Diskuse s wikipedistou:Jirka Dl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Obsah

Wiki na akademické půdě[editovat zdroj]

Milý kolego, děkuji za zprávu i za Váš text. Mezi možnostmi, jak si spolehlivost článku ověřit, byste měl (asi na prvním místě) uvést to, že většinou se čtenář může podívat na jiné Wiki (IW) a případně porovnat, což je zdaleka nejužitečnější rada.

Obrovská přednost Wikipedie je v tom, že nemusí zastarat, což je osud všech papírových encyklopedií, nejen v technických oborech dost fatální. Sám ji v knížkách i článcích klidně cituju, pokud to stojí za to a jinde to není. Považuju za velkou chybu, že v české Wiki si pedanti prosadili, že se na jiné Wiki nesmí odkazovat, i když odtud skoro každý autor pochopitelně čerpá.

Citovat se ovšem mají cizí myšlenky nebo výsledky, která si člověk vypůjčuje, ale takové to "citační šílenství" je po mém soudu pedantství a rovněž projev formalismu, v humanitních oborech spíše směšný. Nedávno po mně v nějakém anglickém časopise vyžadovali, abych uvedl z kterého vydání Platóna cituju, nakladatele, ISBN a stránku. Přitom takovíhle autoři se odjakživa citují daleko inteligentněji, takže si čtenář dané místo snadno najde v jakémkoli jazyce a vydání. Odkaz (Platon 2003b:17) je opravdu legrační.

Jinak se i Váš text až příliš spoléhá na formální kritéria, která evidentně nefungují a nelze je s dobrým svědomím doporučit. "Dobré" a "nejlepší" články se totiž posuzují podle takových hloupostí, jako je délka článku, absence "červených" odkazů, typografické ptákoviny atd., ale jen minimálně podle toho, zda je článek opravdu dobrý - tj. podle mého srozumitelný, správný a stručný (v tomto pořadí důležitosti). Proto je tohle kritérium prakticky k ničemu. Zkuste se na ty "nejlepší" a "dobré" podívat: většinou se týkají nějakých úplně okrajových témat, vesměs jsou upovídané (včetně anglické a německé) a často málo srozumitelné. Jistý indikátor kvality může být uvedená literatura, z níž už se něco pozná.

Zdraví --Sokoljan 25. 12. 2010, 11:11 (UTC)

A najiných wiki lze odkazovat na jiné wiki?--Juan de Vojníkov 30. 1. 2011, 09:53 (UTC)


Pozvánka na setkání wikipedistů

Pražský sraz Wikipedistů v rámci Dne Magnuse Manskeho se uskuteční
v pátek 28. ledna 2011 od 18 hodin v Café Jehuda, Blanická 12 (ulice nad Mírákem).
Všichni jsou srdečně zváni!

LW logo gold.svg


Pokud máte zájem, tak se zapište a stránku pro případné změny sledujte.


Mohli by jsme probrat tu wiki na akademické půdě. --Juan de Vojníkov 25. 1. 2011, 16:31 (UTC)

SCO[editovat zdroj]

Hmm,

tak koukám, že to chce fakturovat na organizaci. To já jako běžný člen bez souhlasu takhle nemůžu. Tak si to užijte a pozdravujte.--Juan de Vojníkov 20. 6. 2011, 20:53 (UTC)

Myslím, že nic nebrání se tam přihlásit i s nějakou organizací, a zaplatit poplatek převodem ze svého vlastního účtu.--Jirka Dl 20. 6. 2011, 21:02 (UTC)

Nemáš link na ty dráhy?--Juan de Vojníkov 20. 6. 2011, 21:10 (UTC)

https://www.cd.cz/eshop/sporotiket.aspx --Jirka Dl 20. 6. 2011, 21:14 (UTC)

Wow, to jsou čáry. Takže mě čekejte ve vlaku:-)--Juan de Vojníkov 20. 6. 2011, 21:19 (UTC)

Blíží se další wikisraz[editovat zdroj]

LW logo gold.svg
Pozvánka na setkání wikipedistů

3. (snad již opravdu) pravidelný sraz wikipedistů s workshopem se uskuteční
v pondělí 18. července 2011 od 18.30 hodin v Zulu baru, Na bojišti 8, Praha 2, nedaleko stanice metra I. P. Pavlova.
Všichni jsou srdečně zváni!

Pokud máte zájem, tak se zapište a stránku pro případné změny sledujte.


--Juan de Vojníkov 15. 7. 2011, 16:19 (UTC)

Veřejný sektor[editovat zdroj]

BTW viděl si tohle?

Řekl bych, že veřejnej sektor je nějakej zamrzlej. Veřejný sektor byl přeci stvořen, proto aby bylo vše veřejné a teď když přišel public domain a centrální uložiště jako Wikipedie, tak se všichni bráněj. Dyť to může ohromě šetřit náklady a řadě zemí pomoci vzdělávat sví lidi.--Juan de Vojníkov 21. 7. 2011, 14:34 (UTC)

Na sraz jsem nestíhal - byl jsem 14 dnů na dovolené a pak jsem likvidoval resty.
Ta prezentace je dobrá - mimochodem na konci září budeme dělat seminář na OER - viz http://www.czp.cuni.cz/czp/index.php/cz/uvodem/105-akce/pripravovane-akce/665-zveme-na-seminar-open-educational-resources - nemáš taky zájem? --Jirka Dl 28. 7. 2011, 17:05 (UTC)

Rozepře o koncepci NP Šumava[editovat zdroj]

Dobrý den, diskuse u hesla Rozepře o koncepci NP Šumava.--I.Sáček, senior 14. 8. 2011, 15:16 (UTC)

Položky kategorie přírodní park Šárka-Lysolaje[editovat zdroj]

Dobrý den. Odebral jste některé položky z Kategorie:PP Šárka-Lysolaje. Jedná se o typy položek, které jsou do těchto kategorií vkládány systematicky a za již poměrně dlouhou dobu nebyl ohledně jejich vkládání zaznamenán rozpor ani s těmi, kdo se problematikou CHÚ dlouhodobě zajímají, ani s nikým jiným. Ohledně maloplošných CHÚ jsem v tomto směru zaznamenal i jistou a zatím nijak nezpochybněnou podporu, byť by se o nich technicky dalo díky vyššímu stupni ochrany uvažovat, jako o ostrovech vyjmutých. Současně jsou do těchto kategorií vkládány i položky s ochranou přírody sice nesouvisející, ale z hlediska rekreačního účelu parku spoluutvářející (zde myšleno na umělou zříceninu Baba). Než se dostaneme do nějakého sporu, do kterého bychom zatáhli další zúčastněné, rád bych si o tom s Vámi podiskutoval, protože Váš zásah je zásahem do zatím celoplošně fungujícímu systému a tedy jistým precedentem. Předem děkuji za reakci.--Railfort 29. 11. 2011, 14:11 (UTC)

Dobrý den, předně, určitě nechci vytvářet nějaké rozpory, nepovažuji se za žádného wiki guru a vůbec nebudu mít nic proti tomu, abychom dali obě vyndaná území zpět do kategorie. K vyjmutí PP Baba a PP Housle mne vedl fakt, že tyto dvě PP nejsou součástí Přírodního parku Šárka-Lysolaje - udělal jsem dnes základ stránky Přírodní park Šárka-Lysolaje a právě přitom jsem zjistil tuto skutečnost - alespoň podle databáze Envis. Ano - ČSOP na webu Přírodní parky Prahy obě CHÚ do PřP zahrnují, ale Envis by měla být spolehlivější a navíc stejně je to vyznačeno na mapy.cz--Jirka Dl 29. 11. 2011, 14:32 (UTC)
Mimochodem, ještě bych měl drobnou poznámku k těm kategoriím, mám dojem, že je v nich trochu zmatek - v článcích jsem zatím vypozoroval skoro uzus, že se používá pro přírodní památku forma "název" a v případě, že název již existuje pro jiný objekt, tak "název (přírodní památka)" a stejně pro kategorii - pro přírodní parky je to však horší - tam jsem našel, že lidé používají "Přírodní park Název" a přesměrování "Název" na "Přírodní park Název". Ale kategorie je najednou "PP Název", většinou ale zkratka PP bývá používána pro Přírodní památku, zatímco PřP pro přírodní park - viz infobox. Nerad bych do systému nějak škodlivě zasahoval, a asi by to bylo spíše na nějakého bota...
Pěkný den --Jirka Dl 29. 11. 2011, 15:38 (UTC)
Dovolil jsem si zkompletovat diskusi na Vaší stránce a navrhuji pokračovat zde, abyste to neměl "daleko". Já si případnou odpověď pohlídám. Ani já to nemyslel jako nějaké napadení. Diskusí chci dosáhnout nejlepšího řešení, nic jiného. Vaše odvolání se na databázi Envis je samozřejmě relevantní. Já jsem maloplošná CHÚ zahrnoval do kategorií PP dle map.cz, náš problém viz tento odkaz, kde jsou dané přírodní památky uvnitř hranic parku. Jsem spíše zastáncem volnějšího přístupu, kdy uživatel může v dané kategorii komplexně nalézt vše +/- související a tak jsem postupoval i u kategoriích ostatních parků. Zatím to nikdo nerozporoval, z čehož usuzuji, že s jiným postupem by mohl někdo případně nesouhlasit. Proto fakt, že se rozhodneme držet jednoho určitého seznamu by byl určitým precedentem, který by bylo dobré prodiskutovat s větším počtem zainteresovaných lidí.
Ohledně názvu kategorií je to i moje máslo na hlavě. Kategorie jsem začal zakládat se zkratkou PP jako paralelou ke kategoriím NP (národní park). Poté proběhla určitá diskuse s nejasným výsledkem, na základě které jsem ale usoudil, že zkratka PřP bude výhodnější z hlediska možné záměny s přírodními památkami. Proto jsem od jisté doby začal používat tuto zkratku a zároveň požádal o plošnou rekategorizaci botem. Bohužel tato žádost zatím nebyla vyslyšena a tak stále máme obě varianty. Pravdou ale je, že nikdo zatím nenavrhoval užití celého sousloví Přírodní park pro kategorii. I tento návrh, pokud byste o to stál, bychom mohli dát na přetřes v diskusi týkající se celého projektu. Všiml jsem si také, že užíváte hotcat, což já neovládám. Nešla by výše zmíněná rekategorizace nějak provést pomocí této funkce? Samozřejmě až poté, co dojdeme k té nejlepší variantě názvu. Hezký večer.--Railfort 29. 11. 2011, 18:20 (UTC)
Změny kategorií jsem vrátil. Je to tedy guláš - jednak pro pobavení - na turistické mapě mapy.cz jsem považoval omylem za hranice PřP okružní červenou turistickou značku :-), ještě že občas běhám orienťák ;-). Jinak ale jsem se snažil neúspěšně hledat hranice na webu Cenie, ale tam asi tento PřP vůbec není, nebo se mi na pomalejším připojení doma nezobrazí - zkusím to ještě v práci. Zdá se ale, že opravdu je špatně informace na Envis - když si přečtu vymezení hranic na http://www.prirodniparky.wz.cz/8_90.html tak odpovídají tomu, co je na mapy.cz. Dokonce tam také patří asi kouskem PP Podbabské skály.
Používaný bot - to je jednodušší, než to vypadá - stačí si v "Nastavení" v záložce "Udělátka" zatrhnout možnost "HotCat pro snadné přidávání, odstraňování a změny kategorií s našeptáváním názvů". Podle mne je ovšem u tohoto udělátka poněkud problém, že každá změna kategorie znamená jednu editaci... Jinak, bohužel, boty programovat neumím.
Pokud mám říct svůj názor na používání zkratek v územní ochraně, držel bych se zkratek, které používá AOPK, čímž mám na mysli, že PP je zabrána pro přírodní památku. Já osobně bych byl skoro pro to skutečně používat celý výraz "Přírodní park" - tolik jich nemáme a místa je wikipedii dost. Ale to je řeč naprostého laika.
Pěkný den. --Jirka Dl 29. 11. 2011, 20:26 (UTC)
Podívám se na to a zkusím tu kategorizaci nějak dotáhnout. Rád jsem si pokecal. Zdravím.--Railfort 29. 11. 2011, 20:53 (UTC)

