Wikipedie:Potřebuji pomoc/Archiv20

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Obsah

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Hanzys/Pískoviště (29. 8. 2019, 14:11)

Dobrý den, chtěl jsem vložit další fotku, ale nemůžu přiřadit kategorii, už si nemůžu vzpomenout jak jsem vkládal první obrázek?? --Hanzys (diskuse) 29. 8. 2019, 14:11 (CEST)

Are you serious?!

Hello Czech Wikipedians, I am seriously pissed off at you all! I cannot log into my account. When I try to log in, my Czech friend (whose phone I am using now) translated that you found profanity in my username, even when there is NO profanity at all! And when I try to mention it here, you immediately call it vandalism??? Have you lost your mind??? I am about to lose interest in editing. Yours faithfully, Paul Robert Dunlap from IP --37.48.8.194 30. 8. 2019, 13:34 (CEST)

Your username means Flatulence in Czech. OJJ, Diskuse 30. 8. 2019, 15:01 (CEST)
Nonsense! Do something with that now! --37.48.8.194 30. 8. 2019, 16:42 (CEST)

piskoviste

Dobry den, kde najdu tento soubor Wikipedista:Hankamamut/Kuřecí křidélka Buffalo?Dik.--Hankamamut (diskuse) 1. 9. 2019, 04:50 (CEST)

@Hankamamut: Taková stránka neexistuje ani nebyla založena. OJJ, Diskuse 1. 9. 2019, 05:28 (CEST)
toto vidim v prekladovem rozhrani.

Kdysi se mi soubory na piskoviste ukladaly bez problemu. Copak se zmenilo? -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Hankamamut (diskuse) 1. 9. 2019, 05:54‎ (CE(S)T)

Nicméně Kuřecí křidélka Buffalo existuje. --Matěj Suchánek (diskuse) 2. 9. 2019, 08:29 (CEST)
Tak tomu nerozumím, článek byl založen 4:12 hod. a Hanka položila dotaz 4:50 hod. Přece by nepokládala dotaz, když článek byl již založený a lehce dohledatelný. @Hankamamut: Můžete nám tady popsat jak jste postupovala a jak jste to vyřešila ? Děkuji. --Podroužek (diskuse) 2. 9. 2019, 12:53 (CEST)
Snadne vysvetleni. Clanek jsem zalozila v hlavnim prostoru a pak jsem jeste neco doprelozila a chtela si tento preklad ulozit na piskoviste, abych nepremazala uz existujici clanek. Takze clanky by mely existostavat dva. Muzete jiste snadno replikovat s jinym prekladem. Jinak rada poskytnu podrobnosti. Dejte vedet. Zdravim --Hankamamut (diskuse) 2. 9. 2019, 22:07 (CEST)
Dobry den, mate pro me nejake vysvetleni ? Dik.--Hankamamut (diskuse) 3. 9. 2019, 18:35 (CEST)

Blok na enwiki

Dobrý den, na enwiki jsem byl zablokován, jako zdůvodnění je uváděno, že uživatel s úplně jiným jménem prováděl vandalismus. Potřeboval bych pomoc s řešením této situace.--M97uzivatel (diskuse) 2. 9. 2019, 12:14 (CEST)

@M97uzivatel: Zdravím, asi jde o tuto editaci. Jak vidím, zablokován nejste. S pozdravem - MrJaroslavik (diskuse) 2. 9. 2019, 12:21 (CEST)
@MrJaroslavik: Ehm. Blok přelezl z IP adresy. Co přesně je uváděno ve shrnutí bloku? OJJ, Diskuse 2. 9. 2019, 12:28 (CEST)
Aha, omlouvám se. —— MrJaroslavik (diskuse) 2. 9. 2019, 12:36 (CEST)

Upozornění emailem

Zdravím a prosím o radu, co ještě udělat, aby mi přestala chodit upozornění na změny ve Sledovaných prostřednictvím emailu. Pro vysoký počet příchozích zpráv jsem nejdříve v Nastavení > Upozornění zvolila týdenní přehled, ale jednotlivé emaily mi chodily beze změny dál po každé cizí editaci. Před cca týdnem jsem to změnila na Neposílejte mi žádná upozornění emailem, ale nadále mi to chodí stejně. Ve spodní části Upozorněte mne na... mám u E-mailu zaškrtnuté jen bezpečnostní věci. Co jsem kde zapomněla, prosím? --Czeva (diskuse) 3. 9. 2019, 19:26 (CEST)

@Czeva: Ahoj, já mám ještě nezaškrtnuté políčka v Nastavení, Údaje o uživateli, Poslat e-mail při změně sledované stránky, Posílat e-maily i při malých editacích stránek a souborů (je to skoro dole). Pomohlo--Podroužek (diskuse) 3. 9. 2019, 19:38 (CEST)
@Podroužek:Ahoj, super, Poslat e-mail při změně sledované stránky jsem oporavdu zaškrtnuté měla a logicky by to mohlo být to opomenuté. Malé editace jsem nikdy zapnuté neměla, to by mě už z těch mailů šmejklo ;-) Vyzkouším a pokud se sem už neozvu, funguje to. Moc děkuji! --Czeva (diskuse) 3. 9. 2019, 20:04 (CEST)
@Czeva:Já jsem si to vyřešil tak, že si nechávám posílat upozornění na zvláštní e-mailovou adresu, kde se mi nemíchají s jinými maily. Podívám se jednou za čas a upozornění se mi nepletou. Zdraví--Svenkaj (diskuse) 3. 9. 2019, 21:46 (CEST)
Toto lze řešit i v rámci jednoho mailboxu pomocí filtrů, kterými se dají maily z wikipedie přesměrovat do separátní složky. Nastavení filtrů umí většina mailů. --Hugo (diskuse) 4. 9. 2019, 05:36 (CEST)
Jj, to mám, ale když jich za denně přišlo i přes 20, začalo to být opravdu hodně i jen na pouhé smazání. Ve Sledovaných nemusím rozklikávat každou změnu zvlášť a některé můžu po přečtení shrnutí (obzvlášť od známých kolegů) prostě jen přeskočit a nakonec odkliknout vše dohromady jako přečtené, takže mi to přijde nesrovnatelně rychlejší.
Jinak Podroužkův tip ↑ o sekci Nastavení>Údaje skvěle funguje :-) --Czeva (diskuse) 4. 9. 2019, 18:36 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedie:Požadované články/Ostatní (4. 9. 2019, 15:47)

Hezký den, poprvé zde edituji, přes nezdary jsem si myslela, že už to mám, ale hlásí mi to, že nemám mazat hlavičku. Nerozumím tomu, nejsem si vědoma, že bych mazala hlavičku, děkuji - stránka Dobrá služba --Alena Skřivanová (diskuse) 4. 9. 2019, 15:47 (CEST)

@Alena Skřivanová: Dobrý den, filtr reagoval v pořádku. Stránka požadovaných článků neslouží ke zveřejňování nových článků; jedná se jenom o seznam, kam někdo zanese název článku, který by vidět založen, přestože sám si na založení netroufá nebo nemá dostatek podkladů atd. Viz též Nápověda:Jak vytvořit článek. Založení podobného článku nicméně nedoporučuji, protože je psán spíše propagačním stylem a pravděpodobně neplní kritéria encyklopedické významnosti daná Wikipedií. Nedoporučuji zakládat články na témata, s nimiž jste osobně spojena. Děkuji za pochopení. --OJJ, Diskuse 4. 9. 2019, 15:55 (CEST)

Obrázek v taxoboxu a jeho parametry, jsou důležité?

