ten fixlink mám provést i přes tyto informace, klidně ho provedu, dokud nebude existovat opačný konsenzus. --Urbanecm (diskuse) 16. 4. 2016, 18:45 (CEST)
Diskuse o vhodnosti fixace přenesena do sekce DS: Napřimování odkazů po přesunech --Kacir 23. 4. 2016, 17:11 (CEST)

Navbox[editovat | editovat zdroj]

Prosím o náhradu navboxu {{Wikipedie:WikiProjekt Skauting/NavBox}} na {{Skauting}}. Po provedení prosím o odstranění první jmenované šablony. Děkuji, — Draceane diskuse 11. 4. 2016, 22:12 (CEST)

Jdu na to. --Urbanecm (diskuse) 12. 4. 2016, 08:07 (CEST)
Snad Hotovo Hotovo. --Urbanecm (diskuse) 12. 4. 2016, 08:32 (CEST)

Doctor honoris causa[editovat | editovat zdroj]

@Urbanecm, Wesalius, Matěj Suchánek:Zdravím a prosím o narovnání přesměrování Doctor honoris causaČestný doktorát, je jich poněkud více. Předem děkuji. --Vlout (diskuse) 13. 4. 2016, 15:23 (CEST)

Servery to zatíží mnohem více, než provedení přesměrování. Je nějaký zvláštní důvod pro fixlink? --Urbanecm (diskuse) 13. 4. 2016, 15:25 (CEST)
Zvláštní důvod k tomu asi není, jen mi přímý odkaz přijde vhodnější. Zatím jsem o to tady vždy žádal a o zatížení jsem nevěděl, když to časem vše narovnám ručně, tak to bude stejné? --Vlout (diskuse) 13. 4. 2016, 15:28 (CEST)
Trochu to osvětlím. Kdybych fixlinknul 100 článků dlouhých 5000 znaků, do databáze přibude 500 000 znaků (zbytečně). Provedení přesměrování odpovídá zaslání něčeho jako Location: https://cs.wikipedia.org/wiki/Cíl odkazu (přesně tohle se asi neposílá, ale něco velmi podobného). Těch 500 000 znaků přibude i když to narovnáte ručně anebo botem, to je jedno. Smysl by mohl být, pokud byste zároveň provedl nějaké rozšíření článku. Pak ty znaky přibudou účelně, nová kopie by se uložila tak jako tak. --Urbanecm (diskuse) 13. 4. 2016, 15:34 (CEST)
Chápu. Dalo by se to provést i tak, že by se přidávala kategorie Držitelé čestných doktorátů, pokud by v daném článku chyběla? Je poměrně prázdná, a to už by smysl mělo. --Vlout (diskuse) 13. 4. 2016, 15:36 (CEST)
Přidat kategorii není problém. Otázka je, jak roboticky poznáme, že akademický titul není držitel čestného doktorátu (jeden z linků). Máte nápad? Kategorie Muži/Ženy? Něco jiného? --Urbanecm (diskuse) 13. 4. 2016, 15:47 (CEST)
Už jsem pár změn udělal, než jsem zjistil ten problém se zbytečným zatěžováním (opravdu mě to doteď nenapadlo, běžně opravuju překlepy, ale chápu, že několik desítek článků kvůli takové maličkosti je přece jen hodně), a když se podíváte na odkazy, tak na Doctor honoris causa by už měly odkazovat jen konkrétní biografie. Kdyby to nebyl problém, tak by se tím vyřešily dvě věci naráz. --Vlout (diskuse) 13. 4. 2016, 15:55 (CEST)
Vlastně tam ještě odkazují Wikipedista:PastoriBot/log/3, Wikipedista:PastoriBot/log/2, Wikipedista:Defo/Knihy/Tituly, Wikipedista:Jiří Janíček/Moje clanky a Diskuse s wikipedistou:81.91.214.3, do kterých nechci zasahovat, takže je to otázka… --Vlout (diskuse) 13. 4. 2016, 16:11 (CEST)
Bot si ve výchozím nastavení všímá pouze článků, takže to je v pořádku. Jdu to spustit a pak dám vědět. --Urbanecm (diskuse) 13. 4. 2016, 16:14 (CEST)
Hotovo Hotovo@Vlout: --Urbanecm (diskuse) 13. 4. 2016, 16:38 (CEST)

Oprava odkazů na přesměrování[editovat | editovat zdroj]

Prosím o opravu odkazů na přesměrování

Viz výše moje odpověď Vloutovi. Provedení přesměrování server zatíží minimálně, jeho narovnání přidá do databáze další kompletní kopii textu článku. Je to nutné? Navíc, přesměrování by se měla mazat zřídka, i interně nelinkovaná, nikdy nevíme, kolik odkazů vede z venku. --Urbanecm (diskuse) 16. 4. 2016, 13:03 (CEST)

Párování článku v cs.wiki s hesly v OSN přes wikidata (Extrakce obsahu šablony Otto)[editovat | editovat zdroj]

Plánuji pozakládat položky na wd jednotlivým heslům Ottova slovníku naučného, který pěkně přibývá na wikizdrojích. A poté je napárovat s články v cs.wiki, se kterými si tématicky odpovídají. Podrobněji popsán záměr a jednotlivé kroky zde. K párování bych využil ručně vkládanou {{Otto}}. Pokud ji stránka obsahuje, je jasné, že má ekvivalent v OSN na wikizdrojích. Nyní jen vyhledat, jak se jmenuje stránka na wikizdrojích, stejnojmenná je jen v případě, že {{Otto}} je vloženo bez parametru. Pro párování bych potřeboval sestrojit tedy tabulku:

Název článku na cs.wiki wd položka článku na cs.wiki Název OSN wd položka OSN
Fyzika Q413 Ottův slovník naučný/Fysika Q23835493

Toto bylo vytvořeno manuálně, stejně jako příklad provázání.

TemplateTiger pro cs.wiki {{Otto}} nenabízí.

Pomůžete s extrakcí dat ze šablony Otto? Nebo máte jiný lepší nápad pro párování? Díky --Wesalius d|p 17. 4. 2016, 09:33 (CEST)

Můj postup:
 1. Vlastnost P370, šablona Otto, parametr heslo
 2. Projet všechny články (~3800) jako Demo.
 3. Stáhnout jako TSV.
Matěj Suchánek (diskuse) 17. 4. 2016, 10:25 (CEST)
TemplateTiger {{otto}} nenabízí zjevně z toho důvodu, že databáze nebyla aktualizovaná. Narazil jsem na txt soubor, ze kterého je zjevně vytvářena databáze (ze které pak čerpá webové rozhraní), možno stáhnout z [3]. Třeba to pomůže při hledání vložení. Můj odkaz vypadá jako vytvořený z dumpu z dubna, poslední aktualizace proběhla 9. dubna. Šablona {{otto}} se tam někde vyskytuje. --Urbanecm (diskuse) 17. 4. 2016, 10:57 (CEST)

K dalšímu řešení jsem založil projektovou podstránku. --Wesalius d|p 17. 4. 2016, 14:48 (CEST)

Fix odkazů[editovat | editovat zdroj]

Prosím: Mezinárodní hokejová federace -> Mezinárodní federace ledního hokeje. Díky. --Harold (diskuse) 18. 4. 2016, 12:33 (CEST)

Dle prozatímního obsahu to vypadá, že se jedná o něco jiného. A pokud by to bylo to samé, není lepší přesměrování? Narovnávání zvětšuje obsah databáze o součet velikosti všech článků, které byly narovnávány. --Urbanecm (diskuse) 18. 4. 2016, 12:43 (CEST)
Jedná se o dva různé subjekty, na původním názvu očividně vzniká nový článek. --Harold (diskuse) 18. 4. 2016, 13:06 (CEST)
Tedy fix vyjma Šablona:Mezinárodní sportovní federace. --Harold (diskuse) 18. 4. 2016, 13:09 (CEST)
Dobře, jdu na to. --Urbanecm (diskuse) 18. 4. 2016, 13:13 (CEST)
Díky, ale robot má zas tendenci přesouvat pahýl. --Harold (diskuse) 18. 4. 2016, 13:24 (CEST)
A rozbíjet EO... --Harold (diskuse) 18. 4. 2016, 13:26 (CEST)
Když už tu odmítáte fixovat odkazy s odkazem na velikost databáze kvůli ukládání nových a nových verzí, tak doporučuji si nějak zajistit, aby robot nedělal chybné (viz výše) a úplně zbytečné editace (zde odkaz pouze přes navbox). Pak ta vaše argumentace stojí na vratkých nohách, i vzhledem k tomu, že na ty tyto chybné editace robota jsem už jednou někde upozorňoval. --Harold (diskuse) 18. 4. 2016, 13:40 (CEST)
Zbytečnou editaci provedl modul od Matěje, článek se tam dostal kvůli tomu, že tam ten link byl a asi ho někdo odstranil, proto se provedly jen úpravy modulu.
Domníval jsem se, že chybu udělal modul přímo zabudovaný do AWB, ten jsem vypnul. Zdá se ale, že chyba byla jinde a proto robot, ač jsem x prvních editací kontroloval, ukládal tyto editace. Omlouvám se. Příště budu kontrolovat více editací. --Urbanecm (diskuse) 18. 4. 2016, 13:51 (CEST)
Tak nevím, asi jsem ti poslal špatný soubor (protože u mě se nic takového neděje)... postačí vymazat z něj "Mdashes" a "Sort meta data", to by měly být ty vadné funkce. Matěj Suchánek (diskuse) 18. 4. 2016, 13:59 (CEST)
Odkaz tam byl jen v navboxu, v historii žádnou editaci, že by ho někdo odstranil, nevidím. Jestli je technicky vyřešeno, že robot nebude dělat vadné editace, tak super. --Harold (diskuse) 18. 4. 2016, 14:03 (CEST)
Už by neměl. Díky Matěji, vymažu to. --Urbanecm (diskuse) 18. 4. 2016, 14:09 (CEST)
Vymazal jsem řádky, kde se ten text vyskytuje. Myslel jsi to taky tak? --Urbanecm (diskuse) 18. 4. 2016, 14:11 (CEST)
Třeba. Nějaký přehled toho, co která funkce dělá, je tady, tak pozor na to, co chceš dělat a co ne. Matěj Suchánek (diskuse) 18. 4. 2016, 14:20 (CEST)

Dvojitá závorka[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, ve spoustě článků o amerických county, např. Hart County (Kentucky) je v infoboxu v položce "obyvatel datum" dvojitá začínající závorka. Nechtěl by se do toho nějaký šikovný botovodič prosím pustit? --Elm (diskuse) 20. 4. 2016, 01:01 (CEST)

Hotovo Hotovo --Dvorapa (diskuse) 7. 6. 2016, 12:25 (CEST)

Zafixování hráz (stavba)[editovat | editovat zdroj]

Prosím o zafixování Hráz (stavba)Hráz, jakožto možného kandidáta k napřímení dle diskuse. Díky.--Kacir 23. 4. 2016, 17:19 (CEST)

Diskuse tak vyzněla, tak jdu na to. --Urbanecm (diskuse) 23. 4. 2016, 18:01 (CEST)
Hotovo Hotovo --Urbanecm (diskuse) 23. 4. 2016, 18:34 (CEST)

Třídy lodí[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, prosím nějakého botovodiče, jestli by mohl zařadit třídy lodí ze všech podkategorií Kategorie:Válečné lodě do příslušných podkategorií Kategorie:Třídy lodí. I se správným řazením v kategorii [[Kategorie:Třídy bitevních křižníků|Alaska]]. Tak jako je Třída Alaska. Díky. --Žito (diskuse) 25. 4. 2016, 17:09 (CEST)

Tak, aby například obsah Kategorie:Korvety byl nově v Kategorie:Třídy korvet? --Wesalius d|p 25. 4. 2016, 18:56 (CEST)

Tak úplně ne, bez rozdělení podle národností a jen třídy, tedy Třída Inhaúma, ale nikoli Barroso (V34). --Žito (diskuse) 25. 4. 2016, 19:50 (CEST)
@Žito: Tedy tak, aby všechny články pojednávající o určité třídě v kategorii Válečné lodě byly jen v kategorii Třídy lodí? Obávám se, že to spíše bude na ruční práci, než bych napsal příkaz botovi, měl bych to ručně asi hotové. --Dvorapa (diskuse) 21. 6. 2016, 08:27 (CEST)
Navíc po daném přesunu zbyde jak na to koukám mnoho prázdných kategorií, které bude nutné označit ke smazání. Vím, bude to piplačka, ale s botem by to zde nebylo jiné, vlastně by to mnoho neulehčilo a i tak bych musel mnoho udělat ručně. --Dvorapa (diskuse) 21. 6. 2016, 08:30 (CEST)
ZamítnutoZamítnuto --Dvorapa (diskuse) 21. 6. 2016, 08:30 (CEST)