Překlady[editovat zdroj]

Ahoj, mohl by si do Wikipedie:WikiProjekt EDU#Související doplnit ty věci co si přeložil z en? Nějak je nemohu najít.--Juandev 12. 12. 2011, 19:39 (UTC)

Dal jsem tam. Ono to zase nejsou jen překlady :-) Ale skoro si myslím, že by tam měl být jen ten první - Vědecký výzkum s Wikipedií, ten druhý se mi líbí čím dál tím míň. --Jirka Dl 12. 12. 2011, 20:37 (UTC)

Pravda - autorský přínos je tam značný.--Juandev 12. 12. 2011, 22:25 (UTC)

Portál Křesťanství[editovat zdroj]

Dobrý den, děkuji za Váš nový článek hraběcí kaple (Stračí), který jsem přidal mezi „nové články“ na portálu Křesťanství. Tam také můžete:

 • požádat o založení nového článku o některém z křesťanských témat
 • upozornit na svůj nový nebo podstatně rozšířený článek z této oblasti
 • navrhnout některý článek do rubriky Osobnost nebo Článek měsíce

Pokud Vás k tomuto tématu napadne něco jiného, můžete napsat do portálové diskuse.

Zdraví Fagnes (diskuse) 21. 3. 2012, 11:07 (UTC)

P. S. Netušíte, jestli dotyčný kaple měla nějaké zasvěcení? Jestliže ano, bylo by dobré to uvést do článku a také příslušným způsobem článek přejmenovat. Pokud byste v tomto směru cokoliv potřeboval, napište mi prosím do diskuse.

Gympl[editovat zdroj]

Jak to nakonec dopadlo na "gymplu"?--Juandev (diskuse) 5. 4. 2012, 08:26 (UTC)

Dohodl jsem se s ředitelem, že to odložíme o rok, že už se to nestíhá --Jirka Dl (diskuse) 5. 4. 2012, 09:03 (UTC)

A to zanemaná, že se to musí připravit do kdy?--Juandev (diskuse) 5. 4. 2012, 09:08 (UTC)

Viděl bych to tak, že bychom měli řediteli předložit nějaký písemný návrh během cca listopadu 2012. --Jirka Dl (diskuse) 5. 4. 2012, 09:10 (UTC)

OK. Tak to máme spoustu času. Doufám, že ho nepropásneme:-)--Juandev (diskuse) 5. 4. 2012, 09:14 (UTC)

Šablona Viz též[editovat zdroj]

Dobrý večer, všiml jsem si téhle Vaší editace. Děkuji Vám za ni a rád bych Vás upozornil na tuhle šablonu, která slouží pro použití v podobních případech. Přeji Vám příjemné editování. --Mario7 (diskuse) 9. 6. 2013, 20:22 (UTC)

Děkuji za upozornění a úpravu stránky, člověk se stále musí učit :-) --Jirka Dl (diskuse) 9. 6. 2013, 21:07 (UTC)

Šablona:Fakt[editovat zdroj]

Dovolím si upozornit, že šablona {{Fakt}} obsahuje časovou známku a je proto substovaná, vkládá se tedy pomocí subst, ve tvaru {{subst:Fakt}}. Jinak se šablona vloží chybně, jak se stalo v článku Globální oteplování‎. Nechcete-li substovat, můžete použít šablony {{Doplňte zdroj}} nebo {{Fakt?}}, které se vkládají běžným způsobem. Děkuji za pochopení. --Vachovec1 (diskuse) 14. 1. 2014, 13:31 (UTC)

Děkuji, tohle mi uniklo. :-) --Jirka Dl (diskuse) 14. 1. 2014, 13:35 (UTC)

Článek globální oteplování je asi moc dlouhý[editovat zdroj]

Zdravím, článek globální oteplování je asi moc dlouhý. Aktuálně má přes 110 kB, i když vím, že hodně dělají reference. Tady nezávazné doporučení Wikipedie:Délka_článku o délkách článků. Pravda, něm. verze má cca 140 kB (vynikající článek) a anglická 160 kB. Bohužel článek by nejprve potřeboval logicky lépe rozčlenit a pak jednotlivé kapitoly vyčlenit do samostatných článků, jako mají Wiki v jiných jazycích. V současné podobě si s tím nevím rady. Angl. verze je polozamčená, což by zajistilo, že anonym nemůže do úvodu stovkami lidí precizovaného vložit větu "Nejsou to žádní nevzdělaní amatéři z řad obyčejné laické veřejnosti."(pochopitelně bez zdroje). ale zase je to proti demokracii a téma je kontroverzní=výbušné. Zdraví --Pavouk (diskuse) 15. 1. 2014, 09:46 (UTC)

V současné době se snažím článek výrazně zbavit pseudovědy a přidat vědecké poznatky, především z AR5 a další nejnovější vědecké literatury. Ano, je to celé moc dlouhé, stejně jako další jazykové verze. Skoro bych se klonil k tomu, že bych to, dokud se tato má snaha nepovede dotáhnout do zdárného konce, nechal ještě dále bobtnat, až to bude trochu srovnané, tak by se mohlo přistoupit k tomu, že se různé detaily přetáhnou do samostatných článků (které již často existují) a částečně na ně již dělám odkazy pod jednotlivými tituly odstavců (ale občas obsahují velmi málo informací).
V článku nechci v tomto momentě mazat žádné protichůdné názory, jen je přesouvám na místa pro vyjádření odlišných názorů. O dvou nesystémovch větách v začátku vím, jak někdo přišel na tu první, to opravdu netuším, a proto ji během pár dnů, pokud nebude dán zdroj :-) smažu, jelikož úplný opak je pravdou - výsledná zpráva s přijímá konsenzem. Ta druhá věta je pravdivá a zdroj je zmíněn jinde v článku. Jediná drobnost je, že podepsaní jsou z jiných oborů a samotná citace že z 30 tis. jich má 9 tis. "dokonce" PhD mluví za vše... --Jirka Dl (diskuse) 15. 1. 2014, 10:38 (UTC)

Přejmenování stránek[editovat zdroj]

Přečtěte si prosím stránku Wikipedie:Slučování a přesun stránek#Přejmenování (přesun). Váš poslední přesun jsem již napravil. --Marek Koudelka (diskuse) 8. 2. 2014, 17:15 (UTC)

Díky za nápravu škod, zrovna přemýšlel, že jsem to udělal špatně... Poctivě řečeno, nejsem si vlastně vůbec jistý, zda jsem tu stránku měl vůbec přejmenovávat - vycházel jsem z názvu, které pro tento název přednostně užívají klimatologové. --Jirka Dl (diskuse) 8. 2. 2014, 18:37 (UTC)
Pokud si nejste jist, je lepší použít šablonu {{Přesunout}} a důvody uvést v diskusi článku. Pokud nikdo nebude mít nic proti, případně ostatní budou s přesunem souhlasit, až poté stránku přesunout. --Marek Koudelka (diskuse) 8. 2. 2014, 18:57 (UTC)
Nechci v tom teď udělat další guláš - mohl bych poprosit o vrácení názvu na původní, tedy "Středověké klimatické optimum", když o tom více přemýšlím, v krajním případě by to opravdu mohlo být také předmětem sporů a to by bylo zbytečné - daleko podstatnější je obsah - akorát si nejsem jistý, zda to já mám udělat dalším přejmenováním, nebo zda vy najdete elegantnější "revert" názvu - na obsahu jsem ale mezi tím dále pracoval. Díky moc. --Jirka Dl (diskuse) 8. 2. 2014, 19:10 (UTC)
Přesunuto zpět. --Marek Koudelka (diskuse) 8. 2. 2014, 19:15 (UTC)

Popírání klimatické změny[editovat zdroj]

Příteli, takovéto články si běžte vytvářet na Enviwiki, POV environmentalistická agitace sem nepatří.--Kohelet (diskuse) 8. 8. 2014, 06:45 (UTC)

Je zajímavé, že důkladně ozdrojovaný text, který je prakticky doslova přeložený z enwiki, kde vznikl dlouhodobým konsenzem autorů (je dokonce polozamčený) a rozhodně nemá označení NPOV, je na cswiki hned označen za nepřijatelnou agitku. Nevšimnul jsem se, že by na cswiki fungovala jiná pravidla (tedy ta základní), než na enwiki. Doporučuji vám, pane kolego, abyste tedy dal NPOV také do anglické verze. Jsem zvědavý, jak dlouho vám tam vydrží. --Jirka Dl (diskuse) 8. 8. 2014, 07:37 (UTC)

Wikipedie:WikiProjekt Fotografování/Workshop/září 2014[editovat zdroj]

Děkuji za tvou/Vaši účast na fotografické dílně a prosím o laskavé vyplnění tohoto dotazníku. Pomůže nám to při přípravě dalších dílen. S pozdravem. --Gampe (diskuse) 8. 9. 2014, 08:51 (UTC)

Globální oteplování[editovat zdroj]

Dobrý den, touto editací jste do článku vložil nedefinovanou referenci "elephantiasis". Hledal jsem tento zdroj v anglickém článku, ale neúspěšně. Prosím tedy o opravu. Děkuji. --Jvs 19. 9. 2014, 18:07 (UTC)

Dobrý den, děkuji za upozornění, nevšiml jsem si chyby - část o nakažlivých nemocech je převzata z článku Effects of global warming on human health, zdroj jsem doplnil.

