Wikipedie:Nominace nejlepších článků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Wikipedie:NNČ)
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
 • WP:NNČ
  WP:FAC
Gold piece.png

Tato stránka je určena k posuzování článků, které kandidují na zařazení mezi Nejlepší články, ukázky nejkvalitnější práce na české Wikipedii.

Skončené diskuse se přesouvají do archivu, úspěšné články řadí do Kategorie:Wikipedie:Nejlepší články. Stažené nominace se archivují a řadí do Kategorie:Wikipedie:Nejlepší články/Archiv stažených nominací.

Nominace[editovat | editovat zdroj]

„Nejlepšími články“ se stávají články či seznamy (dále jen články) prostřednictvím diskuse wikipedistů na této stránce. Diskuse se může účastnit a články smí navrhovat každý wikipedista, včetně neregistrovaných (vystupujících pod IP adresou). Při vyhodnocování hlasování se však v případě pochybností přihlíží především ke kvalitě přednesených argumentů.

Proces nominací koordinují, případné nejasnosti rozhodují a sporná hlasování vyhodnocují pověření wikipedisté z následujícího seznamu (dále pověřenci). Ti také mohou na základě své dohody k seznamu přidávat jména dalších wikipedistů, kteří budou ochotni tuto funkci přijmout.

Seznam pověřenců (chronologicky):

Podněty a dotazy pro pověřence pište na jejich nástěnku.

Požadavky na navrhovatele[editovat | editovat zdroj]

Navrhnout článek může každý wikipedista, měl by ovšem předem zajistit splnění následujících podmínek:

 • Článek skutečně musí být na vysoké úrovni kvality a plnit veškerá relevantní pravidla a doporučení týkající se obsahu. Nejdůležitější jsou shrnuta na této stránce a doporučuje se je před nominací projít a ověřit. Je také vhodné napřed využít recenzní řízení a nominovat článek až když budou připomínky recenzentů vyřešeny. Dále se doporučuje článek před nominací na nějakou dobu zařadit mezi Dobré články, aby se ověřilo, že proti jeho kvalitě nejsou zásadní námitky.
 • Nominující wikipedista buď musí být sám hlavním autorem článku, nebo by měl předem získat souhlas hlavních autorů či spoluautorů s nominací, pokud jsou nadále v projektu aktivní. Autory lze zjistit z historie článku nebo pomocí nástrojů jako je tento.
 • Nominující wikipedista musí být připraven a schopen operativně reagovat na námitky diskutujících a průběžně vylepšovat navržený článek podle jejich námětů.

Ukáže-li se, že navrhovatel uvedené požadavky zásadním způsobem neplní, může pověřenec navržený článek vyřadit z diskuse.

Průběh nominace[editovat | editovat zdroj]

Wikipedista navrhující článek založí diskusní stránku (podrobný návod je uveden níže) a stručně zdůvodní nominaci. Pokud článek prošel nominací již dříve, uvede odkazy na příslušný archiv. Je vhodné také zmínit hlavní autory, upozornit na případné recenze a přiblížit téma článku, pokud není úplně jasné z jeho nadpisu.

Po založení nominace se zahajuje diskuse bez hlasování. Ta trvá obvykle aspoň 14 dní, pokud však článek již prošel recenzí nebo byl před nominací alespoň půl roku nepřetržitě zařazen mezi Dobrými články, smí být ukončena již po týdnu. V každém případě se však hlasování smí zahájit až ve chvíli, kdy všechny zásadní a nesporné připomínky z diskuse jsou vyřešeny a text článku je stabilizován. Zahájit hlasování by měl ten, kdo článek navrhl, ale v odůvodněném případě to smí udělat i jiný wikipedista, jsou-li pro hlasování splněny podmínky.

Hlasování doprovázené diskusí trvá obvykle 14 dní, může však být prodlouženo nebo výjimečně i zkráceno. Anonymní IP adresy nesmějí hlasovat, aby se vyloučila manipulace hlasování, avšak mohou se účastnit diskuse. Wikipedista uzavírající diskusi rovněž může odůvodněně vyloučit hlasy těch, kteří buď nesplňují podmínky obvyklých hlasování na Wikipedii (účet založen před počátkem hlasování a alespoň 25 editací v článcích) nebo nepřinášejí žádné či jen zjevně nerelevantní argumenty. Za úspěšnou se obvykle považuje ta nominace, která získá 3/4 hlasů. Při vyhodnocení se významně přihlíží k váze argumentů v diskusi a k tomu, zda byly námitky diskutujících uspokojivě vyřešeny. Zejména v případě, že byla závažně a oprávněně zpochybněna věcná správnost či nestrannost článku, může být hlasování prohlášeno za neúspěšné i v případě, že článek získal dostatek hlasů. V případě neúspěšné nominace se nedoporučuje článek znovu nominovat do doby, než budou vyřešeny jeho zásadní nedostatky, kvůli kterým byla jeho předchozí nominace neúspěšná.

Vyhodnocení diskuse a hlasování by měl provádět wikipedista, který má zkušenost s tvorbou kvalitních článků a procesem nominace. Sporné případy nesmí vyhodnocovat sám autor ani navrhovatel článku, vhodné je naopak o to požádat někoho z pověřenců. Ten, kdo článek vyhodnotí, by měl zajistit archivaci diskuse a další formality.

