Wikipedie:Nominace nejlepších článků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Wikipedie:NNČ)
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
 • WP:NNČ
  WP:FAC
Gold piece.png

Tato stránka je určena k posuzování článků, které kandidují na zařazení mezi Nejlepší články, ukázky nejkvalitnější práce na české Wikipedii.

Skončené diskuse se přesouvají do archivu, úspěšné články řadí do Kategorie:Wikipedie:Nejlepší články. Stažené nominace se archivují a řadí do Kategorie:Wikipedie:Nejlepší články/Archiv stažených nominací.

Nominace[editovat | editovat zdroj]

„Nejlepšími články“ se stávají články či seznamy (dále jen články) prostřednictvím diskuse wikipedistů na této stránce. Diskuse se může účastnit a články smí navrhovat každý wikipedista včetně neregistrovaných (vystupujících pod IP adresou). Při vyhodnocování hlasování se však v případě pochybností přihlíží především ke kvalitě přednesených argumentů.

Proces nominací koordinují, případné nejasnosti rozhodují a sporná hlasování vyhodnocují pověření wikipedisté z následujícího seznamu (dále pověřenci). Ti také mohou na základě své dohody k seznamu přidávat jména dalších wikipedistů, kteří budou ochotni tuto funkci přijmout.

Seznam pověřenců (chronologicky):

Podněty a dotazy pro pověřence pište na jejich nástěnku.

Požadavky na navrhovatele[editovat | editovat zdroj]

Navrhnout článek může každý wikipedista, měl by ovšem předem zajistit splnění následujících podmínek:

 • Článek skutečně musí být na vysoké úrovni kvality a plnit veškerá relevantní pravidla a doporučení týkající se obsahu. Nejdůležitější jsou shrnuta na této stránce a doporučuje se je před nominací projít a ověřit. Je také vhodné napřed využít recenzní řízení a nominovat článek až když budou připomínky recenzentů vyřešeny. Dále se doporučuje článek před nominací na nějakou dobu zařadit mezi Dobré články, aby se ověřilo, že proti jeho kvalitě nejsou zásadní námitky.
 • Nominující wikipedista musí být připraven a schopen operativně reagovat na námitky diskutujících a průběžně vylepšovat navržený článek podle jejich námětů.

Ukáže-li se, že navrhovatel uvedené požadavky zásadním způsobem neplní, může pověřenec navržený článek vyřadit z diskuse.

O záměru nominovat článek je vhodné informovat jeho nejdůležitější autory, pokud jsou nadále v projektu aktivní. Autory lze zjistit z historie článku nebo pomocí nástrojů jako je tento nebo tento.

Průběh nominace[editovat | editovat zdroj]

Wikipedista navrhující článek založí diskusní stránku (podrobný návod je uveden níže) a stručně zdůvodní nominaci. Pokud článek prošel nominací již dříve, uvede odkazy na příslušný archiv. Je vhodné také zmínit hlavní autory, upozornit na případné recenze a přiblížit téma článku, pokud není úplně jasné z jeho nadpisu.

Po založení nominace se zahajuje diskuse bez hlasování. Ta trvá obvykle aspoň 14 dní, pokud však článek již prošel recenzí nebo byl před nominací alespoň půl roku nepřetržitě zařazen mezi Dobrými články, smí být ukončena již po týdnu. V každém případě se však hlasování smí zahájit až ve chvíli, kdy všechny zásadní a nesporné připomínky z diskuse jsou vyřešeny a text článku je stabilizován. Zahájit hlasování by měl ten, kdo článek navrhl, ale v odůvodněném případě to smí udělat i jiný wikipedista, jsou-li pro hlasování splněny podmínky.

Hlasování doprovázené diskusí trvá obvykle 14 dní, může však být prodlouženo nebo výjimečně i zkráceno. Anonymní IP adresy nesmějí hlasovat, aby se vyloučila manipulace hlasování, avšak mohou se účastnit diskuse. Wikipedista uzavírající diskusi rovněž může odůvodněně vyloučit hlasy těch, kteří buď nesplňují podmínky obvyklých hlasování na Wikipedii (účet založen před počátkem hlasování a alespoň 25 editací v článcích) nebo nepřinášejí žádné či jen zjevně nerelevantní argumenty. Za úspěšnou se obvykle považuje ta nominace, která získá 3/4 hlasů. Při vyhodnocení se významně přihlíží k váze argumentů v diskusi a k tomu, zda byly námitky diskutujících uspokojivě vyřešeny. Zejména v případě, že byla závažně a oprávněně zpochybněna věcná správnost či nestrannost článku, může být hlasování prohlášeno za neúspěšné i v případě, že článek získal dostatek hlasů. V případě neúspěšné nominace se nedoporučuje článek znovu nominovat do doby, než budou vyřešeny jeho zásadní nedostatky, kvůli kterým byla jeho předchozí nominace neúspěšná.