Zdravím kolegové. Právě mi vrtá hlavou, jestli existují nějaká doporučená pravidla co se týče obrázků (fotek) v taxoboxech a ohledně jejich rozměrů. Jestli je něčím důležité, zda má obrázek šířku 238 px, 250 px, nebo dokonce 280 px, přičemž se návazně na to celkový taxobox lehce zvětšuje, nebo smršťuje. Třeba mě osobně se líbí víc to, když je obrázek v maximální možné velikosti, zobrazen tedy k stěnám taxoboxu. Je to jen individuální v podstatě nepodstatná záležitost, nebo to má nějaký systém? --Tobartos (diskuse) 5. 9. 2019, 17:10 (CEST)

@Tobartos: Pravidla vyloženě nejsou, spíše záleží na osobním úsudku. Doporučuji tak velké, aby obrázek daného živočicha nebo rostlinu zobrazoval dostatečně dobře, z větší dálky foceného živočicha tedy spíš přiblížit/zvětšit, naopak detail živočicha nemusí být veliký. Čili ani obří přes půl stránky (na PC), ani mrňavý, na kterém nic není vidět. Běžně se v infoboxech používá od 150 do 250 px. Pracujete na nějakém konkrétním článku, u kterého si třeba s velikostí obrázku nejste jist? --Dvorapa (diskuse) 7. 9. 2019, 13:11 (CEST)
@Dvorapa: Konkrétně ani ne, spíš jsem se nad tím zamyslel při úpravách několika článku a každý z nich měl jinou šířku obrázku, přičemž spíše nevhodnou (zbytečně malý obrázek). Některé články nemají parametr vůbec žádný a zjistil jsem, že i když se "vynuluje", obrázek se z toho "nezblázní" a do okénka naopak dobře zapadne (viz třeba tučňák kroužkový, nebo liška polární). Takto to hodlám provozovat dál, tak jsem chtěl jen pro jistotu vědět, jestli nedělám něco nevhodného. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. S pozdravem --Tobartos (diskuse) 8. 9. 2019, 14:45 (CEST)
Ono by to mělo být tak, že standardně se nezadává žádná velikost a obrázek se nastaví automaticky. Velikost se má zadávat jen tehdy, je-li z nějakého důvodu potřeba nastavit jiný rozměr, což by měl být spíše výjimečný případ. Jenže jakmile se umožní dělat něco jinak, začne se to dělat jinak ve velkém... JAn (diskuse) 9. 9. 2019, 07:24 (CEST)
@Dvorapa, JAn Dudík: Mně osobně zajímá, jak to že v popisu šablony {{Taxobox}} není vysvětlení že se parametr šířka obrázku nemá zadávat? Jak to, že v článku tučňák kroužkový je parametr šířka obrázku, přitom v dokumentaci šablony parametr šířka obrázku vůbec není? V dokumentaci k šabloně je uveden parametr velikost obrázku. To je stejné jako šířka obrázku? Tak bych někoho zkušeného požádal, aby do popisu šablony doplnil informaci, kterou napsal výše JAn. Předem děkuji za odpovědi.--Podroužek (diskuse) 9. 9. 2019, 09:18 (CEST)
Parametr šířka obrázku je zastaralý a brzy dojde k jeho zrušení, místo něj by se měl používat parametr velikost obrázku. Funkčně jsou ale totožné, rozdíl mezi nimi není. Kdy se používá a kdy ne už napsal výše JAn. --Dvorapa (diskuse) 9. 9. 2019, 11:17 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Diskuse s wikipedistou:GS1921 (6. 9. 2019, 09:31)

Děkuji Tomas62 za přejmenování článku Sazama na Pantaleon Sazama. O to bych stejně časem poprosila, protože to nedovedu. Proč píšu o pomoc. Články ve Wikipedii jsou formátovány ve dvou sloupcích. Toho je možné podle mých dosavadních znalostí dosáhnout buď tabulkou nebo CSS. Podle zdrojového kódu html bych to poznala, ale radši se zeptám. A potom, existuje hotová šablona, do níž bych data a obrázky jen vnášela? A ještě mohu na pískovišti vytvořit článek a potom ho jen přenést? A nakonec, existuje v češtině či EN návod step by step jak vytvořit nový článek? Já jsem ho vytvořila z hledání neexistujícího hesla, proto původní název Sazama... Moc děkuji za odpověď. GS1921 svobodogabri@lfhk.cuni.cz --GS1921 (diskuse) 6. 9. 2019, 09:31 (CEST)

@GS1921:
  • články jsou obvykle psané jako blok, pouze vzhled Wikipedie na počítači (ale ne už třeba na mobilu) je dělán dvousloupcově.
  • šablona neexistuje, protože jsou články o mnoha různých tématech. Ale je možné se inspirovat strukturou již vytvořeného jiného článku o podobném tématu.
  • Ano, články je možné tvořit i na svém pískovišti a posléze je překopírovat na cílový název.
  • Existuje Nápověda:Jak vytvořit článek. A krok za krokem by mohlo být Wikipedie:Průvodce.
Snad jsem poradil :-) JAn (diskuse) 6. 9. 2019, 10:52 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:GS1921 (6. 9. 2019, 11:42)

Právě jsem našla kódy na šablony infoboxů pro vědce, ale pan JAn už správný infobox vložil. Mám daleko podrobnější a zajímavější informace o panu profesorovi, ale jsem v jednání s jeho dcerou, jestli je mohu použít. Vypadá to zatím dobře:-) Také chci sehnat fotografii, zatím ji nemám. Děkuji za pomoc. GS1921 --GS1921 (diskuse) 6. 9. 2019, 11:42 (CEST)

@GS1921: Dobrý den, děkujeme za váš zájem editovat Wikipedii. Při psaní článku používejte pouze informace, která již byly publikované v novinách, knihách, časopisech nebo na webu. Nelze použít informace, které vám někdo sdělí ústně, i když jsou pravdivé. Wikipedie zaznamenává pouze informace již jinde uvedené. V článku Pantaleon Sazama vám chybí zdroje, ze kterých jste čerpala. Uvedení zdrojů je důležité pro ověření informací. Potřebujete ještě s něčím poradit? --Podroužek (diskuse) 6. 9. 2019, 12:33 (CEST)

Smazání účtu po smrti uživatele

Dobrý den, dá se smazat účet, pokud jeho uživatel zemřel? Děkuji za odpověď, Terezie Slavíková 37.188.155.100 7. 9. 2019, 17:43 (CEST)

Technicky nelze. Takový účet je ale blokován a archivován, pokud je úmrtí nějak věrohodně prokázáno. OJJ, Diskuse 7. 9. 2019, 17:47 (CEST)
Viz též Wikipedie:Zemřelí wikipedisté. JAn (diskuse) 7. 9. 2019, 21:41 (CEST)
Dá se účet označit jako zemřelý. Pokud víte, o koho jde, ozvěte se některému z byrokratů e-mailem - například mě na martin.urbanec@wikimedia.cz. Zařídíme zbytek. Upřímnou soustrast, --Martin Urbanec (diskuse) 8. 9. 2019, 16:23 (CEST)

