Wikipedie:Subpahýl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jestliže pahýly jsou ošklivými kačátky Wikipedie, pak jsou subpahýly jejich nevysezená vejce. Jsou to krátké útržky informací, které by v tomto stavu neměly zůstávat po delší dobu, protože jejich relevance k danému tématu je velmi malá či žádná. Správa subpahýlů je částí každodenní údržby Wikipedie; není-li subpahýl rozšířen, bývá po týdnu smazán procesem Odloženého smazání. Články, které nejsou ani subpahýly, bývají mazány okamžitě. Naopak pahýly se nemažou, protože z nich může časem vzniknout kvalitní článek.

Rozdíl mezi pahýlem a subpahýlem[editovat | editovat zdroj]

 • Pahýly jsou v podstatě dostatečně dlouhé na to, aby obsahovaly částečnou informaci. Subpahýly nejsou obyčejně delší než slovníková definice nebo jsou pouhou zprávou o existenci objektu a zpravidla obsahují pouze informace, které by věděl každý. Viz Wikislovník.
 • Pahýl je obvykle možné snadno rozšířit, protože obsahuje základní informace pro stavbu mnohem delšího článku. Jako kdybyste požádali zedníka, aby nakreslil dům – dostanete celkem přesný půdorys. Subpahýly obsahují velmi málo informací, nebo ještě hůře, špatné či zavádějící informace. Jako byste žádali tříleté dítě, aby namalovalo dům. Dostanete čtverec místo domu a trojúhelník místo střechy.
 • Pahýly jsou většinou vytvářeny někým, kdo buď plánuje rozšířit jej později sám nebo si přeje, aby byl jeho článek rozšířen jiným uživatelem, který o daném tématu ví víc. Subpahýly jsou obvykle tvořeny jen proto, že je vytvořit lze, a jejich autor je opustí, aniž by je dále sledoval.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Vytvořené pouze pro ukázku (letadlo) / převzaté z článku (počítač)

Pahýl Subpahýl

Letadlo je motorový stroj, který létá vzduchem. Bylo sestrojeno bratry Wrightovými roku 1903. Je schopné letu, protože jeho křídla vytvářejí díky svému tvaru vztlak.

V dnešní době způsobila modelová řada letadel Boeing 747 revoluci v letecké dopravě, neboť učinila mezikontinentální lety nejen možnými, ale zcela běžnými.

Letadla jsou létající stroje s křídly.

Počítač je v informatice elektronické zařízení, které zpracovává data pomocí předem vytvořeného programu. Současný počítač se skládá z hardware, které představuje fyzické části počítače (procesor, klávesnice, monitor atd.) a ze software (operační systém a programy).

Počítač je zpravidla ovládán uživatelem, který poskytuje počítači data ke zpracování prostřednictvím jeho vstupních zařízení a počítač výsledky prezentuje pomocí výstupních zařízení. V současnosti jsou počítače využívány téměř ve všech oborech lidské činnosti.

Počítač zpracovává informace pomocí myši. Ve dvojkové soustavě.

Závěr[editovat | editovat zdroj]

Pahýly jsou krátké. Subpahýly jsou velmi, velmi krátké.

Jak opravit subpahýl[editovat | editovat zdroj]

Je několik způsobů, jak naložit se subpahýlem, aby byl vylepšen, přesunut někam, kde bude užitečnější, nebo úplně smazán:

Změňte jej na pahýl[editovat | editovat zdroj]

Doplňte a rozšiřte obsah subpahýlu, přičemž nezapomínejte na následující:

 1. Opatřete jej šablonou {{pahýl}}. Viz Wikipedie:Pahýl.
 2. Řiďte se pravopisnými pravidly. Pište v celých, jasných větách.
 3. Abyste si usnadnili práci s rozšiřováním subpahýlu, můžete připojit a citovat odkazy k danému tématu v knihách, časopisech či novinách; jestliže je článek obsahuje, navštivte je; nebo můžete informace k danému tématu vyhledat pomocí Googlu.
 4. Udávejte jasnou, přesnou definici tématu. Vyhněte se mylným definicím. U biografií a článků, kde definice není možná (např. o městech a státech) začínejte jasným, přínosným a informativním popisem předmětu. Uveďte, čím se daná osoba proslavila, kde se dané místo nachází a čím je známé, základní údaje o dané události a kdy k ní došlo apod. Dobrá definice nebo popis může povzbudit případné přispěvatele tím, že nastíní hranice článku a nepřímo shrnuje, co je zapotřebí doplnit. Dobrým popisem by bylo například: „Salvador Allende byl prezidentem Chile mezi lety 1970 a 1973.“
 5. Snažte se poskytnout víc, než jen pouhou definici – alespoň o trošku víc.
 6. Ujistěte se, že ke vhodným slovům byl doplněn odkaz, viz Wikipedie:Průvodce (odkazy). Např.: „Salvador Allende byl prezidentem Chile mezi lety 1970 a 1973.“

Jestli chcete rozšířit subpahýl na plnohodnotný článek[editovat | editovat zdroj]

 1. Udělejte to!

Spojte jej[editovat | editovat zdroj]

 1. Vložte obsah subpahýlu do vhodného článku (pokud v něm daná informace již není obsažena). Vložte odkaz na původní článek do shrnutí editace.
 2. Změňte subpahýl na přesměrování na jiný článek. Vložte odkaz na cílový článek do shrnutí editace.
 3. Zkontrolujte, jestli přesměrováním nevytvoříte dvojité přesměrování. U cílového článku klikněte na „Odkazuje sem“ v levém menu nástrojů. Jakékoli přesměrování, které neukazuje přímo na cílový článek, by mělo být změněno tak, aby byla přebytečná přesměrování odstraněna.

Navrhněte jej na smazání[editovat | editovat zdroj]

 1. Jestliže je obsah naprosto přebytečný a triviální, můžete subpahýl navrhnout na rychlé smazání.
 2. Označte jej šablonou {{Subpahýl}}. Článku tak bude poskytnuta týdenní lhůta k rozšíření, než správce posoudí, zda se skutečně jedná o subpahýl a má být smazán, či nikoliv.
 3. V případě sporu o tom, zda je článek pahýl nebo subpahýl, nechte článek označen jako pahýl a pokuste se spor vyřešit v diskusi.

Jestliže jej smazat nechcete[editovat | editovat zdroj]

 1. Rozšiřte jej na pahýl!
 2. Pokud se vám do toho nechce, označte jej šablonou {{Subpahýl}}. Snad si jej někdo všimne a rozšíří ho.

Přesuňte slovníkové definice do Wikislovníku[editovat | editovat zdroj]

Viz: Wikislovník

Související články[editovat | editovat zdroj]