Přeskočit na obsah

Wikipedie:Potřebuji pomoc/Archiv20

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Hanzys/Pískoviště (29. 8. 2019, 14:11)

Dobrý den, chtěl jsem vložit další fotku, ale nemůžu přiřadit kategorii, už si nemůžu vzpomenout jak jsem vkládal první obrázek?? --Hanzys (diskuse) 29. 8. 2019, 14:11 (CEST)

Are you serious?!

Hello Czech Wikipedians, I am seriously pissed off at you all! I cannot log into my account. When I try to log in, my Czech friend (whose phone I am using now) translated that you found profanity in my username, even when there is NO profanity at all! And when I try to mention it here, you immediately call it vandalism??? Have you lost your mind??? I am about to lose interest in editing. Yours faithfully, Paul Robert Dunlap from IP --37.48.8.194 30. 8. 2019, 13:34 (CEST)

Your username means Flatulence in Czech. OJJ, Diskuse 30. 8. 2019, 15:01 (CEST)
Nonsense! Do something with that now! --37.48.8.194 30. 8. 2019, 16:42 (CEST)

piskoviste

Dobry den, kde najdu tento soubor Wikipedista:Hankamamut/Kuřecí křidélka Buffalo?Dik.--Hankamamut (diskuse) 1. 9. 2019, 04:50 (CEST)

@Hankamamut: Taková stránka neexistuje ani nebyla založena. OJJ, Diskuse 1. 9. 2019, 05:28 (CEST)
toto vidim v prekladovem rozhrani.

Kdysi se mi soubory na piskoviste ukladaly bez problemu. Copak se zmenilo? -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Hankamamut (diskuse) 1. 9. 2019, 05:54‎ (CE(S)T)

Nicméně Kuřecí křidélka Buffalo existuje. --Matěj Suchánek (diskuse) 2. 9. 2019, 08:29 (CEST)
Tak tomu nerozumím, článek byl založen 4:12 hod. a Hanka položila dotaz 4:50 hod. Přece by nepokládala dotaz, když článek byl již založený a lehce dohledatelný. @Hankamamut: Můžete nám tady popsat jak jste postupovala a jak jste to vyřešila ? Děkuji. --Podroužek (diskuse) 2. 9. 2019, 12:53 (CEST)
Snadne vysvetleni. Clanek jsem zalozila v hlavnim prostoru a pak jsem jeste neco doprelozila a chtela si tento preklad ulozit na piskoviste, abych nepremazala uz existujici clanek. Takze clanky by mely existostavat dva. Muzete jiste snadno replikovat s jinym prekladem. Jinak rada poskytnu podrobnosti. Dejte vedet. Zdravim --Hankamamut (diskuse) 2. 9. 2019, 22:07 (CEST)
Dobry den, mate pro me nejake vysvetleni ? Dik.--Hankamamut (diskuse) 3. 9. 2019, 18:35 (CEST)

Blok na enwiki

Dobrý den, na enwiki jsem byl zablokován, jako zdůvodnění je uváděno, že uživatel s úplně jiným jménem prováděl vandalismus. Potřeboval bych pomoc s řešením této situace.--M97uzivatel (diskuse) 2. 9. 2019, 12:14 (CEST)

@M97uzivatel: Zdravím, asi jde o tuto editaci. Jak vidím, zablokován nejste. S pozdravem - MrJaroslavik (diskuse) 2. 9. 2019, 12:21 (CEST)
@MrJaroslavik: Ehm. Blok přelezl z IP adresy. Co přesně je uváděno ve shrnutí bloku? OJJ, Diskuse 2. 9. 2019, 12:28 (CEST)
Aha, omlouvám se. —— MrJaroslavik (diskuse) 2. 9. 2019, 12:36 (CEST)

Upozornění emailem

Zdravím a prosím o radu, co ještě udělat, aby mi přestala chodit upozornění na změny ve Sledovaných prostřednictvím emailu. Pro vysoký počet příchozích zpráv jsem nejdříve v Nastavení > Upozornění zvolila týdenní přehled, ale jednotlivé emaily mi chodily beze změny dál po každé cizí editaci. Před cca týdnem jsem to změnila na Neposílejte mi žádná upozornění emailem, ale nadále mi to chodí stejně. Ve spodní části Upozorněte mne na... mám u E-mailu zaškrtnuté jen bezpečnostní věci. Co jsem kde zapomněla, prosím? --Czeva (diskuse) 3. 9. 2019, 19:26 (CEST)

@Czeva: Ahoj, já mám ještě nezaškrtnuté políčka v Nastavení, Údaje o uživateli, Poslat e-mail při změně sledované stránky, Posílat e-maily i při malých editacích stránek a souborů (je to skoro dole). Pomohlo--Podroužek (diskuse) 3. 9. 2019, 19:38 (CEST)
@Podroužek:Ahoj, super, Poslat e-mail při změně sledované stránky jsem oporavdu zaškrtnuté měla a logicky by to mohlo být to opomenuté. Malé editace jsem nikdy zapnuté neměla, to by mě už z těch mailů šmejklo ;-) Vyzkouším a pokud se sem už neozvu, funguje to. Moc děkuji! --Czeva (diskuse) 3. 9. 2019, 20:04 (CEST)
@Czeva:Já jsem si to vyřešil tak, že si nechávám posílat upozornění na zvláštní e-mailovou adresu, kde se mi nemíchají s jinými maily. Podívám se jednou za čas a upozornění se mi nepletou. Zdraví--Svenkaj (diskuse) 3. 9. 2019, 21:46 (CEST)
Toto lze řešit i v rámci jednoho mailboxu pomocí filtrů, kterými se dají maily z wikipedie přesměrovat do separátní složky. Nastavení filtrů umí většina mailů. --Hugo (diskuse) 4. 9. 2019, 05:36 (CEST)
Jj, to mám, ale když jich za denně přišlo i přes 20, začalo to být opravdu hodně i jen na pouhé smazání. Ve Sledovaných nemusím rozklikávat každou změnu zvlášť a některé můžu po přečtení shrnutí (obzvlášť od známých kolegů) prostě jen přeskočit a nakonec odkliknout vše dohromady jako přečtené, takže mi to přijde nesrovnatelně rychlejší.
Jinak Podroužkův tip ↑ o sekci Nastavení>Údaje skvěle funguje :-) --Czeva (diskuse) 4. 9. 2019, 18:36 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedie:Požadované články/Ostatní (4. 9. 2019, 15:47)

Hezký den, poprvé zde edituji, přes nezdary jsem si myslela, že už to mám, ale hlásí mi to, že nemám mazat hlavičku. Nerozumím tomu, nejsem si vědoma, že bych mazala hlavičku, děkuj i - stránka Dobrá služba --Alena Skřivanová (diskuse) 4. 9. 2019, 15:47 (CEST)

@Alena Skřivanová: Dobrý den, filtr reagoval v pořádku. Stránka požadovaných článků neslouží ke zveřejňování nových článků; jedná se jenom o seznam, kam někdo zanese název článku, který by vidět založen, přestože sám si na založení netroufá nebo nemá dostatek podkladů atd. Viz též Nápověda:Jak vytvořit článek. Založení podobného článku nicméně nedoporučuji, protože je psán spíše propagačním stylem a pravděpodobně neplní kritéria encyklopedické významnosti daná Wikipedií. Nedoporučuji zakládat články na témata, s nimiž jste osobně spojena. Děkuji za pochopení. --OJJ, Diskuse 4. 9. 2019, 15:55 (CEST)

Obrázek v taxoboxu a jeho parametry, jsou důležité?

Zdravím kolegové. Právě mi vrtá hlavou, jestli existují nějaká doporučená pravidla co se týče obrázků (fotek) v taxoboxech a ohledně jejich rozměrů. Jestli je něčím důležité, zda má obrázek šířku 238 px, 250 px, nebo dokonce 280 px, přičemž se návazně na to celkový taxobox lehce zvětšuje, nebo smršťuje. Třeba mě osobně se líbí víc to, když je obrázek v maximální možné velikosti, zobrazen tedy k stěnám taxoboxu. Je to jen individuální v podstatě nepodstatná záležitost, nebo to má nějaký systém? --Tobartos (diskuse) 5. 9. 2019, 17:10 (CEST)

@Tobartos: Pravidla vyloženě nejsou, spíše záleží na osobním úsudku. Doporučuji tak velké, aby obrázek daného živočicha nebo rostlinu zobrazoval dostatečně dobře, z větší dálky foceného živočicha tedy spíš přiblížit/zvětšit, naopak detail živočicha nemusí být veliký. Čili ani obří přes půl stránky (na PC), ani mrňavý, na kterém nic není vidět. Běžně se v infoboxech používá od 150 do 250 px. Pracujete na nějakém konkrétním článku, u kterého si třeba s velikostí obrázku nejste jist? --Dvorapa (diskuse) 7. 9. 2019, 13:11 (CEST)
@Dvorapa: Konkrétně ani ne, spíš jsem se nad tím zamyslel při úpravách několika článku a každý z nich měl jinou šířku obrázku, přičemž spíše nevhodnou (zbytečně malý obrázek). Některé články nemají parametr vůbec žádný a zjistil jsem, že i když se "vynuluje", obrázek se z toho "nezblázní" a do okénka naopak dobře zapadne (viz třeba tučňák kroužkový, nebo liška polární). Takto to hodlám provozovat dál, tak jsem chtěl jen pro jistotu vědět, jestli nedělám něco nevhodného. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. S pozdravem --Tobartos (diskuse) 8. 9. 2019, 14:45 (CEST)
Ono by to mělo být tak, že standardně se nezadává žádná velikost a obrázek se nastaví automaticky. Velikost se má zadávat jen tehdy, je-li z nějakého důvodu potřeba nastavit jiný rozměr, což by měl být spíše výjimečný případ. Jenže jakmile se umožní dělat něco jinak, začne se to dělat jinak ve velkém... JAn (diskuse) 9. 9. 2019, 07:24 (CEST)
@Dvorapa, JAn Dudík: Mně osobně zajímá, jak to že v popisu šablony {{Taxobox}} není vysvětlení že se parametr šířka obrázku nemá zadávat? Jak to, že v článku tučňák kroužkový je parametr šířka obrázku, přitom v dokumentaci šablony parametr šířka obrázku vůbec není? V dokumentaci k šabloně je uveden parametr velikost obrázku. To je stejné jako šířka obrázku? Tak bych někoho zkušeného požádal, aby do popisu šablony doplnil informaci, kterou napsal výše JAn. Předem děkuji za odpovědi.--Podroužek (diskuse) 9. 9. 2019, 09:18 (CEST)
Parametr šířka obrázku je zastaralý a brzy dojde k jeho zrušení, místo něj by se měl používat parametr velikost obrázku. Funkčně jsou ale totožné, rozdíl mezi nimi není. Kdy se používá a kdy ne už napsal výše JAn. --Dvorapa (diskuse) 9. 9. 2019, 11:17 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Diskuse s wikipedistou:GS1921 (6. 9. 2019, 09:31)

Děkuji Tomas62 za přejmenování článku Sazama na Pantaleon Sazama. O to bych stejně časem poprosila, protože to nedovedu. Proč píšu o pomoc. Články ve Wikipedii jsou formátovány ve dvou sloupcích. Toho je možné podle mých dosavadních znalostí dosáhnout buď tabulkou nebo CSS. Podle zdrojového kódu html bych to poznala, ale radši se zeptám. A potom, existuje hotová šablona, do níž bych data a obrázky jen vnášela? A ještě mohu na pískovišti vytvořit článek a potom ho jen přenést? A nakonec, existuje v češtině či EN návod step by step jak vytvořit nový článek? Já jsem ho vytvořila z hledání neexistujícího hesla, proto původní název Sazama... Moc děkuji za odpověď. GS1921 svobodogabri@lfhk.cuni.cz --GS1921 (diskuse) 6. 9. 2019, 09:31 (CEST)

@GS1921:
  • články jsou obvykle psané jako blok, pouze vzhled Wikipedie na počítači (ale ne už třeba na mobilu) je dělán dvousloupcově.
  • šablona neexistuje, protože jsou články o mnoha různých tématech. Ale je možné se inspirovat strukturou již vytvořeného jiného článku o podobném tématu.
  • Ano, články je možné tvořit i na svém pískovišti a posléze je překopírovat na cílový název.
  • Existuje Nápověda:Jak vytvořit článek. A krok za krokem by mohlo být Wikipedie:Průvodce.
Snad jsem poradil :-) JAn (diskuse) 6. 9. 2019, 10:52 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:GS1921 (6. 9. 2019, 11:42)

Právě jsem našla kódy na šablony infoboxů pro vědce, ale pan JAn už správný infobox vložil. Mám daleko podrobnější a zajímavější informace o panu profesorovi, ale jsem v jednání s jeho dcerou, jestli je mohu použít. Vypadá to zatím dobře:-) Také chci sehnat fotografii, zatím ji nemám. Děkuji za pomoc. GS1921 --GS1921 (diskuse) 6. 9. 2019, 11:42 (CEST)

@GS1921: Dobrý den, děkujeme za váš zájem editovat Wikipedii. Při psaní článku používejte pouze informace, která již byly publikované v novinách, knihách, časopisech nebo na webu. Nelze použít informace, které vám někdo sdělí ústně, i když jsou pravdivé. Wikipedie zaznamenává pouze informace již jinde uvedené. V článku Pantaleon Sazama vám chybí zdroje, ze kterých jste čerpala. Uvedení zdrojů je důležité pro ověření informací. Potřebujete ještě s něčím poradit? --Podroužek (diskuse) 6. 9. 2019, 12:33 (CEST)

Smazání účtu po smrti uživatele

Dobrý den, dá se smazat účet, pokud jeho uživatel zemřel? Děkuji za odpověď, Terezie Slavíková 37.188.155.100 7. 9. 2019, 17:43 (CEST)

Technicky nelze. Takový účet je ale blokován a archivován, pokud je úmrtí nějak věrohodně prokázáno. OJJ, Diskuse 7. 9. 2019, 17:47 (CEST)
Viz též Wikipedie:Zemřelí wikipedisté. JAn (diskuse) 7. 9. 2019, 21:41 (CEST)
Dá se účet označit jako zemřelý. Pokud víte, o koho jde, ozvěte se některému z byrokratů e-mailem - například mě na martin.urbanec@wikimedia.cz. Zařídíme zbytek. Upřímnou soustrast, --Martin Urbanec (diskuse) 8. 9. 2019, 16:23 (CEST)

Provázání nahraných fotografií s wikidaty

Chtěl jsem se zeptat, zda a jakým způsobem se mají již nahrané fotografie na commons provazovat s wikidaty - například obrázek File:Křížek u hřbitova v Žitovlicích.jpg --Petr1888 (diskuse) 9. 9. 2019, 08:26 (CEST)

Pokud na Wikidatech existuje položka, které se nějak nahraná fotografie týká, doplňte do ní některou z dostupných vlastností (typicky obrázek (P18)). Víc jak jeden obrázek (v jedné vlastnosti) ale obvykle není nijak přínosný. Pokud neexistuje a věc splňuje podmínky významnosti, založte ji, dál je postup stejný. Opačným směrem pak ve strukturovaných údajích souboru vyplňte zobrazuje (P180) s odkazem na položku. --Matěj Suchánek (diskuse) 9. 9. 2019, 20:05 (CEST)

Změna znaku

Zdravím,

prosím o editaci na stránce https://cs.wikipedia.org/wiki/Star%C3%A9_M%C4%9Bsto_(okres_Uhersk%C3%A9_Hradi%C5%A1t%C4%9B), kde je nesprávně znak města - správný lze najít na stránkách města http://www.staremesto.uh.cz/?p=20415.