Provázání nahraných fotografií s wikidaty

Chtěl jsem se zeptat, zda a jakým způsobem se mají již nahrané fotografie na commons provazovat s wikidaty - například obrázek File:Křížek u hřbitova v Žitovlicích.jpg --Petr1888 (diskuse) 9. 9. 2019, 08:26 (CEST)

Pokud na Wikidatech existuje položka, které se nějak nahraná fotografie týká, doplňte do ní některou z dostupných vlastností (typicky obrázek (P18)). Víc jak jeden obrázek (v jedné vlastnosti) ale obvykle není nijak přínosný. Pokud neexistuje a věc splňuje podmínky významnosti, založte ji, dál je postup stejný. Opačným směrem pak ve strukturovaných údajích souboru vyplňte zobrazuje (P180) s odkazem na položku. --Matěj Suchánek (diskuse) 9. 9. 2019, 20:05 (CEST)

Změna znaku

Zdravím,

prosím o editaci na stránce https://cs.wikipedia.org/wiki/Star%C3%A9_M%C4%9Bsto_(okres_Uhersk%C3%A9_Hradi%C5%A1t%C4%9B), kde je nesprávně znak města - správný lze najít na stránkách města http://www.staremesto.uh.cz/?p=20415.

S pozdravem

Lucka --Lucina1986 (diskuse) 10. 9. 2019, 16:20 (CEST)

Zdravím Lucino1986, podle Poslanecké sněmovny je znak města takový, který uvádíme v článku. Město by mělo požádat o aktualizaci v Registru komunálních symbolů Poslanecké sněmovny. --Patriccck (diskuse) 10. 9. 2019, 17:20 (CEST)
Jen vsuvka: Závazný je slovní popis znaku a podle toho jsou oba znaky respektive dvě grafická provedení znaku správně. Pokud není uvedeno kde má apsida být (což je největší rozdíl mezi verzemi), mělo by záležet na grafikovi. Město může za rok předělat webovky a začít používat zase o trochu jinou podobu znaku a všechny tři budou stále správné.--TFerenczy (diskuse) 10. 9. 2019, 17:59 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc (12. 9. 2019, 07:22)

Dobrý den, na stránce https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Znak_mesta_ceska_skalice.svg je chybný znak města Česká Skalice. Ta má ve znaku "pouze" šesticípou zlatou hvězdu v modrém poli. Podobná osmicípá hvězda patří městu Benešov. Potřebuju tento odkaz smazat, protože ho Google řadí na první místo a lidé v tom mají zmatek. Paradoxně za chybu může Sdružení nezávislých kandidátů bývalého pana starosty. --Jan Holý, ČS (diskuse) 12. 9. 2019, 07:22 (CEST)

@Jan Holý, ČS: Zdravím f, už je to v pořádku? - MrJaroslavik (diskuse) 12. 9. 2019, 07:37 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Zakleté pírko (15. 9. 2019, 09:11)

Jak mám udělat tabulku na obsazení herců? --Lukasluc (diskuse) 15. 9. 2019, 09:11 (CEST)

@Lukasluc: Zdravím, na to můžete použít šablony {{Obsazení začátek}}, {{Obsazení herec}} a {{Obsazení konec}}. V jejich dokumentaci je uveden návod - MrJaroslavik (diskuse) 15. 9. 2019, 09:22 (CEST)

Otázka z modulu „Získejte pomoc s editací“ Domovské stránky (16. 9. 2019, 09:36)

Jak vytvořit stránku --BORECCC (diskuse) 16. 9. 2019, 09:36 (CEST)

@BORECCC:Dobrý den, vítejte na Wikipedii! Jsme rádi, že jste tady. Doporučuji napřed pracovat na jiných věcech, než vytvoření "vlastního" článku, napsání článku je jednou z nejtěžších věcí, kterou na Wikipedii můžete dělat. Můžete se zaměřit na opravování překlepů, rozšířování článků a podobné činnosti, pevně věřím, že se časem k vytvoření článku propracujete. Pokud ho i přes to chcete vytvořit nyní, podívejte se na help:Jak vytvořit článek. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 16. 9. 2019, 10:24 (CEST)

Opakované editační konflikty

Uživatel Kacir mi pořád maže článek Gymnázium Jiřího Wolkera. Na tomto článku není nic špatně. Nechápu to. Už po několikáté. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Queen lover fanpage (diskuse) 29. června 2019, 21.25‎ (CEST)

@Queen lover fanpage: Hezký den, kolega Kacir vám pomáhá udělat článek dostatečně kvalitní, nevím, proč proti tomu protestujete? Odmazává údaje, které do článku rozhodně nepatří nebo které patří do jiných článků (datum a místo úmrtí Otty Wichterleho přece nemá se školou vůbec nic společného a stačí, když to bude ve článku Otto Wichterle), viz například WP:Encyklopedický styl nebo WP:Co Wikipedie není. --Dvorapa (diskuse) 29. 6. 2019, 23:19 (CEST)

Radio prague

Prosím o smazání Radio prague, můj překlep. Děkuji, --Svajcr (diskuse) 22. 9. 2019, 13:27 (CEST)

@Svajcr: Jen pro příště, standardně se o rychlé smazání žádá šablonou se zdůvodněním: {{Smazat|Překlep}} vloženou na začátek dotyčného článku. --Matěj Orlický (diskuse) 24. 9. 2019, 19:52 (CEST)

překladač článku - přetrvávající hláška požadující zdroj

Ahoj

Při překladu článku jsem narazil na problém, že mi v jednom odstavci pořád visí hláška [ citace potřebná ] přestože jsem tohle neozdrojované tvrzení v české verzi vůbec neuvedl. Nejsem si jistý jak to korektně odstranit.

článek tu, snad vám jde zobrazit: Wikipedista:Štangla1/William Niskanen --Štangla1 (diskuse) 24. 9. 2019, 19:20 (CEST)

OpravenoOpraveno Opraveno. Odstranil jsem kód ve zdrojovém textu stránky. --Matěj Orlický (diskuse) 24. 9. 2019, 19:47 (CEST)
@Štangla1: Použitím překladače se tam ten kód zase vrátil. Zkuste tu poslední editaci zrušit a stylistické opravy udělat normální editací vaší podstránky, ne přes překladač. --Matěj Orlický (diskuse) 25. 9. 2019, 13:54 (CEST)

Doplňování anglických názvů do závorky

Nejsem si jist, zda je vhodné doplňovat do závorek anglické názvy u témat, která nejsou s daným tématem nějak více spojena (např. Hlava státu). Chápu, že u anglických seriálu, institucí ap. je anglický název vhodný, ale jak je tomu v těchto případech? Existuje na toto nějaké doporučení nebo pravidlo? --Patriccck (diskuse) 28. 9. 2019, 13:55 (CEST)

