Wikipedie:Potřebuji pomoc/Archiv20

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Hanzys/Pískoviště (29. 8. 2019, 14:11)

Dobrý den, chtěl jsem vložit další fotku, ale nemůžu přiřadit kategorii, už si nemůžu vzpomenout jak jsem vkládal první obrázek?? --Hanzys (diskuse) 29. 8. 2019, 14:11 (CEST)

Are you serious?!

Hello Czech Wikipedians, I am seriously pissed off at you all! I cannot log into my account. When I try to log in, my Czech friend (whose phone I am using now) translated that you found profanity in my username, even when there is NO profanity at all! And when I try to mention it here, you immediately call it vandalism??? Have you lost your mind??? I am about to lose interest in editing. Yours faithfully, Paul Robert Dunlap from IP --37.48.8.194 30. 8. 2019, 13:34 (CEST)

Your username means Flatulence in Czech. OJJ, Diskuse 30. 8. 2019, 15:01 (CEST)
Nonsense! Do something with that now! --37.48.8.194 30. 8. 2019, 16:42 (CEST)

piskoviste

Dobry den, kde najdu tento soubor Wikipedista:Hankamamut/Kuřecí křidélka Buffalo?Dik.--Hankamamut (diskuse) 1. 9. 2019, 04:50 (CEST)

@Hankamamut: Taková stránka neexistuje ani nebyla založena. OJJ, Diskuse 1. 9. 2019, 05:28 (CEST)
toto vidim v prekladovem rozhrani.

Kdysi se mi soubory na piskoviste ukladaly bez problemu. Copak se zmenilo? -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Hankamamut (diskuse) 1. 9. 2019, 05:54‎ (CE(S)T)

Nicméně Kuřecí křidélka Buffalo existuje. --Matěj Suchánek (diskuse) 2. 9. 2019, 08:29 (CEST)
Tak tomu nerozumím, článek byl založen 4:12 hod. a Hanka položila dotaz 4:50 hod. Přece by nepokládala dotaz, když článek byl již založený a lehce dohledatelný. @Hankamamut: Můžete nám tady popsat jak jste postupovala a jak jste to vyřešila ? Děkuji. --Podroužek (diskuse) 2. 9. 2019, 12:53 (CEST)
Snadne vysvetleni. Clanek jsem zalozila v hlavnim prostoru a pak jsem jeste neco doprelozila a chtela si tento preklad ulozit na piskoviste, abych nepremazala uz existujici clanek. Takze clanky by mely existostavat dva. Muzete jiste snadno replikovat s jinym prekladem. Jinak rada poskytnu podrobnosti. Dejte vedet. Zdravim --Hankamamut (diskuse) 2. 9. 2019, 22:07 (CEST)
Dobry den, mate pro me nejake vysvetleni ? Dik.--Hankamamut (diskuse) 3. 9. 2019, 18:35 (CEST)

Blok na enwiki

Dobrý den, na enwiki jsem byl zablokován, jako zdůvodnění je uváděno, že uživatel s úplně jiným jménem prováděl vandalismus. Potřeboval bych pomoc s řešením této situace.--M97uzivatel (diskuse) 2. 9. 2019, 12:14 (CEST)

@M97uzivatel: Zdravím, asi jde o tuto editaci. Jak vidím, zablokován nejste. S pozdravem - MrJaroslavik (diskuse) 2. 9. 2019, 12:21 (CEST)
@MrJaroslavik: Ehm. Blok přelezl z IP adresy. Co přesně je uváděno ve shrnutí bloku? OJJ, Diskuse 2. 9. 2019, 12:28 (CEST)
Aha, omlouvám se. —— MrJaroslavik (diskuse) 2. 9. 2019, 12:36 (CEST)

Upozornění emailem

Zdravím a prosím o radu, co ještě udělat, aby mi přestala chodit upozornění na změny ve Sledovaných prostřednictvím emailu. Pro vysoký počet příchozích zpráv jsem nejdříve v Nastavení > Upozornění zvolila týdenní přehled, ale jednotlivé emaily mi chodily beze změny dál po každé cizí editaci. Před cca týdnem jsem to změnila na Neposílejte mi žádná upozornění emailem, ale nadále mi to chodí stejně. Ve spodní části Upozorněte mne na... mám u E-mailu zaškrtnuté jen bezpečnostní věci. Co jsem kde zapomněla, prosím? --Czeva (diskuse) 3. 9. 2019, 19:26 (CEST)

