Wikipedie:Nominace nejlepších článků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Wikipedie:NNČ)
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
WP:NNČ
WP:FAC
Gold piece.png

Tato stránka je určena k posuzování článků, které kandidují na zařazení mezi Nejlepší články, ukázky nejkvalitnější práce na české Wikipedii.

Skončené diskuse se přesouvají do archivu, úspěšné články řadí do Kategorie:Wikipedie:Nejlepší články. Stažené nominace se archivují a řadí do Kategorie:Wikipedie:Nejlepší články/Archiv stažených nominací.

Nominace[editovat | editovat zdroj]

„Nejlepšími články“ se stávají články či seznamy (dále jen články) prostřednictvím diskuse wikipedistů na této stránce. Diskuse se může účastnit a články smí navrhovat každý wikipedista, včetně neregistrovaných (vystupujících pod IP adresou). Při vyhodnocování hlasování se však v případě pochybností přihlíží především ke kvalitě přednesených argumentů.

Proces nominací koordinují, případné nejasnosti rozhodují a sporná hlasování vyhodnocují pověření wikipedisté z následujícího seznamu (dále pověřenci). Ti také mohou na základě své dohody k seznamu přidávat jména dalších wikipedistů, kteří budou ochotni tuto funkci přijmout.

Seznam pověřenců (chronologicky):

Podněty a dotazy pro pověřence pište na jejich nástěnku.

Požadavky na navrhovatele[editovat | editovat zdroj]

Navrhnout článek může každý wikipedista, měl by ovšem předem zajistit splnění následujících podmínek:

 • Článek skutečně musí být na vysoké úrovni kvality a plnit veškerá relevantní pravidla a doporučení týkající se obsahu. Nejdůležitější jsou shrnuta na této stránce a doporučuje se je před nominací projít a ověřit. Je také vhodné napřed využít recenzní řízení a nominovat článek až když budou připomínky recenzentů vyřešeny. Dále se doporučuje článek před nominací na nějakou dobu zařadit mezi Dobré články, aby se ověřilo, že proti jeho kvalitě nejsou zásadní námitky.
 • Nominující wikipedista buď musí být sám hlavním autorem článku, nebo by měl předem získat souhlas hlavních autorů či spoluautorů s nominací, pokud jsou nadále v projektu aktivní. Autory lze zjistit z historie článku nebo pomocí nástrojů jako je tento.
 • Nominující wikipedista musí být připraven a schopen operativně reagovat na námitky diskutujících a průběžně vylepšovat navržený článek podle jejich námětů.

Ukáže-li se, že navrhovatel uvedené požadavky zásadním způsobem neplní, může pověřenec navržený článek vyřadit z diskuse.

Průběh nominace[editovat | editovat zdroj]

Wikipedista navrhující článek založí diskusní stránku (podrobný návod je uveden níže) a stručně zdůvodní nominaci. Pokud článek prošel nominací již dříve, uvede odkazy na příslušný archiv. Je vhodné také zmínit hlavní autory, upozornit na případné recenze a přiblížit téma článku, pokud není úplně jasné z jeho nadpisu.

Po založení nominace se zahajuje diskuse bez hlasování. Ta trvá obvykle aspoň 14 dní, pokud však článek již prošel recenzí nebo byl před nominací alespoň půl roku nepřetržitě zařazen mezi Dobrými články, smí být ukončena již po týdnu. V každém případě se však hlasování smí zahájit až ve chvíli, kdy všechny zásadní a nesporné připomínky z diskuse jsou vyřešeny a text článku je stabilizován. Zahájit hlasování by měl ten, kdo článek navrhl, ale v odůvodněném případě to smí udělat i jiný wikipedista, jsou-li pro hlasování splněny podmínky.

Hlasování doprovázené diskusí trvá obvykle 14 dní, může však být prodlouženo nebo výjimečně i zkráceno. Anonymní IP adresy nesmějí hlasovat, aby se vyloučila manipulace hlasování, avšak mohou se účastnit diskuse. Wikipedista uzavírající diskusi rovněž může odůvodněně vyloučit hlasy těch, kteří buď nesplňují podmínky obvyklých hlasování na Wikipedii (účet založen před počátkem hlasování a alespoň 25 editací v článcích) nebo nepřinášejí žádné či jen zjevně nerelevantní argumenty. Za úspěšnou se obvykle považuje ta nominace, která získá 3/4 hlasů. Při vyhodnocení se významně přihlíží k váze argumentů v diskusi a k tomu, zda byly námitky diskutujících uspokojivě vyřešeny. Zejména v případě, že byla závažně a oprávněně zpochybněna věcná správnost či nestrannost článku, může být hlasování prohlášeno za neúspěšné i v případě, že článek získal dostatek hlasů. V případě neúspěšné nominace se nedoporučuje článek znovu nominovat do doby, než budou vyřešeny jeho zásadní nedostatky, kvůli kterým byla jeho předchozí nominace neúspěšná.