S pozdravem

Lucka --Lucina1986 (diskuse) 10. 9. 2019, 16:20 (CEST)

Zdravím Lucino1986, podle Poslanecké sněmovny je znak města takový, který uvádíme v článku. Město by mělo požádat o aktualizaci v Registru komunálních symbolů Poslanecké sněmovny. --Patriccck (diskuse) 10. 9. 2019, 17:20 (CEST)
Jen vsuvka: Závazný je slovní popis znaku a podle toho jsou oba znaky respektive dvě grafická provedení znaku správně. Pokud není uvedeno kde má apsida být (což je největší rozdíl mezi verzemi), mělo by záležet na grafikovi. Město může za rok předělat webovky a začít používat zase o trochu jinou podobu znaku a všechny tři budou stále správné.--TFerenczy (diskuse) 10. 9. 2019, 17:59 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc (12. 9. 2019, 07:22)

Dobrý den, na stránce https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Znak_mesta_ceska_skalice.svg je chybný znak města Česká Skalice. Ta má ve znaku "pouze" šesticípou zlatou hvězdu v modrém poli. Podobná osmicípá hvězda patří městu Benešov. Potřebuju tento odkaz smazat, protože ho Google řadí na první místo a lidé v tom mají zmatek. Paradoxně za chybu může Sdružení nezávislých kandidátů bývalého pana starosty. --Jan Holý, ČS (diskuse) 12. 9. 2019, 07:22 (CEST)

@Jan Holý, ČS: Zdravím f, už je to v pořádku? - MrJaroslavik (diskuse) 12. 9. 2019, 07:37 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Zakleté pírko (15. 9. 2019, 09:11)

Jak mám udělat tabulku na obsazení herců? --Lukasluc (diskuse) 15. 9. 2019, 09:11 (CEST)

@Lukasluc: Zdravím, na to můžete použít šablony {{Obsazení začátek}}, {{Obsazení herec}} a {{Obsazení konec}}. V jejich dokumentaci je uveden návod - MrJaroslavik (diskuse) 15. 9. 2019, 09:22 (CEST)

Otázka z modulu „Získejte pomoc s editací“ Domovské stránky (16. 9. 2019, 09:36)

Jak vytvořit stránku --BORECCC (diskuse) 16. 9. 2019, 09:36 (CEST)

@BORECCC:Dobrý den, vítejte na Wikipedii! Jsme rádi, že jste tady. Doporučuji napřed pracovat na jiných věcech, než vytvoření "vlastního" článku, napsání článku je jednou z nejtěžších věcí, kterou na Wikipedii můžete dělat. Můžete se zaměřit na opravování překlepů, rozšířování článků a podobné činnosti, pevně věřím, že se časem k vytvoření článku propracujete. Pokud ho i přes to chcete vytvořit nyní, podívejte se na Nápověda:Jak vytvořit článek. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 16. 9. 2019, 10:24 (CEST)

Opakované editační konflikty

Uživatel Kacir mi pořád maže článek Gymnázium Jiřího Wolkera. Na tomto článku není nic špatně. Nechápu to. Už po několikáté. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Queen lover fanpage (diskuse) 29. června 2019, 21.25‎ (CEST)

@Queen lover fanpage: Hezký den, kolega Kacir vám pomáhá udělat článek dostatečně kvalitní, nevím, proč proti tomu protestujete? Odmazává údaje, které do článku rozhodně nepatří nebo které patří do jiných článků (datum a místo úmrtí Otty Wichterleho přece nemá se školou vůbec nic společného a stačí, když to bude ve článku Otto Wichterle), viz například Wikipedie:Encyklopedický styl nebo Wikipedie:Co Wikipedie není. --Dvorapa (diskuse) 29. 6. 2019, 23:19 (CEST)

Radio prague

Prosím o smazání Radio prague, můj překlep. Děkuji, --Svajcr (diskuse) 22. 9. 2019, 13:27 (CEST)

@Svajcr: Jen pro příště, standardně se o rychlé smazání žádá šablonou se zdůvodněním: {{Smazat|Překlep}} vloženou na začátek dotyčného článku. --Matěj Orlický (diskuse) 24. 9. 2019, 19:52 (CEST)

překladač článku - přetrvávající hláška požadující zdroj

Ahoj

Při překladu článku jsem narazil na problém, že mi v jednom odstavci pořád visí hláška [ citace potřebná ] přestože jsem tohle neozdrojované tvrzení v české verzi vůbec neuvedl. Nejsem si jistý jak to korektně odstranit.

článek tu, snad vám jde zobrazit: Wikipedista:Štangla1/William Niskanen --Štangla1 (diskuse) 24. 9. 2019, 19:20 (CEST)

OpravenoOpraveno Opraveno. Odstranil jsem kód ve zdrojovém textu stránky. --Matěj Orlický (diskuse) 24. 9. 2019, 19:47 (CEST)
@Štangla1: Použitím překladače se tam ten kód zase vrátil. Zkuste tu poslední editaci zrušit a stylistické opravy udělat normální editací vaší podstránky, ne přes překladač. --Matěj Orlický (diskuse) 25. 9. 2019, 13:54 (CEST)

Doplňování anglických názvů do závorky

Nejsem si jist, zda je vhodné doplňovat do závorek anglické názvy u témat, která nejsou s daným tématem nějak více spojena (např. Hlava státu). Chápu, že u anglických seriálu, institucí ap. je anglický název vhodný, ale jak je tomu v těchto případech? Existuje na toto nějaké doporučení nebo pravidlo? --Patriccck (diskuse) 28. 9. 2019, 13:55 (CEST)

@Patriccck: Ahoj, myslím si, že to není vhodné - nejsme slovník. O žádném pravidlu nevím. Editaci jsem revertoval. S pozdravem, --janbery (diskuse) 28. 9. 2019, 14:03 (CEST)
@janbery: Ahoj, souhlasím. Revertoval jsem ještě jednu editaci tohoto uživatele. --Patriccck (diskuse) 28. 9. 2019, 14:06 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Zorka Sojka/Pískoviště (28. 9. 2019, 14:50)

Prosím, mohl byste někdo opravit název stránky "Transformovna Čechy-střed" na oficielní název popisovaného objektu, který je "Rozvodna Čechy Střed". Já to bohužel neumím. Díky, zdravím, --Zorka Sojka (diskuse) 28. 9. 2019, 14:50 (CEST) Ještě pardon, původní stránka se jmenuje "Transformátorovna .....", což je slovo, které ani Ústav pro jazyk český v žádném technickém ani elektrotechnickém slovníku nenašel. --Zorka Sojka (diskuse) 28. 9. 2019, 14:53 (CEST)

Dobrý den, hotovo. Stránku přesunul/a Czeva. --Patriccck (diskuse) 28. 9. 2019, 17:30 (CEST)
@Zorka Sojka: Zdravím, hotovo: Rozvodna Čechy Střed. Hezký den přeje--Czeva (diskuse) 28. 9. 2019, 17:36 (CEST)
@Czeva: Moc díky, zdravím, --Zorka Sojka (diskuse) 28. 9. 2019, 17:50 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Řenečtí z Řeneč (2. 10. 2019, 11:58)

Jak přidat Upozornění, že na článku se pracuje? Nemohl by mi to někdo přidat, prosím? Budu pokračovat po troškách dva tři dny (?).Nemám dost času ani sil, abych psala neustále.Díky, Melanie Anna --Melanie anna (diskuse) 2. 10. 2019, 11:58 (CEST)

VyřešenoVyřešeno Vložil jsem šablonu Pracuje se. --Jvs 2. 10. 2019, 12:07 (CEST)

FK Kauno Žalgiris

Ahoj, prosím, rozumíte někdo tomu poslednímu postu zde? Já to nedávám... V článku ten wikipedista vymazal hráče a aktualizoval datum, ale zcela bez nových ref, napsal mi pak (asi) litevsky s tím, že si nemám co stěžovat, že nepíše nějakým běžněji užívaným jazykem s tím, že se dá překlad zjistit online, ale, jak vidno, do češtiny moc mu to nefunguje. Klidně pište přímo tam. Díky. --Czeva (diskuse) 2. 10. 2019, 19:40 (CEST)

@Czeva: S komunikací by mohl pomoci Kusurija, ten litevsky umí. — Draceane diskusepříspěvky 2. 10. 2019, 22:34 (CEST)
@Draceane:Moc děkuji, napsala jsem mu. --Czeva (diskuse) 3. 10. 2019, 19:43 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:OJJ (3. 10. 2019, 11:26)

Proč byla má stránka smazán? --Shirteros (diskuse) 3. 10. 2019, 11:26 (CEST)

@Shirteros: A v případě opakovaných nesmyslů účet zablokuji indef. Nudu doporučuji tímto stylem zahánět jinde, ne na Wikipedii. Děkuji za pochopení. OJJ, Diskuse 3. 10. 2019, 11:29 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:MrJaroslavik (4. 10. 2019, 12:13)

potřebuji odpovědět wikipedistovi MrJaroslavik ohledně mého příspěvku. --Katerina.Tvrzova (diskuse) 4. 10. 2019, 12:13 (CEST)

@Katerina.Tvrzova: Zdravím. S čím potřebujete pomoci? --MrJaroslavik (diskuse) 4. 10. 2019, 12:17 (CEST)
@Katerina.Tvrzova: Dobrý den, děkujeme že chcete přispívat do Wikipedie. Potřebujete vědět jak odpovědět někomu na své diskusní stránce. Klikněte na tlačítko Editovat zdroj v horní liště na své diskusi a ve vytvořeném oknu můžete psát text. --Podroužek (diskuse) 4. 10. 2019, 13:21 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Dr.halop (5. 10. 2019, 08:58)

JAK VYTVOŘIT ČLANEK --Dr.halop (diskuse) 5. 10. 2019, 08:58 (CEST)

@Dr.halop: Dobrý den, vše podstatné najdete na stránce Nápověda:Jak vytvořit článek. A s čím máte konkrétně problém? Nevíte, jak ho začít psát nebo si nejste jist, jakým způsobem ho napsat? S pozdravem --5. 10. 2019, 09:18 (CEST), Utar (diskuse)
P.S.: Nepište prosím jen velkými písmeny, není třeba křičet.

moje neaktuální fotka na wikipedii

Pěkný den, mám na Wikipedii příšernou a starou fotografii, s níž se neztotož'nuji. Jak je možné ji smazat, případně nahradit nějakou aktuální? děkuji, Radek Malý, spisovatel, mail: kastanvkapse@seznam.cz 62.24.92.192 6. 10. 2019, 22:31 (CEST)

Dobrý večer. Vizte Nápověda:Načtení souboru#Načtení obrázku. Dle návodu načtěte obrázek na Commons a pak odkaz na něj vložte do zdejšího článku. K obrázku musíte vlastnit autorská práva (tj. nevkládejte obrázky, ke kterým nemáte autorské právo Vy, ale například profesionální fotograf či agentura, kteří Vás vyfotili). S pozdravem --Vachovec1 (diskuse) 6. 10. 2019, 22:53 (CEST)

Kód článku

Může te mi prosím pomoct s kódem článku https://cs.wikipedia.org/wiki/Tomáš_Petreček. Zkontrolovat ho zběžně, zda je vložen tak jak má? Moc se mi totiž nezdá. Děkuji --Romanterik (diskuse) 8. 10. 2019, 15:37 (CEST)

HotovoHotovo Hotovo. Text jsem prošel a nevidím žádné chyby. --janbery (diskuse) 8. 10. 2019, 15:52 (CEST)

Písemný souhlas

Dobrý den, odeslal jsem požadovaný podepsaný souhlas se zveřejněním na stránce Hypnoterapie a Hypnoza. Bohužel nevím zda mail byl úspěšně doručen? A zajímalo by mě kdy to bude zpracované? Dekuji za odpověď.-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Tencl.jakub (diskuse) 10. března 2019, 00.30‎ (CE(S)T)

@Tencl.jakub:Dobrý den, zpracování mailu trvá obvykle maximálně jeden pracovní den (českého mailu, tj. odeslaný na permissions-cs@wikimedia.org). Pokud vám nepřišla odpověď, napište na matej.cerny@wikimedia.cz s adresou, ze které jste mail posílal, mrkneme se, kde skončil. Občas bohužel skončí ve spamu, tomu bohužel nezabráníme. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 10. 3. 2019, 18:02 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Jiří Zelenka (bubeník) (8. 10. 2019, 20:34)

jak se přidává obrázek do základních informací --AdušeBuben (diskuse) 8. 10. 2019, 20:34 (CEST)

@AdušeBuben: Myslíte do takzvaného „infoboxu“ (tedy té tabulky vpravo nahoře)? Stránku si otevřu k editování (v záhlaví klepnu na tlačítko „editovat zdroj“ a do kódu infoboxu se přidá další řádek obsahující výraz
| obrázek =
Za rovná se se vloží název obrázku. Tento obrázek ovšem musí být před tím nahrán do datového úložiště Wikimedia Commons. --Jan Polák (diskuse) 9. 10. 2019, 07:19 (CEST)

Revert požadavků na zdroje

Zdravím,

mohl by mi, prosím, někdo vysvětlit, proč mi byla revertována tato editace? V čem je špatně se dotazovat na zdroje? U revertu se píše, že jsou zdroje uvedeny, ale ta tvrzení, kde mi o zdroje šlo, ozdrojována nejsou. A opravdu si myslím, že by takováto tvrzení ozdrojována být měla. Logicky by se mi tedy chtělo provést revert toho revertu, ale nechci se pouštět do editačních válek. Mohl by mi prosím někdo poradit, co s tím? Někdo v téhle situaci nestranný, kdo by mi buď vysvětlil, v čem je moje editace špatná a hodná revertu, případně poradil, jak psát požadavky na zdroje tak, aby mi nebyly revertovány?

Děkuju

--Desolated Angel (diskuse) 10. 10. 2019, 22:44 (CEST)

Ikonka z vizuálního editoru

Dokázal by mi někdo na Commons najít červenou ikonku „přeškrtnutého řetězu“, která se objevuje ve vizuálním editoru při kliknutí na modrý odkaz (a pomocí níž se odkaz odstraňuje)? Měl jsem za to, že by měla být v této kategorii, ale ani tam, ani v dalších podobných kategoriích ji nevidím. --Vojtěch Veselý (diskuse) 11. 10. 2019, 07:45 (CEST)

Asi tam ještě není, ještě nedávno na tom místě byla ikonka cancel. Můžeme ji tam ale nahrát z repozitáře MW, viz [1], [2] a T226031. --Dvorapa (diskuse) 12. 10. 2019, 12:23 (CEST)

Neznámý uživatel internetu

Prosím, dala by se opravit hláška "Neznámí uživatel internetu", aby tam nebyla gramatický chyba? Objevuje se červeně napsaná v historii verzí článků, např. Dalovice (okres Karlovy Vary). Díky, zdravím, --Zorka Sojka (diskuse) 12. 10. 2019, 07:39 (CEST)

@Zorka Sojka: Jde o uživatelské jméno, to by šlo upravit jen na základě žádosti od daného uživatele. --Hugo (diskuse) 12. 10. 2019, 07:46 (CEST)
@Hugo: Moc díky za odpověď. Musím říct, že v první chvíli mě to na chvilku napadlo. Hned jsem to ale zavrhla, jako naprostý nesmysl. No, člověk se stále učí! Přeji hezký den, --Zorka Sojka (diskuse) 12. 10. 2019, 09:23 (CEST)
Na druhou stranu to je za mě nevhodné uživatelské jméno, matoucí. — Draceane diskusepříspěvky 13. 10. 2019, 18:26 (CEST)
@Martin Urbanec: Ahoj. Mohl bys ho přejmenovat, nebo se musí za stevardy? - MrJaroslavik (diskuse) 13. 10. 2019, 18:34 (CEST)
Teoreticky mohl, ale pravidla zakazují přejmenovávat nevhodná uživatelská jména. Děkuji za pochopení. --Martin Urbanec (diskuse) 13. 10. 2019, 18:36 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Adambra9 (15. 10. 2019, 20:13)

Jak přidat obrázek --Adambra9 (diskuse) 15. 10. 2019, 20:13 (CEST)

@Adambra9: Dobrý den, děkujeme za váš zájem editovat Wikipedii. Jak přidávat obrázky najdete v této nápovědě. Hezký večer. --Podroužek (diskuse) 15. 10. 2019, 20:22 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedie:Rozlišovač (16. 10. 2019, 18:07)