Takže jsem ručně zaplnil Kategorie:Třídy korvet tak, jak jsem si to představoval. Opravdu by to nešlo botem? Kdyžtak bych se do toho průběžně pustil. --Žito (diskuse) 21. 6. 2016, 16:48 (CEST)

Šlo, je na to předpřipravené celkem hezké rozhraní, ale stejně bych musel s botem projít článek po článku, kategorii po kategorii a postupně zatřídit do nadkategorie a poté do kategorie třídy. A pak bych stejně musel ručně označit prázdné kategorie ke smazání ručně, s tím bot také moc nepomůže. Jak píšu výše, byla by to stejná piplačka, jako to dělat ručně, akorát bych ji za vás udělal já. Já mimochodem rád pomůžu, ale až v červenci. Ale stejně, když se do toho pustíte, tak to nejdéle za hodinu musíte mít hotové a s HotCatem určitě ještě mnohem dřív. --Dvorapa (diskuse) 21. 6. 2016, 17:35 (CEST)
Možná by to někdo z botovodičů dokázal vymyslet lépe, rád se poučím, já bych to rychleji zvládl ručně. --Dvorapa (diskuse) 21. 6. 2016, 17:39 (CEST)

Aktualizace počtů obyvatel v infoboxech českých obcí[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, prosím o robotickou aktualizaci počtů obyvatel v článcích o českých obcích a městech. Aktuální statistika k 1.1. 2016 je ke stažení zde. Asi nejlépe použít tabulku v .xls verzi. V infoboxu - česká obec vyplnit položku počet obyvatel odpovídajícím údajem ze sloupce D. Jednoznačný identifikátor obce je v infoboxu položka nuts5, v tabulce odpovídající sloupec B. Dále do položky infoboxu obyvatelé datum vyplnit datum (1.1.2016) a referenci, např. dle vzoru zde. Případně přidat tag <references />, pokud v článku chybí. Díky a s pozdravem --RomanM82 (diskuse) 30. 4. 2016, 11:04 (CEST)

@JAn Dudík:Osobně jsem aktualizoval stránky krajů a statutárních měst (také stránku Česko) a možná se budu ještě věnovat okresům. Ovšem stránek s infoboxem česká obec je nepoměrně více, kolega Petr Kinšt se zřejmě věnuje jen severním Čechám, což je i tak obrovské množství, takže pokud by to šlo pomocí robota, bylo by to výborné. --Vlout (diskuse) 2. 5. 2016, 10:02 (CEST)

Především by se aktualizace mohla provádět roboticky každý rok. Dělat to ručně pro cca 6000 obcí nemá smysl. --RomanM82 (diskuse) 2. 5. 2016, 15:27 (CEST)
@Vlout, RomanM82: A asi by to bylo nejlepší udělat na Wikidatech ne? Aby to nemusela dělat každá jazyková verze Wikipedie... --Vojtěch Dostál (diskuse) 2. 5. 2016, 15:45 (CEST)
Popřípadě ještě promazat údaje v iboxu lokálně. Připravím nějakou tabulku, který nějaký WD bot může použít a zpracovat (můj bot je schválený jen pro souřadnice). --Urbanecm (diskuse) 2. 5. 2016, 15:53 (CEST)
Aha s těmi WD mě to nenapadlo. Bylo by to lepší. Ale reference by v článku být měla, ať je dohledatelné odkud ty údaje pocházejí.--RomanM82 (diskuse) 2. 5. 2016, 16:02 (CEST)
Naposledy tam přidával počty obyvatel Frettie, ale to byla jen historická data... Matěj Suchánek (diskuse) 2. 5. 2016, 16:04 (CEST)
Urbanecm Query je zde, dál to neumím, rád se poučím jak jsi postupoval dále :-). --Vojtěch Dostál (diskuse) 2. 5. 2016, 16:07 (CEST)
Zas tak historický data to nejsou, nicméně - klidně to udělám, ale nebude to hned. Ale mazat z infoboxu tu položku nechci, to neumím. Ale ty reference do infoboxu dávat nebudu, to je hrozná zhůvěřilost a nepatří to tam. Pokud to tam chcete, tak do toho nejdu. :)--frettie.net (diskuse) 2. 5. 2016, 17:02 (CEST)
Refy v IB asi nejsou úplně košer, ale v případě IB obec je to běžná praxe. A v případě strojové aktualizace, nevím jak jinak by to bot řešil. --RomanM82 (diskuse) 2. 5. 2016, 17:07 (CEST)
@Urbanecm: Tabulku už jsem si sestavil, ledaže bys (nebo někdo jiný) na tom taky chtěl pracovat.
@Vojtěch Dostál: Když se chceš nechat poučit: tento dotaz jsem si stáhl v TSV, zjednodušil jsem odkazy na id položek a otevřel ho v Excelu, stejně jako data od ČSÚ, ze kterých jsem vymazal všechno nepotřebné. V sešitu s položkami mám sloupce ID a položka, v sešitu s údaji sloupce ID, lidí, mužů, žen (seřazeno podle ID). Protože ČSÚ nabízí o asi 60 obcí víc než Wikidata (to by se ještě mělo prozkoumat), nešlo jednoduše překopírovat údaje ze sešitu do sešitu, musel jsem použít dotaz (viz návod), jehož výsledek jsem z Excelu uložil do .txt pro QuickStatements. Matěj Suchánek (diskuse) 2. 5. 2016, 18:11 (CEST)
Díky. --Urbanecm (diskuse) 2. 5. 2016, 18:12 (CEST)
Dá se vytáhnout která LAU v tabulce ČSÚ přebývají (těch 60 obcí navrch…)? --RomanM82 (diskuse) 2. 5. 2016, 19:23 (CEST)
Doufám, že to souhlasí: Special:PermaLink/13620522. Matěj Suchánek (diskuse) 2. 5. 2016, 19:44 (CEST)
Díky. Ty obce zjevně existují, LAU na WD taky mají, akorát ten dotaz je nenačetl. --RomanM82 (diskuse) 2. 5. 2016, 20:08 (CEST)
Přišel jsem na to tak, že v souboru jich bylo asi 6260, zatímco na Wikidatech 6200. Ještě se na to podívám. Matěj Suchánek (diskuse) 3. 5. 2016, 13:23 (CEST)
Problém objeven, dotaz předpokládal konzistenci údajů na Wikidatech (ne všechny obce tam jsou uvedeny jako české), takže teď je tam rozdíl pouze jedné obce... Matěj Suchánek (diskuse) 3. 5. 2016, 13:58 (CEST)
@Matěj Suchánek: Díky. Chtěl bych, aby s tím umělo pracovat víc aktivních wikipedistů, ale sám se s tím potýkám a s QuickStatements třeba ještě neumím. Ono to celé u počtu obyvatel jen začíná - Wikidata nám otevírají nový vesmír možností, jak hromadně zkvalitňovat a rozšiřovat Wikipedii. --Vojtěch Dostál (diskuse) 3. 5. 2016, 11:26 (CEST)
Dneska jsem chtěl dodělat zbytek Ústeckého kraje a zítra pokračovat Karlovarským, ale pokud je šance, že to udělá bot, nechám to být. Reference v infoboxu se mi nelíbí, ale někde v článku by být měla a nevím, jak jinak by to mohl bot udělat. --Petr Kinšt (diskuse) 2. 5. 2016, 18:44 (CEST)
Stejně nechápu co je na refu obyvatel v IB tak závadného. Naopak, pokud je ref v IB, tak je ve všech článcích umístěný stejně a není nutné referenci lovit někde v textu. --RomanM82 (diskuse) 2. 5. 2016, 19:27 (CEST)
+1 Tohle se používá i třeba v taxoboxech. Matěj Suchánek (diskuse) 2. 5. 2016, 19:44 (CEST)
Přesně tak, reference v infoboxu jsou jasné pozitivum. Je skvělé, když je můžeme třeba v taxoboxech generovat přímo z Wikidat. --Vojtěch Dostál (diskuse) 2. 5. 2016, 22:23 (CEST)
Reference v infoboxu mě obecně nevaddí, ale jsem absolutně proti tomu, rvát do položky v boxu ref tagy, to je prostě hrozný. Pokud budou zdrovaný data na Wikidatech, tak jsem pro. A co je na tom závadného? Je to absolutně nesystémový a nemá to tam co dělat. A u infoboxů obcí (aspoň kdysi) byly odkazy na zdroje v nápovědě, už pro to, že jsou genericky stejný.--frettie.net (diskuse) 3. 5. 2016, 00:08 (CEST)
Ty reference by šly dát jako zdroj na WD a tahat odtam, ne? Případně, pokud mají reference nějaký jednotný formát pro jeden rok, dalo by se to možná ošetřit přímo v infoboxu, v článku by byl vyplněn jen rok... JAn (diskuse) 3. 5. 2016, 09:00 (CEST)
Ta reference může pro daný rok vypadat stejně pro všechny obce. Ale pokud bude ref jen na WD, bude se pak zobrazovat i v článku? Asi se ptám hloupě ale s wikidaty si pořád moc netykám.--RomanM82 (diskuse) 3. 5. 2016, 13:03 (CEST)
To záleží na nás, co si s Wikidat chceme zobrazit. Pokud tam budou reference a my je budeme chtít mít zobrazené, není to problém. Matěj Suchánek (diskuse) 3. 5. 2016, 13:23 (CEST)
Nad referencemi jsem už přemýšlel, ale zatím jsem nikde nenašel správný formát, když se to importuje ze souboru... Matěj Suchánek (diskuse) 3. 5. 2016, 13:23 (CEST)

@Vojtěch Dostál, Urbanecm, Frettie, Matěj Suchánek: Dnes jsem jen tak aktualizoval obce okresu Plzeň-město. Víc se mi samozřejmě moc nechce, ale co jsem si všiml, některé české obce jsou už hodně zastaralé, mají třeba i deset let staré údaje. Kdyby to šlo vše najednou a hromadně přes Wikidata, bylo by to jistě úplně nejlepší řešení. Především bychom měli vše nejen nové, ale na jednotné úrovni, takže i kdyby se za další rok neaktualizovalo, byly by všechny údaje alespoň částečně srovnatelné. Kromě toho by se to promítlo i do dalších jazykových verzí. Proto se ptám: dá se něco takového v blízkém horizontu očekávat? --Vlout (diskuse) 4. 5. 2016, 16:47 (CEST)

