Strana konzervativní pravice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Strana konzervativní pravice - řád národa
Logo
Zkratka SKP - ŘN
Datum založení 31. května 2015
Předseda Josef Zickler
Sídlo 356 01 Sokolov, Boženy Němcové 703
Ideologie pravicový konzervatismus
Politická pozice pravice
IČO 71443347 (PSH)
Oficiální web www.skp-rn.cz

Strana konzervativní pravice – Řád národa [1](zkratka SKP – ŘN)[2] je česká politická strana konzervativně pravicového zaměření hlásící se k tak zvané Nové pravici, založená 31. května 2015. Představuje koncept klasického pravicového uskupení konzervativního charakteru na základech T. G. Masarykovy politicko-filosofické koncepce, tedy jeho tendencí humanitních, demokratických, náboženských a pozitivistických základů pravicové politiky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznikla 31. května 2015 transformací z nefunkčního liberálního projektu Vize 2014, kdy na celorepublikovém sněmu pravicová frakce v čele s Josefem Zicklerem převzala vedení strany a okamžitě se v plném rozsahu distancovala od liberální ideologie a činnosti na projektech „Vize 2014“ a „Lidem“ s tím, že tyto liberální projekty nejsou a nikdy nebyly součástí historie hnutí.

Předsedou byl zvolen Josef Zickler a vzniklo politické hnutí národně konzervativního charakteru Řád národa později Řád národa – Vlastenecká unie.

V roce 2019 po příchodu nových lidských pravicových zdrojů, a především z iniciativy předsedy hnutí Josefa Zicklera a Ing. Mgr. Miroslava Šůse vzniká pracovní skupina, která pod garancí profesora Dr. Vladimíra Kajlika Ph.D. MSI, vytvoří koncept klasického pravicového uskupení konzervativního charakteru na základech T. G. Masarykovy politicko-filosofické koncepce, tedy jeho tendencí humanitních, demokratických, náboženských a pozitivistických základů pravicové politiky.  

Výsledkem je změna, kdy vlastenecky konzervativní hnutí se na svém celostátním sjezdu 13. dubna 2019 [3]vyprofilovává do jasného tradičního pravicového konceptu jako „Strana konzervativní pravice – ŘN“ (SKP-ŘN). V čele politického uskupení byl celostátním sněmem potvrzen dosavadní předseda Josef Zickler.


Program a ideologie[editovat | editovat zdroj]

Prosazuje svobodu jedince, invidualismus, ochrana soukromého vlastnictví, svobodu podnikání, rovnost před zákonem a trestem, sociální nerovnost, rovnou daň, tradiční rodinu, respekt k tradicím, organickou společnost, řád, pořádek, hierarchii.

Zavrhuje socializaci společnosti "Novou levicí", sílící vliv státu na občana a omezování jeho svobod, předání národních pravomocí do rukou EU, migrační politiku řízenou EU, podporu nekřesťanských náboženství, sociální podporu zahálky.

Ideologie SKP – ŘN je postavena na principech svobody, individualismu a tradice, až po principy jako autorita, řád, hierarchie a povinnost. Klade přirozeně důraz více na individualismus než na kolektivismus. Vědomě prosazuje ochranu soukromého vlastnictví a deklaruje svobodu podnikání, realizaci těchto základů považuje za podmínku nezbytnou k životu a prosperitě společnosti. Nezastupitelnou roli spatřuje v tradiční rodině a striktním vědomém dodržování hodnotového řádu. Podporuje náboženské hodnoty a odmítá imigraci především věřících muslimského vyznání.

Jednoduše prosazuje existující rovnost před zákonem a rovnost práv. Naopak sociální rovnost, jako politickou doktrínu, vnímá jako katastrofické nebezpečí společnosti. Sociální nerovnost vnímá jako užitečnou, jelikož potom podporuje neutuchající rozvoj společnosti a zlepšování postavení jedince ve společnosti.

V ekonomické oblasti je pro rovnou daň, protože progresivní zdanění vnímá jako trest pro aktivní, odmítá ekonomickou spolupráci řízenou politickou ideologii. SKP-ŘN se brání hospodářské, materiální, zdrojové a technologické spolupráci omezené pouze na jednoho strategického partnera – EU, a to z důvodů možné politické vydíratelnosti.