Doporučení k hlasování[editovat | editovat zdroj]

 • při hlasování proti se vždy doporučuje uvádět konkrétní důvody, při hlasování pro v případě existence důležitých námitek rovněž; argumenty budou brány v úvahu při vyhodnocení
 • drobné připomínky týkající se např. jedné nebo několika málo pravopisných chyb je lépe řešit vlastní opravou
 • je možno i při hlasování dále diskutovat
 • lidé, kteří hlasovali proti, by měli změnit hlas, pokud již byly opraveny nedostatky, kvůli kterým hlasovali proti (navrhovateli se doporučuje upozornit je na to, pokud se domnívá, že tak učinil)
 • vyřešené připomínky se z diskuse mohou škrtat, nebo lépe odškrtnout (např. s použitím šablon {{Vyřešeno}} nebo {{Ano}}), aby byl přehled, co ještě zbývá k dopracování

Jak navrhnout článek na nejlepší[editovat | editovat zdroj]

Toto je vzor pro fiktivní článek, který by se jmenoval Velký modrák. Je samozřejmě nutno použít skutečné jméno článku, který navrhujete...

Stručný návod[editovat | editovat zdroj]

 1. Do sekce #Diskuse před hlasováním vložte {{/Velký modrák}} a uložte ji
 2. Po uložení se objeví červený odkaz Wikipedie:Nominace nejlepších článků/Velký modrák, klikněte na něj
 3. Napište === [[Velký modrák]] ===, zdůvodnění, vložte podnadpis ==== Diskuse ==== a uložte to.
 4. Na začátek diskusní stránky článku (Diskuse:Velký modrák) vložte šablonu {{nnc}}; upozornění na nominaci přidejte na Wikipedie:Portál Wikipedie/Co se děje/Nominace nejlepších článků) a do oznámení nad Posledními změnami.

Podrobnější vysvětlení[editovat | editovat zdroj]

Přidejte do seznamu níže takovýto kód pro vložení obsahu budoucí podstránky „Wikipedie:Nominace nejlepších článků/Velký modrák“:

{{/Velký modrák}}

Ten zajistí, že obsah podstránky, jakmile ji založíte, bude vkládán do hlavní stránky nominací. Zatím se kód po uložení (nebo v náhledu) projeví pouze jako červený odkaz. Po kliknutí na něj vytvoříte podstránku pro nominační diskusi vložením textu. Například:

=== [[Velký modrák]] ===
Božský článek, který má vše, co mít má... [[Wikipedista:Viktor Nominátor|Viktor Nominátor]] 10:01, 2. 9. 2008 (UTC)

==== Hlasování ====
===== Pro zařazení =====

===== Proti zařazení =====

===== Diskuse během hlasování =====

==== Diskuse ====
 • Část hlasování se přidá až při jeho zahájení, aby nemátla diskutující

Na začátek diskusní stránky nominovaného článku vložte šablonu {{nnc}}.

Potvrzení[editovat | editovat zdroj]

Neodpovídá-li článek úrovni vyžadované u nejlepších článků a pokusy o nápravu nebyly úspěšné – je vhodné upozornit na vady na diskusní stránce článku, případně kontaktovat jeho hlavní autory, je možné článek navrhnout k potvrzení jeho statusu nejlepšího. Proces potvrzování probíhá stejně jako u nominace, s tím, že založená diskuzní stránka má název {{/Jméno článku (potvrzení)}}, místo šablony {{nnc}} se na diskusní stránku článku vkládá {{nnc - potvrzení|Jméno článku (potvrzení)}} a hlasuje se o „pro potvrzení“ a „proti potvrzení“.

Vyprázdnit cache serveru
(Použijte v případě, že níže vidíte zastaralé verze podstránek.)

Hlasuje se[editovat | editovat zdroj]

O těchto článcích se právě hlasuje:

Orangutan[editovat | editovat zdroj]

Po originální mantelce tu máme jeden překlad. Prosím připomínkovat pokud možno před posunutím do hlasování. :-) --OJJ, Diskuse 26. 5. 2017, 13:53 (CEST)

Pokud to půjde hladce, datum hlasování připadá na 9. června. --OJJ, Diskuse 26. 5. 2017, 13:56 (CEST)

Hlasování[editovat | editovat zdroj]

Do 24. 6. 2017 v 11. 09 SELČ. Dárek k svátku? :-D

Pro zařazení[editovat | editovat zdroj]
 1. Pěkné. --Jann (diskuse) 10. 6. 2017, 14:09 (CEST)
 2. Celkem to ujde :-) Ale vážně: pěkná práce. Gumideck (diskuse) 12. 6. 2017, 21:50 (CEST)
 3. Pro zařazení. --Mates (diskuse) 13. 6. 2017, 12:41 (CEST)
 4. Rozhodně pro. Leome 323 ♥ (diskuse) 13. 6. 2017, 17:20 (CEST)
 5. Petr Karel (diskuse) 13. 6. 2017, 18:09 (CEST)
 6. Pro. --Vachovec1 (diskuse) 14. 6. 2017, 13:27 (CEST)
 7. Velice hezký článek. --Mirek256 14. 6. 2017, 17:45 (CEST)
 8. Ano, a na NČ domodři hesla.--Kacir 21. 6. 2017, 00:08 (CEST)
Proti zařazení[editovat | editovat zdroj]
Diskuse během hlasování[editovat | editovat zdroj]

Nemám nic podstatného, jen nechávám na zvážení autora, zda neposkytnout čtenářům aspoň jeden obrázek dospělého samce; lícní valy podobu jeho hlavy výrazně odlišují od nedospělých a samic (např. soubor Orangutan2.jpg; na commons jsou bohužel pouze obrázky ze zajetí, sám také nemám žádný, při nedávné návštěvě NP Gunung Leuser jsem na dospělého samce bohužel nenatrefil).

