Diskuse s wikipedistkou:Czeva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Archivy


Growth Newsletter #18[editovat zdroj]

17. 5. 2021, 17:23 (CEST)

Nově nasazený projekt týmu Growth: strukturované editace: přidávání odkazů[editovat zdroj]

Přidávání odkazů – česká Wikipedie

Milí kolegové, milé kolegyně,

před pár dny tým Growth spustil další projekt: strukturované editace, konkrétně přidávání odkazů. Jde o doposud nejambicióznější projekt týmu Growth, který má za cíl zjednodušit nováčkům editování Wikipedie, v první fázi pomocí přidávání . Rozhraní nejdříve vysvětlí, jaké odkazy mají a nemají být přidány. Následně algoritmus vytipuje, jaké odkazy by do článku mohly být přidány a jednoduché rozhraní následně nováčkovi umožní posoudit, zda odkaz má nebo nemá být vložen. Výhodou rozhraní je, že nově příchozí může rychle zažít, jaké to je, když se jeho změny přímo projeví ve Wikipedii.

Tento projekt byl nasazen 27. května, a to celkem pro 40 % všech nováčků[pozn. 1]. Následující dva týdny budeme sbírat data, a poté vyhodnotíme úspěšnost projektu. V závislosti na tom pak rozhodneme, zda má model strukturovaných editací smysl, a zda má smysl vyvíjet další, podobné, nástroje[pozn. 2].

Na to, jak přidávání odkazů funguje, se můžete podívat v přiloženém videosouboru. Můžete si také vše sami vyzkoušet – stačí si aktivovat Domovskou stránku nováčka[pozn. 3]. Jakékoli otázky či připomínky týkající se projektu můžete vložit na diskusní stránku.

Poznámky
  1. Dalších 40 % nováčků dostane starou domovskou stránku, a posledních 20 % nedostane vůbec žádnou. To nám umožní porovnat úspěšnost jednotlivých verzí Domovské stránky, a rozhodnout tak o úspěchu či neúspěchu projektu.
  2. V tuto chvíli např. testujeme algoritmus pro vytipování obrázků. Pomocí tohoto algoritmu bychom pak mohli navrhovat vhodné obrázky do články bez obrázků, a nováčci by mohli obrázky doplňovat do článků.
  3. Aktivaci Domovské stránky můžete provést ve svém nastavení na kartě „Údaje o uživateli“; na konci je sekce „Domovská stránka nováčka“, kde je třeba zaškrtnout „Zobrazit Domovskou stránku nováčka“.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 31. 5. 2021, 15:56 (CEST)[odpovědět]

Otázka od wikipedisty Hanikbanik2 (3. 6. 2021, 09:21)[editovat zdroj]

ahoj --Hanikbanik2 (diskuse) 3. 6. 2021, 09:21 (CEST)[odpovědět]

@Hanikbanik2: Ahoj, děkuji za pozdrav. Kdybys chtěl/a tuto pomoc opravdu využít k tomu, k čemu je jasně určená svým nadpisem (dotaz k Wikipedii), budu se těšit. --Czeva (diskuse) 3. 6. 2021, 10:30 (CEST)[odpovědět]

Otázka od wikipedisty KubicovaKa (16. 6. 2021, 14:47)[editovat zdroj]

Dobrý den, chtěla bych se Vás prosím zeptat, jak upravit infobox, nebo zdali to je vůbec možné? Ráda bych v něm upravila informace u článku císař Kuangsu, ale zatím se mi to nepodařilo. Poradíte mi, prosím? Předem děkuji! --KubicovaKa (diskuse) 16. 6. 2021, 14:47 (CEST)[odpovědět]

@KubicovaKa: Dobrý den, děkuji za dotaz. Infobox je šablona a běžní uživatelé v něm mohou pouze měnit obsah jednotlivých polí, nikoli jeho parametry. Na odkazu výše v obsahu najdete také část Vytvoření vlastní šablony anebo můžete zadat požadavek například na přidání dalšího řádku (tzv. parametru) třeba na stránce Pod lípou (technika), přičemž je třeba mít na paměti, že tento řádek by se objevil ve všech článcích, kde je tato šablona použita. Stačí takto? Případně se klidně ptejte dál :-) Na vaši diskusní stránku jsem nyní vložila malou uvítací pomoc se spoustou užitečných odkazů pro první editace. Příjemné editování přeje --Czeva (diskuse) 18. 6. 2021, 09:08 (CEST)[odpovědět]
Moc děkuji, teď už vím jak na to! Přeji pěkný den :) --KubicovaKa (diskuse) 18. 6. 2021, 12:38 (CEST)[odpovědět]

Zkušenosti nových wikipedistů: začínáme pracovat na strukturování přidávání obrázků[editovat zdroj]

Milé kolegyně, milí kolegové,

je to tady, tým Growth se rozhodl začít pracovat na strukturování přidávání obrázků. Přidávání obrázků je jednou z nejčastějších činností, kterou nováčci chtějí na Wikipedii dělat – i přesto je až nečekaně složitá. Abychom to změnili, ve spolupráci s výzkumníky nadace Wikimedia byl vyvinut algoritmus, který umí k neilustrovaným článkům doporučit vhodné obrázky, které existují na Wikimedia Commons.