Vyhodnocení diskuse a hlasování by měl provádět wikipedista, který má zkušenost s tvorbou kvalitních článků a procesem nominace. Sporné případy nesmí vyhodnocovat sám autor ani navrhovatel článku, vhodné je naopak o to požádat někoho z pověřenců. Ten, kdo článek vyhodnotí, by měl zajistit archivaci diskuse a další formality.

Doporučení k hlasování[editovat | editovat zdroj]

 • při hlasování proti se vždy doporučuje uvádět konkrétní důvody, při hlasování pro v případě existence důležitých námitek rovněž; argumenty budou brány v úvahu při vyhodnocení
 • drobné připomínky týkající se např. jedné nebo několika málo pravopisných chyb je lépe řešit vlastní opravou
 • je možno i při hlasování dále diskutovat
 • lidé, kteří hlasovali proti, by měli změnit hlas, pokud již byly opraveny nedostatky, kvůli kterým hlasovali proti (navrhovateli se doporučuje upozornit je na to, pokud se domnívá, že tak učinil)
 • vyřešené připomínky se z diskuse mohou škrtat, nebo lépe odškrtnout (např. s použitím šablon {{Vyřešeno}} nebo {{Ano}}), aby byl přehled, co ještě zbývá k dopracování

Jak navrhnout článek na nejlepší[editovat | editovat zdroj]

Toto je vzor pro fiktivní článek, který by se jmenoval Velký modrák. Je samozřejmě nutno použít skutečné jméno článku, který navrhujete...

Stručný návod[editovat | editovat zdroj]

 1. Do sekce #Diskuse před hlasováním vložte {{/Velký modrák}} a uložte ji
 2. Po uložení se objeví červený odkaz Wikipedie:Nominace nejlepších článků/Velký modrák, klikněte na něj
 3. Napište === [[Velký modrák]] ===, zdůvodnění, vložte podnadpis ==== Diskuse ==== a uložte to.
 4. Na začátek diskusní stránky článku (Diskuse:Velký modrák) vložte šablonu {{nnc}}; upozornění na nominaci přidejte na Wikipedie:Portál Wikipedie/Co se děje/Nominace nejlepších článků) a do oznámení nad Posledními změnami.

Podrobnější vysvětlení[editovat | editovat zdroj]

Přidejte do seznamu níže takovýto kód pro vložení obsahu budoucí podstránky „Wikipedie:Nominace nejlepších článků/Velký modrák“:

{{/Velký modrák}}

Ten zajistí, že obsah podstránky, jakmile ji založíte, bude vkládán do hlavní stránky nominací. Zatím se kód po uložení (nebo v náhledu) projeví pouze jako červený odkaz. Po kliknutí na něj vytvoříte podstránku pro nominační diskusi vložením textu. Například:

=== [[Velký modrák]] ===
Božský článek, který má vše, co mít má... [[Wikipedista:Viktor Nominátor|Viktor Nominátor]] 10:01, 2. 9. 2008 (UTC)

==== Hlasování ====
===== Pro zařazení =====

===== Proti zařazení =====

===== Diskuse během hlasování =====

==== Diskuse ====
 • Část hlasování se přidá až při jeho zahájení, aby nemátla diskutující

Na začátek diskusní stránky nominovaného článku vložte šablonu {{nnc}}.

Potvrzení[editovat | editovat zdroj]

Neodpovídá-li článek úrovni vyžadované u nejlepších článků a pokusy o nápravu nebyly úspěšné – je vhodné upozornit na vady na diskusní stránce článku, případně kontaktovat jeho hlavní autory, je možné článek navrhnout k potvrzení jeho statusu nejlepšího. Proces potvrzování probíhá stejně jako u nominace, s tím, že založená diskuzní stránka má název {{/Jméno článku (potvrzení)}}, místo šablony {{nnc}} se na diskusní stránku článku vkládá {{nnc - potvrzení|Jméno článku (potvrzení)}} a hlasuje se o „pro potvrzení“ a „proti potvrzení“.

Vyprázdnit cache serveru
(Použijte v případě, že níže vidíte zastaralé verze podstránek.)