Jak mám dát závorku? --Michalka 206 (diskuse) 16. 10. 2019, 18:07 (CEST)

@Michalka 206: Dobrý den, rozlišovač do názvu článku přidáte jeho přejmenováním (přesunutím na nový název) --Wikipdista Queen lover fanpage (diskuse) 21. 10. 2019, 09:59 (CEST)

Chyba v infoboxu

V článku Socha Panny Marie Ochranitelky (Bohuslavice) je chyba v infoboxu Některá data mohou pocházet z d:Chyba Lua v modulu mw.lua na řádku 499: attempt to call field 'getCurrentFrame' (a nil value).|datové položky. Nevím jak ji mám opravit.--Petr1888 (diskuse) 21. 10. 2019, 16:36 (CEST)

@Petr1888: Dobrý den, nejedná se o chybu v článku, ale o chybu v šabloně "Infobox - socha" (která se vyskytuje u všech použití této šablony), pokusím se zjednat nápravu.Jirka Dl (diskuse) 21. 10. 2019, 16:51 (CEST)
Jedná se i o další infoboxy, viz Andrej Rubljov (tenista) (hlášeno kolegou Kacir), zřejmě tedy buď chyba v modulu nebo nějaký problém se samotným Scribuntem/napojením wiki na WD. Ping odborníkům přes Wikidata @Matěj Suchánek, Vojtěch Dostál, Mormegil:. --Dvorapa (diskuse) 21. 10. 2019, 16:54 (CEST)
Problém je i u {{infobox - osoba}}, viz Wikipedista:Tauchman Martin. --Martin Tauchman (diskuse) 21. 10. 2019, 17:39 (CEST)
Vzhledem k rozsahu problému (40+ tisíc vložení) jsem z šablony vyhodil odkaz na položku Wikidat, než se problém opraví. --Matěj Orlický (diskuse) 21. 10. 2019, 18:10 (CEST) Pardon – týká se jen IB osoba, který rozhazoval vzhled stránky, u těch soch a tenistů to zdá se nedělá. --Matěj Orlický (diskuse) 21. 10. 2019, 18:15 (CEST)
OpravenoOpraveno Opraveno. Příčina je někde hlouběji, ale podařilo se to vyřešit na naší straně. Kdyby se to opakovalo, hlásit pod technickou lípu. --Matěj Suchánek (diskuse) 21. 10. 2019, 18:45 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:David.Jablonsky91 (21. 10. 2019, 17:03)

Dobrý den Dnes jsem na wikipedii vložil svůj první článek a to o 71. mechanizovaném praporu. Jsem jeho příslušníkem a vedení 71. mpr. bylo o mém záměru vytvořit článek na wikipedii informováno. Dokonce jsem ho musel před editací dát ke schválení. Ihned po jeho uveřejnění, mi byl ale zablokován z důvodů autorských práv. Poradíte mi jak postupovat ? Případně, jak kontaktovat tooh, kdo mi článek zablokoval ? --David.Jablonsky91 (diskuse) 21. 10. 2019, 17:03 (CEST)

@David.Jablonsky91: Dobrý den, kolega upozornil, že v textu článku 71. mechanizovaný prapor je použit (upravený) text už dříve jinde publikovaný, na který se vztahují autorská práva. Jsou dva způsoby, jak to řešit: buď máte souhlas s použitím těch textů a pak musíte autora původního textu (nebo jiného držitele práv) požádat, aby zaslal určeným způsobem svolení autora k ověření. Nebo obsah článku napíšete znovu svými slovy, informace mohou být stejné, jde o formu – ale nestačí jen tu a tam změnit slovo. Kdyby něco nebylo jasné, klidně se ptejte. --Matěj Orlický (diskuse) 21. 10. 2019, 17:23 (CEST)

změna v datové položce

Dobrý den,

jak mohu změnit data u Zdeňka Dufka, speciálně foto, z datové položky?

Stránky byla původně založena někým jiným.

Předem děkuji za odpověď.

Zlatka Dokoupilová Zlatkaxpatka (diskuse) 23. 10. 2019, 11:15 (CEST)

@Zlatkaxpatka: - dobrý den, a chcete použít nějakou fotografii, která už na Wikimedia Commons je? Vidím tam jen jednu další - viz zde, nebo chcete nahrát nějakou svou novou?Jirka Dl (diskuse) 23. 10. 2019, 11:24 (CEST)

@Jirka Dl Ano, tu přidanou dnes, bych ráda použila. Děkuji

@Zlatkaxpatka: - Psal jsem původně návod, jak editovat Wikidata, ale vidím, že to už jste zvládla. Takže problém je ve skutečnosti na vlastní stránce - dejte si "Editovat zdroj" - a tam jsou položky infoboxu. Tam by mělo stačit smazat řádek "|obrázek =..." a už by se to mělo natáhnout z wikidat. Jinak tady je původní návod, jak lehko editovat wikidata: jděte, prosím, když jste přihlášená vpravo nahoře na "Nastavení" - tam na "Udělátka" - a tam si zatrhněte "Pod nadpisem článku zobrazit odkaz na položku ve Wikidatech s jejím štítkem a popisem" a nastavení uložte. Poté přejděte na stránku Zdeněk Dufek a na ní by se vám hned pod názvem stránky mělo objevit "Wikidata: Zdeněk Dufek (Q10857513)" - nyní kliknete na to číslo a dostanete se do Wikidat na položku Zdeněk Dufek. Jirka Dl (diskuse) 23. 10. 2019, 12:36 (CEST)
@Jirka Dl: Jestli jde jen o to, jak se dostat z článku na odpovídající položku Wikidat, tak to lze i bez udělátka, v levém panelu Nástroje>Položka Wikidat. --Matěj Orlický (diskuse) 23. 10. 2019, 13:29 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Symbios – sdílené bydlení Brno (23. 10. 2019, 13:07)

Jak změním název článku? --MarieDotka (diskuse) 23. 10. 2019, 13:07 (CEST)

@MarieDotka: Dobrý den. Na přejmenování článku ještě nemáte oprvávnění, protože jste příliš čerstvě registrovaný uživatel (součást ochrany před vandalizmem). Pokud napíšete požadovanou změnu názvu, mohu přejmenování provést za vás. --Matěj Orlický (diskuse) 23. 10. 2019, 13:21 (CEST)
@Matěj Orlický: Moc děkuji za vysvětlení. Mohl byste tedy, prosím, zkusit článek přejmenovat na „Symbios“?. Předem moc děkuji. MarieDotka -- Tento příspěvek přidal(a) MarieDotka (diskuse)

Problémy s obrázkem

Dobré odpoledne všem, na stránku Persistence paměti jsem chtěl přidat obrázek "The Persistence of Memory.jpg" z anglické verze, ale pořád se mi to nedaří rozchodit. Může mi prosím někdo poradit? (Nešlo mi to i u některých dalších obrazů) Díky.--F.ponizil (diskuse) 23. 10. 2019, 15:49 (CEST)

Dobré odpoledne. Obrázek přidat na českou – na rozdíl od anglické Wikipedie – nejde, protože je chráněn autorskými právy. Více na Nápověda:Fair use. --Matěj Orlický (diskuse) 23. 10. 2019, 16:02 (CEST)
Díky :-)--F.ponizil (diskuse) 23. 10. 2019, 16:08 (CEST)
@F.ponizil: Ještě bych se zeptal, jestli je ta nápověda jasně napsaná a nic tam nechybí. --Matěj Orlický (diskuse) 23. 10. 2019, 16:12 (CEST)
Myslím si, že tomu rozumím; zkrátka v en:wiki je nesvobodný obrázek použitelný a u nás ne, kvůli odlišné legislativě... --F.ponizil (diskuse) 23. 10. 2019, 16:16 (CEST)
Možná ještě drobné vysvětlení, Česká Wikipedie používá z licenčních důvodů pouze obrázky uložené na Wikimedia Commons, zatímco anglická využívá jednak také obrázky z Commons, ale také ty, které jsou uloženy přímo v anglické wikipedii - a ty právě nevyhovují našim licenčním podmínkám a nejdou použít.Jirka Dl (diskuse) 23. 10. 2019, 16:23 (CEST)
@Jirka Dl: To chápu, spíš mě zajímá jak poznám zda je obrázek přímo v en:wiki nebo na Commons... Díky :-) --F.ponizil (diskuse) 23. 10. 2019, 16:26 (CEST)
To mě těší, že je to pochopitelné. Poznáte to podle červeného C v kroužku, které svítí na té stránce nápovědy jako obrázek, u obrázku je menší dole v popisu, v sekci licence. --Matěj Orlický (diskuse) 23. 10. 2019, 16:31 (CEST)
Tak já to poznám podle toho, že když na anglické Wiki kliknu na obrázek, obrázek se zvětší a vpravo dole je modré tlačítko Více informací s logem Commons, nebo místo loga je tam jen piktogram stránky. Používám PC, na mobilu je to možná jinak. --Podroužek (diskuse) 23. 10. 2019, 16:43 (CEST)
Pod tím modrým tlačítkem je i přímo napsaná licence souboru. Co se zobrazí po kliknutí na náhled také záleží na nastavení… --Matěj Orlický (diskuse) 23. 10. 2019, 17:05 (CEST)

Marcelo Gleiser - prosba o kontrolu článku

Dobré dopoledne, všiml jsem si že u nositelů Templetonovy ceny chybí pouze článek Marcelo Gleiser. Udělal jsem překlad (zkrácený) z italštiny a prosím jestli by se na to někdo zkušenější mohl podívat (a klidně upravit), ať se zbytečně neplevelí historie v HJP (Marcelo Gleiser) - je to můj první překlad na Wikipedii; kategorie jsou zakomentované :-). Díky moc. --F.ponizil (diskuse) 25. 10. 2019, 10:25 (CEST)

Dobrý den, článek je za mě v pořádku k publikaci. Vámi náznačený postup je ale nežádoucí – pokud se mají na článku podílet i další wikipedisté, je potřeba, aby byly jejich příspěvky v historii článku, tedy aby byla „zaplevelena“ historie v HJP. To bude samozřejmě splněno i v případě, že jimi upravený článek publikujete pomocí přesunu stránky z pískoviště do hjp. Pokud budete jediným autorem, můžete nezaplevelit hjp historií editací na svém pískovišti přesunutím pomocí kopírovat+vložit. Přesto jsou kolegové (nebo aspoň jeden), kteří by tu druhou možnost chtěli zakázat a zaplevelování hjp historií pískoviště mít jako povinnost. --Matěj Orlický (diskuse) 25. 10. 2019, 10:45 (CEST)
@F.ponizil: Dobrý den, souhlasím s kolegou, článek je možno přesunout do hlavního prostoru, myslím, že je úplně v pořádku. Se zaplevelováním historie bych si hlavu nelámal :-). --Perid (diskuse) 25. 10. 2019, 10:51 (CEST)
@Matěj Orlický: Dobré poledne, já nejsem proti úpravě článku dalšími wikipedisty v HJP, jen jsem se chtěl vyhnout opravám typografie a dalších drobností v HJP (zkrátka aby ta historie nevypadala tak jako teď - co tři minuty edit). Díky Vám i Peridovi za reakce a pomoc. Hezký víkend.--F.ponizil (diskuse) 25. 10. 2019, 11:43 (CEST)
Jak píše kolega, to je lepší se tím nezabývat. Příspěvky druhých zaznamenané v historii nelze považovat za nežádoucí plevel, i pokud se jedná jen o formální opravy. --Matěj Orlický (diskuse) 25. 10. 2019, 12:21 (CEST)
@Matěj Orlický: Dobré odpoledne, když jsem psal o zaplevelování historie tak jsem myslel hlavně svoje editace, vylepšení od druhých samozřejmě vítám (při prvním článku jsem nekategorizoval, a tudíž potom v historii byly dva záznamy, kterým šlo předejít). Napsal jsem to protože jsem se chtěl vyvarovat začátečnickým chybám a mockrát jsem tu viděl připomínku "užívejte náhled". Ano, úůvodně jsem chtěl článek přesunout do HJP pomocí Ctrl+C a Ctrl+V. Jenže teď nevím co mám udělat, když článek editovali i @Perid: a @Svajcr: Moje vyplnění shrnutí jsou převážně nevypovídající... Díky za reakci a přeji hezký víkend všem.--F.ponizil (diskuse) 25. 10. 2019, 17:55 (CEST)
Dobrý podvečer. Já chtěl právě upozornit na ta úskalí chtít po druhých, aby článek upravovali na vašem pískovišti (což byla vlastně jen ta poznámka v závorce). Asi by bylo lepší se jen zeptat, zda je článek ok k publikaci a předat ho k úpravám do HJP. Teď, když už je to „společné dílo“, by se správně měl přesunout i s historií, ty vyplnění shrnutí ani nevadí, protože editace stejného autora v jedné řadě v historii jsou samostatně nezajímavé. Ale pokud vám ta historie vadí a kolegům nevadí, že tam nebudou, tak Ctrl C+V nikomu dalšímu vadit nebude. --Matěj Orlický (diskuse) 25. 10. 2019, 18:12 (CEST)
Za mě bez námitek, klidně založte článek bez historie.--Svajcr (diskuse) 25. 10. 2019, 18:19 (CEST)
@F.ponizil: Ani mně přesun bez historie nevadí. --Perid (diskuse) 25. 10. 2019, 19:39 (CEST)
Děkuji moc za pomoc, článek je v HJP.--F.ponizil (diskuse) 26. 10. 2019, 08:44 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:DenyRegi/Pískoviště (28. 10. 2019, 20:17)

Jak přidat nový článek na Wikipedii? (Už jsem jeden vytvořila, ráda bych napsala další, materiál a všechno mám, ale zapomněla jsem, kudy se "leze" do přidávání.) --DenyRegi (diskuse) 28. 10. 2019, 20:17 (CET)

@DenyRegi:Dobrý den, napíšete název nového článku do vyhledávacího políčka, vyhledáte a pak zvolíte stránku vytvořit kliknutím na nově vytvořený červený odkaz. --Czeva (diskuse) 28. 10. 2019, 20:41 (CET)

Vatikánský archiv

Dobrý večer všem, papež rozhodl o přejmenování Vatikánského archivu [3]. Prosím Vás, po aktualizaci všech stránek je třeba přesunout stránku na nový oficiální název nebo ne? Děkuju za odpověď.--F.ponizil (diskuse) 29. 10. 2019, 23:09 (CET)

Řekl bych, že stačí v článku zmínit i nový název a udělat z něho Redir. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 4. 11. 2019, 17:48 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Vladimír Pelc Platforma ČSBS 2019 (30. 10. 2019, 10:03)

Chci rozepsaný text uložit, needitova, později se k němmu vrátit, dokončit a pak editova. Děkuji --Vladimír Pelc Platforma ČSBS 2019 (diskuse) 30. 10. 2019, 10:03 (CET)

@Vladimír Pelc Platforma ČSBS 2019: K tomuto účelům slouží Nápověda:Pískoviště. Pro založení vlastnho pískoviště klikněte zde. --Martin Tauchman (diskuse) 30. 10. 2019, 10:13 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedie:Potřebuji pomoc (1. 11. 2019, 13:18)

K Wikipedii "Ochozská jeskyně" jsem chtěl přidat svoji práci o historii Ochozské jeskyně. Jsem jejím autorem a vyšla v Edici SE - 3 ročenka 11/2019. Je uložena na www.speleo.cz / Publikační a výchovná činnost / Knihovna ČSS / ročenky SE - 3 ročenka 2019 - tématický okruh 6. Do Wikipedie byla přidána poznámka - adresa (www.speleo.cz/data/files/SE-3/SE-3-2019-6pdf) přes kterou se ale nejde připojit. Proč ? Je článek příliš rozsáhlý ? --Josef Pokorný (diskuse) 1. 11. 2019, 13:18 (CET)

