Diskuse s wikipedistkou:Czeva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Archivy


Dobrý den, Czeva chtěl jsem se zeptat, co je potřeba ještě doložit u článku Petr Brunner... @Czeva:[editovat zdroj]

Dotaz k infoboxu[editovat zdroj]

Ahoj, mám dotaz k článku TJ Rožnov pod Radhoštěm. V infoboxu (sportovní klub) je tam napsáno, jaké sportovní oddíly tento spolek provozuje, ale tato informace se na stránce nezobrazuje. Chtěl bych se zeptat, čím by to mohlo být. Děkuji za odpověď s pozdravem --Vojta1024 (diskuse) 26. 5. 2020, 17:39 (CEST)

@Vojta1024: Ahoj, děkuji za dotaz. Infobox (IB) je šablona, a ty mají všechny striktně dané, jaké informace smějí obsahovat. Jak je vidět na stránce Šablona:Infobox - sportovní klub, řádek "sporty" v seznamu položek, které jsou součástí tohoto IB, vůbec není, tedy se nezobrazí. Informace tam tedy být nemůže, vymazala jsem tedy spolu s dublovanými informacemi – seznam sportů je koneckonců uveden v textu článku. Do IB to přidal uživatel Tjrožnov, který o tom, jak (ne)fungují IBy, zřejmě taky nic nevěděl/neví. Bylo by fajn si přečíst, co Wikipedie není (mimo jiné není adresářem) a že nepřipouští žádný vlastní výzkum, naopak že všechny její publikované informace nejdřív musí nejdříve publikovat někdo jiný, navíc článek potřebuje alespoň dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje, což bylo v článku bohužel ignorováno (web spolku kritériím nevyhoval), tedy jsem alespoň nějaké doplnila, aby nemusela přibýt šablona Významnost, která by v krajním případě hrozila smazáním článku. S řešením dalšího případně ráda pomohu – v IB např. nedává smysl informace o nejvyšších soutěžích - o jaké jde? „Regionální“ čeho, například? S přáním pěkného dne --Czeva (diskuse) 26. 5. 2020, 21:24 (CEST)
Ahoj, děkuji za vysvětlení (měl jsem o fungování IB poměrně zkreslenou představu). Děkuji i za tipy na informační články, některé už jsem četl, ale zjišťuji jednotlivé informace tak nějak postupně, jak se k nim dostanu. Téma článku nepatří zrovna k mým zájmovým tématům (dostal jsem se tam přes speciální stránky - nekategorizované články), proto jsem jej moc dále neupravoval, jen mě zaujal ten infobox. Informacím o nejvyšších soutěžích tak jak jsou také moc nerozumím. S pozdravem --Vojta1024 (diskuse) 27. 5. 2020, 15:30 (CEST)

Odebrání už nepotřebného rozpracovaného překladu z osobního namespace (3. 6. 2020, 12:37)[editovat zdroj]

Ahoj, založil jsem překlad stránky Dobble, který jsem si uložil k sobě do namespace. Následně jsem ručně opravil problémy v citacích, ale nevěděl jsem jak stránku publikovat ven. takže jsem zkopíroval zdroj a vytvořil ji jako novou ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Dobble ) + propojil s ostatními jazyky. Teď mi tady ale visí Wikipedista:Jaroslavlibal/Dobble, kterého nevím jak se zbavit. Díky --Jaroslavlibal (diskuse) 3. 6. 2020, 12:37 (CEST)

@Jaroslavlibal: S dovolením odpovím za kolegyni: stránka ve vašem uživatelském prostoru se chová jako normální článek, takže z ní můžete pouze odstranit obsah. Pokud si přejete její smazání, já to jako správce provést můžu. Pro příště doporučuji založit si Pískoviště, kde budete vytvářet články a po dokončení vždycky vyprázdníte obsah. Chválím za vytvoření nového článku zkopírováním zdroje, to je nejlepší postup :) S pozdravem, --Jan Myšák (diskuse | příspěvky) 3. 6. 2020, 12:47 (CEST)
@Jaroslavlibal: Dobrý den, děkuji za dotaz a za založení textu o oblíbené hře. Jen si ještě dovolím doporučit, abyste při překládání článků, jak se u článku Dobble téměř určitě stalo, do referencí přidal šablonu {{Šablona:Překlad}} (podrobnosti o ní zde vč. toho, co se do ní vyplňuje a jak), do Dobble jsem ji už přidala. Pískoviště založíte pouhým klikem na dosud červený odkaz nahoře vpravo a (po případném napsání obsahu) uložením. Nebojte se ozvat s čímkoli dalším, co nebude jasné. Hezký den přeje --Czeva (diskuse) 3. 6. 2020, 20:55 (CEST)

Otázka od wikipedisty HlinkovaBibi (12. 6. 2020, 21:06)[editovat zdroj]