Boží kámen u Sosně[editovat zdroj]

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

© Dobrý den, oceňujeme Váš příspěvek, ale bohužel nemůžeme přijmout text chráněný autorským právem převzatý bez dovolení z webových stránek či odjinud. Podívejte se, prosíme, na stránku Boží kámen u Sosně, a pokud jste autorem původního díla nebo máte od autora svolení k dalšímu šíření podle licencí GFDL a CC-BY-SA 3.0, doložte to e-mailem se svolením autora. K Vámi vloženému textu byla vznesena námitka, že se nápadně podobá textu z: http://www.rakovnicko.cz/pametihodnosti/prirodni-turisticke-lokality/kameny-a-krize/241-bozi-kamen-u-sosne.html

Užitečné rady o přispívání do Wikipedie a o některých základních pravidlech najdete na stránkách Wikipedie:PrůvodceWikipedie:Váš první článek. Díky za pochopení.

--Harold (diskuse) 22. 11. 2014, 11:05 (CET)

Ano, máte pravdu, upravím text částečně jako parafrázi a částečně jako citaci.--Jirka Dl (diskuse) 22. 11. 2014, 11:32 (CET)
Upraveno, copyvio jsem odendal, teď už je to, doufám, v pořádku - trochu jsem to původně uspěchal.--Jirka Dl (diskuse) 22. 11. 2014, 12:32 (CET)
MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

© Dobrý den, oceňujeme Váš příspěvek, ale bohužel nemůžeme přijmout text chráněný autorským právem převzatý bez dovolení z webových stránek či odjinud. Podívejte se, prosíme, na stránku Botanická zahrada v Bečově nad Teplou, a pokud jste autorem původního díla nebo máte od autora svolení k dalšímu šíření podle licencí GFDL a CC-BY-SA 3.0, doložte to e-mailem se svolením autora. K Vámi vloženému textu byla vznesena námitka, že se nápadně podobá textu z: http://www.zamek-becov.cz/zajimava-mista-ve-meste/

Užitečné rady o přispívání do Wikipedie a o některých základních pravidlech najdete na stránkách Wikipedie:PrůvodceWikipedie:Váš první článek. Díky za pochopení.

Ahoj, nerad lepím šablony cp za takhle propracované články, ale když to G najde po celých větách, není to samosebou, např větu Aktualizován byl i seznam zahynuvších rostlin s popisem příčiny zahynutí a následující dá 79x takže už ani není možné zjistit kdo odkud kopíroval--Horst (diskuse) 26. 11. 2014, 09:34 (CET)

Jasně, máš naprostou pravdu - moje chyba - člověk se snaží nebásnit a držet se faktů, ale tohle je moc - upravil jsem to, doufám, že to už takto bude OK - něco z toho jsem tam dal jako přímou citaci - i když možná i to je sporné právě proto, co píšeš, že se to najde tolikrát, že vlastně člověk necituje původní zdroj.--Jirka Dl (diskuse) 26. 11. 2014, 09:57 (CET)
Skryju tu první verzi - autorem jseš pořád jen Ty, s tím citováním je to u takhle rozsáhlé profláklosti fakt složité a díky za opravu--Horst (diskuse) 26. 11. 2014, 10:01 (CET)

Zmírňování změny klimatu[editovat zdroj]

Konečně jsem ze sebe vyplodil kus článku o mitigaci, je to dle už rok starého ang. článku, nějak jsem to furt nebyl schopen dodělat, i tak jsem to vzdal nepřeložené do konce. Spíše ještě počeštím obrázky (úvodní graf a obr. o CCS), než to dodělám. Není to vůbec aktualizované na aktuální AR5, WGIII (ani jsem nečetl), kdybys chtěl někdy doplnit a aktualizovat. Taky jsem "tvůj" článek globální oteplování navrhl k revizi > že by mohl být jako dobrý/nejlepší, neboť už dost dobrý. --Pavouk (diskuse) 11. 1. 2015, 04:25 (CET)

To je tedy pořádný kus práce - zkusím se na to postupně kouknout, zatím jsem trochu upravil pravopis úvodu.--Jirka Dl (diskuse) 11. 1. 2015, 21:05 (CET)

Územní limity v severních Čechách[editovat zdroj]

Dobrý den, zaznamenal jsem - že jste mě scháněl a přes jakousi nástěnku a na diskuzi. Omlouvám se, ale nejsem sběhlý ve tvorbě stránek na wikipedii - proto jsem se určitě dopustil chyb. O poučení jak se mají stránky mají tvořit zájem ale už nemám - pochopte nemám chuť si tu pořád přepisovat odkazy a jednotlivé body. Tímto Vám slibuji, že už se o změny pokoušet nebudu - že stránky obsahují několik naprostých minel a zavádějících údajů mi už vadit nebude. V podstatě abdikuji na pokus o vyváženost a nechávám dobro zvítězit nad zlem. jen bodově několik pochybností o vašich zásazích do stránky uvedu. Počet vykoupených nemovitostí v Horním Jiřetíně - vy jste uvedl odkaz HN kde se mluví o tuším 130 domech vykoupených a poznámku o tom jak to odpovídá výsledku voleb. Můj odkaz na ČT, kde se píše že domů vykoupených je 400 + 80 v Černicích jste umazal http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/303076-hromadne-skupovani-domu-v-obcich-kde-hrozi-tezba-uhli/ - zvláštní U jiných poznámek - uznávám bez odkazů (ale pravdivých), jste si nezkusil dát práci najít nějaký odkaz na dané téma - nejednalo se argument, který by Vám zapadal do zelené mozaiky - prosím vymažte je. Obávám se, že kdybych něco našel a umístil je, tak mi to umažete. U jednoho odkazu jste si neodpustil poznámku bloger Nejedlý. Pan ing. Nejedlý je odborníkem na dané téma. U jiných odkazů taky například neupozorňujete na to, že stavební inženýr tvrdí, že na velkolomu ČSA pracuje 811 lidí. U několika odrážek jste mi umazal jen část a dokonce i zdroj. Tím jste naprosto zkreslil celou myšlenku - například informaci o budoucím objemu těžby na lomu Bílina. Naprosto relevantní - ovšem pro Vám nejasnou. U argumentů o zaměstnanosti jste šel ještě dál - u nevhodného argumentu jste se ohnal možným porušením autorských práv. Kdyby Vám šlo o pravdu, tak to upravíte - když Vám záleží na Vaší (čti zelené) pravdě tak si pomůžete autorskými právy. ....závěrem - musím uznat, že jste odvedl dobrou práci - Váš zájem jste uhájil a já už Vám do stránek nebudu zasahovat. S pozdravem 107-9318560287--Lukasvom (diskuse) 12. 3. 2015, 21:22 (CET)

Vážený pane kolego, jsem velmi rád, že se ozýváte a naopak budu velmi rád, když na stránce budete nadále spolupracovat, naprosto uznávám, že stránka není vyvážená a na některé myšlenky jste mne přivedl - například co se týče zaměstnanosti - už jsem si prohlížel studie VŠE a VŠB a určitě je použiji k úpravě údajů o zaměstnanosti lidí. Co se týče odkazu na ČT a 400 domů - ten odkaz jsem nevymazal - je jen převeden do správného tvaru a skrývá se pod číslíčkem [38] - mimochodem o této informaci mám docela vážné pochyby, ale tak jak Wikipedie nedovolí vlastní výzkum, tak mi nepřísluší ho posuzovat. Procházel jsem si katastr a zdá rozhodně to nevypadalo na to, že by byl každý druhý dům vykoupených jedním člověkem/firmou - ale jak jsem říkal - to je přesně do, co na Wikipedie nepatří dávat tam vlastní úsudky.
Co se týče porušování autorských práv, na to je Wikipedie velmi citlivá - text bez souhlasu převzatý odněkud je mazán okamžitě, jak na to někdo přijde a označení porušení autorských práv jsem tam přidával já i další Wikipedisté - ale právě proto tam v současné době toto označení je, aby byl text do budoucna upraven do přijatelné formy - parafráze, citování apod. Jak už jsem psal výše - leccos z toho mám v úmyslu využít.
Právě proto, aby se daly vytvořit i stránky s kontroverzním obsahem, jsou na Wikipedii zakázané "vlastní úvahy" - je to encyklopedie a každé tvrzení, které není očividné by mělo být dokázáno právě tou referencí - tedy nejlépe sekundárním zdrojem. Můžete být na slovo vzatý odborník, vědec, ale vaše vědecké výsledky na Wikipedii nepatří - to není blog.
Umazal jsem ty odkazy, které vůbec nedokazovaly to, co bylo tvrzené ve větě, která byla zdrojovaná. To je doufám pochopitelné.
A co se týče bloggera - tam je problém v tom, že právě bloggy nejsou, zvláště na takovýchto stránkách, vhodnými zdroji - ve skutečnosti je tam zmiňována studie Enviros, mně se ji zatím nepovedlo dohledat. Ty tvrzení by měly být podložené právě tou studií.
Pane kolego, já se omlouvám, že jsem vám udělal tak velké zásahy až po nějakém čase a nebyli jsme se schopni domluvit na spolupráci dříve - bohužel jsem nějak nezachytil, že k tak významným změnám, která, bohužel, porušují mnoho pravidel Wikipedie, došlo. Mohli jsme se domluvit dříve. Má chyba.
I když máme rozdílné názory, nepovažuji vás rozhodně za PR pracovníka Severní energetické či CzechCoalu, ale za člověka s nějakým názorem a to je myslím podstatné pro spolupráci.
Zkuste si, prosím, alespoň krátce přečíst ta pravidla, která jsem vám doporučil na vaší diskusní stránce a pojďme na stránce pokračovat. Možná jste si všiml, že zdroje, které opravdu zdrojovaly tvrzení jsem vám upravoval do wikipedicky správného formátu. I když mám určitý názor, nechám se rád poučit argumenty z druhé strany. S pozdravem --Jirka Dl (diskuse) 12. 3. 2015, 22:12 (CET)
On největší problém celé naší debaty je ten, že určité nesmysly se dají vyzdrojovat poměrně snadno, ale jsou lživé. Dám jeden příklad - ve velkolomu ČSA pracují zaměstnanci společnosti Sev-en (klasičtí horníci) a když kouknete do výroční zprávy, tak tam je napsáno, že jich je teď tuším 950. Vypadá to jako jasný argument, který se dá doložit. Ovšem na ČSA pracují i lidé z jiných firem a pracují jenom ve velkolomu a patří do primárních míst, kteří o práci přijdou. Je samozřejmě chyba Společnosti Sev-en, že to nedokáže jasně deklarovat - ale pravda kterou šíří koalice Buřt Rovenský že tam pracuje 800 lidí je jinde (přesný počet snad nezná nikdo) Jsem si naprosto jistý, že už dovážíme 2 miliony tun hnědého uhlí z Německa, které se míchá s milionem tun uhlí ze Severočeských dolů. Tuto informaci jsem samozřejmě i četl a dá se dohledat. A jsem si jistý, že Severočeské doly i při prolomení limitů nemůžou pokrýt poptávku po teplárenským uhlí z mnoha důvodů. Tímto jen upozorňuji na takový PR paradox - lobbing odpůrců těžby je daleko kvalitnější. --Lukasvom (diskuse) 12. 3. 2015, 22:46 (CET)
Bezva, to je přesně ono - naprosto souhlasím, že není pravda, že na Armádě pracuje jen 800 lidí a přesně tohle tam chci dostat. Zkuste k tomu někde najít podklad - něco jde vzít z té studie VŠB - která ovšem je už bohužel trochu stará a neregistruje rozdění CzechCoalu. Na druhou stranu není pravda, že limity ohrožují 14000 pracovních míst v dolech - to jsou všichni pracovníci, v dolech v Ústeckém kraji včetně například Vršan apod., kteří prostě skončí, protože dojde uhlí a to kvůli zásobám a ne kvůli limitům. Pravda je někde mezi a k té by se měl článek dopracovat. Další věc je, že těch 800 lidí Sev-enu nejsou zdaleka všichni horníci. Na rozdíl od Ostravy, nebo i od Centra.
Drobnost - nepoužívejte na Wikipedii název Sev-en - tento název, včetně využití symbolu čísla 7 užívá úplně jiná organizace již 25 let - viz http://www.svn.cz (ale v diskusi klidně jo) --Jirka Dl (diskuse) 12. 3. 2015, 23:00 (CET)