@Patriccck: Ahoj, myslím si, že to není vhodné - nejsme slovník. O žádném pravidlu nevím. Editaci jsem revertoval. S pozdravem, --janbery (diskuse) 28. 9. 2019, 14:03 (CEST)
@janbery: Ahoj, souhlasím. Revertoval jsem ještě jednu editaci tohoto uživatele. --Patriccck (diskuse) 28. 9. 2019, 14:06 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Zorka Sojka/Pískoviště (28. 9. 2019, 14:50)

Prosím, mohl byste někdo opravit název stránky "Transformovna Čechy-střed" na oficielní název popisovaného objektu, který je "Rozvodna Čechy Střed". Já to bohužel neumím. Díky, zdravím, --Zorka Sojka (diskuse) 28. 9. 2019, 14:50 (CEST) Ještě pardon, původní stránka se jmenuje "Transformátorovna .....", což je slovo, které ani Ústav pro jazyk český v žádném technickém ani elektrotechnickém slovníku nenašel. --Zorka Sojka (diskuse) 28. 9. 2019, 14:53 (CEST)

Dobrý den, hotovo. Stránku přesunul/a Czeva. --Patriccck (diskuse) 28. 9. 2019, 17:30 (CEST)
@Zorka Sojka: Zdravím, hotovo: Rozvodna Čechy Střed. Hezký den přeje--Czeva (diskuse) 28. 9. 2019, 17:36 (CEST)
@Czeva: Moc díky, zdravím, --Zorka Sojka (diskuse) 28. 9. 2019, 17:50 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Řenečtí z Řeneč (2. 10. 2019, 11:58)

Jak přidat Upozornění, že na článku se pracuje? Nemohl by mi to někdo přidat, prosím? Budu pokračovat po troškách dva tři dny (?).Nemám dost času ani sil, abych psala neustále.Díky, Melanie Anna --Melanie anna (diskuse) 2. 10. 2019, 11:58 (CEST)

VyřešenoVyřešeno Vložil jsem šablonu Pracuje se. --Jvs 2. 10. 2019, 12:07 (CEST)

FK Kauno Žalgiris

Ahoj, prosím, rozumíte někdo tomu poslednímu postu zde? Já to nedávám... V článku ten wikipedista vymazal hráče a aktualizoval datum, ale zcela bez nových ref, napsal mi pak (asi) litevsky s tím, že si nemám co stěžovat, že nepíše nějakým běžněji užívaným jazykem s tím, že se dá překlad zjistit online, ale, jak vidno, do češtiny moc mu to nefunguje. Klidně pište přímo tam. Díky. --Czeva (diskuse) 2. 10. 2019, 19:40 (CEST)

@Czeva: S komunikací by mohl pomoci Kusurija, ten litevsky umí. — Draceane diskusepříspěvky 2. 10. 2019, 22:34 (CEST)
@Draceane:Moc děkuji, napsala jsem mu. --Czeva (diskuse) 3. 10. 2019, 19:43 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:OJJ (3. 10. 2019, 11:26)

Proč byla má stránka smazán? --Shirteros (diskuse) 3. 10. 2019, 11:26 (CEST)

@Shirteros: A v případě opakovaných nesmyslů účet zablokuji indef. Nudu doporučuji tímto stylem zahánět jinde, ne na Wikipedii. Děkuji za pochopení. OJJ, Diskuse 3. 10. 2019, 11:29 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:MrJaroslavik (4. 10. 2019, 12:13)

potřebuji odpovědět wikipedistovi MrJaroslavik ohledně mého příspěvku. --Katerina.Tvrzova (diskuse) 4. 10. 2019, 12:13 (CEST)

@Katerina.Tvrzova: Zdravím. S čím potřebujete pomoci? --MrJaroslavik (diskuse) 4. 10. 2019, 12:17 (CEST)
@Katerina.Tvrzova: Dobrý den, děkujeme že chcete přispívat do Wikipedie. Potřebujete vědět jak odpovědět někomu na své diskusní stránce. Klikněte na tlačítko Editovat zdroj v horní liště na své diskusi a ve vytvořeném oknu můžete psát text. --Podroužek (diskuse) 4. 10. 2019, 13:21 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Dr.halop (5. 10. 2019, 08:58)

JAK VYTVOŘIT ČLANEK --Dr.halop (diskuse) 5. 10. 2019, 08:58 (CEST)

@Dr.halop: Dobrý den, vše podstatné najdete na stránce Nápověda:Jak vytvořit článek. A s čím máte konkrétně problém? Nevíte, jak ho začít psát nebo si nejste jist, jakým způsobem ho napsat? S pozdravem --5. 10. 2019, 09:18 (CEST), Utar (diskuse)
P.S.: Nepište prosím jen velkými písmeny, není třeba křičet.

moje neaktuální fotka na wikipedii

Pěkný den, mám na Wikipedii příšernou a starou fotografii, s níž se neztotož'nuji. Jak je možné ji smazat, případně nahradit nějakou aktuální? děkuji, Radek Malý, spisovatel, mail: kastanvkapse@seznam.cz 62.24.92.192 6. 10. 2019, 22:31 (CEST)

Dobrý večer. Vizte Nápověda:Načtení souboru#Načtení obrázku. Dle návodu načtěte obrázek na Commons a pak odkaz na něj vložte do zdejšího článku. K obrázku musíte vlastnit autorská práva (tj. nevkládejte obrázky, ke kterým nemáte autorské právo Vy, ale například profesionální fotograf či agentura, kteří Vás vyfotili). S pozdravem --Vachovec1 (diskuse) 6. 10. 2019, 22:53 (CEST)

Kód článku

Může te mi prosím pomoct s kódem článku https://cs.wikipedia.org/wiki/Tomáš_Petreček. Zkontrolovat ho zběžně, zda je vložen tak jak má? Moc se mi totiž nezdá. Děkuji --Romanterik (diskuse) 8. 10. 2019, 15:37 (CEST)

HotovoHotovo Hotovo. Text jsem prošel a nevidím žádné chyby. --janbery (diskuse) 8. 10. 2019, 15:52 (CEST)

Písemný souhlas

Dobrý den, odeslal jsem požadovaný podepsaný souhlas se zveřejněním na stránce Hypnoterapie a Hypnoza. Bohužel nevím zda mail byl úspěšně doručen? A zajímalo by mě kdy to bude zpracované? Dekuji za odpověď.-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Tencl.jakub (diskuse) 10. března 2019, 00.30‎ (CE(S)T)

@Tencl.jakub:Dobrý den, zpracování mailu trvá obvykle maximálně jeden pracovní den (českého mailu, tj. odeslaný na permissions-cs@wikimedia.org). Pokud vám nepřišla odpověď, napište na matej.cerny@wikimedia.cz s adresou, ze které jste mail posílal, mrkneme se, kde skončil. Občas bohužel skončí ve spamu, tomu bohužel nezabráníme. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 10. 3. 2019, 18:02 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Jiří Zelenka (bubeník) (8. 10. 2019, 20:34)

jak se přidává obrázek do základních informací --AdušeBuben (diskuse) 8. 10. 2019, 20:34 (CEST)

@AdušeBuben: Myslíte do takzvaného „infoboxu“ (tedy té tabulky vpravo nahoře)? Stránku si otevřu k editování (v záhlaví klepnu na tlačítko „editovat zdroj“ a do kódu infoboxu se přidá další řádek obsahující výraz
| obrázek =
Za rovná se se vloží název obrázku. Tento obrázek ovšem musí být před tím nahrán do datového úložiště Wikimedia Commons. --Jan Polák (diskuse) 9. 10. 2019, 07:19 (CEST)

Revert požadavků na zdroje

Zdravím,

mohl by mi, prosím, někdo vysvětlit, proč mi byla revertována tato editace? V čem je špatně se dotazovat na zdroje? U revertu se píše, že jsou zdroje uvedeny, ale ta tvrzení, kde mi o zdroje šlo, ozdrojována nejsou. A opravdu si myslím, že by takováto tvrzení ozdrojována být měla. Logicky by se mi tedy chtělo provést revert toho revertu, ale nechci se pouštět do editačních válek. Mohl by mi prosím někdo poradit, co s tím? Někdo v téhle situaci nestranný, kdo by mi buď vysvětlil, v čem je moje editace špatná a hodná revertu, případně poradil, jak psát požadavky na zdroje tak, aby mi nebyly revertovány?

