Strana konzervativní pravice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Strana konzervativní pravice - řád národa
Logo
ZkratkaSKP - ŘN
Datum založení31. května 2015
PředsedaJosef Zickler
Sídlo356 01 Sokolov, Boženy Němcové 703
Ideologiepravicový konzervatismus
Politická pozicepravice
IČO71443347 (PSH)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Strana konzervativní pravice - Řád národa (zkratka SKP - ŘN)[1] je česká politická strana konzervativně pravicového zaměření hlásící se k takzvané nové pravici, založená 31. května 2015. Představuje koncept „klasického pravicového uskupení konzervativního charakteru na základech humanitních, demokratických, náboženských a pozitivistických pilířů pravicové politiky“.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznikla 31. května 2015 transformací z nefunkčního liberálního projektu Vize 2014, kdy na celorepublikovém sněmu pravicová frakce v čele s Josefem Zicklerem převzala vedení strany a okamžitě se v plném rozsahu distancovala od liberální ideologie a činnosti na projektech „Vize 2014“ a „Lidem“ s tím, že tyto liberální projekty nejsou a nikdy nebyly součástí historie hnutí.

Předsedou byl zvolen Josef Zickler a vzniklo politické hnutí národně konzervativního charakteru Řád národa později Řád národa – Vlastenecká unie.

V roce 2019 po příchodu nových lidských pravicových zdrojů, a především z iniciativy předsedy hnutí Josefa Zicklera a Ing. Mgr. Miroslava Šůse vzniká pracovní skupina, která pod garancí profesora Dr. Vladimíra Kajlika Ph.D. MSI, vytvoří koncept klasického pravicového uskupení konzervativního charakteru na základech humanitních, demokratických, náboženských a pozitivistických základů pravicové politiky. Strana se hlásí k odkazu T. G. Masaryka.

Výsledkem je změna, kdy vlastenecky konzervativní hnutí se na svém celostátním sjezdu 13. dubna 2019 vyprofilovává do jasného tradičního pravicového konceptu jako „Strana konzervativní pravice – ŘN“ (SKP-ŘN).[2] V čele politického uskupení byl celostátním sněmem potvrzen dosavadní předseda Josef Zickler.

Program a ideologie[editovat | editovat zdroj]

Prosazuje svobodu jedince, invidualismus, soukromé vlastnictví, svobodu podnikání, rovnost před zákonem a trestem, sociální nerovnost, rovnou daň, tradiční rodinu, respekt k tradicím, organickou společnost, řád, pořádek, hierarchii

Zavrhuje socializaci společnosti, novou levici, sílící vliv státu na občana a omezování jeho svobod, předání národních pravomocí do rukou EU, migrační politiku řízenou EU, podporu nekřesťanských náboženství, sociální podporu zahálky.

Ideologie SKP – ŘN je postavena na principech svobody, individualismu a tradice, až po principy jako autorita, řád, hierarchie a povinnost. Klade přirozeně důraz více na individualismus než na kolektivismus. Vědomě prosazuje ochranu soukromého vlastnictví a deklaruje svobodu podnikání, realizací těchto základů považuje za podmínku nezbytnou k životu a prosperitě společnosti. Nezastupitelnou roli spatřuje v tradiční rodině a striktním vědomém dodržování hodnotového řádu. Podporuje náboženské hodnoty a odmítá imigraci především osob vyznávajících islám.

Prosazuje existující rovnost před zákonem a rovnost práv. Naopak sociální rovnost jako politickou doktrínu, vnímá jako „katastrofické nebezpečí společnosti“. Sociální nerovnost vnímá jako „užitečnou, jelikož potom podporuje neutuchající rozvoj společnosti a zlepšování postavení jedince ve společnosti“.

V ekonomické oblasti je pro rovnou daň, protože progresivní zdanění vnímá jako „trest pro aktivní“, odmítá ekonomickou spolupráci řízenou politickou ideologii. SKP-ŘN se brání hospodářské, materiální, zdrojové a technologické spolupráci omezené pouze na jednoho strategického partnera – EU, a to z důvodů možné politické vyvratitelnosti.

Souhlasí s přímou volbou prezidenta a starostů. Prosazuje u vlády upřednostňování odbornosti před ideologickou politickou příslušností.

Teze nové levice považuje za volnomyšlenkářské, které zbavují jedince vědomí morálky a odpovědnosti. Kritizuje multikulturalismus. Obdobně odmítá i další myšlenky a postoje spjaté s novou levicí, např. genderovou rovnost a politickou korektnost.

Vedení strany[editovat | editovat zdroj]

Předsedou strany je Josef Zickler, místopředsedy jsou Roman Urbánek, Michaela Rojtová, Lucie Pániková Vlčková a Miloslav Janíček. Výkonným tajemníkem je Miroslav Šůs.[3][4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Josef Zickler. www.facebook.com [online]. [cit. 2019-05-03]. Dostupné online. (česky) 
  2. Transformace strany SKP-ŘN. www.facebook.com [online]. [cit. 2019-05-03]. Dostupné online. (česky) 
  3. Reportéři ČT. Česká televize [online]. [cit. 2019-05-02]. Dostupné online. (česky) 
  4. Politické spektrum. Česká televize [online]. [cit. 2019-05-02]. Dostupné online. (česky)