Seznam významných budov a dalších objektů na Hanspaulce[editovat zdroj]

do tabulky Seznam významných budov a dalších objektů na Hanspaulce bych doporučil doplnit odkaz na commons pro jednotlivé objekty. --77.236.222.13 19. 3. 2015, 09:39 (CET)

Mám to v plánu udělat podobně jako u tabulky na stránce Osada Baba, ale chce to čas - ještě v tabulce chybí pár drobností - kapličky a sochy a pak snad dojde i na ty commons.--Jirka Dl (diskuse) 19. 3. 2015, 09:42 (CET)
Ještě připomínku k jednotlivým fotografiím - všiml jsem si, že používáš adobe photoshop cs6 - doporučil bych před nahráním na commons porovnat svislice - mnohé domy se kácejí. Díky.--77.236.222.13 19. 3. 2015, 10:44 (CET)
Jo, akorát jsem při focení některých domů nenechal dost prostoru nad domem, aby to narovnání šlo udělat, ale zkusím se polepšit se, např. u File:Baba Janák 03.jpg jsem se o to snažil - nahrával jsem to jako novou verzi.--Jirka Dl (diskuse) 19. 3. 2015, 10:50 (CET)
No já to dělám pomocí funkce úpravy - transformovat - deformovat, nepoužívám funkci perspektiva --77.236.222.13 19. 3. 2015, 11:10 (CET)
Aha, já to dělal přes Filtr -> Korekce objektivu -> Vlastní, ale to co píšeš je určitě lepší, díky za radu.--Jirka Dl (diskuse) 19. 3. 2015, 11:18 (CET)

Invitation[editovat zdroj]

A gummi bear holding a sign that says "Thank you"
Thank you for using VisualEditor and sharing your ideas with the developers.

Hello, Jirka Dl,

The Editing team is asking for your help with VisualEditor. I am contacting you because you have switched out of VisualEditor several times. Please tell them what they need to change to make VisualEditor work for you, so that you didn't need to switch to the wikitext editor. The team has a list of top-priority problems, but they also want to hear about small problems. These problems may make editing less fun, take too much of your time, or be as annoying as a paper cut. The Editing team wants to hear about and try to fix these small things, too. 

You can share your thoughts by clicking this link. You may respond to this quick, simple, anonymous survey in your own language. If you take the survey, then you agree your responses may be used in accordance with these terms. This survey is powered by Qualtrics and their use of your information is governed by their privacy policy.

More information (including a translateable list of the questions) is posted on wiki at mw:VisualEditor/Survey 2015. If you have questions, or prefer to respond on-wiki, then please leave a message on the survey's talk page.

Thank you, Whatamidoing (WMF) (talk) 25. 3. 2015, 21:57 (CET)

Most ve Svijanech[editovat zdroj]

Dobrý den, díky za aktualizaci informací o svijanském mostu. Opravdu se kvůli zřícenému předpolí musí zbourat celý most? Připadá mi, že jednotlivé úseky jsou řešeny jako staticky samostatné konstrukce a že se tedy musí postavit pouze nové předpolí, ne celý hlavní most... Jiří Erben (diskuse) 28. 7. 2015, 19:55 (CEST)

Zdravím, tak mne váš dotaz přiměl se na věc podívat podrobněji - vygoogloval jsem si dokumentaci rekonstrukce - https://ezakazky.kr-stredocesky.cz/kusk/0/56AA61B20357C354C1257C1900381BB6/download/P%C5%99%C3%ADloha%20ZD%20%C4%8D.%201%20-%20PDPS.zip - a zjistil jsem, doufám, jak to vlastně je. Novináři přebírali zjevně informace z jednoho zdroje a na místě se vůbec nebyli podívat. Jestli to správně chápu, tak ve skutečnosti se most přes Jizeru skládá z mostů dvou - mostu 610-034 - jehož fotku lze nalézt například v části C_3 dokumentace - a to je, resp. byl, starší kamenný most s cca 8 oblouky a leží plně ve Středočeském kraji a během rekonstrukce spadnul a z mostu 610-035 - betonového mostu s jedním obloukem přes vlastní koryto řeky Jizery (ten leží na rozhraní Stč a Libereckého kraje a ten ani neměl být předmětem rekonstrukce - i nová vozovka měla končit před ním. Upravím ještě podle toho stránku.--Jirka Dl (diskuse) 28. 7. 2015, 22:33 (CEST)

Pařížská dohoda a šablona pracuje se[editovat zdroj]

Ahoj, má být ještě stále šablona pracuje se v článku Pařížská dohoda? Přeložil jsem něco do úvodu do článku Klimatická konference v Paříži 2015, týká se to právě té Dohody, možná by se to do toho článku hodilo. --Pavouk (diskuse) 14. 12. 2015, 14:14 (CET)

Přidal jsem tam alespoň "Účel dohody", teď už jsem šablonu odstranil. Možná bych ještě něco doplnil teď a dál bych z pohodlnosti počkal, až bude dohoda přeložena a citoval bych dál z té české verze. Ale přemýšlím, že bych tam přidat nějaká fakta o vyjednávání dohody z Bursíkova článku, nebo z článku Martina Uhlíře z Respektu.--Jirka Dl (diskuse) 15. 12. 2015, 05:49 (CET)

Hanspaulka[editovat zdroj]

Ahoj, zhruba před rokem, si požádal o recenzi tohoto článku. Nějaké náměty přišli, ale nevidím interakci. Navrhuji proto tu žádost z WPK odstranit. Jde mi o to, aby tam nezústávaly věci, které nemají progress a nehromadili se tam. Samozřejmě nebrání v budoucnu nic tomu, aby se žádost objevila znovu.--Juandev (diskuse) 25. 12. 2015, 13:48 (CET)

S ohledem na to, že interakce přišla cca před 4 dny, doufám, že na ni zareaguji ještě do konce roku, docela bych ho nechal v tomto momentě ještě v procesu.--Jirka Dl (diskuse) 25. 12. 2015, 13:52 (CET)

Tak to pardon, na timestamp jsem se nepodíval.--Juandev (diskuse) 25. 12. 2015, 13:57 (CET)

opět Hanspaulka[editovat zdroj]

Ahoj, k článku nemám další připomínky, nikdo jiný se neozval, uděluji tedy stříbrný puclík. Díky za pěknou práci! --RomanM82 (diskuse) 2. 1. 2016, 23:07 (CET)

Václav Skalník[editovat zdroj]

Ahoj, měl bys, prosím, čas podívat se svým odborným okem :-) na článek Václav Skalník? Chtěl bych ho protlačit (minimálně) na DČ. Předem díky. --Jan Polák (diskuse) 31. 10. 2016, 00:09 (CET)

Ahoj, rád bych upozornil, že právě probíhá hlasování v nominaci na nejlepší článek Václav Skalník (Skalník byl například uměleckým zahradníkem a autorem podoby Mariánských Lázní). Chceš-li, vyjádři se, prosím. :-) --Jan Polák (diskuse) 22. 12. 2016, 06:52 (CET)

Seznam kódů ISO 639-1 a rusínština[editovat zdroj]

Ahoj, koukám, že si do Seznam kódů ISO 639-1 přidal rusínštinu. Ale vyhledávač mě to nenajde, jiné verze Wiki taky mlčí, různé seznamy ISO 639 ji také nemají. Můžeš nějak doplnit zdroj, či jak si na to přišel? Info je sice v česk ém článku rusínština, ale např. angl. verze en:Rusyn_language už to nemá, je tam jen ISO 639-3. Díkas --Pavouk (diskuse) 14. 11. 2016, 10:59 (CET)

Skutečně, vycházel jsem z podkladů, když jsem dělal překlad češtiny pro Open Journal Systems, ale asi si to tam někdo jen vymyslel, tak já to zrevertuju. --Jirka Dl (diskuse) 14. 11. 2016, 13:41 (CET)

Citace HN o Jiřím Drahošovi[editovat zdroj]

Zdravím, pane kolego. Jsem rád, že jste souhlasil. Mám prosbu: Mohl byste upravit referenci o Jiřím Drahošovi - teď č. 133 - z HN? Tu první jsem asi v té sekci smazal, takže tahle druhá se zobrazuje špatně. Díky předem. --Zbrnajsem (diskuse) 22. 1. 2018, 15:17 (CET), --Zbrnajsem (diskuse) 3. 3. 2019, 12:22 (CET)

@Zbrnajsem: Hotovo.Jirka Dl (diskuse) 22. 1. 2018, 15:25 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - VI. vydání[editovat zdroj]

Ḿilí wikipedisté a wikimediáni,

v tomto newsletteru bych vám rád sdělil, čemu se v posledních několika týdnech věnuji v rámci mé role ambasadora projektu Zkušenosti nových wikipedistů - projekt Contribution taxonomy. Contribution taxonomy popisuje mnoho různých druhů workflows, které na Wikipedii mohou existovat. Jako reprezentativní příklady Wikipedií byly vybrány následující jazykové verze: česká, anglická, korejská, francouzská a hindská. Contribution taxonomy pomůže produktovým týmům Nadace Wikimedia lépe pochopit, jak komunita Wikipedie funguje a pomůže jim vyvinout lepší nástroje pro podporu těchto procesů.

Procesem v rámci Contribution taxonomy může být například smazání článků z důvodu porušení autorských práv - na české Wikipedii je zvykem „copyvia“ označit šablonou, dát na příslušný seznam a počkat, nedojde-li povolení, na anglické Wikipedii je tento proces používán pouze pro nejednoznačné případy copyvií. Obdobné odlišnosti se vyskytují i v jiných procesech.

Mým úkolem v rámci Contribution taxonomy je popsat procesy existující na české Wikipedii, tj. určit, jaké procesy používáme, jak často jsou používány, jaké obsahují kroky, jaké existují udělátka na jejich usnadnění a tak podobně.

V budoucnu budou procesy vizualizovány podobně jako v tomto příkladě standardním způsobem v rámci celé Nadace Wikimedia, aby všichni, kteří to potřebují, věděli, jak procesy fungují na různých Wikipediích.