@Josef Pokorný: Díky za hodně zajímavý odkaz! Přesunul jsem ho dolů do sekce "Externí odkazy", kam patří, a zároveň zfunkčnil. --Harold (diskuse) 1. 11. 2019, 13:24 (CET)
@Josef Pokorný: Díky Haroldovi, který odkaz učesal. Dovoluji si ještě navrhnout, abyste informace z Vaší práce využil přímo v textu článku, protože ten dosud žádné zdroje, odkud informace pocházejí, neobsahoval (1 nyní přidán). Tím bude Vaše práce využita i prakticky. --Czeva (diskuse) 1. 11. 2019, 13:40 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:ŠKOLA RAPU (4. 11. 2019, 16:39)

Jak zdilet odkaz --ŠKOLA RAPU (diskuse) 4. 11. 2019, 16:39 (CET)

@ŠKOLA RAPU: Dobrý den, děkujeme že máte zájem editovat Wikipedii. Úplně přesně nechápu co máte na mysli? Externí a interní odkazy se do článků přidávají podle tohoto návodu. Pokuste se lépe upřesnit váš dotaz. Děkuji za pochopení. --Podroužek (diskuse) 4. 11. 2019, 17:16 (CET)

jak smazat obrázek v Editování

Jak smažu obrázek v záložce Historie souborů? A pokud nejde smazat, jak vyberu, který z obrázků bude zveřejněný (když jich mám více pod sebou)? --Konečná. 11. 2019, 11:07 (CET) -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 46.33.102.25 (diskuse)

Dobrý den. Vždy se zobrazuje nejnovější verze obrázku, nelze tedy verzi vybírat a ani verze mazat. Pokud je v historii kvalitnější verze než ta nejnovější, lze obrázek vrátit na tuto verzi – i k tomu slouží (nesmazatelná) historie souboru. Pokud se aktuální a požadovaná historická verze liší a bylo by lepší mít možnost použít obě, je potřeba z jedné verze udělat samostatný soubor. O jaký soubor konkrétně se jedná? --Matěj Orlický (diskuse) 5. 11. 2019, 11:38 (CET)

Šablona Infobox - umělec a parametr Příbuzní vs. Wikidata

Jak správně řešit situaci, když chci, aby měla osoba v infoboxu odkaz na oba rodiče (jeden modrý, druhý červený)? Při přebírání z Wikidat se nic psát nemusí a v infoboxu se v režimu čtení objeví parametr Rodiče a pouze modrý odkaz na jednoho rodiče. Dle pokynů v šabloně bych měl použít parametr Příbuzní, tam kromě odkazů připsat i vztah (otec, matka). Tím by se pak ale v infoboxu jeden z rodičů objevil dvakrát (jednou pod parametrem Rodič, podruhé pod parametrem Příbuzný). Vyřešil jsem to vyplněním parametru Rodiče, kam jsem dal odkazy na oba rodiče a přepsal tím Wikidata (ukázka). Je to ale systémové řešení? V ideálním případě by se údaje měly tahat primárně z Wikidat. Přestože mají wikidata položku oba rodiče, tak Wikidata asi neumí vytvořit v infoboxu červený odkaz, protože nepoznají, jestli je osoba encyklopedicky významná. --Vojtěch Veselý (diskuse) 5. 11. 2019, 13:53 (CET)

Co takhle vyjít z předpokladu, že v IB červený odkaz není potřeba? Pokud je rodič encyklopedicky významný, objeví se červený odkaz v textu článku a to z hlediska jeho účelu (upozornění na chybějící článek) stačí. --Matěj Orlický (diskuse) 5. 11. 2019, 13:58 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Nápověda:Kategorie (6. 11. 2019, 11:51)

Jsem tu nový a chtěl jsem přidat článek, tak jsem čekal, že tu bude kromě návodů obecných také nějaký nívo, jak se článek dá přidat, to jsem bohužel zatím neobjevil ale jistě se mi to nějak prolomit podaří .. můj druhý problém je, že jsem tu byl kdysi přihlášený pod jménem Pavel Oupicky nejspíš na e-mailovou adresu, která již neexistuje, pokud víte jak se ta původní přihláška dá zrušit, tak mi to poraďte a nebo to přihlášení prosím zrušte .. děkuji. Pavel Oupický --PavelOupický48 (diskuse) 6. 11. 2019, 11:51 (CET)

@PavelOupický48: Stačí se podívat na Nápověda:Jak_vytvořit_článek, je to to, co hledáte?.
Účet tohoto ani jiného podobného jména se mi nepodařilo nalézt na Seznamu uživatelů. JAn (diskuse)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Diskuse s wikipedistou:JAn Dudík (6. 11. 2019, 18:29)

Napsal mi wikipedista Jan Dudík, odpověď mi přišla e-mailem a našel jsem ji i tady, ale nepodařilo se mi zjistit, jak se na ní da reagovat .. takže opět reaguji (jak doufám zatím) zde .. tak částečně už jsem v tom návodu Jak napsat článek ten jeden čtvereček, který mi byl něco platný, našel …. asi by měl být někde na začátku a pod ním by mělo být napsáno, jestli si nejste jistý čtěte dál .. za druhé bych doporučoval změnit název Pískoviště logičtějším názvem Koncepty a doplnit to Zvoláním : Nejsme malé děti .. :) --PavelOupický48 (diskuse) 6. 11. 2019, 18:29 (CET)

@PavelOupický48: Na zprávu odpovíte tak, že kliknete na tlačítko "editovat" u nadpisu sekce. Toho, komu odpovídáte lze upozornit šablonou {{Odpověď}}. Pískoviště – to se asi jen tak nepřejmenuje. Neslouží totiž jen k psaní konceptů, ale jak již název pískoviště napovídá, slouží i k experimentům všeho druhu (může se jim říkat "bábovičky"). Pokud se Vám tento název nelíbí, můžete si založit uživatelskou podstránku s libovolným názvem – třeba Wikipedista:PavelOupický48/PodstránkaSLibovolnýmNázvem. Pomohl jsem? --Vojtasafr (diskuse) 6. 11. 2019, 19:53 (CET)
@PavelOupický48: Dobrý den, v diskusi odpovíte tak že kliknete na Editovat. Kliknout můžete na text Editovat vedle názvu odstavce, nebo v horní liště této stránky. Nevím přesně co myslíte tím jedním čtverečkem? Asi myslíte okýnko pro vytvoření článku. Ano je nutné si návod Jak vytvořit článek přečíst celý. Já ještě doporučuji přečíst si nápovědu pro nováčky a prostudujte návod jak editovat ve Vizuálním editoru. Název Pískoviště je historicky daný a časem si zvyknete. Taky mně to připadalo ze začátku divný, ale už jsem si zvykl. Potřebujete ještě s něčím pomoci? --Podroužek (diskuse) 6. 11. 2019, 19:56 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Ilona Prausová/Pískoviště (8. 11. 2019, 14:20)

Vytvořila jsem si článek na pískovišti, který budu chtít vložit na wikipedii později. Co mám udělat, aby mi na pískovišti zůstal, nikde nevidím uložit? Předem děkuji za odpověď. Ilona --Ilona Prausová (diskuse) 8. 11. 2019, 14:20 (CET)

@Ilona Prausová: dobrý den, děkujeme že chcete přispívat do Wikipedie. Vpravo na hoře je tlačítko Zveřejnit změny. Do vytvořeného okýnka Shrnutí editace, napište příprava článku. V rámečku klikněte na Zveřejnit změny. Hezký den. --Podroužek (diskuse) 8. 11. 2019, 14:45 (CET)
Jak říká kolega, stačí kliknout na Zveřejnit změny, článek se uloží (zveřejní) zatím na pískoviště. --Dvorapa (diskuse) 8. 11. 2019, 14:47 (CET)

Prosba o změnu článku z Petš Janaš na Pětš Janaš

Prosím o změnu názvu článku z Petš Janaš na Pětš Janaš. Nevím, jak se to dělá. Děkuji za pochopení. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Czestja (diskusepříspěvky)

Dobrý den, opraveno. Pro příště viz: Wikipedie:Přesměrování a Wikipedie:Slučování a přesun stránek --pan BMP (napište mi) 10. 11. 2019, 04:24 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedie:Pískoviště (10. 11. 2019, 18:42)

jak odstraním překlep --KEEM46 (diskuse) 10. 11. 2019, 18:42 (CET)

@KEEM46: Jednoduše stránku editujte. Nápovědu "jak editovat stránku" naleznete kliknutím sem. --Wikipedista Queen lover fanpage (diskuse) 10. 11. 2019, 18:45 (CET)
@KEEM46: V horní liště (nad názvem článku) kliknete na "Editovat". V pravo nahoře poté změny zveřejníte – kliknete na příslušné tlačítko, vyplníte tzv. shrnutí editace, kde popíšete, co za změnu jste udělal (v tomto případě něco jako "překlep" nebo "oprava překlepu"). Poté změny zveřejníte. Pomohl jsem? --Vojtasafr (diskuse) 10. 11. 2019, 18:48 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Tomáš Stloukal/Pískoviště (17. 11. 2019, 21:06)

Dobrý den. Jsem synovec Jana Stloukala.Rad bych doplnil údaj o úmrtí, ale nevím jak??? Prosím o doplnění.Můj děda je narozen 4.10.1912 a umřel 2.11.1991. Dekuji --Tomáš Stloukal (diskuse) 17. 11. 2019, 21:06 (CET)

@Tomáš Stloukal: HotovoHotovo Dobrý večer, můžete se podívat, jestli jsem opravil správně. S pozdravem -MrJaroslavik (diskuse) 17. 11. 2019, 21:15 (CET)

Zjevný vandalismus

Dobrý den, včera 18.11.2019 URL adresa 46.135.15.96, témata: Senát a Woodrow Wilson tady mohu v těchto případsech revertovat, i když nejsem správce? Mojmir Churavy (diskuse) 19. 11. 2019, 08:59 (CET)

@Mojmir Churavy: Samozřejmě. Čím dříve, tím lépe. Už jsem to udělal. OJJ, Diskuse 19. 11. 2019, 09:04 (CET)

Údržba portálu

Našel jsem si na Wikipedii portál Portál:Prostějov. V Prostějově totiž také bydlím a zajímám se o jeho historii a vůbec všechno možné kolem toho. Mohl by mi prosím někdo poradit jak se například zeptat jestli můžu převzít kontrolu nad portálem (samozřejmě ne že bych chtěl portál nějak obsadit), nebo jak začít portál spravovat (co pravidleně aktualizovat apod.). Jsem přesvědčen, že mám dostatečné množství zdrojů ze kterých mohu neustále čerpat a rovněž se na spravování portálu cítím (jak se píše v nápovědě k portálům :D ) Předem děkuji za odpověď. S pozdravem --Wikipedista Queen lover fanpage (diskuse) 19. 11. 2019, 15:29 (CET)

@Queen lover fanpage: Jelikož jde o {{neudržovaný portál}}, můžeš se do toho klidně pustit. S pozdravem, --janbery (diskuse) 19. 11. 2019, 15:38 (CET)
@Janbery: Mockrát vám děkuji. Myslím, že pokud se mi bude dařit, našel jsem si na Wikipedii hlavní obor činnosti :-). S pozdravem--Wikipedista Queen lover fanpage (diskuse) 19. 11. 2019, 15:40 (CET)

Souhlas ke zveřejnění

Dobrý den.

Mám dotazy: 1) Existuje nějaký standardní text, který autor fotografie, obrázku, zašle na mail Wikipedie, že souhlasí se zveřejněním obrázku. Našel jsem autora fotografií a současně i autora materiálu, kde byly zveřejněny, jedná se jednu a tutéž osobu. Je třeba to jen dokončit, aby to na W.C. nesmazali. - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Petr_Folwarczn%C3%BD.png - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Helena_Volfov%C3%A1.png - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Petr_Folwarczn%C3%BD_Ing.png - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Roman_Danel.png - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Martin_%C5%A0%C3%A1ly.png

2) Jak je to s logy již zaniklých firem? Kdo v tomto případě dá souhlas se zveřejněním. - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:MEDIUM_SOFT_a.s.png - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:FortIS_a_FS.png

3) Jak je to s fotografiemi rodinných příslušníků, kteří např. bojovali za 2. světové války (viz. článek (Otakar Janůj). Autor fotografií je neznámý, nepochybně již zemřel a jsem jediný, kdo je má tyto fotografie. Tyto mi chtějí z W.C. smazat: - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oj_napajedlakroj.jpg - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Otakar_Jan%C5%AFj,_Napajedla_1935.jpg - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oj_sachy.jpg - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oj_anglie.jpg

--Marian Buštík (diskuse) 11. 11. 2019, 10:19 (CET)

1) Nápověda:Svolení autora 2) Nevím, ale značku s logem asi mohl někdo koupit. 3) Jestli se nepletu, tak pokud je autor neznámý, není pravděpodobné, že by ho bylo možno dohledat a od pořízení fotografií uplynulo alespoň 70 let, tak je lze považovat za volné dílo. – Pro přesnější odpovědi o autorských právech se zeptejte na Wikipedie:Pod lípou (práva). --Matěj Orlický (diskuse) 11. 11. 2019, 11:32 (CET)
Ahoj Vám všem. Tak "orgány" wikipedie smazaly všechny fotografie z článku Otakar Janůj: File:Oj anglie.jpg, File:Oj napajedlakroj.jpg, File:Otakar Janůj, Napajedla 1935.jpg, File:Otakarjanujsokol.png, File: Oj_sachy.jpg. Mám tedy otázku proč? Fotografie jsem získal po otci, který je získal s pozůstalosti po své matce, mé babičce, která byla sestrou Otakara Janůje. Kdo fotografie fotil, to až na tři, už nelze zjistit. Navíc, ten, kdo je fotil, je již dávno po smrti. To mám jako k souhlasu hledat jeho potomky? Můj prastrýc již také nežije. Stáří fotografií je více než 77 let.

