Diskuse s wikipedistou:Jirka Dl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivy
Archivy:

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XVII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

rád bych v tomto newsletteru shrnul, co se týmu Growth Nadace Wikimedia podařilo v oblasti zlepšování zážitku nováčků na české Wikipedii a jak v současné době vypadají projekty týmu Growth.

První dva projekty, “Porozumění prvnímu dni” a “Personalizovaný první den”, jsou již nasazeny. Prvotní výsledky obou dvou z těchto projektů budou k dispozici v průběhu ledna 2019. Poslední z projektů týmu Growth, “Panel Potřebuji pomoci”, je těsně před svým nasazením, které se uskuteční v prvním lednovém týdnu.

Podrobnější informace týkající se práce týmu Growth naleznete v jeho zprávě na Wikipedie:Zkušenosti nových wikipedistů/Nápady týmu Growth/Prosinec 2018.

V případě jakéhokoliv dotazu, návrhu či připomínky mě můžete kontaktovat na mé diskusní stránce nebo na e-mailu martin.urbanec@wikimedia.cz.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 25. 12. 2018, 23:24 (CET)[odpovědět]

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XVIII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

Nadace Wikimedia vytvořila zprávu s analýzou odpovědí na tzv. uvítací dotazník, což je ten dotazník, který se zobrazí některým nováčkům při vytvoření jejich účtu a ptá se jich kupř. proč si vytvářejí účet nebo zda Wikipedii někdy již editovali.

Tato zpráva je k dispozici na MediaWiki.org a je v češtině.

Máte-li jakýkoliv dotaz týkající se zprávy nebo jakékoliv aktivity Nadace Wikimedia týkající se nováčků, neváhejte se ozvat na martin.urbanec@wikimedia.cz nebo na mou diskusi.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 13. 1. 2019, 16:28 (CET)[odpovědět]

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XIX. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

v rámci projektu Zkušenosti nových wikipedistů Nadace Wikimedia začala sledovat, co vlastně nováčci během svých prvních 24 hodin na Wikipedii dělají - a některé z poznatků jsou skutečně velmi zajímavé. Přišli jsme třeba na to, že necelá půlka nováčků navštíví stránku s nějakým pravidlem nebo nápovědou. Necelých deset procent nováčků navíc takovou stránku navštíví vzápětí po vytvoření účtu. V budoucnu budeme schopni určit, o jaké stránky jde, aby je mohla komunita ještě více vylepšit.

Přišli jsme také na to, že asi třetina nováčků navštíví svou uživatelskou nebo diskusní stránku - i přes to, že je doposud prázdná. To je mnohokrát více, než jsme čekali - i pro to, že nováčky nejsou automaticky uvítáni. To může znamenat, že nováčci hledají nějakou domovskou stránku, podle které se mohou zorientovat. V budoucnu můžeme přidat další funkcionalitu k uživatelské stránce, abychom dostali informace pro nováčky důležité tam, kde je potřebují.

Více informací o tom, co nováčci dělají, při jaké přiležitosti si vytváří účty a další informace se můžete dozvědět v zprávě týmu Growth Nadace Wikimedia.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 24. 1. 2019, 09:32 (CET)[odpovědět]

Jak se přidat do Projekt Změna klimatu a Environmentální dopady letectví[editovat zdroj]

Ahoj, jak se přidat do projektu Změna klimatu? Nikde tam nevidím přidávací tlačítko. Přeložil jsem článek Environmentální dopady letectví, není ani nej, ani moc aktuální, ale lepší než nic. Kromě emisí CO2ekv jsou tam podrobně popsány i ne-CO2ekv účinky na globální oteplování. Klidně na něj jukni a oprav, budu rád. Popř zabuduj (odkazem) do dalších článků. V šabloně Šablona:Globální oteplování jsem to už opravil. --Pavouk (diskuse) 7. 2. 2019, 18:52 (CET)[odpovědět]

@Pavouk: Ten projekt je zatím v plenkách, někdy to dodělám. Na ty další následky létání jsem sakra někde viděl pěkný vědecký článek, říkal jsem si, že to musím někam dát. Podívám se, třeba jsem si to někam uložil. Musím donutit Juandeva aby dodělal tu recenzi Globálního oteplování na DČ. Jirka Dl (diskuse) 7. 2. 2019, 19:01 (CET)[odpovědět]

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XX. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

jak možná víte, půlce registrovaných nováčků se objeví panel Potřebuji pomoc, prostřednictvím kterého je možné položit otázku na stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc. Do tohoto okamžiku se panel zobrazil asi 400 lidem, a asi 80 z nich kliklo na nějaký odkaz. Vzhledem k tomu, že celkem bylo prostřednictvím panelu Potřebuji pomoc položeno asi 20 otázek, vyvodili jsme z toho, že nováčci se nejspíše snaží napřed pomoci sami sobě. Proto jsme se rozhodli přidat do panelu novou funkci, která umožní snadno prohledávat nápovědu.

Další informace týkající se panelu i dalších projektů Nadace Wikimedia jsou k dispozici ve zprávě týmu Growth z února 2019. Prosím, přečtěte si tuto zprávu a sdělte mi svůj názor prostřednictvím této diskusní stránky.

Kromě toho ale pracujeme i na dalších projektech. Během následujícího týdne uvolníme naše návrhy pro konzultaci s komunitou.

V případě jakéhokoliv dotazu nebo nápadu mě neváhejte kontaktovat pomocí mé diskusní stránky nebo prostřednictvím e-mailu.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 7. 2. 2019, 20:47 (CET)[odpovědět]

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XXI. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

v minulém newsletteru jsem sliboval, že příští týden oznámím připravované nové projekty týmu Growth Nadace Wikimedia.

První z těchto nových projektů spočívá v zasílání aktivizačních e-mailů nováčkům, kteří s tím budou souhlasit. ve kterých je software uvítá, doporučí jim mentora nebo ukáže, kolik lidí si přečetlo článek, který editovali. Do budoucna by tento e-mailový systém mohl i doporučovat nováčkům úkoly, kterým by se mohli věnovat.

Druhý z našich nových projektů spočívá ve vytvoření Nástěnky pro nováčky. Zjistili jsme, že velké množství nováčků navštíví svou uživatelskou stránku, ačkoliv je zatím prázdná. Myslíme si, že hledají nějakou nástěnku, podle které se mohou orientovat.

Více detailů o obou projektech se můžete dozvědět v naší zprávě. Jakékoliv dotazy týkající se projektu můžete směřovat na mou diskusi, nebo na můj e-mail.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 12. 2. 2019, 10:12 (CET)[odpovědět]

Úprava úvodu Globálního oteplování[editovat zdroj]

Ahoj, po tvé poslední úpravě (https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Glob%C3%A1ln%C3%AD_oteplov%C3%A1n%C3%AD&curid=12750&diff=17008660&oldid=17008051) zmizely z článku tagy na refy 12 a 27. Tak to prosím oprav, já do toho nechci teď vrtat. Jinak díky za houževnaté dotahování článku mezi Dobré, mám ho v plánu důkladně pročíst, abych se vzdělal. Whitesachem (diskuse) 3. 3. 2019, 09:33 (CET)[odpovědět]

@Whitesachem: Díky za upozornění, ty chyby vylézají nějak postupně, takže tam nakonec chybělo refů 5. Opraveno. No v jiných jazykových verzích je to velmi často NČ, přitom třeba na enwiki je tam plno nedostatků. Třeba se to někdy taky povede dotáhnout. Zatím musím zabudovat připomínky prof. Moldana... Jirka Dl (diskuse) 3. 3. 2019, 10:21 (CET)[odpovědět]

Growth team updates #6[editovat zdroj]

18. 3. 2019, 19:19 (CET)

Growth team updates #7[editovat zdroj]

29. 4. 2019, 18:18 (CEST)

Call for submissions for the Community Growth space at Wikimania 2019[editovat zdroj]

Welcome to a special newsletter from the Growth team! This special newsletter is not about Wikimedia Foundation Growth team projects. Instead, it is a call for submissions for the Community Growth space at Wikimania 2019. We think that many people who receive this newsletter may have something valuable to contribute to this space at Wikimania. We haven't translated the newsletter, because Wikimania's language is English.

Please see below for the message from the organizers of the Community Growth space at Wikimania.

---

Wikimania 2019 is organized into 19 “spaces”, which are all accepting proposals for sessions. This message comes from the team organizing the Community Growth space.

Since you are interested b Growth team projects, and potentially involved in welcoming newcomers initiatives on your wiki, we would like to invite you to submit a proposal to the Community Growth space because of the actions you’ve done around newcomers on wikis. The deadline for submission is June 1. See below for Community Growth submission topics and session formats. Topics and sessions have to be in English.

