Strana konzervativní pravice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Strana konzervativní pravice - řád národa
Logo
Zkratka SKP - ŘN
Datum založení 31. května 2015
Předseda Josef Zickler
Sídlo 356 01 Sokolov, Boženy Němcové 703
Ideologie pravicový konzervatismus
Politická pozice pravice
IČO 71443347 (PSH)
Oficiální web www.skp-rn.cz

Strana konzervativní pravice – Řád národa [1](zkratka SKP – ŘN)[2](dříve hnutí Řád národa - Vlastenecká unie (zkratka ŘN - VU)) je česká politická strana konzervativně pravicového zaměření hlásící se k tak zvané Nové pravici. Hnutí vzniklo transformací ze strany LIDEM založené na jaře 2012 okolo tehdejší místopředsedkyně vlády Karolíny Peake,[3] původně pod názvem LIDEM – liberální demokraté (zkratka LIDEM). Nový subjekt byl zaregistrován 29. května 2012.[4] Jeho zakladateli byla skupina politiků z Věcí veřejných, za které byli původně zvoleni do Poslanecké sněmovny, ale nesouhlasili s vnitrostranickým vývojem.[5] Od 13. března 2014 do 11. června 2015 nesla strana název VIZE 2014, pak se transformovala na hnutí Řád národa.

Řád národa se dostal do povědomí veřejnosti, když jakýsi mladík, profesí lékař, v neděli 21. dubna 2019 na vinařské slavnosti v Boršicích napadl poslance Dominika Feriho. K hlavnímu útočníkovi se připojil jeho otec Vladimír Hromádko, který později střet označil za běžnou hospodskou rvačku. Některé média následně zdůraznila, že Vladimír Hromádko se hlásí k Řádu národa. Webzine Forum 24 přitom tuto organizaci označil za „partu nacionalistů s podivnou vazbou na Rusko“ a uvedl, že šéf Řádu Josef Zickler například natočil předvolební klip s xenofobní skupinou Ortel, kde se společně s ústřední postavou kapely, panem Hnídkem, procházejí s loučemi.“ Článek dále popisoval výstřelky několika dalších členů Řádu.[6] [7]

Vývoj názvu[editovat | editovat zdroj]

 • 29. května 2012 – politická strana LIDEM – liberální demokraté (zkratka LIDEM)
 • 13. března 2014 – politická strana VIZE 2014 (zkratka VIZE)
 • 31. května 2015 – politické hnutí Řád národa (zkratka ŘN)
 • 24. ledna 2017 – politické hnutí Řád národa – Vlastenecká unie (zkratka ŘN - VU)
 • 6. května 2019 – politická strana Strana konzervativní pravice - Řád národa (SKP - ŘN)

Program a ideologie[editovat | editovat zdroj]

Prosazuje svobodu jedince, invidualismus, ochrana soukromého vlastnictví, svobodu podnikání, rovnost před zákonem a trestem, sociální nerovnost, rovnou daň, tradiční rodinu, respekt k tradicím, organickou společnost, řád, pořádek, hierarchii.

Zavrhuje socializaci společnosti "Novou levicí", sílící vliv státu na občana a omezování jeho svobod, předání národních pravomocí do rukou EU, migrační politiku řízenou EU, podporu nekřesťanských náboženství, sociální podporu zahálky.

Ideologie SKP – ŘN je postavena na principech svobody, individualismu a tradice, až po principy jako autorita, řád, hierarchie a povinnost. Klade přirozeně důraz více na individualismus než na kolektivismus. Vědomě prosazuje ochranu soukromého vlastnictví a deklaruje svobodu podnikání, realizaci těchto základů považuje za podmínku nezbytnou k životu a prosperitě společnosti. Nezastupitelnou roli spatřuje v tradiční rodině a striktním vědomém dodržování hodnotového řádu. Podporuje náboženské hodnoty a odmítá imigraci především věřících muslimského vyznání.