Jak jsem uvedl, výstup by měl být užitečný primárně pro produktové týmy. Napadá vás jiné využití výstupů z Contribution taxonomy? Nebo vás napadají jiné dotazy? Jako vždy, neváhejte mi napsat (e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz nebo tady) s čímkoliv, co vás zajímá.

Pojďme zlepšit pocity nováčků,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 25. 5. 2018, 09:25 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - VII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté, milí wikimediáni,

Rád bych nyní s vámi sdílel, co se děje teď. Momentálně se zabývám častými otázkami nových wikipedistů a také problémy, na které noví wikipedisté často naráží.

Chtěl bych se zeptat zvláště těch, kteří pravidelně s nováčky pracují: Jaké jsou nejčastější otázky, které nováčci pokládají? Jak na tyto otázky odpovídáte? Napíšete raději odpověď vlastními slovy a vysvětlujete mnoha lidem tu samou věc znovu a znovu? Nebo pouze pošlete odkaz na nápovědu? Vyřeší někdy nováčci problém v otázce popsaný dříve, než stihnete odpovědět?

Další zajímavou informací bude způsob, jakým se nováčci vlastně ptají. Využívají stránky Potřebuji pomoc? Nebo vám píšou e-mailem? Ptají se na kurzu Wikipedie? Na vaší diskusní stránce? Jiným způsobem?

Dejte mi vědět vaše zkušenosti s otázkami, které nováčci pokládají a s problémy, které řeší, pomocí mého e-mailu martin.urbanec@wikimedia.cz nebo na mé diskusní stránce.

Pojďme zlepšit pocity nováčků, --Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 14. 6. 2018, 19:03 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - VIII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

v tomto vydání newsletteru bych vás rád požádal o vytvoření seznamu stránek, které přímo nebo nepřímo cílí na nováčky. Seznam těchto stránek bude použit Nadací Wikimedia k umožnění snadnějšího zapojení nováčků. Nadace Wikimedia nechce budovat něco, co již česká komunita vybudovala sama, stejně jako vidí prostor pro inspiraci již existujícími nástroji pro komunikaci a pomoc nováčkům používaným na české a korejské Wikipedii.

Pojďme, prosím, vybudovat seznam stránek pro nováčky na této stránce.

Jako vždy, zajímá-li vás cokoliv specifického projektu se týkajícího, ptejte se, ať už na mé diskusi nebo e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz.

Pojďme zlepšit pocity nováčků, --Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 27. 6. 2018, 23:14 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - IX. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

nejprve bych rád poděkoval všem, kteří si našli čas na zamyšlení-se nad otázkami, se kterými se na ně nováčci obracejí.

Aby si byla schopná Nadace Wikimedia udělat lepší obrázek o tom, s čím se nováčci potýkají, ráda by věděla, které otázky jsou kladené velmi často, které často a které jen méně často.

Proto jsem sepsal zatím všechny otázky, které mi někdo poslal, na zvláštní stránku. Rád bych všechny požádal, aby se na tuto stránku podívali všichni, kteří pravidelně pracují s nováčky a doplnili sloupec „Častost výskytu“. Pokud vás při čtení jednotlivých položek napadne jiná, zatím neuvedená, otázka, určitě ji neváhejte přidat!

Děkuji!

Pojďme zlepšit pocity nováčků, --Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 13. 7. 2018, 15:11 (CEST)

Pozvánka na Fotoworkshop[editovat zdroj]

Nechceš do razit na Fotoworkshop. Místo by se ještě nějaké najít mohlo.--Juandev (diskuse) 22. 8. 2018, 13:42 (CEST)

Jsem, bohužel, mimo ČR. Jirka Dl (diskuse) 22. 8. 2018, 13:44 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - X. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

tým Growth Nadace Wikimedia, jehož cílem je zvýšit počet „přeživších“ nováčků (tj. nováčků, kteří po registraci budou Wikipedii i editovat), vymyslel na základě výzkumu Zkušenosti nových wikipedistů a na základě zpětné vazby od komunity mnoho způsobů, jakým by bylo možné zpříjemnit nováčkům pobyt na Wikipedii.

Aby tyto nápady byly prospěšné i pro komunitu, Nadace Wikimedia by ráda tyto nápady konzultovala s komunitou české Wikipedie. Rád bych vás tímto jménem Nadace Wikimedia požádal, abyste prošli nápady Growth týmu a na příslušné diskusní stránce nápady okomentovali.

Zajímají nás zejména odpovědi na následující otázky: Mohou tyto nápady dobře fungovat na české Wikipedii? Nebudou problematické? Nezkoušel už někdo něco podobného?

Napadnou-li vás při čtení jakékoliv další způsoby, jak nováčkům zpříjemnit pobyt na Wikipedii, prosím, zařaďte svůj nápad na diskusní stránku!

Pojďme zlepšit pocity nováčků,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 24. 8. 2018, 14:44 (CEST)

Poslední upozornění - Nápady týmu Growth[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

v neděli uplyne poslední možná doba, kdy je možné vyjádřit se k nápadům týmu Growth. Chce-li někdo k nim něco říci, prosím, ať tak do 8. září 2018 23:59 učiní, abych ji ještě stihl přečíst a předat Nadaci Wikimedia. Počínaje pondělkem 10. září 2018 se totiž koná výjezdní schůze týmu Growth, kde se zpětná vazba komunity bude vyhodnocovat a je tedy nezbytně nutné, aby v té době byla zpětná vazba již u Nadace.

Jménem Nadace Wikimedia děkuji všem, kteří si nápady přečetli a svůj názor na ně sdělili. Stejně jako kdykoliv jindy, máte-li jakýkoliv dotaz týkající se projektu Zkušenosti nových wikipedistů, neváhejte se obrátit na mě.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (diskuse), ambasador projektu Zkušenosti nových wikipedistů, 7. 9. 2018, 22:32 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XI. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

jménem týmu Growth Nadace Wikimedia bych vám rád poděkoval za váš čas a projití nápadů týmu Growth. Během následujících třech měsíců se budeme věnovat třem nápadům:

 • Pochopení prvního dne, abychom věděli, co nováčci dělají po vytvoření uživatelského účtu. Budeme dbát na ochranu soukromí. Máme v plánu sdílet počáteční výsledky v průběhu prosince 2018.
 • Personalizovat první den, abychom se dozvěděli informace o nováčcích z otázek, které přidáme do registračního procesu. Máme v plánu sdílet počáteční výsledky v průběhu prosince 2018.
 • Stránka Potřebuji pomoc. Máme v plánu namířit na stránku Potřebuji pomoc další nováčky, abychom jim pomohli s editováním. Očekáváme, že by mohl být nápad v pilotní podobě spuštěn v průběhu prosince 2018.

Více si můžete přečíst v této zprávě.

Jak byl tento plán vytvořen?

Tento plán byl vytvořen na základě seznamu osmi nápadů, které tým Growth vytvořil dříve, komunitní diskuse a její analýzy týmem Growth.

Jako vždy, máte-li jakékoliv otázky týkající se projektu Zkušenosti nových wikipedistů, práce týmu Growth, Nadace Wikimedia nebo čehokoliv jiného, napište mi.

Pojďme zlepšit pocity nováčků,

--Martin Urbanec (diskuse), ambasador projektu Zkušenosti nových wikipedistů, 4. 10. 2018, 17:47 (CEST)

Havlíčkovy sady[editovat zdroj]

Ahoj, k článku nemám další připomínky, zařadil jsem jej mezi Dobré. Díky za pěkné dílo! --RomanM82 (diskuse) 21. 10. 2018, 12:02 (CEST)

Díky za spolupráci na dotvoření článku.Jirka Dl (diskuse) 21. 10. 2018, 20:27 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

po čase se vám opět hlásím v tomto nepravidelném newsletteru. Momentálně se zabývám aktivními WikiProjekty a počtem těch neaktivních. Seznam WikiProjektů je totiž téměř ekvivalentní seznamu tématů, kterým se wikipedistů věnují. Tyto seznamy navíc mohou být spojené se seznamem wikipedistů, kteří se tématu věnují, seznamem úkolů/chybějících článků, které je třeba splnit/vytvořit a dalších informací, které se daného tématu týkají.

Tyto informace jsou velmi užitečné pro implementaci nápadů Personalizovat první den, jehož součástí jsou otázky přidané do registračního procesu, mj. zaměřené právě na okruh tématů, kterému se nováček chce věnovat.

Pokud se tento prvotní experiment (představený ve zprávě Growth týmu z října 2018) osvědčí, mohou být do rozhraní Wikipedie také doplněny nástroje, které nováčkům doporučí úkoly, kterým se mohou věnovat, právě na základě těchto otázek – i k tomu jsou WikiProjekty užitečné.

Napadají vás nějaké WikiProjekty, které považujete za aktivní? Prosím, označte je jako aktivní!

Další aktuality týkající se nápadů týmu Growth budu včas sdílet opět otuto formou.

Stejně jako vždycky, napadá Vás cokoliv, co se týká projektu Zkušenosti nových wikipedistů? Sdělte mi to prosím na mé diskusní stránce nebo e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz. Tamtéž se můžete obrátit, máte-li v hlavě nějaké dotazy projektu se týkající.

Pojďme společně zlepšit pocity nováčků,

--
Martin Urbanec (diskuse)
komunitní ambasador pro Zkušenosti nových wikipedistů
22. 10. 2018, 22:10 (CEST)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XIII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

jak jsem již informoval v předchozí zprávě, během posledního měsíce jsme pracovali na následujících třech nápadech:

 • Pochopení prvního dne: zaznamenání, čemu se nováčci během prvních 24 hodin od vytvoření účtu věnují, abychom porozuměli, co během svého prvního dnu na Wikipedii dělají
 • Personalizování prvního dne: vzápětí po registraci položit nováčkům otázky, abychom lépe porozuměli tomu, čemu se nováčci věnují, abychom jim pomohli tomu dosáhnout.
 • Stránka Potřebuji pomoc: usnadnit nováčkům dostat se na stránku Potřebuji pomoc, pokud zrovna editují nějakou stránku

První dva zmiňované jsou již krátce před nasazením a budou nasazeny někdy během následujících dvou týdnů. Více informací týkající se toho, co je možné čekat, jsou k dispozici v nové zprávě. Jakékoliv dotazy týkající se těchto nových funkcí prosím směřujte na diskusní stránku zprávy.

Další otázky týkající se projektu je možné směřovat na mou diskusní stránku.

Pojďme zlepšit pocity nováčků, --Martin Urbanec (diskuse), ambasador pro projekt Zkušenosti nových wikipedistů, 6. 11. 2018, 22:12 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XIV. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

Nadace Wikimedia se začala věnovat poslednímu ze třech prioritizovaných nápadů - stránka Potřebuji pomoc. V rámci tohoto nápadu se v první fázi objeví v editačním rozhraní tlačítko "Potřebujete pomoci", po jehož stisknutí se objeví jednoduché rozhraní, které umožní nováčkovi poslat dotaz na stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc. V závislosti na úspěšnosti této první fázi projektu může být na stejné místo doplněn přímý chat se zkušeným wikipedistou či toto řešení může být jinak doplněno.

