Diskuse s wikipedistkou:Zorka Sojka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Budete-li mít jakékoliv otázky, neváhejte se na mě obrátit na mé diskusní stránce. Můžete se také dotázat celé komunity na pro to určené stránce. S přáním příjemného zbytku dne, --Martin Urbanec (diskuse) 27. 9. 2018, 11:30 (CEST)

Jak postupovat při opravách[editovat zdroj]

Hezký den, mám radost, že jste se hezky vrhla do oprav v článku Dědeček je lepší než pes! Jde Vám to skvěle. Mám jednu malou radu – když najdete a opravíte někde chybu, neklikejte hned na tlačítko „Zveřejnit změny“, ale dočtěte článek nejprve do konce, odhalte a rovnou opravte všechny další chyby a pak to vše kliknutím „zveřejněte“ najednou. Zachová to pak přehlednější historii verzí daného článku a taky to ušetří čas jak Vám, tak lidem, co kontrolují poslední změny. Zdraví a na Vaše další editace se těší --Vojtěch Veselý (diskuse) 3. 10. 2018, 12:36 (CEST)

Učíme se diskutovat[editovat zdroj]

Dobrý den, chválím Vaši osobní stránku, povedla se :-) a posílám cvičný diskusní vzkaz. Zdraví --Podzimní kurzista (diskuse) 21. 11. 2018, 16:31 (CET)

Reakce se píše takto. --Podzimní kurzista (diskuse) 21. 11. 2018, 16:33 (CET)
Cvičně děkuji. --Zorka sojka (diskuse) 21. 11. 2018, 16:48 (CET)

info k CP[editovat zdroj]

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

© Dobrý den, oceňujeme Váš příspěvek, ale bohužel nemůžeme přijmout text chráněný autorským právem převzatý bez dovolení z webových stránek či odjinud. Podívejte se, prosíme, na stránku Jaroslav Houf (fotograf), a pokud jste autorem původního díla nebo máte od autora svolení k dalšímu šíření podle licencí GFDL a CC-BY-SA 3.0, doložte to prosím e-mailem obsahujícím svolení autora. K Vámi vloženému textu byla vznesena námitka, že se nápadně podobá textu z: https://www.e15.cz/magazin/patrani-po-predcich-privedlo-fotografova-syna-k-masovemu-vrahovi-835806

Užitečné rady o přispívání do Wikipedie a o některých základních pravidlech najdete na stránkách Wikipedie:PrůvodceNápověda:Jak vytvořit článek. Díky za pochopení.

--Khamul1 (diskuse) 20. 12. 2018, 15:38 (CET)

Metuzalémova absolventská hvězda[editovat zdroj]

Děkuji Vám za milé vyznamenámí.--Zorka Sojka (diskuse) 16. 1. 2019, 17:14 (CET)

Nováček[editovat zdroj]

Děkuji za milé ocenění.--Zorka Sojka (diskuse) 16. 1. 2019, 17:16 (CET)

Kostel Panny Marie Utěšitelky (Karlovy Vary-Dalovice)[editovat zdroj]

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

© Dobrý den, oceňujeme Váš příspěvek, ale bohužel nemůžeme přijmout text chráněný autorským právem převzatý bez dovolení z webových stránek či odjinud. Podívejte se, prosíme, na stránku Kostel Panny Marie Utěšitelky (Karlovy Vary-Dalovice), a pokud jste autorem původního díla nebo máte od autora svolení k dalšímu šíření podle licencí GFDL a CC-BY-SA 3.0, doložte to prosím e-mailem obsahujícím svolení autora.

Užitečné rady o přispívání do Wikipedie a o některých základních pravidlech najdete na stránkách Wikipedie:PrůvodceNápověda:Jak vytvořit článek. Díky za pochopení.