Jednoduše prosazuje existující rovnost před zákonem a rovnost práv. Naopak sociální rovnost, jako politickou doktrínu, vnímá jako katastrofické nebezpečí společnosti. Sociální nerovnost vnímá jako užitečnou, jelikož potom podporuje neutuchající rozvoj společnosti a zlepšování postavení jedince ve společnosti.

V ekonomické oblasti je pro rovnou daň, protože progresivní zdanění vnímá jako trest pro aktivní, odmítá ekonomickou spolupráci řízenou politickou ideologii. SKP-ŘN se brání hospodářské, materiální, zdrojové a technologické spolupráci omezené pouze na jednoho strategického partnera – EU, a to z důvodů možné politické vydíratelnosti.

Souhlasí s přímou volbou prezidenta a starostů. Prosazuje u vlády upřednostňování odbornosti před ideologickou politickou příslušností.

Jako strana přirozeně se hlásící k „Nové pravici“ se vymezuje proti socialismu, komunismu a „Nové levici“. Je přesvědčena o existenčním ohrožení západní civilizace ze strany socialismu, komunismu a „Nové levice“, jejichž ideologii považuje za zhoubnou pro rozvoj demokracie.

Teze „Nové levice“, kam řadí ČSSD, Piráty a STAN, považuje za volnomyšlenkářské, které zbavují jedince vědomí morálky a odpovědnosti. Kritizuje Novou levicí prosazovaný multikulturalismus, který vede pouze k eskalaci společenských problémů. Obdobně odmítá i další myšlenky a postoje spjaté s Novou levicí, např. násilné potlačování přirozených rozdílů mezi pohlavími, snahu po nepřirozeném prosazování společenského postavení sexuálních menšin, které degradují význam tradiční rodiny a společenský pohled na tradiční hodnoty.

Strana konzervativní pravice přirozeně prosazuje obnovení politické kultury dle odkazu T. G. Masaryka a vědomé posílení základních pilířů demokracie nejen v naší republice, ale i na úrovni EU.


Vedení strany[editovat | editovat zdroj]

Předsedou strany je Josef Zickler, místopředsedy jsou Roman Urbánek, Michaela Rojtová, Lucie Páníková Vlčková a Miloslav Janíček. Výkonným tajemníkem je Miroslav Šůs.

Historie[editovat | editovat zdroj]

LIDEM[editovat | editovat zdroj]

Původní logo LIDEM.

V dubnu 2012 opustila Karolína Peake stranu Věci veřejné a spolu s několika dalšími bývalými poslanci Věcí veřejných začala připravovat vznik politického uskupení coby partnera koaliční vlády Petra Nečase. Počátkem května 2012 bylo oznámeno, že strana má již registrovanou doménu www.lidem.cz (držitelem je Charles Peake, manžel Karolíny Peake). Jméno strany odsouhlasil přípravný výbor této politické formace 3. května 2012. Uskupení chtělo sbírat nutných 1 000 podpisů pod petici k registraci strany a chtělo také oslovit studenty uměleckých škol, aby nové straně navrhli logo.[3] Z přijatých návrhů vybrali 22. června 2012 logo, jehož autorem byl devatenáctiletý student Jakub Figura.[8]

Strana vznikla odchodem Karolíny Peake a části dalších politiků z Věcí veřejných, za které byli původně zvoleni do Poslanecké sněmovny. Odchod zdůvodnili svým nesouhlasem s politikou, kterou VV prosazovaly vůči svým koaličním partnerům. VV později vládní koalici opustili a přešly do opozice.[5]

Přípravný výbor sice zpočátku podcenil včasnost registrace své nové politické strany, protože žádost o registraci politického subjektu s názvem „LIDEM“ podala k Ministerstvu vnitra neznámá skupina osob už 9. května, ale nakonec se ukázalo, že tato žádost měla procesní vady a byla proto vrácena k přepracování.[9]

Vedení[editovat | editovat zdroj]