Zdravim, dá sa prosim Vás nejako obnoviť stratené "pískovište"? --HlinkovaBibi (diskuse) 12. 6. 2020, 21:06 (CEST)

@HlinkovaBibi: Dobrý den, děkuji za dotaz. Omlouvám se za pozdní odpověď, o víkendu jsem u počítače nebyla.
Jestli (možná ještě červený) odkaz není zcela nahoře vpravo vedle vaší osobní stránky HlinkovaBibi a Diskuse, bylo by to zvláštní. Určitě si ale můžete vlastní pískoviště založit jako jakoukoli jinou podstránku (odkaz pro založení), jen tam kliknete na zobrazený červený odkaz, napíšete obsah a uložíte/zveřejníte. Budu moc ráda, když mi dáte vědět, zda se podařilo, případně se i dál ptejte. --Czeva (diskuse) 14. 6. 2020, 18:37 (CEST)

Otázka od wikipedisty HlinkovaBibi (16. 6. 2020, 13:01)[editovat zdroj]

Ďakujem :) Môžem sa spýtať, ako sa dáva do wikipedie tabulka so základnými informáciami? (poloha, názov, obrázok), väčšinou býva v pravom hornom rohu. --HlinkovaBibi (diskuse) 16. 6. 2020, 13:01 (CEST)

@HlinkovaBibi: Jasně, těmto tabulkám se říká infobox (IB) a smí se do nich vkládat jen to, co obsahují v seznamu řádků (tedy nelze vymýšlet vlastní). Mně vždycky fungovalo zkopírovat IB z nějakého už existujícího článku (z Editovat zdroj je to nejsnazší, řekla bych, pak se taky vkládá před stejný typ editace – prostě to jen přepnete na jinou záložku nahoře a po dokončení případně zase zpět). Jestli potřebujete IB pro zrovna připravovaný článek, zde je: Šablona:Infobox - kostel. Příklad pěkného použití je například zde: Kostel Matky Boží před Týnem, přímo v Bratislavě zde: Katedrála svatého Martina (Bratislava) – když ho zkopírujete odsud, bude třeba vyměnit/doplnit jen nějaké údaje, dost jich budete mít hotových. Anebo postupně vkládat údaj za údajem přes Editovat vložením Šablona > Infobox - kostel. Spoustu informací infoboxy taky umí vložit WP automaticky z Wikidat (WD) – když podobný článek najdete tam, hodně informací si vyplní WP sama odtud, bude-li v IB daný řádek vymazaný (klidně jen vložte skoro prázdný IB, pak uvidíte co se vyplnilo z WD - ten z pískoviště je na WD zde – tedy aspoň doufám, že je to on – anebo některé údaje klidně zkopírujte ze slovenské verze. Nabídka případné další pomoci trvá :-) --Czeva (diskuse) 16. 6. 2020, 18:32 (CEST)

Průvodce k editačním tipům je již k dispozici[editovat zdroj]

Milé kolegyně, milí kolegové,

jak jsem již psal v předchozích newsletterech, tým Growth v posledních dnech připravoval průvodce k Editačním tipům, aby pro nováčky bylo jednodušší editacemi přispívat, a nemuseli nápovědu hledat po celé Wikipedii.

V tuto chvíli se nováčkům po otevření článku z Editačních tipů otevře průvodce s několika málo tipy, které by si před editacemi měl přečíst, a které obsahují užitečné informace. Věříme, že to nováčkům usnadní editování, a že nám tu tak zůstane nováčků o to více.

Ocenil bych, kdybyste si našli pár minutek, a nástroj si vyzkoušeli. Pokud jste tak ještě neučinili, je třeba si v nastavení zapnout Domovskou stránku (karta Údaje o uživateli, ve spodní části stránky, Zobrazit Domovskou stránku nováčka). Poté se přepnete na svou domovskou stránku, a v části Editačních tipů si kliknete na libovolný článek. Můžete si i vybrat, jaký typ úkolu byste zrovna chtěli - a posoudit tak průvodce ve všech jeho variantách.

Jakékoliv komentáře, otázky či připomínky uvítám na projektové stránce.