Hlasuje se[editovat | editovat zdroj]

O těchto článcích se právě hlasuje:

Chung-č’[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, předkládám k nominaci dalšího z čínských císařů. Od počátku roku 2014 je DČ, a myslím, že by mohl být – s vaší laskavou pomocí – i nejlepším. --Jann (diskuse) 7. 11. 2016, 20:10 (CEST)

Hlasování[editovat | editovat zdroj]

Diskuze utichla, budeme hlasovat. Hlasování potrvá do 6. 12. 2016, 15:40 (CET), --Jann (diskuse) 22. 11. 2016, 15:36 (CET)

Pro zařazení[editovat | editovat zdroj]
 1. Jako autor, --Jann (diskuse) 22. 11. 2016, 15:36 (CET)
 2. --OJJ, Diskuse 30. 11. 2016, 08:15 (CET)
 3. Ano --Faigl.ladislav (diskuse) 30. 11. 2016, 18:53 (CET)
 4. Souhlasím se zařazením mezi nejlepší články. --Jan KovářBK (diskuse) 30. 11. 2016, 18:59 (CET)
 5. --Žito (diskuse) 3. 12. 2016, 11:40 (CET)
Proti zařazení[editovat | editovat zdroj]
Diskuse během hlasování[editovat | editovat zdroj]

Můj hlas to neovlivní, ale při listování mě přímo bodla do oka ta tyrkysová křiklavá poznámka. Nešla by zvolit nějaká mírnější barva? Nejraději bych to ale viděl v textu nebo poznámkách. --OJJ, Diskuse 25. 11. 2016, 08:22 (CET)

Nahrazeno šedivou šablonou; omlouvám se za pozdní reakci. (Mě ta barva přišla dost slabá, a trend k zešedivění všeho sleduji bez nadšení..). Mám rád tyhle odbočky, které se nehodí do textu, ale nechci je odsouvat do poznámek. A díky za reakci, --Jann (diskuse) 28. 11. 2016, 20:10 (CET)
@Jann: O mnoho lepší, --OJJ, Diskuse 30. 11. 2016, 08:15 (CET)

Diskuse[editovat | editovat zdroj]

Pár připomínek:

Úvod
 • Na NČ se zdá být úvod dosti krátký. Nešlo by jej trochu rozšířit?
Něco málo přidáno. --Jann (diskuse) 14. 11. 2016, 22:50 (CET)
Dětství a mládí, nástup na trůn
 • AnoAno ale po otěhotnění žila skrytě v komnatách císařovny vdovy Wu – jestliže Wu byla manželka císaře Čcheng-chua, který byl v té době naživu, nelze jí (na tomto místě) označovat za vdovu.
Opraveno--Jann (diskuse) 9. 11. 2016, 17:45 (CET)
Císařovna, potomci, nástupnictví
 • AnoAno Ve sloupcích "Titul" (u synů i u dcer) by pravděpodobně bylo vhodnější zarovnání vlevo (místo současného na střed).
Proč ne.
Externí odkazy

Hm, příspěvek k naší debatě ohledně podoby EO. Ty jsou sice uvedeny citačními šablonami, ovšem jaksi mi tam chybí popis, co pod daným odkazem najdu. Tak jsem zkusil jednotlivé odkazy rozkliknout:

 • Odkaz vedoucí na History Channel mluví o zubním kartáčku a naznačuje, že si jej císař nechal patentovat. Ovšem to je asi tak všechno, co se samotného císaře týče. Po rozkliknutí se dostanu na krátký text pojednávající primárně o tom kartáčku.
 • Odkaz na LUNA @ Smith College je při rozkliknutí nefunkční.
 • Odkaz na The Metropolitam Muzeum of Art vede na místní vyhledávač, který toho ovšem moc relevantího nenabídne.
 • Poslední odkaz vede po rozkliknutí na úvodní/vstupní stranu příslušné encyklopedie. Chtělo by to tedy přesměrovat na příslušnou stránku.

--Vachovec1 (diskuse) 8. 11. 2016, 20:20 (CET)

AnoAno Hm, jsi se trefil. První dva šly pryč. Náhradou přidán odkaz na web Palácového muzea. Třetí: popis byl, opravena url. Čtvrtý: odkaz na kapitolu "Persons in Chinese History - Ming Xiaozong 明孝宗, the Hongzhi Emperor 弘治" vedl na povídání o císaři, odkaz "Dostupné online" na celou encyklopedii. Když to bylo tak matoucí, ponechán jen první odkaz.
Díky za připomínky. --Jann (diskuse) 9. 11. 2016, 17:45 (CET)

Diskuse před hlasováním[editovat | editovat zdroj]

Diskuse o nominovaných článcích. Před postupem do hlasování musí být vyřešeny všechny zásadní námitky.