Rád bych vás požádal o vyplnění dotazníku, který vám jednak návrh nové funkcionality představí a položí vám k němu několik otázek.

Máte-li libovolné dotazy, návrhy či připomínky, neváhejte se mi ozvat na martin.urbanec@wikimedia.cz.

S přáním hezkého zbytku dne,
--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador pro českou Wikipedii, Nadace Wikimedia, 16. 11. 2018, 14:23 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XV. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

děkuji všem, kteří vyplnili dotazník týkající se nové funkcionality tlačítka Potřebuji pomoc v editačním rozhraní. Je nutné se domluvit na sadě odkazů, které se v tomto nástroji objeví jako první pomoc. Záměr je umožnit nováčkům vyřešit jejich nejčastější problémy okamžitě, aby nemuseli čekat na odpověď na Potřebuji pomoc.

Odpovědi, ze kterých jsem byl schopen získat konkrétní stránky, jsem vložil sem, spolu s návrhem této funkcionality. Prosím o poslední komentáře a vyjádření se k odkazům (ať už vyjádřením podpory podpisem v příslušném sloupci, nebo vložením vlastního návrhu), ideálně do konce tohoto týdne.

V případě jakýhkoliv dotazů se ozvěte na mé diskusi nebo e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador pro českou Wikipedii, 27. 11. 2018, 18:16 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XVI. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté a wikimediáni,

děkuji ještě jednou všem, kteří vyjádřili své návrhy na funkci Potřebuji pomoc v editačním rozhraní. Na základě vašich názorů jsem vybral konečnou sadu odkazů, viz odkazovaná stránka.

Odkazy budou samozřejmě snadno spravovatelné komunitou - dohodneme-li se později, že by se hodilo nějaký odkaz nahradit, bude to možné.

Máte-li k mému výběru nějaké komentáře, prosím, ozvěte se do pátku 7. prosince na této diskusi, nebo mě do e-mailu.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 3. 12. 2018, 13:17 (CET)

Zkušenosti nových wikipedistů - panel Potřebuji pomoc bude brzy nasazen[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

jak většina z vás asi již ví, jednou z novou funkcionalit, kterou se zabývá tým Growth Nadace Wikimedia, se jmenuje panel Potřebuji pomoc. Tato funkce má nováčkům (v první fázi půlce z nich jako A/B testování) zpřístupnit možnost pokládat dotazy na stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc přímo z editačního rozhraní. Tato funkcionalita je popsána na stránce Wikipedie:Zkušenosti nových wikipedistů/Potřebuji pomoc v editoru.

Tato funkce již byla naprogramována a nasazena na test.wikipedia.org. Chcete-li ji otestovat, aktivujte si na svých nastavení na testwiki na kartě Editing možnost Enable the editor help panel. Ocením, pokud si tuto funkcionalitu na Testwiki aktivujete, vyzkoušíte a sdělíte mi, co by se na ni dalo ještě vylepšit.

Také bych vás rád požádal, abyste zvážili přidání stránky Potřebuji pomoc do svého seznamu sledovaných stránek a zodpovídání dotazů, které nováčci položí. Očekáváme, že panel bude nasazen v průběhu ledna 2019. Po nasazení pravděpodobně bude na stránku Potřebuji pomoci putovat více dotazů, než dnes.

Máte-li jakékoliv připomínky či dotazy k panelu samotnému anebo obecně k projektu, neváhejte napsat na mou diskusi nebo e-mailem na martin.urbanec@wikimedia.cz.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 20. 12. 2018, 12:48 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XVII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

rád bych v tomto newsletteru shrnul, co se týmu Growth Nadace Wikimedia podařilo v oblasti zlepšování zážitku nováčků na české Wikipedii a jak v současné době vypadají projekty týmu Growth.

První dva projekty, “Porozumění prvnímu dni” a “Personalizovaný první den”, jsou již nasazeny. Prvotní výsledky obou dvou z těchto projektů budou k dispozici v průběhu ledna 2019. Poslední z projektů týmu Growth, “Panel Potřebuji pomoci”, je těsně před svým nasazením, které se uskuteční v prvním lednovém týdnu.

Podrobnější informace týkající se práce týmu Growth naleznete v jeho zprávě na Wikipedie:Zkušenosti nových wikipedistů/Nápady týmu Growth/Prosinec 2018.

V případě jakéhokoliv dotazu, návrhu či připomínky mě můžete kontaktovat na mé diskusní stránce nebo na e-mailu martin.urbanec@wikimedia.cz.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 25. 12. 2018, 23:24 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XVIII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

Nadace Wikimedia vytvořila zprávu s analýzou odpovědí na tzv. uvítací dotazník, což je ten dotazník, který se zobrazí některým nováčkům při vytvoření jejich účtu a ptá se jich kupř. proč si vytvářejí účet nebo zda Wikipedii někdy již editovali.

Tato zpráva je k dispozici na MediaWiki.org a je v češtině.

Máte-li jakýkoliv dotaz týkající se zprávy nebo jakékoliv aktivity Nadace Wikimedia týkající se nováčků, neváhejte se ozvat na martin.urbanec@wikimedia.cz nebo na mou diskusi.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 13. 1. 2019, 16:28 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XIX. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

v rámci projektu Zkušenosti nových wikipedistů Nadace Wikimedia začala sledovat, co vlastně nováčci během svých prvních 24 hodin na Wikipedii dělají - a některé z poznatků jsou skutečně velmi zajímavé. Přišli jsme třeba na to, že necelá půlka nováčků navštíví stránku s nějakým pravidlem nebo nápovědou. Necelých deset procent nováčků navíc takovou stránku navštíví vzápětí po vytvoření účtu. V budoucnu budeme schopni určit, o jaké stránky jde, aby je mohla komunita ještě více vylepšit.

Přišli jsme také na to, že asi třetina nováčků navštíví svou uživatelskou nebo diskusní stránku - i přes to, že je doposud prázdná. To je mnohokrát více, než jsme čekali - i pro to, že nováčky nejsou automaticky uvítáni. To může znamenat, že nováčci hledají nějakou domovskou stránku, podle které se mohou zorientovat. V budoucnu můžeme přidat další funkcionalitu k uživatelské stránce, abychom dostali informace pro nováčky důležité tam, kde je potřebují.

Více informací o tom, co nováčci dělají, při jaké přiležitosti si vytváří účty a další informace se můžete dozvědět v zprávě týmu Growth Nadace Wikimedia.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 24. 1. 2019, 09:32 (CET)

Jak se přidat do Projekt Změna klimatu a Environmentální dopady letectví[editovat zdroj]

Ahoj, jak se přidat do projektu Změna klimatu? Nikde tam nevidím přidávací tlačítko. Přeložil jsem článek Environmentální dopady letectví, není ani nej, ani moc aktuální, ale lepší než nic. Kromě emisí CO2ekv jsou tam podrobně popsány i ne-CO2ekv účinky na globální oteplování. Klidně na něj jukni a oprav, budu rád. Popř zabuduj (odkazem) do dalších článků. V šabloně Šablona:Globální oteplování jsem to už opravil. --Pavouk (diskuse) 7. 2. 2019, 18:52 (CET)

@Pavouk: Ten projekt je zatím v plenkách, někdy to dodělám. Na ty další následky létání jsem sakra někde viděl pěkný vědecký článek, říkal jsem si, že to musím někam dát. Podívám se, třeba jsem si to někam uložil. Musím donutit Juandeva aby dodělal tu recenzi Globálního oteplování na DČ. Jirka Dl (diskuse) 7. 2. 2019, 19:01 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XX. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

jak možná víte, půlce registrovaných nováčků se objeví panel Potřebuji pomoc, prostřednictvím kterého je možné položit otázku na stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc. Do tohoto okamžiku se panel zobrazil asi 400 lidem, a asi 80 z nich kliklo na nějaký odkaz. Vzhledem k tomu, že celkem bylo prostřednictvím panelu Potřebuji pomoc položeno asi 20 otázek, vyvodili jsme z toho, že nováčci se nejspíše snaží napřed pomoci sami sobě. Proto jsme se rozhodli přidat do panelu novou funkci, která umožní snadno prohledávat nápovědu.

Další informace týkající se panelu i dalších projektů Nadace Wikimedia jsou k dispozici ve zprávě týmu Growth z února 2019. Prosím, přečtěte si tuto zprávu a sdělte mi svůj názor prostřednictvím této diskusní stránky.

Kromě toho ale pracujeme i na dalších projektech. Během následujícího týdne uvolníme naše návrhy pro konzultaci s komunitou.

V případě jakéhokoliv dotazu nebo nápadu mě neváhejte kontaktovat pomocí mé diskusní stránky nebo prostřednictvím e-mailu.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 7. 2. 2019, 20:47 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XXI. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

v minulém newsletteru jsem sliboval, že příští týden oznámím připravované nové projekty týmu Growth Nadace Wikimedia.

První z těchto nových projektů spočívá v zasílání aktivizačních e-mailů nováčkům, kteří s tím budou souhlasit. ve kterých je software uvítá, doporučí jim mentora nebo ukáže, kolik lidí si přečetlo článek, který editovali. Do budoucna by tento e-mailový systém mohl i doporučovat nováčkům úkoly, kterým by se mohli věnovat.

Druhý z našich nových projektů spočívá ve vytvoření Nástěnky pro nováčky. Zjistili jsme, že velké množství nováčků navštíví svou uživatelskou stránku, ačkoliv je zatím prázdná. Myslíme si, že hledají nějakou nástěnku, podle které se mohou orientovat.

Více detailů o obou projektech se můžete dozvědět v naší zprávě. Jakékoliv dotazy týkající se projektu můžete směřovat na mou diskusi, nebo na můj e-mail.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 12. 2. 2019, 10:12 (CET)

Úprava úvodu Globálního oteplování[editovat zdroj]

Ahoj, po tvé poslední úpravě (https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Glob%C3%A1ln%C3%AD_oteplov%C3%A1n%C3%AD&curid=12750&diff=17008660&oldid=17008051) zmizely z článku tagy na refy 12 a 27. Tak to prosím oprav, já do toho nechci teď vrtat. Jinak díky za houževnaté dotahování článku mezi Dobré, mám ho v plánu důkladně pročíst, abych se vzdělal. Whitesachem (diskuse) 3. 3. 2019, 09:33 (CET)

@Whitesachem: Díky za upozornění, ty chyby vylézají nějak postupně, takže tam nakonec chybělo refů 5. Opraveno. No v jiných jazykových verzích je to velmi často NČ, přitom třeba na enwiki je tam plno nedostatků. Třeba se to někdy taky povede dotáhnout. Zatím musím zabudovat připomínky prof. Moldana... Jirka Dl (diskuse) 3. 3. 2019, 10:21 (CET)

Growth team updates #6[editovat zdroj]

18. 3. 2019, 19:19 (CET)

Growth team updates #7[editovat zdroj]

29. 4. 2019, 18:18 (CEST)

Call for submissions for the Community Growth space at Wikimania 2019[editovat zdroj]

Welcome to a special newsletter from the Growth team! This special newsletter is not about Wikimedia Foundation Growth team projects. Instead, it is a call for submissions for the Community Growth space at Wikimania 2019. We think that many people who receive this newsletter may have something valuable to contribute to this space at Wikimania. We haven't translated the newsletter, because Wikimania's language is English.

