Wikipedie:Subpahýl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Subpahýl je torzo textu, které nelze považovat ani za neplnohodnotný článek – tzv. pahýl, a proto je nutné jej v omezené lhůtě upravit nebo smazat.

Jestliže pahýly jsou ošklivými kačátky Wikipedie, pak jsou subpahýly jejich nevysezená vejce. Jsou to krátké útržky informací, které by v tomto stavu neměly zůstávat po delší dobu, protože jejich relevance k danému tématu je velmi malá či žádná. Správa subpahýlů je částí každodenní údržby Wikipedie; není-li subpahýl rozšířen, bývá po týdnu smazán procesem Odloženého smazání. Články, které nejsou ani subpahýly, bývají mazány okamžitě. Naopak pahýly se nemažou, protože z nich může časem vzniknout kvalitní článek.

Rozdíl mezi pahýlem a subpahýlem[editovat zdroj]

 • Pahýly jsou v podstatě dostatečně dlouhé na to, aby obsahovaly částečnou informaci. Subpahýly nejsou obyčejně delší než slovníková definice nebo jsou pouhou zprávou o existenci objektu a zpravidla obsahují pouze informace, které by věděl každý. Viz Wikislovník.
 • Pahýl je obvykle možné snadno rozšířit, protože obsahuje základní informace pro stavbu mnohem delšího článku. Jako kdybyste požádali zedníka, aby nakreslil dům – dostanete celkem přesný půdorys. Subpahýly obsahují velmi málo informací, nebo ještě hůře, špatné či zavádějící informace. Jako byste žádali tříleté dítě, aby namalovalo dům. Dostanete čtverec místo domu a trojúhelník místo střechy.
 • Pahýly jsou většinou vytvářeny někým, kdo buď plánuje rozšířit jej později sám nebo si přeje, aby byl jeho článek rozšířen jiným uživatelem, který o daném tématu ví víc. Subpahýly jsou obvykle tvořeny jen proto, že je vytvořit lze, a jejich autor je opustí, aniž by je dále sledoval.

Příklady[editovat zdroj]

Vytvořené pouze pro ukázku (letadlo) / převzaté z článku (počítač)

Pahýl Subpahýl

Letadlo je motorový stroj, který létá vzduchem. Bylo sestrojeno bratry Wrightovými roku 1903. Je schopné letu, protože jeho křídla vytvářejí díky svému tvaru vztlak.

V dnešní době způsobila modelová řada letadel Boeing 747 revoluci v letecké dopravě, neboť učinila mezikontinentální lety nejen možnými, ale zcela běžnými.

Letadla jsou létající stroje s křídly.

Počítač je v informatice elektronické zařízení, které zpracovává data pomocí předem vytvořeného programu. Současný počítač se skládá z hardware, které představuje fyzické části počítače (procesor, klávesnice, monitor atd.) a ze software (operační systém a programy).

Počítač je zpravidla ovládán uživatelem, který poskytuje počítači data ke zpracování prostřednictvím jeho vstupních zařízení a počítač výsledky prezentuje pomocí výstupních zařízení. V současnosti jsou počítače využívány téměř ve všech oborech lidské činnosti.

Počítač zpracovává informace pomocí myši. Ve dvojkové soustavě.

Co dělat se subpahýlem[editovat zdroj]

Je několik způsobů, jak naložit se subpahýlem, aby byl vylepšen, přesunut někam, kde bude užitečnější, nebo úplně smazán:

Rozšířit alespoň na pahýl[editovat zdroj]

Doplňte a rozšiřte obsah subpahýlu, přičemž nezapomínejte na následující:

 1. Text uveďte pokud možno jasnou a výstižnou definici či základní charakteristikou tématu (názvu) článku. Napište například, čím se daná osoba proslavila, kde se dané místo nachází a čím je známé, základní údaje o dané události a kdy k ní došlo apod. Dobrá definice nebo popis může povzbudit případné přispěvatele tím, že nastíní hranice článku a nepřímo shrnuje, co je zapotřebí doplnit. Dobrým popisem by bylo například: „Salvador Allende byl prezidentem Chile mezi lety 1970 a 1973.“
 2. Snažte se poskytnout víc, než jen pouhou definici – alespoň o trošku víc.
 3. Abyste si usnadnili práci s rozšiřováním subpahýlu, můžete připojit a citovat odkazy k danému tématu v knihách, časopisech či novinách; jestliže je článek obsahuje, navštivte je; nebo můžete informace k danému tématu vyhledat pomocí Googlu.
 4. Řiďte se pravopisnými pravidly. Pište v celých, jasných větách.
 5. Ujistěte se, že ke vhodným slovům byl doplněn odkaz, viz Nápověda:Vnitřní odkazy. Např.: „Salvador Allende byl prezidentem Chile mezi lety 1970 a 1973.“
 6. Pokud se nepodařilo rozšíření dovést na úroveň plnohodnotného článku, opatřete jej šablonou {{pahýl}}.

Použít text na doplnění jiného článku[editovat zdroj]

Podrobnější nápovědu naleznete na stránce Wikipedie:Slučování a přesun stránek.
 1. Vložte obsah subpahýlu do vhodného článku (pokud v něm daná informace již není obsažena). Do shrnutí editace vložte odkaz na subpahýl.
 2. Nahraďte subpahýl přesměrováním na daný článek.
 3. Zkontrolujte, jestli jste přesměrováním nevytvořili dvojité přesměrován – klikněte na stránce přesměrování na „Odkazuje sem“ v levém menu nástrojů. Pokud je v seznamu nějaké přesměrování, je ho potřeba upravit vložením odkazu přímo na cílový článek.

Přesunout slovníkové definice do Wikislovníku[editovat zdroj]

Podrobnější nápovědu naleznete na stránce Nápověda:Přesun článku na jiný projekt.

Označit ke smazání[editovat zdroj]

 1. Jestliže je obsah naprosto přebytečný a triviální (nejedná se ani o subpahýl), můžete jej navrhnout na rychlé smazání.
 2. Subpahýl označte šablonou {{subst:Subpahýl}}odloženému smazání. Bude tak poskytnuta týdenní lhůta k rozšíření, poté některý správce posoudí, zda se skutečně jedná o subpahýl, a stránku smaže.
 3. V případě sporu o tom, zda je článek pahýl nebo subpahýl, nechte článek označen jako pahýl a pokuste se spor vyřešit v diskusi.

Související články[editovat zdroj]