Zlatá barva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zlatá barva
Polygrafické vzorníky
CMYK0; 16; 100; 0 )
Technické vzorníky
CSSgold
RGB desítkově255; 215; 0 )
RGB šestnáctkově#FFD700
HSV50; 100; 100 )
Zlaté nugety.

Zlatá barva symbolizuje vznešenost, bohatství a moc.

Význam[editovat | editovat zdroj]

V Egyptě ji odedávna spojovali s bohem slunce Re a s obilím, na kterém závisel život. Dodnes je v mnoha zemích v součástích různých důležitých ceremoniálů. Pro starověké Řeky byla symbolem rozumu a nesmrtelnosti. Ztělesňovalo ji zlaté rouno, které podle pověstí našel Iásón zavěšené na stromě života.

Mnohá umělecká díla zlatou barvou dokazují svoji nadčasovost, originalitu. Například sochař Olbram Zoubek považoval zlato za symbol hodnoty a věčnosti a dával je do kontrastu se surovým materiálem plastik z „banálního“ cementu.[1]

Zobrazení a použití[editovat | editovat zdroj]

Zlato nemá jednu barvu, ale jeho lesklý kovový povrch odráží v závislosti na okolnostech světlo celé škály odstínů žluté a dalších barev. Běžnými barvami se zlatá znázorňuje některým odstínem žluté nebo se zlatý vzhled imituje kombinací více odstínů.

Pro úpravu povrchů se také používají metalické barvy, které místo (vedle) pigmentu obsahují kovový prášek (například mosazný). Skutečné zlaté barvy, známé například z iluminací středověkých rukopisů, se dosahuje zlacením plátkovým zlatem, kdy se na povrch nalepí velmi tenká fólie pravého zlata, případně jeho levnější náhražka zvaná metál.

V heraldice je zlatá barva jedna z tinktur užívaných na znacích a erbech. Zobrazuje se žlutou barvou nebo tečkováním. Při popisu znaku se používá označení „zlatá“, neboť žlutá a bílá reprezentují heraldické kovy zlato a stříbro.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]