Ať se daří,
--Martin Urbanec (diskuse) 18. 6. 2020, 14:50 (CEST)

Otázka od wikipedisty Dorotka Z (30. 6. 2020, 12:15)[editovat zdroj]

Jak vytvořit novou stránku? --Dorotka Z (diskuse) 30. 6. 2020, 12:15 (CEST)

@Dorotka Z: Dobrý den/Ahoj, děkuji za dotaz. Stačí zadat do vyhledávacího políčka jeho název, vyhledáte a zvolíte pak stránku vytvořit/založit, podrobněji v článku Nápověda:Jak vytvořit článek, část Volba názvu. Není špatné pro přehled o tvorbě na Wikipedii nejdřív kouknout na základní informace nyní vložené na vaši diskusní stránku (začínat hned vytvořením článku může být docela výzva); ráda pak zodpovím další konkrétní dotazy k tvorbě. Budu se těšit, --Czeva (diskuse) 30. 6. 2020, 21:05 (CEST)

Editační tipy budou nově preferovat vizuální editor[editovat zdroj]

Milé kolegyně, milí kolegové,

tým Growth Nadace Wikimedia před časem na českou Wikipedii nasadil Editační tipy, které mají nováčkům doporučit úkoly, kterým by se mohli věnovat. Zároveň jim poskytuje tipy potřebné k tomu, aby nováčci úkol bezchybně dokončili.

Na projektu i nadále pracujeme, a tento týden bude nasazena změna, díky které se bude nováčkům vždy otvírat při kliknutí na editační tip vizuální editor, a to i na mobilu (kde je doposud wikitextový editor jako výchozí). To by mělo usnadnit nováčkům plnění editačních tipů i na mobilu, což je zvláště pro některé země, kde nejsou počítače tolik rozšířené, velmi důležité.

Rád bych vás proto všechny požádal, abyste při odpovídání na otázky nováčků používali výhradně návody a odkazy vhodné pro vizuální editor, abychom nováčka nezmátli ještě víc :-).

V případě, že byste měli jakékoliv dotazy, napište mi, prosím.

S pozdravem,
Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 1. 7. 2020, 09:47 (CEST)

Fotíme Česko - Obličeje, EXIF, rozlišení, protisvětlo, sníh, více stran[editovat zdroj]

Dobrý den, mám dotazy k Fotíme Česko.

  1. Mám rozmazávat obličeje lidí a RZ vozidel? A pokud to není povinné, je to vhodné provést? A pokud ano, pak jakým způsobem? Rozmazání, začernění...
  2. Mohu odstranit EXIF informace? Jsou některé EXIF informace povinné? Jsou některé EXIF informace vhodné k ponechání?
  3. Je nějaké povinné omezení v rozlišení (min a max) a ve formátu fotografie? Nebo je nějaké vhodné rozlišení? Je třeba možné u vhodného objektu použít panoramatickou fotku?
  4. Pokud je objekt na fotografii dostatečně viditelný, mohu fotit v neideálních podmínkách? Protisvětlo, stín, zima (pokryto sněhem či stromy bez listí), mírné šero, artefakty na fotografii (jako třeba kolečka od slunce), vozidlo zaparkované před objektem či skupina lidí postávající před objektem, zapnuté či vypnuté HDR.
  5. Je vhodné vyfotit objekt z více úhlů (třeba ulice) či stran (třeba kostel)?
  6. Budovu je vhodné fotit zpředu či zešikma?

Děkuji, Hrdlodus (diskuse) 4. 7. 2020, 10:58 (CEST)

@Hrdlodus: Zdravím a děkuji za dotazy. Nejdříve snad prominete, že jsem odrážky výše změnila na čísla, aby se v odpovědi lépe orientovalo. V zásadě je projekt WM Commons, kam se fotky nahrávají, velmi liberální a omezení prakticky nejsou.
Ad 1. Já osobně se focení obličejů snažím všemožně vyhýbat právě kvůli tomu, že to je složité téma. Nelze-li se tomu zcela vyhnout, fotím lidi tak, aby nebyli poznatelní (daleko, ve stínu, zády ke mně), případně rysy v obličeji rozmazávám tak, aby to moc nenarušilo obrázek; snažím se co nejvíce respektovat právo na soukromí. Právní znalosti však bohužel nemám. Nevěděl by třeba @Aktron:? (Třeba bude víc vědět i o dalších tématech.) V každém případě je WM Commons plné fotek obličejů.
Ad 2. Podle mne je autorovým svobodným rozhodnutím, co přesně nahraje a v jaké formě. Já osobně exif nechávám beze změn, stejně jako automatickou lokalizaci, což mi zmenšuje objem práce při nahrávání: nemusím pak dodávat informace o přesné poloze objektu. Budete-li mít zájem o proplácení nákladů fotocest např. prostřednictvím projektu Mediagrant, metadata odstraňovat nesmíte, viz Mediagrant (Minimální požadavky na fotografie).
Ad 3. Na této stránce WM Commons se uvádí 2 megapixely, např. 1600 × 1250 px, ale jde pouze o doporučení, v dnešní době kvalitních foťáků i na mobilech je už imho takto malý snímek výjimkou. Pokud vím, tak maximum stanoveno není; panoramatické fotky také nahrávám, výše zmíněný Aktron nahrává opravdu velké soubory poskládané i z desítek snímků.
Ad 4. Opět, pokud vím, omezení nejsou. Jde vždy o individuální posouzení toho, co ještě autor považuje za rozumné nahrát. Občas člověk vyrazí fotit a počasí prostě nevyjde, což se do určité míry toleruje i v projektech (např. Mediagrant nebo Fotíme Česko).
Ad 5. Vždy je dobré mít k dispozici několik různých fotografií objektu, byť to není povinné. Když se nahrává více fotek objektu, zakládá se mu pak na WM Commons vlastní kategorie.
Ad 6. Opět záleží na vlastním posouzení fotografa tak, aby se vytvořily fotografie co nejkvalitnější (např. se snažíme fotit tak, aby se na fotografii pokud možno nehroutily stěny) v rámci možností (např. zvolíme takový úhel pohledu, aby objekt nebyl zakryt jinými objekty - sloupy, automobily, zelení apod.), ale někdy kvůli stávajícím podmínkám ideální fotku prostě vyfotit nelze, byť se opravdu snažíme. K zmíněnému "zešikma": nahráváme fotografie spíše dokumentační, nikoli umělecké.
Snad jsem zodpověděla vše, případně se ptejte dál. Dobré světlo přeje --Czeva (diskuse) 4. 7. 2020, 13:25 (CEST)
Děkuji za odpovědi. Ad 6. Zešikma jsem myslel tak, aby byla vidět čelní stěna a zároveň boční stěna (ne nahnutý foťák). -- Hrdlodus (diskuse) 7. 7. 2020, 09:15 (CEST)