--Khamul1 (diskuse) 9. 2. 2019, 19:23 (CET)

Wikikytička[editovat zdroj]

Wikikytička[editovat zdroj]

Infobox - opera[editovat zdroj]

Chyba byla v šabloně, opraveno --Gampe (diskuse) 21. 2. 2019, 17:28 (CET)

Tak vida! Děkujeme. --Zorka Sojka (diskuse) 21. 2. 2019, 17:57 (CET)

Vyznamenání[editovat zdroj]

Pěkně děkuji. --Zorka Sojka (diskuse) 20. 3. 2019, 10:27 (CET)

Nefunkční mapa památek[editovat zdroj]

Zdravím Vás, chybu s nefunkční mapou památek jsem snad opravil, byla v aktualizačním procesu. Vynutil jsem jeho spuštění, během chvíle by snad měly články z Mapy smazat. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 28. 3. 2019, 08:41 (CET)

@Martin Urbanec: Jsou pryč! Bezva, díky, zdravím, --Zorka Sojka (diskuse) 28. 3. 2019, 08:49 (CET)

Boj s tabulkou[editovat zdroj]

@Martin Urbanec, Matěj Suchánek: Dobrý den, pánové, promiňte, jestli se na vás obracím nevhodně (možná bych měla spíše psát na "Potřebuji pomoc"), jste ale jediní, které znám osobně z kurzu, tak si troufám. V poslední době jsem začala popisovat altány, vyhlídky, kříže atd. v karlovarských lázeňských lesích a parcích, protože si myslím, že jsou skutečně zajímavé. Ráda bych k nim udělala samostatnou stránku jako seznam, čímž by se jejich počet (nebo lépe řečeno bezpočet) zpřehlednil. Inspirovala mě k tomu stránka “Seznam kulturních památek”. Začala jsem něco tvořit na svém pískovišti, ale s tabulkou dost bojuju.

Zaprvé si tabulka dělá co chce co se týče šířky jednotlivých sloupců, zadruhé bych ráda vycentrovala obsah sloupců “Fotografie” a snad i “Postaveno”, a také bych měla ráda odkaz od souřadnic hned na mapku. Jenže nevím jak se to dělá. Třeba jsem si vybrala i špatnou tabulku, ale lepší si vybrat neumím. Možná tam píšu i nesprávný formát souřadnic.

Mohli byste mně, prosím, poradit nebo třeba patřičnou lepší tabulku přímo nasadit do mého pískoviště? Stačilo by mi záhlaví a ukončení a první dva řádky, to už bych si pak, doufám, uměla doplnit. Ještě link na pískoviště, kde je k vidění moje dosavadní snaha: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedistka:Zorka_Sojka/P%C3%ADskovi%C5%A1t%C4%9B_2 (Wikipedistka:Zorka Sojka/Pískoviště 2) Omlouvám se, jestli obtěžuji zrovna v létě v době dovolené. Doufám, že ne velmi. Zdravím, --Zorka Sojka (diskuse) 3. 8. 2019, 16:45 (CEST)

