Diskuse s wikipedistou:Jirka Dl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivy
Archivy:

Growth Newsletter #19[editovat zdroj]

26. 10. 2021, 20:36 (CEST)

Vyznamenání – výzva Wikiklima 2021[editovat zdroj]

Tournesol.png

Strukturované přidávání obrázků bude brzo nasazeno![editovat zdroj]

Přidávání obrázků na české Wikipedii

Milé kolegyně, milí kolegové,

tým Growth finalizoval funkcionalitu přidávání odkazů, a rozhodl se ji nasadit na české Wikipedii nejdříve přespříští pondělí, 29. listopadu 2021. Celkem budou mít nováčci k dispozici dvacet tisíc navržených obrázků k projití. U každého z nich budou moci rozhodnout, zda do článku patří, nebo ne. Aby k tomu měli všechny potřebné podklady, budou si moci zobrazit podrobnější informace, jako například název souboru, jeho popis a popisek či články jinojazyčných Wikipedií, do kterých je vložen. Jelikož si stále nejsme zcela jisti tím, jak moc úspěšní nováčci s přidáváním obrázků budou, rozhodli jsme se omezit množství návrhů, které může jeden nováček během jednoho dne zkontrolovat.

Jak rozhraní v tuto chvíli vypadá je možné si projít v demo videu přiloženému k této zprávě. Jak je zřejmé z videa, v tuto chvíli je stále ještě část rozhraní v angličtině. Nejpozději při nasazení nováčkům ale samozřejmě vše bude i v češtině.

Pokud byste si rádi rozhraní sami vyzkoušeli, můžete se mi ozvat e-mailem na murbanec-ctr@wikimedia.org – rád vám nástroj pro přidávání obrázků aktivuji. V případě libovolného dotazu můžete také napsat na diskusní stránku – rád na něj odpovím.

Ať se daří, --Martin Urbanec (WMF) (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 19. 11. 2021, 15:49 (CET)[odpovědět]

Energy use per person 2019 - OWID-cs.svg[editovat zdroj]

Jirko, neměl by být File:Energy use per person 2019 - OWID-cs.svg spíše v MWh? Osa x by pak byla přehlednější, když by tam ubyly 3 nuly. Ač chápu, že lidi spíše uvažují v kWh. Co myslíš? --Pavouk (diskuse) 12. 1. 2022, 22:11 (CET)[odpovědět]

Asi je to dobrý nápad, já to přebíral všechno z anglických originálů. --Jirka Dl (diskuse) 12. 1. 2022, 22:12 (CET)[odpovědět]
Změnil jsem, podívej se na to (asi musíš předtím vyčistit cache) --Pavouk (diskuse) 12. 1. 2022, 22:57 (CET)[odpovědět]

Emise skleníkových plynů z energie v roce 2016: nesedí součet[editovat zdroj]

"Spotřeba energie v průmyslu představuje 24,2 % všech emisí skleníkových plynů, energie v budovách 17,5 % a v dopravě 16,2 %. Dalších 9,5 % emisí pocházelo z jiného využití energie a 5,8 % tvořily fugitivní emise z výroby fosilních paliv (vše k roku 2016).": to je v součtu asi 73 %. Mělo by to dát 100%, pokud ne, nutno vysvětlit. Resp. chybí Direct Industrial Processes: 5.2%, Waste: 3.2% a "Agriculture, Forestry and Land Use: 18.4%", to je asi 26%, což už dává smysl. Nebo nějak napsat, že součet není 100%, jelikož všechno není jen výroba energie. --Pavouk (diskuse) 12. 1. 2022, 23:20 (CET)[odpovědět]

Strukturované přidávání obrázků je již k dispozici i na počítači[editovat zdroj]

Rozhraní pro přidání obrázků na české Wikipedii

Milé kolegyně, milí kolegové,

na konci listopadu tým Growth na české Wikipedii nasadil strukturované přidávání obrázků. Tím nováčkům umožnil snáze přidat do článků obrázek navržený algoritmem. Nástroj byl donedávna k dispozici pouze na mobilních zařízeních. Jelikož ale funguje dostatečně kvalitně (jen na české Wikipedii bylo přidáno přes šedesát obrázků, a jen osm z nich bylo revertováno), rozhodli jsme se jej zpřístupnit i nováčkům, kteří na Wikipedii přichází z počítače.

Tato změna pravděpodobně povede k zvýšení množství editací uložených skrz tento nástroj. Nemělo by ale dojít k výraznému nárůstu množství revertovaných či jinak závadných editací.

Pokud byste si chtěli rozhraní pro přidávání obrázků vyzkoušet sami, prosím, ozvěte se mi na murbanec-ctr@wikimedia.org – rád vám jej aktivuji. V případě libovolného dotazu týkající se přidávání obrázku mi můžete napsat na diskusní stránku – rád odpovím.

Ať se daří, --Martin Urbanec (WMF) (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 7. 2. 2022, 20:41 (CET)[odpovědět]

Wikikytička[editovat zdroj]

Growth Newsletter #20[editovat zdroj]

16. 3. 2022, 18:11 (CET)