Ahoj, z mé praxe:

Ad 1/Cheva: Je to komplikované, pro zjednodušení jen uvedu, že fotit lidi ano, s jejich souhlasem :-) Bez souhlasu ne. S tím, že u veřejných osob se toto z logických důvodů neuplatňuje, neboť se počítá, že veřejný zájem má v tomto případě přednost. Aktron (|) 4. 7. 2020, 23:38 (CEST)
Nejsem příliš fotograf, ale přidávám své amatérské postřehy:
Ad 1) - snažit se, aby na fotce nebyli snadno identifikovatelní lidé. RZ bych neřešil.
Ad 2) - pokud není v exif něco citlivého, nechávat. Jediná rozumná výjimka mne napadá - nesprávné či citlivé souřadnice - stávalo se mi u jednoho mobilu, že někdy v exif zůstaly souřadnice předchozí lokality třeba i 100 km jinde. Nebo fotím-li něco obecného, nemusí u toho být souřadnice či datum.
Ad 4) - lepší nepříliš kvalitní fotka než žádná. Ale zase, aby byl předmět poznat.
Ad 5) - určitě
Ad 6) - šikmý pohled je určitě u menších objektů vhodný, ale viz 5).
JAn (diskuse) 7. 7. 2020, 09:49 (CEST)
@Hrdlodus: Jen upozorňuji na další odpovědi od kolegů. --Czeva (diskuse) 8. 7. 2020, 11:16 (CEST)

Otázka od wikipedisty Alenamarsikova (18. 7. 2020, 13:10)[editovat zdroj]

Dobry den ,rada bych vedela kde je byvaly hokejovy hrac Jaroslav Sevcik. --Alenamarsikova (diskuse) 18. 7. 2020, 13:10 (CEST)

@Alenamarsikova: Předpokládám, že se ptáte, kde je na Wikipedii článek o něm, a ten se nachází zde. Mohu pomoci s něčím dalším, co se týká Wikipedie? --Czeva (diskuse) 19. 7. 2020, 15:39 (CEST)

Nástroj pro odpověď bude brzy nasazen na české Wikipedii[editovat zdroj]

Milé kolegyně, milí kolegové,

tým Editing Nadace Wikimedia vyvíjí nástroj pro odpověď, který výrazně nováčkům zjednoduší přispívání do diskusí. V každé diskusi se pak objeví tlačítko odpovědět, který vyvolá editor, kde můžete snadno napsat svou odpověď.

Příští týden je v plánu tento nástroj nasadit na českou Wikipedii jako beta funkci - pouze uživatelé, kteří si funkci aktivují v nastavení, ji budou moci využívat. Tuto funkci si můžete vyzkoušet prostřednictvím tohoto odkazu. K plánu nasazení se můžete vyjádřit pod technickou lípou.

Než bude tento nástroj nasazen pro všechny nováčky (zatím není známo, kdy tak bude), můžou si mentoři (i kdokoliv jiný) vložit tlačítko Aktivovat nástroj pro odpověď, a to pomocí šablony {{Nástroj pro odpověď}}. V případě, že si všimnete jakékoliv chyby nástroje, prosím, napište mi, anebo vytvořte hlášení na Phabricatoru.

Ať se daří, --Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 31. 7. 2020, 19:12 (CEST)