Děkuju

--Desolated Angel (diskuse) 10. 10. 2019, 22:44 (CEST)

Ikonka z vizuálního editoru

Dokázal by mi někdo na Commons najít červenou ikonku „přeškrtnutého řetězu“, která se objevuje ve vizuálním editoru při kliknutí na modrý odkaz (a pomocí níž se odkaz odstraňuje)? Měl jsem za to, že by měla být v této kategorii, ale ani tam, ani v dalších podobných kategoriích ji nevidím. --Vojtěch Veselý (diskuse) 11. 10. 2019, 07:45 (CEST)

Asi tam ještě není, ještě nedávno na tom místě byla ikonka cancel. Můžeme ji tam ale nahrát z repozitáře MW, viz [1], [2] a T226031. --Dvorapa (diskuse) 12. 10. 2019, 12:23 (CEST)

Neznámý uživatel internetu

Prosím, dala by se opravit hláška "Neznámí uživatel internetu", aby tam nebyla gramatický chyba? Objevuje se červeně napsaná v historii verzí článků, např. Dalovice (okres Karlovy Vary). Díky, zdravím, --Zorka Sojka (diskuse) 12. 10. 2019, 07:39 (CEST)

@Zorka Sojka: Jde o uživatelské jméno, to by šlo upravit jen na základě žádosti od daného uživatele. --Hugo (diskuse) 12. 10. 2019, 07:46 (CEST)
@Hugo: Moc díky za odpověď. Musím říct, že v první chvíli mě to na chvilku napadlo. Hned jsem to ale zavrhla, jako naprostý nesmysl. No, člověk se stále učí! Přeji hezký den, --Zorka Sojka (diskuse) 12. 10. 2019, 09:23 (CEST)
Na druhou stranu to je za mě nevhodné uživatelské jméno, matoucí. — Draceane diskusepříspěvky 13. 10. 2019, 18:26 (CEST)
@Martin Urbanec: Ahoj. Mohl bys ho přejmenovat, nebo se musí za stevardy? - MrJaroslavik (diskuse) 13. 10. 2019, 18:34 (CEST)
Teoreticky mohl, ale pravidla zakazují přejmenovávat nevhodná uživatelská jména. Děkuji za pochopení. --Martin Urbanec (diskuse) 13. 10. 2019, 18:36 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Adambra9 (15. 10. 2019, 20:13)

Jak přidat obrázek --Adambra9 (diskuse) 15. 10. 2019, 20:13 (CEST)

@Adambra9: Dobrý den, děkujeme za váš zájem editovat Wikipedii. Jak přidávat obrázky najdete v této nápovědě. Hezký večer. --Podroužek (diskuse) 15. 10. 2019, 20:22 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedie:Rozlišovač (16. 10. 2019, 18:07)

Jak mám dát závorku? --Michalka 206 (diskuse) 16. 10. 2019, 18:07 (CEST)

@Michalka 206: Dobrý den, rozlišovač do názvu článku přidáte jeho přejmenováním (přesunutím na nový název) --Wikipdista Queen lover fanpage (diskuse) 21. 10. 2019, 09:59 (CEST)

Chyba v infoboxu

V článku Socha Panny Marie Ochranitelky (Bohuslavice) je chyba v infoboxu Některá data mohou pocházet z d:Chyba Lua v modulu mw.lua na řádku 499: attempt to call field 'getCurrentFrame' (a nil value).|datové položky. Nevím jak ji mám opravit.--Petr1888 (diskuse) 21. 10. 2019, 16:36 (CEST)

@Petr1888: Dobrý den, nejedná se o chybu v článku, ale o chybu v šabloně "Infobox - socha" (která se vyskytuje u všech použití této šablony), pokusím se zjednat nápravu.Jirka Dl (diskuse) 21. 10. 2019, 16:51 (CEST)
Jedná se i o další infoboxy, viz Andrej Rubljov (tenista) (hlášeno kolegou Kacir), zřejmě tedy buď chyba v modulu nebo nějaký problém se samotným Scribuntem/napojením wiki na WD. Ping odborníkům přes Wikidata @Matěj Suchánek, Vojtěch Dostál, Mormegil:. --Dvorapa (diskuse) 21. 10. 2019, 16:54 (CEST)
Problém je i u {{infobox - osoba}}, viz Wikipedista:Tauchman Martin. --Martin Tauchman (diskuse) 21. 10. 2019, 17:39 (CEST)
Vzhledem k rozsahu problému (40+ tisíc vložení) jsem z šablony vyhodil odkaz na položku Wikidat, než se problém opraví. --Matěj Orlický (diskuse) 21. 10. 2019, 18:10 (CEST) Pardon – týká se jen IB osoba, který rozhazoval vzhled stránky, u těch soch a tenistů to zdá se nedělá. --Matěj Orlický (diskuse) 21. 10. 2019, 18:15 (CEST)
OpravenoOpraveno Opraveno. Příčina je někde hlouběji, ale podařilo se to vyřešit na naší straně. Kdyby se to opakovalo, hlásit pod technickou lípu. --Matěj Suchánek (diskuse) 21. 10. 2019, 18:45 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:David.Jablonsky91 (21. 10. 2019, 17:03)

Dobrý den Dnes jsem na wikipedii vložil svůj první článek a to o 71. mechanizovaném praporu. Jsem jeho příslušníkem a vedení 71. mpr. bylo o mém záměru vytvořit článek na wikipedii informováno. Dokonce jsem ho musel před editací dát ke schválení. Ihned po jeho uveřejnění, mi byl ale zablokován z důvodů autorských práv. Poradíte mi jak postupovat ? Případně, jak kontaktovat tooh, kdo mi článek zablokoval ? --David.Jablonsky91 (diskuse) 21. 10. 2019, 17:03 (CEST)

@David.Jablonsky91: Dobrý den, kolega upozornil, že v textu článku 71. mechanizovaný prapor je použit (upravený) text už dříve jinde publikovaný, na který se vztahují autorská práva. Jsou dva způsoby, jak to řešit: buď máte souhlas s použitím těch textů a pak musíte autora původního textu (nebo jiného držitele práv) požádat, aby zaslal určeným způsobem svolení autora k ověření. Nebo obsah článku napíšete znovu svými slovy, informace mohou být stejné, jde o formu – ale nestačí jen tu a tam změnit slovo. Kdyby něco nebylo jasné, klidně se ptejte. --Matěj Orlický (diskuse) 21. 10. 2019, 17:23 (CEST)

změna v datové položce

Dobrý den,

jak mohu změnit data u Zdeňka Dufka, speciálně foto, z datové položky?

