Europeana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Europeana
Logo
URLhttps://www.europeana.eu/
Komerčníne
Charakter stránkydigitální knihovna
VlastníkEuropeana Foundation
Spuštěno20. listopadu 2008
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Další významy jsou uvedeny na stránce Europeana (rozcestník).

Europeana je internetový projekt souboru evropských digitálních knihoven s naskenovanými obrazy, knihami, filmy a archivy. Projekt vznikl z iniciativy Evropské komise. Ředitelem projektu je Jill Cousins.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Webové stránky zahájily oficiálně provoz 20. listopadu 2008, vzápětí však přestaly fungovat v důsledku přetížení serveru mnohanásobnými přístupy. Po zvýšení kapacity serveru na čtyřnásobek byl v druhé polovině prosince 2008 provoz obnoven.

V první verzi byl přístupný asi milión již dříve veřejně dostupných zdigitalizovaných děl. Více než polovina z nich pocházela z Francie, 10 % z Velké Británie, 1,4 % ze Španělska atd. Jednou z mála přístupných českých položek byl Kodex vyšehradský.

Cílem projektu bylo zpřístupnit do roku 2010, kdy měla být Europeana plně funkční, okolo 10 miliónů děl. V listopadu 2010 obsahoval projekt přes 14 milionů souborů[1] a v roce 2021 několik desítek milionů obrázků a textů a statisíce zvukových a filmových záznamů.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Digitální agenda: Europeana umožňuje on-line přístup k více než 14 milionům děl evropského kulturního dědictví [online]. Evropská komise, 2010-11-18. Dostupné online. 
  2. O nás [online]. Europeana [cit. 2021-11-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]