Jestli „něco takového“ znamená „import údajů do Wikidat a jejich zobrazení u nás“, pak odpovídám ano, velmi brzy. U mě zbývá jen rozhodnout způsob importu (PWB vs. QS), jeho naprogramování a schválení importu na Wikidatech.
Zobrazování údajů z Wikidat tam, kde nejsou, je v tuto chvíli otázka několika minut, potlačení lokálních údajů ve prospěch těch na Wikidatech je však problém právě kvůli existujícím referencím v infoboxech, jejichž potlačení by ve všech článcích zobrazilo chybovou hlášku. Matěj Suchánek (diskuse) 4. 5. 2016, 17:11 (CEST)
Úplně nevím, proč spojovat dvě odlišné věci: robotické aktualizace článků (jednoznačné ano) a migraci těchto dat na wikidata (spíše ne)... Svoje výhrady vůči wikidatům říkám opakovaně. V tomhle případě se zase ukazuje, že kvůli wikidatům najednou tak nějak vadí klasický, poctivý systém lokálního zdrojování. Doufám, že pokud migrace na WD bude provedena, tak tam bude skutečná reference a ne nějaké vágní jalovosti jako "převzato z české wikipedie". A asi bych vůbec rád udělal nějakou větší debatu o podle mě plíživé (i když nepochybně dobře míněné) wikidatizaci. Síla wikipedie je i v loajalitě vůči jednotlivým jazykovým verzím. Stejně jako nefunguje zrušení národů a jejich nahrazení evropskou federací nebo OSN, tak nefunguje upozaďování jazykových verzí wikipedie na úkor wikidat. Není to problém technický (já technicky chápu, že WD jsou efektivnější), ale spíš praktický a ideový. Dám příklad (možná už jsem to psal jindy a jinde): český začínající editor vidí v článku chybu. Chce ji opravit. Rozklikne článek. V zdrojovém kódu ale dotyčnou pasáž nevidí (protože je na WD). Zmateně buď záležitost opustí (a my přijdeme o jednu dobrou editaci nebo dobrého editora) a nebo se prokliká na WD. Tam se musí naučit orientovat v dost jiném rozhraní (a v dost nižším standardu zdrojování). Dejme tomu že přesto provede editaci. Když udělá chybu, zobrazí se okamžitě na desítkách jiných jazykových verzích. Když někdo nebude souhlasit s jeho změnou, bude patrně vystaven anonymnímu globálnímu prostředí s převládající angličtinou (kdo z nás si umí "zapolemizovat" o něčem v angličtině?)... Tohle je deficit demokracie a vzdalování wikipedie jejím lidem... Tady na cs.wiki se +- známe. Poznáme (i díky jazykovým a formulačním nuancím, nebo prostě díky znalosti aktivnějších editorů) kdo je blázen, troll a kdo "umí". Komu se vyplatí naslouchat a který argument zní přesvědčivě. Na Wikidatech to nikdy znát nebudeme... a někde za rohem už čekají desítky podivínů, kteří jednou hromadnou robotickou seancí budou skrz wikidata promítat i do článků na cs.wiki svoje "pravdy"... Snad o mně víte, že nejsem potížista a kverulant (nebo aspoň doufám, že nejsem), ale wikidata beru jako skutečně filozofickej problém. Neříkám, že jsem 100% skeptik, ale skepsi (a obavu) cítím. Howgh, --Davcza (diskuse) 4. 5. 2016, 17:56 (CEST)
Davczo, naprosto chápu tenhle pohled - nicméně - v ideálním případě to bude (snad někdy opravdu) tak, že infobox bude tabulka, která se při editaci bude tvářit jako infobox, i když bude vyplněna z Wikidat a běžný franta uživatel ji bude moct editovat i bez znalosti Wikidat (i když ta data budou na WD). Zdorjovat se dá i tak, že daná informace bude zavedena na Wikidatech (jak to ostatně je s historickými počty obyvatel obcí už teď), posléze jsme schopni tahat subinformace o refech z Wikidat. Zvlášť, pokud to bude všude, tak to půjde jednoduše. Já se teď sem tam bavím přidáváním "tvých" politiků do Wikidat - pak to budou moci využít třeba i jiné Wikipedie a jiné projekty - pak to bude mít smysl. Pro takové ty jedny lokální Wikipedie to monžá smysl nemá, hromadně pak jo.--frettie.net (diskuse) 4. 5. 2016, 19:04 (CEST)
Částečně souhlasím se skepsí, nejvíce mi vadí právě vágní zdrojování nehledě na to, že každá Wikipedie zdrojuje trochu jiným stylem (viz Chicago 16th edition vs ČSN ISO 690/2010), každá potřebuje i různé parametry o zdroji samotném, a Wikidata ten systém sdílení jednotlivých parametrů pro citační šablony příliš propracovaný nemá (viz můj návrh na Phabricatoru). --Dvorapa (diskuse) 4. 5. 2016, 19:32 (CEST)
@Davcza, Dvorapa: Na WD je referencovanie namodelované jemnejšie, než sa zvyčajne využíva – ref sa, pokiaľ viem, dá odekorovať množstvom vlastností (autori, vydavateľ, titulok, URL, ...), z ktorých by teoreticky (pri poctivom vypĺňaní) mala ísť algoritmicky vyskladať zmysluplná lokálna citácia.
Čo ma irituje viac, že sa tam každý údaj dokladá jednotlivo a je tam v tomto smere obrovská redundancia a často aj chaos (neznalí redaktori chodia a upravujú jednotlivé hodnoty aj ref k nim tak, ako to práve cítia). Osobne by som privítal nejaké riešenie, redukujúce redundanciu – napr. možnosť definovať jednu referenciu pre celú sadu dát, jednorázovo naimportovanú a pochádzajúcu z jedného zdroja. A na tú potom od jednotlivých hodnôt atomicky odkazovať (s možnosťou nahradiť tú atomickú vlastnou, čo by ale malo byť niekde monitorované, rovnako manuálna zmena hromadne naimportovanej hodnoty, pretože tam je obrovská šanca, že ide len o úmyselné/neúmyselné zanesenie chyby do pôvodne konzistentnej sady dát, atď.). Potom by nebol ani problém tú centrálnu referenciu doladiť k dokonalosti (aby metadáta umožňovali generovať detailnú citáciu), bez nutnosti strojovej aktulizácie tisícov položiek.
Bez toho by to, pri súčasnom stave môžno šlo riešiť asociatívne – mať lokálne mapovanie, transformujúce existujúcu minimalistickú WD citáciu (napr. URL "http://vdb.czso.cz/obsldb/tabulka.jsp?kob=582786") na plnohodnotnú lokálnu citáciu. --Teslaton (diskuse) 4. 5. 2016, 20:41 (CEST)
V skratke: chcelo by to tam, okrem existujúcich konceptov, aj koncept "sady dát". Ktorá by:
 • mala centrálnu referenciu (možno parametrizovateľnú, aby v nej mohola ref od konkrétnej hodnoty niečo špecializovať), prípadne ďalšie atribúty
 • bola zamknuteľná alebo mala nejak inak vynútiteľnú/sledovateľnú konzistentnosť (monitorovanie zmien, notifikovanie)
Ak len nie som v obraze a niečo podobné tam existuje, rád sa nechám poučiť, lebo toto je jedna z vecí, čo ma odrádza od širšieho využívania WD. --Teslaton (diskuse) 4. 5. 2016, 20:54 (CEST)
Takže reference by měla být ve tvaru: "uvedeno v": položka "Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2016" (+datum přístupu), která by obsahovala právě ta metadata jako vydavatel (= ČSÚ) atd.? Tak se to myslím dá udělat (tato data pak samozřejmě dokážeme získat a zobrazit).
Problém redundance referencí uznávám, ale ví se o něm a snad se ho taky podaří vyřešit. Matěj Suchánek (diskuse) 4. 5. 2016, 21:22 (CEST)
Po e. k.:@Teslaton: O ničem takovém nevím, ale mohlo by se to zkusit prosadit na Phabricatoru. Mně osobně připadají Wikidata už od začátku jako nepříliš propracované řešení největšího tehdejšího problému (interwiki). Každopádně k naplnění toho obrovského potenciálu, který by mohly mít, je ještě zatraceně dlouhá cesta, kterou je ale nutné řádně promyslet. --Dvorapa (diskuse) 4. 5. 2016, 21:31 (CEST)
@Matěj Suchánek: Dik za phab link, subscribnem si; vždy ma prekvapí, aké množstvo roky neriešených zásadných námetov sa tam ukrýva :). Čo sa týka bibliografických metadát nepriamo cez stated in, vieš uviesť príklad nejakej ref, kde je to takto riešené? Ja som vídal skôr také, kde je cez stated in/imported from uvedená len všeobecná položka vydavateľa (inštitúcia, dielo, ...) a štandardné bibliografické metadáta (ako title, publisher, publication date, retrieved, original language of work, reference URL) sú uvádzané klasicky redundantne pri referencii, viď napr. (relatívne detailné) referencie k Douglas Adams, sekcia place of birth. Ako si predstavuješ tú dátovú položku konkrétnej citácie, čoho by to bola inštancia, atď.?
@Dvorapa: Samotná idea centralizovať a systematizovať evidovanie surových dát je dobrá, no táto konkrétna realizácia je zatiaľ stále dosť živelná a možno až príliš otvorená (ten koncept, že ktokoľvek príde k niektorej z tisícov pôvodne trebárs aj konzistentných hodnôt z nejakého autoritatívneho zdroja a len tak ju zmení). Hej, môžeme to dať ako námet na phab, je to ale zrejme implementačne dosť netriviálna záležitosť, nič na pár večerov. --Teslaton (diskuse) 4. 5. 2016, 22:29 (CEST)
@Teslaton: Viz dotaz tinyurl.com/znqeph2. Matěj Suchánek (diskuse) 5. 5. 2016, 16:07 (CEST)
@Matěj Suchánek: Hej, odkazy na dátové položky sčítaní sú pre stated in ok, bibliografický aspekt jednotnej citácie to ale vo všeobecnosti nerieši (tým, že to nastavíš ako ref k demografickej hodnote, jednotliví preberatelia stále nebudú schopní generovať štandardné bibliograficky korektné citácie, pokiaľ v ref sekcii navyše k stated in redundantne neuvedieš aj ostatné biblio metadáta, ako pri tom Adamsovi).
Z hľadiska reprezentácie reality je to ale asi krok správnym smerom (je tam akurát možno otázka presnosti, keďže tá priebežná každoročná aktualizácia oficiálneho odhadu počtu obyvateľov nie je reálny cenzus (sčítanie), ten sa u vás/u nás robí raz za 10 rokov. A inštancie, čo sú v resultsete tej tebou uvedenej query, vyzerajú byť skôr sčítania. Na druhej strane, en popis Q39825 je "acquiring and recording information about the members of a given population", kam asi zapadá akákoľvek oficiálna štatistika). --Teslaton (diskuse) 5. 5. 2016, 22:08 (CEST)
@Matěj Suchánek: To by bylo výborné, díky za zprávu. --Vlout (diskuse) 5. 5. 2016, 10:29 (CEST)
Já bych viděl jako možnost - infobox přebere z Wikidat počet obyvatel + rok, ke kterému se vztahuje. Na základě roku pak doplní referenci přímo infobox.
Výhoda - ve zdrojovém textu stránky nepřekáží reference v infoboxu
Výhoda 2 - to samé se dá použít i při lokálně vyplněném údaji - pokud je parematr obyvatel datum rovný 2015, doplní se reference pro rok 2015 et cetera. JAn (diskuse) 5. 5. 2016, 13:17 (CEST)

FYI d:Wikidata:Requests for permissions/Bot/MatSuBot 3. Matěj Suchánek (diskuse) 13. 5. 2016, 22:00 (CEST)

Náhrada textu[editovat | editovat zdroj]

Prosím o náhradu antisemitický, á, é za častější antisemitský.--Tomas62 (diskuse) 1. 5. 2016, 12:32 (CEST)

Ok, pracuji na tom. --Urbanecm (diskuse) 1. 5. 2016, 12:42 (CEST)
Hotovo Hotovo Ale těch stránek bylo jen 11 :). --Urbanecm (diskuse) 1. 5. 2016, 13:07 (CEST)
Díky!--Tomas62 (diskuse) 4. 5. 2016, 13:50 (CEST)

Kočka[editovat | editovat zdroj]

Poprosil bych o přesun {{Kočka}} na {{Kočka domácí}}, neb rodů koček je mnoho a tady jsou pouze plemena a změnění botem nových odkazů v článcích. Díky. OJJ, Diskuse 3. 5. 2016, 11:51 (CEST)

Jdu na to. --Urbanecm (diskuse) 4. 5. 2016, 13:17 (CEST)
VyřešenoVyřešeno Narovnáno, smazáno. --Urbanecm (diskuse) 4. 5. 2016, 13:34 (CEST)

Náhrada textu[editovat | editovat zdroj]

Prosím o smazání textového řetězce: == Jiné projekty == v těch případech, kdy je sekce prázdná.--Tomas62 (diskuse) 4. 5. 2016, 13:15 (CEST)

Hotovo Hotovo (prázdných bylo sedm). Matěj Suchánek (diskuse) 7. 5. 2016, 18:27 (CEST)

Vložení 3. parametru do infoboxu[editovat | editovat zdroj]

Chtěl jsem se zeptat, jestli je bot schopný rozpoznat v názvu článku sousloví za pomlčkou – „ženská dvouhra“ (4 varianty), a toto vložit jako 3. parametr do infoboxu článku, resp. pokud náhodou ano, jestli by byl problém bota naprogramovat? Díky.

Vložení šablony a přidání, díky němuž se začnou odkazovat +/-1 ročníky.--Kacir 4. 5. 2016, 16:34 (CEST)

Platí to i pro ženské/mužské dvouhry/čtyřhry? Matěj Suchánek (diskuse) 4. 5. 2016, 20:12 (CEST)
Přesně tak, existují právě 4 varianty.--Kacir 5. 5. 2016, 09:40 (CEST)
A díky, teď jsem zjistil, že už jsi na první várku bota vypustil.--Kacir 5. 5. 2016, 09:49 (CEST)
Hotovo Hotovo Matěj Suchánek (diskuse) 5. 5. 2016, 17:44 (CEST)

Přesuny[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, prosím o:

Abdulla TangrijevAbdulla Tangriev

Soslan TydžyjevSoslan Tydžyty

Tajmuraz TydžyjevTajmuraz Tydžyty

Děkuji. Herigona (diskuse) 4. 5. 2016, 21:53 (CEST)

Témati* -> temati* + narozdíl[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, roboti. Slo by zautomatizovat "témati*" -> "temati*"? Uz uz jsem to skoro zacal delat rucne, ale je toho moc a vzpomnel jsem si na boty.

Viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=tematick%C3%BD&dotaz=tematick%C3%BD a http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=tematika.