Vyhodnocení diskuse a hlasování by měl provádět wikipedista, který má zkušenost s tvorbou kvalitních článků a procesem nominace. Sporné případy nesmí vyhodnocovat sám autor ani navrhovatel článku, vhodné je naopak o to požádat někoho z pověřenců. Ten, kdo článek vyhodnotí, by měl zajistit archivaci diskuse a další formality.

Doporučení k hlasování[editovat | editovat zdroj]

 • při hlasování proti se vždy doporučuje uvádět konkrétní důvody, při hlasování pro v případě existence důležitých námitek rovněž; argumenty budou brány v úvahu při vyhodnocení
 • drobné připomínky týkající se např. jedné nebo několika málo pravopisných chyb je lépe řešit vlastní opravou
 • je možno i při hlasování dále diskutovat
 • lidé, kteří hlasovali proti, by měli změnit hlas, pokud již byly opraveny nedostatky, kvůli kterým hlasovali proti (navrhovateli se doporučuje upozornit je na to, pokud se domnívá, že tak učinil)
 • vyřešené připomínky se z diskuse mohou škrtat, nebo lépe odškrtnout (např. s použitím šablon {{Vyřešeno}} nebo {{Ano}}), aby byl přehled, co ještě zbývá k dopracování

Jak navrhnout článek na nejlepší[editovat | editovat zdroj]

Toto je vzor pro fiktivní článek, který by se jmenoval Velký modrák. Je samozřejmě nutno použít skutečné jméno článku, který navrhujete...

Stručný návod[editovat | editovat zdroj]

 1. Do sekce #Diskuse před hlasováním vložte {{/Velký modrák}} a uložte ji
 2. Po uložení se objeví červený odkaz Wikipedie:Nominace nejlepších článků/Velký modrák, klikněte na něj
 3. Napište === [[Velký modrák]] ===, zdůvodnění, vložte podnadpis ==== Diskuse ==== a uložte to.
 4. Na začátek diskusní stránky článku (Diskuse:Velký modrák) vložte šablonu {{nnc}}; upozornění na nominaci přidejte na Wikipedie:Portál Wikipedie/Co se děje/Nominace nejlepších článků) a do oznámení nad Posledními změnami.

Podrobnější vysvětlení[editovat | editovat zdroj]

Přidejte do seznamu níže takovýto kód pro vložení obsahu budoucí podstránky „Wikipedie:Nominace nejlepších článků/Velký modrák“:

{{/Velký modrák}}

Ten zajistí, že obsah podstránky, jakmile ji založíte, bude vkládán do hlavní stránky nominací. Zatím se kód po uložení (nebo v náhledu) projeví pouze jako červený odkaz. Po kliknutí na něj vytvoříte podstránku pro nominační diskusi vložením textu. Například:

=== [[Velký modrák]] ===
Božský článek, který má vše, co mít má... [[Wikipedista:Viktor Nominátor|Viktor Nominátor]] 10:01, 2. 9. 2008 (UTC)

==== Hlasování ====
===== Pro zařazení =====

===== Proti zařazení =====

===== Diskuse během hlasování =====

==== Diskuse ====
 • Část hlasování se přidá až při jeho zahájení, aby nemátla diskutující

Na začátek diskusní stránky nominovaného článku vložte šablonu {{nnc}}.

Potvrzení[editovat | editovat zdroj]

Neodpovídá-li článek úrovni vyžadované u nejlepších článků a pokusy o nápravu nebyly úspěšné – je vhodné upozornit na vady na diskusní stránce článku, případně kontaktovat jeho hlavní autory, je možné článek navrhnout k potvrzení jeho statusu nejlepšího. Proces potvrzování probíhá stejně jako u nominace, s tím, že založená diskuzní stránka má název {{/Jméno článku (potvrzení)}}, místo šablony {{nnc}} se na diskusní stránku článku vkládá {{nnc - potvrzení|Jméno článku (potvrzení)}} a hlasuje se o „pro potvrzení“ a „proti potvrzení“.