A na okraj: Zajímavé, jak se čeští etymologové nebrání "genderově nevyváženému" označení lesní muž - nepřekvapuje, že enwiki si to již nedovolí a uvádí politicky korektní person :-).

Díky za hezký článek, i když s trochu smutným vyzněním závěrečné kapitoly - samotného mě dost vzalo, když jsem viděl masivní likvidaci sumaterských pralesů, je to stále živé. Naštěstí se aspoň na Sumatře stále lépe daří kontrolovat nelegální odlov a zajišťovat zvířata lovená a prodávaná jako mazlíčky, umísťovat je do karantény a poté je vracet do pralesní přírody chráněné aspoň v národních parcích. Petr Karel (diskuse) 13. 6. 2017, 18:08 (CEST)

@Petr Karel: Dík za hlas. Fotku měň dle svého. Co se týče ochrany, tam pomohl i Vachovec1. Je to smutné, co lidi udělají kvůli ziskům. Ta ztráta přírody tam je znát, doufám, že tam tu krásnou scenérii uvidíme i za deset let. Osobně mám jv. Asii rád a dovolenou Ti závidím, taky bych se tam rád podíval. :-) Úžasné místo, kde se na několika ostrovech setkává asijská a australská fauna, endemity... Ale to je off topic. :-) Alespoň o tom píšu, včetně těch černých kaněk, co tam lidé natropili... OJJ, Diskuse 13. 6. 2017, 20:27 (CEST)
@Petr Karel: VyřešenoVyřešeno, trochu jsem ty fotky proházel. Narazili jsme náhodně na stejnou, asi se nám oběma líbila. :-) --OJJ, Diskuse 14. 6. 2017, 07:30 (CEST)

Diskuse[editovat | editovat zdroj]

Ahoj. Na letmé prolétnutí, ohledně formální stránky k dokonalosti chybí

 • AnoAnozamodření červených odkazů v úvodu a infoboxu
 • AnoAnoděláme i české popisky obrázků na commons
 • AnoAno v referencích a literatuře je místy [s. l.] kvůli nevyplnění místa vydání

--Jann (diskuse) 27. 5. 2017, 17:50 (CEST)

@Jann: Díky, že mi tak vyplňuješ volný čas. :-) Rychle. Lacepedeho zamodřím, odstav spíš @Vojtěch Dostál:, ten bude mít více zdrojů, obrázky ano, vzpomněl jsem si taky, kde je [s. l.], tak tyto tituly jsem bohužel přesně nenašel a budu rád, pokud by mi s těmi několika výskyty někdo pomohl. Zítra více. --OJJ, Diskuse 27. 5. 2017, 18:24 (CEST)
OK, knížky si beru na starost. --Jann (diskuse) 27. 5. 2017, 19:45 (CEST)
Místa hotova, akorát je třeba ještě u mnoha refů doplnit jazyk (anglicky).AnoAno--Jann (diskuse) 27. 5. 2017, 20:42 (CEST)
@Jann: Až na modráčky hotovo, uvidím, jestli napíše někdo povolanější. Díky za lit. Kdyby Tě ještě něco napadlo, ozvi se. --OJJ, Diskuse 28. 5. 2017, 09:57 (CEST)
Odstavení existuje :-) --Vojtěch Dostál (diskuse) 28. 5. 2017, 17:50 (CEST)
@Vojtěch Dostál: Super! A nechceš orangutana zhlédnout po odborné str.? --OJJ, Diskuse 28. 5. 2017, 18:06 (CEST)
Whitesachem[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, jde o zařazení mezi nejlepší články, tudíž je potřeba vyžadovat to nejlepší. Mám zatím toto:

Ano, to je samozřejmé. A jak říkám, NČ to nekončí, sám články probírám a opravuji, co se dá.
 • 1) K etymologii bych přidal, že to pojmenování lesní muž vzniklo vlastně nedopatřením - prý šlo o označení nějakých divokých kmenů lidí vztažené omylem na orangutany (uvádí etymologické slovníky online i papírové)
  • VyřešenoVyřešeno Velmi dobrý nápad, je to tam i s referencí. --OJJ, Diskuse 4. 6. 2017, 13:44 (CEST)
 • 2) V popisu by stálo zmínit i jiné údaje než z Grovese, co se týče rozměrů, ideálně i nějaké rekordy. Jiné zdroje uvádějí hmotnost samců 50 až 90 kg, případně 87 kg a rozpětí paží 225 cm. Prostě chtělo by to rozvést, knihy určitě na to jsou :-)
  • KomentářKomentář Ano, mám dojem, že jsem četl o nejtěžším obyvateli stromů, zkusím dohledat referenci. --OJJ, Diskuse 4. 6. 2017, 13:44 (CEST)
   • KomentářKomentář Nenašel jsem. Pokud jiné zdroje jmenují, bude dobré je tady zmínit, a můžu doplnit. Jinak by šlo vzít míry podle San Diego Zoo. --OJJ, Diskuse 6. 6. 2017, 14:46 (CEST)
    • VyřešenoVyřešeno Tak jsem přece jen objevil alespoň jednu webovku. Dobrý je, že zdroje se navzájem docela utvrzují. KOuknu ještě případně po nějakých knihách. --OJJ, Diskuse 6. 6. 2017, 14:53 (CEST)
 • 3) U predace pardálem třeba zdůraznit, že chytá jen mladé jedince. Obecně je predace ze strany jiných zvířat než člověka naprosto marginální, především na Borneu.
  • KomentářKomentář Je k tomu zdroj?
 • 4) Orangutani mohou být rezidentní svému území (trvale obývají jedno území). Ta formulace je správně? Zní mi to dosti nečesky.
  • VyřešenoVyřešeno Rezidentní do závorky. --OJJ, Diskuse 4. 6. 2017, 13:44 (CEST)
 • 5) Informace, že se dožívají více než 30 let je dosti chudá. Navíc zdroje uvádějí podstatně vyšší údaje (44 až 60 let). Rozhodně bych doporučil rozlišit divočinu a zajetí.
  • VyřešenoVyřešeno 45/59. --OJJ, Diskuse 6. 6. 2017, 14:46 (CEST)
 • 6) Co nějaké choroby? Parazité?
  • KomentářKomentář Ano, k tomu už jsem našel hodnotné zdroje, zapracuji později. --OJJ, Diskuse 4. 6. 2017, 13:44 (CEST)
   • VyřešenoVyřešeno --OJJ, Diskuse 4. 6. 2017, 18:06 (CEST)
 • 7) Jsou to také dobří stavitelé hnízd, kteří si dovedou postavit hnízdo během 5 až 6 minut. Při konstrukci si vybírají větve, které udrží jejich tělesnou hmotnost.[43] Vím, že zdroj se nad tím rozplývá, jaké má orangutan technické znalosti, ale... Každé zvíře, které si buduje hnízdo, si ho buduje tak, aby ho udrželo.
  • KomentářKomentář To bych tam nechal. Znám třeba snovače, co si společně budují tak velká hnízda, že se nakonec ze stromu utrhnou.--OJJ, Diskuse 4. 6. 2017, 13:44 (CEST)

--Whitesachem (diskuse) 4. 6. 2017, 13:24 (CEST)

@Whitesachem: Zatím kus. --OJJ, Diskuse 4. 6. 2017, 13:44 (CEST)
@Whitesachem: Co šlo. --OJJ, Diskuse 6. 6. 2017, 14:46 (CEST)
Vachovec1[editovat | editovat zdroj]

Velmi bych se přimlouval za vylepšení úzce souvisejících článků orangutan bornejský a orangutan sumaterský. Není třeba z toho rovnou vyrábět DČ, ale oba zmíněné články jsou momentálně doslova v žalostném stavu. Přitom pro zde probíraný zastřešující článek jsou tyto dva články zcela zásadní. --Vachovec1 (diskuse) 8. 6. 2017, 19:14 (CEST)

@Vachovec1: Vylepším později, to by však myslím hlasování bránit nemělo. --OJJ, Diskuse 10. 6. 2017, 10:44 (CEST)
Mirek256[editovat | editovat zdroj]
 • Zdravím, mám dotazy v Ústí je orangutan křížený s čím? S bornejský a sumaterský? nebylo by lepší rozvinout větu?
  • KomentářKomentář Nevím, ve zdroji nepíšou. --OJJ, Diskuse 10. 6. 2017, 10:44 (CEST)
 • Věta Na světě žije podle odhadu z roku 2016 asi 14 613 sumaterských orangutanů přesné číslo s předložkou asi působí podivně
  • VyřešenoVyřešeno --OJJ, Diskuse 10. 6. 2017, 10:44 (CEST)
 • že byl jeden orangutan v nevěstinci podle mne v článku být nemusí
  • KomentářKomentář To zase přišlo zajímavě Jannovi, jedna věta článku ani neubere ani nepřidá, nechme to tam.

to je ode mne vše--Mirek256 10. 6. 2017, 06:22 (CEST)

@Mirek256: Díky. --OJJ, Diskuse 10. 6. 2017, 10:44 (CEST)

Jean-Baptiste Lully podruhé[editovat | editovat zdroj]

Zdravím všechny podruhé, myslím, že během roku se nakonec podařilo vyřešit všemi možnými silami a způsoby všechny připomínky, tedy bych rád otevřel diskusi o druhé nominaci na NČ. :-) --MKoala (diskuse) 26. 5. 2017, 01:10 (CEST) Přenesl z Wikipedie:Nominace nejlepších článků/Jean-Baptiste Lully --Jann (diskuse) 26. 5. 2017, 10:47 (CEST)

První nominace z roku 2016. --Jann (diskuse) 26. 5. 2017, 11:37 (CEST)

Hlasování[editovat | editovat zdroj]

Hlasovat budeme do 24. června 23.47 SELČ. OJJ, Diskuse 11. 6. 2017, 05:16 (CEST)