In the Community Growth space, we will come together for discussions, presentations, and workshops that address these questions:

  • What is and is not working around attracting and retaining newcomers?
  • How should Wikimedia activities evolve to help communities grow and flourish?
  • How should our technology and culture evolve to help new populations to come online, participate and become community members?

Recommended topics: please see this link for the list for the list of recommended topics. If you do not plan to submit a proposal, you can also suggest additional topics here. If your topic does not fit into our space, remember that there are 18 other spaces that could welcome you sharing your knowledge and perspective.

Types of session. We prefer sessions that are participatory, interactive, promote conversations, and give a voice to parts of our movement that are heard less often. Please see this link for the list of recommended session formats.

Poster submissions. Posters are also a good way to introduce a topic, or show some results of an action. Please consider submitting one!

More information about the Community Growth space, topics, and submission formats is available on the proposal page.

Please submit your proposal. The reviews will happen at the beginning of June.

If you have questions about Wikimania in general, please ask them on the Wikimania wiki.

On behalf of the Community Growth leadership team, Trizek (WMF), 16. 5. 2019, 13:44 (CEST)[odpovědět]

ŠSZK[editovat zdroj]

Hezký den, [1] je nepochybně správná editace, ale nešlo by přesunout to ´vymytí mozku´ do článku o Thunberg? Zdraví --Ján Kepler (diskuse) 26. 5. 2019, 13:41 (CEST)[odpovědět]

@Ján Kepler: - ano, souhlasím - akorát, v tom článku pana Wagnera, na který se tam odkazovalo jsou docela nepravdy, ale určitě tam zabuduji spor G.Thunberg s německým protijaderným hnutím, ale raději z původních zdrojů. Ještě na to musím kouknout, ale pokud vím, tak v článcích vyšlo, že ona stále zůstává na postoji - jádro nemám ráda, ale když to říká IPCC, tak je to potřeba. Kouknu i na tu druhou větu, možná ji zabuduji k odstavci "Negativní ohlasy v médiích". Jirka Dl (diskuse) 26. 5. 2019, 14:06 (CEST)[odpovědět]
Děkuji. --Ján Kepler (diskuse) 26. 5. 2019, 14:10 (CEST)[odpovědět]
@Ján Kepler: Tak to jádro jsem tam přidal, doufám, že srozumitelně; toho Pierse Corbyna jsem tam s rozpaky dal taky - takových vyjádření, v podstatě zcela nepodstatných, můžeme nasbírat mnoho, včetně našich některých politiků. Až budu čas, tak tam chci přidat také některé české zdroje, zatím jsem tam dával překlad z enwiki.Jirka Dl (diskuse) 26. 5. 2019, 14:34 (CEST)[odpovědět]

Growth team updates #8[editovat zdroj]

13. 6. 2019, 11:02 (CEST)

Osada Baba[editovat zdroj]

Za smazání bez vysvětlení se omlouvám. Osada Baba je i stejnojmenná nadřazená Kategorie a té jsem přiřadila nově založenou Kategorie:Městské památkové zóny v Praze, článkům jsem měla Kategorie jen vyměnit, ne smazat.--Alena Pokorná (diskuse) 20. 7. 2019, 17:04 (CEST)[odpovědět]

@Alena Pokorná: I já se omlouvám, teprve koukám na to, že je v těch kategoriích nějaký zmatek, zkusím to dát večer dopořádku. Jirka Dl (diskuse) 20. 7. 2019, 17:26 (CEST)[odpovědět]
@Alena Pokorná:Tak jsem se snažil ty pražské památkové kategorie srovnat - právě dle stránky Památkově chráně území, tak doufám, že jsem to nezmotal. Některé vesnické památkové zóny v Praze nemají zatím stránku, tak ještě někam alespoň vnutím červený odkaz. Jirka Dl (diskuse) 20. 7. 2019, 18:51 (CEST)[odpovědět]
Díky moc, je to dobře srovnané. Viděla jsem ještě v Seznamu Městských památkových zón v Česku a stejném pro vesnice Staré Střešovice a Střešovičky. Myslím, že se jedná o stejné území, které patří pod vesnice.--Alena Pokorná (diskuse) 20. 7. 2019, 19:11 (CEST) Teď vidím, že to jsou dvě různá území.--Alena Pokorná (diskuse) 20. 7. 2019, 19:34 (CEST)[odpovědět]

Growth team updates #9[editovat zdroj]

23. 7. 2019, 16:26 (CEST)

Hlasuje se o Carmen jako o možném NČ[editovat zdroj]

Ahoj, spustil jsem hlasování o Carmen. Budu rád, když se zapojíš. --Pavouk (diskuse) 28. 8. 2019, 09:33 (CEST)[odpovědět]

Greta Thunberg[editovat zdroj]

Kolego JirkoD1, rád bych Vám napsal, že jste tím rozdělením textu o plavbě do USA článek zkomplikoval. Krom toho je skoro celý odstavec o zásadách týmu jachty Malizia II nadbytečný, nemá přímou souvislost s Gretou Thunberg. Mám v úmyslu jej podstatně zkrátit, text ale zachovat v diskusi pro případný článek o jachtě samotné (takové články jinde existují). I to nadšené povídání o přivítání jachty v NY je dost přetažené. Snad nemáte v úmyslu udělat z tohoto článku předlouhou apoteózu mladé dámy, která zajisté bude nadále podobným způsobem vítána po celém světě.Také bych Vás rád sumárně upozornil na spoustu chyb ve Vaší úpravě. Nic ve zlém, ale ty chyby by tam od začátku neměly být. --Zbrnajsem (diskuse) 29. 8. 2019, 11:47 (CEST)[odpovědět]