Vyprázdnit cache serveru
(Použijte v případě, že níže vidíte zastaralé verze podstránek.)

Hlasuje se[editovat | editovat zdroj]

O těchto článcích se právě hlasuje:

Diskuse před hlasováním[editovat | editovat zdroj]

Diskuse o nominovaných článcích. Před postupem do hlasování musí být vyřešeny všechny zásadní námitky.

Megalodon[editovat | editovat zdroj]

Z enw, myslím, že až na některé redlinky to na nejlepší článek má. Čtrnáct dní diskuse. --OJJ, Diskuse 4. 2. 2018, 10:05 (CET)

Diskuse[editovat | editovat zdroj]

Whitesachem[editovat | editovat zdroj]

Tak jsem se konečně dokopal k recenzi této prehistorické potvory, kterou by asi málokdo chtěl potkat na Jadranu na šlapadle či na madračce. Ale dost tlachů...

 • předpokládám, že formální serepetičky typu "nezmez", české popisky na commons atd. (které mi už tolikrát zkomplikovaly vytváření byť jen DČ) doděláš.
  • KomentářKomentář Jj, až bude rychlá Wi-Fi. Mám celkem malý objem dat a míň jak dva Gb mi musí vystačit někdy do příštího týdne. Nez mez ano. --OJJ, Diskuse 7. 2. 2018, 17:02 (CET)
 • Úvod: 5x je zde použito slovo pravděpodobně, což mi přijde přeci jen moc, nějaké synonymum by nebylo?
  • VyřešenoVyřešeno --OJJ, Diskuse 7. 2. 2018, 17:02 (CET)
 • Co ty čtyři červené odkazy za sebou? Chtělo by to zamodřit, přinejmenším rod Carcharocles.
  • KomentářKomentář Vím, to během nnč snad stihnu. Teď jsem se konečně dokopal k dokončení moho hnědý. --OJJ, Diskuse 7. 2. 2018, 17:02 (CET)
   • KomentářKomentář A nenabízí se spíš delink? Enw má skoro subpahýl. OJJ, Diskuse 11. 2. 2018, 14:42 (CET)
 • Taxonomie: Skutečně se kniha/monografie dánského přírodovědce ze 17. století jmenovala anglickým názvem Head of a Shark Dissected? To mi dosti nesedí, neb i na obrázku jdou vidět latinské popisky...
  • VyřešenoVyřešeno To je pravda. Napsal jsem, že to byla jeho monografie. Nějak i Googlím, ale všude na mě vyjede jen ta žraločí huba a nic moc k tomu. --OJJ, Diskuse 7. 2. 2018, 17:02 (CET)
 • Určili jej v roce 1923 D. S. Jordan and H. Hannibal a prvotně obsahoval... Kdo jsou Jordan s Hannibalem?
  • VyřešenoVyřešeno Pravda. Doplněno, že výzkumníci, klidně reformuluj. Takhle je to čtivější. Zároveň jsem se zbavil anglické spojky, co mi ujela při překladu, --OJJ, Diskuse 7. 2. 2018, 17:02 (CET)

Budu pokračovat příště, už mi to nemyslí... --Whitesachem (diskuse) 6. 2. 2018, 23:02 (CET)

@Whitesachem: V pořádku, díky, se k tomu stejně dostanu spíše po víkendu. --OJJ, Diskuse 7. 2. 2018, 17:02 (CET)
@Whitesachem: Jak to vidíš? OJJ, Diskuse 11. 2. 2018, 14:42 (CET)

Pokračování:

 • Obecně: Všechny refy s nejasnými příjmeními předělat na jasná (příjmení velkými písmeny). Jde o refy 37, 38, 42, 100 (pochybuji, že příjmení hlavního autora je JR) a možná některé další, jež jsem třeba přehlédl.
  • VyřešenoVyřešeno CO jsi mi sem napsal opraveno, tohle dělá Citoid (@Matěj Suchánek:). Převod ISBN je novinka a asi ještě moc nefunguje. --OJJ, Diskuse 16. 2. 2018, 09:19 (CET)
 • Evoluce: Podle tohoto názoru je předkem rodu Carcharocles žralok Otodus obliquus, který žil během paleocénu a miocénu před 60 až 13 miliony lety. Předpokládám, že tam místo „a“ má být „až“.
  • VyřešenoVyřešeno --OJJ, Diskuse 16. 2. 2018, 09:19 (CET)
 • Zuby a síla skusu: Není nějaká statistika průměrné velikosti zubů, jejich srovnání s jinými druhy žraloků? Jediný rozměr v textu je uveden, že maximálně měří přes 180 mm, což je však extrémní hodnota.
  • KomentářKomentář Jestli přímo statistika nevím, ale porovnat s ostatními žraloky možné je. --OJJ, Diskuse 16. 2. 2018, 09:19 (CET)