Prosím tedy o radu, co udělat, aby zde tyto fotografie mohly být. Pokud byly smazány neoprávněně, omluvu nežádám, žádám o nápravu! --Marian Buštík (diskuse) 18. 11. 2019, 10:24 (CET)

@Marian Buštík: V tuto chvíli už nedokážeme zjistit, jaká byla u fotek licence, což byla pravděpodobně příčina smazání. Zkuste nahrát soubory znovu (možná pod trochu jiným názvem) a použít licenci {{PD-old-70}}, autor unknown. JAn (diskuse) 19. 11. 2019, 10:53 (CET)
@JAn Dudík: Děkuji za odpověď. Také mě to napadlo. Možná jen malý návrh: Mohli by kontrolovat fotky česky hovoříci wikipedité? --Marian Buštík (diskuse) 19. 11. 2019, 11:05 (CET)
@Marian Buštík: Česky mluvících wikipedistů je bohužel nedostatek. --Hugo (diskuse) 19. 11. 2019, 11:43 (CET)
@JAn Dudík: Fotky jsem nahrál, vč. šablony licence. Můžete mi to zkouknout https://cs.wikipedia.org/wiki/Otakar_Jan%C5%AFj

--Marian Buštík (diskuse) 19. 11. 2019, 11:36 (CET)

@JAn Dudík: Budu nahrávat logo firmy, u kterého mám potvrzující e-mail, kde: "Děkujeme za váš zájem o naše i vaše kořeny. Určitě se nebráníme udělit souhlas, ovšem nevidíme pro to zcela dnes již důvod, protože danou ochrannou známku jsme již nechali zaniknout, viz příloha. Tedy z našeho pohledu se jedná již o volné dílo. Pokud přesto budete potřebovat udělení souhlasu, ozvěte se mi." Můj dotaz zní, jakou mám použít licenci a autora? E-mail samozřejmě pošlu na adresu permissions-cs@wikimedia.org. --Marian Buštík (diskuse) 25. 11. 2019, 16:53 (CET)
@Marian Buštík: Ohledně licencí novějších nevlastních už si nejsem zcela jistý, snad poradí někdo z OTRS nebo někdo jiný. JAn (diskuse) 25. 11. 2019, 22:47 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Santino De Angelis (20. 11. 2019, 20:53)

dobry vecer snažil jsem se vložit obrazek ale nejak mi nejde napsalo mi ze je vyhodnocen jako spam --Santino de Angelis (diskuse) 20. 11. 2019, 20:53 (CET)

@Santino de Angelis:Dobrý den, s s čím konkrétně potřebujete pomoci? U nahrávaných obrázků byste ideálně měl být jejich autorem (mít k nim autorská práva). Více o nahrávání obrázků najdete např. zde nebo se ptejte.--Czeva (diskuse) 22. 11. 2019, 14:07 (CET)

Statistiky

Ahoj, prosím, kde by se daly najít číselné údaje o editacích za poslední den a měsíc, např. 1-5-100 edits/měs.? Tedy kolik lidí editovalo 1x, 5x apod. Na stránce Statistiky to nevidím...--Czeva (diskuse) 22. 11. 2019, 14:07 (CET)

@Czeva: Dobrý den, pomůže vám tahle stránka?-MrJaroslavik (diskuse) 23. 11. 2019, 13:42 (CET)
@MrJaroslavik: Tak to je na základě dumpu, navíc nejčerstvější z prosince 18, moc aktuální to nebude. — Draceane diskusepříspěvky 23. 11. 2019, 13:52 (CET)
@Czeva: Vzpomněl jsem si na WikiScan, tam se to dá pěkně rozfiltrovat po měsíci. (A obecně má mnoho zajímavých funkcí, které třeba X!tools nenabízejí). — Draceane diskusepříspěvky 23. 11. 2019, 13:49 (CET)
@MrJaroslavik:,@Draceane: Super, moc děkuji oběma – knihovníkům pro zajímavost budu moci například říct, kolik lidí to je za měsíc (pro zajímavost: např. teď v říjnu 2469 wikipedistů, chápu-li to dobře, což mi přijde hodně vysoké číslo). --Czeva (diskuse) 23. 11. 2019, 19:57 (CET)

/Common.js

Dobrý den. Potřeboval bych poradit se skriptováním mé podstránky Common.js. Aktuální skript je pouze kopie skriptu jiného uživatele. Chtěl bych si ale stránku upravit, podle svých potřeb. Mohl by mi prosím někdo poradit jak se tento skript píše? Děkuji předem. S pozdravem --Wikipedista Queen lover fanpage (diskuse) 22. 11. 2019, 20:12 (CET)

@Queen lover fanpage: Ahoj, co konkrétně potřebuješ? Jedná se o JavaScript, k jeho editování jsou třeba základy programování. Pokud bys plánoval něco většího, asi mi raději napiš na mail. S pozdravem, --janbery (diskuse) 24. 11. 2019, 01:01 (CET)
@Janbery: Ok --Wikipedista Queen lover fanpage (diskuse) 24. 11. 2019, 02:04 (CET)
Nápověda:Uživatelské skripty. --Matěj Orlický (diskuse) 24. 11. 2019, 09:22 (CET)
Zkus se mrknout na Extension:WikiEditor/Toolbar customization, to by mohlo pomoci. --Dvorapa (diskuse) 24. 11. 2019, 10:32 (CET)

Editace jména

Dobrý den, je nějakým způsobem možné změnit jméno na stránce https://cs.wikipedia.org/wiki/Barbora_a_Radim_%C5%BD%C5%AFrkovi. Jako manželé jsme změnili naše příjmení a nyní se jmenujeme Barbara a Radim Neumann. Článek jsem dokázala editovat, ale jméno je při editaci neaktivní. Děkuji! Barbara Neumann

HotovoHotovo Přesunuto-MrJaroslavik (diskuse) 23. 11. 2019, 13:40 (CET)

Zmizely veškeré změny v článku.

Upravoval jsem celý den stránku Kateřina Hrachovcová na její přání, jelikož informace naprosto nedostačující. Když jsem částečně úpravy dokončil tak se stránka vrátila do původního stavu a já si nevím rady. Prosím tedy o pomoc jak editaci dokončit. V historii úprav jsou mé editace zaznamenány, ale bojím se cokoliv zkusit, abych vše nesmazal. Prosím tedy ještě jednou o pomoc. Děkuji a přeji krásný a pohodový den. --Kangaroo1905 (diskuse) 24. 11. 2019, 22:43 (CET)Martin Novák 24.11.2019 Kangaroo1905

KomentářKomentář @Kangaroo1905: Vaše editace vrátil správce Perid, pro nestandardnost a neencyklopedičnost. Zítra ráno na článek kouknu a pokusím se údaje vložit korektně. S pozdravem - MrJaroslavik (diskuse) 24. 11. 2019, 22:49 (CET)

Zkusil jsem to znovu a teď to tam zůstalo. Ale prosím podívejte se na to, abych někde nedělal chybu a nebylo to špatně. Děkuji. -- Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Kangaroo1905 (diskuse)

@Kangaroo1905: Dobrý den, obsah je nutné opět přepracovat. Můžete k tomu využít tuto verzi článku, která se uloží. Co je potřeba změnit:
  • odstranit externí odkazy z názvů filmů, televize, literatury; EO patří jen do závěrečné sekce „Externí odkazy“
  • odtučnit názvy děl na kurzívu (Náměstíčko), naopak role a divadla uvádět klasickým textem
  • nahradit spojovníky pomčkami, Wikipedie:TYP (- 2012 > – 2012)
Zdraví. --Kacir 25. 11. 2019, 00:39 (CET)
@Kangaroo1905: Ještě bych dodal seřazení filmografie a dalších výčtů od nejstaršího (nahoře) k nemladšímu (dole). Tedy nikoliv ČSFD stylem, kde je nejnovější nahoře. --Harold (diskuse) 25. 11. 2019, 08:53 (CET)

Panna Marie xxx - malé či velké písmeno?

Přeji dobrý den všem dobrým čitatelům stránky Potřebuji pomoc. Potřebuji pomoc! Chtěla bych založit novou stránku o soše „Panny Marie neposkvrněného početí“ a kapli „Panny Marie bolestné“. Slova „neposkvrněného početí“, „bolestné“, stejně jako třeba „sněžné“, „utěšitelky“ čí „vítězné“ vídám s malým i velkým počátečním písmenem. Na Wikipedii převážně s velkým. Napadlo mě zavolat do Ústavu pro jazyk český – jazykové poradny (tel. 257 531 793), kde mě právě teď ujistili, že zde všude píšeme zásadně malé písmeno. Pouze v případech, kdy chceme Panně Marii vyjádřit úctu (např. v náboženských textech), použijeme písmeno velké. Tuším, že na věc jsou různé názory. Ráda bych však věděla, jaké písmeno mám použit, aby se ostatní nemuseli zdržovat event. opravami. Osobně se přikláním k písmenu malému, neboť se domnívám, že tak by to v encyklopedických textech mělo být. Moje žádost o pomoc spočívá v tom, aby mně někdo kompetentní poradil. Díky, zdravím, --Zorka Sojka (diskuse) 26. 11. 2019, 12:11 (CET)

Něco by mohli vědět @Martin Davídek, Vianney nove, Gumideck, F.ponizil: — Draceane diskusepříspěvky 26. 11. 2019, 17:10 (CET)
Buďte zdrávi, kolegové a kolegyně. V církevním / náboženském úzu je skutečně zaužívané používání velkých písmen. ÚJČ na to má své normy, nicméně dovedu si představit, že někomu malé písmeno tak nějak "nepůjde přes klávesnici" a bude zvykově psát velké. V církevních zdrojích najdete zřejmě výlučně velká písmena i mimo např. liturgické texty (vizte např. zasvěcení kostela zde v diecézním katalogu, což je - budiž mi to tak dovoleno říci - text primárně informační). Osobně bych psal velké písmeno. --Vianney nove (diskuse) 26. 11. 2019, 17:25 (CET)
Zdravím. Určitě bych preferoval velká písmena, nikoho nepohorší, ve Wiki se používají (viz Kategorie: Tituly Panny Marie) a nikdo je myslím neopravuje. --Xyzabec (diskuse) 26. 11. 2019, 17:53 (CET)
Systematický rozdíl je v tom, zda se adjektivum chápe jako součást vlastního jména nebo ne. Tak "Bílé Labe" nebo "Velká Chuchle" se samozřejmě píše s velkým, protože je to součást jména. Podobně „Neposkvrněného početí P. M.“, „P. M. Bolestná“, stejně jako třeba „Sněžná“, „Utěšitelka“ čí „Vítězná“. S úctou to - myslím - moc nesouvisí. U článku Kostel Jana Křtitele Na Prádle byla delší diskuse, která neskončila jednoznačně, ale ukázala, že sousloví "na prádle" nemá v současné češtině smysl a je to tedy součást jména, ale spíš "Na prádle" než "Na Prádle", jak by to psali Američané: pro velké P tu není důvod. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 26. 11. 2019, 18:38 (CET)
Tituly tipu Sněžná, Vítězná se píší s velkým, to najdete i v Příručce. A není to projev úcty, naopak by byl problém psát PM vítězná s malým, jako by skutečně někde zvítězila. Asi jako když píšeme Boleslav Pobožný, také myslíme zvykový titul knížete, nikoli nějakou jeho objektivní vlastnost. Dále kostel/socha je svou podstatou vyjádřením úcty a tomu odpovídá název. Asi jako název Památník hrdinným obráncům města také vyjadřuje úctu.
Jiná je situace, když zde píšeme o těch náboženských předmětech a jevech a nejsou součástí nějakého titulu či názvu. Pak je potřeba psát neutrálně s malým písmenem neposkvrněné početí, nanebevzetí, kříž, trnová koruna. --Matěj Orlický (diskuse) 26. 11. 2019, 19:33 (CET)
Pánové, tlacháte tu o nesmyslech, neboť od května 2017 byla mariánská úcta sjednocena – dnes již máme jen Pannu Marii Jako Takovou. A tam je pravopis jasný… [4] :-)--Vojtasafr (diskuse) 26. 11. 2019, 19:41 (CET)
Wikipedie má závazné pravidlo Pravopis, které říká, že se máme držet pravidel jazykových a upřednostňovat co nejvíce neutrální varianty. Čili nás moc nezajímá, co má ve zvyku ta či ona církev k internímu zdůraznění takové či makové náboženské úcty, nýbrž nás zajímají obecně společenská jazyková pravidla. Příručka ÚJČ uvádí v bodě d) příklad náboženské/mytologické postavy „Panna Marie Lurdská“. Dále podrobněji u staveb uvádí další příklady: „bazilika Nanebevzetí Panny Marie Svatoborské, kostel Panny Marie, kostel Panny Marie Sněžné“. A ještě k tomu přidává výjimku: „U části sakrálních staveb bývá připojeno za vlastní jméno předložkové spojení. Předložka se píše s malým písmenem, další výrazy podle označované skutečnosti“, kterou dokládá mimo jiné těmito příklady: „kostel Panny Marie u alžbětinek, kostel Panny Marie pod řetězem“. --Bazi (diskuse) 27. 11. 2019, 08:41 (CET)
To ovšem není výjimka, jsou to přívlastky vztahující se ke kostelu, nikoli přívlastky (tituly) Panny Marie. --Matěj Orlický (diskuse) 27. 11. 2019, 09:09 (CET)
Výjimka z kostelů. B-) Původní dotaz se týkal soch a kaplí, nikoli Marie samotné. Je tedy dobré si vyjasnit, jak příručka doporučuje postupovat v takovýchto případech. --Bazi (diskuse) 27. 11. 2019, 15:01 (CET)
Nevidím žádný smysl nazývat toto pravidlo výjimkou, je to aplikovatelné třeba i na sochu Panny Marie u potoka. A především se to netýká těch konkrétních dotazovaných případů. Je potřeba vyvodit, jaké pravidlo správně aplikovat na odtazované: socha Panny Marie neposkvrněného početí. To v příručce nenajdeme. Já tvrdím na základě mnou výše uvedeného Panna Maria Neposkvrněného početí. --Matěj Orlický (diskuse) 27. 11. 2019, 16:08 (CET)
Takže znovu k pravidlům: Panna Marie Bolestná (či Sedmibolestná) bude podobně jako Sněžná, Lurdská či Svatoborská součástí jména samotné Marie, čili se bude psát velkým. V tom není mezi námi sporu a vycházíme i ze stejných předpokladů. Oproti tomu socha „Panny Marie neposkvrněného početí“ vypadá spíš jen jako nezvyklý slovosled. Má se jednat o neposkvrněné početí Panny Marie, nikoli o titul Panny Marie. V takovém případě je sice komplikací skutečnost, že jde o sochu, protože pravidlo ÚJČ se týká kostelů apod., ale zřejmě se to dá uplatnit obdobně. V případě kostela (či kaple) by se každopádně jmenoval správně „kostel Neposkvrněného početí Panny Marie“, podobně jako např. „kostel Nanebevstoupení Páně“ (uváděný v příručce jako jeden z příkladů). Nanebevstoupení, resp. Neposkvrněné početí se tam píše velkým písmem proto, že se jedná o začátek názvu onoho kostela. Jenže když se změní slovosled na „kostel Panny Marie neposkvrněného početí“, dostává se na začátek názvu Panna a zbytek názvu už budeme psát malými písmeny (pokud se nejedná opět o jméno, jako u Marie). --Bazi (diskuse) 27. 11. 2019, 17:12 (CET)
A přece to tak není a píše se to s velkým písmenem jako titul – chcete-li „přídomek“ – Panny Marie, zcela synonymní k Panna Maria Neposkvrněná nebo Panna Maria Immaculata, což už v příručce najdete. Internetová jazyková příručka [online]. Praha: Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i, 2008–2024. Heslo Immaculata. . --Matěj Orlický (diskuse) 27. 11. 2019, 17:55 (CET)

Dobrý večer, já znám pouze úzus kat. církve a v tom souhlasím s tím co napsal Vianney. V tom jak je to správně z hlediska pravopisu se nevyznám a nikdy jsem po tom nepátral. Dobrou noc. --F.ponizil (diskuse) 27. 11. 2019, 21:59 (CET)

@Draceane, Vianney nove, Xyzabec, Sokoljan, Matěj Orlický, Vojtasafr, Bazi, F.ponizil: @Vojtasafr, Bazi, F.ponizil: Přeji dobrý den a děkuji za reakce. Napíšu písmeno velké v případě „Kaple Panny Marie Bolestné“, abych se nelišila od většiny článků na Wikipedii. Úplně mě to však netěší, nemohu se zbavit pocitu, že nepostupuji podle pravidel českého pravopisu, a to dělám velmi nerada. Ve druhém článku „Socha Panny Marie neposkvrněného početí“ napíši malé, vysvětlení jednoho z Vás cítím jako logické a je též potvrzeno ÚJČ. Ještě jednou díky, zdravím, --Zorka Sojka (diskuse) 28. 11. 2019, 11:42 (CET)
Omlouvám se za prodlužování této diskuse, konsensu se asi nedopracujeme. Neumím to patřičně odborně zdůvodnit, nejsem filolog, teolog ani kunsthostorik. Ale "Panna Marie Neposkvrněného početí“ není nezvyklý slovosled, je to označení ikonografického typu obrazu či sochy Panny Marie. "Neposkvrněné početí Panny Marie" má trochu jiný význam, to je označení určité části křesťanského učení. A hlavně – i pravidla se občas můžou porušit, když to člověk cítí jinak :-) --Xyzabec (diskuse) 28. 11. 2019, 13:15 (CET)
Jde o to, jestli je socha (nebo cokoli) věnovaná oné Panně Marii (takové či makové), nebo onomu neposkvrněnému početí. O tom nemůžeme asi jen tak akademicky špekulovat, to je potřeba zjistit v každém jednotlivém případě. Jinak pravidla nám slouží právě k tomu, aby ten písemný projev měl trochu úroveň, a ne aby si to každý dělal jen tak, jak to zrovna cítí - protože co člověk, to pocit. --Bazi (diskuse) 28. 11. 2019, 13:48 (CET)
Alespoň toto je zcela jasné, socha či obraz jsou dedikovány Panně Marii počaté bez poskvrnění prvotním hříchem. --Matěj Orlický (diskuse) 28. 11. 2019, 14:29 (CET)
Podle velikosti jednoho písmenka bych opravdu úroveň písemného projevu neposuzoval. A pravidla v tomto konkrétním případě tak nějak jednoznačná a jasná nejsou, zdá se, tak co s tím? Já se v podobných případech řídím svým pocitem, někdo si možná hodí korunou... Prosím tazatelku, aby zamýšlené články brzy napsala, snad ji tahle debata moc neotrávila. Z písmenka v nadpisu se tak moc nestřílí (opět můj pocit, naštěstí podporovaný i vyhledávači). Zdravím všechny zúčastněné, --Xyzabec (diskuse) 28. 11. 2019, 16:58 (CET)
Nedávno jsem četl tuším v Respektu rozhovor s mladou lingvistkou, jejíž jméno jsem už zapomněl. Mluvila tam právě dost kriticky o té české mánii posuzovat kvalitu člověka podle gramatické správnosti jeho písemného projevu – přitom jazyk by měl být ve skutečnosti nástrojem komunikace, nikoli sociální segregace. --Hnetubud (diskuse) 29. 11. 2019, 21:39 (CET)