Pro zařazení[editovat | editovat zdroj]
 1. ProPro Pro zařazení. Ten článek se mi moc líbí. --Mates (diskuse) 13. 6. 2017, 09:45 (CEST)
 2. ProPro Pro--Hnetubud (diskuse) 13. 6. 2017, 18:47 (CEST)
Proti zařazení[editovat | editovat zdroj]
 1. ProtiProti Proti Životopisná část je zpracována opravdu velmi dobře, kdyby šlo jen o to, bylo by vše v pořádku. Bohužel NČ o hudebním skladateli nemůže obsahovat jen životopis. Podívejte se, jak vypadá DČ o Lullym na de-wiki. Tam po životopise následuje rozbor díla. To v českém článku naprosto chybí. Také nepovažuji za vhodné vyhodit kompletní seznam děl do samostatného článku a zde příslušnou věc odbýt krátkým odstavečkem, kde není uveden například ani celkový počet Lullyho oper. Dále by nebylo od věci přidat nějaké hudební ukázky, podle pohledu na zmíněný de-wiki článek jich na commons bude k dispozici zřejmě dost. Také úplně chybí informace o Lullyho hudebním odkaze: v úvodu se píše, že Lully díky svému rozsáhlému dílu a hudebním invencím ovlivnil i řadu pozdějších hudebních skladatelů, dále v článku o tom však nic není. Když to shrnu, tak téma je zprácováno zoufale neúplně – proto nemohu hlasovat pro udělení zlatého puclíku. --Vachovec1 (diskuse) 21. 6. 2017, 00:57 (CEST)
Diskuse během hlasování[editovat | editovat zdroj]

Zaujala mne formulace "získal francouzské občanství" (občanství mi přijde nepřiměřeně moderní - stal se imo přece poddaným franc. krále) ale podívat se na refy (č. 18 a 33) nedalo žádný výsledek, u obou webů biografii Lullyho přesunuli nebo smazali. Asi bude třeba refy opravit a projít i ostatní online zdroje.--Jann (diskuse) 11. 6. 2017, 19:42 (CEST)

Opraveno. :-) --MKoala (diskuse) 19. 6. 2017, 01:02 (CEST)

@Vachovec1:Zdravím, díky za feedback, osobně se domnívám, že je lepší spíše kratší článek, který je přehledný a ve výsledku možná i více čtivý s tím, že na všechny související informace je z článku odkázáno na další články o dílčích tématech. Např. zmiňovaný seznam děl, nebo oper. Tak on ten seznam je opravdu dlouhý, proč tím natahovat článek, tak od toho je šablona, že bližší info v odkazovaném článku. Nevím no, v článku není jediný červený odkaz, takže téma je pokryto, co se týče souvisejících článků napříč textem, což si myslím, že je super, a možná za mně lepší, jak superdlouhý článek. Zbytek asi je potřeba doladit. Zdraví, --MKoala (diskuse) 21. 6. 2017, 02:09

@MKoala: Já netvrdím, že ten seznam děl má být v článku celý. Ale nejde to odbýt třemi nicneříkajícími řádky. Mělo by tam být alespoň uvedeno, kolik kterých děl (oper, sonát atd.) Lully složil, plus uvést nejvýznamnější / nejhranější (v minulosti, v současnosti - určitý rozbor). Která díla se třeba s úspěchem hrála v nedávné minulosti? Bylo něco k vidění i v Česku? Jinak pokrytí tématu nemá souvislost se stupněm zamodření odkazů. Vachovec1 (diskuse) 21. 6. 2017, 11:06 (CEST)
Ještě k výčtu toho, co v článku chybí: taky nikde nevidím podrobnější vysvětlení, kdy se přestal hrát a proč (jestli například hned po smrti nebo například až s francouzskou revolucí atd.). --Vachovec1 (diskuse) 21. 6. 2017, 16:05 (CEST)

Diskuse[editovat | editovat zdroj]

OJJ[editovat | editovat zdroj]

@MKoala: Vypadá to, že lidi víc zajímají diskuse o smazání než NNČ. Tedy pár postřehů.

K formě:
 • AnoAnoRozšířit úvod.
 • AnoAnoRozepsat zkratky.
 • AnoAnoDoplnit ALTy.
 • AnoAno- pevné velikosti obrázků.
 • AnoAno{{cizojazyčně}} by chtělo přidat k francouzským a jiným textům, kde není.
 • AnoAno/NeNeKoukám, že německý dobrý článek je trochu delší. Možná by ještě něco šlo doplnit.
 • NeNeOsobně by mě potěšilo o kapku víc literatury, ale sám k němu nic nemám ani přes mé e-knihovny (max. Armide hinter den Spiegeln: Lully, Gluck und die Möglichkeiten der dramatischen Parodie, ale nevím, jestli je to ono, německy neumím), takže to je těžké a netrvám na tom.
K obsahu:

Tak snad jsme se zbavili těch nepěkných refů z minula. Dál bych měl:

 • Úvod
  • AnoAnoTéměř tři staletí byl znám spíše kvůli okolnostem své smrti. - Doplnil bych, o jakou smrt se jednalo, že si probodl ten palec či co. Úvod by si zasloužil rozšířit, viz výše.
 • Život
  • AnoAnoGiovanni - To mě trochu zmátlo. Upřesnil bych, že to byl Lully, co se ještě jmenoval Giovanni.
  • AnoAnoZávratná kariéra - To je POV.
  • AnoAnoPochopil jsem dobře, že Psyché nepsal s Lullym a kvůli tomu se rozhádali? Pro je tedy níže psáno o tom, že hru uvedl s Molièrem?
 • AnoAnoavšak u dvora zcela propadla kvůli skandálu, který její uvedení vyvolalo. - upřesnil bych, ať čtenář nekliká.
 • AnoAnoCelý šestý odstavec v Tragédie en musique a Quinault je bez reference.