Please see below for the message from the organizers of the Community Growth space at Wikimania.

---

Wikimania 2019 is organized into 19 “spaces”, which are all accepting proposals for sessions. This message comes from the team organizing the Community Growth space.

Since you are interested b Growth team projects, and potentially involved in welcoming newcomers initiatives on your wiki, we would like to invite you to submit a proposal to the Community Growth space because of the actions you’ve done around newcomers on wikis. The deadline for submission is June 1. See below for Community Growth submission topics and session formats. Topics and sessions have to be in English.

In the Community Growth space, we will come together for discussions, presentations, and workshops that address these questions:

 • What is and is not working around attracting and retaining newcomers?
 • How should Wikimedia activities evolve to help communities grow and flourish?
 • How should our technology and culture evolve to help new populations to come online, participate and become community members?

Recommended topics: please see this link for the list for the list of recommended topics. If you do not plan to submit a proposal, you can also suggest additional topics here. If your topic does not fit into our space, remember that there are 18 other spaces that could welcome you sharing your knowledge and perspective.

Types of session. We prefer sessions that are participatory, interactive, promote conversations, and give a voice to parts of our movement that are heard less often. Please see this link for the list of recommended session formats.

Poster submissions. Posters are also a good way to introduce a topic, or show some results of an action. Please consider submitting one!

More information about the Community Growth space, topics, and submission formats is available on the proposal page.

Please submit your proposal. The reviews will happen at the beginning of June.

If you have questions about Wikimania in general, please ask them on the Wikimania wiki.

On behalf of the Community Growth leadership team, Trizek (WMF), 16. 5. 2019, 13:44 (CEST)

ŠSZK[editovat zdroj]

Hezký den, [1] je nepochybně správná editace, ale nešlo by přesunout to ´vymytí mozku´ do článku o Thunberg? Zdraví --Ján Kepler (diskuse) 26. 5. 2019, 13:41 (CEST)

@Ján Kepler: - ano, souhlasím - akorát, v tom článku pana Wagnera, na který se tam odkazovalo jsou docela nepravdy, ale určitě tam zabuduji spor G.Thunberg s německým protijaderným hnutím, ale raději z původních zdrojů. Ještě na to musím kouknout, ale pokud vím, tak v článcích vyšlo, že ona stále zůstává na postoji - jádro nemám ráda, ale když to říká IPCC, tak je to potřeba. Kouknu i na tu druhou větu, možná ji zabuduji k odstavci "Negativní ohlasy v médiích". Jirka Dl (diskuse) 26. 5. 2019, 14:06 (CEST)
Děkuji. --Ján Kepler (diskuse) 26. 5. 2019, 14:10 (CEST)
@Ján Kepler: Tak to jádro jsem tam přidal, doufám, že srozumitelně; toho Pierse Corbyna jsem tam s rozpaky dal taky - takových vyjádření, v podstatě zcela nepodstatných, můžeme nasbírat mnoho, včetně našich některých politiků. Až budu čas, tak tam chci přidat také některé české zdroje, zatím jsem tam dával překlad z enwiki.Jirka Dl (diskuse) 26. 5. 2019, 14:34 (CEST)

Growth team updates #8[editovat zdroj]

13. 6. 2019, 11:02 (CEST)

Osada Baba[editovat zdroj]

Za smazání bez vysvětlení se omlouvám. Osada Baba je i stejnojmenná nadřazená Kategorie a té jsem přiřadila nově založenou Kategorie:Městské památkové zóny v Praze, článkům jsem měla Kategorie jen vyměnit, ne smazat.--Alena Pokorná (diskuse) 20. 7. 2019, 17:04 (CEST)

@Alena Pokorná: I já se omlouvám, teprve koukám na to, že je v těch kategoriích nějaký zmatek, zkusím to dát večer dopořádku. Jirka Dl (diskuse) 20. 7. 2019, 17:26 (CEST)
@Alena Pokorná:Tak jsem se snažil ty pražské památkové kategorie srovnat - právě dle stránky Památkově chráně území, tak doufám, že jsem to nezmotal. Některé vesnické památkové zóny v Praze nemají zatím stránku, tak ještě někam alespoň vnutím červený odkaz. Jirka Dl (diskuse) 20. 7. 2019, 18:51 (CEST)
Díky moc, je to dobře srovnané. Viděla jsem ještě v Seznamu Městských památkových zón v Česku a stejném pro vesnice Staré Střešovice a Střešovičky. Myslím, že se jedná o stejné území, které patří pod vesnice.--Alena Pokorná (diskuse) 20. 7. 2019, 19:11 (CEST) Teď vidím, že to jsou dvě různá území.--Alena Pokorná (diskuse) 20. 7. 2019, 19:34 (CEST)

Growth team updates #9[editovat zdroj]

23. 7. 2019, 16:26 (CEST)

Hlasuje se o Carmen jako o možném NČ[editovat zdroj]

Ahoj, spustil jsem hlasování o Carmen. Budu rád, když se zapojíš. --Pavouk (diskuse) 28. 8. 2019, 09:33 (CEST)

Greta Thunberg[editovat zdroj]

Kolego JirkoD1, rád bych Vám napsal, že jste tím rozdělením textu o plavbě do USA článek zkomplikoval. Krom toho je skoro celý odstavec o zásadách týmu jachty Malizia II nadbytečný, nemá přímou souvislost s Gretou Thunberg. Mám v úmyslu jej podstatně zkrátit, text ale zachovat v diskusi pro případný článek o jachtě samotné (takové články jinde existují). I to nadšené povídání o přivítání jachty v NY je dost přetažené. Snad nemáte v úmyslu udělat z tohoto článku předlouhou apoteózu mladé dámy, která zajisté bude nadále podobným způsobem vítána po celém světě.Také bych Vás rád sumárně upozornil na spoustu chyb ve Vaší úpravě. Nic ve zlém, ale ty chyby by tam od začátku neměly být. --Zbrnajsem (diskuse) 29. 8. 2019, 11:47 (CEST)