Vážení, tato debata mě vůbec neotrávila, naopak, ráda jsem ji pročetla (i několikrát). Oba články, jejichž názvy byly diskutovány, jsou již napsány. Momentálně však – ještě i s dvěma dalšími – čekají na zveřejnění do středy příštího týdne, kdy se na nich v pokročilém kurzu pro seniory budeme učit vkládání Wikidat/wikidat :-). To jen pro upřesnění, proč otálím s jejich zveřejněním. Ještě jednou srdečné díky všem zúčastněným, --Zorka Sojka (diskuse) 29. 11. 2019, 14:11 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Nápověda:Obrázky ve Vizuálním editoru (27. 11. 2019, 07:20)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak přidat obrázek, když mi to píše, že se nepřidá protože je vyhodnocen jako škodlivý. --Gabados (diskuse) 27. 11. 2019, 07:20 (CET)

@Gabados: Jedná se o obrázek z Commons, nebo ten obrázek teprve nahráváte? Pokud jej nahráváte, je Vaším autorským dílem? Nemá velmi malé rozlišení? — Draceane diskusepříspěvky 27. 11. 2019, 16:42 (CET)
@Draceane Ano fotka je mým autorským dílem a rozlišení se mi nezdá malé. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Gabados (diskuse)

timeline

Dobrý den. Na wikipedii jsem nikde nenašel nápovědu na toto téma, proto se ptám zde. Rád bych se dozvěděl jak vytvořit časovou osu pomocí tagů <timeline>. Děkuji předem za odpověď. --Wikipedista Queen lover fanpage (diskuse) 1. 12. 2019, 17:06 (CET)

Zde je aspoň návod v angličtině: Extension:EasyTimeline/syntax. --Dvorapa (diskuse) 1. 12. 2019, 17:17 (CET)
Děkuji to už si přeložím. :-) S pozdravem --Wikipedista Queen lover fanpage (diskuse) 1. 12. 2019, 18:39 (CET)
@Queen lover fanpage: A pokud to přeložíte i pro ostatní (tedy veřejně), bude vám česká Wikipedie vděčna. :-) --Jan Polák (diskuse) 1. 12. 2019, 18:44 (CET)
Ano, to bude. Také uvažuji o vytvoření časové osy a manuál v češtině by mi pomohl ;) --Patriccck (diskuse) 1. 12. 2019, 21:40 (CET)

výměna šablony s fotografií

Dobrý den, potřeboval bych na stránce vyměnit šablonu s fotografií, nebo alespoň vyměnit fotografii a doplnit údaje. Bohužel se mi nedaří přijít na princip odstraněnění nebo změny této šablony. Děkuji za pomoc. --Kangaroo1905 (diskuse) 28. 11. 2019, 21:46 (CET)

@Kangaroo1905: Je to proto, že daný infobox (včetěn obrázku) je vyplňován údaji uloženými v příslušné položce na takzvaných Wikidatech. Ostatně viz položka Q12028939. Změnu je například možné provést na Wikidatech. Pokud by se nedařilo, dejte vědět a pokusím se situaci (já či jíný kolega nebo kolegyně) lépe osvětlit. --Jan Polák (diskuse) 28. 11. 2019, 22:24 (CET)
@Jan Polák:: Dobrý den, nevím jak prokázat, že můžu obrázek použít. Již byl jednou smazán. Teď je nahraný další, (byl tam ještě jeden, ale Kaira si nakonec vybrala tento, který je tam teď). Můžete mi prosím poradit, jak to udělat, aby nebyl opět smazán? Děkuji. Mám ještě jednu otázku. Na konci životopisu vyskočily kolonky na zdroj, když jsem dodal odkazy, tak ty po určité době zmizely a zůstal pouze odkaz č.1 na školu. To je špatně nebo dobře? Děkuji za odpověˇa pomoc --Kangaroo1905 (diskuse) 1. 12. 2019, 15:46 (CET)
@Kangaroo1905: Obrázek je třeba nahrát na úložiště obrázků Wikimedia Commons. Nahrávaný obrázek musí odpovídat autorským právům. Pokud jste autorem daných snímků, nebo ho znáte, musí našemu OTRS týmu poslat výslovné potvrzení autorství a svolení s užitím snímku. Na odkázané stránce máte i vzorové texty těchto e-mailů, tak je třeba využijete. Rozhodně bych ještě připomněl nedávnou výzvu kolegy Harolda ohledně řazení seznamu (nejstarší musí být nahoře, nejmladší dole). --Jan Polák (diskuse) 1. 12. 2019, 18:42 (CET)

@Jan Polák: Dobrý den, fotografie, které potřebujeme zobrazit zašlu tedy podle návodu ke schválení. Ale potřeboval bych odstranit obrázek, který tam momentálně je. Kaira tento profolový obrázek neschválila a jeho uvěřjnění jí vadí. Prosím tedy, aby do rozhodnutí o tom, že obrázky, které chceme použít a jsou naše, budou schváleny byl stávající smazán a stránka byla zatím bez profilové fotografie. Děkuji za pomoc. --Kangaroo1905 (diskuse) 6. 12. 2019, 02:12 (CET)

Aktualizace AWB

Když jsem spustil AWB, dozvěděl jsem se, že jej musím aktualizovat. (Windows) Pro aktualizaci bylo nutno vypnout AWB a nechat běžet jen AWB Updater, proces běžel, ale následně nahlásil, že soubor C:\ (...) \AppData\Local\Temp\$AWB$Updater$Temp$\AWBUpdater.exe nebyl nalezen. Daný soubor tam opravdu není. Nedokáže někdo poradit, co s tím? — Draceane diskusepříspěvky 29. 11. 2019, 21:20 (CET)

Mám verzi 6.1.0.1 a AWB mi funguje. --Patriccck (diskuse) 30. 11. 2019, 16:33 (CET)
@Draceane: Aktualizuj ručně, stáhni se přes odkaz nový soubor. Po přesunutí nastavení budeš moct starý AWB smazat, ale doporučil bych ho tam pro jistotu nechat. --janbery (diskuse) 3. 12. 2019, 17:59 (CET)
OK, díky, vyzkouším. — Draceane diskusepříspěvky 4. 12. 2019, 22:46 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Astridlove15/Pískoviště (4. 12. 2019, 15:29)

doufám, že mé články budou na něco potřebné:-) --Astridlove15 (diskuse) 4. 12. 2019, 15:29 (CET)

@Astridlove15: Dobrý den, děkujeme že chcete přispívat do Wikipedie. Vaše články budou určitě potřebné, stačí jen se pustit do psaní na vašem pískovišti. Doporučuji se podívat na úvod pro nováčky. Děkujeme za zájem a těšíme se na vaše příspěvky. --Podroužek (diskuse) 4. 12. 2019, 15:39 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Diskuse s wikipedistou:Petavalis (5. 12. 2019, 13:36)

Vložili jsme novou stránku, ale nebyla akceptována. Můžete ji prosím obnovit? Argumenty jsme napsali do diskuse uživateli Jvs. Děkujeme --Petavalis (diskuse) 5. 12. 2019, 13:36 (CET)

@Petavalis: Dobrý den, Wikipedie není nástrojem propagace. Stránka by mohla být obnovena pouze do vašeho uživatelského prostoru k přepracování. S pozdravem, --janbery (diskuse) 5. 12. 2019, 15:57 (CET)
@Janbery:Dobrý den. Prosím tedy o obnovení pro přepracování. Zpracování textu tedy budeme konzultovat s přiděleným konzultantem. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Petavalis (diskuse) 5. 12. 2019, 16:35 (CE(S)T)
@Janbery: Prosím o obnovení dle textu výše. Díky. --Podroužek (diskuse) 5. 12. 2019, 16:50 (CET)
HotovoHotovo Hotovo. Obnoveno na Wikipedista:Petavalis/Český Lyžařský Test. --janbery (diskuse) 5. 12. 2019, 16:55 (CET)

Časová osa

@Dvorapa, Martin Urbanec, Draceane: Zdravím všechny, potřebuji pomoci s časovou osou. Z nějakého důvodu se mi místo roku 2017 zobrazuje 2017.93 atd. Ví někdo, co s tím? --Patriccck (diskuse) 6. 12. 2019, 14:48 (CET)

Máš tam můj pokus o úpravu, podle mě je problém s časovou osou začínající v „nekulatém“ datu. — Draceane diskusepříspěvky 6. 12. 2019, 15:19 (CET)
Díky za pomoc, nejspíš to bude kvůli tomu (dle této testovací editace). Je škoda, že osa zatím nejspíš plně nepodporuje „nekulatá“ data. --Patriccck (diskuse) 6. 12. 2019, 18:19 (CET)

To jste zase vymysleli pěknou ptákovinu. Jsem jediný, komu to připomíná tohle?--Hnetubud (diskuse) 6. 12. 2019, 20:32 (CET)

Kroniky hladového města

Kroniky hladového města. Tento článek je třeba vylepšit, aby odpovídal článku A Song of Ice and Fire. -- 2001:D08:D8:4C50:1CEF:32BF:E640:90D1 7. 12. 2019, 18:21 (CET)

Tak se do toho pusťte! :) --Dvorapa (diskuse) 7. 12. 2019, 19:11 (CET)

Zrušení přesměrování

Dobrý den, můžu se zeptat, jak můžu zrušit přeměrování. Přesněji bych chtěl zrušit přesměrování Kojata na stránku Kojata z Drnovic. Díky. Hribalm (diskuse) 9. 12. 2019, 18:46 (CET)

Editujte zde – https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Kojata&redirect=no Ideální by asi bylo vytvořit rozcestník. --Marek Koudelka (diskuse) 9. 12. 2019, 18:48 (CET)
Děkuji. Potřeboval jsem to právě kvůli rozcestníku. Hribalm (diskuse) 9. 12. 2019, 18:56 (CET)

Prosba o překlad z angličtiny

Dobré odpoleden, mohl by prosím někdo přeložit článek en:Moral certainty z anglické wikipedie? Chci napsat část věnující se morální jistotě podle kanonického práva a v italské wikipedii bohužel toto téma nenašel a překládat z angličtiny si netroufám... Díky moc za pomoc.--F.ponizil (diskuse) 11. 12. 2019, 15:11 (CET)

Standardně se to přidá do požadovaných článků a pak se doufá, kdo se toho ujme. --Dvorapa (diskuse) 11. 12. 2019, 16:08 (CET)
Děkuji za odpověď... dám to tam.--F.ponizil (diskuse) 11. 12. 2019, 20:18 (CET)
Úplně jsem nepochopil smysl požadavku. V enčlánku o tom, co chcete psát, nic není. Bylo to myšleno jen na zamodření odkazu? --Matěj Orlický (diskuse) 11. 12. 2019, 20:32 (CET)

Úprava stránky Footshop

Zdravím,

můžu poprosit o pomoc s vizuální úpravou stránky Footshop? Nevím si rady s tím, co je špatně. Děkuji

Jan Nosek (diskuse) 11. 12. 2019, 20:08 (CET)Jan Nosek

@Jan Nosek: Dobrý den, s vizuální stránkou problém zásadní nevidím, především je potřeba přepsat propagační článek na článek encyklopedický. --Matěj Orlický (diskuse) 11. 12. 2019, 20:41 (CET)

Významost? Vždyť zdrojů je mnoho

Zdravím,

U mnou napsané stránky Footshop se objevilo hlášení, že stránka nesplňuje podmínky významosti. To je uvedeno s odkazem na to, že musí být uvedené minimálně 2 netriviální zdroje. Dal jsem si práci s úpravou a řekl bych, že současné reference jsou dosti legitimní. Hlášení o chybě ale stále nemizí. Můžu poprosit o pomoc?

Díky

Jan Nosek (diskuse) 11. 12. 2019, 20:11 (CET)Jan Nosek

Zdroje jako nedostatečné vyhodnotil kolega MrJaroslavik. Forbes, iDnes a MediaGuru by se možná uznat mohly, i když jsou to jen rozhovory s podnikatelem, ne články o firmě. Nezkoumal jsem detailně. --Matěj Orlický (diskuse) 11. 12. 2019, 20:51 (CET)
Pokud správně vidím, tak reference CzechCrunch, MediaGuru.cz a iDNES.cz byly přidány dnes, mrknu na to a šablonu případně odstraním. A souhlasím s kolegou Orlickým, že především je potřeba přepsat propagační článek na článek encyklopedický. S pozdravem-MrJaroslavik (diskuse) 11. 12. 2019, 21:00 (CET)
@Jan Nosek, Matěj Orlický, MrJaroslavik: To jde těžko, když autor pravděpodobně v té firmě pracuje [5]. Už základní princip mi velí nikdy nepsat o tom, vůči čemuž jsem potenciálně zaujatý a s čím jsem potenciálně spojen, Wikipedie:Autobiografie, bohužel mnoho lidí si stále plete Wikipedii s prostorem, který zdarma poskytuje místo pro reklamu. Budujeme tu encyklopedii, ideálně ne seznam firem. Vyvěsím prapor, když ten, kdo se zabývá prodejem obuvi, si třeba namísto propagování své firmičky dojde do knihovny pro kvalitní zdroje a sepíše pěkný článek o Tomáši Baťovi. Tu se lidi většinou jen registrují, založí článek o sobě a o další rozvoj se nestarají. Toto je jen snaha o reklamu, která vyskakuje přednostně v Google vyhledávači, ne snaha rozšiřovat encyklopedii tak, jak je mezi lidmi chápána. OJJ, Diskuse 12. 12. 2019, 05:08 (CET)
@OJJ: Souhlasím, přesně jsi to popsal, některé věty použiji při informování nováčků. --Podroužek (diskuse) 12. 12. 2019, 09:08 (CET)
Tato stránka se jmenuje Potřebuji pomoc. Tahle odpověď nepomůže zakladateli článku, resp. tomu, aby se z propagačního článku stal článek encyklopedický. A takové žehrání nepomůže ani mě, já problému rozumím, a hlavně pro posouzení EV platí věrohodné zdroje, nikoli předpokládaná (jakkoli oprávněně) motivace vkladatele. Jestli je něco systémový problém, tak urgentnost spamu řešit přilepením druhé šablony UU. --Matěj Orlický (diskuse) 12. 12. 2019, 09:38 (CET)

Oprava infoboxu

Zdravím, potřeboval bych „unormálnit“ infobox na stránce Salpn. Děkuji za pomoc.--M97uzivatel (diskuse) 13. 12. 2019, 12:03 (CET)

Hotovo. --Dvorapa (diskuse) 13. 12. 2019, 12:25 (CET)