Jo a taky jsem koukal, ze uz pred mnoha lety se resilo https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Bot/%C5%BD%C3%A1dosti_o_proveden%C3%AD_pr%C3%A1ce/archiv-2#narozd.C3.ADl_.3E_na_rozd.C3.ADl toto, ale "narozdíl" namisto spravneho "na rozdíl" se ve clancich za posledni priblizne pulrok opet vyskytuje. Tak jenom jestli neumrel bot nebo tak neco. CCCVCCCC (diskuse) 12. 5. 2016, 08:20 (CEST)

témati, narozdíl a rovnou i na venek a scénárist v článcích opraveno VyřešenoVyřešeno. --Dvorapa (diskuse) 23. 5. 2016, 17:33 (CEST) (upraveno 21. 6. 2016, 08:23 (CEST))
Dik! --CCCVCCCC (diskuse) 23. 5. 2016, 17:36 (CEST)

Haroldovy žádosti‎[editovat | editovat zdroj]

V rámci sjednocování názvů kategorií žádám nějakého hodného robota o přesun Kategorie:Seznamy dílů seriálů na Kategorie:Seznamy dílů televizních seriálů a překategorizování všech obsažených seznamů a tří podkategorií. Ony tři podkategorie bych nepřejmenovával, u nich je jejich vymezení z názvu jasné. Díky. --Harold (diskuse) 13. 5. 2016, 23:23 (CEST)

A ještě Kategorie:Animované seriály na Kategorie:Animované televizní seriály. --Harold (diskuse) 13. 5. 2016, 23:27 (CEST)

Jdu na to. --Dvorapa (diskuse) 14. 5. 2016, 00:16 (CEST)
Hotovo Hotovo --Dvorapa (diskuse) 14. 5. 2016, 08:49 (CEST)

Měl bych ještě další věci. Momentálně: podkategorie v Kategorie:Televizní pořady podle televizních společností přesunout z tvaru "Kategorie:Pořady XYZ" na tvar "Kategorie:Televizní pořady XYZ", viz mnou provedený přesun Kategorie:Televizní pořady TV JOJ. Předem díky. --Harold (diskuse) 14. 5. 2016, 09:18 (CEST)

@Harold: A je to nutné? Má např. Česká televize i jiné než televizní pořady, aby bylo nutné od nich odlišit ty televizní? Aby pak wikipedisté nevytvářeli znovu kategorii Pořady České televize, protože je nenapadne, že se ta kategorie jmenuje Televizní… --Dvorapa (diskuse) 14. 5. 2016, 09:31 (CEST)
Jde mi o to sjednotit názvy kategorií, což považuji za největší přínos (kromě toho dělám v těch kategoriích trochu pořádek). Většina kategorií začíná "Televizní pořady..."/"Televizní seriály...", menší část pouze "Pořady..."/"Seriály...", a to podle mě fakt není šťastné. První variantu, kromě větší četnosti a tedy menší práce při přesunu zbývajících, jsem zvolil i kvůli přesnějšímu pojmenování, aby se to nepletlo s rozhlasovými nebo internetovými pořady. I klasické televize můžou mít na svých webech nějaké speciální pořady určené jen pro web a to se netýká jen ČT, ale i dalších stanic po celém světě. A pokud se teď provede hromadné sjednocení, tak si nemyslím, že by někdo do budoucna vytvářel duplicitní kategorie (navíc by to byla otázka překategorizování max. jednoho článku). --Harold (diskuse) 14. 5. 2016, 09:59 (CEST)
Dobře, postarám se o to, jenom naopak kategorii Televizní pořady Stream.cz bych přejmenoval jinak, protože se domnívám, že stránky v kategorii televizní nejsou. Souhlasíte? --Dvorapa (diskuse) 14. 5. 2016, 12:02 (CEST)
Kategorie:Televizní pořady podle televizních společností a podkategorie Hotovo Hotovo --Dvorapa (diskuse) 14. 5. 2016, 13:36 (CEST)

Infoboxy - templatedata[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, rád bych požádal o přidání řádku "format": "block" do TemplateDat všech infoboxů, které je již mají přidané (a zároveň tam tento řádek není). Přehled šablon dle (ne)přítomnosti TD je možné nalézt na toollabs:urbanecmbot/templateData. Díky, --Martin Urbanec (diskuse) 15. 5. 2016, 20:05 (CEST)

Snad VyřešenoVyřešeno, bylo jich 42. --Dvorapa (diskuse) 23. 5. 2016, 17:11 (CEST)
Díky. --Martin Urbanec (diskuse) 23. 5. 2016, 17:34 (CEST)

Mafiáni[editovat | editovat zdroj]

Prosím o opravu překlepu (dlouhé í na konci) v názvu kategorií Kategorie:Američtí mafiání a Kategorie:Sicilští mafiání. Děkuji --Jvs 23. 5. 2016, 15:01 (CEST)

VyřešenoVyřešeno JAn (diskuse) 23. 5. 2016, 15:32 (CEST)

Pro-Evropanismus -> Eurooptimismus[editovat | editovat zdroj]

Prosil bych nahradit v Infoboxech politických stran [[Evropská unie|Pro-evropanismus]] za [[Eurooptimismus]]{{Zdroj}}. Viz diskuze zde a zde. Díky --Fafrin (diskuse) 23. 5. 2016, 21:53 (CEST)

Odloženo OdloženoOdloženo Článek zatím neexistuje a Bazi ve druhé odkazované diskusi vznesl opodstatněnou námitku. --Dvorapa (diskuse) 7. 6. 2016, 12:09 (CEST)

Zafixování 6. armáda (Německo)[editovat | editovat zdroj]

Prosím o zafixování 6. armáda (Německo)6. armáda (Wehrmacht)--Tomas62 (diskuse) 7. 6. 2016, 11:15 (CEST)

Jdu na to --Dvorapa (diskuse) 7. 6. 2016, 11:49 (CEST)
Hotovo Hotovo --Dvorapa (diskuse) 7. 6. 2016, 11:51 (CEST)

Přesuny kategorií[editovat | editovat zdroj]

Prosím o přesuny šablon (a související změny v ostatních jmenných prostorech) z důvodu typografie (náhrada spojovníku pomlčkou):

Děkuji, — Draceane diskuse 9. 6. 2016, 14:50 (CEST)

Jdu na to. --Martin Urbanec (diskuse) 9. 6. 2016, 15:01 (CEST)
Něco hotovo, zbytek zítra (dělám to polobotem). --Martin Urbanec (diskuse) 9. 6. 2016, 21:37 (CEST)
Určitě NE, prosím. Kde je shoda na tom, že by se v názvech šablon musely přesně dodržovat typografické zvyklosti? Znesnadňuje to psaní a nic užitečného to nepřináší, pokud se ty názvy šablon přímo nezobrazují. --Bazi (diskuse) 9. 6. 2016, 23:37 (CEST)
Souhlas s Bazim, vocaď pocaď a to si myslím, že bych to ještě s troškou snahy napsat dokázal - ale štvalo by mě to značně.--frettie.net (diskuse) 10. 6. 2016, 01:20 (CEST)
Odloženo OdloženoOdloženo
@Martin Urbanec: Prosím o pozastavení práce a @Frettie, Draceane: i další zvu do diskuse pod lípu. --Dvorapa (diskuse) 10. 6. 2016, 06:46 (CEST) (upraveno 19. 6. 2016, 14:06 (CEST))
Zastaveno. --Martin Urbanec (diskuse) 10. 6. 2016, 07:32 (CEST)
@Frettie, Bazi: A u článků je to jiné? Tam ty názvy s pomlčkou jsou také prioritní (sídlí na nich článek) a i na články se odkazuje. Nechápu, proč by to u šablony mělo být jiné. --Martin Urbanec (diskuse) 10. 6. 2016, 07:32 (CEST)
Minimálně je to jiné v tom, že u článků by měl být redirect z typograficky méně správné podoby (která je snáze zapsatelná). U šablon je redirect spíše na závadu a jsou zde i jiná omezení (např. dávkový soubor příkazů pro robotické zpracování ve windows kódovaný ve windows-1250 měl problém s rozlišením znaků - a – ). JAn (diskuse) 10. 6. 2016, 09:39 (CEST)
Dovolím si popichující poznámku: To chce nekódovat ve Windows 1250. Je hodně dalších latinkových znaků, které se mohou v názvech článků vyskytovat, např. v názvech měst, a takový Elâzığ (město velké jako Ostrava) ve Windows 1250 prostě nezakóduješ. Obdobně jako tu pomlčku. Samozřejmě je možné a dokonce pravděpodobné, že proti pomlčce budou jiné, podstatnější důvody – typicky vycházející z toho, že není přítomna na klávesnicích nebo že jí uživatelé nerozumějí (to už ale asi z části vychází z předchozího). A samozřejmě chápu, že některé nástroje nemusí Unicode ještě umět, ale to je pak zase na jejich autorovi, aby je upravil, či uživateli, aby si už dnes našel náhradu. --Blahma (diskuse) 10. 6. 2016, 12:06 (CEST)
@JAn Dudík: To myslíš asi skôr CP852 (ešte staršia DOSácka sada, ktorou onehdá MS oblažil náš región), z nejakého bizarného dôvodu dodnes čiastočne používaná ako default na windowsej konzole. Lebo Windows-1250 typografické pomlčky obsahuje, okrem "en" pomlčky (\x96) dokonca aj širšiu "em" (\x97). Pre zozamy názvov stránok je ale aj tak čokoľvek, čo nedokáže zakódovať aspoň celú 16b základnú rovinu z Unicode (BMP) nevhodné, ako píše Blahma, pretože množstvo názvov aj tu na cs/sk obsahuje znaky mimo dielčích 8b sád.
Inak, čo sa týka typografie v názvoch šablón, dúfam že tu zvíťazí zdravý rozum a zostanete pri názvoch, normálne zadateľných na klávesnici. Pri strojových identifikátoroch (čím názvy šablón de fakto sú), s ktorými bežný čitateľ neprichádza do kontaktu, je typografia dosť irelevantná. --Teslaton (diskuse) 10. 6. 2016, 14:20 (CEST)
@Blahma, Teslaton: Právě jsem vytvářel další batch (přes 360 řádek) a hodně dlouho jsem musel experimentovat, ve kterém kódování uložit, aby po spuštění souboru šly do příkazového řádku správné české znaky. Třeba je to jjen tím, že ukládám z PSPadu, ale když jsem nastavil UTF8 a spustil bat (cmd) soubor, v příkazovém řádku se místo í objevovalo Až nastavení na Latin II (CP852) přenáší do commandline ve Windows 10 ty správné znaky. Takže používání UTF8 bohužel nelze vždy a všude ani v roce 2016. JAn (diskuse) 13. 6. 2016, 09:38 (CEST)
@JAn Dudík: Já musel určitou dobu kódování řešit i v Linuxu – ovšem ne, že by to bylo neřešitelné, prostě to jen chtělo trochu hraní si s tím, kde co nastavit – zejména kódování používané v terminálu. V Linuxu se taková věc nastavuje proměnnou prostředí. Ve Windows to zřejmě skutečně nejde, ačkoliv tam existuje polovičaté řešení, které prý ale není funkční s BAT-soubory (doporučuji ale i tak vyzkoušet; a pokud to nepůdje s BAT, tak třeba to půjde alespoň při přímém vepsání do příkazového řádku – pak by stačilo míst spouštění BATu jeho obsah vložit přes schránku přímo do okna příkazové řádky). Dej prosím vědět, jestli něco z tohoto pomohlo. Pokud nepomůže, pak bych ti doporučil nainstalovat si do Windows port nějakého linuxového shellu nebo ještě lépe využít linuxový shell Bash, který prý Microsoft nově přidal do Windows 10(!) a pracovat v něm – tam problémy s utf-8 nebývají a pokud je nebude mít ani ten pywikibot nebo čím to spouštíš, tak by se tím ten problém mohl vyřešit. Standardní Příkazový řádek je ale tedy mj. kvůli tomuto zjevně definitivně na odpis :-( --Blahma (diskuse) 13. 6. 2016, 14:29 (CEST)
Já jen drobnost: Klasický příkazový řádek je ve Win opravdu na odpis a většina problémů s kódováním odpadne použitím linuxového shellu v nových sestaveních Win 10 (jak už napsal výše Blahma) nebo použitím PowerShellu (vyzkoušeno, doporučuji) nebo samozřejmě použitím Linuxu samotného (doporučuji jako nejlepší řešení k (mimo jiné) provozu pwb). --Dvorapa (diskuse) 13. 6. 2016, 14:51 (CEST) (upraveno 13. 6. 2016, 20:43 (CEST))
@JAn Dudík: Nemám skúsenosť s PWB, no nedá sa volať tak, aby názov článku (jeden alebo celý zoznam) cucal zo súboru (ktorého názov mu odovzdáš cez shell parametre)? Tak by si sa tej potrebe, prenášať korektne ne-ASCII reťazce cez shell, vyhol.
Inak rovnako odporúčam Linux – buď tá CLI verzia Ubuntu pod Win10 (pre I/O ale používa rovnakú konzolu, čo môže byť stále nejakým spôsobom limitujúce, to už PuTTY je na robotu praktickejší), alebo minimalistický image trebárs Debianu, spúšťaný vo virtuálnom stroji pod Win. Pokiaľ neintegruješ veci s AWB (pre ktorý je bezpečnejší natívny windowsácky .NET runtime), je to pre dávkové spracovanie čohokoľvek podstatne menej iritujúca cesta... --Teslaton (diskuse) 13. 6. 2016, 18:27 (CEST)
Příkazový řádek ve Windows snese i UTF8 znaky, takže přímo do příkazové řádky můžu zadat cokoliv, mám vyzkoušenou i azbuku. Ale v případě, že potřebuji batch (jako teď, když potřebuji postupně 365× projet kategorizaci), musím to holt řešit obezličkami s kódováním.
S linuxem jsem nikdy nedělal, no, budu to muset vyzkoušet. JAn (diskuse) 13. 6. 2016, 20:19 (CEST)