Toť asi vše. Rozšíření by sneslo, ale na naše poměry dobré. --OJJ, Diskuse 3. 6. 2017, 08:41 (CEST)

@OJJ: Zdravím! Děkuju za postřehy! Koukl jsem na to a vesměs jsem všechno upravil, akorát německy neumim a co jsem pochopil, tak na německý wiki maj i info, který je na cs v dalších článcích, kkterý souvisejí s tématem (fr. opera, apod.). Knihy jsou problém, o Lullym toho moc neni, myslím, že kolega RPekař, který je na tuto problematiku opravdu odborník, tak tam dal snad všechny knihy, které k tématu jsou nějak použitelné. I teď jsem refy dohazoval online only. Zbytek je snad OK, kdyby cokoli, come on. :-) Děkuju! Zdraví, --MKoala (diskuse) 5. 6. 2017, 02:47 (CEST)
@OJJ: Ahoj, co myslíš, stačí to takhle? Nebo ještě něco doupravit a tak. :-) --MKoala (diskuse) 10. 6. 2017, 17:09 (CEST)
@MKoala: Klidně už pošli hlasovat, přispěju když tak do diskuse během hlasování. Osobně bych byl rád, pokud by se vyjádřil v diskusích taky @RPekař:. --OJJ, Diskuse 10. 6. 2017, 17:22 (CEST)
@OJJ: Ok, je to tam. :-) Díky, souhlasím! --MKoala (diskuse) 10. 6. 2017, 23:47 (CEST)
Právě jsem se vrátil z delší dovolené, podívám se na to. Článek už znám, takže pokud bych na něco přišel, spíše bych sám doplnil.--RPekař (diskuse) 11. 6. 2017, 18:49 (CEST)

Pražská německá literatura[editovat | editovat zdroj]

Tento článek byl 21. října 2015 zařazen mezi DČ. Připomínky kolegy Juandeva směřované k případné nominaci na nejlepší článek stejně jako dvě poznámky kolegy RPekaře jsem v uplynulých dvou letech zohlednil v dalších úpravách textu, zejména jsem ozdrojoval seznam pražských německých spisovatelů a nahradil mapku německého obyvatelstva Velké Prahy v letech 1919–1920. Dále byl článek opatřen cizojazyčnými šablonami a nezlomitelnými mezerami apod. Předností článku je především to, že v době, kdy se Kafka běžně při hodinách čj přednáší jako součást české literatury, poskytuje informace o dalších dnes málo známých autorech a stručně popisuje kontext a historický vývoj této literatury.--Eleiodromos (diskuse) 16. 5. 2017, 20:07 (CEST)

Hlasování[editovat | editovat zdroj]

Do 26. 6. 2017.

Pro zařazení[editovat | editovat zdroj]
 1. Pěkná práce. Gumideck (diskuse) 12. 6. 2017, 21:54 (CEST)
 2. Na první pohled kvalitní a splňující kritéria. OJJ, Diskuse 13. 6. 2017, 06:26 (CEST)
 3. Moc hezký článek. Díky! --Mates (diskuse) 13. 6. 2017, 12:49 (CEST)
 4. -:))) --Mirek256 14. 6. 2017, 17:55 (CEST)
 5. Velmi pěkné. --Vachovec1 (diskuse) 21. 6. 2017, 18:13 (CEST)
Proti zařazení[editovat | editovat zdroj]
Diskuse během hlasování[editovat | editovat zdroj]

Diskuse[editovat | editovat zdroj]

Gumideck[editovat | editovat zdroj]

Na několik etap jsem si článek pročetl (a stále nedočetl) a nasazuji si klobouk, abych jej mohl smeknout. Článek či spíš studie je opravdu precizně zpracované a čtivé. Napsat něco takového, včetně dalších doplňujících článků, muselo zabrat neuvěřitelné množství času. Mám nějaké postřehy, spíše formálního charakteru:

 • V textu se vyskytují odkazy na přesměrování a rozcestníky. Dají se odhalit tak, že se zapne funkce zvýrazňování a rozsvítí se růžově či zeleně.Yes check.svg--Eleiodromos (diskuse) 28. 5. 2017, 23:03 (CEST)
 • Odkazy na roky, staletí, případně data v textu být nemusí, ty roky navíc někdy odkázané jsou, někdy ne, někdy blízko za sebou.Yes check.svg
 • V referencích jsou někde spojovníky místo pomlček, jestli se dobře dívám.Yes check.svg
 • Sjednotil bych psaní dekád – někdy šedesátá léta, jindy 60. léta.Yes check.svg
 • Také by to chtělo rozepsat zkratky.Yes check.svg--Eleiodromos (diskuse) 28. 5. 2017, 22:20 (CEST)
 • Často chybí pevné mezery.
 • Některé reference nejsou v šablonách, např. FIALOVÁ-FÜRSTOVÁ.
  • No red.svg Jedná se o opakovanou citaci. Ta se i v nejlepších článcích uvádí v refech zkráceně. Např. Karlíček & Němec 2016, s. 25. ve Vašem hesle Kostel svatého Mikuláše (Mikulášovice).
   • Děkuji za pročtení článku o jednom krásném kostele :-) Pokud je to zkrácená citace, pak by podle uvedeného vzoru měla vypadat asi takto "Fialová-Fürstová, s. XX." Do opakované citace se další údaje již nevypisují Gumideck (diskuse) 11. 6. 2017, 22:01 (CEST)
    • V nejlepších článcích (např. Ukrajinská opera) se vyskytují citace ve tvaru "Istorija ukrajinskoj muzyky 2, kap. Muzyčno-dramatyčnyj teatr, s. 311". Rozepsání kapitoly mi přijde vhodné i z hlediska fulltextového vyhledávání, naviguje hledajícího ke zdrojům a inspiruje případné čtenáře.--Eleiodromos (diskuse) 11. 6. 2017, 22:36 (CEST)
     • Jasně, kapitola určitě přijde vhod, ale ty ostatní údaje (název, ISBN, počet stran...) se asi už opakovat nemusí, když byly psány výše. Gumideck (diskuse) 12. 6. 2017, 20:44 (CEST)
     • Ta opera je snad jediná taková :-), ale i v ní se neopakuje současně autor i název díla. Myslím, že když tedy chcete uvádět kapitoly, tak v referenci stačí Příjmení, kapitola strana., kdežto jméno + název díla jsou nadbytečné. --Jann (diskuse) 13. 6. 2017, 17:31 (CEST)
     • Název díla uvádím z toho důvodu, že v článku je od jednoho autora (např. Fialová-Fürstová) více publikací.--Eleiodromos (diskuse) 13. 6. 2017, 23:04 (CEST)
 • Chybí alternativní popisky obrázků.
  • Co jsou prosím alternativní popisky obrázků?--Eleiodromos (diskuse) 12. 6. 2017, 15:00 (CEST)
   • Alternativní popisky popisují, co je na obrázku pro ty, kterým se obrázky nezobrazují v prohlížeči a údajně slouží i lidem zrakově postiženým. Osobně mi až tak moc využitelné nepřijdou, ale v dobrých a nejlepších článcích být mají. Uděláte je tak, že vléžíte parametr |alt= a za rovnítko stručně popíšete, co je na obrázku. Jeden alt jsem doplnil, ale klidně ho přepište, je to opravdu jen na ukázku. Gumideck (diskuse) 12. 6. 2017, 20:44 (CEST)
  • A taky chybí český popis obrázků na commons. --Jann (diskuse) 27. 5. 2017, 17:55 (CEST)Yes check.svg
 • tak jej formuloval Homi K. Bhabha. Nemělo by být jak jej formuloval?Yes check.svg
 • V letech 1880–1910 české obyvatelstvo ve městě a vnitřních předměstích vzrostlo Patrně je myšlen růst počtu obyvatel, ne výška :-)Yes check.svg--Eleiodromos (diskuse) 28. 5. 2017, 21:49 (CEST)
 • Rakouští Židé byli díky josefínským reformám postupně osvobozeni od některých diskriminačních opatření, v rámci reformy... Nejdřív jsou reformy, najednou jen jedna reforma, ale není konkretizovaná.Yes check.svg
 • ...ve své politice využívali maloburžoazní demagogii, která Židy jakožto Němce, loajální Rakušany a kapitalistické vydřiduchy či parazity ztotožňovala s nepřáteli národa. Odpor českých kupců, úředníků, řemeslníků a kvalifikovaných dělníků proti německým a židovským podnikatelům vybuchoval v masovém násilí v Praze i v ostatních českých městech, v letech 1843, 1848, 1859, 1861, 1866, a potom v intervalech až do první světové války. Tvrzení jsou řádně ozdrojovaná, neubráním se však pocitu, že je to psané jednostranně, není tam zohledněn pohled z české strany. Množina českých kupců, úředníků, řemeslníků a kvalifikovaných dělníků není nijak omezená, píše se tedy o všech a vypadá to, jako by všichni pražští Češi pořádali pogromy a Židy nenáviděli.
  • No red.svg Tato pasáž z knihy COHEN, Gary B. Němci v Praze 1861-1914. Překlad Jana Mandlerová. Praha : Karolinum, 2000 postihuje určité sociální vrstvy, které se násilností účastnily. Chybí např. hospodářské a kulturní elity a česká inteligence. Doporučuji např. český film Viktora Polesného Zločin v Polné z roku 2016, kde s výjimkou Hilsnerova advokáta Auředníčka a T. G. Masaryka stěží najdete postavu, která by si nezadala s antisemitismem. Český antisemitismus byl potom hlavním důvodem, proč autoři o kterých pojednává heslo PNL, nenapsali svá díla česky.--Eleiodromos (diskuse) 11. 6. 2017, 13:07 (CEST)
   • Asi jsme si neporozuměli. Nezpochybňuji antisemitismus v české společnosti, zpochybňuji princip koletivní viny. Kdyby věta "Odpor českých kupců..." zněla kupříkladu "Odpor velké části českých kupců..." nebo nějak obdobně, patrně bych ji jen tak přešel. Takhle z toho vyplývá, že jsou myšleni všichni. Autor studie je podle jména zcela nepochybně židovské národnosti, nabízí se tedy otázka, zda jsou informace skutečně nestranné. Minimálně výše zmiňovaný TGM se vlně iracionálního antisemitismu postavil, navzdory nenávisti, kterou si vysloužil. Gumideck (diskuse) 11. 6. 2017, 22:01 (CEST)Yes check.svg vyřešeno.
 • Tyto často spíše neformální skupiny se rozpadly s koncem první světové války a následným zánikem Rakouska-Uherska. Navrhoval bych slovo následným nahradit třeba slovem současným či nějak podobně, protože R-U se rozpadalo v posledních dnech války.Yes check.svg
 • Podzimem 1912, vydáním posledního sešitu Herder-Blätter (a současnou zásadní změnou koncepce pražského časopisu Deutsche Arbeit směrem k ideji německého nacionalismu, přesídlením Werfela do Lipska, „průlomem“ a rozhodujícím obratem v životě a díle Franze Kafky); a následně pak „Večerem pražských autorů“ Herderova sdružení 4. prosince 1912, při němž Kafka poprvé veřejně předčítal Ortel (Das Urteil), jehož se ale již neúčastnil Werfel: těmito daty je přibližně vyznačen konec tohoto pozoruhodného období pražské německé literatury. Přiznám se, že jsem se v této větě ztratil a dvakrát jsem se vracel na začátek. Konec by možná bylo vhodné přesunout na začátek.Yes check.svg--Eleiodromos (diskuse) 5. 6. 2017, 00:30 (CEST)
 • Die Freie Gruppe Prag – skupina založena roku 1922, veřejně vystoupila 1929, v poslední větě odstavce se však píše, že většina členů se narodila kolem roku 1910. Pokud se datum narození vztahuje k době založení, máme tu bandu školních výrostků :-)Yes check.svg
 • Vývoj jeho reportážního stylu v letech Výmarské republiky lze rozdělit do tří fází:... Text za dvojtečkou bych navrhoval zjednodušit, protože se čtenář ztratí v tečkách, střednících a závorkách, přičemž nejsou použity úplně správně.Yes check.svg--Eleiodromos (diskuse) 29. 5. 2017, 18:16 (CEST)