Budu pokračovat... --Whitesachem (diskuse) 11. 2. 2018, 16:02 (CET)

@Whitesachem: Kus. --OJJ, Diskuse 16. 2. 2018, 09:19 (CET)
 • Zuby megalodona mohou měřit ve výšce sklonu i přes 180 milimetrů. Co je výška sklonu? Diagonála? Postranní délka?
  • VyřešenoVyřešeno Angličané uvádějí konkrétně diagonálu. --OJJ, Diskuse 23. 2. 2018, 16:44 (CET)
 • Gordon Hubbell z Gainesville vlastní megalodonův zub o velikosti 7,25 cm a v rekonstrukci čelistí od lovce fosilií Vita Bertucciho je obsažen i zub o údajné délce více než 180 mm. Předpokládám, že magalodonových zubů se už našly tisíce či dokonce desetitisíce (?), tak v čem je ten Hubbellův zvláštní? Kdo je vlastně Hubbell? Obecně pokud se zmiňuje jakákoliv všeobecně neznámá osoba, což jsou v tomto případě asi všichni, je potřeba je buď prolinkovat nebo je několika slovy charakterizovat (tato poznámka platí pro všechna jména).
  • VyřešenoVyřešeno Já jsem to nakonec vyhodil, už v diskusi se o tom mluvilo.--OJJ, Diskuse 23. 2. 2018, 16:44 (CET)
 • Vnitřní popis Kompletní rekonstrukce kostry megalodona, která byla vystavována v americkém Calvert Marine Museum a jihoafrickém Iziko South African Museum, byla vytvořena Gottfriedem a kolektivem. Opět: kdo je Gottfried a jaké má křestní jméno?
  • VyřešenoVyřešeno Michael, co jsem viděl, tak nějaký docent, co momentálně zkoumá vyhynulé potvory jižní polokoule. Napsal jsem, že vědec, ať je to trvalé. --OJJ, Diskuse 23. 2. 2018, 16:44 (CET)
 • Výskyt: Je pravděpodobné, že podobně nízké teploty snášel díky mezotermii, fyziologické schopnosti velkých žraloků, pomocí které dovedou udržovat vyšší teplotu těla než je teplota vody. V téhle větě bych určitě doporučoval nějaký link, ideálně na mezotermii, případně dovysvětlení. Sdělení je dosti důležité a případný zájemce-laik by jistě rád věděl, jak to ti žraloci dělají. Měl to podobné jako žralok bílý? (Žralok bílý#Smysly a adaptace). Nebo se to jen odhaduje?
  • VyřešenoVyřešeno Psáno bylo že pravděpodobně, jistě to asi už nebude vědět nikdo. Mírně jsem to rozvedl. --OJJ, Diskuse 23. 2. 2018, 16:44 (CET)
 • Co ta tabulka? Co ji udělat zabalenou, aby nezabírala čtvrt článku?
  • NevyřešenoNevyřešeno@Whitesachem: Dle konsensu české komunity na rozdíl třeba od enwiki je zakázáno podobné prvky skrývat. Pitomost, ale to je to tak. V takovém případě by možná šla tabulka i vyhodit. --OJJ, Diskuse 21. 2. 2018, 08:31 (CET)
   • Konsensus české komunity tvrdí, že tabulka nemůže být zabalená? Nevím, přijde mi, že podává až příliš detailní a speciální informace, které běžného čtenáře nebudou zajímat. Ale rád se nechám přesvědčit o opaku. Navíc je opravdu extrémně rozsáhlá. Whitesachem (diskuse) 22. 2. 2018, 16:45 (CET)
    • Áno, máme úzus, že nic v článcích nezabalujeme, ani tabulky, ani text, ani data v infoboxu, nic (Balí se akorát navboxy pokud jsou v článku dva a více ). Čas od času přijde nováček pod Lípu (naposledy před měsícem) s návrhem na zabalování něčeho a je poučen že tudy cesta nevede. Takže nebalíme. Pokud je tabulka či seznam v článku mocmoc velký, tak se nebalí, ale buď přetrpí, nebo vyčlení do samostatného článku. --Jann (diskuse) 22. 2. 2018, 20:02 (CET)
     • @Whitesachem: Jo. Takhle bychom skrývali před čtenáři důležitý obsah. Pokud není důležitý, má se vyhodit. Nad tím jsem uvažoval i s tabulkou. --OJJ, Diskuse 23. 2. 2018, 16:44 (CET)
 • Potrava: ...velryby z čeledi cetotheridů či squalodontidů. Ti squalodontidé se objevují i dále, chtělo by to nalinkovat alespoň je, přeci jen každý by rád viděl, co byli zač konkurenti a zároveň žrádlo megalodonů. Enwiki k tomu má krátký článek.
  • KomentářKomentář Ten článek bych rád přeložil, uvidím, jak to vyjde. --OJJ, Diskuse 21. 2. 2018, 08:31 (CET)
 • Vývoj mláďat: je zmíněno, že mláďata měřila asi 3,5 metru, což by prakticky vylučovalo predaci od jiných žraloků než megalodonů samotných (i žraloci bílí měří zřídka více než 5 metrů, kladivouni v průměru 3,5 metru), nicméně citovaný zdroj 25 píše tyto zajímavé informace: "Given that C. megalodon was the largest shark that has ever lived, it could be argued that this species may not have represented a potential prey for other sharks and therefore nursery areas would not be needed. In this study however, we report that neonate individuals of C. megalodon from the late Miocene Gatun Formation of Panama could be as small as 2 m long. Furthermore, many other shark species in the Gatun Formation apparently were sympatric with juvenile C. megalodon, including potential predators that can reach more than 6 m of total length (e.g. the great hammerhead shark (Sphyrna mokarran) and the extinct snaggletooth shark (Hemipristis serra)) [7]. Moreover, in spite of a juvenile dominance, adult individuals of C. megalodon (reaching until ∼17 m of TL) are also found in the Gatun Formation, representing additional potential predators." Čili chci tím říct, že ta mláďata, pokud by měřila jen okolo 2 metrů, mohla být už skutečně potenciální kořistí pro více jiných druhů.
  • VyřešenoVyřešeno --OJJ, Diskuse 23. 2. 2018, 16:44 (CET)
 • Změny ekosystému: Zanikla řada endotermních a mezotermních živočichů vzhledem ke studenokrevnosti, což značí nedostatek potravy... Této větě nerozumím (jako Jann). Není to míněno tak, že teplokrevných a mezotermních živočichů vyhynulo relativně více než studenokrevných?
  • VyřešenoVyřešeno To jsem to zas nějak blbě pochopil, snad lepší. --OJJ, Diskuse 23. 2. 2018, 16:44 (CET)