První předsedkyní strany byla na jejím ustavujícím sněmu 3. listopadu 2012 zvolena Karolína Peake. První místopředsedkyní se stala poslankyně Dagmar Navrátilová, dalšími místopředsedy tehdejší poslanci Viktor Paggio a Jiří Rusnok a dále člen strany Jiří Neumann. Ustavujícího sněmu se zúčastnilo sedmdesát delegátů, přičemž strana měla k tomuto datu okolo sta členů.[10]

Druhý celorepublikový sněm strany proběhl 9. listopadu 2013 a bylo na něm zvoleno nové vedení strany ve složení:

Členové vlády za LIDEM[editovat | editovat zdroj]

Součástí vlády Petra Nečase byli dva členové LIDEM a straně náleželo také křeslo ministra bez portfeje,[11] na které nominovala nestraníka:

Členové Poslanecké sněmovny za LIDEM[editovat | editovat zdroj]

Od vzniku strany do rozpuštění sněmovny 28. srpna 2013 zasedalo osm členů LIDEM v Poslanecké sněmovně, kam byli v květnu 2010 původně zvoleni na kandidátce Věcí veřejných:

K srpnu 2013 zůstalo členy původního neformálního uskupení LIDEM pět poslanců.[12] V dolní komoře jednali jako nezařazení, protože nebyl splněn minimální počet deseti poslanců nutných k založení poslaneckého klubu. Členkou strany byla původně i poslankyně Jana Suchá, která jí přestala být v roce 2013 po nezaplacení členských poplatků. Přesto zůstala v neformálním uskupení poslanců LIDEM.

Odvolaná výzva k odchodu z Nečasovy vlády[editovat | editovat zdroj]

Poté, co předseda vlády Petr Nečas 20. prosince 2012 odvolal ministryni obrany Karolínu Peake po osmi dnech v úřadu, vyzvalo předsednictvo LIDEM své ministry, aby k 10. lednu 2013 podali demisi.[13] Premiér odvolání zdůvodnil tím, že jeho důvěra k ní jako ministryni obrany, klesla do záporných hodnot. Za hlavní důvod označil její odvolání 1. náměstka Vlastimila Picka.

Poslanec Viktor Paggio pro nesouhlas s odvoláním původních prohlášení a další účastí LIDEM na vládním projektu s ODS a TOP 09 3. ledna 2013 rezignoval na funkci místopředsedy strany.[14] Dne 8. ledna 2013 republiková rada LIDEM zrušila výzvu a vyzvala k jednání s vládními partnery o nové podobě koaliční smlouvy.[14]

Volby 2013[editovat | editovat zdroj]

Ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2013 figurovali členové a bývalí poslanci za LIDEM Dagmar Navrátilová, Viktor Paggio, Jiří Rusnok, Jiří Mikl, Pavel Michalík, Radek Haviger a Viktor Mládek na kandidátkách Strany soukromníků České republiky,[15] ale ani jeden z nich neuspěl. V komunálních volbách na podzim 2014 strana získala pouhé čtyři zastupitele v celé ČR.

VIZE 2014[editovat | editovat zdroj]

13. března 2014 byla strana LIDEM – liberální demokraté změněna na VIZE 2014.

Na třetím celorepublikovém sněmu konaném 15. února 2014 strana rozhodla o změně názvu na VIZE 2014 a zvolila nové vedení:[16][17]

Řád národa[editovat | editovat zdroj]

Řád národa - Vlastenecká unie
Logo
Zkratka ŘN - VU
Datum založení 31. května 2015
Předseda Josef Zickler
Sídlo Boženy Němcové 703, Sokolov, 356 01, Česko
Ideologie národní konzervatismus, anti-imigrace
Politická pozice pravice
IČO 71443347 (PSH)
Oficiální web www.radnaroda.cz
Zisk mandátů ve volbách
Sněmovna 2013
0/200
Zastupitelstva obcí 2014
1/62300

Hnutí Řád národa potom vzniklo přetransformováním politické strany VIZE 2014 na čtvrtém celorepublikovém sněmu, který se konal 31. května 2015. Sněm schválil změnu formy z politické strany na hnutí, změnu názvu na ŘÁD NÁRODA a především změnu politické cesty původní strany z cesty liberálního pravostředového zaměření na směr konzervativního nacionalismu. Současně byl zvolen nový předseda, 1. místopředseda a tři místopředsedové.