Stránky byla původně založena někým jiným.

Předem děkuji za odpověď.

Zlatka Dokoupilová Zlatkaxpatka (diskuse) 23. 10. 2019, 11:15 (CEST)

@Zlatkaxpatka: - dobrý den, a chcete použít nějakou fotografii, která už na Wikimedia Commons je? Vidím tam jen jednu další - viz zde, nebo chcete nahrát nějakou svou novou?Jirka Dl (diskuse) 23. 10. 2019, 11:24 (CEST)

@Jirka Dl Ano, tu přidanou dnes, bych ráda použila. Děkuji

@Zlatkaxpatka: - Psal jsem původně návod, jak editovat Wikidata, ale vidím, že to už jste zvládla. Takže problém je ve skutečnosti na vlastní stránce - dejte si "Editovat zdroj" - a tam jsou položky infoboxu. Tam by mělo stačit smazat řádek "|obrázek =..." a už by se to mělo natáhnout z wikidat. Jinak tady je původní návod, jak lehko editovat wikidata: jděte, prosím, když jste přihlášená vpravo nahoře na "Nastavení" - tam na "Udělátka" - a tam si zatrhněte "Pod nadpisem článku zobrazit odkaz na položku ve Wikidatech s jejím štítkem a popisem" a nastavení uložte. Poté přejděte na stránku Zdeněk Dufek a na ní by se vám hned pod názvem stránky mělo objevit "Wikidata: Zdeněk Dufek (Q10857513)" - nyní kliknete na to číslo a dostanete se do Wikidat na položku Zdeněk Dufek. Jirka Dl (diskuse) 23. 10. 2019, 12:36 (CEST)
@Jirka Dl: Jestli jde jen o to, jak se dostat z článku na odpovídající položku Wikidat, tak to lze i bez udělátka, v levém panelu Nástroje>Položka Wikidat. --Matěj Orlický (diskuse) 23. 10. 2019, 13:29 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Symbios – sdílené bydlení Brno (23. 10. 2019, 13:07)

Jak změním název článku? --MarieDotka (diskuse) 23. 10. 2019, 13:07 (CEST)

@MarieDotka: Dobrý den. Na přejmenování článku ještě nemáte oprvávnění, protože jste příliš čerstvě registrovaný uživatel (součást ochrany před vandalizmem). Pokud napíšete požadovanou změnu názvu, mohu přejmenování provést za vás. --Matěj Orlický (diskuse) 23. 10. 2019, 13:21 (CEST)
@Matěj Orlický: Moc děkuji za vysvětlení. Mohl byste tedy, prosím, zkusit článek přejmenovat na „Symbios“?. Předem moc děkuji. MarieDotka -- Tento příspěvek přidal(a) MarieDotka (diskuse)

Problémy s obrázkem

Dobré odpoledne všem, na stránku Persistence paměti jsem chtěl přidat obrázek "The Persistence of Memory.jpg" z anglické verze, ale pořád se mi to nedaří rozchodit. Může mi prosím někdo poradit? (Nešlo mi to i u některých dalších obrazů) Díky.--F.ponizil (diskuse) 23. 10. 2019, 15:49 (CEST)

Dobré odpoledne. Obrázek přidat na českou – na rozdíl od anglické Wikipedie – nejde, protože je chráněn autorskými právy. Více na Nápověda:Fair use. --Matěj Orlický (diskuse) 23. 10. 2019, 16:02 (CEST)
Díky :-)--F.ponizil (diskuse) 23. 10. 2019, 16:08 (CEST)
@F.ponizil: Ještě bych se zeptal, jestli je ta nápověda jasně napsaná a nic tam nechybí. --Matěj Orlický (diskuse) 23. 10. 2019, 16:12 (CEST)
Myslím si, že tomu rozumím; zkrátka v en:wiki je nesvobodný obrázek použitelný a u nás ne, kvůli odlišné legislativě... --F.ponizil (diskuse) 23. 10. 2019, 16:16 (CEST)
Možná ještě drobné vysvětlení, Česká Wikipedie používá z licenčních důvodů pouze obrázky uložené na Wikimedia Commons, zatímco anglická využívá jednak také obrázky z Commons, ale také ty, které jsou uloženy přímo v anglické wikipedii - a ty právě nevyhovují našim licenčním podmínkám a nejdou použít.Jirka Dl (diskuse) 23. 10. 2019, 16:23 (CEST)
@Jirka Dl: To chápu, spíš mě zajímá jak poznám zda je obrázek přímo v en:wiki nebo na Commons... Díky :-) --F.ponizil (diskuse) 23. 10. 2019, 16:26 (CEST)
To mě těší, že je to pochopitelné. Poznáte to podle červeného C v kroužku, které svítí na té stránce nápovědy jako obrázek, u obrázku je menší dole v popisu, v sekci licence. --Matěj Orlický (diskuse) 23. 10. 2019, 16:31 (CEST)
Tak já to poznám podle toho, že když na anglické Wiki kliknu na obrázek, obrázek se zvětší a vpravo dole je modré tlačítko Více informací s logem Commons, nebo místo loga je tam jen piktogram stránky. Používám PC, na mobilu je to možná jinak. --Podroužek (diskuse) 23. 10. 2019, 16:43 (CEST)
Pod tím modrým tlačítkem je i přímo napsaná licence souboru. Co se zobrazí po kliknutí na náhled také záleží na nastavení… --Matěj Orlický (diskuse) 23. 10. 2019, 17:05 (CEST)

Marcelo Gleiser - prosba o kontrolu článku

Dobré dopoledne, všiml jsem si že u nositelů Templetonovy ceny chybí pouze článek Marcelo Gleiser. Udělal jsem překlad (zkrácený) z italštiny a prosím jestli by se na to někdo zkušenější mohl podívat (a klidně upravit), ať se zbytečně neplevelí historie v HJP (Marcelo Gleiser) - je to můj první překlad na Wikipedii; kategorie jsou zakomentované :-). Díky moc. --F.ponizil (diskuse) 25. 10. 2019, 10:25 (CEST)