Zdravím kolego @Zbrnajsem:, s vaším návrhem na zkrácení informací o jachtě souhlasím – byl jsem to já, pokud si vzpomínáte, kdo od začátku navrhoval tyto informace zkrátit – nedávat tem informace o zapečetěném povinném motoru či určitě tam nemusí být informace o tom, kdo jsou rodiče 2. člena posádky. Pokud jsou tam takovéto detaily, tak já vidím za podstatné tam mít i zásady týmu plachetnice, protože to hodně souvisí s celou cestou. Co se týče uvítání v NY, tam se jedná, dle mého docela o něco jiného - OSN využilo připlutí plachetnice k propagaci Cílů udržitelného rozvoje OSN, na kterých se v roce 2015 dohodly všechny státy OSN a je to něco o hodně širší, než to, co Greta prosazuje. Samotné uvítání Grety na pevnině klidně vynechejme, to je fakt nepodstatné. Jinak jsem se snažil oddělit plavbu samotnou a diskuse kolem ní. I v původním textu nějaké chyby byly, například kolem majitele lodi apod., které jsem se snažil odstranit. V každém případě velmi děkuji za spolupráci, i když kritickou, tak velmi užitečnou. Své chyby ještě zkusím napravit. Otázkou pro mne je, zda tato diskuse nemá být na diskusní stránce Grety Thunbergové, aby se případně mohli vyjádřit i ostatní, protože toto je určitě o obsahu.
V mezičase jsem celou informaci o Team Malizia dal do poznámky, to si myslím, že by mohlo být v tuto chvíli nejlepší a některé informace jsem zkrátil.Jirka Dl (diskuse) 29. 8. 2019, 12:50 (CEST)[odpovědět]
Dnes bych měl několik připomínek. Již jednou někdo jiný (a pak i já) napsal, že je to oslavný článek. Čím více jej Vy rozšiřujete, tím oslavnější ten text je. Rád bych Vás poprosil, abyste se snažil být neutrálnější, i když jste pro tu věc vnitřně zapálený. V tom, co Greta (nová Greta Garbo nebo Jeanne d´Arc?) dělá a říká, je mnoho rozporuplných výroků a dokonce problematických výpovědí. Např. když jela ze Švédska do Polska v elektroautě, tak podporovala výrobu sice novodobých, ale ne málo problematických vehiklů. Jsou snad baterie do těch aut zcela nezávadné? Ta auta jsou podle mne jakousi výmluvou, abychom „to“ dělali jinak. Krom toho se mj. asi budou převážně vyrábět v Číně, a používá se do nich kobalt, který se těží za hrozných podmínek v Africe. A jestliže „my tady“ se uskrovníme až tak, jak ona to požaduje, tak se nám sesype hospodářství, až se budeme divit. Krom toho se neuskrovní jiní – to můžeme bohužel předpokládat. Budou chtít např. auta, a my jim dodáme ty benzíňáky, které sami vyřadíme. Jak tomu zabránit? Neříkám, že by se nemělo dělat nic, ale nemůže se dělat přespříliš. Našel jsem zdroj, podle kterého 35 % lidí v Německu považuje Gretu Thunberg za naivní. To samo o sobě říká přece jen něco, a mám v úmyslu to napsat do článku. Většina ovšem je pro její akce, a zrovna v Německu je Fridays for Future hodně rozšířené. Je také několik vlivných mladých lidí, kteří ji napodobují, dokonce svým vzhledem a oblečením. Kam to všechno ale v západním světě povede? Jsem dost skeptický, věřte mi to. Mnohé skutečnosti a tzv. vested interests jsou velmi silné a působí kontrérně, ba přímo kontraproduktivně. A jsou nebezpečí, která by mohla vést k takovým zhoršením situace ohledně klimatu, že bychom se až divili. A na to nemá Greta vliv. Kdysi byla válka v Iráku a pak hrozným způsobem hořela naftová pole, protože je tam kdosi podpálil. To jen tak na okraj. --Zbrnajsem (diskuse) 20. 9. 2019, 10:20 (CEST)[odpovědět]
Pane kolego @Zbrnajsem: - pár poznámek – článek jsem sice rozšířil, ale mám v úmyslu postupně výrazně naopak zkrátit část "Veřejná vystoupení a další akce" – tam si myslím, že by mohly bohatě stačit nějaké odrážky a tuto část zkrátit o 2/3 – myslím si, že právě podstatně z těch vystoupení je shrnuto v části, kterou jsem včera přidal. Ještě jste měl námitku k tomu výrazu "kašlete" - originál zní “I am doing this because you adults are shitting on my future.” - takže už já jsme ten výraz zjemňoval, ale jsem klidně pro to, tam nechat to, co jste tam dal vy - chyba byla, že jsem tam dal špatný zdroj, doplnil jsem.
Další záležitosti, které píšete - můj souhlas - jak s doplněním o naivitě (i když já osobně to spíš vidím tak, že daleko větší roli hraje její "naivní kukuč", takže si může dovolit říkat věci, které by jiným neprošly), tak s těmi elektroauty a stále vítám váš kritický přístup, protože ten článek má určitě být vyvážený. Asi už se opakuji, ale to, co považuji za nejpodstatnější je, že si skutečně mladí lidé začali uvědomovat, že situace je velmi vážná a že je nic veselého nečeká, pokud se s tím nezačne něco velmi rychle dělat - a to, že zatím je šance s tím něco dělat. A to, že to nějak katalyzovala nějaká Greta, je hodně náhoda - už před ní začalo výrazně fungovat hnutí XR apod. A to, že i v takové zemi jako je Česko začínají kapitáni průmyslu (ČEZ, Škoda Auto) přesvědčovat premiéra, že má přestat strkat hlavu do písku a začít skutečně něco dělat je pro mne o hodně důležitější.Jirka Dl (diskuse) 20. 9. 2019, 11:45 (CEST)[odpovědět]
Premiér Babiš nestrká hlavu do písku, nýbrž je realista. Což může malé Česko dělat něco zcela jiného, než dělá Německo, např. ohledně automobilové dopravy? Chceme snad zlikvidovat český automobilový průmysl, resp. automobilový průmysl v Česku, vlastněný výlučně zahraničními koncerny? Také prostě nejsou na mnoho věcí peníze, např. na opravdový rozvoj železnic a jejich modernizaci. Krom toho se už udělalo hodně. Asi si nepamatujete, jaký byl v českých obcích kdysi vzduch, samý kouř od méněcenných hnědouhelných briket. A severní Čechy a mnohé řeky, jak to vypadalo. Jestliže Greta T. obvinila Německo z toho, že dělá málo, tak prostě nechápe, že německá vláda přijala před několika dny balík opatření pro ochranu klimatu, který nemá v Evropě obdoby. Ale nachází se mezi tolika různými tlaky a nákladnými potřebami (mj. udržování stability evropské měny), že v zásadě neví, co by měla všechno dělat a co napřed. Když má spousta věcí podražit, což bude výsledkem toho balíku, tak lidé začnou být hodně nespokojení. A ten ekonomický růst ve světě, proti kterému Greta brojí, není jen pro švandu králíků, nýbrž je pro spoustu zemí naprosto nutný, aby uspokojily své rostoucí obyvatelstvo (to je taky problém ... i pro životní prostředí). Stejně to s tím růstem momentálně vypadá bledě, takže se divím tomu potlesku pro Gretu od diplomatů v OSN. Zatím jste, kolego Jirko Dl, nenapsal, že proslov Grety T. byl až příliš emocionální, ba pro mnohé doslova teatrální. V Německu se hodně píše o její Wutrede, tedy zuřivém proslovu. Také začíná IMHO být ne zcela dobré, že Greta mluví skoro jen o sobě samé, o dopadech klimatických změn na ni samou (viz také to shitting on my future). Jí „někdo“ ukradl dětství a krade jí budoucnost. Přitom každý vidí, že ona je už tak prominentní, že už sotva někdo může být prominentnější. Generální tajemník OSN Guterres se jí přímo zaštituje. To také v článku chybí - ta její blízkost k velmi důležitým lidem. --Zbrnajsem (diskuse) 24. 9. 2019, 17:49 (CEST)[odpovědět]
Pane kolego @Zbrnajsem: - už tu zase začínáme diskutovat obecně a dostaneme od někoho vynadáno ;-) takže jen drobné poznámky - premiér Babiš není realista, ale populista. Premiér Babiš automobilový průmysl nechrání - automobilový průmysl má zcela jiný názor a daleko větší vliv na něj má právě ten německý klimatický balíček. Takže GŘ Auto Škoda patří přesně k těm, kdo usilují o urychlenou transformaci průmyslu, podobně jako třeba GŘ ČEZu - viz třeba klimatická konference v Poslanecké sněmovně toto úterý. Pokud byste nevěděl, kdo přednáší, mohl byste si myslet, že místo ing. Beneše přednáší někdo z Greenpeace. Dál to nechci rozvádět, snad jen poznámku, že opravdu už nejsem mladý, že špinavý vzduch si dobře pamatuji, malou měrou jsem se i podílel na legislativě, která ten špinavý vzduch pomohla odstranit. Jen poznámka - a právě k období 1990-2000 ukazuje jasně, že ČR toho zvládne daleko více. A pokud se tedy budeme bavit o reálných řešení klimatické krize - našel jsem docela zajímavý zdroj, který mj. ukazuje, že to celé vůbec nemusí být o ožebračení lidí, že řešení jsou, že jsou známá, akorát holt se musí politikům vnutit.
A teď už k článku - je to otázka - říkal jsem, že připravím jisté zkrácení právě části s "projevy" a to jsem také udělal - viz Wikipedista:Jirka Dl/Pískoviště - těmi odrážkami bych nahradil právě celou původní sekci - pak bude ale zcela nevyvážená část o té plavbě rozebírající všechny detaily. K projevu GT včera - pokud nevíte souvislosti - které já včera nevěděl, tak mi projev připadal též hysterický. Pokud se dodatečně dozvíte, že nedlouho před projevem dostala souhrn slibů politiků a zjistila, že to celý Summit je nanic (tedy až na světlé výjimky, kam právě patří i to Německo), že přes všechno úsilí Guterreze většina zemí jede "business as usual", tak ji to skutečně hodně rozhodilo. Můžeme napsat, že část komentátorů hodnotí projev jako skvělý, část jako hysterický a nepřijatelný. Pro oboje se najde bohatě zdrojů. Já osobně bych to nechal docela bez komentářů z obou stran pohledu. Rád uvítám vaše komentáře k případnému zjednodušení článku.Jirka Dl (diskuse) 24. 9. 2019, 18:22 (CEST)[odpovědět]
Myslím, že článek o GT potřebuje přestávku. Uvidíme, co bude dále. Apropos, konference v Santiago de Chile, na kterou se Greta chystala, byla kvůli nepokojům a zhoršené hospodářské situaci odřeknuta. A sama Greta T. nepřijala jakousi cenu. To leda teď v článku chybí. --Zbrnajsem (diskuse) 30. 10. 2019, 16:50 (CET)[odpovědět]
@Zbrnajsem: - shodou okolností zrušení konference v Chile právě čtu v mailu. Co se týče vlastní stránky GT, tak já jsem si už dal před časem docela pauzu, doplnil jsem tam jen pár strohých faktů, k té nepřijaté ceně mám zdroje, asi to tam někdy dám, kouknu trochu, co napáchali na enwiki o ní, ale nemyslím si, že se s ní teď děje něco důležitého... Všichni už se k ní vyjádřili. Až budu mít čas, chci tam ještě přidat tu historii s dr. Matýsem - ta je fakt specificky česká a co mám informace od rodičů dětí s těžkým autismem, tak tam zafungovala nechtěně velice příznivě.Jirka Dl (diskuse) 30. 10. 2019, 19:42 (CET)[odpovědět]