Vždyť i veškeré infoboxy, které se kdysi v ŽOKU komunita rozhodla přejmenovat po vzoru „Infobox - něco“ (se spojovníkem) by se musely takhle znovu přejmenovávat. Ale naprosto bezúčelně, protože jejich název se nikde v encyklopedickém obsahu nezobrazuje, takže ničemu nevadí, že tam je snáz napsatelný spojovník, a ne pomlčka. Klidně další argumenty můžete zkusit dohledat v onom tehdejším ŽOKu. V názvech článků by mně osobně taky nevadilo, kdyby se psal spojovník (a třeba se jen ve zobrazení nahrazoval pomlčkou pomocí DISPLAYTITLE), ale když už se encyklopedický text má psát typograficky správně a názvy článků se zobrazují (na rozdíl od názvů šablon) v encyklopedickém textu, tak tedy budiž, nechť se píšou s pomlčkou místo spojovníku. V tom vidím ten rozdíl mezi názvem článku a názvem šablony. --Bazi (diskuse) 10. 6. 2016, 10:29 (CEST)

Wikibooks - odstranění odkazů[editovat | editovat zdroj]

Na základě Wikipedie:Žádost o komentář/Odkazy do cizojazyčných sesterských projektů prosím o odstranění šablony {{Wikibooks}} z článků a její následné smazání. Díky moc, --Podzemnik (diskuse) 10. 6. 2016, 12:31 (CEST)

Úplně odstranit? --Martin Urbanec (diskuse) 10. 6. 2016, 12:42 (CEST)
Hotovo Hotovo --Martin Urbanec (diskuse) 10. 6. 2016, 13:21 (CEST)

Volání šablon[editovat | editovat zdroj]

Prosím o napřímení:

{{Šablona:Historie Turkických národů do 14. století}} → {{Šablona:Historie turkických národů do 14. století}}
{{Šablona:1. Gambrinus liga}} → {{Šablona:1. česká fotbalová liga}}

Díky!--Tomas62 (diskuse) 11. 6. 2016, 12:36 (CEST)

U té druhé už to mám den dva v plánu, vrhnu se na obě hned. --Dvorapa (diskuse) 11. 6. 2016, 13:21 (CEST)
Hotovo Hotovo --Dvorapa (diskuse) 11. 6. 2016, 13:45 (CEST)

Odstranění Commonscat odkazů vedoucích na neexistující kategorie[editovat | editovat zdroj]

Hezký den, více než 1000 stránek na české Wikipedii svou šablonou {{commonscat}} odkazuje na neexistující kategorii na Commons. Bylo by možné tyto šablony z článků odstranit? Tyto články tvoří většinu výsledků tohoto dotazu (který jsem právě pročistil od většiny těch zralých na synchronizaci s Wikidaty), příp. se dá dofiltrovat podle vysvětlení, která nástroj poskytuje. Nicméně všechny červeně vyznačené jsou, co koukám, zralé na odstranění z různých důvodů. --Vojtěch Dostál (diskuse) 27. 6. 2016, 00:28 (CEST)

Pracuji na tom, viz diskuse níže. Matěj Suchánek (diskuse) 27. 6. 2016, 19:15 (CEST)
Hotovo Hotovo Bot už jen provádí nulové editace, aby se kategorie vyprázdnila. Jednou za čas, když si vzpomenu, to znovu pustím. Kód je zde. Matěj Suchánek (diskuse) 28. 6. 2016, 13:05 (CEST)
@Vojtěch Dostál:, @Matěj Suchánek:: To nevím, jestli jste neudělali chybu. Nejméně jeden velmi aktivní fotograf měl nějakou dobu ve zvuku (snad už se polepšil), že vkládal fotky do neexistující kategorie Commons a na tu odkazoval v seznamu památek. Z jeho hlediska ten odkaz fungoval, protože po kliknutí na odkaz se mu skutečně zobrazila stránka, na které se ukázaly všechny fotky té památky. To, že ta stránka na Commons de facto "neexistuje", tj. nemá svůj popis a není zakategorizovaná, mu ani tak nevadilo, resp. tak hluboce do toho už neviděl. Ale ten odkaz v seznamu památek byl v podstatě funkční, i když cílová stránka "neexistovala". Propříště by to chtělo testovat nejen to, zda kategorie existuje, ale taky to, jestli ta neexistující kategorie je prázdná - a pokud není prázdná, tak nemazat odkaz, ale stránku kategorie vytvořit, popřípadě rovnou přemístit i s obsahem na vhodnější název. Druhou věcí je, že někdo může vidět smysl odkazů na neexistující kategorii i v tom, že to směruje fotky nahrané přes ikonu v seznamech už do specializované kategorie té památky, což pak může ušetřit práci s tříděním, popřípadě se to dá brát tak, jako že ten odkaz předem doporučuje vhodný název pro budoucí kategorii - asi tak, jako někdo do těch seznamů dává odkazy na zatím ještě neexistující články o hradech nebo kostelech. Může to tedy mít podobný smysl, jako obecně existence "červených" odkazů v článcích. --ŠJů (diskuse) 14. 8. 2016, 22:44 (CEST)
Beru na vědomí. Matěj Suchánek (diskuse) 15. 8. 2016, 16:53 (CEST)

Dodat názvy článku do nevyplněných šablon Commonscat[editovat | editovat zdroj]

Hezký den, nevyplněné šablony {{Commonscat}} fungují, ale když někdo článek přejmenuje, spojení s kategorií na Commons se ztratí. Také to komplikuje import kategorií do Wikidat pomocí nástrojů jako je tento, protože z nevyplněných commonscat šablon se nedá vyčíst název kategorie. Může to nějaký bot projet? Dík, --Vojtěch Dostál (diskuse) 27. 6. 2016, 15:43 (CEST)

Zatím pracuji na předchozí žádosti, a jelikož ji kombinuju s importem, nebude pro ni po jejím splnění důvod. Matěj Suchánek (diskuse) 27. 6. 2016, 15:55 (CEST)
Děkuji, to jsem rád že se na to vrhla osoba nejpovolanější :-) ať se daří, --Vojtěch Dostál (diskuse) 27. 6. 2016, 16:56 (CEST)
Ještě pro upřesnění. Odstraňuješ parametry uložené lokálně a dáváš je na Wikidata. Tím pádem šablona bude napříště přednostně přebírat z Wikidat? Protože když dáš přednost lokálnímu vyplněn (které bude silnější než to na wikidatech), tak to ten problém vznikající při přesouvání stránek nevyřeší.--Vojtěch Dostál (diskuse) 27. 6. 2016, 16:59 (CEST)
Počkat počkat. Přednostní používání WD se tady snad nebude zavádět takhle tiše? To je možné jen tehdy, pokud je parametr nevyplněný, jinak se vždy musí zobrazit lokálně vyplněný údaj, ať je jakýkoliv. --Martin Urbanec (diskuse) 27. 6. 2016, 17:20 (CEST)
Mám stejný názor, toto by mělo být prodiskutováno dle (dosud nevyhodnoceného) žoku. Ale možná jsem Matěje jen špatně pochopil a vířím paiku zbytečně. Když píše že "jelikož ji kombinuju s importem, nebude pro ni po jejím splnění důvod", třeba tím myslí, že po importu do Wikidat budeme stále používat lokální informace, ale budeme moci monitorovat její správnost pomocí údržbové kategorie. --Vojtěch Dostál (diskuse) 27. 6. 2016, 18:40 (CEST)
Já přece žádné parametry neodstraňuji ani nepotlačuji, všiml si snad toho v editacích robota někdo!? Pro mého robota jsem na základě předchozí žádosti stvořil úkol: vezmi články z Kategorie:Údržba:Commonscat není na Wikidatech; pokud nemá položku, přeskoč ho, pokud je v položce vlastnost P373, přeskoč ho, najdi v článku šablonu {{Commonscat}} a urči z parametru nebo názvu stránky název kategorie na Commons; pokud neexistuje, šablonu odstraň, pokud existuje, přidej ji jako vlastnost na Wikidata a proveď v článku nulovou editaci.
Jak jsem myslel danou odpověď: až bot úkol dokončí, budou všechny šablony odkazovat na Commons buď odkaz lokálním parametrem, nebo pokud je nevyplněný, tak pomocí Wikidat. V tomto „ideálním“ stavu si pak budeme jisti, že cílová kategorie vždy existuje, tudíž by bylo kontraproduktivní ty parametry ještě přenášet do článků (to bychom rovnou mohli Wikidata v šabloně vypnout a hotovo). Rozumíte tomu? Matěj Suchánek (diskuse) 27. 6. 2016, 19:10 (CEST)
Já jsem reagoval na větu Tím pádem šablona bude napříště přednostně přebírat z Wikidat. Z toho není jasné, jakou preferenci měl Vojta na mysli. --Martin Urbanec (diskuse) 27. 6. 2016, 19:17 (CEST)
Nikdo si tu přebírání z Wikidat natvrdo nepřál, já jsem jen nahlas uvažoval nad způsobem, jakým to Matěj realizuje. Jsem rád že se to vyjasnilo. Matějovo řešení se mi líbí, bylo by dobré, kdyby se tenhle džob roboticky dělal pravidelně jednou za pár měsíců abychom v tom měli pořádek. Díky :) --Vojtěch Dostál (diskuse) 27. 6. 2016, 20:10 (CET)
@Matěj Suchánek::Pustil jsem bota na založení dosud neexistujících položek. Projedeš to pak ještě jednou + podkategorie tamtéž? + Podělíš se o to, jakým botem a příkazem to děláš? JAn (diskuse) 27. 6. 2016, 22:26 (CEST)
Všiml jsem si, zítra to pustím ještě jednou a určitě to nebude naposled. Skript je PWB, vlastní tvorba (dokonce zo běží ve dvou vláknech \o/), plánuji mít repo na GitHubu, kam ty skripty budu dávat. Matěj Suchánek (diskuse) 27. 6. 2016, 22:30 (CEST)

Translace[editovat | editovat zdroj]

V souvislosti s přesuny

prosím o

 1. Zafixování odkazů momentálně vedoucích na Translace (opravit tak, aby směřovaly na Translace (biologie)). Je toho kolem 100 odkazů, na ruční opravu moc.
 2. Přesun katagorie Kategorie:Translace na Kategorie:Translace (biologie), samozřejmě včetně obsahu.

Biologický význam slova translace rozhodně nelze považovat za hlavní (známější a důležitější jsou významy v matematice a fyzice). Máme zde ovšem biologické experty, díky kterým je zde biologický význam velmi frekventovaný.