Zdravím vás. Váš záměr se mi velmi líbí, pokusím se vám s tím poradit.
Postupně:
  • Nápovědu ke tvorbě tabulek (ve wikikódu) naleznete na stránce Nápověda:Tabulky. Jak vidíte, budete muset používat výhradně editor wikitextu.
  • šířky jednotlivých sloupců – tohle je problematické. Různí uživatelé používají různá zařízení (mobil, laptop...), různé prohlížeče (Firefox, Chrome, Opera...) s různými rozměry obrazovky. Každý tak vidí Wikipedii jinak a je nutné hledat kompromis. Pokud se podíváme na (jinak docela populární) seznamy kulturních památek, tam šířky sloupců nejsou nijak nastavené, pouze tabulka je příkazem style="width: 100%" natáhnuta napříč celou stránkou a obrázek má pevnou velikost 150x150px. Nicméně pokud to chcete vědět, šířku sloupce nastavíte (nejlépe v záhlaví) takto:
    ! style="width: [číslo][jednotka]" | Text, jednotku vyberete z Kaskádové styly#jednotky délky (nejčastěji px nebo %)
  • vycentrovala obsah sloupců – tento příkaz by měl stačit: | align="center" | obsah sloupce. Pomoct si můžete i tím, že všem obrázkům nastavíte stejnou pevnou velikost, a taky klasickým zalomením <br />, které v tabulkách za určitých podmínek funguje spolehlivě.
  • odkaz od souřadnic – použijte šablonu {{Souřadnice}} takto: {{Souřadnice|50.2166697|12.8899333|typ=landmark}}.
Poznámka na konec: jak je napsáno v nápovědě, Nepoužívejte složité styly nebo grafické úpravy, pokud to není zcela nezbytné. [...] Jednotný vzhled Wikipedie je důležitý! Mám na mysli zejména podbarvení prvního sloupce (nevím, jestli je to úmysl). S nějakým propracovaným designem si tedy moc nelamte hlavu a hlavně jím neztrácejte moc času (nechci vás odrazovat, ale upřímně, málokdo to ocení).
Doufám, že jsem pomohl, neváhejte se ptát dál. --Matěj Suchánek (diskuse) 3. 8. 2019, 20:42 (CEST)
@Matěj Suchánek: Díky moc, Matěji, pokusím se s tím poprat. No ale nevím, nevím. Hned je tu jeden dotaz: Znamená to asi začít úplně novou tabulku, že? --Zorka Sojka (diskuse) 3. 8. 2019, 21:10 (CEST)
Dobrý večer, omlouvám se, že jsem Vám vlezl na pískoviště. U první položky jsem doplnil šablonu pro souřadnice a příklad onoho zalomení, o kterém píše Matěj Suchánek. Jako inspiraci Vám přikládám odkaz na německou Wikipedii. Zdraví --Lubor Ferenc (diskuse) 3. 8. 2019, 22:15 (CEST)
@Lubor Ferenc: Jo ahá! Já na to nemohla přijít. Moc děkuji. Ale zatím to s těmi souřadnicemi nefunguje, to asi až to nebude na pískovišti, ale v reálu? Dík i za link na německou Wikipedii. Myslela jsem, že jsem vymyslela něco světoborného, ale jak vidět, na Němce nemám :-). Přeji hezký večer. --Zorka Sojka (diskuse) 3. 8. 2019, 23:03 (CEST)
Předběhli vás ale jen o pár týdnů... --Matěj Suchánek (diskuse) 4. 8. 2019, 11:51 (CEST)
To určitě neznamená, takhle je to určitě v pořádku. Možná bych ze záhlaví odstranil text psaný velkými písmeny, nevypadá to hezky a jenom to opakuje, co je napsané v nadpisu. --Matěj Suchánek (diskuse) 4. 8. 2019, 10:05 (CEST)
@Matěj Suchánek: Dobrý den, Matěji, s těmi souřadnicemi jsem si představovala, že když na odkaz kliknu, dostanu se na nějakou podrobnější mapku, že si každý hned dokáže představit, kde přibližně to je. @Lubor Ferenc: mi poslal odkaz na německou Wikipedii (viz výše), kde něco takového šikovného je. Dalo by se to v našem případě použít?
Co se týče toho dvojitého nadpisu, vím o tom, zatím je stránka jen polotovar, mám v úmyslu jednotlivé odstavce/tabulky ještě oddělit kratšími texty, a pak by ta duplicita již neměla vadit. Ale pořád je to jen záměr, třeba to ve výsledku bude jinak. V každém případě díky za péči. Ještě jeden dotaz: Kde bych našla přehled s barvami pro tabulky? Vím, že jste o tom psal, rozhodně nechci porušovat zvyky WIKI, ale ráda bych to vyzkoušela. Nebo je to stejná kombinace čísel a písmen jako má typ RGB nebo CMYK či jiné? Díky, zdravím, --Zorka Sojka (diskuse) 4. 8. 2019, 11:18 (CEST)
V pořádku, je to pískovišti, tudíž jenom koncept.
S těmi souřadnicemi si nejsem jistý, jak to myslíte. Když v tom seznamu na německé wiki kliknu na (Lage), jsem přesměrován na postarší službu, která odkazuje na různé mapy, úplně stejně jako pomocí naší šablony (50°13′0,01″ s. š., 12°53′23,76″ v. d.). Existuje novější alternativa <maplink latitude="50.2166697" longitude="12.8899333"/>, která po kliknutí ukáže mapu rovnou (zatím se to moc nepoužívá, ale proč to nezkusit). Není ale snadné to rozchodit (návod), takže se zatím moc nepoužívá.
Barvy se dělají pomocí klíčových slov nebo RGB nějak takto style="background-color: [název nebo #rgb]", viz Kaskádové styly#barvy. --Matěj Suchánek (diskuse) 4. 8. 2019, 11:51 (CEST)
@Matěj Suchánek: Díky, zkusím, --Zorka Sojka (diskuse) 4. 8. 2019, 11:55 (CEST)
@Matěj Suchánek: Reakce po vašem upřesnění: Aha, takže to raději zkoušet nebudu :-). --Zorka Sojka (diskuse) 4. 8. 2019, 12:02 (CEST)