Dobrý večer. Doufám, že přijmete můj dnešní příspěvek o Gretě s klidem Angličana. Na webu je z  té aféry kolem cesty vlakem, kterou podnikli Greta a její tým v zásadě 1. třídou (a expresními vlaky s příplatkem) opravdu velkým tématem. Já si už nedělám vůbec žádné iluze o té PR kampani, kterou Grétin tým provozuje. A to celkově, včetně plaveb na luxusních plachetnicích ve společnosti milionářů resp. příslušníků nejvyšších společenských vrstev. Vlaky v Německu jsou, jak známo, natolik plné a často jsou s nimi problémy (výpadky a zpoždění), že někdy není ani místenka skoro nic platná. Jen ten, kdo může beze všeho na tak dlouhou cestu – z Madridu do Stockholmuǃ – zaplatit nejméně dvojnásobek ceny a jet 1. třídou, cestuje jakž takž pohodlně. Ostatní cestující se i na kratších úsecích vystavují jen velmi omezenému pohodlí, včetně zacpaných nebo zcela zavřených záchodů. Z Madridu do Stockholmu proto normálně každý rozumný člověk letí letadlem (a bohužel způsobuje ty emise CO²), neboť je to mnohem rychlejší, pohodlnější a také podstatně levnější, dokonce i ve srovnání s cenou jízdenky pro 2. vlakovou třídu. Jen prominentní aktivisté jako Greta Thunberg cestují za těchto okolností vlakem, aby to vypadalo dobře, ovšem v mnohem pohodlnější 1. třídě. --Zbrnajsem (diskuse) 16. 12. 2019, 19:05 (CET)[odpovědět]

@Zbrnajsem: Dobrý večer, já s tím žádný problém nemám - možná drobné poznámky - její tým = její otec, nikdo víc. Co se týče toho vlaku - myslím si, že zbytečně pomlouváte německé vlaky - já jimi jezdím velmi rád - většinou jezdí velmi spolehlivě. Ano, nejsou to švýcarské železnice. Mimochodem, záleží na tom, jak si kupujete lístek, ale normálně na IC ani ICE žádné příplatky nejsou. Celá bouře ve sklenici vody, kterou ještě zkomplikovalo PR oddělení Deutsche Bahn souvisí s tím, že se jednalo o různé části cesty - a na jedné části cesty došlo k výpadku vlaku a prostě neměla místo k sezení, což ona postovala jen jako zajímavost a napsala, že je to v pohodě, že je ráda, že v Německu jezdí vlaky tolik lidí. Já mám ve svém okolí hodně lidí, kteří zásadně odmítají po Evropě létat, i já sám se snažím, kde to trochu rozumně jde, jet vlakem a když nejedu, tak je to především z časových důvodů. A létat se tedy fakt nebojím. Možná jenom ještě drobná poznámka - to, že nebude létat se Greta rozhodla ještě, než o ní kdokoliv věděl - viz TEDx Stockholm - takže to nespojujte s jakýmkoliv PR - věřte, že slečna v 14 letech má jistý rozum a může si leccos sama rozhodnout.Jirka Dl (diskuse) 16. 12. 2019, 19:31 (CET)[odpovědět]
Silně pochybuji o tom, že její otec představuje celý její tým. Je nutno tuhle „podrobnost“ vypátrat a doplnit. Četl jsem, že existuje nejméně jeden velmi důležitý další spolupracovník, ale tehdy jsem si to jméno nezaznamenal. Nepomlouvám zbytečně německé vlaky, neboť mám s nimi vlastní zkušenosti. V určitou dobu jsou velké problémy, a vyskytly se zjevně i v sobotu 14. prosince 2019. Tu 1. třídu a luxusní plachetnice včetně milionářů a Pierra Casiraghiho nemůžete oddiskutovat. Jsou to fakta, která jsou obratnou PR jaksi trochu odsouvána do pozadí. Celý problém ochrany klimatu nás bude stát velmi mnoho peněz (též skrze vysoké ceny elektřiny) a lopocení, včetně další výstavby větrných elektráren, kterých je v Německu už všude velmi mnoho. A nových tras vysokého napětí. a jNemuselo to až tak masivně být, kdyby nebyla v Německu zavřena již polovina atomových elektráren, a nakonec budou zavřeny všechny. Viděl jste Babiše v Bruselu, jak rozprávěl s AM? A že spolu s prezidentem Macronem poukazoval na důležitost jaderné energie? To by mělo být v jeho článku ... De facto se dnes jedná o obavy, že jednoho dne nebude dost ropy, nebo už žádná. To je hlavní důvod klimatické politiky v EU. Co se dá celkově dělat? Čína už má i jiné plány než jen elektrická auta ... --Zbrnajsem (diskuse) 16. 12. 2019, 19:55 (CET)[odpovědět]
To jméno, co hledáte, je možná Ingmar Rentzhog, který měl opravdu podíl na "objevení" Grety a pak se jí snažil zneužít ve svůj prospěch, o tom v článku je. A vůbec nevylučuji, že na dálku pomáhá víc lidí - ale na lodích i ve vlaku podle všeho byla jen Greta s otcem. Jiná věc jsou klimatická mitigační opatření - tam, u nás jsme zcela ve vleku momentálních záchvatů premiéra, který se vůbec neřídí jakýmikoliv státními politikami, usneseními vlády apod. Jeho vystupování nyní v Bruselu bylo jen dalším důkazem naprosto nesystémového chování - resp. chování - co si myslím, že zrovna chtějí lidí dle mého názoru slyšet, což občas koriguje PR tým Máry Prchala, ale ne vždy se mu to daří. Podívejte se, s čím vystupoval na tiskovce 29. 11. - Boj s klimatickou změnou bude Česko stát biliony korun, zapojit se ale musí celý svět. www.vlada.cz [online]. [cit. 2019-12-16]. Dostupné online. (česky) . Především si prohlédněte prezentaci, která je na té stránce ke stažení. V roce 2050 bude mít ČR 50 % primární energie z fosilních zdrojů. Poté ještě pomocí PR napíše v týdenním "hlášení", jací jsou studenti blbci, že chtějí uhlíkovou neutralitu, poté se ale setká s GŘ ČEZ Benešem a najednou uhlíkovou neutralitu přestane popírat, a začne tvrdit, jak nutně potřebujeme jádro. A poté jede na zasedání Evropské rady, odsouhlasí uhlíkovou neutralitu do 2050 a přijede a chlubí se, jak prosadil jádro. Neprosadil nic - novináři ho v Bruselu označili jako "Pan Trapný" (Today's Mr Awkward at #euco is Czechia's @AndreBabis) - a výsledkem jeho snažení byla jedna věta v usnesení "Některé členské státy uvedly, že součástí jejich vnitrostátní skladby zdrojů energie je energie jaderná", což ovšem opakuje jen to, co už v různých politikách EU je vícekrát zaneseno, tak proč to nedat i do dalšího usnesení. Tvrdil, jak nám musí Rakousko zaručit, že nebude JE blokovat apod. Nic takového v usnesení není. Já osobně vidím problém, že premiér vůbec netuší, co to schválil. Tento plán předpokládá každoroční pokles emisí skleníkových plynů o cca 7 %, v ČR přitom emise skleníkových plynů nepoklesly od roku 2013 vůbec. A aby bylo jasno, nejsem nepřítelem JE, jen nevěřím, že se při extrémně rostoucích nákladech na ně a extrémně komplikovaných procesech povolení někdy nějaká u nás ještě postaví. Otázkou jsou úplně jiné jaderky, malé, lokální. Ty si myslím, že mají šanci, ale to není tolik o velkých penězích a nefrčí to. Bylo by to ještě na hodně dlouhé psaní... Ale tam někde jsou důvody, proč mi stále nepřestává být sympatická Greta Thunberg, která opakuje stále totéž - poslouchejte vědce.Jirka Dl (diskuse) 16. 12. 2019, 21:00 (CET)[odpovědět]
To jméno není Rentzhog. V těch článcích o cestě vlakem je řeč o jejím týmu, to nebyl jen otec. A vůbec, tady nejde o sympatie nebo antipatie. Tady jde o realistický pohled na svět a jeho mnohotvárné problémy. Alarmismus ohledně jednoho problému zakrývá problémy jiné. Zdá se mi, že tohle nevidíte. --Zbrnajsem (diskuse) 16. 12. 2019, 23:35 (CET)[odpovědět]
@Zbrnajsem: Ještě jsem koukal na ten váš odstavec o její cestě vlakem. Zasahovat do něj nebudu, ale podobně jako otázka motoru a mnoha detailů u plachetnice, jsou to věci, které jdou, dle mého názoru, zcela zbytečně do detailů – kdyby do stejných detailů šly jiné věci, tak budeme mít článek desetinásobně dlouhý. Mimochodem nad výsledky konference v Madridu vyjádřily zklamání i desítky politiků, nejen aktivisté.
Co se týče problému, který zakrývá problémy - docela si myslím, že o tom vím dost, změnou klimatu a ochranou prostředí se zabývám skoro celý život. Máme tu samozřejmě dva závažné problémy a těmi jsou klimatická změna a ztráta biodiverzity. Oba tyto problémy jsou velmi vážné, podle mnoha zdrojů je ztráta biodiverzity vážnější, než samotná klimatická změna. Oboje jsou to ale tak vážné problémy, že hodně snižují naděje budoucích generací na to, že zde na Zemi budou mít podobně příznivé podmínky jako naše generace (ať už se bavíme o rozvinutých zemích, které zjevně čekají různé turbulence, tak o zemích rozvojových, kde se dají očekávat velmi špatné podmínky, zesílení tlaku na migraci apod.). Klimatologové tohle mají velmi dobře spočítané a ověřené. Problém je skutečně v dalším kroku - co s tím - a tady další vědní disciplíny - především ekonomie a často i technické disciplíny zcela selhávají, o politicích nemluvě. A ano, jak už jsem zmiňoval, mnohokrát, může to vést ke zkratkovitým jednostranným řešením. Globální řešení problémů je stále reálně, ale je to, bohužel, jako s tou žábou v postupně ohřívané vodě...Jirka Dl (diskuse) 17. 12. 2019, 07:12 (CET)[odpovědět]
Článek je o Gretě, nejen o změně klimatu. Všechno, co osvětluje její osobnost a činnost, do článku patří. A nejen superlativy nebo oslavné formulace. Je vegetariánka, dobře. Odmítá cesty letadlem, které jsou ale jinak naprosto běžné (turistika, služební cesty). Jezdí proto vlaky, ale protože je prominentní a má na to peníze, tak jezdí 1. třídou. Normální lidé jezdí za polovinu ceny 2. třídou, a ta je mnohdy přeplněná. V expresech ICE se nesmí stát, při 300 km za hodinu je to nebezpečné. Tak se bez místenky sedí na podlaze. Podívejte se na tu fotku, kde Greta sedí na chodbě. Je tam sama, asi je to ve vagónu 1. třídy. Pak se jí/jim průvodčí velice omluvili, asi se uvolnila místa. Ta 1. třída do článku patří, na tom trvám. Spousta jiných podrobností bude po nějaké době zbytná, pokud bude Greta stále ve středu pozornosti a článek o ní bude rekordně rozsáhlý. Mj., Vy si myslíte, že ona si všechno dělá sama, organizaci cest, získávání informací, psaní projevů atd.? To ona a její otec nemohou v tom rozsahu zvládnout. Za tím stojí dost velký tým a sponzoři. --Zbrnajsem (diskuse) 17. 12. 2019, 08:43 (CET)[odpovědět]
@Zbrnajsem: Možná, pokud máte takovou potřebu do článku dávat takové detaily, tak by to mělo být přesné - viz i vaše komentáře v této diskusi - psát že jezdí "výhradně vlaky IC a ICE" je tvrzení, patřící někdy do první republiky - to prostě říkáte, že je tak bohatá, že jezdí rychlíkem. Za ICE se obecně v Německu neplatí žádný příplatek První třída stojí o polovinu více, ne dvojnásobek. Vlak, ze kterého je fotka, kde sedí na zemi, není ICE, ale IC - ICE zásadně nemají kupé - a sedět na zemi ji potkala náhodou jiná švédská novinářka, která z toho setkání pořídila krátké video, na které je vidět, že to opravdu není nějaké mediální PR, ale že tam stojí či sedí více lidí. Není pravda, že by se v ICE nesmělo stát - vícekrát jsem jel ICE mezi Kolínem a Frankfrurtem a lidé tam běžně stáli. Dokonce některé ICE vlaky na této trase jsou úplně bez místenek. Co se týče zorganizování cesty, nevím, proč by na to někdo potřeboval tým - já osobně si cesty organizuji sám a nemám s tím problém a jinak dnes existují takové služby, jako jsou cestovní kanceláře, které vám s radostí všechny lístky obstarají. A když má na to tým, proč tedy před cestou z Ameriky do Evropy psala prosby, zda by ji někdo nevzal zpět lodí? Nikdo nepopírá, že Greta pochází z rodiny, kterou jde zařadit do vyšší střední třídy, různé její ocenění byly spojeny i s finanční odměnou, i když část těchto odměn věnovala různým neziskovým organizacím, tak předpokládám, že není problém ze zbytku financovat její cestování - nemyslím si, že by se jednalo o tak veliké náklady. Jirka Dl (diskuse) 17. 12. 2019, 18:09 (CET)[odpovědět]

