Bílá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o barvě. Další významy jsou uvedeny na stránce Bílá (rozcestník).
Bílá
Kaučuk, produkt kaučukovníku
Kaučuk, produkt kaučukovníku
Polygrafické vzorníky
CMYK0; 0; 0; 0 )
LAB100 %; 0; 0 )
Technické vzorníky
CSSwhite
RGB desítkově255; 255; 255 )
RGB šestnáctkově#ffffff
HSV0 °; 0 %; 100 % )

Bílá (básnicky běl) je barva, kterou oko vnímá v případě, že z daného směru přichází světlo všech barev. (Jejím nejtmavším odstínem je černá[zdroj⁠?], která vzniká tím, že do oka nedopadá žádné světlo.) Dojmu bílé barvy lze dosáhnout také smícháním (tzv. aditivním mícháním) základních barev spektra (červená, zelená, modrá), neboť právě na tyto barvy je lidské oko citlivé.

Vlastnosti bílého světla[editovat | editovat zdroj]

Až do doby Isaaca Newtona popisoval převažující vědecký názor bílou jako základní barvu, ze které vznikají ostatní barvy tím, že se k bílému světlu přimíchá cosi, co ho zbarví. Newton navrhl pokus, při kterém světelným hranolem rozložil bílé světlo v barevné spektrum, které dalším hranolem spojil opět do bílého světla. Tím dokázal, že naopak barevné světlo je základní a bílé světlo vzniká smíšením světla všech barev.

V běžném životě se za bílé světlo dá považovat jak denní (sluneční) světlo, tak umělé osvětlení pomocí žárovek, zářivek apod. Je ovšem zřejmé, že tyto druhy světla nejsou „stejně bílé“. Např. světlo žárovky má proti zářivce výrazně žlutější odstín. Takové odstíny bílého světla jsou popisovány tzv. barevnou teplotou. Tento parametr udává teplotu, které odpovídá záření absolutně černého tělesa o příslušném odstínu. Např. běžná žárovka vydává světlo odpovídající absolutně černému tělesu o teplotě asi 2850 K, takže se říká, že „barevná teplota běžné žárovky je 2850 K“. Denní světlo má typickou barevnou teplotu asi 5400 K, ale tato hodnota závisí na mnoha podmínkách (denní době, počasí, sluneční aktivitě apod.).

Existují také standardy bílého světla. Mezinárodní komise pro osvětlování (CIE) určila sérii standardních osvětlení (označovaná jako série D). Např. osvětlení D65, původně nastavené podle barevné teploty 6500 K, reprezentuje standardní denní světlo.

Počítačové monitory již dnes obvykle umožňují nastavit odstín zobrazovaných barev právě pomocí volby barevné teploty (typicky z několika málo přednastavených hodnot). Tuto hodnotu pak elektronika monitoru použije pro výpočet parametrů zobrazované bílé barvy.

Použití a symbolika bílé barvy[editovat | editovat zdroj]

Bílá v malířství[editovat | editovat zdroj]

Pokud hovoříme o oleji či temperové malbě mluvíme o bělobě (běloba titanová…).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOUSER, Pavel. Asociační test: Barvy a světové strany. www.scienceworld.cz [online]. [cit. 2019-07-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]