Zdravím kolego @Zbrnajsem:, s vaším návrhem na zkrácení informací o jachtě souhlasím – byl jsem to já, pokud si vzpomínáte, kdo od začátku navrhoval tyto informace zkrátit – nedávat tem informace o zapečetěném povinném motoru či určitě tam nemusí být informace o tom, kdo jsou rodiče 2. člena posádky. Pokud jsou tam takovéto detaily, tak já vidím za podstatné tam mít i zásady týmu plachetnice, protože to hodně souvisí s celou cestou. Co se týče uvítání v NY, tam se jedná, dle mého docela o něco jiného - OSN využilo připlutí plachetnice k propagaci Cílů udržitelného rozvoje OSN, na kterých se v roce 2015 dohodly všechny státy OSN a je to něco o hodně širší, než to, co Greta prosazuje. Samotné uvítání Grety na pevnině klidně vynechejme, to je fakt nepodstatné. Jinak jsem se snažil oddělit plavbu samotnou a diskuse kolem ní. I v původním textu nějaké chyby byly, například kolem majitele lodi apod., které jsem se snažil odstranit. V každém případě velmi děkuji za spolupráci, i když kritickou, tak velmi užitečnou. Své chyby ještě zkusím napravit. Otázkou pro mne je, zda tato diskuse nemá být na diskusní stránce Grety Thunbergové, aby se případně mohli vyjádřit i ostatní, protože toto je určitě o obsahu.
V mezičase jsem celou informaci o Team Malizia dal do poznámky, to si myslím, že by mohlo být v tuto chvíli nejlepší a některé informace jsem zkrátil.Jirka Dl (diskuse) 29. 8. 2019, 12:50 (CEST)
Dnes bych měl několik připomínek. Již jednou někdo jiný (a pak i já) napsal, že je to oslavný článek. Čím více jej Vy rozšiřujete, tím oslavnější ten text je. Rád bych Vás poprosil, abyste se snažil být neutrálnější, i když jste pro tu věc vnitřně zapálený. V tom, co Greta (nová Greta Garbo nebo Jeanne d´Arc?) dělá a říká, je mnoho rozporuplných výroků a dokonce problematických výpovědí. Např. když jela ze Švédska do Polska v elektroautě, tak podporovala výrobu sice novodobých, ale ne málo problematických vehiklů. Jsou snad baterie do těch aut zcela nezávadné? Ta auta jsou podle mne jakousi výmluvou, abychom „to“ dělali jinak. Krom toho se mj. asi budou převážně vyrábět v Číně, a používá se do nich kobalt, který se těží za hrozných podmínek v Africe. A jestliže „my tady“ se uskrovníme až tak, jak ona to požaduje, tak se nám sesype hospodářství, až se budeme divit. Krom toho se neuskrovní jiní – to můžeme bohužel předpokládat. Budou chtít např. auta, a my jim dodáme ty benzíňáky, které sami vyřadíme. Jak tomu zabránit? Neříkám, že by se nemělo dělat nic, ale nemůže se dělat přespříliš. Našel jsem zdroj, podle kterého 35 % lidí v Německu považuje Gretu Thunberg za naivní. To samo o sobě říká přece jen něco, a mám v úmyslu to napsat do článku. Většina ovšem je pro její akce, a zrovna v Německu je Fridays for Future hodně rozšířené. Je také několik vlivných mladých lidí, kteří ji napodobují, dokonce svým vzhledem a oblečením. Kam to všechno ale v západním světě povede? Jsem dost skeptický, věřte mi to. Mnohé skutečnosti a tzv. vested interests jsou velmi silné a působí kontrérně, ba přímo kontraproduktivně. A jsou nebezpečí, která by mohla vést k takovým zhoršením situace ohledně klimatu, že bychom se až divili. A na to nemá Greta vliv. Kdysi byla válka v Iráku a pak hrozným způsobem hořela naftová pole, protože je tam kdosi podpálil. To jen tak na okraj. --Zbrnajsem (diskuse) 20. 9. 2019, 10:20 (CEST)
Pane kolego @Zbrnajsem: - pár poznámek – článek jsem sice rozšířil, ale mám v úmyslu postupně výrazně naopak zkrátit část "Veřejná vystoupení a další akce" – tam si myslím, že by mohly bohatě stačit nějaké odrážky a tuto část zkrátit o 2/3 – myslím si, že právě podstatně z těch vystoupení je shrnuto v části, kterou jsem včera přidal. Ještě jste měl námitku k tomu výrazu "kašlete" - originál zní “I am doing this because you adults are shitting on my future.” - takže už já jsme ten výraz zjemňoval, ale jsem klidně pro to, tam nechat to, co jste tam dal vy - chyba byla, že jsem tam dal špatný zdroj, doplnil jsem.
Další záležitosti, které píšete - můj souhlas - jak s doplněním o naivitě (i když já osobně to spíš vidím tak, že daleko větší roli hraje její "naivní kukuč", takže si může dovolit říkat věci, které by jiným neprošly), tak s těmi elektroauty a stále vítám váš kritický přístup, protože ten článek má určitě být vyvážený. Asi už se opakuji, ale to, co považuji za nejpodstatnější je, že si skutečně mladí lidé začali uvědomovat, že situace je velmi vážná a že je nic veselého nečeká, pokud se s tím nezačne něco velmi rychle dělat - a to, že zatím je šance s tím něco dělat. A to, že to nějak katalyzovala nějaká Greta, je hodně náhoda - už před ní začalo výrazně fungovat hnutí XR apod. A to, že i v takové zemi jako je Česko začínají kapitáni průmyslu (ČEZ, Škoda Auto) přesvědčovat premiéra, že má přestat strkat hlavu do písku a začít skutečně něco dělat je pro mne o hodně důležitější.Jirka Dl (diskuse) 20. 9. 2019, 11:45 (CEST)
Premiér Babiš nestrká hlavu do písku, nýbrž je realista. Což může malé Česko dělat něco zcela jiného, než dělá Německo, např. ohledně automobilové dopravy? Chceme snad zlikvidovat český automobilový průmysl, resp. automobilový průmysl v Česku, vlastněný výlučně zahraničními koncerny? Také prostě nejsou na mnoho věcí peníze, např. na opravdový rozvoj železnic a jejich modernizaci. Krom toho se už udělalo hodně. Asi si nepamatujete, jaký byl v českých obcích kdysi vzduch, samý kouř od méněcenných hnědouhelných briket. A severní Čechy a mnohé řeky, jak to vypadalo. Jestliže Greta T. obvinila Německo z toho, že dělá málo, tak prostě nechápe, že německá vláda přijala před několika dny balík opatření pro ochranu klimatu, který nemá v Evropě obdoby. Ale nachází se mezi tolika různými tlaky a nákladnými potřebami (mj. udržování stability evropské měny), že v zásadě neví, co by měla všechno dělat a co napřed. Když má spousta věcí podražit, což bude výsledkem toho balíku, tak lidé začnou být hodně nespokojení. A ten ekonomický růst ve světě, proti kterému Greta brojí, není jen pro švandu králíků, nýbrž je pro spoustu zemí naprosto nutný, aby uspokojily své rostoucí obyvatelstvo (to je taky problém ... i pro životní prostředí). Stejně to s tím růstem momentálně vypadá bledě, takže se divím tomu potlesku pro Gretu od diplomatů v OSN. Zatím jste, kolego Jirko Dl, nenapsal, že proslov Grety T. byl až příliš emocionální, ba pro mnohé doslova teatrální. V Německu se hodně píše o její Wutrede, tedy zuřivém proslovu. Také začíná IMHO být ne zcela dobré, že Greta mluví skoro jen o sobě samé, o dopadech klimatických změn na ni samou (viz také to shitting on my future). Jí „někdo“ ukradl dětství a krade jí budoucnost. Přitom každý vidí, že ona je už tak prominentní, že už sotva někdo může být prominentnější. Generální tajemník OSN Guterres se jí přímo zaštituje. To také v článku chybí - ta její blízkost k velmi důležitým lidem. --Zbrnajsem (diskuse) 24. 9. 2019, 17:49 (CEST)
Pane kolego @Zbrnajsem: - už tu zase začínáme diskutovat obecně a dostaneme od někoho vynadáno ;-) takže jen drobné poznámky - premiér Babiš není realista, ale populista. Premiér Babiš automobilový průmysl nechrání - automobilový průmysl má zcela jiný názor a daleko větší vliv na něj má právě ten německý klimatický balíček. Takže GŘ Auto Škoda patří přesně k těm, kdo usilují o urychlenou transformaci průmyslu, podobně jako třeba GŘ ČEZu - viz třeba klimatická konference v Poslanecké sněmovně toto úterý. Pokud byste nevěděl, kdo přednáší, mohl byste si myslet, že místo ing. Beneše přednáší někdo z Greenpeace. Dál to nechci rozvádět, snad jen poznámku, že opravdu už nejsem mladý, že špinavý vzduch si dobře pamatuji, malou měrou jsem se i podílel na legislativě, která ten špinavý vzduch pomohla odstranit. Jen poznámka - a právě k období 1990-2000 ukazuje jasně, že ČR toho zvládne daleko více. A pokud se tedy budeme bavit o reálných řešení klimatické krize - našel jsem docela zajímavý zdroj, který mj. ukazuje, že to celé vůbec nemusí být o ožebračení lidí, že řešení jsou, že jsou známá, akorát holt se musí politikům vnutit.
A teď už k článku - je to otázka - říkal jsem, že připravím jisté zkrácení právě části s "projevy" a to jsem také udělal - viz Wikipedista:Jirka Dl/Pískoviště - těmi odrážkami bych nahradil právě celou původní sekci - pak bude ale zcela nevyvážená část o té plavbě rozebírající všechny detaily. K projevu GT včera - pokud nevíte souvislosti - které já včera nevěděl, tak mi projev připadal též hysterický. Pokud se dodatečně dozvíte, že nedlouho před projevem dostala souhrn slibů politiků a zjistila, že to celý Summit je nanic (tedy až na světlé výjimky, kam právě patří i to Německo), že přes všechno úsilí Guterreze většina zemí jede "business as usual", tak ji to skutečně hodně rozhodilo. Můžeme napsat, že část komentátorů hodnotí projev jako skvělý, část jako hysterický a nepřijatelný. Pro oboje se najde bohatě zdrojů. Já osobně bych to nechal docela bez komentářů z obou stran pohledu. Rád uvítám vaše komentáře k případnému zjednodušení článku.Jirka Dl (diskuse) 24. 9. 2019, 18:22 (CEST)
Myslím, že článek o GT potřebuje přestávku. Uvidíme, co bude dále. Apropos, konference v Santiago de Chile, na kterou se Greta chystala, byla kvůli nepokojům a zhoršené hospodářské situaci odřeknuta. A sama Greta T. nepřijala jakousi cenu. To leda teď v článku chybí. --Zbrnajsem (diskuse) 30. 10. 2019, 16:50 (CET)
@Zbrnajsem: - shodou okolností zrušení konference v Chile právě čtu v mailu. Co se týče vlastní stránky GT, tak já jsem si už dal před časem docela pauzu, doplnil jsem tam jen pár strohých faktů, k té nepřijaté ceně mám zdroje, asi to tam někdy dám, kouknu trochu, co napáchali na enwiki o ní, ale nemyslím si, že se s ní teď děje něco důležitého... Všichni už se k ní vyjádřili. Až budu mít čas, chci tam ještě přidat tu historii s dr. Matýsem - ta je fakt specificky česká a co mám informace od rodičů dětí s těžkým autismem, tak tam zafungovala nechtěně velice příznivě.Jirka Dl (diskuse) 30. 10. 2019, 19:42 (CET)

Growth team updates #10[editovat zdroj]

2. 10. 2019, 20:49 (CEST)

A/B testování panelu Potřebuji pomoc je u konce[editovat zdroj]

Milí kolegové,

tým Growth dokončil analýzu panelu Potřebuji pomoc, a došel k závěru, že panel Potřebuji pomoc nemá žádný efekt na udržení nováčka, ať už pozitivní, nebo negativní. Stručná zpráva o výsledcích experimentu je k dispozici na MediaWiki.org, podrobná zpráva bude publikována v nejbližší době. I přes tento výsledek, který je pro nás zklamáním, bude i nadále panel Potřebuji pomoc součástí zážitku nováčka, který tým Growth buduje.

Z důvodu popsaného výše se tým Growth rozhodl věnovat svou pozornost Domovské stránce a Editačním tipům. Připomínky k těmto projektům můžete psát na tuto diskusní stránku. Také si můžete prohlédnout grafický návrh Editačních tipů, a sdělit mi připomínky k němu prostřednictvím této diskusní stránky.

V případě jakýhkoliv dotazů o projektu se na mě neváhejte obrátit.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (diskuse) 8. 10. 2019, 18:59 (CEST)

Rozšiřovatelův řád[editovat zdroj]

Ještě tady jsem nějak dokončil toho ptáka huia, mohlo by zajímat. Samozřejmě tomu ještě chybí některé náležitosti. OJJ, Diskuse 10. 10. 2019, 08:14 (CEST)

Growth team updates #11[editovat zdroj]

18. 11. 2019, 16:02 (CET)

Editační tipy byly právě nasazeny![editovat zdroj]

Editační tipy po aktivaci

Milí kolegové,

v noci na dnešek byly nasazeny editační tipy. Editační tipy jsou novým vylepšením Domovské stránky. Před aktivací této funkce Domovská stránka nováčky vyzývala, aby si vytvořili svou uživatelskou stránku. Jelikož se ale ukázalo, že toto není moc efektivní a uživatelské stránky nejsou mnohdy příliš kvalitní, Nadace Wikimedia se rozhodla vybudovat systém, který nováčka bude učit, jak se Wikipedie edituje – editační tipy. Možnost zobrazit si editační tipy nahrazuje dosavadní tlačítko vyzývající k vytvoření uživatelské stránky.

V současné době editační tipy umožňují nováčkům vybrat si úkoly, na kterých by chtěli pracovat. Úkoly jsou rozřazené od jednoduchých (přidávání odkazů či oprava překlepů a gramatiky), přes středně obtížné (aktualizace článku či přidání referencí) po ty nejtěžší (rozšíření článku). Do budoucna je v plánu přidání možnost filtrování témat článků podle zájmu nováčka či přidání nápovědy ke konkrétnímu úkolu do panelu Potřebuji pomoc. Určitě vás včas budu informovat.

Rád bych Vás tímto požádal, abyste si editační tipy (a pokud jste tak ještě neučinili, i celou Domovskou stránku) sami vyzkoušeli, a napsali na diskusní stránku všechny Vaše postřehy. Domovská stránka se nachází na Speciální:Domovská stránka, je ale nutné si ji ručně aktivovat v nastavení (karta Údaje o uživateli, úplně dole Domovská stránka nováčka, zaškrtnout "Zobrazit Domovskou stránku nováčka"). Těším se na vaše komentáře.

Závěrem mi dovolte Vás pozvat na Wikikonferenci 2019, kde budu mluvit o tom, co se tým Growth za uplynulý rok naučil, a co má v plánu pro budoucnost. Wikikonference je již tuto sobotu 23. listopadu, a koná se v Pardubicích. Přednáška bude samozřejmě nahraná a bude možné si ji pustit i po Wikikonferenci.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador pro českou Wikipedii, 21. 11. 2019, 11:33 (CET)