Dobrý den, článek je za mě v pořádku k publikaci. Vámi náznačený postup je ale nežádoucí – pokud se mají na článku podílet i další wikipedisté, je potřeba, aby byly jejich příspěvky v historii článku, tedy aby byla „zaplevelena“ historie v HJP. To bude samozřejmě splněno i v případě, že jimi upravený článek publikujete pomocí přesunu stránky z pískoviště do hjp. Pokud budete jediným autorem, můžete nezaplevelit hjp historií editací na svém pískovišti přesunutím pomocí kopírovat+vložit. Přesto jsou kolegové (nebo aspoň jeden), kteří by tu druhou možnost chtěli zakázat a zaplevelování hjp historií pískoviště mít jako povinnost. --Matěj Orlický (diskuse) 25. 10. 2019, 10:45 (CEST)
@F.ponizil: Dobrý den, souhlasím s kolegou, článek je možno přesunout do hlavního prostoru, myslím, že je úplně v pořádku. Se zaplevelováním historie bych si hlavu nelámal :-). --Perid (diskuse) 25. 10. 2019, 10:51 (CEST)
@Matěj Orlický: Dobré poledne, já nejsem proti úpravě článku dalšími wikipedisty v HJP, jen jsem se chtěl vyhnout opravám typografie a dalších drobností v HJP (zkrátka aby ta historie nevypadala tak jako teď - co tři minuty edit). Díky Vám i Peridovi za reakce a pomoc. Hezký víkend.--F.ponizil (diskuse) 25. 10. 2019, 11:43 (CEST)
Jak píše kolega, to je lepší se tím nezabývat. Příspěvky druhých zaznamenané v historii nelze považovat za nežádoucí plevel, i pokud se jedná jen o formální opravy. --Matěj Orlický (diskuse) 25. 10. 2019, 12:21 (CEST)
@Matěj Orlický: Dobré odpoledne, když jsem psal o zaplevelování historie tak jsem myslel hlavně svoje editace, vylepšení od druhých samozřejmě vítám (při prvním článku jsem nekategorizoval, a tudíž potom v historii byly dva záznamy, kterým šlo předejít). Napsal jsem to protože jsem se chtěl vyvarovat začátečnickým chybám a mockrát jsem tu viděl připomínku "užívejte náhled". Ano, úůvodně jsem chtěl článek přesunout do HJP pomocí Ctrl+C a Ctrl+V. Jenže teď nevím co mám udělat, když článek editovali i @Perid: a @Svajcr: Moje vyplnění shrnutí jsou převážně nevypovídající... Díky za reakci a přeji hezký víkend všem.--F.ponizil (diskuse) 25. 10. 2019, 17:55 (CEST)
Dobrý podvečer. Já chtěl právě upozornit na ta úskalí chtít po druhých, aby článek upravovali na vašem pískovišti (což byla vlastně jen ta poznámka v závorce). Asi by bylo lepší se jen zeptat, zda je článek ok k publikaci a předat ho k úpravám do HJP. Teď, když už je to „společné dílo“, by se správně měl přesunout i s historií, ty vyplnění shrnutí ani nevadí, protože editace stejného autora v jedné řadě v historii jsou samostatně nezajímavé. Ale pokud vám ta historie vadí a kolegům nevadí, že tam nebudou, tak Ctrl C+V nikomu dalšímu vadit nebude. --Matěj Orlický (diskuse) 25. 10. 2019, 18:12 (CEST)
Za mě bez námitek, klidně založte článek bez historie.--Svajcr (diskuse) 25. 10. 2019, 18:19 (CEST)
@F.ponizil: Ani mně přesun bez historie nevadí. --Perid (diskuse) 25. 10. 2019, 19:39 (CEST)
Děkuji moc za pomoc, článek je v HJP.--F.ponizil (diskuse) 26. 10. 2019, 08:44 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:DenyRegi/Pískoviště (28. 10. 2019, 20:17)

Jak přidat nový článek na Wikipedii? (Už jsem jeden vytvořila, ráda bych napsala další, materiál a všechno mám, ale zapomněla jsem, kudy se "leze" do přidávání.) --DenyRegi (diskuse) 28. 10. 2019, 20:17 (CET)

@DenyRegi:Dobrý den, napíšete název nového článku do vyhledávacího políčka, vyhledáte a pak zvolíte stránku vytvořit kliknutím na nově vytvořený červený odkaz. --Czeva (diskuse) 28. 10. 2019, 20:41 (CET)

Vatikánský archiv

Dobrý večer všem, papež rozhodl o přejmenování Vatikánského archivu [3]. Prosím Vás, po aktualizaci všech stránek je třeba přesunout stránku na nový oficiální název nebo ne? Děkuju za odpověď.--F.ponizil (diskuse) 29. 10. 2019, 23:09 (CET)

Řekl bych, že stačí v článku zmínit i nový název a udělat z něho Redir. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 4. 11. 2019, 17:48 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Vladimír Pelc Platforma ČSBS 2019 (30. 10. 2019, 10:03)

Chci rozepsaný text uložit, needitova, později se k němmu vrátit, dokončit a pak editova. Děkuji --Vladimír Pelc Platforma ČSBS 2019 (diskuse) 30. 10. 2019, 10:03 (CET)

@Vladimír Pelc Platforma ČSBS 2019: K tomuto účelům slouží Nápověda:Pískoviště. Pro založení vlastnho pískoviště klikněte zde. --Martin Tauchman (diskuse) 30. 10. 2019, 10:13 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedie:Potřebuji pomoc (1. 11. 2019, 13:18)

K Wikipedii "Ochozská jeskyně" jsem chtěl přidat svoji práci o historii Ochozské jeskyně. Jsem jejím autorem a vyšla v Edici SE - 3 ročenka 11/2019. Je uložena na www.speleo.cz / Publikační a výchovná činnost / Knihovna ČSS / ročenky SE - 3 ročenka 2019 - tématický okruh 6. Do Wikipedie byla přidána poznámka - adresa (www.speleo.cz/data/files/SE-3/SE-3-2019-6pdf) přes kterou se ale nejde připojit. Proč ? Je článek příliš rozsáhlý ? --Josef Pokorný (diskuse) 1. 11. 2019, 13:18 (CET)

@Josef Pokorný: Díky za hodně zajímavý odkaz! Přesunul jsem ho dolů do sekce "Externí odkazy", kam patří, a zároveň zfunkčnil. --Harold (diskuse) 1. 11. 2019, 13:24 (CET)
@Josef Pokorný: Díky Haroldovi, který odkaz učesal. Dovoluji si ještě navrhnout, abyste informace z Vaší práce využil přímo v textu článku, protože ten dosud žádné zdroje, odkud informace pocházejí, neobsahoval (1 nyní přidán). Tím bude Vaše práce využita i prakticky. --Czeva (diskuse) 1. 11. 2019, 13:40 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:ŠKOLA RAPU (4. 11. 2019, 16:39)

Jak zdilet odkaz --ŠKOLA RAPU (diskuse) 4. 11. 2019, 16:39 (CET)

@ŠKOLA RAPU: Dobrý den, děkujeme že máte zájem editovat Wikipedii. Úplně přesně nechápu co máte na mysli? Externí a interní odkazy se do článků přidávají podle tohoto návodu. Pokuste se lépe upřesnit váš dotaz. Děkuji za pochopení. --Podroužek (diskuse) 4. 11. 2019, 17:16 (CET)

jak smazat obrázek v Editování

Jak smažu obrázek v záložce Historie souborů? A pokud nejde smazat, jak vyberu, který z obrázků bude zveřejněný (když jich mám více pod sebou)? --Konečná. 11. 2019, 11:07 (CET) -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 46.33.102.25 (diskuse)

Dobrý den. Vždy se zobrazuje nejnovější verze obrázku, nelze tedy verzi vybírat a ani verze mazat. Pokud je v historii kvalitnější verze než ta nejnovější, lze obrázek vrátit na tuto verzi – i k tomu slouží (nesmazatelná) historie souboru. Pokud se aktuální a požadovaná historická verze liší a bylo by lepší mít možnost použít obě, je potřeba z jedné verze udělat samostatný soubor. O jaký soubor konkrétně se jedná? --Matěj Orlický (diskuse) 5. 11. 2019, 11:38 (CET)

