Šablona:=

Tato stránka je zamčena pro neregistrované a nové uživatele
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

=

Tato šablona se používá, pokud je třeba do (nepojmenovaného) parametru šablony vložit rovnítko, jako součást předávané hodnoty nebo pokud je ve switch funkci použito rovnítko jako zjišťovaná hodnota.

Tato funkce však již je implementována přímo v MediaWiki (od verze 1.39), a tato šablona je tedy jen zastaralý technický pozůstatek, který se ve skutečnosti nepoužívá. Vizte mw:Help:Magic words#Other.

Problém

Někdy se stane, že do vstupu nějaké šablony je potřeba vložit hodnotu, jejíž součástí už je i znak „=“. A pokud navíc jde o nepojmenovaný (anonymní) parametr (např. {{para|1}), je potřeba rovnítko ošetřit.

Například pro šablonu {{malé}} a text „X=Y“:

záměr a potíž

Intuitivně by se chtělo vložit klasické {{malá|X=Y}}, to ale nebude fungovat, to je právě ta potíž: Takto je totiž text zpracován jako přiřazení hodnoty „Y“ k parametru |X = , který ale v šabloně není definován, tedy je ignorován a zadávaná hodnota se nijak neprojeví. Nejen že naše hodnota šabloně vůbec nebyla předána, navíc vstup |1 stále zůstává nezadán, přitom nejspíše očekáván jako povinný. Zkrátka to není to, co se chce.

řešení touto šablonou

Alternativy

Existuje několik alternativních řešení:

hodnotu přiřadit jako do pojmenovaného vstupu

I do anonymních-číselných vstupů lze přiřazovat hodnoty, do jejich názvu:

Takovéto zadání je skutečně funkčním řešením, protože „vyhrazený znak =“ je potřeba kvůli přiřazení hodnoty do parametru, což se první skutečně takto zpracuje. V dalším textu z předávané hodnoty už se žádné vyhrazené znaky nevyhledávají, druhý a případně další znaky „=“ už jsou součástí běžného textu.

Takto výslovně-pojmenovaně pak lze dokonce i číslované parametry zadávat v jiném pořadí, než jak by byly požadovány v přirozeném sledu neoznačených.

použít zástupnou entitu znaku

Obecně jsou znaky na počítači jen zobrazením číselných hodnot (ASCII), ty lze zapsat pomocí entit. Znak „=“ tedy buď dekadicky = anebo hexadecimálně =.

obalit nowiki

  • {{malé|X<nowiki>=</nowiki>Y}}