Příště se budu snažit dokončit. Whitesachem (diskuse) 17. 2. 2018, 21:21 (CET)

@Whitesachem: Tak pak pingni, udělám naráz. OJJ, Diskuse 20. 2. 2018, 12:20 (CET)
@OJJ: Hotovo. Věci co psal Jann jsem už nevypisoval znovu, kromě oné věty se studenokrevností. Jinak článek pěkný, člověk se dozví spoustu zajímavých věcí. Bohužel prolinkovanost je oproti anglické verzi logicky slabší, což je škoda především kvůli různým zmiňovaným vyhynulým velrybám. Whitesachem (diskuse) 20. 2. 2018, 20:43 (CET)
@Whitesachem: Díky, pár reakcí teď, zbytek asi o víkendu, pak možná posunu do hlasování /ještě bych možná počkal na kolegu Vachovec1, ale ten se teď o WPQ moc nezajímá. CO se týká rudých odkazů, linky na rody těch žraloků by možná šlo delinknout, neb kdybych napsal to, co na enw, bylo by to označeno {{subpahýl}}, pár by se zamodřit ještě dalo. Hezký článek má enw k en:Livyatan, nechtěl bys přeložit pro změnu Ty? Mělo by to asi na GA. --OJJ, Diskuse 21. 2. 2018, 08:31 (CET)
Z červených v úvodu Carcharocles hotový, Megaselachus a Procarcharodon nemají na enwiki článek, tak je klidně delinkni; k zamodření tak zůstává jen Otodus (na enwiki ucházející) a v článku v popisku obrázku Livyatan melvillei. --Jann (diskuse) 21. 2. 2018, 19:41 (CET)
O tom leviathanovi uvažuju, snad se k tomu dokopu. Jenže pak si procházím již hotové články a zjišťuju, jak bídné jsou mnohé z nich, a že je třeba upravovat a upravovat, aby wiki nebyla pro smích. K čemu je mít milion článků, když 600 000 z nich bude mít nízkou úroveň... Whitesachem (diskuse) 22. 2. 2018, 16:45 (CET)
@Whitesachem: Leviathan bude v Tvém podání určitě dobrej. Já v brzké době založím to jeho žrádlo a pak pošlem hlasovat. --OJJ, Diskuse 23. 2. 2018, 16:44 (CET)
Jann[editovat | editovat zdroj]