@Czeva: Ahoj, já mám ještě nezaškrtnuté políčka v Nastavení, Údaje o uživateli, Poslat e-mail při změně sledované stránky, Posílat e-maily i při malých editacích stránek a souborů (je to skoro dole). Pomohlo--Podroužek (diskuse) 3. 9. 2019, 19:38 (CEST)
@Podroužek:Ahoj, super, Poslat e-mail při změně sledované stránky jsem oporavdu zaškrtnuté měla a logicky by to mohlo být to opomenuté. Malé editace jsem nikdy zapnuté neměla, to by mě už z těch mailů šmejklo ;-) Vyzkouším a pokud se sem už neozvu, funguje to. Moc děkuji! --Czeva (diskuse) 3. 9. 2019, 20:04 (CEST)
@Czeva:Já jsem si to vyřešil tak, že si nechávám posílat upozornění na zvláštní e-mailovou adresu, kde se mi nemíchají s jinými maily. Podívám se jednou za čas a upozornění se mi nepletou. Zdraví--Svenkaj (diskuse) 3. 9. 2019, 21:46 (CEST)
Toto lze řešit i v rámci jednoho mailboxu pomocí filtrů, kterými se dají maily z wikipedie přesměrovat do separátní složky. Nastavení filtrů umí většina mailů. --Hugo (diskuse) 4. 9. 2019, 05:36 (CEST)
Jj, to mám, ale když jich za denně přišlo i přes 20, začalo to být opravdu hodně i jen na pouhé smazání. Ve Sledovaných nemusím rozklikávat každou změnu zvlášť a některé můžu po přečtení shrnutí (obzvlášť od známých kolegů) prostě jen přeskočit a nakonec odkliknout vše dohromady jako přečtené, takže mi to přijde nesrovnatelně rychlejší.
Jinak Podroužkův tip ↑ o sekci Nastavení>Údaje skvěle funguje :-) --Czeva (diskuse) 4. 9. 2019, 18:36 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedie:Požadované články/Ostatní (4. 9. 2019, 15:47)

Hezký den, poprvé zde edituji, přes nezdary jsem si myslela, že už to mám, ale hlásí mi to, že nemám mazat hlavičku. Nerozumím tomu, nejsem si vědoma, že bych mazala hlavičku, děkuji - stránka Dobrá služba --Alena Skřivanová (diskuse) 4. 9. 2019, 15:47 (CEST)

@Alena Skřivanová: Dobrý den, filtr reagoval v pořádku. Stránka požadovaných článků neslouží ke zveřejňování nových článků; jedná se jenom o seznam, kam někdo zanese název článku, který by vidět založen, přestože sám si na založení netroufá nebo nemá dostatek podkladů atd. Viz též Nápověda:Jak vytvořit článek. Založení podobného článku nicméně nedoporučuji, protože je psán spíše propagačním stylem a pravděpodobně neplní kritéria encyklopedické významnosti daná Wikipedií. Nedoporučuji zakládat články na témata, s nimiž jste osobně spojena. Děkuji za pochopení. --OJJ, Diskuse 4. 9. 2019, 15:55 (CEST)

Obrázek v taxoboxu a jeho parametry, jsou důležité?

Zdravím kolegové. Právě mi vrtá hlavou, jestli existují nějaká doporučená pravidla co se týče obrázků (fotek) v taxoboxech a ohledně jejich rozměrů. Jestli je něčím důležité, zda má obrázek šířku 238 px, 250 px, nebo dokonce 280 px, přičemž se návazně na to celkový taxobox lehce zvětšuje, nebo smršťuje. Třeba mě osobně se líbí víc to, když je obrázek v maximální možné velikosti, zobrazen tedy k stěnám taxoboxu. Je to jen individuální v podstatě nepodstatná záležitost, nebo to má nějaký systém? --Tobartos (diskuse) 5. 9. 2019, 17:10 (CEST)