Dotaz ohledně mého článku

Dobrý den vytvořil jsem dnes článek pro osobnost "Vito Visentini" doložil několik věci z biografie, i něco navíc. Aktivně jsem se snažil 4 hodiny psát i vyhledávat. Doplnil jsem několik referencí a odkazů. Jenže nějakému správic to stále je málo, i když článek splnuje věrohodnost a má i oveřené zdroje. Můžete prosím poradit jak článek zveřejnit a schválit? Nerad bych 5 hodin strávil zbytečně aby to někdo pak smazal, protože člověk pro něj není znám. Budu rád, komukoliv kdo pomůže s upravením a schválením Děkuji Marek --DonVisentini777 (diskuse) 13. 12. 2019, 18:13 (CET)

@DonVisentini777: Dobrý den. Proč článek nevyhovuje je tam uvedeno a týká se zdrojů. Článek nesplňuje Obecné kritérium uvedené na Wikipedie:Encyklopedická významnost, tedy není tam uveden žádný zdroj, který splňuje podmínky, tedy je nezávislý, věrohodný a podává o dané osobě dostatečné množství informací relevantních do encyklopedického článku. Nejblíž k tomu má asi článek v plzeňském deníku, ale nestačí – málo informací, neověřené informace, propagační charakter. Bez dodání kvalitních zdrojů splňujících stanovené kritérium je práce na článku zbytečná, protože bude po uplynutí dané lhůty smazán. Wikipedie je encyklopedie, není nástroj propagace. --Matěj Orlický (diskuse) 13. 12. 2019, 19:43 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Bohuš Matuš (17. 12. 2019, 14:40)

prosím o smazáni fotky --Bohumilmatus (diskuse) 17. 12. 2019, 14:40 (CET)

@Bohumilmatus: Dobrý den. Máte k tomu nějaký důvod? --Wikipedista Queen lover fanpage (diskuse) 17. 12. 2019, 14:45 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Bohuš Matuš (17. 12. 2019, 14:42)

smazat foto --Bohumilmatus (diskuse) 17. 12. 2019, 14:42 (CET)

Dobrý den, už vám v diskusi poradil kolega Mormegil --Jan Myšák (diskuse) 17. 12. 2019, 14:44 (CET)
Dobrý den, fotografie smazána. S úctou a přáním krásného dne Carodejnictvionline (diskuse) 17. 12. 2019, 14:45 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Jindřich Vobořil (hudebník) (17. 12. 2019, 23:38)

Dobrý den, bohužel se mi nedaří opravit datum. Opravuji na 26. září a stále se vrací chybné datum 27.9. Jak to mohu, prosím, napravit? Děkuji. --Tomsaria (diskuse) 17. 12. 2019, 23:38 (CET)

Zdá se, že se mi podařilo konečně opravit datum úmrtí na správné 26.9. 2019. Děkuji za pochopení. Ještě se moc na stránce neorientuji. --Tomsaria (diskuse) 17. 12. 2019, 23:55 (CET)
@Tomsaria: Že se neorientujete? Nevadí, pokus budete mít nějaký další dotaz, klidně se ptejte. --Jan Polák (diskuse) 18. 12. 2019, 00:10 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Obchodní dům Prior (Hradec Králové) (18. 12. 2019, 10:20)

Dobrý den, jako asistentka JUDr. Martina Nového, bych chtěla změnit současného vlastníka Obchodního domu Tesco, Hradec Králové. Obchodní dům již nevlastní společnost Department Store, ale přímo JUDr. Martin Nový, trvalé bydliště Brno, jako fyzická osoba. Majitelem se stal dne 30.4.2018 na základě Kupní smlouvy mezi ním a uvedenou společností. Požádám o pomoc s touto změnou, děkuji, Zouharová --Martin Nový (diskuse) 18. 12. 2019, 10:20 (CET)

@Martin Nový: Dobrý den, informaci jsem v článku změnil. Další podobné úpravy můžete snadno provést sám/sama, vizte Nápověda:Jak editovat stránku. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 18. 12. 2019, 10:48 (CET)

Mayská denní znamení, Mayský kalendář

Dobrý den vážení kolegové. Na stránce Mayský kalendář chybí spoustu informací ohledně podrobného kalendářního systému (denní znamení etc.) a tak mě napadlo o nich něco napsat. Ale jelikož zde na Wikipedii ještě nemám moc zkušeností, tak nevím, zda založit novou stránku Mayská denní znamení nebo pokračovat v textu na stránce Mayský kalendář, která je už tak zbytečně velmi dlouhá (korelace s jinými kalendáři, zde taktéž mám návrh na promazání, ozdrojování a mírné typografické úpravy). Budu rád za jakoukoli radu. S úctou a přáním krásného dne --Carodejnictvionline (diskuse) 19. 12. 2019, 20:12 (CET)

Dobrý den. Ideální řešení je založit nový článek, kde bude téma zpracováno podrobně. V článku Mayský kalendář zůstane jen stručnější kapitola se shrnutím toho nejdůležitějšího a odkaz na podrobnější článek vložený pod nadpisem pomocí šablony {{Podrobně}}. --Matěj Orlický (diskuse) 19. 12. 2019, 20:19 (CET)
Dobrý den, děkuji za radu. Mám i vhodné ozdrojování (odborná literatura a nějaké weby), takže jdu článek vytvořil. Děkuji a přeji krásný večer --Carodejnictvionline (diskuse) 19. 12. 2019, 20:21 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedie:Nejlepší články (20. 12. 2019, 14:31)

jak mám přidat článek? --Krása a královna všeho (diskuse) 20. 12. 2019, 14:31 (CET)

@Krása a královna všeho: Dobrý den, vítejte na Wikipedii! Začít psaním článků není to úplně nejvhodnější, co můžete udělat – je to totiž jeden z těch nejtěžších úkolů, kterým na Wikipedii můžete začít. Doporučuji Vám napřed editovat články – opravovat překlepy, vyjasňovat formulace a podobně – a až Wikipedii lépe poznáte, můžete se vrhnout založit článek. Pokud ale chcete na článku pracovat již teď, podívejte se na Nápověda:Jak vytvořit článek. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 20. 12. 2019, 14:45 (CET)
@Krása a královna všeho, Martin Urbanec: Očekávám, že se kolegyně ptá, jak lze přidat článek mezi nejlepší. Takové články procházejí hlasováním komunity podle Wikipedie:NNČ a před tím procházejí recenzním řízením. Rovněž ale doporučuji rozkoukat se u jednodušších věcí a až potom nominovat nebo napsat vlastní nejlepší článek. Pokud na to ale máte chuť teď, klidně se na mě obraťte, mohu pomoci. OJJ, Diskuse 20. 12. 2019, 15:01 (CET)
Jak vypadá takové běžné recenzní řízení si lze pro zajímavost prohlédnout např.: na Diskuse:Orel klínoocasý + související podstránka s hlasováním. Je to celkem běh na dlouhou trať, ale myslím, že výsledek stojí za to. :) OJJ, Diskuse 20. 12. 2019, 15:06 (CET)

Oprava odkazů

Zdravím, přesunul jsem články o vitamínu B1 a B2 na laiky očekávanější názvy, vzniklo tak mnoho odkazů na nově vytvořená přesměrování. Chtěl bych poprosit o pomoc s úpravou těchto přesměrování na přímé odkazy. Děkuji za pomoc.--M97uzivatel (diskuse) 22. 12. 2019, 18:32 (CET)

@M97uzivatel: Vážený kolego, nepřidělal jste si zbytečnou práci? "Laikům" totiž úplně stačí, že se na stránku dostanou z vitamín B1 Redirectem, a název článku jim může být fuk. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 25. 12. 2019, 18:27 (CET)

Doložení zdrojů

Dobrý den, doložila jsem do článku několik zdrojů, ale nemám zpětnou vazbu, jestli je to dostačující. Stále mi visí u mého článku informace, že je potřeba doložit zdroje, nebo bude můj článek smazán. Děkuji.185.24.236.130 28. 12. 2019, 12:23 (CET)Ševčíková

Dobrý den, děkujeme že přispíváte do Wikipedie. O jaký článek se jedná? Ten rámeček na začátku článku smaže zkušený wikipedista po odstranění závad. --Podroužek (diskuse) 28. 12. 2019, 12:54 (CET)

Commons a fotografie obálek knih

Dokončil jsem přestavbu hesla Veleslav Wahl (1922–1950) a mám fotografii obálky jeho knihy „Pražské ptactvo“, která vyšla v roce 1944 a pak i v roce 1945. Fotka obálky této knihy byla publikována na veřejně přístupné informační tabuli (věnované osobě Veleslava Wahla a historii domu „Na krásné vyhlídce“ na adrese: Úvoz 156/13, Praha 1-Hradčany, Česká republika) vyvěšené na zdi Švédského velvyslanectví v Praze (27.12.2019). Existuje nějaká licence, pod níž bych tuto obálku knihy mohl publikovat na Commons? Obálku nejspíše navrhl Jan Rott (1922-2000) (Architekt projektant, publicista, jevištní a filmový výtvarník, vysokoškolský asistent, konferenční tlumočník). Nebo je třeba čekat se zveřejněním až do roku 2071 tedy až uplyne 70 let od smrti autora obálky? Mojmir Churavy (diskuse) 30. 12. 2019, 21:44 (CET)

Myslím, že pokud je informační tabule umístěna na budově permanentně, neměl by být v rámci svobody panoramatu problém. Fotografie se bere jako věrná replika původního uměleckého díla (obálky). Záleží spíš na tom, jestli tvůrce/vyvěšovatel tabule samotné má svolení obálku takto užít. Nejsem si jistý, jestli komunita Commons v tomto případě předpokládá, že má... Každopádně bych to nahrál jako cizí dílo, jako autora uvedl pana Rotta a jako licenční šablonu uvedl FoP-Czech Republic a někam připsal i tu adresu a pozadí. Ale možná si vymýšlím, pokud se tu neobjeví jasnější odpověď tak na Commons je kdyžtak poradna Commons:Village pump/Copyright, kde budou vědět líp.--TFerenczy (diskuse) 30. 12. 2019, 22:40 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Dřívka (11. 12. 2019, 19:58)

Jak se dělaji takové šipky že rozbalí nějaké další informace --Vojtjikjhh (diskuse) 11. 12. 2019, 19:58 (CET)

@Vojtjikjhh: Dobrý den, myslíte-li šipky u seznamů kategorií, tak ty se vytváří automaticky softwarem, existují-li podkategorie. Máte-li na mysli něco jiného, prosím uveďte konkrétně. --Czeva (diskuse) 2. 1. 2020, 08:58 (CET)

Mapa trampských kempů na wiki

Dobrý den,

na wiki jsem přihlášen poprvé - donutil mě k tomu jeden jistý člověk, který asi nemá moc rád trampy (oni nemají rádi jeho, jelikož je pravděpodobně zodpovědný za odstranění x kempů) a proto se snaží škodit. To jen k úvodu - abyste mě lépe pochopili.

Jde mi o mapu na stránce zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Roversk%C3%A9_sk%C3%A1ly#/media/Soubor:Roverske_skaly_mapa_trampskych_kempu.png - žádný z těchto kempů není veřejně označen v mapách s výjimkou tisícáku, kde to také podle toho vypadá - lavičky už žádné, velké kusy klád místo laviček jsou ohořelé. Všude je nepořádek, lahve od alkoholu atd. Na ostatních místech tyto problémy nejsou - naopak je tu pořád, uklizeno atd. To je dáno právě tím, že o nich každý neví a běžný turista sem nepřijde. Zveřejněním této mapy nikdo nikomu neprospěje - přijdou jsem běžní turisté a začne to tu vypadat jako na tisícáku - jediný kdo to odnese krom trempů bude bohužel příroda. Bojím se, že pak hrozí i pád dohody mezi Patrioty a CHKO (Patrioti dělají brigády - pomáhají CHKO) a tato krásná místa zaniknou.

Byl bych moc vděčný, kdyby se daná mapa mohla smazat, věřím že mé důvody pochopíte - ani na wiki snad nemusí být nutně vše a věřte že i já musel začít tím, že jsem kempy hledal a našel a to i bez podobných map :)


Ještě jednou moc děkuji za rychlé a kladné vyřízení!

S pozdravem a přáním hezkých svátků, Náčelník - Petr K. ~~~~

Díky moc, Náčelník - Petr K.--Nacelnik-pk (diskuse) 16. 12. 2019, 23:40 (CET)

@Nacelnik-pk: Dobrý den, hned 16. prosince 2019 byl soubor navržen na smazání, jak dokládá informace vložená u obrázku (přímý odkaz na soubor je zde). --Czeva (diskuse) 2. 1. 2020, 08:52 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Nápověda:Obsah (1. 1. 2020, 00:15)

Poc --Lysnalysna88 (diskuse) 1. 1. 2020, 00:15 (CET)

@Lysnalysna88: Zdravím. Máte nějaký konkrétní problém? Rádi pomůžeme. --Robins7 (diskuse) 1. 1. 2020, 00:46 (CET)

Čas

Dobrý den. Potřeboval bych poradit. Když na stránku vložím {{CURRENTMONTHNAME}} nebo například {{CURRENTDAY}} čas se zobrazuje v UTC, čili o hodinu méně než je aktuálně v české republice. On to není žádný fatální problém, ale docela by mě zajímalo jak se to dá řešit. Díky předem. Zdraví a šťastný nový rok přeje --Robins7 (diskuse) 1. 1. 2020, 00:39 (CET)

Zdravím, zkuste {{LOCALMONTHNAME}}. --Dvorapa (diskuse) 1. 1. 2020, 22:40 (CET)
Díky moc, funguje. S pozdravem --Robins7 (diskuse) 2. 1. 2020, 11:47 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Teplo Bez Starostí/Pískoviště (1. 1. 2020, 20:37)

Nechce mi to schválit vložení obrázku s tím, že není schopen určit, jestli je to obrázek můj. Pomůžete? --Teplo Bez Starostí (diskuse) 1. 1. 2020, 20:37 (CET)

@Teplo Bez Starostí: Dobrý den, o jaký obrázek jde? Pravděpodobně bude problém s příliš nízkým rozlišením. Pokud ano, nemáte nějaký s vyšším? S pozdravem, --janbery (diskuse) 1. 1. 2020, 20:45 (CET)
@Teplo Bez Starostí: Pro nové účty je nastaven automatický filtr na nahrávání obrázků s nízkým rozlišením z jednotlivých Wikipedií. Pokud jde o Vaše dílo publikovatelné pod svobodnou licencí, nahrajte jej přímo na Commons pomocí nástroje UploadWizard. Podle názvů šlo o soubory Zásoby ropy a Uhlovodík – je možné, že podobné obrázky už na Commons nahrané jsou například v kategoriích a podkategoriích Commons:Category:Petroleum statistics, Commons:Category:Petroleum-related maps a Commons:Category:Hydrocarbons.--TFerenczy (diskuse) 2. 1. 2020, 12:43 (CET)

Licence na loga sportovních klubů

Zdravím, vím že toto patří spíš na commons, nicméně nevíte jak to je s licencí pro loga sportovních klubů v ČR?Narazil jsem např. v článcích Sk Slavia Praha či Aero Odolena Voda na loga týmů, které někdo prostě stáhnul z jejich webu a dal tam licenci Cc 4.0, ale na jejich strankách žádná taková informace není. Je nějaké pravidlo pro umistovani loga sportovnich klubů?--Flukeman (diskuse) 4. 1. 2020, 09:49 (CET)

Dotaz na Koudyho a Tynacejp. --Matěj Orlický (diskuse) 4. 1. 2020, 10:50 (CET)
Obecně bych řekl, že roli hraje, zda logo přesahuje práh originality a pokud ano, pak se řeší, zda uplynulo 70 let od smrti autora. Ale IANAL.--Vojtěch Dostál (diskuse) 4. 1. 2020, 13:17 (CET)

Spojení dvou položek na Wikidatech

Dobrý den, potřeboval bych správně sjednotit dvě položky na Wikidatech: https://www.wikidata.org/wiki/Q15978639 a https://www.wikidata.org/wiki/Q27660641 . Články jsou o stejném tématu - seznam albánských fotografů. Můžete mi s tím prosím pomoci? Děkuji, --Svajcr (diskuse) 5. 1. 2020, 19:44 (CET)