Děkuji. --Vachovec1 (diskuse) 10. 7. 2016, 19:49 (CEST)

Jdu na to. --Martin Urbanec (diskuse) 10. 7. 2016, 19:51 (CEST)
Kategorizační žádost hotova. --Martin Urbanec (diskuse) 10. 7. 2016, 20:13 (CEST)
Hotovo Hotovo --Martin Urbanec (diskuse) 10. 7. 2016, 21:17 (CEST)

Dešablonizace kategorií[editovat | editovat zdroj]

Je možné, aby byly hromadně revertovány editace DvorapaBota, tedy odstraněny šablony {{Zaplnit kategorii}} zcela nesmyslně automaticky vkládané bez skutečné analýzy faktického stavu? Pokud ano, prosím o provedení. Podobné údržbové šablony nemohou být vkládány roboticky bez známosti alespoň přibližného počtu skutečně existujících článků, k čemuž nedošlo. Kritériem výběru se stal jen 1 článek v kategorii, což je špatně, protože zatím může existovat jako jediný nebo i předstatvovat konečný počet. --Kacir 15. 7. 2016, 03:10 (CEST) / --Kacir 15. 7. 2016, 03:16 (CEST)

Provedu to klidně sám, ale nejprve bych poprosil o vyjádření na mojí diskusní stránce, stále mi nikdo nevysvětlil, co jsem udělal špatně. Vámi zmiňovaná kategorie je asi konečně první, která opravdu byla chybně označena (díkybohu jsem se konečně takto nepřímo dozvěděl, co bylo špatně), nicméně takových podobných pravděpodobně nebude mnoho a i kdyby takových bylo dejme tomu 100, stále je to chyba v řádu asi 0,5 %. Jak takové kategorie rozklíčovat a nezpracovat, pokud nejsou označeny nějakou šablonou typu Tato kategorie obsahuje konečný počet článků a další články by se do ní zařazovat již neměly, to netuším? --Dvorapa (diskuse) 15. 7. 2016, 06:35 (CEST)
Díky Harolde, že ses do toho pustil, jen upozorňuji na tuto žádost a možné robotické vyřešení.--Kacir 15. 7. 2016, 09:09 (CEST)
Aha, díky za info. Probral jsem jen kategorie, které mě tematicky zajímají a u kterých byla výzva k zaplnění opravdu nesmyslná (př.: jediný olympijský vítěz z dané země; jediný existující článek na cs.wiki o olympijských vítězích z dané země; nadřazená kategorie olympijských medailistů z dané země obsahující pouze podkategorii bronzových medailistů, protože jiné medaile sportovci z dané země nezískali). --Harold (diskuse) 15. 7. 2016, 09:14 (CEST)
Otázkou je, má-li smysl mít kategorii, která má jedinou podkategorii mající jediný článek. Jestli by nebylo lepší jeden mezičlánek vypustit (nechat jen medailisté země OZ, vyhodit bronzoví medailisté země OZ).JAn (diskuse) 15. 7. 2016, 09:38 (CEST)
To už je diskuse přímo na DS samotné kategorie, ale držel bych se struktury kategorizačního stromu napojeného na interwiki.--Kacir 15. 7. 2016, 09:47 (CEST)
Již bylo revertováno, označuji za Hotovo Hotovo. --Dvorapa (diskuse) 3. 8. 2016, 19:26 (CEST)

Obce v okrese[editovat | editovat zdroj]

@Martin Urbanec: Původní zadání smazáno, ať to tu nemate - a taky trochu přepracováno, teď takto: V souvislosti s diskuzí pod lípou - města a městyse jsou speciální podtyp obcí, ale přesto např. město Zdice se řadí jak do Kategorie:Města v okrese Beroun tak i Kategorie:Obce v okrese Beroun, a podobně "městská kategorie" Kategorie:Zdice patří pod Kategorie:Města v okrese Beroun tak i Kategorie:Obce v okrese Beroun. Tento systém je dost dobře používaný na to, aby se teď překopával, ale bylo by dobré zajistit, aby všechna města, městyse a obce byly tam kam patří podle stávajícího systému (generální kontrola jestli se nějaké obce nezatoulaly z okresů pryč).

 • Těmto článkům a kategoriím přidat kategorii uvedenou za středníkem (navzdory názvu stránky). Pokud už tu kategorii mají, tak se zkrátka nic nového nestane, červené kategorie přeskakovat a nic jim nepřiřazovat.
 • Těmto článkům a kategoriím přidat kategorii uvedenou za středníkem. Pokud už tu kategorii mají, tak se zkrátka nic nového nestane, červené kategorie přeskakovat a nic jim nepřiřazovat.

Mírným problémem jsou "obecní" kategorie, které se jmenují jinak než článek o obci (že nemají rozlišovač např. Most (město) patří do kategorie Most), ale to už jsem prošel ručně a mělo by to být v pořádku. Přinejhorším poprosím, nebylo-li by možné udělat přehled, co všechno se měnilo, kdyby se vyskytl neočekávaný zádrhel. Chrzwzcz (diskuse) 25. 8. 2016, 22:31 (CEST)

Fix odkazů[editovat | editovat zdroj]

Prosím o fix odkazů Josef Beránek (lední hokejista) -> Josef Beránek (1969). Díky. --Harold (diskuse) 17. 7. 2016, 23:02 (CEST)

Hotovo Hotovo Matěj Suchánek (diskuse) 22. 7. 2016, 15:54 (CEST)

Změna názvu šablony[editovat | editovat zdroj]

Chtěl bych požádat o změnu názvy šablony. Stránky v hlavním ns, kde je vložen kód {{Infobox - řeka nahradit kódem {{Infobox - vodní tok

Díky!--Juandev (diskuse) 20. 7. 2016, 07:50 (CEST)

Pracuji na tom. --Martin Urbanec (diskuse) 20. 7. 2016, 08:49 (CEST)
Hotovo Hotovo --Martin Urbanec (diskuse) 21. 7. 2016, 18:49 (CEST)

Díky. Juandev (diskuse) 22. 7. 2016, 15:17 (CEST)

Zafixování odkazů[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, prosím o zafixování odkazů španělských tenistů: Alberto Ramose-Viñolase z původního Alberto Ramos → Alberto Ramos-Viñolas, Daniela Gimena-Travera z původního Daniel Gimeno Traver → Daniel Gimeno-Traver. Díky --Luksatka (diskuse) 21. 7. 2016, 12:48 (CEST)

@Luksatka:Zdravím, rád bych se zeptal z jakého důvodu by to bylo vhodné provést. Pokud se přesměrování mazat nebude, což předpokládám, že nebude (proč, když na něj může odkazovat mimo Wikipedii i x jiných stránek, mazat by se měly pouze v případě fakticky nesprávných názvů a dalších podobných situacích), není to dle mého nezbytné. Zároveň bych rád odkázal na část jedné ze stránek enwiki, en:WP:NOTBROKEN. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 9. 8. 2016, 11:16 (CEST)
Nejsem v tomto ohledu příliš znalý, takže dělejte, jak chcete. --Luksatka (diskuse) 9. 8. 2016, 12:31 (CEST)
@Luksatka:Dříve se nutností fixovat argumentovalo zátěží serveru z redirektů, v dubnu proběhla na toto téma diskuse. Pokud si najdeme čas, uděláme ručně. Já už ten „růžovo-zelený pohled“ obvykle nějak nesnesu. :)--Kacir 9. 8. 2016, 12:37 (CEST)

Přidání Commoncat do článků, které na Wikidatech mají uvedenu kategorii[editovat | editovat zdroj]

Přidává někdo pravidelně {{commonscat}} do článků, které mají Commons kategorii uvedenu na Wikidatech? Bylo by skvělé, kdyby se toho někdo ujal. Jistě to jsou stovky článků minimálně.--Vojtěch Dostál (diskuse) 28. 7. 2016, 11:25 (CEST)

Šablony světového dědictví[editovat | editovat zdroj]

Je žádoucí sjednotit jméno šablony a parametr name, aby šablony nebyly řazeny do Kategorie:Údržba:Problematické navboxy.--Tomas62 (diskuse) 3. 8. 2016, 13:23 (CEST)

@Tomas62:Co s tím mají dělat botovodiči? Nějakým způsobem přejmenovat šablony? Nebo naopak změnit parametr name? Pokud druhá varianta, preferoval bych ruční editaci, protože a) to bude rychlejší, než vymýšlet, jak na to botem, b) šablony by se spíše měly editovat ručně, protože mají potenciál naráz ovlivnit x tisíc článků a c) bot by pokud možno neměl měnit vzhled článků. --Martin Urbanec (diskuse) 3. 8. 2016, 13:44 (CEST)
Souhlasím s Martinem Urbancem a dodávám: Provádím to jednou za čas ručně a vřele doporučuji to samé. Většinou jde o přejmenovanou šablonu, kterou pak někdo zapomenul upravit, anebo o novou šablonu, kde si někdo spletl parametry name a title. Bývá jich ale jenom pár do roka, takže nemá ani cenu to projíždět botem. --Dvorapa (diskuse) 3. 8. 2016, 19:20 (CEST) (upraveno 3. 8. 2016, 19:39 (CEST))
Mimochodem první 4 tam asi budou navždy, z nich u jednoho to vyřešit nelze a u zbylých tří to asi půjde, ale ještě jsem se tím nezabýval. Ostatní čekají, až se botovodič u jednoho z výše uvedených požadavků bude mít o co opřít (resp. až padne na dané téma konsensus v příslušných diskusích nebo v podobě nového doporučení, o kterém se nyní hlasuje). --Dvorapa (diskuse) 3. 8. 2016, 19:23 (CEST) (upraveno 3. 8. 2016, 19:39 (CEST))

Přesun kategorie[editovat | editovat zdroj]

Prosím o přesun kategorie Kategorie:Televizní seriály Universal Studios na název Kategorie:Televizní seriály Universal Television a překategorizování článků a podkategorií. Díky. --Harold (diskuse) 3. 8. 2016, 19:06 (CEST)

Provedu. malá technická: máme na to šablonu --Dvorapa (diskuse) 3. 8. 2016, 19:09 (CEST)
Hotovo Hotovo --Dvorapa (diskuse) 3. 8. 2016, 19:30 (CEST)

navrhnul* -> navrhl*, navrhnut* -> navržen*[editovat | editovat zdroj]

Krasny roboticky den, prosim pekne o navrhnul* -> navrhl* a navrhnut* -> navržen*. Coz se sice dotkne i spravneho "navrhnutí", ale pouze jej zmeni na take spravne "navržení". Na rucni prepsani uz je jich moc. --CCCVCCCC (diskuse) 7. 8. 2016, 08:53 (CEST)

Nový web ROPIDu[editovat | editovat zdroj]

V článcích týkajících se pražské dopravy jsou občas používány odkazy na články na webu ROPIDu. ROPID ovšem nasadil nový web, do kterého starý obsah neimportoval, ale zaarchivoval ho na poddoméně http://stary.ropid.cz/. Bylo by dobré udělat nějaký výpis URL odkazů na web ROPIDu, nad tím se pak zamyslet a odkazy přesměrovat buď na ten stary.ropid.cz, anebo na nějaký webarchiv (respektive v referenci samozřejmě ponechat i tu dnes nefunkční URL, na které to bylo zveřejněno původně, ale doplnit i funkční odkazy na jednu či více archivovaných verzí). --ŠJů (diskuse) 8. 8. 2016, 23:37 (CEST)

Zdravím, stránek s těmito odkazy by mělo být 84. Vizte výpis na [4]. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 9. 8. 2016, 11:09 (CEST)
Vypadá to, že se neudělá žádná velká chyba, když se všude, kde je http://ropid.cz/, opraví odkaz http://stary.ropid.cz/. S výjimkou případů, kdy za tím posledním lomítkem už odkaz nepokračuje, tj. jde o odkaz na hlavní stránku. Respektive měl by zůstat zachován odkaz na původní adresu jakožto původní zdroj (podle ní se to dá hledat v externích webarchivech), a doplněn upravený odkaz na stary.ropid jakožto odkaz na archiv. --ŠJů (diskuse) 14. 8. 2016, 23:55 (CEST)

Oprava odkazů OHL[editovat | editovat zdroj]

Prosím o opravu odkazů OHL -> Ontario Hockey League.--Jklamo (diskuse) 10. 8. 2016, 00:30 (CEST)

Pracuji na tom. --Martin Urbanec (diskuse) 10. 8. 2016, 21:27 (CEST)
Hotovo Hotovo --Martin Urbanec (diskuse) 10. 8. 2016, 21:46 (CEST)

Horkýže Slíže[editovat | editovat zdroj]

Prosím o přesun z "Horkýže slíže" na "Horkýže Slíže", jak bylo probráno na Diskuse:Horkýže slíže. Týká se:

Děkuji. --Jvs 11. 8. 2016, 09:06 (CEST)

Jdu na to. Jen drobný dotaz k prvnímu narovnávání, narovnání většinou probíhá beze změny obsahu (tedy [[Horkýže slíže]] [[Horkýže Slíže|Horkýže slíže]], nikoliv [[Horkýže slíže]] -> [[Horkýže Slíže]]). je to opravdu to, co si přejete? --Martin Urbanec (diskuse) 11. 8. 2016, 09:54 (CEST)
Dovolím si odpovědět za kolegu, ne sice jako iniciátor, ale podporovatel přesunu: Náhrada by měla být taková, aby čtenář nikde neviděl malé "s", kapela má v názvu velké "S". Takže změna obsahu je žádoucí. Navíc ideálně by se měly změnit i části textu, kde Horkýže Slíže nejsou jako odkaz ale jen prostý text. Chrzwzcz (diskuse) 11. 8. 2016, 13:13 (CEST)

Wikipedie:Cykly v kategoriích[editovat | editovat zdroj]

Dokázal by někdo udělat nový aktuální výpis? Na toollabs jsem našel jen 4 roky starý výpis, většina již opravena. --Dvorapa (diskuse) 12. 8. 2016, 13:28 (CEST)

Hotovo Hotovo --Dvorapa (diskuse) 14. 8. 2016, 23:23 (CEST)

Statistika seznamů památek[editovat | editovat zdroj]

Vypadá to, že na letošek opět nenašel nikdo odvahu uspořádat české Wiki miluje památky. Ale přesto zaplaťpámbu seznamy památek a navazující nástroje fungují a ty tři ročníky nám získaly řadu stálých přispěvatelů, kteří dodnes neúnavně fotí, vkládají fotky řádně opatřené ID památky, a i články průběžně lidi píšou. Zahlédl jsem už někdy předloni i argument, že účastnit se dalšího ročníku WLM nemá smysl proto, že už máme naši zemi co se týče památek úplně profocenou. No pravda, ty soutěžně zajímavé lokality už v atraktivnějších okresech nafocené jsou, takže tam zbývají už jen hlavně různé v terénu neviditelné a špatně fotitelné archeologické stopy. Ale možná jsou ještě i atraktivní města a vesnice, kde je spousta památek, ale naši fotografové si toho nevšimli? Jak nám uvádí Commons:Commons:Monuments database/Statistics, celkem tu máme nyní aktuálně 1133 stránek se seznamy památek, na nichž je uvedeno 40 934 památek, z toho 30 891 (75,47 %) s (alespoň nějakým) obrázkem. Současné monitorovací nástroje nám neumožňují ani vypsat ty seznamy, kde ještě není ani jedna fotka. Jen to, že takových seznamů tu někde je jedenáct. A určitě je i spousta takových, kde z 15 památek v obci jsou vyfocené třeba jen dvě.