@Tobartos: Pravidla vyloženě nejsou, spíše záleží na osobním úsudku. Doporučuji tak velké, aby obrázek daného živočicha nebo rostlinu zobrazoval dostatečně dobře, z větší dálky foceného živočicha tedy spíš přiblížit/zvětšit, naopak detail živočicha nemusí být veliký. Čili ani obří přes půl stránky (na PC), ani mrňavý, na kterém nic není vidět. Běžně se v infoboxech používá od 150 do 250 px. Pracujete na nějakém konkrétním článku, u kterého si třeba s velikostí obrázku nejste jist? --Dvorapa (diskuse) 7. 9. 2019, 13:11 (CEST)
@Dvorapa: Konkrétně ani ne, spíš jsem se nad tím zamyslel při úpravách několika článku a každý z nich měl jinou šířku obrázku, přičemž spíše nevhodnou (zbytečně malý obrázek). Některé články nemají parametr vůbec žádný a zjistil jsem, že i když se "vynuluje", obrázek se z toho "nezblázní" a do okénka naopak dobře zapadne (viz třeba tučňák kroužkový, nebo liška polární). Takto to hodlám provozovat dál, tak jsem chtěl jen pro jistotu vědět, jestli nedělám něco nevhodného. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. S pozdravem --Tobartos (diskuse) 8. 9. 2019, 14:45 (CEST)
Ono by to mělo být tak, že standardně se nezadává žádná velikost a obrázek se nastaví automaticky. Velikost se má zadávat jen tehdy, je-li z nějakého důvodu potřeba nastavit jiný rozměr, což by měl být spíše výjimečný případ. Jenže jakmile se umožní dělat něco jinak, začne se to dělat jinak ve velkém... JAn (diskuse) 9. 9. 2019, 07:24 (CEST)
@Dvorapa, JAn Dudík: Mně osobně zajímá, jak to že v popisu šablony {{Taxobox}} není vysvětlení že se parametr šířka obrázku nemá zadávat? Jak to, že v článku tučňák kroužkový je parametr šířka obrázku, přitom v dokumentaci šablony parametr šířka obrázku vůbec není? V dokumentaci k šabloně je uveden parametr velikost obrázku. To je stejné jako šířka obrázku? Tak bych někoho zkušeného požádal, aby do popisu šablony doplnil informaci, kterou napsal výše JAn. Předem děkuji za odpovědi.--Podroužek (diskuse) 9. 9. 2019, 09:18 (CEST)
Parametr šířka obrázku je zastaralý a brzy dojde k jeho zrušení, místo něj by se měl používat parametr velikost obrázku. Funkčně jsou ale totožné, rozdíl mezi nimi není. Kdy se používá a kdy ne už napsal výše JAn. --Dvorapa (diskuse) 9. 9. 2019, 11:17 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Diskuse s wikipedistou:GS1921 (6. 9. 2019, 09:31)

Děkuji Tomas62 za přejmenování článku Sazama na Pantaleon Sazama. O to bych stejně časem poprosila, protože to nedovedu. Proč píšu o pomoc. Články ve Wikipedii jsou formátovány ve dvou sloupcích. Toho je možné podle mých dosavadních znalostí dosáhnout buď tabulkou nebo CSS. Podle zdrojového kódu html bych to poznala, ale radši se zeptám. A potom, existuje hotová šablona, do níž bych data a obrázky jen vnášela? A ještě mohu na pískovišti vytvořit článek a potom ho jen přenést? A nakonec, existuje v češtině či EN návod step by step jak vytvořit nový článek? Já jsem ho vytvořila z hledání neexistujícího hesla, proto původní název Sazama... Moc děkuji za odpověď. GS1921 svobodogabri@lfhk.cuni.cz --GS1921 (diskuse) 6. 9. 2019, 09:31 (CEST)

@GS1921:
  • články jsou obvykle psané jako blok, pouze vzhled Wikipedie na počítači (ale ne už třeba na mobilu) je dělán dvousloupcově.
  • šablona neexistuje, protože jsou články o mnoha různých tématech. Ale je možné se inspirovat strukturou již vytvořeného jiného článku o podobném tématu.
  • Ano, články je možné tvořit i na svém pískovišti a posléze je překopírovat na cílový název.
  • Existuje Nápověda:Jak vytvořit článek. A krok za krokem by mohlo být Wikipedie:Průvodce.
Snad jsem poradil :-) JAn (diskuse) 6. 9. 2019, 10:52 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:GS1921 (6. 9. 2019, 11:42)

Právě jsem našla kódy na šablony infoboxů pro vědce, ale pan JAn už správný infobox vložil. Mám daleko podrobnější a zajímavější informace o panu profesorovi, ale jsem v jednání s jeho dcerou, jestli je mohu použít. Vypadá to zatím dobře:-) Také chci sehnat fotografii, zatím ji nemám. Děkuji za pomoc. GS1921 --GS1921 (diskuse) 6. 9. 2019, 11:42 (CEST)

@GS1921: Dobrý den, děkujeme za váš zájem editovat Wikipedii. Při psaní článku používejte pouze informace, která již byly publikované v novinách, knihách, časopisech nebo na webu. Nelze použít informace, které vám někdo sdělí ústně, i když jsou pravdivé. Wikipedie zaznamenává pouze informace již jinde uvedené. V článku Pantaleon Sazama vám chybí zdroje, ze kterých jste čerpala. Uvedení zdrojů je důležité pro ověření informací. Potřebujete ještě s něčím poradit? --Podroužek (diskuse) 6. 9. 2019, 12:33 (CEST)

Smazání účtu po smrti uživatele

Dobrý den, dá se smazat účet, pokud jeho uživatel zemřel? Děkuji za odpověď, Terezie Slavíková 37.188.155.100 7. 9. 2019, 17:43 (CEST)