Než bude Whitesachem pokračovat, přihodím ti trochu práce, ať není nominace nudná.

 • Detail: při kopírování se ke jménům autorů v refech dostaly přebytečné tečky/čárky.
  • VyřešenoVyřešeno Dělá to Citoid, něco co psal už Whitesachem jsem fixnul. --OJJ, Diskuse 16. 2. 2018, 09:21 (CET)
 • Zastánci teorie o příbuznosti žraloka bílého a megalodona potom považují tento rod za posledního - myslí se Palaeocarcharodon? opakované "tento rod" je mírně matoucí, chtělo by snížit počet opakování
  • VyřešenoVyřešeno Tady ano. --OJJ, Diskuse 16. 2. 2018, 09:21 (CET)
 • Rod Carcharocles je v současnosti zastoupen čtyřmi druhy - určitě v současnosti, když dávno zdechli. Chtělo se říct, že „do rodu C. v současnosti řadíme čtyři druhy...“, že.
  • VyřešenoVyřešeno V současnosti je stejně neenc., vyhozeno. --OJJ, Diskuse 16. 2. 2018, 09:21 (CET)
 • Otodus obliquus, který žil během paleocénu a miocénu před--OJJ, Diskuse 16. 2. 2018, 09:21 (CET) 60 až 13 miliony lety přijde mi nepřiměřeně dlouhověký, opravdu se to tam píše? (google ukazuje spíš 60-45).
  • VyřešenoVyřešeno Psali to na enwiki, tak jsem to rozmezí vyhodil.
 • sekce Rozměry má nešikovnou strukturu. Totiž v sekci Statistika je úvod o různosti odhadů, pak několik odhadů uuzavřených „všeobecně uznávanou velikostí“, načež se přechází k váze, rychlosti a fyziologii. Následuje sekce Odhady ve které se vracíme k odhadům velikosti, které jsme však už vyřešili a uzavřeli výše. Přijde mi, že sekce Odhady z logiky výkladu patří za větu ...který je považován za tvora jemu nejpodobnějšího a před Na základě posledních studií
  • VyřešenoVyřešeno Takhle přehodit? --OJJ, Diskuse 16. 2. 2018, 09:21 (CET)
 • velká velikost - aliterace je boží, ale v encyklopedickém výkladu bych s ní šetřil, stačí jednou za článek (lze „velké rozměry“, či jednoduše „velikost“, či „obří velikost/rozměry“).
  • VyřešenoVyřešeno --OJJ, Diskuse 16. 2. 2018, 09:21 (CET)

Ještě kouknu na stylistiku. Ahoj. --Jann (diskuse) 12. 2. 2018, 19:22 (CET)

@Jann: Díky. Jsem poslední dobou tak znuděný, až bych si rád oddáchl. :) --OJJ, Diskuse 16. 2. 2018, 09:21 (CET)
Proto požďuchuju :) Ještě drobnost, v tabulce zůstává Antwerpen Sands Member a Aalten Member, mělo by se to asi říct česky Antwerpské písečné něco... ale jak v tomhle kontextu přeložit member? --Jann (diskuse) 17. 2. 2018, 18:30 (CET)
 • Zanikla řada endotermních a mezotermních živočichů vzhledem ke studenokrevnosti - zanikli vzhledem se studenokrevnosti? tomu nerozumím.
 • je součástí filmů - no nevím jestli zvíře je "součást filmu", lépe snad „postavou“, „vystupuje ve filmech“
 • na živiny chudém prostředí hlubokého moře - spíš bych řekl „na potravu chudém“: pod slovem živiny si asi málokdo představí několikametrové (vel)ryby které megalodon žral.

--Jann (diskuse) 17. 2. 2018, 19:03 (CET)

VyřešenoVyřešeno Všechny. --OJJ, Diskuse 23. 2. 2018, 16:51 (CET)