Politickým cílem hnutí je dostat se do parlamentu. Prosazuje vlastenectví, dodržování zákonnosti, respektování historického tradicionalismu.

Řád národa − Vlastenecká unie se hlásí otevřeně ke konzervativnímu nacionalismu. Má blízké vztahy ke kontroverzní skupině Ortel, která pro předsedu Vlastenecké unie natočila předvolební klip. Sídlo Řádu je v bývalé Benešově vile v Praze, která patří Ruské federaci a sdílí zahradu s ruským velvyslancem.[18] Vilu pronajímá blízký přítel prezidenta Miloše Zemana Zdeněk Zbytek, známý svou náklonností k putinovskému Rusku.[19]

Politické hnutí Řád národa má toto vedení:

 • Josef Zickler – předseda. K dubnu 2019 třiašedesátiletý předseda hnutí Zickler vystudoval školu SNB. Pracoval u bezpečnostních složek před rokem 1989 i po roce 1989. Současně se prohlásil velmistrem tajemné náboženské organizace Řád strážců koruny a meče.[18]
 • Miloslav Janíček - místopředseda
 • Ing. František Jochman - místopředseda
 • Roman Urbánek - místopředseda
 • Mgr. Lenka Hodková - místopředseda

V květnu 2016 získalo hnutí parlamentní zastoupení, když poslanec Karel Fiedler, zvolený v roce 2013 původně do poslanecké sněmovny za Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, ohlásil přechod do Řádu národa a následný odchod z poslaneckého klubu Úsvitu. Předseda Josef Zickler prohlásil, že jeho hnutí usiluje o získání i dalších poslanců. Zároveň uvedl, že Řád národa má okolo 2000 členů.[20] Karel Fiedler následně hnutí opět opustil a nyní[kdy?] je členem SNČR.[21]

Senátní volby 2016[editovat | editovat zdroj]

Do senátních voleb 2016 hnutí vyslalo dva zástupce. V obvodu č. 4 - Most to byl herec a podnikatel Jiří Maria Sieber[22] a v obvodu č. 25 - Praha 6 tiskový mluvčí Martin Šalek.[23]

Strana konzervativní pravice[editovat | editovat zdroj]

V roce 2019 po příchodu nových lidských pravicových zdrojů, a především z iniciativy předsedy hnutí Josefa Zicklera a Ing. Mgr. Miroslava Šůse vzniká pracovní skupina, která pod garancí profesora Dr. Vladimíra Kajlika Ph.D. MSI, vytvoří koncept klasického pravicového uskupení konzervativního charakteru na základech T. G. Masarykovy politicko-filosofické koncepce, tedy jeho tendencí humanitních, demokratických, náboženských a pozitivistických základů pravicové politiky.  

Výsledkem je změna, kdy vlastenecky konzervativní hnutí se na svém celostátním sjezdu 13. dubna 2019 [24]vyprofilovává do jasného tradičního pravicového konceptu jako „Strana konzervativní pravice – ŘN“ (SKP-ŘN). V čele politického uskupení byl celostátním sněmem potvrzen dosavadní předseda Josef Zickler.


Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Na sociální síti Facebook se strana navenek těší značné popularitě, její oficiální profil má (ke dni 18. ledna 2019) ~268 271 "To se mi líbí" od stejného množství uživatelů.[25] Kolem uskupení se pohybují zejména fyzicky zdatní jedinci, ať již z ozbrojených složek, center bojových umění nebo posiloven.[19]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Seznam politických stran a hnutí - Ministerstvo vnitra České republiky. aplikace.mvcr.cz [online]. 2019-05-06 [cit. 2019-05-09]. Dostupné online. 
 2. Josef Zickler. www.facebook.com [online]. [cit. 2019-05-03]. Dostupné online. (česky) 
 3. a b Peake a spol. už mají název své strany: LIDEM [online]. Lidové noviny [cit. 2012-05-03]. Dostupné online. 
 4. MVČR: Seznam politických stran a hnutí
 5. a b LIDEM zveřejnilo programové priority. Chtějí slušnost, Lidové noviny, 8. června 2012
 6. Štěpán Malát: Co je Řád národa, ze kterého měl být jeden z útočníků na Feriho?, Fórum24, 22. 4. 2019
 7. ZICKLER, Josef. VELIKONOČNÍ PONDĚLÍ S DOMINIKEM FERIM. www.facebook.com [online]. [cit. 2019-05-03]. Dostupné online. (česky) 
 8. VÁLKOVÁ, Hana. LIDEM má logo, navrhl ho devatenáctiletý student. iDNES.cz [online]. 2012-06-22 [cit. 2012-06-29]. Dostupné online. 
 9. HARDOŠ, Jiří. Falešná registrace LIDEM byla vadná, Peake může být v klidu. Novinky.cz [online]. 2012-05-18 [cit. 2012-06-29]. Dostupné online. 
 10. Šéfkou strany LIDEM se podle očekávání stala Karolína Peake [online]. ceskenoviny.cz, 2012-11-03 [cit. 2012-11-03]. Dostupné online. 
 11. Potvrzeno: Peake na obraně, Stanjura na dopravě, Mlsna v čele legislativní rady, Patria online, 12.12.2012
 12. Suchá skončila v LIDEM, nezaplatila příspěvky. Novinky.cz [online]. 2013-08-04 [cit. 2013-08-04]. Dostupné online. 
 13. Předsednictvo LIDEM vyzvalo své ministry k podání demise, Český rozhlas, 20.12.2012
 14. a b LIDEM zůstává ve vládě, zrušila usnesení o odchodu ministrů, deník.cz, 9.1.2012
 15. {title}. www.lidem.cz [online]. [cit. 23-10-2013]. Dostupné v archivu pořízeném dne 29-10-2013. 
 16. http://www.lidovky.cz/novi-pohrobci-veci-verejnych-strana-se-dal-tristi-fvc-/zpravy-domov.aspx?c=A140220_172328_ln_domov_ml
 17. http://domaci.eurozpravy.cz/politika/87493-cesko-ma-novy-politicky-subjekt-z-lidem-je-vize-2014-co-nabizi/
 18. a b Štěpán Malát, Co je Řád národa, ze kterého měl být jeden z útočníků na Feriho?, Forum24, 22. 4. 2019
 19. a b Petr Juna, Co je zač Řád národa? Jeho sympatizant je podezřelý z útoku na Feriho, Seznam Zprávy, 23.4.2019
 20. Poslanec Fiedler odchází z Úsvitu do hnutí Řád národa [online]. tyden.cz [cit. 2016-06-10]. Dostupné online. 
 21. http://www.blesk.cz/clanek/volby-volby-2017/470465/uspel-s-okamurou-sel-po-uprchlicich-ted-poslance-fiedlera-laka-robejsek.html
 22. Do senátních voleb letos zamířilo 233 kandidátů [online]. 2016-08-02 [cit. 2016-08-04]. Dostupné online. 
 23. Čuňas, nebo baletní mistr? Tři bitvy o místa do Senátu za pražské obvody. iDNES.cz [online]. 2016-06-15 [cit. 2016-08-04]. Dostupné online. 
 24. Transformace strany SKP-ŘN. www.facebook.com [online]. [cit. 2019-05-03]. Dostupné online. (česky) 
 25. https://www.facebook.com/radnaroda2017/