Šablona Infobox - umělec a parametr Příbuzní vs. Wikidata

Jak správně řešit situaci, když chci, aby měla osoba v infoboxu odkaz na oba rodiče (jeden modrý, druhý červený)? Při přebírání z Wikidat se nic psát nemusí a v infoboxu se v režimu čtení objeví parametr Rodiče a pouze modrý odkaz na jednoho rodiče. Dle pokynů v šabloně bych měl použít parametr Příbuzní, tam kromě odkazů připsat i vztah (otec, matka). Tím by se pak ale v infoboxu jeden z rodičů objevil dvakrát (jednou pod parametrem Rodič, podruhé pod parametrem Příbuzný). Vyřešil jsem to vyplněním parametru Rodiče, kam jsem dal odkazy na oba rodiče a přepsal tím Wikidata (ukázka). Je to ale systémové řešení? V ideálním případě by se údaje měly tahat primárně z Wikidat. Přestože mají wikidata položku oba rodiče, tak Wikidata asi neumí vytvořit v infoboxu červený odkaz, protože nepoznají, jestli je osoba encyklopedicky významná. --Vojtěch Veselý (diskuse) 5. 11. 2019, 13:53 (CET)

Co takhle vyjít z předpokladu, že v IB červený odkaz není potřeba? Pokud je rodič encyklopedicky významný, objeví se červený odkaz v textu článku a to z hlediska jeho účelu (upozornění na chybějící článek) stačí. --Matěj Orlický (diskuse) 5. 11. 2019, 13:58 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Nápověda:Kategorie (6. 11. 2019, 11:51)

Jsem tu nový a chtěl jsem přidat článek, tak jsem čekal, že tu bude kromě návodů obecných také nějaký nívo, jak se článek dá přidat, to jsem bohužel zatím neobjevil ale jistě se mi to nějak prolomit podaří .. můj druhý problém je, že jsem tu byl kdysi přihlášený pod jménem Pavel Oupicky nejspíš na e-mailovou adresu, která již neexistuje, pokud víte jak se ta původní přihláška dá zrušit, tak mi to poraďte a nebo to přihlášení prosím zrušte .. děkuji. Pavel Oupický --PavelOupický48 (diskuse) 6. 11. 2019, 11:51 (CET)

@PavelOupický48: Stačí se podívat na Nápověda:Jak_vytvořit_článek, je to to, co hledáte?.
Účet tohoto ani jiného podobného jména se mi nepodařilo nalézt na Seznamu uživatelů. JAn (diskuse)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Diskuse s wikipedistou:JAn Dudík (6. 11. 2019, 18:29)

Napsal mi wikipedista Jan Dudík, odpověď mi přišla e-mailem a našel jsem ji i tady, ale nepodařilo se mi zjistit, jak se na ní da reagovat .. takže opět reaguji (jak doufám zatím) zde .. tak částečně už jsem v tom návodu Jak napsat článek ten jeden čtvereček, který mi byl něco platný, našel …. asi by měl být někde na začátku a pod ním by mělo být napsáno, jestli si nejste jistý čtěte dál .. za druhé bych doporučoval změnit název Pískoviště logičtějším názvem Koncepty a doplnit to Zvoláním : Nejsme malé děti .. :) --PavelOupický48 (diskuse) 6. 11. 2019, 18:29 (CET)

@PavelOupický48: Na zprávu odpovíte tak, že kliknete na tlačítko "editovat" u nadpisu sekce. Toho, komu odpovídáte lze upozornit šablonou {{Odpověď}}. Pískoviště – to se asi jen tak nepřejmenuje. Neslouží totiž jen k psaní konceptů, ale jak již název pískoviště napovídá, slouží i k experimentům všeho druhu (může se jim říkat "bábovičky"). Pokud se Vám tento název nelíbí, můžete si založit uživatelskou podstránku s libovolným názvem – třeba Wikipedista:PavelOupický48/PodstránkaSLibovolnýmNázvem. Pomohl jsem? --Vojtasafr (diskuse) 6. 11. 2019, 19:53 (CET)
@PavelOupický48: Dobrý den, v diskusi odpovíte tak že kliknete na Editovat. Kliknout můžete na text Editovat vedle názvu odstavce, nebo v horní liště této stránky. Nevím přesně co myslíte tím jedním čtverečkem? Asi myslíte okýnko pro vytvoření článku. Ano je nutné si návod Jak vytvořit článek přečíst celý. Já ještě doporučuji přečíst si nápovědu pro nováčky a prostudujte návod jak editovat ve Vizuálním editoru. Název Pískoviště je historicky daný a časem si zvyknete. Taky mně to připadalo ze začátku divný, ale už jsem si zvykl. Potřebujete ještě s něčím pomoci? --Podroužek (diskuse) 6. 11. 2019, 19:56 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Ilona Prausová/Pískoviště (8. 11. 2019, 14:20)

Vytvořila jsem si článek na pískovišti, který budu chtít vložit na wikipedii později. Co mám udělat, aby mi na pískovišti zůstal, nikde nevidím uložit? Předem děkuji za odpověď. Ilona --Ilona Prausová (diskuse) 8. 11. 2019, 14:20 (CET)

@Ilona Prausová: dobrý den, děkujeme že chcete přispívat do Wikipedie. Vpravo na hoře je tlačítko Zveřejnit změny. Do vytvořeného okýnka Shrnutí editace, napište příprava článku. V rámečku klikněte na Zveřejnit změny. Hezký den. --Podroužek (diskuse) 8. 11. 2019, 14:45 (CET)
Jak říká kolega, stačí kliknout na Zveřejnit změny, článek se uloží (zveřejní) zatím na pískoviště. --Dvorapa (diskuse) 8. 11. 2019, 14:47 (CET)

Prosba o změnu článku z Petš Janaš na Pětš Janaš

Prosím o změnu názvu článku z Petš Janaš na Pětš Janaš. Nevím, jak se to dělá. Děkuji za pochopení. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Czestja (diskusepříspěvky)

Dobrý den, opraveno. Pro příště viz: WP:Přesměrování a WP:Slučování a přesun stránek --pan BMP (napište mi) 10. 11. 2019, 04:24 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedie:Pískoviště (10. 11. 2019, 18:42)

jak odstraním překlep --KEEM46 (diskuse) 10. 11. 2019, 18:42 (CET)

@KEEM46: Jednoduše stránku editujte. Nápovědu "jak editovat stránku" naleznete kliknutím sem. --Wikipedista Queen lover fanpage (diskuse) 10. 11. 2019, 18:45 (CET)
@KEEM46: V horní liště (nad názvem článku) kliknete na "Editovat". V pravo nahoře poté změny zveřejníte – kliknete na příslušné tlačítko, vyplníte tzv. shrnutí editace, kde popíšete, co za změnu jste udělal (v tomto případě něco jako "překlep" nebo "oprava překlepu"). Poté změny zveřejníte. Pomohl jsem? --Vojtasafr (diskuse) 10. 11. 2019, 18:48 (CET)