Václav Skalník[editovat | editovat zdroj]

Na začátku června roku 2016 proběhla v Mariánských Lázních akce nazvaná WikiMěsto. Mezi významné osobnosti historie tohoto města patří také Václav Skalník, který nejenže založil tamní parky a podílel se na celkové podobě města, ale také 19 let působil coby představený obce. Tak dlouho nikdo jiný v té funkci nebyl. Článek o této osobnosti jsem připravil, kolega YjM k němu doplnil některé fotografie a text také prošel recenzním řízením v rámci projektu Kvalita. Všem, kdo se mnou na článku spolupracovali, děkuji. Nyní jej, kolegyně a kolegové předkládám, s žádostí, zda by se mohl stát nejlepším článkem na české Wikipedii. --Jan Polák (diskuse) 28. 11. 2016, 01:16 (CET)

Diskuse[editovat | editovat zdroj]

Vachovec1[editovat | editovat zdroj]
Úvod
 • Úvod je na NČ dosti krátký. Chtělo by to rozšířit.
Mládí a prvotní realizace
 • VyřešenoVyřešeno Místo ve svatomikulášškém kostele by bylo vhodnější použít v kostele sv. Mikuláše (kostel sv. Mikuláši nepatří, jako třeba cisterciácký klášter cisterciákům, ale je mu zasvěcen).
 • VyřešenoVyřešeno Místo spojky v níž bych raději používal běžnější kde (v této sekci do Anglie, v níž + ve Vídni, v níž). I za cenu, že se to bude opakovat.
Začátek spolupráce s tepelským klášterem
 • VyřešenoVyřešeno Jenže výstavba Mariánských Lázní již vyžadovala trvalou Skalníkovu přítomnost, jehož nikdo nedokázal nahradit. – věty jsou nekorektně spojeny.
 • OtázkaOtázka Jakmile se Goethe 28. dubna toho roku poprvé se Skalníkem setkal a seznámil se s jeho plány na úpravu lokality, velmi se mu zamlouvaly… – také nekorektní spojení vět (Jakmile … tak … ). "Jakmile" je velmi specifická spojka, vyžaduje nějaké "tak" (byť přímo spojka "tak" nemusí být vyjádřena).
  • Jak by to tedy mělo být? Například Jakmile se Goethe 28. dubna toho roku poprvé se Skalníkem setkal a seznámil se s jeho plány na úpravu lokality, zamlouvaly se mu velmi? --Jan Polák (diskuse) 28. 11. 2016, 08:10 (CET)
Přesídlení do Mariánských Lázní
 • VyřešenoVyřešeno Na pozemku se dříve nacházela jedna z nejstarších tamních chalup, zvaná Fischerova u Křížového pramene. – té chalupě se říkalo celým souslovím "Fischerova chalupa u Křížového pramene"? Jestliže to byla pouze "Fischerova chalupa" a pozemek se nacházel u "Křížového pramene", bylo by lépe napsat něco jako Na pozemku v blízkosti Křížového pramene se dříve nacházela jedna z nejstarších tamních chalup, zvaná Fischerova.
 • VyřešenoVyřešeno číslo popisné snad není nutno linkovat
 • KomentářKomentář Smlouva o koupi pozemku ale byla podepsána tepelským klášterem… – "byla podepsána" znamená co? Že byla schválena vrchností (klášter nebyl podle všeho kupující ani prodávající)?
  • Ano, že byla podepsána vrchností. --Jan Polák (diskuse) 28. 11. 2016, 08:10 (CET)
V čele Mariánských Lázní
 • VyřešenoVyřešeno …u kterého stál kamenný „templ“, jehož autorem je německý architekt Josef Esch. – sjednotit časy. Buď tam ten "templ" ještě stojí (pak použít čas přítomný), nebo už nestojí (pak použít čas minulý).
Památka
 • VyřešenoVyřešeno Opakovaně je používán rod činný tam, kde by měl být rod trpný:
  • nevybudoval se pomník (původcem děje není pomník)
  • ulice se přejmenovala (původcem děje není ulice)
  • park se přejmenoval (původcem děje není park)

--Vachovec1 (diskuse) 28. 11. 2016, 03:20 (CET)

Děkuji za postřehy. Na úvod se ještě podívám. Já jsem se právě bál, aby mi naopak nebyla vytknuta přílišná délka úvodu. --Jan Polák (diskuse) 28. 11. 2016, 21:22 (CET)
Juandev[editovat | editovat zdroj]

Odbíhám do práce, tak jen krátce:

 • KomentářKomentář chtělo by to zamodřit: Augusta Ludvíka z Lobkovic a Christiana Kühnla,
  • Může být, ale nedaří se mi k tomu nic najít. Navíc je možné, aby se v článku vyskytovaly odkazy na neexistující články, takže v tom problém není. --Jan Polák (diskuse) 2. 12. 2016, 14:23 (CET)
   • Tak mne napadá, že by možná dokázali poradit zdejší odborníci na šlechtické rody, které tímto pinguji, například Leome 323, MONUDET, Freibo, Matěj Orlický či Petr Kinšt, popřípadě kdokoliv jiný. --Jan Polák (diskuse) 3. 12. 2016, 10:26 (CET)
    • Toho Augusta Ludvíka bych se ujala moc ráda, nicméně, internet mi nenabízí žádné informace o něm. Zrovna tohle téma by určitě zaujalo Zolwika, který se věnuje speciálně Lobkovicům, a navíc má i knihu Lobkowiczové, dějiny a genealogie rodu, kde by něco být mohlo. --Leome 323 ♥ (diskuse) 3. 12. 2016, 12:57 (CET)
     • Díky, Leome 323, za tip. Měl jsem skrze internet naprosto stejné zkušenosti jako Ty, také jsem nic nenašel. V publikaci, odkud je čerpáno, je uvedeno: „Měl (rozuměj Václav Skalník) staršího bratra Antonína, který se narodil roku 1767 a byl rovněž lobkovickým uměleckým zahradníkem v Praze u Augusta Ludvíka z Lobkovic“. Tu publikaci, o níž píšeš, jsem si půjčil v pražské Městské knihovně, ale ani tam jsem toho Augusta Ludvíka nenašel. Ale třeba může být nějaká chyba v té publikaci, z níž vycházím, takže znalec v oboru, jak ho doporučuješ, by mohl podat rozřešení. Ještě jednou díky. Mimochodem, co ti Šporkové (viz níže)? --Jan Polák (diskuse) 3. 12. 2016, 14:58 (CET)
 • KomentářKomentář chtělo by to dohledat o kterého šporka se jednalo a nalinkovat ho
  • Tys mi kdysi podsouval Františka Antonína Šporka, jenže ten – jak jsem Ti už psal na diskusní stránce článku – žil v jiné době. Jiného Šporka se mi nepovedlo dohledat. --Jan Polák (diskuse) 2. 12. 2016, 14:23 (CET)
   • Tak mne napadá, že by možná dokázali poradit zdejší odborníci na šlechtické rody, které tímto pinguji, například Leome 323, MONUDET, Freibo, Matěj Orlický či Petr Kinšt, popřípadě kdokoliv jiný. --Jan Polák (diskuse) 3. 12. 2016, 10:26 (CET)
    • František Antonín († 1738) neměl žádné mužské potomky (pouze dceru) a Špork, o kterém tu mluvíte, musel tedy být potomkem Františkova mladšího bratra Ferdinanda Leopolda Šporka († 1711). Takže my hledáme jednoho z jeho potomků, který žil v roce 1792. Pouze syn Jan Josef († 1749) měl potomky: syny Jana Karla († 1790) a Jana Václava († 1804). Jan Václav je tady možná onen člověk, kterého hledáme, ale také to může být syn Jana Karla Jan Rudolf († 1806). Konečný verdikt: hledáme buďto Jana Václava Šporka nebo Jana Rudolf Šporka (strýc a synovec). Jo a pozor: nepleťte si Jana Rudolfa, syna Jana Karla, a Jana Rudolfa Šporka, o kterém máme na wiki dokonce článek, ten ale žil v jinačí době a údajně neměl potomky :-). --Leome 323 ♥ (diskuse) 3. 12. 2016, 20:25 (CET)
 • VyřešenoVyřešeno Sady v Karlových Varech, které Skalník mezi roky 1830 a 1831 budoval, nesou název Skalníkovy sady. - dal bych "část sadů", původní sady byly totiž z části zastavěny a z části jsou z nich Dvořákovi sady - viz ten zdroj co jsem dohodil
  • Děkuji za tip na zdroj. Použil jsem ho. --Jan Polák (diskuse) 2. 12. 2016, 14:23 (CET)

Juandev (diskuse) 30. 11. 2016, 08:13 (CET)

To že se to jmenuje podle V Skalníka uvádí: ISBN 8070335920--Juandev (diskuse) 1. 12. 2016, 03:08 (CET) šablonu {{ISBN}} doplnil --YjM | dp 1. 12. 2016, 22:11 (CET)
Co je 8070335920? --Jan Polák (diskuse) 1. 12. 2016, 07:24 (CET)
ISBN.--Juandev (diskuse) 1. 12. 2016, 10:06 (CET)