Hotovo. Dá se využít Wikidatech funkce Další > Sloučit s... Jirka Dl (diskuse) 5. 1. 2020, 19:48 (CET)
To je ale asi nutné zapnout v udělátkách. --Dvorapa (diskuse) 5. 1. 2020, 19:51 (CET)

Zobrazení inforací v šabloně sloupce

Dobrý večer, je možné, že po určitém limitu (znaků?) se přestanou zobrazovat (a zpracovávat) texty v šabloně Sloupce? U článku Seznam železničních stanic v Česku se mi stalo, že od položky Blatnice u Nýřan se nezobrazují další záznamy do seznamu, byť ve zdrojovém kódu jsou zapsány (samotná Blatnice se ani nezobrazila celá, nevygeneroval se odkaz na stránku). Je možné nějakým způsobem zobrazit další části? A jak tomu předejít u dalších seznamů? (Jenom tento seznam je rozdělený do šablon Sloupce u každého písmena abecedy). Předem děkuji za odpověď Poirot12345 T (diskuse) 5. 1. 2020, 20:05 (CET)

Dobrý večer, odkaz nebyl ukončen. RiniX (diskuse) 5. 1. 2020, 20:09 (CET)

Prosba o pomoc bota

Provedl jsem přesun/přejmenování stránky Správa železniční dopravní cesty na Správa železnic (organizace byla k 1. lednu přejmenována), najde se bot, co opraví odkazy směřující na původní název či (ještě hůře) na dvojité přesměrování přes SŽDC? Děkuji předem. --Týnajger (diskuse) 6. 1. 2020, 12:58 (CET)

Dvojité přesměrování bot již opravil, hromadné narovnávání odkazů je dle mého názoru zbytečné. --Jvs 6. 1. 2020, 13:29 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Láďa Kurčík (8. 1. 2020, 17:22)

Jak správně vytvořit uživatelskou stránku? --Láďa Kurčík (diskuse) 8. 1. 2020, 17:22 (CET)

@Láďa Kurčík: Dobrý den a vítejte, na uživatelskou stánku si můžete dát téměř cokoliv. Dostanete se na ní kliknutím na vaše (zatím červené) jméno. Vše podstatné je shrnuté v tomto doporučení. S pozdravem, --janbery (diskuse) 8. 1. 2020,

17:31 (CET)

:@Láďa Kurčík: Dobrý den, děkujeme že máte zájem o Wikipedii. Svoji uživatelskou stránku vytvoříte tak, že klepnete na svoje červené jméno a můžete do vytvořeného editovacího okna hned psát. Můžete popsat co chcete na Wikipedii editovat, jaký obor vás zajímá. Osobní údaje tam prosím nevkládejte. Podívejte se na nápovědu. Je to odpověď na vaší otázku ? S pozdravem --Podroužek (diskuse) 8. 1. 2020, 17:36 (CET)

Šablona:Europeana or Šablona:Autoritní_data or

I have matched 160 000 artists in Europeana to Wikidata Property 7704 see T240290 i.e.

My question are you interested in create a template for Europeana or do you think adding it to Šablona:Autoritní_data or something better

  1. bg.Wikipedia / no.WIkipedia has added Property 7704 to template Šablona:Autoritní_data
  2. sv:Wikipedia / en:Wikipedia / fi:Wikipedia has created a dedicated template
  3. see status report and task T241677

- Salgo60 (diskuse) 12. 1. 2020, 22:12 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Nápověda:Hledání (14. 1. 2020, 14:29)

Opravit chybu - postup --Kajka777 (diskuse) 14. 1. 2020, 14:29 (CET)

_@Kajka777: Dobrý den, děkujeme že máte zájem editovat Wikipedii. Postup: Klikněte na Editovat, ve vytvořeném editačním okně vyhledejte chybu. Chybu opravte. Klikněte na Zveřejnit změny. Ve vytvořeném rámečku popište důvod opravy. Klikněte na Zveřejnit změny. Je hotovo. Pomohl jsem? --Podroužek (diskuse) 14. 1. 2020, 15:18 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Horní Třešňovec (15. 1. 2020, 13:52)

Potřebujeme vyměnit znak obce. Je na Wikipedii špatně... Nevím, jak postupovat. --Hana62 (diskuse) 15. 1. 2020, 13:52 (CET)

Zmínka autorovi znaku na wiki. --Dvorapa (diskuse) 15. 1. 2020, 14:27 (CET)
A ještě zmínka kolegovi přes znaky. --Dvorapa (diskuse) 15. 1. 2020, 14:29 (CET)
@Hana62: Dobrý den, pokud se jedná pouze o prohození modré a zlaté barvy ve vlnitém břevnu tak to můžu udělat klidně já. Pokud máte na mysli rozsáhlejší úpravy, můžete buď poprosit autora na jeho diskusní stránce jak bylo zmíněno, nebo nahrát na úložiště Commons.wikimedia.org nový soubor (ideálně ve formátu SVG pro vektorovou grafiku nebo PNG pro bitmapovou) pomocí nástroje Upload Wizard a poté v článku kliknout na Editovat, rozkliknout tabulku napravo a vyměnit v položce znak Horní Třešňovec.svg za název nového souboru.--TFerenczy (diskuse) 15. 1. 2020, 18:53 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Jaromíra Straková-Lipská (15. 1. 2020, 20:02)

Vložil jsem portrét a zmizela šablona s narozením, úmrtím, manželem ?? --Lipský Jan (diskuse) 15. 1. 2020, 20:02 (CET)

@Lipský Jan: Dobrý den, vloženým obrázkem jste přepsal infobox. Proto se infobox ztratil. Opravím to. --Podroužek (diskuse) 15. 1. 2020, 20:09 (CET)
@Lipský Jan: Ještě doplnění, v článku Jaromíra Straková-Lipská vám chybí dva nezávislé netriviální zdroje. Je potřeba doplnit tyto zdroje, jinak nemůže být článek ponechán na Wikipedii. Děkuji za pochopení. --Podroužek (diskuse) 15. 1. 2020, 20:26 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedie:Potřebuji pomoc (15. 1. 2020, 20:36)

chybí dva nezávislé netriviální zdroje ?... co to je? Prosím o radu. Lipský --Lipský Jan (diskuse) 15. 1. 2020, 20:36 (CET)

@Lipský Jan:Dobrý večer, v každém článku mají být dva nezávislé zdroje, toto pravidlo je zde aby byla dodržena encyklopedická úroveň Wikipedie. Též toto pravidlo souvisí s významností. V případě dalších nejasností se ptejte. Díky za vaši práci pro Wikipedii. Přeji Vám hezký večer.--F.ponizil (diskuse) 15. 1. 2020, 20:42 (CET)
@Lipský Jan: Článek na Wikipedii můžete psát až tehdy, když budete mít dva nezávislé zdroje. Jednoduše řečeno, musíte najít dva články, které píšou o paní Lipské. Můžete použít informace napsané v knize, časopise, novinách, nebo na webových stránkách. Wikipedie zaznamenává informace již někde uvedené. Nelze použít informace ze svých zkušeností, znalostí i když jsou pravdivé. Prosím podívejte se na stránky s nápovědou a vyberte si téma, které vás zajímá. --Podroužek (diskuse) 15. 1. 2020, 20:52 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedie:Potřebuji pomoc (16. 1. 2020, 17:54)

Zdravím, měl jsem rozepsaný článek v Pískovišti. Průběžně se ukládal. Když jsem se však teď přihlásil, již tam nic není a v žádných archivech nebo tak jsem to nenašel. Nevíte prosím, co mám dělat a jak psané informace získat zpět? --Petr Mutinský (diskuse) 16. 1. 2020, 17:54 (CET)

@Petr Mutinský: Pod jakým uživatelským jménem jste inkriminované texty psal? Nebo alespoň kdy to bylo? --Jan Polák (diskuse) 16. 1. 2020, 18:00 (CET)
@Petr Mutinský: Dobrý večer, není to náhodou toto?. Mějte se hezky.--F.ponizil (diskuse) 16. 1. 2020, 18:52 (CET)
@F.ponizil: Tam mne to také napadlo hledat, ale jít v historii až do 4. ledna… :O --Jan Polák (diskuse) 16. 1. 2020, 19:01 (CET)
@Jan Polák: Jj, já prověřoval jen editace které měly víc jak 1 000 bytů... ;) A z této IP adresy tam byli i vandalové.--F.ponizil (diskuse) 16. 1. 2020, 19:04 (CET)
@Jan Polák: Dobrý večer, byl to tento odkaz 19. 12. 2019, 11:55‎ Petr Mutinský, plná stránka textu, který nebyl publikován. Jinak mělo to tak 300 bytů. Je možné, že se to automaticky smaže? --Petr Mutinský (diskuse)
@Petr Mutinský: Přiznám se, že ne úplně rozumím. Jaký „byl to tento odkaz“? --Jan Polák (diskuse) 16. 1. 2020, 19:19 (CET)
@Petr Mutinský: V tomto čase jste si založil pískoviště ve svém uživatelském prostoru. Pokud jste editoval z tohoto účtu, tak ze seznamu vašich editací vyplývá, že se Vaše práce z nějakého důvodu neuložila... :(--F.ponizil (diskuse) 16. 1. 2020, 19:58 (CET)
On se především obsah stránky nikdy neukládá sám od sebe, musí to vždy uložit uživatel ručně klepnutím na tlačítko zveřejnit změny. Je dost možné, že to ukládal váš internetový prohlížeč nebo váš počítač a z důvodu úspory místa se rozhodl to smazat. --Dvorapa (diskuse) 16. 1. 2020, 20:37 (CET)

Metro v Los Angeles

Zdravím, článek Metro v Los Angeles měl jediný jazykový odkaz, a to na slovenský článek Losaangeleské metro, přitom v angličtině i dalších jazycích článek o metru v Los Angeles existuje (Los Angeles Metro Rail). Snažil jsem se tento problém vyřešit na Wikidatech, ale s editací Wikidat nemám zkušenosti a nějak se mi podařilo zrušit spojení na slovenský článek. Nevíte někdo jak to vyřešit? Bedinek (diskuse) 17. 1. 2020, 19:50 (CET)

@Bedinek: Spojení se slovenským článkem jsem obnovil. Spojení s anglickým článkem na Wikidatech je nepřímé - to, co popisuje český a slovenský článek je jedna z částí toho, o čem pojednává anglický článek - ten navíc zahrnuje i systém lehkého metra, další čtyři linky. JAn (diskuse) 17. 1. 2020, 20:15 (CET)
@Bedinek, JAn Dudík: Dobrý večer, teď jsem se na to díval; česká stránka je připojena k této položce ve Wikidatech: https://www.wikidata.org/wiki/Q62086321 (Los Angeles rapid transit), kdežto článek na en wiki je pod https://www.wikidata.org/wiki/Q1339558 (Los Angeles Metro Rail). Mám se pokusit tento článek rozšířit překladem tak, aby zapadal do "větší položky", kde je i anglická (pravděpodobně "originální") mutace? Poirot12345 T (diskuse) 17. 1. 2020, 20:25 (CET)

Prosím o pomoc s kategorizacií Kategorie:Pozorování UFO

Dobrý den, prosím někoho (nejlépe někoho kdo má bota), aby mi prosím pomohl s kategorizací článků do Kategorie:Pozorování UFO. Patří sem všechna, jak kontroverzní tak potvrzená neidentifikovatelných létajících předmětů, únosy apod. Na anglické Wikipedii jsem totiž zahlédl seznam pozorování UFO (byl ale chronologický) a zdálo se mi, že je škoda, že na české Wikipedii ho nemáme. Budu moc rád za pomoc :). S úctou a přáním krásného dne --Carodejnictvionline (diskuse) 17. 1. 2020, 22:17 (CET)

@Carodejnictvionline: Dobrý den, žádosti o práci bota se podávají zde. Tam vám také zodpoví otázku zda je tato práce vhodná pro bota. Na Wikipedii je málo wikipedistů a proto je malá pravděpodobnost že vám někdo s požadovanou prací pomůže. Hold se do toho musíte pustit sám. S pozdravem --Podroužek (diskuse) 19. 1. 2020, 13:28 (CET)
@Carodejnictvionline: Pokud jich není tolik a nejsou roztroušené všude možně tak by nemuselo být tak zdlouhavé je kategorizovat ručně pomocí nástroje HotCat. Ten jde zapnout v nastavení v záložce udělátka a bude se Vám do budoucna určitě hodit.--TFerenczy (diskuse) 19. 1. 2020, 22:24 (CET)

rozcestník Václav Štěpán

Dobrý den, vytvořila jsem heslo Václav Štěpán (divadelní a literární historik) - protože na wikipedii mají hesla další dvě osoby téhož jména. Prosím o radu, jak nyní nové heslo přidat do rozcestníku tak, aby se objevilo při zadání "Václav Štěpán". S díky --Markéta Trávníčková (diskuse) 18. 1. 2020, 23:27 (CET)

@Markéta Trávníčková: Dělá se to tak, že si otevřete článek Václav Štěpán a zvolíte tlačítko „Editovat“, popřípadě „Editovat zdroj“. Naleznete místo, kam chcete odkaz na článek Václav Štěpán (divadelní a literární historik) umístit a odkaz do tohoto místa vložíte. Je tato informace dostačující? Pokud ne, klidně se ptejte dál. --Jan Polák (diskuse) 18. 1. 2020, 23:45 (CET)
Vážený pane Poláku, mockrát děkuji za bleskovou odpověď (bylo to snadné) i za dotvoření hesla (portály, odkaz na souborný katalog). M. T.-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Markéta Trávníčková (diskuse)
@Markéta Trávníčková: Nemáte vůbec zač, nicméně ohledně úprav článku patří poděkování i kolegovi pracujícím pod uživatelským jménem „David V.“. --Jan Polák (diskuse) 19. 1. 2020, 17:56 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Vladimír Levora (19. 1. 2020, 11:05)

Proč nemohu zveřejnit opravu chybného údaje a aktuální odkazy na literaturu - oprava byla automaticky identifikována jako škodlivá, a proto zakázána. --Dochodaga (diskuse) 19. 1. 2020, 11:05 (CET)

@Dochodaga: Dobrý den, děkujeme že přispíváte do Wikipedie. Spustil jste filtr 38 Youtubeři, nejspíše se jedná o falešné zapnutí filtru. Musíte počkat až se k filtru ozve zkušený wikipedista. Moje poznámka, když napíšete doplňující větu, opatřete novou informaci referencí, kterou vložíte na konec vložené věty. Tou referencí bude stránka té knihy, kde jste informaci dočetl. Jak vkládat referenci zjistíte v tomto návodě. Potřebujete ještě s něčím pomoci ? --Podroužek (diskuse) 19. 1. 2020, 13:15 (CET)

Díky za zprávu. Zatím vše...-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Dochodaga (diskuse) 19. 1. 2020, 13:59 (CE(S)T)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Oldřich Lipský (sklář) (19. 1. 2020, 19:11)

Vložil jsem 7 fotografií do Wikimedia Commons, jako příklady prací O.Lipského, ale nějak se mi nepodařilo je vložit na stránku O.L. --Lipský Jan (diskuse) 19. 1. 2020, 19:11 (CET)

@Lipský Jan: Dobrý den. O jaké soubory se jedná? Mohl byste prosím poslat odkaz? Rád pomůžu :) --Robins7 (diskuse) 19. 1. 2020, 19:13 (CET)
@Lipský Jan: Dobrý den, galerii do článku přidáte takto. Kliknete na Editovat, kurzor umístíte tam kde chcete mít fotogalerii, kliknete na Vložit, vyberte více a klikněte na Galerie. Ve vytvořeném rámečku napíšete název souboru, který chcete přidat do článku, popište obrázek a můžete přidat další obrázek. Až přidáte všechny obrázky kliknete na Uložit a galerie je vytvořená. --Podroužek (diskuse) 19. 1. 2020, 19:45 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:GS1921 (20. 1. 2020, 09:01)