Jak je vidět, tak se velmi bráníte proti uveřejnění jakýchkoliv faktů, které jen trochu upravují Váš zidealizovaný pohled na Gretu a její činnost. S tím ale nesouhlasím. Můj příspěvek do článku odpovídá skutečnosti. Co jsem napsal do diskuse, to není tak důležité. --Zbrnajsem (diskuse) 17. 12. 2019, 18:18 (CET) Ta novinářka z Dagens Nyheter se tam objevila náhodou ... Aha, to je ale hezká pohádka. Prosím Vás, všemu co Vám napovídají, nemůžete věřit. --Zbrnajsem (diskuse) 17. 12. 2019, 18:23 (CET)[odpovědět]

@Zbrnajsem: Nojo, no, celé to bylo zosnované, předem připravené, kvůli Gretě nejel vlak, pak ji posadili na podlahu, vyfotili a ještě tam byla předem připravená novinářka, která rafinovaně natočila velmi nekvalitní video. Konspirace holt světem vládne. Já jsem ale uvedl velmi jasná fakta, která si můžete velmi jednoduše ověřit na webu. Wikipedie je od toho, aby se uváděly fakta, ne nějaké konspirace.Jirka Dl (diskuse) 17. 12. 2019, 20:47 (CET)[odpovědět]
Zůstaňte při zemi. Že to bylo celé zosnované, jsem vůbec netvrdil. Jen to, že novinářka Gretu doprovázela. Že se tam ve vlaku neobjevila náhodou. --Zbrnajsem (diskuse) 17. 12. 2019, 21:21 (CET)[odpovědět]

Growth team updates #10[editovat zdroj]

2. 10. 2019, 20:49 (CEST)

A/B testování panelu Potřebuji pomoc je u konce[editovat zdroj]

Milí kolegové,

tým Growth dokončil analýzu panelu Potřebuji pomoc, a došel k závěru, že panel Potřebuji pomoc nemá žádný efekt na udržení nováčka, ať už pozitivní, nebo negativní. Stručná zpráva o výsledcích experimentu je k dispozici na MediaWiki.org, podrobná zpráva bude publikována v nejbližší době. I přes tento výsledek, který je pro nás zklamáním, bude i nadále panel Potřebuji pomoc součástí zážitku nováčka, který tým Growth buduje.

Z důvodu popsaného výše se tým Growth rozhodl věnovat svou pozornost Domovské stránce a Editačním tipům. Připomínky k těmto projektům můžete psát na tuto diskusní stránku. Také si můžete prohlédnout grafický návrh Editačních tipů, a sdělit mi připomínky k němu prostřednictvím této diskusní stránky.

V případě jakýhkoliv dotazů o projektu se na mě neváhejte obrátit.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (diskuse) 8. 10. 2019, 18:59 (CEST)[odpovědět]

Rozšiřovatelův řád[editovat zdroj]

Ještě tady jsem nějak dokončil toho ptáka huia, mohlo by zajímat. Samozřejmě tomu ještě chybí některé náležitosti. OJJ, Diskuse 10. 10. 2019, 08:14 (CEST)[odpovědět]

Growth team updates #11[editovat zdroj]

18. 11. 2019, 16:02 (CET)

Editační tipy byly právě nasazeny![editovat zdroj]

Editační tipy po aktivaci

Milí kolegové,

v noci na dnešek byly nasazeny editační tipy. Editační tipy jsou novým vylepšením Domovské stránky. Před aktivací této funkce Domovská stránka nováčky vyzývala, aby si vytvořili svou uživatelskou stránku. Jelikož se ale ukázalo, že toto není moc efektivní a uživatelské stránky nejsou mnohdy příliš kvalitní, Nadace Wikimedia se rozhodla vybudovat systém, který nováčka bude učit, jak se Wikipedie edituje – editační tipy. Možnost zobrazit si editační tipy nahrazuje dosavadní tlačítko vyzývající k vytvoření uživatelské stránky.