Tým Growth v průběhu posledního půl roku pracoval mimo jiné na zpracování zpětné vazby z poslední komunitní konzultace týkající se přidávání obrázků. Jelikož vyjádření komunity je opatrně optimistické, připravili jsme plán, jak by se dalo strukturování přidávání obrázků realizovat. Abychom maximálně předešli hrozícím rizikům, přidávání obrázků budeme implementovat po malých částech – první z těchto částí nazýváme iterace 1. Cílem této iterace bude především získávat další zkušenosti – především týkající se schopnosti nováčků psát dostatečně kvalitní popisky.

Ocenili bychom, kdybyste si připravený plán prošli, a řekli nám, co si myslíte. Budeme rádi, pokud nám pomůžete identifikovat případná další rizika, která jsme při plánování mohli přehlédnout či nedostatečně zohlednit. Vyjádřit se je možné na diskusní stránce připravovaného projektu – bylo by skvělé, kdybyste zpětnou vazbu stihli poslat do 23. srpna 2021. Samozřejmě si ji rád přečtu i kdykoli později, jen ji možná nebudeme moci plně vzít v úvahu.

Vyjádřit se v rámci komunitní konzultace Otevřít si materiály k iteraci 1

S pozdravem,
Martin Urbanec (WMF) (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 15. 8. 2021, 20:50 (CEST)[odpovědět]

Otázka od wikipedisty Brantsuch (10. 9. 2021, 19:00)[editovat zdroj]

Zdravím - rád bych publikoval - novou zkratku. Navedete mne pls jak postupovat ? --Brantsuch (diskuse) 10. 9. 2021, 19:00 (CEST)[odpovědět]

@Brantsuch: Zdravím, děkuji za dotaz. Samozřejmě ráda pomohu, s čím budu moci. Publikovat = napsat na WP článek o nějaké nové zkratce? Jak mohu pomoci?
Na své diskusní stránce máte od kolegy Jvs mnoho užitečných odkazů, které věřím, že hodně dotazů mohou zodpovědět, včetně odkazů Jak zakládat nové články nebo Pět pilířů. Odkazy, které Jvs vložil do kapitoly DLYF, určitě také pomohou, případně se pozvěte, co není jasné. Přeji pěkný den a budu se těšit na další komunikaci. --Czeva (diskuse) 11. 9. 2021, 13:42 (CEST)[odpovědět]


Nástěnka mentora již je k dispozici[editovat zdroj]

Současná podoba nástěnky mentorů

Milí mentoři,

přicházím s radostnou zprávou: Před malým okamžikem tým Growth nasadil Nástěnku mentorů na české Wikipedii. Odkaz na ni najdete ve svých osobních nástrojích (v pravém horním rohu obrazovky), měla by se tam objevit pulsující modrá tečka.

V tuto chvíli vám Nástěnka mentorů mentorům umožní pouze zobrazit si seznam nováčků, které máte přiřazené, spolu se základními informacemi o nich (datum registrace, počet editací, a podobně). Tyto informace se aktualizují jednou denně. Je také možné si poslední změny filtrovat pouze na vaše nováčky – tato funkcionalita by měla fungovat v reálném čase. Už v tuto chvíli ale pracujeme na vývoji dalšího modulu: bude jím modul Nástroje pro mentory, který mentorům umožní dát si v mentorování pauzu. Bude také obsahovat odkazy na další nástroje, které mentoři mají k dispozici (například možnost převzetí nováčka).

Věřím, že se vám nástěnka mentorů líbí. Jakékoli postřehy, návrhy či komentáře si rád přečtu na diskusní stránce.

Tato zpráva byla odeslána všem mentorům, protože obsahuje důležité informace týkající se fungování mentorství.