Technicky nelze. Takový účet je ale blokován a archivován, pokud je úmrtí nějak věrohodně prokázáno. OJJ, Diskuse 7. 9. 2019, 17:47 (CEST)
Viz též Wikipedie:Zemřelí wikipedisté. JAn (diskuse) 7. 9. 2019, 21:41 (CEST)
Dá se účet označit jako zemřelý. Pokud víte, o koho jde, ozvěte se některému z byrokratů e-mailem - například mě na martin.urbanec@wikimedia.cz. Zařídíme zbytek. Upřímnou soustrast, --Martin Urbanec (diskuse) 8. 9. 2019, 16:23 (CEST)

Provázání nahraných fotografií s wikidaty

Chtěl jsem se zeptat, zda a jakým způsobem se mají již nahrané fotografie na commons provazovat s wikidaty - například obrázek File:Křížek u hřbitova v Žitovlicích.jpg --Petr1888 (diskuse) 9. 9. 2019, 08:26 (CEST)

Pokud na Wikidatech existuje položka, které se nějak nahraná fotografie týká, doplňte do ní některou z dostupných vlastností (typicky obrázek (P18)). Víc jak jeden obrázek (v jedné vlastnosti) ale obvykle není nijak přínosný. Pokud neexistuje a věc splňuje podmínky významnosti, založte ji, dál je postup stejný. Opačným směrem pak ve strukturovaných údajích souboru vyplňte zobrazuje (P180) s odkazem na položku. --Matěj Suchánek (diskuse) 9. 9. 2019, 20:05 (CEST)

Změna znaku

Zdravím,

prosím o editaci na stránce https://cs.wikipedia.org/wiki/Star%C3%A9_M%C4%9Bsto_(okres_Uhersk%C3%A9_Hradi%C5%A1t%C4%9B), kde je nesprávně znak města - správný lze najít na stránkách města http://www.staremesto.uh.cz/?p=20415.

S pozdravem

Lucka --Lucina1986 (diskuse) 10. 9. 2019, 16:20 (CEST)

Zdravím Lucino1986, podle Poslanecké sněmovny je znak města takový, který uvádíme v článku. Město by mělo požádat o aktualizaci v Registru komunálních symbolů Poslanecké sněmovny. --Patriccck (diskuse) 10. 9. 2019, 17:20 (CEST)
Jen vsuvka: Závazný je slovní popis znaku a podle toho jsou oba znaky respektive dvě grafická provedení znaku správně. Pokud není uvedeno kde má apsida být (což je největší rozdíl mezi verzemi), mělo by záležet na grafikovi. Město může za rok předělat webovky a začít používat zase o trochu jinou podobu znaku a všechny tři budou stále správné.--TFerenczy (diskuse) 10. 9. 2019, 17:59 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc (12. 9. 2019, 07:22)

Dobrý den, na stránce https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Znak_mesta_ceska_skalice.svg je chybný znak města Česká Skalice. Ta má ve znaku "pouze" šesticípou zlatou hvězdu v modrém poli. Podobná osmicípá hvězda patří městu Benešov. Potřebuju tento odkaz smazat, protože ho Google řadí na první místo a lidé v tom mají zmatek. Paradoxně za chybu může Sdružení nezávislých kandidátů bývalého pana starosty. --Jan Holý, ČS (diskuse) 12. 9. 2019, 07:22 (CEST)

@Jan Holý, ČS: Zdravím f, už je to v pořádku? - MrJaroslavik (diskuse) 12. 9. 2019, 07:37 (CEST)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Zakleté pírko (15. 9. 2019, 09:11)

Jak mám udělat tabulku na obsazení herců? --Lukasluc (diskuse) 15. 9. 2019, 09:11 (CEST)

@Lukasluc: Zdravím, na to můžete použít šablony {{Obsazení začátek}}, {{Obsazení herec}} a {{Obsazení konec}}. V jejich dokumentaci je uveden návod - MrJaroslavik (diskuse) 15. 9. 2019, 09:22 (CEST)

Otázka z modulu „Získejte pomoc s editací“ Domovské stránky (16. 9. 2019, 09:36)

Jak vytvořit stránku --BORECCC (diskuse) 16. 9. 2019, 09:36 (CEST)

@BORECCC:Dobrý den, vítejte na Wikipedii! Jsme rádi, že jste tady. Doporučuji napřed pracovat na jiných věcech, než vytvoření "vlastního" článku, napsání článku je jednou z nejtěžších věcí, kterou na Wikipedii můžete dělat. Můžete se zaměřit na opravování překlepů, rozšířování článků a podobné činnosti, pevně věřím, že se časem k vytvoření článku propracujete. Pokud ho i přes to chcete vytvořit nyní, podívejte se na help:Jak vytvořit článek. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 16. 9. 2019, 10:24 (CEST)