Zbytek článku ještě dočtu. Snad Vás mé všetečné připomínky neodradí, článek se mi skutečně líbí a určitě má našlápnuto mezi nejlepší. Pěkný večer. Gumideck (diskuse) 26. 5. 2017, 23:34 (CEST) Po dočtení dva dodatky:

 • Časopis byl vydáván v nepravidelných intervalech, vyšly však pouze dva sešity (Heft 1 – duben 1906, 24 s.; Heft 2 – květen 1906, 28 s.), neboť Wir byl brzy zakázán. Když vyšly jen dva sešity, byl mezi nimi jen jeden interval, nemohl tedy být nepravidelný, ne? :-)Yes check.svg
 • (s výjimkou: diskuse o cyklu politických kreseb Georga Grosze „Tvář vládnoucí třídy“ (Das Gesicht der herrschenden Klasse) a o výstavě Augusta Brömse byly otištěny rovněž perokresby pocházející pravděpodobně od bratra Ernsta Feigla Bedřicha). Pokud by to nějak šlo odstarnit závorku v závorce.Yes check.svg

Ještě jednou děkuji za pěkné počtení a přeji pěkný den. Gumideck (diskuse) 28. 5. 2017, 15:44 (CEST)

Děkuji Vám za recenzi a za pozorné pročtení článku. Chtěl bych se jen zeptat, kde v editoru je funkce zvýrazňování a zda je možné takto označit i chybějící pevné mezery. Nikde jsem to nenalezl. Děkuji --Eleiodromos (diskuse) 28. 5. 2017, 21:42 (CEST)
S těmi pevnými mezerami Vám bohužel neporadím, projíždím je vždycky ručně. Ale existuje na to nějaký nástroj a věřím, že nám někdo poradí jeho jméno (zvolání ke čtenářům) :-) Nahoře na stránce je "Nastavení", ve kterém je asi deset záložek. Vyberete třetí zprava s názvem "Udělátka" a zaškrtnete druhé a třetí políčko. Přesměrování se pak budou podbarvovat fialově a rozcestníky zeleně. Pěkný večer. Gumideck (diskuse) 28. 5. 2017, 22:09 (CEST)
Na pevné mezery mezi jednopísmennou předložkou a slovem je nástroj wire (text překopírovat do tamního okna a kliknout na „Vložit nezlomitelné mezery“), ostatní druhy pevných mezer jedině ručně. Zdraví --Jann (diskuse) 29. 5. 2017, 14:47 (CEST)
@Eleiodromos: Už jste se s těmi mými připomínkami natrápil dost, nechcete poslat článek do hlasování? Ty alty se doplní mezi tím. Gumideck (diskuse) 12. 6. 2017, 20:44 (CEST)
@Gumideck: Děkuji za zprávu, chybí už jen ty alty a něco pevných mezer. Mohu tedy článek přemístit do hlasování?--Eleiodromos (diskuse) 12. 6. 2017, 21:03 (CEST)
Myslím, že to nebude vadit. Kdyby ano, určitě by se už někdo ozval :-) Gumideck (diskuse) 12. 6. 2017, 21:08 (CEST)

Diskuse před hlasováním[editovat | editovat zdroj]

Diskuse o nominovaných článcích. Před postupem do hlasování musí být vyřešeny všechny zásadní námitky.