Dolní Lukavice[editovat zdroj]

Děkuji za vaši editaci na Wikipedii a doplňování článků. Dovoluji si upozornit na závěrečnou sekci (zkratka: WP:ZS), která je důležitá pro každý dobrý článek. Pořadí sekcí je dáno dvěma variantami, u článku Dolní Lukavice byla použita 2. varianta – tedy byla v pořádku a nebyl důvod ji měnit. Literatura – v této sekci by měly být doporučené neinternetové zdroje, a to i když byly uvedeny v článku (kde je citováno z dané části), nebo mohou sloužit čtenáři jako další zdroj informací. Nebyl důvod rušit! Související články – vkládáme další seznam článků z Wikipedie, které s článkem podstatně souvisí a také protože v článku na ně neodkazujeme. Pokud nějaké části odstraňujete je dobré uvést důvod jejich odstranění. Ve vašem případě jste jen provedla: doplnění – vložení šablony Podrobně. Jako doplnění odstranění závěrečné sekce nepovažuji! Ikcur (diskuse) 29. 9. 2019, 15:04 (CEST)

@Ikcur: Dobrý den, díky za upozornění. Rozhodně bych však na svoji obhajobu chtěla říci, že jsem ani v nejmenším nezasahovala do závěrečné sekce Odkazy. Jedinou změnu, kterou jsem v článku udělala, bylo doplnění nadpisu úrovně 2 "Rozvodna Přeštice" a vložení jednořádkového textu a šablony Podrobně do této kapitoly. Když se dívám do provedených změn, vůbec je nechápu. Jedině mě napadá editační konflikt, ale nevím (S kým? Prý se to nedá dohledat?). Také jsem ROZHODNĚ neupravovala z dobrého na špatné původní překlepy ve slově "obhosodařovyla" v části Historie. Jak říkám, vůbec tomu nerozumím. Vím, že část Odkazy na konci článku je důležitá, a vždy toto ve svých článcích respektuji. Nikdy bych nic takového nikomu nesmazala. Jediné, co mě ještě napadá je, že se mně, důchodkyni, již klepou ruce, a nějak jsem na něco ťukla, aniž bych si to uvědomila. Je-li tomu tak, asi bych měla přestat přispívat do Wikipedie. Slovo "obhosodařovyla" opravím a ještě jednou díky za sdělení. Zdravím, --Zorka Sojka (diskuse) 29. 9. 2019, 15:51 (CEST)
@Zorka Sojka: Jistě, stane se nedopatřením, edit. konflikt ap. Pak je dobré před Zveřejnit změny kliknout pod rámečkem na Zkontrolujte si změny a ujistit se zda jsme se neuklepli. Nebo na Ukázat náhled, abychom věděli jak to vypadá. Ono někdy najdete i další chybu, kterou lze opravit a nemusíte znova editovat stránku neboť se můžete vrátit do editace bez uložení předchozích změn. Jsem osobně velmi rád, že přispíváte a máte dobré příspěvky. Upozornění berte jako opáčko, ne jako výtku. A nadále : Editujte s odvahou!! --Ikcur (diskuse) 29. 9. 2019, 16:06 (CEST)
@Ikcur: Tak, a teď došlo k jistému editačnímu konfliktu, neboť na mě z PC vyskočila hláška. Psala jsem Vám ještě doplnění, odeslala, a ono, jak vidno, zmizelo. Píši tedy znovu. Chtěla jsem opravit onen překlep "obhosodařovyla", ale zjistila jsem, že v kapitole Historie je mnohem větší rozdíl mezi verzí z 27. 9. 2019, 22:58 (Mickapr) a tou mojí z 29. 9. 2019, 12:49 (Zorka Sojka). Momentálně jsem naprosto ztratila nadšení pro heslo "Edituj s odvahou!", a tak Vás prosím, jestli byste to upravil Vy; netroufám si na to. Tlačítko Ukázat změny používám skoro vždy před zveřejněním. Myslím ale, že jsem ho dnes nepoužila, dopsání názvu kapitoly a vložení jedné malé šablony jsem považovala za prkotinu. Jo, člověk se pořád učí .... Ještě jednou moc díky a srdečně zdravím, --Zorka Sojka (diskuse) 29. 9. 2019, 16:28 (CEST)