Ať se daří, --Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 7. 10. 2021, 21:12 (CEST)[odpovědět]

Growth Newsletter #19[editovat zdroj]

26. 10. 2021, 20:36 (CEST)

Strukturované přidávání obrázků bude brzo nasazeno![editovat zdroj]

Přidávání obrázků na české Wikipedii

Milé kolegyně, milí kolegové,

tým Growth finalizoval funkcionalitu přidávání odkazů, a rozhodl se ji nasadit na české Wikipedii nejdříve přespříští pondělí, 29. listopadu 2021. Celkem budou mít nováčci k dispozici dvacet tisíc navržených obrázků k projití. U každého z nich budou moci rozhodnout, zda do článku patří, nebo ne. Aby k tomu měli všechny potřebné podklady, budou si moci zobrazit podrobnější informace, jako například název souboru, jeho popis a popisek či články jinojazyčných Wikipedií, do kterých je vložen. Jelikož si stále nejsme zcela jisti tím, jak moc úspěšní nováčci s přidáváním obrázků budou, rozhodli jsme se omezit množství návrhů, které může jeden nováček během jednoho dne zkontrolovat.

Jak rozhraní v tuto chvíli vypadá je možné si projít v demo videu přiloženému k této zprávě. Jak je zřejmé z videa, v tuto chvíli je stále ještě část rozhraní v angličtině. Nejpozději při nasazení nováčkům ale samozřejmě vše bude i v češtině.

Pokud byste si rádi rozhraní sami vyzkoušeli, můžete se mi ozvat e-mailem na murbanec-ctr@wikimedia.org – rád vám nástroj pro přidávání obrázků aktivuji. V případě libovolného dotazu můžete také napsat na diskusní stránku – rád na něj odpovím.

Ať se daří, --Martin Urbanec (WMF) (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 19. 11. 2021, 15:49 (CET)[odpovědět]

Otázka od wikipedisty Lustigea (19. 11. 2021, 23:50)[editovat zdroj]

Zdravím vážená mentorko,

Přál bych si jenom pozdravit a poděkovat za ochotu. Doufám, že naše vzájemná spolupráce bude fungovat.

S přáním hezkého zbytku dne, Jakub Lustig --Lustigea (diskuse) 19. 11. 2021, 23:50 (CET)[odpovědět]

@Lustigea: Vážený kolego, také zdravím a děkuji za kontakt. Historie Vašich dosavadních příspěvků na Wikipedii dokládá, že jste mne zde poprvé kontaktoval včera 19. 11. 2021 ve 23:50, kdy jsem již libě spala po celodenní práci i další práci dobrovolnické pro Wikipedii. Řekla bych, že mám nárok si uvařit rodinný víkendový oběd a následně se v klidu naobědvat, proto děkuji za pochopení skutečnosti, že jsem Vám odpověděla až po 13 hodinách od doby, kdy jste první vzkaz vložil. V době čekání jste jistě měl dostatek času pročíst základní informace o úpravách a zakládání článků na Wikipedii, vložené kolegou GeXeSem už cca hodinu po půlnoci. Máte-li nadále se zájem se něco dozvědět o Wikipedii, velmi doporučuji tato základní fakta projít a pak něco vyzkoušet (třeba editace nabízené Vaší domovskou stránkou – i "jen" oprava třeba překlepů je důležitá), což ráda vidím, že již činíte. Pro tvorbu nových článků je asi nejjednodušší zkopírovat podobný již existující článek do nového (nejlépe přes tlačítko Editovat zdroj, aby se opravdu nic neztratilo, potom klidně přepnout na Editovat), vyměnit fakta tak, aby odpovídala předmětu nového článku, a samozřejmě vše ozdrojovat pomocí tlačítka Citace. S potěšením zodpovím jakékoli konkrétní dotazy k editaci, které budete mít, třeba i k wikipráci o Vaší oblíbené geologii. Budu se těšit. S přáním pěkného dne --Czeva (diskuse) 20. 11. 2021, 13:28 (CET)[odpovědět]

Otázka od wikipedisty Albixon (30. 11. 2021, 09:40)[editovat zdroj]

Dobrý den, mohu se zeptat, zda a jak lze editovat uživatelské jméno? Děkuji za radu, Petra --Albixon (diskuse) 30. 11. 2021, 09:40 (CET)[odpovědět]

@Albixon: Dobrý den, děkuji za dotaz. Změnou jsem sama prošla (viz má uživatelská stránka, nové jméno jsem globálně dokonce tzv. uzurpovala), takže Vás pomocí odkazu směruji na konkrétní část stránky s více informacemi, a zde je odkaz přímo na wikistránku, kde můžete o změnu požádat. Budu ráda, když dáte (třeba zase tady) vědět, jak se to povedlo. --Czeva (diskuse) 30. 11. 2021, 17:02 (CET)[odpovědět]