Hodil by se nástroj, který by nám pomohl tipovat lokality, kam je třeba vyrazit z foťákem, anebo seznamy, na jejichž údržbě je třeba zapracovat. Pro začátek bych navrhoval, kdyby někdo sestrojil bota, který by pravidelně (denně?) našel všechny aktuálně existující seznamy památek (tj. stránky v hlavním jmenném prostoru, které obsahují šablonu {{Památky v Česku}}, a spočítal, kolik na jednotlivých stránkách je položek (památek) a kolik z nich má vyplněné některé sledované parametry (obrázek, commons, článek), a pro zajímavost i sečíst za všechny seznamy. Výstup si představuji pro začátek zhruba takhle (vhodné zarovnání pro přehlednost zdrojáku zatím zanedbávám):

Seznam památek Okres Památek Souřadnice  % Článek  % Obrázek  % Commonscat  %
Seznam kulturních památek v Praze CZ-104 117 113 96,6 34 29,1 112 95,7 108 92,3
Seznam kulturních památek v Hostivaři CZ-10F 12 12 100,0 2 16,7 12 100,0 12 100,0
Seznam kulturních památek v okrese Česká Lípa CZ-511 182 170 93,4 39 21,4 142 78,0 72 39,6
Seznam kulturních památek v Turnově CZ-514 53 52 98,1 11 20,8 50 94,3 28 52.8
Celkem seznamů: 4 364 347 95,3 86 23,6 316 86,8 220 60,4

Přichází v úvahu sledovat ještě například velikost souboru, počet a podíl zrušených a nezrušených památek na seznamu atd. Výhledově by bylo hezké, kdyby podobné přehledy šly dělat ne podle stránek seznamů, ale podle okresů a v rámci okresu pro každou obec, a pro každý sídelní útvar v rámci obce. Ale na to už by bylo asi potřeba mít nějakou pracovní databázi bokem, zatímco v té navržené nejjednodušší verzi stačí prostě jednu stránku po druhé prohledat a sečíst a pamatovat si jen součty. A ten přehled po obcích už by byl taky moc rozsáhlý, než aby mohl být celý výstup v jedné tabulce na jedné stránce ve Wikipedii.

Zároveň by jako vedlejší produkt mohl být prováděn monitoring a případně rovnou oprava některých typů chyb atd.:

 • kontrola, zda stránka má správný název a hlavičku (tj. zejména detekce použití šablony jinde než v seznamu památek), zda nechybí commonscat pro celou stránku a zda cílová kategorie Commons existuje, popřípadě zda stránka obsahuje odkaz na nadřazený seznam anebo na navbox seznamů.
 • kontrola, zda některá šablona památky neobsahuje zdvojený nebo neexistující parametr
 • kontrola, zda není obsažena hranatá závorka nebo URL adresa v jiném parametru než v parametru Popis nebo Poznámka
 • napřimování odkazů z parametru ČLánek (běžné napřimovací boty to asi neumějí, protože ve zdrojáku to nevypadá jako odkaz) (obec nenapřimovat!)
 • napřimování odkazů na přejmenované obrázky, detekce odkazů na neexistující obrázky
 • napřimování Commonscat, pokud cílem je stránka s hard- nebo soft-redirectem
 • detekce odkazů na neexistující kategorii Commons, detekce, zda neexistující kategorie Commons obsahuje obrázky, detekce, zda existuje protokolovací záznam o zrušení neexistující stránky kategorie, kde by v komentáři akce mohl být odkaz na přemístěnou kategorii nebo diskusi o zrušení kategorie
 • detekce chybných nebo nepárových údajů souřadnic, včetně detekce, zda rozmezí souřadnic je v rámci obdélníku opsaného ČR (např. prohozená délka a šířka apod.). Případně i detekce, jestli zaměřený definiční bod památky není příliš daleko od definičního bodu sídelního útvaru.
 • detekce případů, kdy více památek v seznamu má shodné souřadnice (nemusí to být chyba, ale je to typický příznak chybně vygenerovaných souřadnic, kdy skript nenašel skutečnou adresu, ale vlepil tam místo toho souřadnice definičního bodu ulice anebo celé obce)
 • detekce, zda ID památky není nesmyslné či podezřelé (algoritmus se dá najít v Commons:Template:Cultural Heritage Czech Republic)
 • kontrola dat Památkou od a Památkou do: zkontrolovat standardní formát data NNNN-NN-NN, rozmezí od 1958-05-03 do aktuálního data, památkou do je vyšší než památkou od.

Toto sledování by také mohlo odlehčit šablonu {{Památky v Česku}} o některé monitorovací funkce, například Kategorie:Monitoring:Seznamy památek s obrázkem nám slouží vlastně jen k tomu, abychom naopak orientačně tušili, na kolika seznamech ještě ani jeden obrázek není, ale stejně nám nepomůže je najít.

Případně, pokud by se vedla bokem nějaká databáze, by byla možná i detekce a vyhodnocování změn od předchozí kontroly či za určité období:

 • upozornění na nově založené nebo zmizelé seznamy, příp. přejmenování seznamů
 • pro každý seznam památek řaditelné údaje o změnách sledovaných údajů (počet památek, počet obrázků, odkazů na články a commonscat) - příp. výpis varování, pokud se počet sníží (mj. jako prevence vandalismu či editačních omylů).

Samozřejmě nemusí být všechno hned, jen jsem načrtl takovou vizi. Nechce se do toho někdo pustit? Popřípadě konzultovat s Jean-Frédéricem, jestli by nebylo jednodušší nebo efektivnější o tyto funkce obohatit ten centrální kombajn, který ty stránky už stejně prochází a tyhle údaje z nich bere, a to řešení by pak fungovalo pro všechny země a projekty, nejen pro naše české památky? Ale protože on ten nástroj zdědil, tak nevím, jestli by byl schopný a ochotný ho nějak výrazněji rozvíjet - dost na tom, že ho po tom výpadku vůbec rozchodil. --ŠJů (diskuse) 14. 8. 2016, 23:47 (CEST)

Prozkoumal jsem to teďka důkladněji, než před nedávnou dobou a zjistil jsem, že všechny tyto údaje jsou "veřejně" dostupné v databázi+pomocí API. Šlo by tedy již jen o to vymyslet program, který by je zpracoval do tabulky a tu nějakým způsobem publikoval. To by nemuselo být až tak složité, rozhodně jednodušší, než vymýšlet, jak ty údaje ze stránek dostat. K navržené spolupráci s Jeanem, navrhuji rozchodit specifický český nástroj, klidně obohacený o snadné spuštění na jiném projektu, následně se pak dá navrhnout, aby při pravidelném spuštění centrálního bota zároveň vyvolal pro všechny projekty náš nástroj. To by nemělo být až tak težké :). Anebo si to můžem nechat pro sebe... --Martin Urbanec (diskuse) 25. 8. 2016, 03:41 (CEST)
@ŠJů: Pokusil jsem se pomocí dotazů na databázi údajů z "centrálního kombajnu" zjistit, jakými dotazy lze postupně vygenerovat danou tabulku. Zjistil jsem, že centrální kombajn zná pouze 115 pražských památek, nikoliv 117, jak tvrdí seznam výše. Měl by využívat tuto verzi seznamu. Hostivař je v pořádku, u České Lípy se mi opět povedlo najít pouze 181 položek, Turnov je v pořádku. Mohu poprosit o spolupráci ve zjištění, kde je chyba? --Martin Urbanec (diskuse) 25. 8. 2016, 14:46 (CEST)
@Martin Urbanec: Díky! Tu tabulku jsem dělal jen tak na ukázku orientačně na naprosto náhodně vybraných seznamech různého typu a velikosti, aby bylo vidět, v jakých zhruba hodnotách se ta procenta mohou pohybovat. Sice jsem se snažil to počítat přesně, ale o to mi vlastně v té ukázce ani nešlo. Rozdíly mohou teoreticky být třeba z toho, když pod stejným ID je soubor dvou objektů a v seznamu jsou rozepsané každý zvlášť. Ostatně i účel těch pravidelných výstupů má být spíš orientační, než že by bylo důležité ošetřovat nějaké speciality jako je tato. (Mimochodem, těch 115 či 117 "pražských památek" znamená jen památky z toho zbytkového seznamu, v němž zbyly popravdě spíš jen ojedinělé památky z okrajových vesniček či sídlišť.) --ŠJů (diskuse) 25. 8. 2016, 15:40 (CEST)
Já jsem zkusil do všech stránek s šablonou {{Památky v Česku}} přidat nějaký řetězec, pokud neobsahují "jpg" nebo "JPG". Zde jsou (v závorce počet položek):
JAn (diskuse) 25. 8. 2016, 17:02 (CEST)
Čili Jižní Morava a Podkrkonoší by chtěly profotit :-) JAn (diskuse) 25. 8. 2016, 17:08 (CEST)
Díky, jestli jsem se někde ve skriptu neupsal, za chvíli bude k dispozici i JSON soubor se všemi požadovanými daty :). Ono to nakonec nebylo tak těžké, stačilo vymyslet příslušné dotazy na databázi bota a pro každou stránku začínající na Seznam kulturních památek, která není přesměrování a je v hlavním jmenném prostoru je spustit a bokem si uložit data :). Na jednom seznamu jsem ten skript již stihl otestovat, vrátil
{"Seznam_kulturn\u00edch_pam\u00e1tek_na_Bo\u017e\u00edm_Daru": {"article": 0, "image": 5, "total": 9, "commonscat": 2, "coor": 4}}
, při zkontrolování příslušného seznamu je vidět, že jsou údaje správné (pro vysvětlení, proč je diakritika takhle "rozbitá", je kódovaná pomocí Unicode). Jakmile to doběhne pro všechny z 1141 seznamů, můžu dát k dispozici data, byť ne ve formě tabulky, ale JSONu. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 8. 2016, 17:09 (CEST)
Tak a doběhlo to. Výsledky vizte na [5]. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 8. 2016, 17:13 (CEST)
Lidsky čitelně je to zde. JAn (diskuse) 25. 8. 2016, 17:41 (CEST)
Dík, pochlubíš se s převodovým kódem, abych ho nemusel psát znovu já? Připojím to pak za to (skript plánuji mít rozdělený do dvou částí, získávání dat+jejich prezentace; když pak budu chtít mít data třeba i v HTML, budu muset dopsat jen další konverzní skript a ne dopisovat nějaké větvení do kódu jejich získávání). --Martin Urbanec (diskuse) 25. 8. 2016, 17:55 (CEST)
Ehm, no, abych pravdu řekl:
problémem jsou seznamy mající v názvu čárku. JAn (diskuse) 25. 8. 2016, 22:05 (CEST)

Automatické doplňování stupně ohrožení dle Mezinárodního svazu ochrany přírody z Wikidat[editovat | editovat zdroj]

Rád bych upozornil, že od té doby, co HypoBOT odstranil na žádost z prosince minulého roku status z taxoboxu (př.) a následně byl nahrazen automaticky z Wikidat i s referencí, to v článcích o zvířatech a rostlinách, ve kterých chybí tag <references />, nedělá dobrotu. Jako příklad můžu uvést Kolonoka před mou úpravou a další. Nešlo by tedy robotiky projít články v Kategorie:Živočichové a Kategorie:Rostliny a tag tam i se sekcí Reference doplnit? Ještě ale doupozorňuji, že některé druhy IUCN vůbec nehodnotí. --OJJ, Diskuse 15. 8. 2016, 09:19 (CEST)

@OJJ: Za tohle bych se též přimlouval. Já se na to před několika týdny zaměřil ručně, nicméně jsou toho mraky a času na Wiki mám teď pomálu, takže kdyby to šlo roboticky, bylo by to super. --Jan KovářBK (diskuse) 20. 8. 2016, 16:57 (CEST)

SønderjyskE Ishockey[editovat | editovat zdroj]

Mohl by někdo opravit robotem odkazy z článku SønderjyskE Ishockey (viz seznam)? V hesle byl překlep: Isjockey místo správného Ishockey a stejnou chybu obsahují i navazující články.--Chalim Kenabru (diskuse) 18. 8. 2016, 13:41 (CEST)

Přejmenování metakategorií na plurál[editovat | editovat zdroj]

Na stránce Diskuse ke kategorii:Přesměrování Wikipedie#podle proběhla diskuse o tom, zda v názvech metakategorií "podle něčeho" má být použito jednotné, nebo množné číslo. Konkrétně byl sestaven seznam metakategorií podle krajů / podle kraje a podle okresů / podle okresu. Vzhledem k tomu, že poměr stávajících kategorií je u krajů 88:5 a u okresů 44:18 ve prospěch množného čísla a množné číslo převažuje i v nejčastěji používaných geografických kategoriích (podle zemí), došli jsme k závěru, že sjednocení na množném čísle je v tomto případě nesporné.