V současné době editační tipy umožňují nováčkům vybrat si úkoly, na kterých by chtěli pracovat. Úkoly jsou rozřazené od jednoduchých (přidávání odkazů či oprava překlepů a gramatiky), přes středně obtížné (aktualizace článku či přidání referencí) po ty nejtěžší (rozšíření článku). Do budoucna je v plánu přidání možnost filtrování témat článků podle zájmu nováčka či přidání nápovědy ke konkrétnímu úkolu do panelu Potřebuji pomoc. Určitě vás včas budu informovat.

Rád bych Vás tímto požádal, abyste si editační tipy (a pokud jste tak ještě neučinili, i celou Domovskou stránku) sami vyzkoušeli, a napsali na diskusní stránku všechny Vaše postřehy. Domovská stránka se nachází na Speciální:Domovská stránka, je ale nutné si ji ručně aktivovat v nastavení (karta Údaje o uživateli, úplně dole Domovská stránka nováčka, zaškrtnout "Zobrazit Domovskou stránku nováčka"). Těším se na vaše komentáře.

Závěrem mi dovolte Vás pozvat na Wikikonferenci 2019, kde budu mluvit o tom, co se tým Growth za uplynulý rok naučil, a co má v plánu pro budoucnost. Wikikonference je již tuto sobotu 23. listopadu, a koná se v Pardubicích. Přednáška bude samozřejmě nahraná a bude možné si ji pustit i po Wikikonferenci.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador pro českou Wikipedii, 21. 11. 2019, 11:33 (CET)[odpovědět]

Nováčci editují články doporučené v editačních tipech![editovat zdroj]

Zatím neaktivované editační tipy

Milí kolegové,

editační tipy byly nasazeny před necelým měsícem. Za tu dobu je vidělo asi 450 nováčků, z toho asi 34 uživatelů otevřelo článek, z toho 18 uživatelů přešlo do editačního módu a celých 7 uživatelů dokonce uložili i editaci (více čísel naleznete na této projektové stránce). Tým Growth je těmito výsledky nadšen – vzhledem k tomu, že od kliknutí na článek není nováček zatím nijak naváděn, je to číslo mnohem vyšší, než jsme čekali. Uložené editace je možné sledovat na této adrese.

Očekáváme, že jakmile začátkem roku 2020 přidáme možnost filtrování zobrazených článků a později téhož roku i využijeme panel Potřebuji pomoc, aby nováčkovi poradil, že si má otevřít editační rozhraní a následně co by v článku měl opravit, počet nováčků editujících pomocí tohoto nástroje se ještě zvýší.

Budeme jedině rádi, pokud si editační tipy vyzkoušíte – postup, jak na to, je k dispozici na této projektové stránce. Jakékoliv komentáře či návrhy týkající se projektu editačních tipů nám pak můžete psát na diskusní stránku.

S přáním příjemně prožitých vánočních svátků,

Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 18. 12. 2019, 14:50 (CET)[odpovědět]

PGO[editovat zdroj]

V rámci zamodřování šablony globální oteplování jsem vyrobil článek potenciál globálního oteplování (bylo na něj celkem často odkazováno). Možná jsem se někde zamotal v překladu. Jukni na to, díky! --Pavouk (diskuse) 2. 1. 2020, 11:40 (CET)[odpovědět]

@Pavouk: Na první pohled tam problémy nevidím, upravil jsem jen některé reference - je tam elegantní způsob, jak odkazovat zvláště opakovaně na zprávy IPCC pomocí šablony {{Sfn|...}}. Jirka Dl (diskuse) 2. 1. 2020, 13:45 (CET)[odpovědět]

Editační tipy umožňují tipy filtrovat podle témat článků - vyzkoušejte si je, prosím[editovat zdroj]

Ukázka Editačních tipů

Milí kolegové,

už nějakou dobu nováčkům doporučuje Domovská stránka články, které potřebují určité úpravy. Tato funkcionalita se jmenuje Editační tipy. Tyto články jsou vybírány pomocí údržbových šablon. Zjistili jsme, že určití nováčci klikají mezi nabízenými články velmi dlouho, než najdou článek, na který kliknou. Rozhodli jsme se proto umožnit jim mezi články filtrovat podle témat, kterých se týkají.

Tuto funkcionalitu mají k dispozici všichni nováčci, kterým se načte Domovská stránka. Vy si ji můžete vyzkoušet na své vlastní Domovské stránce. Pokud jste si ji ještě neaktivovali, můžete to udělat ve svém nastavení, úplně dole. Můžete se také podívat na ukázkové video.

Jakoukoliv zpětnou vazbu k projektu uvítám na diskusní stránce k projektu. Máte-li libovolné dotazy či návrhy k nováčkovskému programu, můžete se mě zeptat na mé diskusní stránce.

Těším se na vaše komentáře,

--Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 22. 1. 2020, 16:00 (CET)[odpovědět]

Toto je občasník připravovaný ambasadorem české Wikipedie o projektu Zkušenosti nových wikipedistů. Přihlásit či odhlásit odběr můžete skrz Meta-Wiki.

Growth team updates #12[editovat zdroj]

4. 2. 2020, 18:39 (CET)

Znáte některého z nováčků i mimo Wikipedii? Můžete se stát jeho mentorem![editovat zdroj]

Modul "Váš mentor" Domovské stránky nováčka

Milí kolegové,

až doposud byl mentor každému nováčkovi přidělen automaticky systémem. To se děje i nadále. Znáte-li ale některého z nováčků i mimo Wikipedii, nebo třeba vedete kurzy Wikipedie pro studenty či seniory, můžete chtít, abyste právě vy byli jejich mentorem.

Nově je možné právě tohoto dosáhnout! Návod, jak je možné nováčka převzít, je popsán na MediaWiki.org. Pomocí tohoto rozhraní je možné nastavit mentora jakémukoliv uživateli, i když náhodou nemá Domovskou stránku aktivovanou. V takovém případě je nutné, aby si dotyčný Domovskou stránku aktivoval sám - návod je rovněž k dispozici na MediaWiki.org.

Jakoukoliv zpětnou vazbu či otázku týkající se projektů týmu Growth uvítám na diskusní stránce projektu.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (WMF) (talk), komunitní ambasador české Wikipedie, 6. 2. 2020, 11:42 (CET)[odpovědět]

Editační tipy se brzy dočkají dalších vylepšení[editovat zdroj]

Milí kolegové,

Editační tipy jsou novou součástí Domovské stránky, která nováčkům doporučuje články, kterým by se mohli věnovat. Už teď je tyto články možné filtrovat podle typu (od přidání odkazu přes přidání obrázku až po aktualizaci/rozšíření článku) nebo podle tématu. Nadace Wikimedia se do Editačních tipů chystá přidat i průvodce, který nováčkům usnadní cestu ke splnění příslušného editačního tipu. Slibujeme si od toho, že množství nováčků, kteří editační tipy dokončí, se zvýší. Tento průvodce je v plánu pouze pro vizuální editor - považujeme ho za pro nováčky výrazně přijatelnější. Průvodce je zatím ve vývoji - jakmile bude k dispozici první verze k otestování, určitě se ozvu.

Myslíte si, že jsou editační tipy dobrou cestou? Co soudíte o připravovaném vylepšení? Jakoukoliv zpětnou vazbu uvítám na diskusní stránce projektu. Sami si editační tipy můžete vyzkoušet postupem popsaným na stránce o editačních tipech.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 11. 3. 2020, 21:31 (CET)[odpovědět]

Grafický návrh k průvodci v Editačních tipech je připraven![editovat zdroj]

Milí kolegové,

jak jsem psal před pár dny, tým Growth se chystá do editačních tipů přidat průvodce, který nováčkům pomůže doporučenou editaci dokončit. Grafický návrh této nové funkcionality již je dokončen, a můžete si ho otevřít na stránce Editačních tipů (sekce Grafický návrh interaktivního průvodce (březen 2020)).

Rád bych vás požádal, abyste si prototypy vyzkoušeli, a napsali nám na diskusní stránku svůj názor. Velmi nám to pomůže při vývoji co nejlepšího produktu.