Souhlasí s přímou volbou prezidenta a starostů. Prosazuje u vlády upřednostňování odbornosti před ideologickou politickou příslušností.

Jako strana přirozeně se hlásící k „Nové pravici“ se vymezuje proti socialismu, komunismu a „Nové levici“. Je přesvědčena o existenčním ohrožení západní civilizace ze strany socialismu, komunismu a „Nové levice“, jejichž ideologii považuje za zhoubnou pro rozvoj demokracie.

Teze „Nové levice“, kam řadí ČSSD, Piráty a STAN, považuje za volnomyšlenkářské, které zbavují jedince vědomí morálky a odpovědnosti. Kritizuje Novou levicí prosazovaný multikulturalismus, který vede pouze k eskalaci společenských problémů. Obdobně odmítá i další myšlenky a postoje spjaté s Novou levicí, např. násilné potlačování přirozených rozdílů mezi pohlavími, snahu po nepřirozeném prosazování společenského postavení sexuálních menšin, které degradují význam tradiční rodiny a společenský pohled na tradiční hodnoty.

Strana konzervativní pravice přirozeně prosazuje obnovení politické kultury dle odkazu T. G. Masaryka a vědomé posílení základních pilířů demokracie nejen v naší republice, ale i na úrovni EU.


Vedení strany[editovat | editovat zdroj]

Předsedou strany je Josef Zickler, místopředsedy jsou Roman Urbánek, Michaela Rojtová, Lucie Páníková Vlčková a Miloslav Janíček. Výkonným tajemníkem je Miroslav Šůs.

Veřejná pověst[editovat | editovat zdroj]

Řád národa se dostal do povědomí veřejnosti, když jakýsi mladík, profesí lékař, v neděli 21. dubna 2019 na vinařské slavnosti v Boršicích napadl poslance Dominika Feriho. K hlavnímu útočníkovi se připojil jeho otec Vladimír Hromádko, který později střet označil za běžnou hospodskou rvačku. Některé média následně zdůraznila, že Vladimír Hromádko se hlásí k Řádu národa. Webzine Forum 24 přitom tuto organizaci označil za „partu nacionalistů s podivnou vazbou na Rusko“ a uvedl, že šéf Řádu Josef Zickler například natočil předvolební klip s xenofobní skupinou Ortel, kde se společně s ústřední postavou kapely, panem Hnídkem, procházejí s loučemi.“ Článek dále popisoval výstřelky několika dalších členů Řádu.[4]

Asi není někomu strana a její přerod na pravicovou stranu úplně vhod, protože článek se opíral o neověřená fakta a popsal skutečnost tak, aby co nejvíce zamlžil danou situaci. Popisovaná situace v předchozím článku je 30 procent ověřitelné pravdy, ostatní mediální tvořivost. Tomuto poměru pravdy a nepodložených úvah se říká LEGENDA. Legenda slouží k cílené manipulaci. [5] Nevím zda takové odkazy a reference patří na "WIKI", pokud sami novináři nemají tyto informace ověřené a publikují v celostátních vydáních. K tomu natočila ČT pořad v "Reportéři ČT", kde se těmito dezinformaci podrobně zabývali. [6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

[7][8]

  1. Seznam politických stran a hnutí - Ministerstvo vnitra České republiky. aplikace.mvcr.cz [online]. 2019-05-06 [cit. 2019-05-09]. Dostupné online. 
  2. Josef Zickler. www.facebook.com [online]. [cit. 2019-05-03]. Dostupné online. (česky) 
  3. Transformace strany SKP-ŘN. www.facebook.com [online]. [cit. 2019-05-03]. Dostupné online. (česky) 
  4. Štěpán Malát: Co je Řád národa, ze kterého měl být jeden z útočníků na Feriho?, Fórum24, 22. 4. 2019
  5. ZICKLER, Josef. VELIKONOČNÍ PONDĚLÍ S DOMINIKEM FERIM. www.facebook.com [online]. [cit. 2019-05-03]. Dostupné online. (česky) 
  6. Reportéři ČT - Vyjádření k dezinformacím o SKP-ŘN. www.facebook.com [online]. [cit. 2019-05-03]. Dostupné online. (česky) 
  7. Reportéři ČT. Česká televize [online]. [cit. 2019-05-02]. Dostupné online. (česky) 
  8. Politické spektrum. Česká televize [online]. [cit. 2019-05-02]. Dostupné online. (česky)