Jde o tyto kategorie:

Sídla v Česku podle okresu
Obce v Česku podle okresu
Města v Česku podle okresu
Městyse v Česku podle okresu
Vesnice v Česku podle okresu
Seznamy katastrálních území v Česku podle okresu
Obce na Slovensku podle okresu
Obce v Maďarsku podle okresu
Vodstvo Česka podle okresu
Vodstvo Slovenska podle okresu
Seznamy chráněných území v Česku podle okresu
Seznamy chráněných území na Slovensku podle okresu
Seznamy památných stromů v České republice podle okresu '''(též změnit na "v Česku")'''
Seznamy kulturních památek v Česku podle okresu
Pomníky a památníky v Česku podle okresu
Zvony v Česku podle okresu
Wikipedisté z Česka podle okresu
Seznamy k Česku podle okresu

Wikipedisté z Česka podle kraje
Vyšší odborné školy v Česku podle kraje
Skalní útvary v Česku podle kraje
Spolky v Česku podle kraje
Kostely na Slovensku podle kraje

--ŠJů (diskuse) 21. 8. 2016, 20:53 (CEST)

Na tohle jsem se koukal, ale ani po prostudování diskuse (kde tedy než že by někdo vyloženě souhlasil, tak spíše nebyl nikdo proti) jsem nepřišel na to, jak to mám přejmenovat. Každopádně pokud budu mít seznam stylu původní jméno -> nové jméno, pustím na to bota během chvíle, to není problém... --Martin Urbanec (diskuse) 25. 8. 2016, 03:32 (CEST)
@Martin Urbanec: Já myslel, že je to jasné jak z těch úvodních řádků, tak z té diskuse, tak z nahlédnutí do sesterských kategorií. "podle okresu" změnit na "podle okresů" a "podle kraje" změnit na "podle krajů". A diskuse není hlasování, rozhodující jsou argumenty. A ty jsem taky zrekapituloval v těch úvodních třech řádcích. --ŠJů (diskuse) 25. 8. 2016, 04:09 (CEST)
@ŠJů:Dík, spustil jsem to. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 8. 2016, 15:52 (CEST)
@ŠJů: Ještě by se možná mohla vyvolat diskuse o Kategorie:Základní sídelní jednotky dle okresu a jí podobných. Tu svou si přesunu na nově dohodnutý standard, s ostatními počkám na pokyn. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 8. 2016, 15:56 (CEST)
@Martin Urbanec: Uvidíme, k čemu diskuse či analýza dospěje. Kolega Chrzwzcz si těch "dle" taky všiml dodatečně a přidal je do seznamu k řešení. Zatím tam zvýraznil případy, kdy je pro stejné kritérium použito někdy jednotné a jindy množné číslo. Já bych rád ta kritéria nějak seřadil podle typu a snažil se podle toho najít nějakou logiku, které typy kritérií tíhnou k množnému číslu a které k jednotnému. A taky se mi nelíbí naše české názvy těch meta-metakategorií, tedy kategorií určených pro metakategorie. Název typu "Obor podle něčeho a něčeho" je nevýstižný, vhodnější by bylo postupně rozvíjející označení "Obor podle něčeho podle něčeho". Ale neodvažuji se doufat, že se zde najde dostatek kolegů schopných to posoudit. --ŠJů (diskuse) 25. 8. 2016, 16:24 (CEST)
@ŠJů:@Martin Urbanec: Ano, posuzovat podle jednotlivých oblastí bude trochu pracné, nicméně nám z toho docela jasně vyplývá, že u geografických pojmů je to množné číslo, takže další departementy, státy a provincie ještě doplním k těm okresům a krajům. K dle - svou kategorii jste už přesunul, tak bych poprosil ještě těmto změnit na slovo podle a mělo tím by měly být všechny kategorie podle.
 • Lidová hudba dle etnik
 • Lidová hudba dle zemí
 • Knihy dle tématu
 • Vyhynulé druhy dle IUCN
 • Veterinární léčiva dle ATC
 • Nedostatek údajů dle IUCN
Chrzwzcz (diskuse) 25. 8. 2016, 18:47 (CEST)

@Martin Urbanec: Vidím, že se s tím bot už několikátou hodinu pere, ale je tam chybka - fakt, že jsou stránky po změně kategorie o několik znaků kratší napovídá, že něco je špatně: mizí zpřesňování řazení v kategorii, např. "Kategorie:Seznamy chráněných území na Slovensku podle okresu|Zvolen" -> "Kategorie:Seznamy chráněných území na Slovensku podle okresů". Chrzwzcz (diskuse) 25. 8. 2016, 18:21 (CEST)

@Chrzwzcz: Safra! Chybělo mi tam -inplace... Opravím to, zatím jsem spustil snad už správně napsaný skriptík... Ještě že jsem si tohoto příspěvku všiml dřív, než to bylo hotové úplně všechno. Kdybyste náhodou narazil na podobnou chybku, neváhejte mi hned dát vědět na diskusi (toho si většinou všímám dřív než pingu) a nahlásit toho bota na Nástěnku, aby už nemohl dělat další editace, které nejsou úplně správné. Nebudu se zlobit, blok je ochranný prostředek a ne trest :). Každopádně se omlouvám. --Martin Urbanec (diskuse) 25. 8. 2016, 18:56 (CEST)
@Chrzwzcz: Tak, konečně jsou všechny chybné editace revertovány (ještě že MediaWiki umí rollback, jinak bych se s tím ještě dělal x hodin, dělat rv klasicky), na WMF labs běží dobíhá 5 procesů provádějících ty editace už správně a poslední, který dopřesouvá zbytek. Ještě se vrhnu na ty kategorie ze seznamu a změním jim v názvu dle na podle a snad tenhle požadavek bude hotovej. Až bude dohodnuto, jak se bude postupovat dál, ozvěte se opět zde, přesuny provedu :). --Martin Urbanec (diskuse) 25. 8. 2016, 21:02 (CEST)
@Martin Urbanec: Díky, jste laskav, tak jsem si připravil další várku :) Jsou to zase takové geografické jako kraje a okresy, takže by neměl být problém, a to i v případě, že teď plurální forma mírně ztrácí (v závorce singulár:plurál). Pak zbydou ještě podle města, místa, státu, obce, země, sídla, ale to zase až příště...:Chrzwzcz (diskuse) 25. 8. 2016, 21:21 (CEST)
podle departementu  2:1
Obce ve Francii podle departementu
Kostely ve Francii podle departementu

podle guvernorátu  1:0
Města v Egyptě podle guvernorátu

podle historické země 3:0
Města v Česku podle historické země
Městyse v Česku podle historické země
Obce v Česku podle historické země

podle kantonu 1:4
Navigační šablony - Francouzské obce podle kantonu

podle kontinentu 9:19
Náboženství podle kontinentu
Národy podle kontinentu
Křesťanství podle kontinentu
Monarchie podle kontinentu
Zaniklé státy podle kontinentu
Zaniklé monarchie podle kontinentu
Šablony podle kontinentu
Druhá světová válka podle kontinentu
Seznamy podle kontinentu

podle městské části 2:1
Kulturní památky v Brně podle městské části
Seznamy kulturních památek v Brně podle městské části

podle provincie 1:16
Města v Arménii podle provincie

podle regionu 11:27
Stavby ve Francii podle regionu
Kostely ve Francii podle regionu
Katedrály ve Francii podle regionu
Francouzští šlechtici podle regionu
Francouzské šlechtické rody podle regionu
Narození v Itálii podle regionu
Úmrtí ve Španělsku podle regionu
Úmrtí v Itálii podle regionu
Narození ve Španělsku podle regionu
Sport na Ukrajině podle regionu
Sport v Gruzii podle regionu

podle čtvrti 2:0
Seznamy kulturních památek v Praze podle čtvrti
Kulturní památky v Praze podle čtvrti
Jdu na to :). --Martin Urbanec (diskuse) 25. 8. 2016, 21:41 (CEST)

Další geografické kategorie k prodiskutování přesunu budou zase na Diskuse ke kategorii:Přesměrování Wikipedie#podle Chrzwzcz (diskuse) 26. 8. 2016, 00:26 (CEST)

Přesměrování na názvy s neklávesnicovými znaky[editovat | editovat zdroj]

Vidím, že tu teď v létě o práci není zrovna rvačka, ale zkusím přihodit ještě jeden dlouhodobý úkol. Mívali jsme tu k názvům článků doporučení "opatrně se zvláštními znaky", které nabádalo k tomu, aby se v názvech článků vůbec nepoužívaly neklávesnicové znaky jako je pomlčka nebo výpustka. Někdy před rokem a půl se dohodlo, že doba už tak pokročila, že už je možné tohle omezení zrušit. Nicméně doporučuje se z náhradních názvů s klávesnicovými znaky (spojovník, tři tečky) dělat přesměrování. Samozřejmě se nelze spoléhat na to, že to tak lidé skutečně budou důsledně dělat. Je tu nějaký bot, který by to mohl trvale hlídat a tato přesměrování vytvářet, pokud neexistují? Tedy na názvy s pomlčkou s mezerami i na názvy s pomlčkou bez mezer vytvořit přesměrování z názvu se spojovníky s mezerami. A na názvy s výpustkou (jsou-li takové) vytvářet přesměrování z názvu se třemi tečkami. --ŠJů (diskuse) 23. 8. 2016, 20:53 (CEST)

To by z těch dlouhodobých úkolů mohlo být nejjednodušší. Ovšem formulace "neklávesnicové znaky" je poměrně obecná. Mohl byste prosím dát nějaký seznam těchto znaků, kterých by si měl bot všímat? --Martin Urbanec (diskuse) 24. 8. 2016, 21:32 (CEST)
Tak a mám to. Má to ale drobný problém, pokud ten neklávesnicový článek je redirem. Příklad Adiční sloučenina melamin-kyselina kyanurová. Můžu si buď nevšímat redirů, což je pro mě nejjednodušší, anebo vytvořit redir na skutečný cíl (o něco složitější). Co preferujete Vy? --Martin Urbanec (diskuse) 24. 8. 2016, 22:16 (CEST)
@ŠJů: Zatím jsem vypnul redirecty, napsal základní kód, vytvořil Wikipedista:UrbanecmBot/Neklavesnicove znaky (kde budou moci být další neklávesnicové znaky, kterých by si bot automaticky začal všímat a vytvářet rediry). Pak jsem také pro výpustku a pomlčku bota spustil, výsledek je možné vidět v jeho příspěvcích. Není žádný problém toho bota spouštět každou půlnoc, kdy v databázi zjistí, zda vznikly nějaké články bez redirů a pokud ano, vytvoří rediry. Zároveň díky polozamknutému konfiguračnímu souboru nebude problém to takřka kýmkoliv volně kdykoliv rozšířit o další znaky. Obnáší to samozřejmě riziko v podobě autoconfirmed vandalů, kteří snadno mohou skrytě vytvářet rediry třeba ze slova Martin na slovo Urbanec kdekoliv v článku (jednoduše tam tyhle kombinace přidají a při příštím update si je bot stáhne). Dokud to někdo neobjeví v botovi anebo v konfigu, poběží to... --Martin Urbanec (diskuse) 25. 8. 2016, 03:26 (CEST)
@Martin Urbanec: Formulace "neklávesnicové znaky" je poměrně obecná, ale byla zmiňována pomlčka a výpustka. O žádném jiném ani nevím, že by byl někde použit. Redirů bych si asi opravdu nevšímal. Zatím ta ukázka vypadá, že jsme se pochopili a že to funguje, ale určitě bude potřeba aspoň první várku pak projet očima, jestli tam nebude něco, co jsme nedomysleli. --ŠJů (diskuse) 25. 8. 2016, 04:19 (CEST)