Těším se na jakékoliv komentáře,
--Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 14. 3. 2020, 20:11 (CET)[odpovědět]

GO a graf CO2 za 650 000 let na úvod[editovat zdroj]

Ahoj Jirko, neumím dohledat, kdy se do článku Globální oteplování dostal do úvodu obrázek s vývojem CO2 za tisíciletí, ale každopádně mi přijde divné, že to je v úvodu článku, který popisuje posledních cca 150 let, nemyslíš si? Ani bratr anglický článek tam nic takového nemá (ani Španěl či Němec). Nevzpomínáš si, jak se to tam dostalo? Já bych to mázl. Díky. --Pavouk (diskuse) 30. 3. 2020, 01:30 (CEST)[odpovědět]

Pachatelem jsem já - je to z faktaoklimatu, ale teď o tom přemýšlím, že to právě ukazuje tu zběsilost CO2 za posledních 150 let, tak nevím. Jirka Dl (diskuse) 30. 3. 2020, 06:51 (CEST)[odpovědět]
Dej tam prosím jen CO2 od "cca 1850", toto by mohlo být někde dole či zcela v jiném článku. Nebo ne? Mimochodem, jejich grafy budou potřebovat možná upravit, možná nesplňují pravidlo Nápověda:Bezbariérová_Wikipedie. Vypadá to, že mají strašně malý kontrast, v Chromiu mi obrázek [2] nadpis a pozadí (vidím skoro černé) ukazuje rozdíl kontrastu jen 1,46:1. Tobě ty šedé podnapisy přijdou čitelné?
(V grafu svg nejdou vybrat ty textové věty, "ppm je jednotka koncentrace" není pravdivé tvrzení, jde o výraz pro jednu miliontinu, jednotka je třeba Joule. 1698 první parní stroj - noo co jsem přečetl, tak spíše patent, ale ne nic moc funkčního. Pokud tedy NUTNĚ nějaký takový graf, tak se musí ořezat o vedlejší informace a udělat kontrastní.) --Pavouk (diskuse) 30. 3. 2020, 11:44 (CEST)[odpovědět]
Ahoj, jen se upomínám (i s Rossinim). --Pavouk (diskuse) 9. 4. 2020, 12:14 (CEST)[odpovědět]

Rossini: Běží hlasování kandidáta na NČ[editovat zdroj]

Ahoj Jirko, už jen pár dní poběží hlasování Wikipedie:Nominace nejlepších článků/Gioacchino Rossini. Nechceš se taky přidat v hlasování? Aneb nejen environmentalistkou jsme živi, co si dopřát trochu opery? Díkas. --Pavouk (diskuse) 1. 4. 2020, 22:50 (CEST)[odpovědět]

Editační tipy, jejich A/B testování a další osud[editovat zdroj]

Milí kolegové,

už nějakou dobu nováčkům dělají společnost editační tipy. Aby se tým Growth dozvěděl co nejvíce o tom, co nováčci preferují, i editační tipy byly nasazeny v režimu A/B testování. Polovina nováčků si musela Editační tipy sama zapnout v části Začněte zde (varianta A; viz obrázek), druhé polovině nováčků byly Editační tipy zapnuté hned při načtení Domovské stránky (varianta B). V průběhu manuálního zapínání Editačních tipů Domovská stránka nováčka ve dvou oknech informuje, jak Editační tipy fungují (první; druhé).

Tým Growth dokončil analýzu prvního A/B testování Editačních tipů, a její výsledky jsou shrnuty na grafu vpravo. Varianta B (tj. zapnutí Editačních tipů hned při načtení Domovské stránce) se ukázala být jako výrazně efektivnější (alespoň na desktopových zařízeních). To je nejspíše způsobené tím, že Editační tipy tak zabíraly podstatnou část Domovské stránky, a nováčci je tak začali považovat za důležitější, než když jim v první fázi bylo vyhrazeno jen jedno tlačítko. Z jakého důvodu nenesou tyto změny stejné důsledky i na mobilních zařízeních týmu Growth zatím není známo. Máte-li nějakou hypotézu, napište mi.

Jak to bude s Editačními tipy vypadat dále? Tým Growth připravil varianty C a D, které učiní z Editačních tipů největší a nejdůležitější součást Domovské stránky. Ostatní moduly Domovské stránky (mentorský modul a modul dosahu příspěvků) V případě varianty C bude Domovská stránka obsahovat jen stručné vysvětlení, o co v editačních tipech jde, a tlačítkem pro jejich zapnutí (které zobrazí podobné okna, jako v případě vairanty B: první; druhé). V případě varianty D pak bude Domovská stránka obsahovat rovnou Editační tipy jako takové. Chceme tím otestovat, zda by pro nováčky nebylo ideální, kdyby představovací okna přeci jen viděli - a aby jim zároveň bylo jasně dáno najevo, co se od nich na Domovské stránce čeká. Kromě toho také nadále usilovně pracujeme na editačním průvodci, který by s dokončením editačních tipů nováčkům pomohl.

Co si o připravovaných změnách myslíte vy? Mohou nováčkům pomoci, nebo spíše uškodit? A jaké pocity z Editačních tipů máte zatím vy? Jakékoliv komentáře či otázky uvítám na diskusní stránce.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (WMF), komunitní ambasador české Wikipedie, 5. 4. 2020, 16:22 (CEST)[odpovědět]

Nové varianty Domovské stránky - co si o nich myslíte?[editovat zdroj]

Návrh varianty C Domovské stránky, 2020-04-09

Milí kolegové,

jak nejspíše víte, nováčci mají ze svého uživatelského jména přístupnou Domovskou stránku. Jednou z jejich součástí jsou Editační tipy, které mají za cíl nováčkům zábavnou formou vysvětlit, jak (a co) by mohli editovat tak, aby se snáze mohli stát členem Wikimedia komunity.

Aby se nováčci mohli plně soustředit právě na Editační tipy, Nadace Wikimedia se z Editačních tipů udělat hlavní součást Domovské stránky. Jeden z návrhů (varianta C) je na obrázku vpravo, další jsou k dispozici na stránce o Domovské stránce.

Jaký z těchto návrhů se vám líbí více? Myslíte si, že je toto krok správným směrem? Jakékoliv připomínky uvítám na diskusní stránce.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 14. 4. 2020, 14:03 (CEST)[odpovědět]

Komunitní konzultace: Strukturované editace[editovat zdroj]

Milí kolegové,

tým Growth uvažuje o dalším (pod)projektu: Strukturovaných editacích. Velká část nováčků odchází proto, že nemohou přijít na to, jak, či co, by na Wikipedii měli dělat. Napadlo nás proto přijít s nápadem, jak to změnit: jednotlivé úkoly vhodné pro nováčky strukturalizovat tak, aby je bylo možné provést bez nutnosti jakékoliv wiki-dovednosti. Během uvažování, jak na to, nás napadly dva způsoby: průvodce existujícím editorem, anebo nový editor, který by nováčky provedl pouze jedním konkrétním typem úkolu, což by umožnilo snížit počet kroků nutných k uložení úkolu. Jelikož oba dva přístupy mají svá pro i proti, a jelikož toto rozhodnutí projekt zásadně ovlivní, rozhodli jsme se spustit měsíční komunitní konzultaci, a nejprve ¨¨sesbírat názory komunity.

Rád bych, abyste si přečetli českou projektovou stránku a zapojili se do komunitní konzultace. Poté vaše komentáře shrnu, a na základě vašich připomínek a připomínek dalších jazykových verzí Wikipedie bude probíhat další vývoj Strukturovaných editací. O tom budu informovat formou newsletteru. V případě, že vás napadnou jakékoliv nejasnosti týkající se projektu budu rád, když mi napíšete.

Odkazy[editovat zdroj]

S přáním hezkého zbytku dne, --Martin Urbanec (WMF) (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 14. 5. 2020, 22:20 (CEST)[odpovědět]

Growth team newsletter #13[editovat zdroj]

18. 5. 2020, 16:29 (CEST)

Průvodce k editačním tipům je již k dispozici[editovat zdroj]

Milé kolegyně, milí kolegové,

jak jsem již psal v předchozích newsletterech, tým Growth v posledních dnech připravoval průvodce k Editačním tipům, aby pro nováčky bylo jednodušší editacemi přispívat, a nemuseli nápovědu hledat po celé Wikipedii.

V tuto chvíli se nováčkům po otevření článku z Editačních tipů otevře průvodce s několika málo tipy, které by si před editacemi měl přečíst, a které obsahují užitečné informace. Věříme, že to nováčkům usnadní editování, a že nám tu tak zůstane nováčků o to více.

Ocenil bych, kdybyste si našli pár minutek, a nástroj si vyzkoušeli. Pokud jste tak ještě neučinili, je třeba si v nastavení zapnout Domovskou stránku (karta Údaje o uživateli, ve spodní části stránky, Zobrazit Domovskou stránku nováčka). Poté se přepnete na svou domovskou stránku, a v části Editačních tipů si kliknete na libovolný článek. Můžete si i vybrat, jaký typ úkolu byste zrovna chtěli - a posoudit tak průvodce ve všech jeho variantách.

Jakékoliv komentáře, otázky či připomínky uvítám na projektové stránce.

Ať se daří,
--Martin Urbanec (diskuse) 18. 6. 2020, 14:50 (CEST)[odpovědět]

Editační tipy budou nově preferovat vizuální editor[editovat zdroj]

Milé kolegyně, milí kolegové,

tým Growth Nadace Wikimedia před časem na českou Wikipedii nasadil Editační tipy, které mají nováčkům doporučit úkoly, kterým by se mohli věnovat. Zároveň jim poskytuje tipy potřebné k tomu, aby nováčci úkol bezchybně dokončili.

Na projektu i nadále pracujeme, a tento týden bude nasazena změna, díky které se bude nováčkům vždy otvírat při kliknutí na editační tip vizuální editor, a to i na mobilu (kde je doposud wikitextový editor jako výchozí). To by mělo usnadnit nováčkům plnění editačních tipů i na mobilu, což je zvláště pro některé země, kde nejsou počítače tolik rozšířené, velmi důležité.

Rád bych vás proto všechny požádal, abyste při odpovídání na otázky nováčků používali výhradně návody a odkazy vhodné pro vizuální editor, abychom nováčka nezmátli ještě víc :-).

V případě, že byste měli jakékoliv dotazy, napište mi, prosím.

S pozdravem,
Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 1. 7. 2020, 09:47 (CEST)[odpovědět]

Nástroj pro odpověď bude brzy nasazen na české Wikipedii[editovat zdroj]

Milé kolegyně, milí kolegové,

tým Editing Nadace Wikimedia vyvíjí nástroj pro odpověď, který výrazně nováčkům zjednoduší přispívání do diskusí. V každé diskusi se pak objeví tlačítko odpovědět, který vyvolá editor, kde můžete snadno napsat svou odpověď.

Příští týden je v plánu tento nástroj nasadit na českou Wikipedii jako beta funkci - pouze uživatelé, kteří si funkci aktivují v nastavení, ji budou moci využívat. Tuto funkci si můžete vyzkoušet prostřednictvím tohoto odkazu. K plánu nasazení se můžete vyjádřit pod technickou lípou.

Než bude tento nástroj nasazen pro všechny nováčky (zatím není známo, kdy tak bude), můžou si mentoři (i kdokoliv jiný) vložit tlačítko Aktivovat nástroj pro odpověď, a to pomocí šablony {{Nástroj pro odpověď}}. V případě, že si všimnete jakékoliv chyby nástroje, prosím, napište mi, anebo vytvořte hlášení na Phabricatoru.

Ať se daří, --Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 31. 7. 2020, 19:12 (CEST)[odpovědět]

[důležité] Panel Potřebuji pomoc brzy začne využívat přiřazeného mentora[editovat zdroj]

Milé kolegyně, milí kolegové,

jak nejspíše víte, Panel Potřebuji pomoc umožňuje nováčkům klást otázky, se kterými si sami nevědí rady, a to zároveň při editování článku. Zkušenosti týmu Growth Nadace Wikimedia zároveň ukazují, že nováčci mají větší tendenci klást otázky, pokud vědí, kdo je na druhé straně obrazovky – tj. mechanismus přiřazeného mentora funguje lépe, než zeptám se "prostě někoho z Wikipedie"

Z tohoto důvodu se Nadace Wikimedia rozhodla vyzkoušet, jak bude fungovat, když panel Potřebuji pomoc bude otázky posílat přiřazenému mentorovi namísto toho, aby byla otázka zodpovězena na stránce Potřebuji pomoc. Jelikož mentorství funguje nejlépe na české Wikipedii, byla pro tento experiment vybrána právě ta.

TLDR: Pro mentory tato změna bude znamenat, že obdrží o něco málo otázek více, než doposud.

Pokud vás něco ohledně tohoto experimentu zajímá, či něco o celém nováčkovském projektu, budu rád, když se mi ozvete na mé diskusní stránce, či skrz e-mail murbanec-ctr@wikimedia.org.

Díky za to, co pro Wikipedii děláte,
--Martin Urbanec (diskuse) 7. 8. 2020, 16:00 (CEST)[odpovědět]

Growth team newsletter 14[editovat zdroj]

7. 9. 2020, 11:33 (CEST)

Growth team updates #15[editovat zdroj]

1. 11. 2020, 11:09 (CET)

Komunitní konzultace: finální návrh strukturovaných editací[editovat zdroj]

Growth team updates #16[editovat zdroj]

7. 12. 2020, 15:22 (CET)

Komunitní konzultace: Strukturované editace – „Přidávání obrázků“[editovat zdroj]

Ukázka z prototypu nástroje

Milé kolegyně, milí kolegové,

tým Growth pilně pracuje na Strukturovaných editacích – projektu, který má namísto vysvětlování složitých postupů za cíl je skutečně zjednodušit, pomocí jejich strukturování do jasně pochopitelného rozhraní (obdobně, jako HotCat strukturuje přidávání kategorií do článku).

Tým Growth dnes uveřejnil první návrh strukturované editace „Přidávání obrázků“. Ten by měl nováčkům umožnit snadno vyhodnotit návrhy algoritmu na přidání obrázku do článku. Návrh byl dnes komunitě české Wikipedie předložen ke konzultaci.

Rád bych Vás poprosil, abyste si návrh prošli, a odpověděli na tři otázky. Tato fáze komunitní konzultace končí 8. ledna 2021, ocenili bychom, kdyby jste své komentáře vložili před tímto datem, abychom je zvládli přečíst, a zpracovat.

Zapojit se do komunitní konzultace

Libovolné otázky týkající se projektu rád zodpovím na své diskusní stránce.

S přáním hezkého zbytku dne, --Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 22. 12. 2020, 19:10 (CET)[odpovědět]

Growth team newsletter #17[editovat zdroj]

3. 3. 2021, 17:02 (CET)

Tým Growth připravuje nástěnku mentorů! Zapojte se do komunitní konzultace![editovat zdroj]

Milí kolegové, milé kolegyně,

tým Growth se rozhodl vytvořit Nástěnku mentora, která by měla mentorům usnadnit práci s nováčky za pomocí nových funkcí. Obdobně jako Domovská stránka, i Nástěnka mentora by se měla skládat z několika na sobě nezávislých modulů, které budou mentorům poskytovat různé funkce.

Připravili jsme seznam devíti různých modulů, které by mohly být vytvořeny jako součást první verze Nástěnky mentora. Jelikož není možné je v rámci první verze implementovat všechny, rádi bychom tento seznam zkonzultovali s komunitou české Wikipedie. Na základě komunitní zpětné vazby se poté rozhodneme, které moduly se stanou součástí první verze Nástěnky mentora.

Rádi bychom vás proto požádali, abyste si prošli seznam zvažovaných modulů, a zodpověděli nám celkem šest otázek. Ocenili bychom, kdybyste se vyjádřili do 23. března 2021.

Zapojit se do komunitní konzultace

Jakékoli otázky týkající se projektu rád zodpovím.

S pozdravem,
--Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 18. 3. 2021, 18:20 (CET)[odpovědět]

Komunitní konfigurace: nový způsob, jak konfigurovat funkce týmu Growth[editovat zdroj]

Milé kolegyně, milí kolegové,

tým Growth v tuto chvíli pracuje nejen na nástěnce mentora, ale i na novém projektu: komunitní konfigurace. Komunitní konfigurace je novým nápadem, který by měl umožnit správcům a správcům rozhraní nastavovat, jak se funkce týmu Growth budou na daném projektu chovat. Komunita si tak bude moci například sama nastavit, kde se nachází seznam mentorů či přizpůsobit chování panelu Potřebuji pomoc, uzná-li tak za vhodné.

Rád bych vás požádal, abyste si našli několik málo minut svého času, seznámili se s tím, jak komunitní konfigurace má fungovat, a odpověděli na tři otázky, které jsem napsal na diskusní stránku k projektové stránce.

Odpovědět na otázky

Chcete-li si komunitní konfiguraci vyzkoušet na vlastní kůži, je to možné na beta verzi české Wikipedie. Pokud byste o to měli zájem, vytvořte si tam uživatelský účet, a pošlete mi zprávu na moji diskusní stránku; přidělím Vám tam práva administrátora. Poté si budete moci formulář vyzkoušet na této adrese.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 28. 4. 2021, 18:37 (CEST)[odpovědět]